Zavřít
Zahrada

Zahrada

Nejnovější články na Seznamu na téma Zahrada
  • Zahrádkářská poradna

    Step na zahradě může být posetá květy

    Před 1 hodinou
    Okrasné trávy na zahradě, spolu s dalšími suchomilnými rostlinami, pomohou proměnit suchá stanoviště na zahradě v malou step plnou zeleně a květů, která je i poměrně nenáročná na údržbu a pěstování.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Dům typu Šumperák si nestaví zrovna každý. Manželé Veronika a Petr však rozhodnutí nelitují

    Před 6 hodinami
    Mladí manželé Veronika a Petr toužili po hezkém a levném bydlení, k projektu však chtěli přizvat i architekta. Jak si se situací poradili a jak se jim dnes v domě žije?
     Komentáře
  • Napřírodno Michala Plundry

    Vysévejte semena zeleniny i v září

    Před 8 hodinami
    V září většinou probíhá intenzivní sklizeň našich výpěstků na zahradách i v sadech. Ale překvapivě to také může být měsíc výsevu. Rané ředkvičky, raný hlávkový a ozimý salát nebo špenát, kozlíček polníček, listová petržel, kerblík. To všechno ještě pohodlně stihne do prvních mrazíků vyrůst a my si pochutnáme na čerstvé a šťavnaté zelenině. A pokud nemáme zahradu, nemusíme být smutní, protože tyto druhy se dají pohodlně vypěstovat i na balkoně v truhlíku nebo doma za oknem.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Gorily v pražské zoo slaví 60leté výročí. Příští rok čekají dva přírůstky

    Před 9 hodinami
    Pražská zoo slaví výročí 60 let chovu goril a Světový den goril, který připadá právě na sobotu 23. září. Událost si připomíná speciálními komentovanými krmeními v obou pavilonech. Popularita goril umožňuje podle ředitele zahrady Miroslava Bobka jejich podporu ve volné přírodě. V novém pavilonu Rezervace Dja, který se otevřel před necelým rokem, by příští rok měla přibýt dvě mláďata. Březí jsou dcera a matka prvního pražského mláděte, samice Moji, řekl Bobek. První mládě Moja se v Praze narodilo v roce 2004, teď žije ve Španělsku.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Chcete na zahradě větší soukromí? Pohrajte si se zelení

    Před 15 hodinami
    Soukromí je důležité pro každého z nás. Ať už zahradu využíváte k čemukoliv, nepotřebujete, aby vás u toho někdo viděl. A to je důvod, proč si zjistit, jakými možnostmi se dá soukromí zajistit. Můžete se pustit do stavebních úprav formou plotů nebo pergol. Ale existuje ještě další, levnější možnost. A tou je právě zeleň na vaší zahradě. Pokud vyberete ty správné rostliny, získáte tak neprohlédnutelnou hradbu.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Čtveřice lvích sourozenců už zvídavě prozkoumává vnitřní expozici, brzy je budou moci obdivovat i návštěníci

    Před 15 hodinami
    Čtyři roztomilá mláďata lvů berberského přišla na svět v plzeňské zoologické zahradě začátkem srpna a zdá se, že se mají více než dobře. Jeden samec a tři samičky se už společně s matkou přestěhovali do vnitřní expozice, kde je už za dva týdny představí ošetřovatelé návštěvníkům.
     Komentáře
  • iReceptář

    Podzimní řez rybízu

    Před 16 hodinami
    O rybíz, jako ostatně o všechno, co pěstujeme na zahradě, se musíme náležitě starat. Řez je přitom jeden ze základních předpokladů dobrého růstu a hlavně velké úrody. Můžeme dokonce říct, že právě řez rybízu je rozhodující. Jak na něj, abychom neudělali nějakou chybu?
     Komentáře
  • Proženy

    Kam s dětmi, když nechcete do velké zoo? Zookoutky, farmy a parky plné zvířat potěší celou rodinu

    Před 20 hodinami
    Milují vaše děti zvířata, ale vás už nebaví plahočit se od výběhu k výběhu v obřích zoo, kde už jste snad posté? Existují i menší zookoutky a kontaktní zahrady, kde se můžete přiblížit zvířatům na dosah nebo si zkusit, jaké to je, o ně každý den pečovat. V blízkosti zvířat si můžete dokonce i ustlat.
     Komentáře
  • Ekolist

