Zavřít
Železná opona

Železná opona

Nejnovější články na Seznamu na téma Železná opona
  • Fandíme filmu

    Bratři: Nejednoznačné postavy české historie míří za Oscary

    Před 11 dny
    Do českých kin už brzy dorazí jeden z morálně nejrozporuplnějších příběhů našich nedávných dějin.
     Komentáře
  • Archspace

    Železná opona tady zůstala stát, říká designér Pavel Hubáček o jižní Moravě

    Před 11 dny
    Získal 12 GB předválečných pohlednic a fotografií sudetských obcí po tehdejších obyvatelích. Jako představitel generace osobně nezatížené odsunem moravských Němců z nich chce připravit výstavu, která pomůže restartovat přeshraniční vztahy.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Dlabaný ingot či splašené trsátko. Víte, jak se říkalo autům za socialismu?

    Před 12 dny
    Víte, jakému autu se za socialismu říkalo splašené trsátko, a který vůz byl Ceuasescovou pomstou? Zkuste si kvíz automobilových přezdívek.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Bratři zabojují o Oscara. Do filmových cen vyšle Česko kontroverzní příběh Mašínových

    Před 14 dny
    Českou republiku budou na nadcházejícím 96. ročníku udílení cen americké Akademie filmového umění a věd reprezentovat Bratři. Snímek o dodnes sporném odkazu odbojové skupiny bratrů Mašínových natočil Tomáš Mašín. Na programu českých kin se objeví 26. října, 70 let od útěku Josefa a Ctirada Mašínových za železnou oponu. Slavnostní předávání Oscarů proběhne 10. března 2024. Zda se Bratři probojovali do užších nominací, zjistíme 21. prosince 2023.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Miroslavové, aneb Nebyl Harníček jako Horníček. Album Ondřeje Suchého

    Před 14 dny
    V roce 1999 jsem přislíbil napsat do sborníku k 70. výročí divadla v Paláci U Nováků pod názvem „Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní…“ kapitolu o nepříliš šťastném údobí v historii tohoto divadla. Během nedlouhé doby své existence se dočkalo od srpna 1948 do srpna 1957 šesti změn názvu: Z Divadla Filmového studia se v roce 1949 stalo Divadlo Státního filmu, v roce 1951 Pražská estráda, v roce 1954 Divadlo estrády a satiry, v roce 1955, s příchodem nového šéfa Jana Wericha, nejprve už jen Divadlo satiry, z něhož se pak Werichovi podařilo v roce 1957 prosadit název, který mu navrhli Miroslav Horníček a malíř Jiří Trnka, a který platí dodnes, Divadlo ABC.
     Komentáře
  • Novinky

    Na východní hranici NATO s Běloruskem hrozí nová železná opona

    Před 28 dny
    Na hranicích zemí NATO s Běloruskem se schyluje ke spuštění novodobé železné opony, situace na hranicích se vyhrocuje již řadu týdnů. Západní státy pociťují zesilující tlak nelegální migrace z běloruského území, v zemi navíc operují ruští žoldáci z Wagnerovy skupiny.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Z Indie za železnou oponu. Rok 1968. Nejen za tyto časy rodiče obdivuji, říká Alka Hájková

    Před 1 měsícem
    "Poté, co se rodiče rozhodli, že si budou adoptovat právě mě (v mých třech měsících života), začala intenzivní korespondence mezi Indií a tehdejší Československou republikou. Byla poměrně rychlá, nekomplikovaná. A tady začíná můj životní příběh…", vypráví svůj příběh v knize PRAHA-DILLÍ, život mezi dvěma světy Indka žijící v Česku Alka Hájková.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Podezřelý „skok ke svobodě“ z okna. Pozapomenutý případ ruské učitelky

    Před 1 měsícem
    Ve své době to byla jedna z největších politických afér. Někteří historici ji dokonce považují za skutečný začátek studené války. Za symbol její ideologie na obou stranách „železné opony“. Případ Kasenkina.
     Komentáře
  • Badatelé

