Zavřít
Alexandr Veliký

Alexandr Veliký

Nejnovější články na Seznamu na téma Alexandr Veliký
  • Neposlušné Tlapky

    Sloni ve službách člověka: Hannibalovi bojovníci i týraní chudáci!

    Před 1 dnem
    Člověk se již na přelomu paleolitu a neolitu naučil domestikovat (zdomácňovat) dosud divoce žijící zvířata. Dnes už patrně nedokážeme určit, kdy k tomu přesně došlo, víme ale, že k prvním domestikovaným zvířatům patři pes, sob, kůň nebo pratur. Člověk nicméně postupem času dokázal mezi "domácí zvířata" zařadit i největšího suchozemského savce - slona. Jak na tom jsou sloni v zajetí?
     Komentáře
  • Dotyk

    Geniální způsoby telekomunikace ve starověkém Řecku: Tohle by fungovalo i dnes

    Před 2 dny
    Starověcí Řekové byli na svou dobu velmi inovativní a kreativní ve způsobech komunikace v dobách oslav, smutku i války. Některé způsoby komunikace se používaly mezi jednotlivými osobami, jiné zas mezi armádami, vůdci a také mezi císařem a jeho občany. Jiné druhy komunikace spočívaly v předávání zpráv samotným bohům.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Tajemství baalbecké terasy: Jak dokázali Římané pohnout kameny vážícími přes tisíc tun?

    Před 5 dny
    Libanonský Baalbek nepatří mezi hlavní lákadla turistických průvodců. Z historického hlediska přitom představuje naprostý unikát: Vyprahlé údolí ukrývá ruiny kdysi největšího chrámu Římské říše. A dodnes zůstává záhadou, jak dokázali antičtí stavitelé obří kamenné kvádry na místo dopravit.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Koření ve středověku: Proč zakázala církev v klášterech pepř?

    Před 9 dny
    Často se tvrdí, že koření mělo u středověkých hostin zamaskovat chuť zkažených potravin. Ani náhodou! Tato luxusní a velmi drahá komodita platila za znak bohatství a společenského statusu!
     Komentáře
  • Svět2000

    V Pákistánu objevili 2000 let starý buddhistický chrám

    Před 12 dny
    Archeologové v severozápadním pákistánském údolí Svát objevili zhruba 2000 let starý buddhistický chrám, který by mohl být jedním z nejstarších v zemi.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Neporazitelní Mongolové byli mistři logistiky: Říše bez hranic doplatila na svou velikost i přes náboženskou toleranci a reformy

    Před 13 dny
    Mongolští nájezdníci kočovali po drsných stepích celá staletí, díky čemuž se zdokonalili v umění mobilního boje a stali se skvělými nájezdníky.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ‚Placka, která ovládla celý svět.‘ Nejstarší pizzerie na světě se nachází v Neapoli

    Před 14 dny
    Týden se sešel s týdnem a my jsme opět v Neapoli a společně si zajdeme do pizzerie, která se může pyšnit trojnásobným titulem NEJ. Restaurace, která se tváří skromně, což si mohou dovolit jenom ti, kteří znají svou cenu. Ovšem než se zakousneme do vynikající pizzy a zapijeme ji lokálním, neméně vynikajícím vínem, ponoříme se trochu do její historie, do historie „placky“, která ovládla celý svět.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci našli mumii princezny - Amazonky. Podívejte se na její krásné tetování

    Před 14 dny
    Ukokská princezna. Takový je název starobylé mumie záhadné mladé ženy, která měla na svém těla 2500 let staré tetování. Byla například o pět století starší než Ježíš Kristus a o několik set let starší než Alexandr Veliký. Mumie nalezená již před dvaceti lety byla po celou dobu uchovávána převážně ve vědeckém ústavu v Novosibirsku nebo v Moskvě, kde její ostatky ošetřovali stejní vědci, kteří uchovávají tělo Vladimíra Iljiče Lenina. Poté se mumie konečně vrátila domů, do Altajské republiky. Jaké je její tajemství?
     Komentáře
  • Prostřeno