    Evropskou skupinu expertů na záchranu dravých ptáků nově vede liberecký zoolog

    Před 1 dnem
    Liberecký zoolog Jan Hanel se stal novým vedoucím evropské expertní skupiny na záchranu ohrožených dravých ptáků, takzvané Raptor TAG. Skupinu tvoří sedm expertů. Liberecká zoo díky Hanelovi bude moci zasahovat do dění celoevropských chovů dravců a podílet se na řízení záchranných projektů, informovala mluvčí zahrady Barbara Tesařová.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jaké zeleniny druhy vysít a vysadit ještě teď, aby vás na zahradě potěšila brzká úroda. Své místo tu najdou staří známí i exotičtí nováčci

    Před 1 dnem
    Jaké zeleniny druhy vysít a vysadit ještě teď, aby vás na zahradě potěšila brzká úroda. Své místo tu najdou staří známí i exotičtí nováčci. Když zářivé barvy léta přejdou do svěžích a zlatavých odstínů podzimu, mají zahrádkáři jedinečnou příležitost prodloužit si zahradnickou sezónu.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Kvíz: Umíte pečovat o ptáčky na podzim a v zimě?

    Před 1 dnem
    Víte, co mají ptáčci a zahrádkáři společného? Lásku k zeleni a volné přírodě! Jak ale zajistit, aby se vaši křídlatí kamarádi cítili v chladných měsících jako v ráji? Čtěte dál a dozvíte se, jak připravit zahradu na zimní období tak, aby v ní ptáčci zpívali radostí, i když ve sněhu.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Posekanou trávu a listí nevyhazujte: Rostliny vám za ně poděkují

    Před 1 dnem
    Sekání trávy neodmyslitelně patří ke starosti o zahradu. Trávy ale bývá více než nadbytek. Rozhodně ji nevyhazujte, udělejte z ní plnohodnotné hnojivo.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Do lesa už nemusíte, houby si můžete vypěstovat i na vlastní zahradě

    Před 1 dnem
    Pokud milujete pokrmy z hub, ale neradi je hledáte, nevěšte hlavu. Roste-li u vás v zahradě alespoň pár stromů, můžete si hříbky sami vypěstovat.
     Komentáře
  • EgoMan

    Září v zahradě: péči potřebuje trávník, rostliny i ovocné stromy

    Před 1 dnem
    V září bývá příroda na zahradě kouzelná. Pozdní trvalky i spousta letniček si zachovávají své plné květy, takže je na co se dívat. Ale nenechte se uchlácholit krásou, jelikož září je měsícem, který vyžaduje spoustu práce na zahradě. Na co byste neměli v žádném případě zapomenout?
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Důležité zásady, aby rozmarýn na zahradě přežil zimu: zvolte vhodnou odrůdu a hlavně pozor na vodu

    Před 1 dnem
    Rozmarýn rozhodně patří mezi top nejoblíbenějších bylinek, aby také ne, jeho jedinečnost spočívá především v typické vůni, která mnohým připomene jeho v létě prožitou dovolenou. Jenže, často lidé dělají několik zásadních chyb při jeho zazimování a rozmarýn naši zimu, byť jsou poměrně mírné, nezvládne. Jak tedy rozmarýn správně zazimovat, abychom nemuseli každoročně kupovat nový? Dodržte tyto 3 zásady.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Lidé stále chybují při sběru šípků: buďte chytří a vytěžte z nich maximum pro své zdraví

    Před 1 dnem
    Podzim je období, kdy dozrávají určité plody, mezi ně patří především šípky, náš přírodní vitamínový zázrak. Výhodou je, že šípky jsou zadarmo, stačí jen najít vhodné místo pro jejich sběr. Ale tím to nekončí, nasbírané šípky musíte také dobře usušit a používat, jinak o jejich zázračné účinky lehce přijdete. Jak tedy s šípky správně naložit, abychom z nich vytěžili maximum?
     Komentáře
  • Bydlení snů