    Sedmá rota na Železné oponě a inspektor Clouseau v geniálním převleku

    Před 1 měsícem
    První měsíce existence Pohraniční stráže byly ve znamení divokých akcí a dramatických neúspěchů. Fyzické překážky na hranici ještě nebyly, a tak se museli soudruzi spoléhat na fištron.
     Komentáře
  • Novinky

    Za cibulí v mnoha podobách na slavnost k sousedům

    Před 1 měsícem
    Cibule v hlavní roli; v kuchyni i jako „štafetový kolík“ v zábavném běhu. Tak to bude o víkendu vypadat v lázeňském městečku Laa an der Thaya v Rakousku.
     Komentáře
  • Tachovský deník

    Muzeum pohraniční stráže na Rozvadově zavede návštěvníky do historie vojska

    Před 1 měsícem
    Rozvadov Muzeum pohraniční stráže na Rozvadově zavede zájemce do nedávné minulosti, připomene, jak žil voják pohraniční služby, jaký měl denní režim, představí místnosti, v nichž žil.
     Komentáře
  • Badatelé

    Bizarní akce železné opony: Nepostřílení západoněmečtí soudruzi pašováni pohraničníky do NDR

    Před 1 měsícem
    V srpnu roku 1951 se na našich hranicích s východním a se západním Německem odehrála akce, při které si příslušníci Pohraniční stráže zahráli na pašeráky. A to ve velkém. První díl minisérie o počátku akce najdete zde. Na přelomu července a srpna roku 1951 se tedy k nám přes západní hranici valí stovky mladých západních Němců, kteří chtějí přejít přes československé území do východního Berlína na festival mládeže. Je jasné, že z propagandistických důvodů se místní obyvatelstvo o přechodech západoněmeckých soudruhů nesmí dozvědět. Odpověď na první otázku je tedy: Převážet v noci na zaplachtovaných autech, půjčených od armády. Záznam o výkonu služby: Provádění a postup hlídek při zadržení při přechodu státní hranice: Hlídka po zadržení osob na státní hranici tyto zavedla zajištěným způsobem, aby nemohlo dojíti k útěku při zadržení větší skupiny osob vzhledem k nepřehlednosti terénu, na SV roty, kde byly osoby spočítány. Velitel roty podal hlášení na velitelství praporu a na velitelství Brigády PS a prapor zařizoval odsun osob z roty na velitelství praporu a dále do sběrného střediska. Přesun osob byl prováděn nákladními auty opatřenými plachtami. Prováděn byl zpravidla v noci. Jestliže bylo něco, co se soudruhům od pohraniční stráže podařilo, tak to bylo utajení převozů před obyvateli pohraničí. Podle telegramu, zaslaného velitelem karlovarského útvaru 5809, akci demaskovaly pouze nežádoucí propagandistické transparenty na území NDR, viditelné z československé strany hranice. Citace z telegramu: Hlásím, že během dnešního dne 10.8.1951 nebylo zjištěno žádných poznatků podřízených útvarů mezi civilním obyvatelstvem jak německé a české národnosti, týkajících se překročení státní hranice občany, kteří se chtějí zúčastnit světového festivalu mládeže v Berlíně. U prvního praporu Kovářská jsou na německé straně mezi Českými hamry a Vejprty hesla „Náš sjezd v srpnu v Berlíně“ nebo „V přátelství pozdravujeme mladé bojovníky za mír“. Jinak vše beze změn. Případné zjištění poznatků bude ihned hlášeno. Velitel, který si dělal co […]
     Komentáře
  • Paměť národa

    Sever pomáhal našim disidentům aneb Vikingové proti totalitě

    Před 1 měsícem
    „Pro československý disent a demokracii jsem dobrovolničil asi osm hodin týdně po dobu téměř osmi let,“ říká knihovník Frode Bakken z Norska. Co všechno Skandinávci v Československu dělali a co tím riskovali?
     Komentáře
  • Forum 24