    Méně známé účinky tymiánu

    Před 21 dny
    Jaro je konečně tady a to znamená jediné – je čas k zaklíčení tymiánových semen! Toto voňavé antibiotikum dokáže léčit celou řadu zdravotních problémů, proto by vám doma rozhodně nemělo chybět. Víte, co všechno má tymián pod palcem?
     Komentáře
  • Headliner

    Ohlédnutí za smrtí Vangelise. Čím geniální Řek definoval zvuk budoucnosti?

    Před 21 dny
    V polovině května zemřel Vangelis. Dopad jeho tvorby je mnohem větší, než zmiňovala řada nekrologů.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak probíhaly neštovice, strašná nemoc, na kterou zemřely i děti Marie Terezie

    Před 23 dny
    Patřily mezi nejsmrtelnější onemocnění v dějinách. Pravé neboli černé neštovice zabily jen v Evropě stovky tisíc lidí ročně. Kdo přežil, byl do konce života znetvořený. Takový osud postihl i krásnou dceru Marie Terezie.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Žlutý zázrak jménem banán. Pravidelná konzumace oblíbeného ovoce přináší řadu benefitů

    Před 24 dny
    Banány patří k ovoci, které je k dispozici po celý rok. Lze je koupit téměř kdykoli a dopřát si z nich mléčný koktejl nebo je sníst jen tak. Jsou totiž plné živin a pro lidské zdraví velmi prospěšné.
     Komentáře
  • Babinet

    Pepř přináší našemu tělu řadu blahodárných účinků. Pomůže s trávením, detoxem i bolestí

    Před 25 dny
    Pepř byl ceněným kořením již od starověku. S rostlinou pepřovníkem Evropu seznámil Marco Polo ve svém cestopise. Do té doby byla tato rostlina v Evropě neznámá. Pepř pak jako poměrně drahé koření do Evropy přivezl Alexandr Makedonský po svém tažení do Indie.
     Komentáře
  • Pravda24

    Neobjasněná smrt Alexandra Velikého zůstává záhadou. Co dnes víme?

    Před 26 dny
    Alexandr Veliký byl muž epických rozměrů, jehož smrt zůstává trvalou záhadou. Podíly jeho krátkého života jsou natolik legendární, že nutí k zamyšlení, čeho ještě mohl dosáhnout, kdyby mu zbývalo ještě několik let života. Lidé po celé věky také neodolatelně přemýšlejí o událostech, které způsobily smrt Alexandra Velikého po tolika hrdinských činech ve věku 33 let. Je to velké "co kdyby"
     Komentáře
  • Dotyk

    Na Kole v Rusku byly nalezeny obří jehlany. K pyramidám se ale nelze přiblížit

    Před 28 dny
    Jsou považovány za nejstarší pyramidy světa a mají potvrzovat existenci legendární země Hyperborey. Ta podle starověkým Řeků ležela na sever od Thrákie. Obývat ji měli bohové a dokonalí lidé.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kolik měřily historické osobnosti? Např. Alexandr velký byl prcek, Napoleon ne!

    Před 1 měsícem
    Napoleonský komplex – známe toto rčení, ale objevy již vyvrátily, že by Napoleon byl malý. Víte ale, kolik měřil Hitler, Isaac Newton anebo že Mozart a Archimedes měřili stejně? Ukážeme vám zábavné video, které hovoří o vzrůstu osobností napříč národnostmi, kulturami i profesemi. Přinese vám spoustu zajímavých informací.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Na zámku v Zákupech restaurují malby od Navrátila, zmizel i historický paskvil

    Před 1 měsícem
    Historický paskvil odstranili restaurátoři na zámku v Zákupech na Českolipsku, kde od loňského prosince opravují nejpoškozenější stropní malby malíře a ve své době vyhledávaného dekoratéra Josefa Navrátila.
     Komentáře
  • Headliner