    Září na zahradě je ve znamení úklidu a přípravy na novou sezonu

    Před 1 dnem
    Každé období roku je pro zahrádkáře něčím speciální. Právě v tom se neliší ani září. Toto období je specifické přechodem léta v podzim. Kvůli tomuto také existuje několik postupů a činností, které je v září nutné vykonat. Které to jsou a na co určitě nezapomenout? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.
     Komentáře
  • Jímeto

    Co patří na kompost: Pytlíky od čaje i pivo přidat můžete, jiným surovinám se ale vyhněte

    Před 1 dnem
    Víte, co všechno patří do kompostu? Pokud posečete zahradu, je jasné, že tráva z ní skončí právě na něm. Stejně tak většina lidí ví, že do kompostu může hodit většinu slupek od ovoce a zeleniny.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Bylinky můžeme uchovat na zimu a využít v kuchyni jejich aroma

    Před 1 dnem
    Podzim je skvělým obdobím pro sklizeň všech bylinek na zahradě nebo na parapetu. Musíte ale také vědět, jak je správně uchovat. Jedině díky tomu vám vydrží po celou zimu a budete ze své úrody těžit.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Září je ideální čas pro kontrolu zahradních rostlin

    Před 1 dnem
    Září je přechodem z léta do podzimu a pro zahrádkáře je to zásadní čas pro zhodnocení stavu zahrady.
     Komentáře
  • Pěstujme

    V září čeká každého zahradníka několik důležitých úkolů

    Před 1 dnem
    Září je zásadním měsícem pro všechny majitele zahrady. Čeká je totiž obrovské množství práce, které musí udělat. Na podzim je více práce než na jaře.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Postřik z kravského mléka eliminuje mšice na zahradě i doma na parapetu

    Před 1 dnem
    Péče o rostliny je pro mnohé z nás terapeutickou záležitostí. Avšak i přes naši bedlivou péči se můžeme setkat s problémy jako jsou mšice, které dokážou rostliny poškodit.
     Komentáře
  • Feminela

    Vytvořte si na zahradě podzimní relaxační koutek

    Před 1 dnem
    Příchod podzimu rozhodně nemusí znamenat, že se musíte vzdát své zahrady. Barevný podzim si můžete užívat v pohodlí své zahrady. Ideální je prostor, který propojí interiér a exteriér. Může se jednat o zahradní místnost nebo krytou pergolu.
     Komentáře
  • Gardening

    Šťáva z černého bezu zatočí s každým nachlazením. Zároveň funguje lépe než drahá kosmetika

    Před 1 dnem
    Černý bez, to je zázrak. To říká staré germánské přísloví. V minulosti se věřilo, že tato rostlina má magické vlastnosti a poskytuje ochranu před nečistými silami. V lidovém léčitelství to byla jedna z nejběžnějších složek infuzí nebo sirupů. Dnes se používá i černý bez ve formě šťávy.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Levandule v květináči: jak se o ni správně postarat v zimě

    Před 1 dnem
    Pro úspěšné pěstování levandule v květináči je stěžejní substrát. Ten může být tvořen ze 70 % kompostem, 30 % bude tvořit zahradnický písek nebo drť. Pro svou levanduli se snažíme přes léto zajistit co nejvíce slunce. Zálivka by měla být pravidelná a důkladná, nicméně není žádoucí, aby levandule stála ve vodě. Vyplatí se proto zvolit květináče s drenážními otvory na dně, aby měla přebytečná voda kudy odtéct ven.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Podzimní rozkvetlý balkon nebo parapet: vysaďte si vřesy a vřesovce do truhlíků, při správné péči pokvetou celou zimu

    Před 1 dnem
    Jakmile naše truhlíky opustí muškáty, petúnie a další oblíbené, balkonové rostliny, byla by velká škoda nechat je prázdné. Všude kolem nás jsou teď v prodeji vřesy a vřesovce v různých barvách. Právě tyto vřesovištní rostliny jsou jakousi stálicí pro podzimní osázení truhlíků nebo také dekoraci hrobů. Jsou to rostliny nenáročné, ale aby přežily zimu a nemuseli jsme každý rok kupovat nové, potřebují základní péči. Co tedy musíme pro vřes udělat, aby nám vydržel krásný po celou zimu?
     Komentáře
  • Pěstujme