    Rusko jako bezpečnostní výzva nezmizí aneb Darebácký stát s jadernou zbraní

    Před 1 měsícem
    KOMENTÁŘ / Přestože invaze na Ukrajinu odhalila nečekané vojenské a postupně i vnitropolitické slabiny současného Ruska, a přestože se Evropa snad až nad očekávání dobře vyrovnává s odklonem od dodáve…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komentář: Ruská cesta k digitální bezvýznamnosti

    Před 1 měsícem
    Ruské počítačové firmy doplácely na tamní systém vazeb mezi byznysem a státem. Po invazi na Ukrajinu a sankcích Západu je ale jejich situace i budoucnost temná, píše ve svém komentáři analytik společnosti IDC Ondřej Plachý.
     Komentáře
  • Deník

    Láska hory přenáší. V podomácku sestaveném tanku vyzrála na železnou oponu

    Před 2 měsíci
    Byla neděle 26. července 1953. Kalifornské noviny The Sun Telegram ten den zveřejnily čtyři roky starou svatební fotografii mladého, ale už několik let rozděleného páru: bývalého amerického vojáka Leonarda Clouda, který v roce 1945 osvobozoval s Pattonovou armádou západní Čechy, a mladé Češky Libuše Hrdonkové. Novomanžele rozdělila železná opona – a odvážná Libuše se ji v noci ze 24. na 25. července rozhodla s několika přáteli překonat v podomácku upraveném tanku svobody.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Šeď a realita socialistických silnic. Doprava za železnou oponou na dobových fotkách

    Před 2 měsíci
    Jak se za socialismu cestovalo automobily? Připomeňte si realitu cest ve velké galerii.
     Komentáře
  • Utajené příběhy českých dějin

    Příběh ukradeného českého zlata

    Před 2 měsíci
    Příběh českého zlata byl ve dvacátém století plný tragických zvratů. Po nadšeném budování zlatého pokladu republiky přišla léta druhé světové války a rozkradení československého měnového zlata nacistickým Německem. Poválečná jednání o jeho návratu do vlasti narážela na realitu „železné opony“ a vlekla se neuvěřitelných sedmatřicet let. Překážkou přitom byla neochota zlato vrátit, ale dokonce i ideologicky motivovaná neochota jej přijmout. Po obtížných a dramatických licitacích československých diplomatů se západními mocnostmi a Německem musela organizace návratu měnového zlata čelit také absurdní iniciativě Vasila Bilaka výsledek jednání zmařit. Přes všechny obtíže se nakonec zlato domů navrátilo. Ve státní bance se však příliš neohřálo. Po roce 1989 někteří politici dospěli k rozhodnutí jeho značnou část odprodat. Vznikla tím škoda hmotná i symbolická. V poslední době se však stále častěji objevují úvahy, jak ji alespoň zčásti odčinit a naše zlaté rezervy obnovit. Český zlatý sen trvá. Historie naší země je plná otazníků a témat, o kterých se nemluví. Odhalte jejich tajemství na primaplus.cz
     Komentáře
  • Badatelé