    Čím Vangelis dobyl ráj? Pět zásadních filmů, které by bez génia (vy)zněly jinak

    Před 1 měsícem
    Zemřel řecký skladatel Vangelis. Filmu se sice v rámci své kariéry nevěnoval tak intenzivně jako filmoví skladatelé na plný úvazek. Přesto svým dílem řadu kolegů dokázal zastínit. Vybrali jsme pět snímků, pro které byla jeho hudba naprosto zásadní.
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    Zemřel Vangelis, skladatel proslulý filmovou hudbou

    Před 1 měsícem
    Autor hudby pro Blade Runnera či Dobytí ráje už není mezi námi.
     Komentáře
  • Kinobox

    Zemřel hudební velikán Vangelis, jehož filmové soundtracky zná každý

    Před 1 měsícem
    Vangelis, řecká hudební ikona a oscarový skladatel, zemřel v 79 letech. Novátorský a experimentální skladatel je legendou syntezátorové a elektronické hudby, jeho rozmanitá hudba však nepodléhala žádným žánrovým konvencím.
     Komentáře
  • Extra

    Hudební svět v slzách. Zemřel skladatel Vangelis

    Před 1 měsícem
    Smutná zpráva zasáhla hudební svět. Ve věku 79 let zemřel řecký skladatel Vangelis, informovala o tom ve čtvrtek řecká média. Proslavil se především hudbou k řadě známých filmů, například ke sci-fi Blade Runner z roku 1982 od režiséra Ridleyho Scotta či historickému snímku 1492: Dobytí ráje od téhož režiséra. Za hudbu pro film Ohnivé vozy od režiséra Hugha Hudsona si odnesl cenu americké filmové akademie Oscar.
     Komentáře
  • TN

    Zemřel skladatel Vangelis. Autor hudby k filmům 1492: Dobytí ráje a Ohnivé vozy

    Před 1 měsícem
    Oscarový skladatel Vangelis, celým jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou, zemřel v noci na úterý ve věku 79 let. Svoje poslední chvíle prožil ve francouzské nemocnici, o jeho smrti řecká média informovala advokátní kancelář, která jej zastupovala.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel řecký skladatel Vangelis, držitel Oscara za filmovou hudbu

    Před 1 měsícem
    Proslavil se především hudbou k řadě známých filmů, například Blade Runner či 1492: Dobytí ráje, za hudbu pro film Ohnivé vozy získal Oskara.
     Komentáře
  • Dotyk

    Oživlý portrét: Jak v reálu vypadal Napoleon, nejcharizmatičtější vůdce historie

    Před 1 měsícem
    Svedl více bitev než Alexandr Makedonský, Hannibal a Alexandr Suvorov dohromady. Ovládl tak velkou část starého kontinentu. Sepsal také nový občanský zákoník a šířil společnou měnu. Kdo byl Napoleon Bonaparte?
     Komentáře
  • Prostřeno

    Na bolavé svaly či klouby se první pomoc skrývá v kuchyni

    Před 1 měsícem
    Přepískli jste to s cvičením, takže vás „bolí celý člověk“? Nezoufejte a nespílejte osudu, že kvůli vidině štíhlých křivek nemůžete ani vyjít schody. Raději si naordinujte pálivou papričku nebo tymiánový čaj! I křenová náplast vás dostane z nejhoršího!
     Komentáře
  • Netflixer

    Henry Cavill zažil při natáčení postelové scény pořádný trapas. Dnes slaví seriálový Zaklínač narozeniny

    Před 1 měsícem
    Dnes slaví 39. narozeniny mužný sympaťák Henry Cavill, kterého zná celý svět jako Geralta z fantasy seriálu Zaklínač. Opět si povíme, v jakých filmech a seriálech ho můžeme vidět na Netflixu a přidáme jako bonus i pár zajímavostí.
     Komentáře
  • Bety