    Dobře vybrané krmivo pomůže ptákům na zahradě přežít dlouhou zimu

    Před 1 dnem
    Mnoho lidí chce v zimních měsících pomoci ptákům, kteří neodletěli do teplých krajin. Nejde jen o to, abyste jim dali nějaké jídlo ven. Musíte myslet na pár základních pravidel. Jedině tak ptákům doopravdy pomůžete a neublížíte jim. Jestli chcete ptákům dopřát něco dobrého po celý rok, můžete zvolit sušený hmyz. Obsahuje totiž hodně bílkovin a vitamínů. Co jim dát v zimě?
     Komentáře
  • iReceptář

    Aby se ostružiny nerozlézaly po zahradě, vyvažte je na konstrukci

    Před 1 dnem
    Ostružiny jsou vynikající ovoce a pro zahrádkáře je také poměrně snadné pěstování. Jsou dokonce většinou tak vitální, že si na ně musíme dávat dobrý pozor, jinak bychom se mohli rozloučit se zahradou, z níž by se brzy stal pozemek plný těchto keřů. Je tady ale možnost, jak tomu zabránit.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Nejsem si jistý, kde mám letadlo.“ Bizarní hovor a chaos po zmizení stíhačky

    Před 1 dnem
    Pilot, který nemá tušení, kam se poděl jeho letoun, majitel domu, který na své zahradě našel pilota, a zmatený dispečer, který se snaží příběhu porozumět. Bizarní telefonický hovor odkrývá, jak to bylo se ztracenou stíhačkou.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami

    Před 1 dnem
    Používáte bylinky na klouby? Jakmile nás začnou bolet kolena, záda, kyčle nebo ramena, většinou sáhneme po prášcích nebo mastičkách z lékárny. Co to zkusit přírodní cestou? Každou z bylinek si můžeme pěstovat i na vlastní zahradě.
     Komentáře
  • SnadnoBydlet

    Turecký styl pěstování brambor zajistí výrazně vyšší úrodu

    Před 1 dnem
    Pěstování domácích brambor a jiných plodin má svou zvláštní auru. Čerstvé brambory obvykle mají oproti těm zakoupeným v obchodě výrazně lepší chuť. Jednou z nevýhod pěstování brambor však bývá jejich nemalá prostorová náročnost. Můžete ale zkusit turecký způsob pěstování brambor, který vám umožní pěstovat brambory i na balkóně nebo i na malé terase.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Zabraňte moniliové hnilobě v řádění a zachraňte svá jablka: stačí, když na podzim zlikvidujete všechny mumie

    Před 1 dnem
    Podzim je úžasný nejen stále ještě příjemným počasím, ale hlavně tím, že je čas sklizně. Během září se toho sklízí docela dost a nejvíce se těšíme na jablka a hrušky, protože pocit, kdy si utrhnete svoje jablíčko ze stromu a sníte ho ještě na zahradě, je k nezaplacení. Jenže, nic není tak růžové, jak to vypadá a často se stane, že nám sklizeň něco hatí a tím něčím jsou různé houbové choroby, v našem případě hniloba plodů a to buď ještě na stromě, nebo ihned jakmile jablko spadne na zem. Je vůbec možné proti houbovým chorobám bojovat? Co musíme udělat pro to, abychom sklidili zdravá a krásná jablka či hrušky?
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Nenechte mšice ničit vaše rostliny. Bojujte s nimi insekticity a saponátem

    Před 2 dny
    Rostliny na zahradě kvetou, keře nás těší svou nádhernou zelení, a najednou – co to? Mšice! Ty malé, lepkavé ničitelky zahrady. V tomto článku vám představíme pár ověřených, ale i naprosto revolučních způsobů, jak se těchto malých potvůrek elegantně a efektivně zbavit. Připravte se na návrat do zahrady bez mšic!
     Komentáře
  • České stavby

    Vyvazujte ostružiníky na konstrukci. Sklizeň i péče o rostliny budou bez krvavých šrámů

    Před 2 dny
    Ostružiníky tvoří všude v přírodě obtížné houštiny, kterými se především kvůli trnům prakticky nedá proniknout. A to samé určitě nechceme ve své zahradě. Pěstování ostružin v zahradách je přitom stále oblíbenější, kultivarů s vysokými výnosy se prodává spousta. Jak se ale vyhnout jejich rozlézání ve všech směrech a usnadnit si sklizeň?
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    V září je třeba připravit půdu před výsadbou zimního česneku, důležité je i světlo