    Tajná operace Ludvík: Největší český hon na ukrajinské Banderovce

    Před 2 měsíci
    Na železné oponě začal panovat tuhý režim v roce 1952. Do té doby byla docela volně průchozí. Nejen pro emigranty, ale i pro bojovníky zbytků Banderovy armády. Ti používali naše území jako tranzitní. Pohraniční stráž byla vyčleněny jako samostatná složka ozbrojených sil v červenci 1951. Eliminovat přechody Banderovců byl jeden z jejích prvních úkolů, které pohraničníky čekají. První velkou operaci pojmenoval nechvalně známý velitel PS Ludvík Hlavačka po sobě. Ani to není dobrý nápad. „Ludvík“ se stane symbolem neúspěchu. Sedmička narušitelů Na počátku byla zpravodajská informace, předaná strážcům hranice nejpozději 27. června, že československé hranice překročila sedmičlenná skupina neznámých mužů z Polska, kteří se budou snažit dostat do Bavorska. Následně přicházejí zprávy o neznámých mužích z Karlovarska, Lounska a Plzeňska. Citace z hlášení: Dne 27.6.1951 procházeli obcí Skoky okres Toužim, 3 muži přes usedlost Ondřeje Maruna, když předem přes tuto usedlost přišli dva a později 3. muž. Všichni byli špinaví a měli otrhané šaty. Jeden z nich měl starý černý gumák. Ve stavení Maruna byla pouze dvě děvčata ve stáří 10 – 12 roků která se před nimi zavřela na seník, neboť muži prohlíželi podrobně usedlost. To máme jednu dvojici. O den později přichází zpráva o tábořišti 15 kilometrů východněji. Citace z hlášení: Dne 28.6. 19:51 asi ve 20 hod. v prostoru severovýchodně od osady Vítkovice okres Podbořany asi 200 m za lesním potokem jsou ve skále dvě jeskyně, kde byl spatřen jedním brigádníkem oheň vycházející z místa, kde se jedna z těchto jeskyně nalézá. Dne 1.7.1951 bylo označené místo prozkoumáno a zjištěno: Na okraji jedné jeskyně bylo z kamenů utvořeno ohniště, kde byly nalezeny zbytky opáleného dříví a vedle připravena hromádka dříví u ohniště, což nasvědčuje tomu, že lidé, kteří zde tábořili u ohně byli vyrušeni. Uprostřed ohniště byl nalezen starý německý granát bez dřevěné rukověti a bez rozbušky. Do tohoto ohniště byl […]
     Komentáře
  • Martin Stepanov
    naSeznam Médium

    Udání jako poznaná nutnost. Jak Milan Kundera hleděl pravdě 50. let do očí

    Před 2 měsíci
    Jako pověstná bouře ve sklenici vody se z určitého úhlu pohledu může jevit udavačská aféra spisovatele Milana Kundery. Ve skutečnosti se jednalo o „nutné zlo“ ve světě rozděleném Železnou oponou.
     Komentáře
  • Indian

    Arma 3 a její Creator DLC program míří do Normandie

    Před 2 měsíci
    Program Creator DLC pro Armu 3 ještě neřekl poslední slovo. Po Vietnamu, Sahaře a Německu a Československu za železnou oponou přichází druhá světová válka, a to díky rozšíření Spearhead 1944.
     Komentáře
  • Cestovatelský jukebox

    1984 – příběh ze dvou stran železné opony

    Před 2 měsíci
    Dnes se to zdá neuvěřitelné, ale v roce 1984 málokdo v tehdejším Československu tušil, že existuje jedlý kukuřičný olej. Jako desetiletý jsem kvůli italskému oleji značky Cuore zažil téměř lynč od spolužáků a výsměch od soudružky učitelky.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Na šumavské rozhledně Poledník jsou po předloňské rekonstrukci nově přístupné tři expozice

    Před 2 měsíci
    Dvě nové stále expozice a jedna dočasná výstava jsou aktuálně přístupné ve třech podlažích oblíbené šumavské rozhledny Poledník u Prášil. Stálé výstavy se věnují vojenské historii Poledníku a samovolnému vývoji horských smrčin, v nejspodnějším ze tří prstenců věže je dočasná výstava o spisovateli Karlu Klostermannovi, od jehož úmrtí uplyne letos 100 let.
     Komentáře
  • AlenaV
    naSeznam Médium

    LGBT v Česku mají nadějné období, v Maďarsku komunita žije v pekle, popisuje Amnesty International

    Před 2 měsíci
    Zákazy LGBT prezentace, udávání, strach, to jsou reálné pocity této komunity žijící v Maďarsku. Podpora Evropské unie v boji proti zákonu omezujícímu lidská práva naráží u států za bývalou železnou oponou.
     Komentáře
  • Ekolist

