Zavřít
Alois Jirásek

Alois Jirásek

Nejnovější články na Seznamu na téma Alois Jirásek
  • TV Polar

    Děti z MŠ Centrum v Dolní Lutyni mají na zahradě nové lanové centrum a týpí

    Před 1 dnem
    Mateřská škola v centru Dolní Lutyně doplnila na školní zahradu nové herní atrakce. Děti nově využívají lanový park a dvě týpí.
     Komentáře
  • Novinky

    Sto let od otevření chaty na Dobrošově, stojí nad mohutným pevnostním pásmem

    Před 6 dny
    Na den svatého Václava, 28. září, se chystá u Jiráskovy chaty na Dobrošově velká sláva. Uplyne sto let od jejího otevření v roce 1923. Pojmenovali ji po spisovateli Aloisi Jiráskovi (1851–1930), rodákovi z nedalekého Hronova, který byl ve své době velmi váženým mužem a jehož historické romány formovaly po dlouhou dobu národní uvědomění.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Starověká věštkyně Sibyla: Předpověděla České zemi mnoho zkoušek, po velkém boji ale svitne naděje

    Před 6 dny
    Virová epidemie, záplavy a zkáza Prahy. Tak zní věštba známé Sibyly ze Sáby. Starověká královna se v mnoha věcech nemýlila a pro naši zemi předpověděla další neblahé věci, které se doufejme, nevyplní.
     Komentáře
  • Českolipský deník

    Česká Lípa se pyšní novým divadlem. Přestavba stála 200 milionů

    Před 14 dny
    Třicet let se o ní hovořilo, deset se připravovala a tři roky probíhala. Řeč je o rekonstrukci Jiráskova divadla v České Lípě. Nyní je hotovo. První diváky přivítá obnovený kulturní stánek v pátek 15. září.
     Komentáře
  • Refresher

    Litomyšl shání autory a autorky detektivek. Nabízí pobyt na zámku zdarma a 1000 euro

    Před 18 dny
    Město Litomyšl vyhlásilo druhý ročník akce s názvem Literární rezidence strážníka Kmoníčka. Zájemcům nabízí měsíční pobyt na místním zámku zdarma a stipendium ve výši 1000 euro.
     Komentáře
  • Frews

    Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jídlo na obrázku vypadá jinak než ve skutečnosti? Američané se nebojí kvůli tomu soudit

    Před 19 dny
    Kdo by neviděl reklamu na skvělý burger plný těch nejlepších surovin. Reklamy na jídlo vidíme dnes a denně, slyšíte o nich v rádiu, vystavují se kolem silnic a dálnic. Proč ale jídlo vypadá ve skutečnosti jinak?
     Komentáře
  • Frews

    Autorem nejpřekládanější české knihy je Jaroslav Hašek. Jaký byl jeho život?

    Před 20 dny
    Spisovatel, jehož dílo svým dosahem předčilo velikány jako Karla Čapka, Aloise Jiráska, ale i Jaroslava Seiferta, který za své sbírky básní dokonce získal Nobelovu cenu. O Jaroslavu Haškovi, jehož dílo je dodnes mnohými vnímáno jako zosobnění české národní povahy, se dozvíte v následujícím článku.
     Komentáře
  • Svitavský deník

    Litomyšl hledá spisovatele detektivek. Poskytne mu na měsíc bydlení a 1000 euro

    Před 20 dny
    Litomyšl hledá spisovatele, který by ve městě napsal knihu s detektivní tematikou. Literární rezidence strážníka Kmoníčka je v Litomyšli vypsána už podruhé. V prvním ročníku na zámeckém návrší psala svoje dílo spisovatelka Markéta Pilátová, která byla za své knihy několikrát nominována na Magnesii Literu a Cenu Josefa Škvoreckého.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Chtějí podpořit své zájmy, pomoci pronásledovaným a… dobře se najíst. PEN klub, Obec, Asociace, Unie – čeští spisovatelé se sdružují