    Před 2 dny
    Česnek toho ke své spokojenosti mnoho nepotřebuje, přesto se mu však vyplatí věnovat pozornost. Pro začátek vyberte správné místo pro výsadbu.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Jakou zeleninu lze zasadit v září: Od cibule a kopru až po špenát

    Před 2 dny
    Na podzim je možné vysévat například cibuli, špenát nebo kopr. Aby se jim však dařilo, musíte dodržet několik důležitých pravidel.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Proč pokojovým rostlinám vysychají špičky listů: Zřejmě jde o nedostatek draslíku

    Před 2 dny
    Draslík může mít na pokojové rostliny opravdu velký vliv – a to zejména jeho nedostatek. Dodejte jim potřebné zásoby tohoto prvku s pomocí hnojení.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Černé skvrny na listech růží: jde o nebezpečnou chorobu, které můžete zabránit. Zasáhněte ale včas

    Před 2 dny
    Růže, kdo by tyto královny květin nemiloval, že? Růže se stále drží mezi těmi nejoblíbenějšími kvetoucími rostlinami, které se dnes nabízí nejen v různých druzích a kultivarech, ale také v různých výškách. Tu svoji královnu si tedy vybere každý. Ale, velmi často, a vidíte to hlavně v poslední době, se na jejich listech objevují černé skvrny a to se nám už nelíbí. Bohužel, jedná se o houbové onemocnění černá skvrnitost růží, ale i proti ní lze zahájit účinný boj. Poradíme vám, jak na to, abyste měli krásné růže bez jediné skvrnky.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Liberecký zoolog Jan Hanel povede evropskou pracovní skupinu na záchranu ohrožených ptáků

    Před 2 dny
    Liberecká zoologická zahrada byla pověřena vedením pracovní skupiny evropských expertů na chov a záchranu ohrožených dravých ptáků. Skupinu Raptor TAG povede zoolog Jan Hanel. „Prestiž a uznání,“ okomentoval úspěch zahrady její ředitel David Nejedlo.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Samosběr ovoce: co všechno si vzít s sebou a jak na něj, abyste si sklizeň neznehodnotili

    Před 2 dny
    Samosběry ovoce, aktuálně jablek, švestek a hrušek, jsou v plném proudu. Někde vám vybavení k česání půjčí, jinde si ho budete muset přivézt sami. Sepsali jsme, co všechno se vám bude hodit k tomu, aby byla sklizeň efektivní, bezpečná a odvezli jste si krásné plody.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Úrodu před slimáky ochrání vaječné skořápky

    Před 2 dny
    Šneci nebo slimáci na zahradě jsou nezvanými hosty, kteří mohou zničit celou úrodu. Objeví se především po dešti a hlavně večer či v noci, proto je velmi těžké se jich zbavit. Moc dobře vědí, co je pro ně nejlepší, a jdou po salátu a další zelenině, která je pro ně velmi chutná. Jaké domácí prostředky pomohou v boji proti nim? Vyzkoušejte je, budou účinnější než přípravky z obchodů. Slimákům musíte zkřížit cestu k rostlinám Slimáci jsou velmi vynalézaví, proto musíte být chytřejší než oni a rostlinám udělat takový prostor, aby se k nim nedostali.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Sklizeň vlašských ořechů: nevhodnou sklizní a špatným skladováním vám nevydrží ani do Vánoc, zabraňte jejich žluknutí

    Před 2 dny
    Blíží se čas, kdy budeme moci sklízet vlašské ořechy, které bychom na svůj jídelníček neměli zařazovat pouze o Vánocích, ale po celý rok. Abychom je ale mohli po celý rok konzumovat, což je velmi prospěšné pro naše zdraví, musíme je nejen správně sklidit, ale hlavně skladovat. U obojího se stále dělají chyby, které vedou například k jejich žluknutí a tím pádem je můžeme vyhodit. Na co tedy musíme dávat pozor při sklizni ořechů?
     Komentáře
  • Pěkné bydlení

    Dokořán do zahrady

    Před 2 dny
    Chcete žít v úzkém kontaktu s přírodou? V tom případě se soustřeďte nejen na výběr vhodné lokality, ale také na správnou volbu terasových dveří a podlahy na terasu.
     Komentáře
  • Bydlení snů