    Na šumavské rozhledně Poledník jsou po předloňské rekonstrukci nové expozice

    Před 2 měsíci
    Dvě nové stále expozice a jedna dočasná výstava jsou nově zpřístupněné ve třech podlažích oblíbené šumavské rozhledny Poledník u Prášil. Stálé výstavy se věnují vojenské historii Poledníku a samovolnému vývoji horských smrčin. V nejspodnějším ze tří prstenců věže je dočasná výstava o spisovateli Karlu Klostermannovi, od jehož úmrtí uplyne letos 100 let, řekl referent cestovního ruchu Národního parku (NP) Šumava a autor stálých expozic Josef Štemberk.
     Komentáře
  • České noviny

    Na šumavské rozhledně Poledník jsou po předloňské rekonstrukci nové expozice

    Před 2 měsíci
    Dvě nové stále expozice a jedna dočasná výstava jsou ode dneška oficiálně zpřístupněné ve třech podlažích oblíbené šumavské rozhledny Poledník u Prášil. Stálé výstavy se věnují vojenské historii Poledníku a samovolnému vývoji horských smrčin, v nejspodnějším ze tří prstenců věže je dočasná výstava o spisovateli Karlu Klostermannovi, od jehož úmrtí uplyne letos 100 let. ČTK to řekl referent cestovního ruchu Národního parku (NP) Šumava a autor stálých expozic Josef Štemberk.
     Komentáře
  • Eva Turnová
    naSeznam Médium

    Dodatak jelima - a vaše jídlo bude chutnější

    Před 2 měsíci
    Když míjím billboardy s reklamami na potraviny, často si vzpomenu na propagaci stravy z období mého dětství, kdy cílem reklamy nebylo konkurovat jinému výrobku, ale anoncovat jediný dostupný.
     Komentáře
  • Autoweb

    Brzy tomu bude na den přesně 35 let, kdy se speciály z Le Mans dosahující 400 km/h prohnaly v rámci Grand Prix ČSSR v Brně. Poprvé a naposledy

    Před 3 měsíci
    Dnes už zapomenutá událost představovala v roce 1988 hotovou revoluci. Vytrvalostní speciály nejvyšší kategorie vůbec poprvé zavítaly za železnou oponu a premiérově se i tento podnik dostal do Československa. Bohužel, placky z Le Mans se sem pak už nikdy nevrátily.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Místo v Le Mans skončila v Leningradu. Škoda 1100 OHC byla krásná, doba jí nepřála

    Před 3 měsíci
    Je to už 65 let, co Škoda vyrobila závodní speciál, který mohl pomýšlet na Le Mans. Nakonec ale za hranice východního bloku nevyjel.
     Komentáře
  • Live rozhovory

    5 min

    Podcast
    Padesátá léta – nová výstava v Historické budově Národního muzea. Podrobnosti o výstavě připravila Zuzana Filípková

    Před 3 měsíci

    ·

    5 minut

    Nová výstava Padesátá léta, která se v Historické budově Národního muzea otevírá 21. června 2023, představí návštěvníkům desetiletí československých dějin, jehož symboly se staly perzekuce a politické procesy za železnou oponou, ale také víra v lepší svět, který byl ale budován za cenu nesvobody a zločinů, v totalitou zdecimované, stranickým aparátem ovládané zemi.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Padesátá léta – nová výstava v Historické budově Národního muzea

    Před 3 měsíci
    Nová výstava Padesátá léta, která se v Historické budově Národního muzea otevírá 21. června 2023, představí návštěvníkům desetiletí československých dějin, jehož symboly se staly perzekuce a politické procesy za železnou oponou, ale také víra v lepší svět, který byl ale budován za cenu nesvobody a zločinů, v totalitou zdecimované, stranickým aparátem ovládané zemi.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemřel komunistický ministr Vajnar, obžalovaný kvůli střílení na hranicích

    Před 3 měsíci
    Bývalému komunistickému ministrovi vnitra bylo 92 let.
     Komentáře
  • Deník N