    Před 22 dny
    Spisovatelství bylo vždy osamělým povoláním, v českých poměrech spíše koníčkem než způsobem obživy. Spisovatel je autor, který prostřednictvím slov dokáže vytvářet nové světy a vdechnout postavám život. Alespoň pro okamžik tvoření svých příběhů je všemocným demiurgem, jehož jediným partnerem se posléze stává čtenář.
     Komentáře
  • Příbram

    „Trochu pomaleji, já už nemohu..“ Antonína Dvořáka překvapil už v mládí svou cílevědomostí a energií Josef Theurer

    Před 1 měsícem
    Nejen hudební umělec, ale také rektor příbramské Báňské univerzity. Theurer za svůj život vzdělal mnoho lidí po celé České republice.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Trpaslíci už na hradě Krakovec nechodí, vy si sem však udělejte výlet a podívejte se, jak vypadá vrcholná hradní architektura z doby krále Václava IV.

    Před 1 měsícem
    Od města Rakovník je zřícenina hradu Krakovec vzdálená asi patnáct kilometrů. Pokud rádi chodíte pěšky a nevadí vám nachodit desítky kilometrů, směle se na něj můžete vydat i z tohoto místa. Pohodlnější to ale budete mít, když na hrad vyrazíte ze stejnojmenné obce, kam se dovezete autem. Z parkoviště to máte jen tři sta metrů a jste na místě. Co zajímavé vás na hradě Krakovci čeká?
     Komentáře
  • Aktuálně

    To nejlepší z oblastního a krajského divadla. Jiráskův Hronov se vrátil do normálu

    Před 1 měsícem
    Slavnostního zahájení a vztyčení vlajky se zúčastnily stovky lidí. Pořadatelé festivalu však celkově očekávají přes 40 tisíc návštěvníků.
     Komentáře
  • Deník

    Léto u rybníka Brodský? Travnatá pláž, vodní radovánky i rybaření

    Před 2 měsíci
    Červenokostelecký rybník Brodský a přilehlý stejnojmenný kemp jsou místem pro pohodovou rodinnou rekreaci. Na své si zde přijdou i rybáři. Březový háj, velká travnatá pláž a písčité pozvolna klesající dno rybníka tvoří přírodní zázemí tohoto areálu. Podívejte se, jak zde návštěvníci tráví letní dny.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Kdo byl praotec Čech: Vyvrhel, co spáchal vraždu a musel prchnout, tvrdí Dalimil

    Před 2 měsíci
    Záhadný původ praotce Čecha, zakladatele českého národa, stále přitahuje zájem historiků, badatelů a nadšenců do dávných dějin. Pověst, která se v českých školách vypráví, líčí Čecha jako statečného vůdce, který se svou družinou dorazil na horu Říp a našel nový domov na našem území. Avšak původní verze této legendy a další historické prameny naznačují, že skutečnost mohla být mnohem složitější a poněkud odlišná.
     Komentáře
  • Deník

    93. Jiráskův Hronov se chystá zvednout oponu. Nabídne divadlo, hudbu i výstavy

    Před 2 měsíci
    Na konci posledního červencového týdne se začnou do malebného Hronova sjíždět desítky divadelních souborů, hudebníků a tisíce divadelních fanoušků. To znamená jediné – začne tradiční přední mezinárodní divadelní festival Jiráskův Hronov, letos již po třiadevadesáté. Během následujícího týdne nebudou kromě divadla chybět výstavy, koncerty či diskuse.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Festival Jiráskův Hronov nabídne desítky představení, začne 28. července

    Před 2 měsíci
    Desítky představení nabídne 93. ročník mezinárodního festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Uskuteční se od 28. července do 5. srpna. Součástí festivalu bude také doprovodný program včetně koncertů, seminářů, výstav i diskusních panelů.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Jako dítě znal dceru Aloise Jiráska. Jako dospělý se podílel na digitalizaci rukopisů a obdržel několik ocenění