    Venkovní dlažba vyžaduje pravidelnou péči a čištění od plevelu a mechu

    Před 2 dny
    Zámecká dlažba či dlažební kostky přezdívané taky kočičí hlavy jsou velmi oblíbeným materiálem požívaným okolo našich obydlí. Můžeme z nich mít příjezdovou cestu, parkovací místo či celý dvorek.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Čedičová moučka: využijte ji jako základ podzimního hnojení

    Před 2 dny
    Čedičová moučka patří mezi přírodní přípravky. Můžete ji využívat na zahradě po celý rok. Na jaře a v létě se může hodit k ochraně rostlin před slimáky a hlemýždi. Kromě toho se používá k potlačení růstu plevele. Na podzim je čedičová moučka zajímavá zejména z toho důvodu, že dodává rostlinám důležité živiny, které jim pomohou přežít zimu. Jak pracovat s tímto přípravkem?
     Komentáře
  • Pěstujme

    Před zimou potřebují trvalky prořezat a dodat dostatek zálivky a živin

    Před 2 dny
    Jak léto začíná přecházet do podzimu, zahrada získává novou paletu barev a textur. Září je pro zahrádkáře zásadním měsícem a nabízí perfektní příležitost připravit trvalky na nadcházející zimu a zároveň si užít poslední květy sezóny. V tomto článku prozkoumáme, jak se starat o trvalky v září, aby se jim rok co rok dařilo.
     Komentáře
  • Tecs

    Konec sekaček na benzín se blíží. „Pochybuji, že je mé řešení ekologičtější,“ kroutí hlavou zahrádkář

    Před 2 dny
    Jistě všichni víme, že boj proti klimatickým změnám vyžaduje přehodnocení mnoha našich běžných činností, od způsobu, jakým cestujeme, po to, jaké nástroje používáme v našich domácnostech a zahradách. Jedním z takových nástrojů, který nyní přichází pod palbu kritiky, je benzínová sekačka na trávu. V zahrádkářských koloniích, odlehlých místech bez přístupu k elektřině, se benzínové sekačky stávají nezbytným nástrojem. Akumulátorové varianty mohou být ekologičtější, ale často nedokážou poskytnout dostatečnou sílu nebo dobu provozu pro sekání větších pozemků. Je to dilema, které stojí před mnoha současnými zahrádkáři.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Pěstujte atraktivní aronii i ve své zahradě

    Před 2 dny
    Při pěstování nezapomínáme ani na drobné ovoce v zahradě, kterého můžeme mít hned několik druhů. Rozhodně nesmíme vynechat aronii, jejíž plody jsou ceněny pro svůj blahodárný vliv na lidský organismus. Pojďme se podívat, jak ji pěstovat.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Září v zahradě: Pozvěte přátele na podzimní piknik

    Před 2 dny
    Když zářijové slunce svými paprsky pomalu rozehřeje naše zahrady, je to ideální doba k setkání s přáteli a rodinou na poslední piknik v sezoně.
     Komentáře
  • Babinet

    Kosatce jsou plné symboliky. Nezapomeňte je zasadit na podzim

    Před 2 dny
    Kosatec není jen jedinečný, mohli bychom říct, že je dokonce kouzelný. Najdete jej v každé barvě duhy včetně nejúžasnější barvy ze všech: modré. Věděli jste, že existují kosatce s velkými květy i kosatce s malými květy?
     Komentáře
  • Pěstujme

    V září zahradníci čelí několika typickým škůdcům a chorobám rostlin

    Před 2 dny
    Měnící se roční období s sebou sice přináší příslib bohaté úrody, ale také řadu škůdců a chorob, kteří mohou na zahradě způsobit zkázu.
     Komentáře
  • Bydlení snů

    Českého hobby zahrádkáře poznám už ve dveřích, potvrzuje pracovník supermarketu

    Před 2 dny
    Jakmile se dveře otevřou a nová osoba vstoupí do obchodu, okamžitě to poznám. Zda to je náš stálý zákazník, někdo, kdo potřebuje pravidelně pracovní nástroje, nebo domácí zahrádkář, který má své specifické rysy.
     Komentáře
  • Pěstujme