    Našim postkomunistickým konzervativcům naplňuje Orbán jejich zamrzlé fantazie o „skutečném Západu“

    Před 3 měsíci
    Komentář Karla Dolejšího: Za rapidně se zhoršující mezinárodní situace přihlížíme bankrotu iluzivního pojetí „západnosti“ zakotveného v kolektivní retrofantazii postkomunismu. Po vymizení postkomunistické levice z parlamentních lavic prakticky všech bývalých sovětských satelitů čeká s jistým zpožděním totéž i „konzervativní“ postkomunistickou pravici.
     Komentáře
  • Krajské listy

    RECENZE Gabriel García Márquez, Devadesát dnů za železnou oponou. Nečekaná reportáž

    Před 3 měsíci
    Carlos Fuentes, Paulo Coelho, Michail Bulgakov, Jorge Luis Borges, Haruki Murakami, Salman Rushdie a v neposlední řadě Gabriel García Márquez. To jsou nejvýznamnější protagonisté magického realismu.
     Komentáře
  • G

    Emigrace Rudolfa Nurejeva byla ranou pro sovětskou prestiž: Ruská baletní legenda se za železnou oponu již nehodlala vrátit

    Před 3 měsíci
    Psal se 16. červen roku 1961, když Rudolf Nurejev, mladá hvězda baletního souboru S. M. Kirova v Sovětském svazu, emigroval během zastávky v Paříži na Západ a do Ruska se již nevrátil. Toto prominentní zběhnutí bylo během probíhající studené války velkou ranou pro sovětskou prestiž a vzbudilo mezinárodní zájem.
     Komentáře
  • Garáž

    Clarkson ve vzácné škodovce, Hammond v problémech v české formuli. Nová The Grand Tour slibuje akci s výraznou českou stopou

    Před 3 měsíci
    Na novou epizodu oblíbeného pořadu The Grand Tour jsme museli čekat dlouhých devět měsíců, jak ale naznačuje oficiální upoutávka, máme se zřejmě na co těšit.
     Komentáře
  • Voxpot

    Novodobá Železná opona? Finsko posiluje hranice s Ruskem

    Před 3 měsíci
    Helsinky – Válka na Ukrajině vyvolala otázky o bezpečnosti zemí sousedících s Ruskem. Jedná se mimo jiné o Finsko, které bylo se svým východním sousedem již v minulosti ve válce. Nyní země staví na hranici plot s ostnatým drátem. Helsinky tvrdí, že je nutné se chránit a monitorovat, kdo překračuje hranice, píše server France 24. […] The post Novodobá Železná opona? Finsko posiluje hranice s Ruskem appeared first on VOXPOT
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Vítejte v Česku. Na hranicích se vrátíte o 30 let zpátky

    Před 3 měsíci
    Železná opona padla před více než 30 lety, už 16 let hranice většinou projedete bez nutnosti přibrzdit. Co přivítá cizince, kteří k nám přijíždějí po vlastní ose z Rakouska a Německa? Podívejte se.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Dějiny legendární hry Tetris. Populární skládačka pochází z díla sovětských inženýrů

    Před 3 měsíci
    Tetris je na pohled nenásilná a jednoduchá logická hra, která však za sebou skrývá příběh z dob studené války, který je naopak plný intrik a tajných dohod na obou stranách železné opony.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Východoněmecká policie nejezdí volkswageny, přesvědčoval pilot nedůvěřivé únosce

    Před 3 měsíci
    V 70. letech se v ČSSR odehrála série únosů letadel. Začalo to 8. června 1970. "Mysleli, že je Norimberk ve východním Německu," řekl pilot.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Půlstoletí polského automobilového spasitele od Fiatu. Maluch přišel v pravý čas

    Před 3 měsíci
    Před padesáti lety začala výroba Fiatu 126p. Postavil Polsko na kola a vyráběl se 27 let.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Slavný Concorde nebyl první, nadzvukovou legendu předběhlo sovětské „túčko“