    Odteď pracuji už jen z postele

    Před 2 měsíci
    Proč nepracujeme všichni z postele? Zapomeňte na stres – pracovat v relaxační pozici znamená pohodu i při práci. A nedostatku produktivity se bát nemusíte! Cítíte se pohoršení? My ale mluvíme o práci na počítači.
     Komentáře
  • DámskýDeník

    Co znamená, když máte na dlani písmeno X? Patříte mezi skupinu lidí s výjimečnými schopnostmi

    Před 2 měsíci
    Palmistrii neboli věštění pomocí čtení z ruky věřilo mnoho velmi slavných vojevůdců. Říká se, že jeden z nejznámějších měl na dlani písmeno X, což je velmi vzácné.
     Komentáře
  • Techsvět

    Místo, kde „zamrznul čas“. V Černém moři je oblast plná potopených starověkých lodí. Teď se k nim ponořil i křižník Moskva

    Před 2 měsíci
    Oblast Černého moře u bulharských hranic uchovává pozůstatky starověkých lodí. Vědci nechtějí věřit svým očím, takové naleziště již v dnešní době nikde neexistuje. Tento úsek Černého moře je považován za „mrtvou zónu“, kde 2400 let staré lodě zamrzly v čase na mořském dně. Nedávno se k nim přidal i ruský křižník Moskva.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Matky Alexandra Velikého se bál i vlastní manžel. Údajně usínala s hady

    Před 2 měsíci
    Alexandr Veliký byl výjimečně schopný a proslulý dobyvatel. Určitě se dá předpokládat, že velký vliv na něho měli rodiče. Pokud se mluví o Alexandrových rodičích, obvykle bývá zdůrazňován zejména otec, král Filip Makedonský. Sám velký válečník a dobyvatel. Ovšem ani jeho matka by neměla být opomíjena. Podle všeho šlo o výjimečnou a silnou ženu, která značně ovlivnila Alexandrovo formování během jeho mládí.
     Komentáře
  • Dotyk

    Fantastické video: Jak se měnily hranice evropských říší od starověku po dnešek

    Před 2 měsíci
    Hranice představují významný fenomén. Začaly se formovat s rozvojem prvních civilizací a vznikem měst. Jejich hlavní funkcí bylo vymezení suverenity a s ní související obrana. Podívejte se na fascinující video, které přestavuje, jak se změnily hranice evropských států za 2400 let.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Velký rýžový manuál: Co je to basmati, jak se vaří jasmínová rýže a kterou použít na rizoto?

    Před 2 měsíci
    Není rýže jako rýže. Každé jídlo si žádá tu „svou“. Vydejte se s námi po stopách té správné přílohové rýže! A víte, jaká rýže se hodí na pravé italské rizoto a jaká na pilaf?
     Komentáře
  • Games

    Civilizační strategie Old World vyjde na dalších platformách i s prvním DLC

    Před 2 měsíci
    Bitva u Thermopyl.
     Komentáře
  • fZone

    Vydejte se hledat starověké poklady s Bettany Hughes

    Před 2 měsíci
    Profesorka Bettany Hughesová během pandemie navštívila historická místa, která zrovna nebyla plná turistů. Nový seriál s názvem Poklady s Bettany Hughes můžete sledovat na kanále Viasat History. První díl se bude vysílat 10. dubna ve 20:00 hodin.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Starý Egypt – největší zajímavosti zaprášené časem

    Před 2 měsíci
    Na severu Afriky vznikla okolo úrodné řeky jménem Nil neuvěřitelná civilizace, která trvala okolo 3 000 let. Fanouškům ji asi nemusíme blíže představovat, ovšem i ti, kteří mají v malíčku každý kámen Cheopsovy pyramidy čas od času narazí na něco, co je jednoduše překvapí. Podívejte se, jestli si v našich zajímavostech najdete také něco pro sebe.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Vedlejší účinky šťávy z aloe vera