    Před 2 měsíci
    Náchodský rodák Adolf Knoll pracuje převážnou většinu svého života jakožto výzkumný pracovník a knihovník, zasloužil se mimo jiné o významný rozvoj digitalizace rukopisů, starých tisků a novin. I díky tomu je historicky prvním držitelem Ceny Magnesia. I proto je naším (Ne)obyčejným.
     Komentáře
  • Babinet

    Zámek Rožmitál pod Třemšínem plný legend: Vznik městského znaku, podzemní chodba i tajemné sklepení

    Před 2 měsíci
    Romantický zámek Rožmitál pod Třemšínem najdeme ve Středočeském kraji v okrese Příbram. Toto mohutné sídlo je v podstatě hradem i zámkem současně, jelikož si zachovalo oba architektonické slohy. Jeho bohatá historie sahá do poloviny 13. století, kdy byl tento původně vodní či blatný hrad založen rodem Buziců.
     Komentáře
  • Ekolist

    Příbram letos na některých místech opět omezila sečení trávy

    Před 2 měsíci
    Příbram letos na některých místech opět omezila sečení trávy. Chce tak přispět k lepšímu zadržování vody v krajině. Vyšší travní porost technické služby ponechaly například na velkých plochách u Gymnázia Legionářů, v sadě Na Leštině, v Mariánské ulici a u hřiště na Čertově pahorku. Opatření má své zastánce i kritiky. Někteří lidé namítají, že neposečená tráva vadí alergikům, řekl ČTK místostarosta Miroslav Peterka (ODS).
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    Letní výlety: Boušín vám učaruje, poklidem i příběhem o zázračném uzdravení

    Před 2 měsíci
    S příchodem prázdnin nakoukneme s Olomouckým Reportem za hranice našeho kraje a doporučíme čtenářům zajímavé letní výlety. Naše první zastávka je ve východních Čechách. Nedaleko Ratibořic, známých z knihy Babička, se nachází malebná osada Boušín s barokním kostelem, farou, hřbitovem, čtyřmi chalupami a kapličkou s blahodárnou vodou, ke které se pojí příběh o zázračném uzdravení. Historie místa, kde se čas zastaví a člověk zapomene na ruch a spěch okolo, sahá až do středověku.
     Komentáře
  • Příbram

    Příbram letos na některých místech opět omezila sečení trávy

    Před 3 měsíci
    Cílem je podpořit pestrost porostu a odolnost proti klimatickým výkyvům, zejména při vysokých teplotách.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Den po zatčení svých rodičů přihlížela útěku Alfréda Bartoše

    Před 3 měsíci
    Atentát na Reinharda Heydricha následovala výpověď Karla Čurdy, která spustila vlnu zatýkání, prohlídek a výslechů. Eliška Dusilová přišla v jejich důsledku o oba své rodiče.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Co zbylo, Jaroslav Vrchlický. Pondělní chvilka poezie

    Před 3 měsíci
    Jaroslav Vrchlický (1853 - 1912) byl českým spisovatelem, básníkem, dramatikem a překladatelem. Jeho dílo patří k nejrozsáhlejším v české literatuře, nejen pro svou rozmanitost žánrů.
     Komentáře
  • i60

    Vzhůru na Blaník!

    Před 3 měsíci
    Pověst o blanických rytířích pravděpodobně každý během svého života někdy slyšel. Uvnitř hory Blaník prý odpočívá vojsko, které čeká, až bude českému národu nejhůře. Pak se rytíři probudí z dlouhého spánku a pod vedením patrona České země vyrazí proti nepřátelům.
     Komentáře
  • TV Polar

    Lidé se po covidové pauze opět vypravili na Dolnolutyňský májový pochod

    Před 4 měsíci
    S velkým zájmem se setkal 2. ročník Dolnolutyňského májového pochodu. Organizátoři, mezi kterými byli také dobrovolní hasiči z SDH Nerad, vyznačili dvě trasy o délce 6,5 a 16,5 kilometru.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Troška sklidil úspěch svými lidovými komediemi a výpravnými pohádkami