    Před 3 měsíci
    Symbolem civilního nadzvukového létání se stal britsko-francouzský letoun Concorde. Ovšem primát prvního nadzvukového dopravního letounu mu vyfoukl stroj zpoza železné opony. Stal se jím sovětský Tupolev Tu-144.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Problém moderních dějin? Musí se moderně učit, říká dějepisář a mění žáky v badatele

    Před 3 měsíci
    Pro děti znamená dějepis pořád hlavně biflování dat, někteří kantoři se je snaží učit jinak. Žáky to baví a hodiny pro ně mají větší smysl.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Polák na stráži nešikovně vystřelil ze samopalu. V Československu trefil dvě děti

    Před 3 měsíci
    Pohraničníci bývali v Českém Těšíně schovaní podél břehu řeky. Střežili hranice. V roce 1963 město rozčílil incident polského strážného.
     Komentáře
  • Betynka
    naSeznam Médium

    Vlak svobody ujel komunistům přímo před nosem a prorazil železnou oponu do západního Německa

    Před 3 měsíci
    Bylo 11. září 1951. Počátky komunismu u nás byly v plné síle, mocenské režimy vládly velkou diktaturou a zákazy. I přesto se však strojvedoucímu povedlo dostat vlak do tehdejšího západního Německa přes chebské pohraničí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Bratranci unesli školní autobus, chtěli na Západ. Na hranicích padli do drsné léčky

    Před 4 měsíci
    Na konci května 1978 se pohraničníci rozhodli únosce autobusu zastavit za každou cenu. Na konci divoké střelby byla smrt nevinného člověka.
     Komentáře
  • Proženy

    Krásné a neznámé: Udělejte si výlet na hrady a zámky, kde davy turistů nepotkáte

    Před 4 měsíci
    Patříte mezi náruživé „hradozámecké“ výletníky? Pak jste Hlubokou, Lednici a další zářné klenoty už určitě navštívili – a dost možná několikrát. Zkuste dát šanci neobjeveným zámečkům a hradům, které vás svým nevtíravým půvabem překvapí a okouzlí.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Borne Sulinowo: Tajné polské město se objevilo na mapě až po pádu železné opony

    Před 4 měsíci
    Je vůbec možné v dnešní době satelitů, kamer s neuvěřitelným rozlišením a internetem na každém kroku utajit něco tak velkého, jako je celé město? Jak dokazují Poláci, možné to je, alespoň pokud se týká informací, které měli lidé o Borne Sulinowo, přísně utajovné vojenské základně umístěné v hustých lesích východně od polského města Drawsko.
     Komentáře
  • Česko netradičně

    Po stopách Studené války vás provede cyklostezka v okolí Valtic

    Před 4 měsíci
    Nedotčená příroda a závan totalitní historie na vás čeká na 800 kilometrů dlouhé cyklostezce, která lemuje v minulosti přísně střeženou hranici železné opony. Stezka, která vede v okolí Valtic, pokračuje dále do Rakouska a Německa. Svezte se na ní s námi!
     Komentáře
  • Proboha

    Intimita není slabost, ale naopak síla vyvěrající z pramene víry

    Před 4 měsíci
    Je chybějící láska a partnerská něha legitimním důvodem k rozchodu, nebo má člověk přijmout důsledky svého rozhodnutí a být s tím druhým až do smrti? Neměli bychom v církvích mnohem víc mluvit o tom, jak důležitá je pro partnerské vztahy výchova v emoční a citové oblasti? A měli by vůbec do křesťansky založeného manželství vstupovat lidé, kteří jsou apatičtí k citům a emocím?
     Komentáře
  • LUI

    Česko za 30 let: 2 scénáře, z kterých se ježí chlupy. Duhové Muzeum, trans Žižka a 384 genderů nebo železná opona 2.0, vězení pro gaye a potrat tři dny po početí

    Před 4 měsíci
    Různí futurologové se předhánějí v předpovědích toho, co lidstvo čeká za desítky let.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Pořád se na nás někdo dívá." Šumavu místo pohraničníků křižují davy turistů

    Před 4 měsíci
    Dříve do hustých šumavských lesů místní nechodili kvůli přísnému režimu v pohraničí. Dnes se procházkám vyhýbají kvůli davům turistů.
     Komentáře
  • Daniel Suchan
    naSeznam Médium

    Představte si, že Ukrajina padla a Česko je na řadě. Bránili byste svou vlast i s flastenci?