    Před 2 měsíci
    V poslední době se šťáva z aloe vera dostala do popředí zájmu jako „dokonalý nápoj pro zdraví“, ale je tomu skutečně tak? Tohle je pravda o vedlejších účincích, které nepotěší diabetiky ani nastávající maminky!
     Komentáře
  • Jímeto

    Cibule napříč historií: Uctívali ji staří Egypťané, oceňovali ji řečtí atleti a v Evropě ji používali jako platidlo

    Před 3 měsíci
    Zatím nikdo nepřinesl důkaz o tom, kde a kdy byla cibule poprvé kultivovaná, některé písemné památky naznačují, že v Asii se pěstovala cibule už před více než 5 tisíci lety, kdy byla zřejmě obyčejným jídlem.
     Komentáře
  • Prima Living

    Dnes je Kýchavá neděle. Víte, proč se třetí postní neděli tak říká a co znamená komentář Pozdrav pánbůh?

    Před 3 měsíci
    Velikonoční půst je v plném proudu, čeká nás třetí postní neděle, které se lidově říká Kýchavá nebo Kýchavná. V lidových tradicích a pověrách má kýchání rozporuplné postavení. Na jednu stranu představovalo symbol zdraví, lidé věřili, že kýchnutí pročistí tělo a snažili se ho vyvolat kýchacími prášky a později šňupacími tabáky. Na druhou stranu kýchání nevěstilo nic dobrého, zejména ve středověku se ho obávali jako prvního příznaku moru.
     Komentáře
  • Kinobox

    Filmové celebrity podporující Putina: kdo, proč a jak

    Před 3 měsíci
    Současná situace na Ukrajině otřásla celým západním světem. Přesto se ale mezi slavnými zahraničními celebritami najdou tací, kteří s Putinem a jeho politikou i nadále sympatizují. Proč je tomu tak?
     Komentáře
  • Ruik

    Je Ovečkin padouch? Je to dobrý člověk, ale je pod obrovským tlakem, stojí za hvězdou GM Washingtonu

    Před 3 měsíci
    Hokejová superstar Alexander Ovečkin je v posledních dnech možná nejdiskutovanější sportovní osobností na světě. Zatímco jej někteří už nadobro odsoudili a nejraději by mu na nejbližším stromě uvázali smyčku, jiní za ním stojí. Například generální manažer Washingtonu Capitals Brian MacLellan.
     Komentáře
  • Feminela

    Hnědá rýže předčí tu bílou v množství živin i chuti. V kuchyni se rozhodně neztratí

    Před 4 měsíci
    Velmi zdravá a také chutná je hnědá rýže. Má specifické vlastnosti, které jsou na rozdíl od bílé rýže mnohem intenzivnější. Vůně, chuť i barva vás zaujmou na první pohled.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Ztracené římské legie - skutečně mohli legionáři doputovat až do daleké Číny?

    Před 4 měsíci
    V roce 53 př.n.l. se odehrála jedna z největších katastrof římské republiky. V bitvě u Karrh byl poražen Marcus Licinius Crassus, nejbohatší Říman své doby, a společně s ním padlo i přes 20 tisíc mužů. Dalších 10 tisíc bylo vítěznými Parthy zajato a odvlečeno do otroctví na východ. Dodnes existují legendy, že zajatí vojáci této ztracené legie, se dostali ještě dál na východ než legendární výprava Alexandra Velikého. Skutečně se mohli římští legionáři dostat až do vzdálené Číny?
     Komentáře
  • Dotyk

    Pankration: Smrtící krvavý sport byl jednou z nejzvrhlejších zábav starých Řeků

    Před 4 měsíci
    Pankration je bojový sport, který byl poprvé představen na třicátých třetích olympijských hrách v roce 648 př. n. l. A okamžitě si získal celou řadu fanoušků, na diváky zapůsobil svou rozmanitostí, napětím a diváckou atraktivitou, která se s jinými dobovými sporty nedala srovnat. Stal se tak jedním z nejoblíbenějších bojových sportů ve starověkém Řecku.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jaký byl osud dětí Kleopatry po její sebevraždě: Jedno zasáhlo do dějin

    Před 4 měsíci
    O dětech slavné panovnice se toho moc neví. Víte, kdo byly děti Kleopatry? Kam je osud zavál a zda by na ně byla královna Egypta pyšná?
     Komentáře
  • Kupi Magazín

    Kolik je druhů soli a co s naším tělem dělá její konzumace?