    Před 4 měsíci
    Snad žádný jiný režisér nevyvolává svým dílem takové kontroverzní reakce jako Zdeněk Troška, který se narodil 18. května 1953. Jeho filmy patří k divácky nejúspěšnějším, u kritiků se ale oblibě příliš netěší. Divácký zájem sklidil zejména svými nenáročnými lidovými komediemi a výpravnými filmovými pohádkami. Za svou kariéru Troška režíroval přes dvě desítky komedií a pohádek, další titul k nim už ale podle svých slov nepřidá, neboť před nedávnem odešel do filmařského důchodu.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Labyrint na stolové hoře: Náhorní plošina a bludné skály na polsko-české hranici

    Před 4 měsíci
    Polské Stolové hory skrývají skalní městečko jakoby z dětské stavebnice. Přesto se v něm dá lehce zabloudit. Na nejrozlehlejší pískovcové plošině bují nevysoký horský les na pomezí tajgy a tundry a z něj se zvedají skaliska fantastických tvarů. Působí jako skulptury v sochařském lapidáriu
     Komentáře
  • Příbram

    Nový režim sekání trávníků

    Před 4 měsíci
    V posledních letech jsou ve městě vytipována místa, kde probíhá sekání trávy v omezeném režimu. Město tímto krokem chce podpořit pestrost porostu a odolnost proti klimatickým výkyvům, zejména při vysokých teplotách.
     Komentáře
  • České noviny

    Historik: Do bramborového salátu se dávali i úhoři, z brambor se dělalo mýdlo

    Před 4 měsíci
    Bramborový salát je dnes nejrozšířenějším pokrmem, který se objevuje na tradiční české vánoční tabuli. Recepty na něj se objevovaly již v období první republiky. Existovala řada variant, nejznámější podoba salátu s majonézou se rozšiřovala postupně. Na konferenci o bramborách v české gastronomii v Praze to dnes řekl historik stravování a životního stylu Martin Franc.
     Komentáře
  • Názory a argumenty

    26 min

    Podcast
    Den pohledem renomovaných komentátorů

    Před 4 měsíci

    ·

    26 minut

    Všechny podcasty na jednom místě. Na Seznamu. Hledejte, nacházejte a poslouchejte. Vybírejte z pořadů i témat. O seberozvoji, cestování nebo třeba o historii.
     Komentáře
  • Jan Beer
    naSeznam Médium

    Gauneři počítají s psychikou obětí. Stud je přirozený

    Před 5 měsíci
    Stalo se někomu, že se nechal napálit a za své „nachytání se na švestkách“ se styděl? Otázka za milión. Kdo je autorem Babičky? „Alois Jirásek,“ vyhrkneme v rychlosti. A nechtěná ostuda je na světě!
     Komentáře
  • Krajské listy

    Mýty, nebo pověsti aneb Humorista Kosmas. Do hloubi našich dějin na křídlech Jiráskových Starých pověstí českých

    Před 5 měsíci
    DO HLOUBKY Říká se, že i knihy mají své osudy. To je pravda, ale také jsou knihy, které ovlivňují životní cesty lidí. Takovým knihám lze říkat osudové. Pro někoho je to Bible, pro někoho Korán, pro někoho Komunistický manifest a pro další třeba Alenka v kraji divů nebo Bílý tesák. Pro mě to byly Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Zde jsem nalezl základ svého úhlu pohledu na svět a jeho problémy a výzvy, ale také na historii, která se stala mým velkým koníčkem. Tak jsem přemýšlel, jak to vlastně doopravdy bylo s Vyšehradem, založením Prahy, Dívčí a Luckou válkou a zda se nalezlo něco na Vyšehradě nebo na Kazíně či na Budči, co by doložilo existenci Kroka, Libuše a dalších hrdinů pověstí, tak skvěle literárně podaných.
     Komentáře
  • Badatelé

    Kameník co zmizel na 18 let v časoprostoru: Dobové svědectví o záhadě na vrchu Blaník