    S likvidací plevelu v zahradě pomůže ocet nebo jedlá soda

    Před 2 dny
    Podzimní zahrada vyzývá k tomu, abychom ji připravili na zimu. Sezónní práce nejsou vždy příjemné, ale musíme je udělat. Zapomínat nesmíme na poslední posekání trávníku a shrabání listí.
     Komentáře
  • iReceptář

    Rybíz a angrešt v září: Prosvětlete korunu, radí odborníci

    Před 2 dny
    I když se může zdát, že se teď v září postupně začne zahrada ukládat k odpočinku, pořád máme ještě co dělat. Máme-li na zahradě angrešt nebo rybíz, rozhodně bychom neměli zapomínat na péči, kterou právě v tuto dobu potřebují. V příštím roce se nám za ni odmění větší úrodou. Teď bychom měli prosvětlit jejich korunu. Jak na to?
     Komentáře
  • Pěstujme

    Ježek je spojencem každého zahrádkáře. Láká ho jídlo a přístřešek

    Před 2 dny
    Když je člověk majitelem kousku zeleně, ví, jaké výzvy může přinášet. Zahradničení je často nekonečná práce. Avšak, i když se snažíte dělat vše pro svoji zahradu, mohou škůdci narušit váš pokojný ráj.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    První mládě vousáka po osmi letech. Olomoucká zoo slaví úspěch s chovem afrického ptáka

    Před 2 dny
    Olomoucké zoo se podařilo odchovat první mládě afrického ptáka vzdáleně příbuzného datlům a strakapoudům. Vousáka senegalského zahrada chová od roku 2015, ale až po osmi letech má první úspěch. Mládě v minulých dnech opustilo hnízdo a návštěvníci ho nyní mohou vidět ve voliérce naproti euroasijskému safari.
     Komentáře
  • iReceptář

    Tužebník jilmový: Všichni ho považují za plevel, ale málokdo tuší, že je to přírodní aspirin

    Před 2 dny
    Na tužebník jilmový můžeme snadno narazit třeba při procházce podél řeky. To, že to ale není obyčejný plevel, ale téměř zapomenutá léčivá bylina, která má podobné účinky jako aspirin, jste asi netušili. Podívejte se, jak tužebník poznat a jak ho můžete využít.
     Komentáře
  • Flóra na zahradě

    Jak fotit rostliny? Poradí profesionál

    Před 2 dny
    Rádi cestujete za krásou rostlin do zámeckých zahrad, botanických skleníků a přírodních památek a přáli byste si přenést jejich kouzlo do fotoalba? Nebo si zkrátka jen chcete věrně zdokumentovat dění na svých záhonech? Na odborné rady, jak se stát dobrým fotografem rostlinné říše, i když zrovna máte po ruce jen fotoaparát v mobilu, jsme se zeptali zkušeného lektora Martina Krejčího.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Jiřiny teď potřebují zvláštní péči: dodržte ji a pokvetou bohatě až do mrazů. S hnojením i zálivkou skončete včas

    Před 2 dny
    Jiřiny a jiřinky jsou považovány za královny podzimu a rozhodně právem, protože právě v těchto dnech dokáží svými často obrovskými květy různých barev rozzářit každou zahradu. Tyto hlíznaté rostliny ale vyžadují určitou péči a především teď, kdy jsou s kvetením na vrcholu, potřebují čtyři základní věci. Pokud je dodržíme, budou nám jiřiny dělat radost až do prvních mrazů a to se vyplatí. Takže, co tyto podzimní krásky od nás teď potřebují?
     Komentáře
  • České stavby

    Hlodavci představují pro kompost problém, nabízí jim potravu i přístřeší

    Před 3 dny
    Pro hlodavce je kompost ideálním místem, které jim poskytuje dostatek potravy, ale i přístřeší a prostor pro vyvádění mladých. Pokud si v kompostu najdou suchá místa. Kompostu přitom na rozdíl od jiných druhů živých organismů nijak neprospívají. Zabránit však hlodavcům, aby se dostali do kompostu, je prakticky nemožné. Podle jednoho článku z amerického webu stlawrence.cce.cornell.edu existuje kromě řady praktických rad i zaručený způsob. Uvedeme na konci našeho článku.
     Komentáře
Reklama