    Před 4 měsíci
    V alternativní realitě Ukrajina během 439denního ruského blitzkriegu padla. Bělorusko se stává Ruskem. Železná opona se začíná otírat o náš malý stát. Vše nasvědčuje tomu, že jsme další na řadě.
     Komentáře
  • Sport

    Hvězdný kanonýr i bezstarostný bohém. Klímův příběh vydá na román

    Před 4 měsíci
    Před pár měsíci společně s dalšími hvězdami slavil Petr Klíma na ledě 25 let od olympijského triumfu v Naganu. O to větší šok způsobila čtvrteční zpráva o jeho předčasném úmrtí. V 58 letech odešla mimořádná postava českého hokeje. Jedna z prvních hvězd zpoza železné opony v NHL, fantastický střelec, unikátní a zábavný člověk.
     Komentáře
  • Česko živě

    Kontejner pro zbytek Evropy: Druhořadý materiál byl pro Čechy vždycky dobrý

    Před 4 měsíci
    Revoluce přinesla změny politické, ale také módní. Z šedivých modelů se roztrhl pytel s barevnými a extravagantními kousky šatníku. I tak se za vysoké ceny na pultech objevovalo oblečení druhé kategorie. Tento trend je patrný dodnes.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Lepší pozdě než nikdy. Oběti železné opony si zaslouží, aby byli viníci potrestáni

    Před 5 měsíci
    Je jedním z největších polistopadových selhání české justice, že za zabíjení a mrzačení na železné oponě ještě nebyl odsouzen žádný z někdejších představitelů komunistického režimu
     Komentáře
  • Novinky

    Dnešní krize nejsou drak, kterého prostě zapíchnete. Jaroslav Švelch o počítačových hrách za normalizace i v současnosti

    Před 5 měsíci
    „Hry nepochybně mají potenciál zaměřit se na koexistenci s přírodou, ať už je to Země, nebo jiná planeta. Ale často to jediné, co vám umožňují, když se ocitnete na neznámé planetě, je střílet po obludách. A to je strašně reduktivní,“ říká herní vědec Jaroslav Švelch, působící na Univerzitě Karlově a FAMU, člen týmu Prague Game Production Studies.
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    Železná opona: Režisér Mission: Impossible chystá akční thriller

    Před 5 měsíci
    Novinku o zabijákovi z Evropy s ním chystá Michael B. Jordan.
     Komentáře
  • Deník

    Osud Samanthy Smithové: V 10 letech změnila děj studené války, ve 13 byla mrtvá

    Před 5 měsíci
    Bylo jí deset a změnila průběh studené války. Dopis, který americká školačka Samantha Smithová adresovala tehdejšímu sovětskému vůdci Juriji Andropovovi, vedl k jejímu pozvání do Sovětského svazu a v konečném důsledku k určitému oteplení vztahů mezi Východem a Západem, díky čemuž měli později Reagan s Gorbačovem na co navazovat. Odvážná malá slečna však měla před sebou už jen 2,5 roku života.
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Na Chebsku otevřelo nové muzeum, které připomíná společné soužití Čechů a Němců

    Před 5 měsíci
    Osudy obyvatel česko-německého pohraničí ve 20. století si mohou návštěvníci připomenout v nově otevřeném muzeu v Plesné na Chebsku. Česko-německé muzeum tam loni vzniklo přestavbou bývalé textilní továrny v centru města. Expozice představí české a německé obyvatele přibližně od začátku minulého století do pádu železné opony, řekl starosta Plesné Petr Schaller (TOP 09).
     Komentáře
Reklama