    Před 6 měsíci
    Kdo byl Václav Podbrdský, který se podle dobového tisku v roce 1889 soudně domáhal ušlé mzdy,když o 18 let dříve spadl při lámání kamene a strávil prý 18 let v bájné hoře? Blaník je jedna d evropských bájných hor, ve které podle pověsti dřímá vojsko. Legendou, že vojsko vyrazí z hory na pomoc svému národu až mu bude nejhůře, není v evropském kontextu nijak zvláštní. Jednou podivnou událostí, která se podle dobového tisku měla odehrát na konci 19. století, se ovšem ostatním bájným horám starého kontinentu vymyká. Staré legendy po celé Evropě Legendu proslavil Alois Jirásek, nicméně už v 15. století tvrdil prý mnich, jehož jméno se nedochovalo, že byl anděly odvlečen mezi hvězdy, spatřil prý Zemi i ostatní planety a také spící rytíře pod Blaníkem. První zmínky o pověsti jsou už z předhusitské doby. Už tehdy na Blaník mířili poutníci. Legenda o božím vojsku přetrvala po staletí. Po staletí se objevovala vyprávění údajných svědků, kteří se prý dostali do hlubin hory, strávili v ní s bájnými bytostmi krátkou chvíli, aby se později dozvěděli, že na povrchu běžel čas mezitím daleko rychleji. Pověsti o mocnostech hory ale můžeme najít po celé Evropě. Legendy o světlovlasých polobozích si vyprávějí například Irové a Skotové. Kniha Lenor Gabala, shrnující legendy o nejstarší historii Irska, skutečně popisuje příběh, ve kterém k ostrovu připluli Galové a pokoušeli si podmanit lid Tuath Dé. Nakonec se dohodli, že Galové dostanou svět na povrchu, zatímco Tuath Dé sestoupí do podsvětí. Legendy o bájné říši podsvětí se opakují po celém světě. Připomeňme tajemnou říši Agartha, anebo analogické pověsti o vstupech do podzemí v hoře svaté Magdaleny v Rakousku, na vrchu Sitno na Slovensku nebo v Babí hoře v Polsku. Svědectví o zmizelém kameníku Legenda o blanických rytířích ovšem zanechala zajímavou stopu v tisku. 18. srpna 1889 otiskuje deník Národní politika článek o případu […]
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jánošíkova krutá smrt se skutečně stala. Jeho zbojnický život se však od mýtů výrazně lišil

    Před 6 měsíci
    Bohatým bral a chudým dával, na tom se historikové shodnou. O zázračné valašce a tanci kolem popravčího kůlu už ale silně pochybují.
     Komentáře
  • Deník

    O jeho smrti báj nelže: Jánošíka opravdu pověsili na hák. Vše ostatní bylo jinak

    Před 6 měsíci
    Před 310 lety, v pátek 17. března 1713, vynesl soud v Liptovském Mikuláši ortel nad asi pětadvacetiletým zbojníkem Jurajem Jánošíkem, jenž v uplynulých dvou letech sužoval několik žup tehdejšího Uherského království. Mladý muž byl potom buď ještě v pátek, nebo v sobotu vyveden na popraviště a pověšen za levý bok na hák. Šibenici neobtancoval - zemřel v bolestech.
     Komentáře
  • Vlasta

    Do skal bez davů turistů: Vyrazte na jarní výlet do Broumovských stěn nebo Teplických skal

    Před 6 měsíci
    Teploty mají v nejbližších dnech opět šplhat nahoru a na mnohá místa se tak už konečně dostaví jaro. Proč se tedy nevydat na výlet? Například do Teplických skal nebo Broumovských stěn. Jejich kouzlu podlehli i Jirásek či Goethe. Oproti známějším Adršpašským sestrám, tady budete téměř sami.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jediným argumentem zůstává dílo. Nedokončený rozhovor s literárním badatelem a spisovatelem, u něhož si ani Wikipedie nevšimla, že zemřel