    Před 4 měsíci
    Sůl nemůže chybět na žádné rodinné tabuli, lidé ji k ochucování jídel používají už od pravěku. Většina z nás o soli ví jen velmi málo, přitom je nezbytná pro správné fungování organismu. Nebezpečný však může být jak její nedostatek, tak i přebytek. Víte o tom, že existuje několik různých druhů soli? Pravděpodobně znáte běžnou kuchyňskou sůl, ale na trhu je mnoho dalších, které by bylo škoda minout.
     Komentáře
  • Dotyk

    Tipnete si, kolik skutečně měřil Napoleon? Možná budete překvapení

    Před 4 měsíci
    Ve 24 letech byl generálem, krátce po třicítce vládl Francii. Vůdce a státník Napoleon I. Bonaparte. Během Velké francouzské revoluce pomohl svrhnout monarchii, aby se později sám stal císařem. Kolik vlastně měřil?
     Komentáře
  • Výšlapy

    Belintash: Mystické místo s léčivou energií

    Před 4 měsíci
    Belintash: Pokud patříte mezi ty, pro koho je Bulharsko ve znamení trávení dovolené u moře, načerpání energie na pláži, pak věřte, že je zde pozoruhodné mystické místo, které se pyšní nejen krásou, ale především mimořádnou energií, která má údajně dokonce léčivý účinek.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Legendární Babylon – z největšího a nejbohatšího města světa zbyly jen ruiny

    Před 4 měsíci
    Nejznámější město světa Babylon fascinuje lidstvo již po tisíce let a stalo se inspirací pro největší národy, nejlepší vojevůdce, a dokonce i pro světová náboženství. Čím si Babylon zasloužil své výrazné postavení ve světových dějinách?
     Komentáře
  • Prostřeno

    Na pochroumané zdraví s pendrekem v ruce

    Před 4 měsíci
    Co se vám vybaví, když se řekne „lékořice“? Pendrek? Barevné lékorky či lékořicové konfity?
     Komentáře
  • inStory

    Archeologové objevili v Pákistánu starověký buddhistický chrám

    Před 4 měsíci
    Italský archeologický tým nedaleko města Barikot objevil chrámový komplex skládající se z obřadní plošiny zakončené válcovitou konstrukcí, v níž se měla nacházet stúpa, buddhistický památník a symbol klidu a míru. Chrám zahrnoval také další menší stúpu, pokoj pro mnichy, schodiště, předsíňky a veřejné nádvoří s výhledem na starodávné cesty.
     Komentáře
  • Deník

    Úchvatný objev. V Pákistánu odkryli jeden z nejstarších buddhistických chrámů

    Před 4 měsíci
    V údolí Svát v severním Pákistánu, kde se ve starověku nacházelo buddhistické království Gandhára, dobyté Alexandrem Velikým, byl v současnosti objeven starověký chrám pocházející již z raného období buddhismu. Podle archeologů pochází asi z poloviny druhého století před naším letopočtem.
     Komentáře
  • Dotyk

    Záhada obřích ruských pyramid: Nikdo netuší, jak vznikly. Zkoumat se nesmí

    Před 4 měsíci
    Mají být dvakrát starší než egyptské pyramidy. Útvary, připomínající čtyřboké jehlany, se nacházejí na ruském poloostrově Kola. Dodnes se neví, kdo a jak je postavil. Jaké je tajemství ruských pyramid?
     Komentáře
  • Runwayonline