    Před 6 měsíci
    Docent Západočeské univerzity (absolvent Univerzity Karlovy), bohemista a literární badatel Bohumil Jirásek (1931 - 2021) byl z Pavlíkova u Rakovníka, žil od pětašedesátého „u nás“ v Plzni, ale potkal jsem ho (ač jsem ročník 1964) teprve v západočeské pobočce Obce spisovatelů České republiky. Ne ani tak bohulibým jako přátelům Aloise Jiráska a jeho děl milým příjmením připomínal Bohumil jednoho našeho klasika. Trochu mu to pomáhalo, někdy naopak škodilo. Jeho kolega, profesor Viktor Viktora, nechtěl uznat, že literární badatel smí psát i prózu.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    25 min

    Podcast
    Příběh prvorepublikové atletky Zdeny Koubkové, která se stala mužem

    Před 7 měsíci

    ·

    25 minut

    Ženský sport v období první republiky byl do jisté míry na okraji zájmu společnosti, stejně jako tomu bylo v dalších státech. Ženy se přece měly zabývat jinými činnosti. Přesto se objevil mimořádný talent. Zdena Koubková byla dokonce držitelkou světového rekordu. Ale ve sportovní historii jako by neexistovala.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    23 min

    Podcast
    Bydlel v pražském Faustově domě opravdu proslulý doktor Faust?

    Před 7 měsíci

    ·

    23 minut

    Otevřeme-li turistického průvodce Prahou, dočteme se o proslulém Faustově domě na pražském Karlově náměstí. A ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska najdeme pověst a příběh o údajném doktoru Faustovi.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Nejmladšímu členovi jednotky, která osvobodila Osvětim, bylo 14 let. Svět Tomáše Koloce

    Před 8 měsíci
    Pár příběhů a příkladů k včerejšímu Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu.
     Komentáře
  • Deník

    Popravy na Zámečku? Jana Blažejová: Máma byla ve špatný čas na špatném místě

    Před 8 měsíci
    Janě Blažejové je nyní 86 let. Na události z května a června 1942 si však pamatuje velmi dobře. V jeden den přišla o maminku, dědečka i strýce. Jednalo se o první popravené na pardubickém Zámečku.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Velký Blaník za rytíři, na Malý k poutní kapli

    Před 8 měsíci
    „V rozhodnou chvíli se Blaník otevře, rytíři v plné zbroji vyhrnou se z hory a svatý Václav, jeda na bílém koni, je povede na pomoc Čechům.“ Tak vypráví jednu z našich nejznámějších pověstí o blanických rytířích v knize Staré pověsti české Alois Jirásek.
     Komentáře
  • Novinky

    Cenu Zlatý oříšek získalo pět chlapců a tři dívky

    Před 8 měsíci
    Pět chlapců a tři dívky získali v úterý cenu Zlatý oříšek za rok 2022, která je určená pro talentované děti od šesti do 14 let. Mezi oceněnými jsou sportovní talenty, hudebníci a tanečníci. Cenu dostali i autorka povídek a románů a vítěz matematických a logických soutěží. Za své nadání vítězové 24. ročníku soutěže obdrželi šek v hodnotě 20 tisíc korun.
     Komentáře
  • České noviny

    Pět chlapců a tři dívky dnes získali cenu Zlatý oříšek za rok 2022

    Před 8 měsíci
    Pět chlapců a tři dívky dnes získali cenu Zlatý oříšek za rok 2022, která je určená pro talentované děti od šesti do 14 let. Mezi oceněnými jsou sportovní talenty, hudebníci a tanečníci. Cenu dostali i autorka povídek a románů a vítěz matematických a logických soutěží. Za své nadání vítězové 24. ročníku soutěže obdrželi šek v hodnotě 20.000 korun.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Jak pomoci chudým s úsporami energií a přitom nepropálit miliardy

    Před 9 měsíci
    Energetické úspory pro chudé dávají smysl, ale zateplení se musí udělat pořádně
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Zřícenina hradu Košumberk otevře své brány návštěvníkům zase na jaře. Její okolí si ale lze prohlédnout i v zimě

    Před 9 měsíci
    Na přechodu Českomoravské vysočiny do Labské roviny leží v údolé říčky Novohradky město Luže. Do Chrudimi je to z něho, co by kamenem dohodil (asi 18 kilometrů) a do Skutče ještě blíž (asi 6 kilometrů). Centrum města je městkou památkovou zónou. Kromě ní nabízí k vidění i zříceninu hradu Košumberk nebo mohutný areál bývalé jezuitské rezidence s kostelem.
     Komentáře
  • Lifee

    Učitel tvůrčího psaní René Nekuda: Práce s příběhem dětem pomůže s imunitou vůči manipulaci a dezinformacím

    Před 9 měsíci
    René Nekuda (36) je spisovatelem a učitelem tvůrčího psaní se specializací na příběhy a rozvoj kreativity. V rozhovoru pro Lifee.cz otevírá téma výuky češtiny a slohu na českých školách. Tvrdí, že příběhy jsou všude kolem nás a čím dříve je děti začnou umět rozklíčovat, tím lépe se později uplatní na trhu práce. Co radí rodičům dětí, které potřebují rozvíjet fantazii nebo touží po povolání spisovatele?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Galerie a muzea Královéhradeckého kraje budou mít vždy první středu měsíce vstup zdarma

    Před 9 měsíci
    Expozice téměř dvou desítek kulturních zařízení Královéhradeckého kraje budou každou první středu v měsíci od prosince do konce roku 2023 přístupné zdarma. Poprvé bude volný vstup ve středu 7. prosince.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Příběh nejslavnějšího českého „hraničáře“. Jak jsme na tom s úctou k dějinám

    Před 10 měsíci
    Jan Sladký Kozina. Zná ho dnes ještě někdo? Zajímá někoho? Ještě nedávno národní hrdina a akční hvězda románů i filmů. A je důležité, abychom o něm něco věděli? A o chodském psovi?
     Komentáře
  • Garáž

    A.J. Foyt: Jeden z nejúspěšnějších amerických závodníků má české kořeny

    Před 10 měsíci
    Přiznivci velkých závodů se dohadují o tom, kdo je nejlepším americkým automobilovým závodníkem. pro některé je to A.J. Foyt, pro jiné Mario Andretti. Prvně jmenovaný Anthony-Joseph Foyt, kterému nikdo neřekne jinak než A.J. (ej-džej), vyhrál čtyřikrát 500 mil Indianapolis, je rekordmanem v počtu vítězství Indy Car (má jich 67) a vítězem největších závodů sportovních prototypů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Nejdřív Němci, pak Poláci. Dokument Paměti národa o kladských Češích

    Před 10 měsíci
    Češi v Kladsku přitahovali pozornost už v 19. století, i po sto letech pruské vlády totiž dokázali vzdorovat germanizaci. „Český koutek“ se po válce ocitl v Polsku, a oni se jako ‚Němci‘ proto museli vystěhovat. Někteří zůstali, jejich potomci se dodnes cítí Čechy.
     Komentáře
  • Sport

    Střelec Curry v NBA opět zářil, 40 body pomohl porazit Cleveland

    Před 10 měsíci
    Hlavně zásluhou hvězdného Stephena Curryho a jeho 40 bodů porazili basketbalisté Golden State v NBA Cleveland 106:101 a připsali si páté vítězství v sezoně. Hostům nestačil v zápasem proti obhájcům titulu ani výborný výkon Donovana Mitchella, jenž nasbíral 29 bodů, 10 doskoků a devět asistencí.
     Komentáře
  • Forum 24

    Pobělohorská „doba temna“ v podání docentky Čornejové má i světlé stránky

    Před 10 měsíci
    Ze známého díla Aloise Jiráska si převzala název své knihy Temno docentka Ivana Čornejová, která patří k nejlepším znalcům pobělohorské éry a jezuitského řádu v Česku. Publikace Temno vydaná ...
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Kam přijedu tankem, tam je Rusko. Básnící separatista z Chersonu chce obsadit i Prahu