    Pěstujte doma aloe vera a ušetříte za luxusní kosmetiku

    Před 5 měsíci
    Traduje se, že čerstvá šťáva z aloe vera byla tajným zkrášlovacím přípravkem slavné Kleopatry. A je fakt, že jejích skvělých vlastností si již dávno všiml kosmetický průmysl. Aloe vera je rostlinka, kterou se rozhodně vyplatí mít doma. Hojí, pěstí i léčí a pro pleť je opravdu požehnáním.
     Komentáře
  • Dotyk

    Nevyjasněná smrt Alexandra Velikého: Jeho tělo se nerozpadlo, asi nebyl mrtvý

    Před 5 měsíci
    Alexandr Veliký skonal v červenci roku 323 před Kristem. Byla to smrt nečekaná a provázená mnoha nejasnými symptomy. Alexandrovo tělo zůstalo beze změn několik dalších dní, což mnozí považovali za důkaz jeho božského původu. Ještě dnes jeho smrt dráždí zvídavou mysl lékařů, historiků i biologů z celého světa. Zemřel skutečně mladý vojevůdce 10. června nebo o 6 dní později?
     Komentáře
  • Dotyk

    Masakr v Chomutově: Husitské bojovnice se vyřádily především na nevinných ženách

    Před 5 měsíci
    Bylo chladné jaro roku 1421. Obyvatelé Chomutova netušili, že pro většinu z nich odtikávají poslední hodiny na pozemském světě. V pátek 14. března se k branám města přiblížily oddíly husitského vojska. Bylý rozhodnuté, že Chomutov zničí.
     Komentáře
  • Fantasymag

    Správní hrdinové nenosí helmy aneb chyby v boji v Pánovi prstenů, Království nebeském, Posledním souboji nebo Statečném srdci

    Před 5 měsíci
    Platí, že historický film nezobrazuje skutečnou historii, ale představu filmařů, jak by měla historie vypadat. A tato představa je ovlivněna částečně větší či menší neznalostí historických pramenů, ale především takzvaným pravidlem úžasnosti, neboli po anglicky „Rule of Cool“.
     Komentáře
  • Dotyk

    Váleční sloni: Strašlivá zbraň starověku. Obrněná zvířata rozdupala vše živé

    Před 5 měsíci
    Novodobé a extrémně ničivé války 20. století byly vždy ve znamení nových, ideálně hromadných zbraní. Cílem bylo vždy zabít co nejvíce lidí. Ale tanky tady samozřejmě nebyly vždy. Ve starověku bojovaly armády se slony, kteří byli speciálně vycvičeni. Dalo by se o nich bez nadsázky říci, že byli tanky starověku.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Sparťané byli pověstní tím, že buď zvítězí, nebo raději zemřou. Na ostrově Sfakteria ale kapitulovali

    Před 5 měsíci
    O bojovnících řecké Sparty kolují pověsti jako o těch nejlepších bojovnících své doby. Byli trénováni celý život jenom k tomu, aby byli vojáky.
     Komentáře
  • LUI

    Gay válečníci i transgender císař: 15 LGBT příběhů lásky ze starověkého Řecka a Říma

    Před 5 měsíci
    Zatímco v dnešní době se LGBT komunita pořád setkává s nepochopením, předsudky a urážkami, v antice tomu bylo jinak. Gay a lesbické vztahy tehdy nikomu nevadily a nikdo se nad nimi nepohoršoval – naopak.
     Komentáře
  • Komora Plus

    Proč vize nestačí

    Před 6 měsíci
    Vize jsou bezesporu něčím, co v životě ani v podnikání nemůže chybět, dávají naší činnosti smysl. Nicméně vize samy nikam nevedou. Nemůžu nevzpomenout na Tomáše Baťu, který říkával, že vize nestačí, rozhoduje čin. Podobně zní japonské přísloví, podobně to vnímal i Nelson Mandela, který řekl, že akce bez vize je mrhání časem a vize bez akce je obyčejné snění.
     Komentáře
Reklama