    Před 11 měsíci
    Proruští separatisté na Ukrajině dávají Kremlu jasně najevo, že jsou loajální jemu a nikoliv Kyjevu. Svými vyjádřeními podporují snad každé slovo, které pronese prezident Vladimir Putin. Ještě o kousek dál to však posunul separatista Kiril Stremousov, který patří mezi nejvýše postavené muže dosazené Rusy v dobyté Chersonské oblasti. Stremousov se totiž rozhodl ukázat, komu jeho srdce náleží, na politika poměrně netradičně – básní. V ní by ideálně k Rusku připojil celý svět, a to včetně Prahy.
     Komentáře
  • Vlasta

    Na túru i na kolo! Z horských vršků do zámeckých komnat

    Před 11 měsíci
    Toulky po Česku mají jednu velkou výhodu. Různorodé zážitky se tu leckde nabízejí pěkně v jednom balíčku. V jednu chvíli může člověk zdolávat horské vršky a zanedlouho už se procházet po zámeckých chodbách. A navíc ještě cestou obdivovat tradiční architekturu a krásnou přírodu.
     Komentáře
  • Echo24

    Vojska českých stavů a Habsburků se utkala v bitvě na Bílé hoře. Podívejte se

    Před 1 rokem
    Stovky lidí dorazily o víkendu k pražské oboře Hvězda na každoroční rekonstrukci bitvy na Bílé hoře, které se v sobotu i v neděli od 15 hodin zúčastnily stovky zbrojnošů v dobových kostýmech. Víkendová akce připomínající slavnou bitvu, při které 8. listopadu 1620 vojska habsburského císaře Ferdinanda II. potlačila povstání českých nekatolických stavů, se letos uskutečnila poosmnácté.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jáklův film je akční béčko ze středověku. Žižku nepotřebuje, říká historik

    Před 1 rokem
    "Žižka je dnes jen vzpomínkou na hodiny dějepisu," říká pro Aktuálně.cz historik Michal Stehlík. Snímek Petra Jákla má za akční béčko ze středověku.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Seriál F. L. Věk: Vlastenectví pobouřilo cenzory, netradiční natáčení bylo spojeno se svatbou, s úmrtím i mnoha úrazy

    Před 1 rokem
    František Filip, který natočil oblíbené Chalupáře, stál za vznikem tohoto seriálu, a přestože se vždy snažil zpracovat bezproblémová témata, aby se vyhnul řádění cenzury, v tomto případě to bylo trochu jinak.
     Komentáře
  • Novinky

    Králem hradů Českého středohoří je majestátní Hazmburk

    Před 1 rokem
    Nádherná je krajina Českého středohoří. Mnohé kužely bývalých sopek jsou osazeny ruinami hradů, které jim dodávají náznak romantiky. Ve středověku ale byly pevnými oporami svých majitelů. O větrné Milešovce se říká, že je královnou Středohoří, Hazmburk, dříve zvaný Klapý, je nazýván králem hradů. Siluetou připomíná jednu z našich nejhezčích zřícenin - královský Bezděz.
     Komentáře
  • Babinet

    Legendární příběh Šemíka, nejznámějšího koně naší historie, i původ pojmenování pražského Smíchova

    Před 1 rokem
    Příběh Horymíra a jeho věrného koně Šemíka zná asi každý, a to velice pravděpodobně zejména díky zpracování této pověsti Aloisem Jiráskem v knize Staré pověsti české. Horymír jako pán z Neumětel se podle pověsti nechal slyšet u tehdejšího vládce Křesomysla, že lidé z jeho polností odcházejí pracovat do Březových hor u Příbrami, aby dolovali drahé kovy. V kraji pak ale všechny trápí hlad. Tehdy si také posteskl, že nebude dobře v zemi, kde si lidé váží více kovů než jídla. Horymír následně požádal Křesomysla, aby těžbu rud omezil. Ten však jeho prosbu odmítl.
     Komentáře
Reklama