Zavřít
Alois Jirásek

Alois Jirásek

Nejnovější články na Seznamu na téma Alois Jirásek
  • Badatelé

    Kameník co zmizel na 18 let v časoprostoru: Dobové svědectví o záhadě na vrchu Blaník

    Před 4 dny
    Kdo byl Václav Podbrdský, který se podle dobového tisku v roce 1889 soudně domáhal ušlé mzdy,když o 18 let dříve spadl při lámání kamene a strávil prý 18 let v bájné hoře? Blaník je jedna d evropských bájných hor, ve které podle pověsti dřímá vojsko. Legendou, že vojsko vyrazí z hory na pomoc svému národu až mu bude nejhůře, není v evropském kontextu nijak zvláštní. Jednou podivnou událostí, která se podle dobového tisku měla odehrát na konci 19. století, se ovšem ostatním bájným horám starého kontinentu vymyká. Staré legendy po celé Evropě Legendu proslavil Alois Jirásek, nicméně už v 15. století tvrdil prý mnich, jehož jméno se nedochovalo, že byl anděly odvlečen mezi hvězdy, spatřil prý Zemi i ostatní planety a také spící rytíře pod Blaníkem. První zmínky o pověsti jsou už z předhusitské doby. Už tehdy na Blaník mířili poutníci. Legenda o božím vojsku přetrvala po staletí. Po staletí se objevovala vyprávění údajných svědků, kteří se prý dostali do hlubin hory, strávili v ní s bájnými bytostmi krátkou chvíli, aby se později dozvěděli, že na povrchu běžel čas mezitím daleko rychleji. Pověsti o mocnostech hory ale můžeme najít po celé Evropě. Legendy o světlovlasých polobozích si vyprávějí například Irové a Skotové. Kniha Lenor Gabala, shrnující legendy o nejstarší historii Irska, skutečně popisuje příběh, ve kterém k ostrovu připluli Galové a pokoušeli si podmanit lid Tuath Dé. Nakonec se dohodli, že Galové dostanou svět na povrchu, zatímco Tuath Dé sestoupí do podsvětí. Legendy o bájné říši podsvětí se opakují po celém světě. Připomeňme tajemnou říši Agartha, anebo analogické pověsti o vstupech do podzemí v hoře svaté Magdaleny v Rakousku, na vrchu Sitno na Slovensku nebo v Babí hoře v Polsku. Svědectví o zmizelém kameníku Legenda o blanických rytířích ovšem zanechala zajímavou stopu v tisku. 18. srpna 1889 otiskuje deník Národní politika článek o případu […]
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jánošíkova krutá smrt se skutečně stala. Jeho zbojnický život se však od mýtů výrazně lišil

    Před 8 dny
    Bohatým bral a chudým dával, na tom se historikové shodnou. O zázračné valašce a tanci kolem popravčího kůlu už ale silně pochybují.
     Komentáře
  • Deník

    O jeho smrti báj nelže: Jánošíka opravdu pověsili na hák. Vše ostatní bylo jinak

    Před 8 dny
    Před 310 lety, v pátek 17. března 1713, vynesl soud v Liptovském Mikuláši ortel nad asi pětadvacetiletým zbojníkem Jurajem Jánošíkem, jenž v uplynulých dvou letech sužoval několik žup tehdejšího Uherského království. Mladý muž byl potom buď ještě v pátek, nebo v sobotu vyveden na popraviště a pověšen za levý bok na hák. Šibenici neobtancoval - zemřel v bolestech.
     Komentáře
  • Vlasta

    Do skal bez davů turistů: Vyrazte na jarní výlet do Broumovských stěn nebo Teplických skal

    Před 11 dny
    Teploty mají v nejbližších dnech opět šplhat nahoru a na mnohá místa se tak už konečně dostaví jaro. Proč se tedy nevydat na výlet? Například do Teplických skal nebo Broumovských stěn. Jejich kouzlu podlehli i Jirásek či Goethe. Oproti známějším Adršpašským sestrám, tady budete téměř sami.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jediným argumentem zůstává dílo. Nedokončený rozhovor s literárním badatelem a spisovatelem, u něhož si ani Wikipedie nevšimla, že zemřel

    Před 17 dny
    Docent Západočeské univerzity (absolvent Univerzity Karlovy), bohemista a literární badatel Bohumil Jirásek (1931 - 2021) byl z Pavlíkova u Rakovníka, žil od pětašedesátého „u nás“ v Plzni, ale potkal jsem ho (ač jsem ročník 1964) teprve v západočeské pobočce Obce spisovatelů České republiky. Ne ani tak bohulibým jako přátelům Aloise Jiráska a jeho děl milým příjmením připomínal Bohumil jednoho našeho klasika. Trochu mu to pomáhalo, někdy naopak škodilo. Jeho kolega, profesor Viktor Viktora, nechtěl uznat, že literární badatel smí psát i prózu.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    25 min

    Podcast
    Příběh prvorepublikové atletky Zdeny Koubkové, která se stala mužem

    Před 1 měsícem

    ·

    25 minut

    Ženský sport v období první republiky byl do jisté míry na okraji zájmu společnosti, stejně jako tomu bylo v dalších státech. Ženy se přece měly zabývat jinými činnosti. Přesto se objevil mimořádný talent. Zdena Koubková byla dokonce držitelkou světového rekordu. Ale ve sportovní historii jako by neexistovala.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    23 min

    Podcast
    Bydlel v pražském Faustově domě opravdu proslulý doktor Faust?

    Před 1 měsícem

    ·

    23 minut

    Otevřeme-li turistického průvodce Prahou, dočteme se o proslulém Faustově domě na pražském Karlově náměstí. A ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska najdeme pověst a příběh o údajném doktoru Faustovi.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Nejmladšímu členovi jednotky, která osvobodila Osvětim, bylo 14 let. Svět Tomáše Koloce

    Před 1 měsícem
    Pár příběhů a příkladů k včerejšímu Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu.
     Komentáře
  • Deník

    Popravy na Zámečku? Jana Blažejová: Máma byla ve špatný čas na špatném místě

    Před 1 měsícem
    Janě Blažejové je nyní 86 let. Na události z května a června 1942 si však pamatuje velmi dobře. V jeden den přišla o maminku, dědečka i strýce. Jednalo se o první popravené na pardubickém Zámečku.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Velký Blaník za rytíři, na Malý k poutní kapli

    Před 2 měsíci
    „V rozhodnou chvíli se Blaník otevře, rytíři v plné zbroji vyhrnou se z hory a svatý Václav, jeda na bílém koni, je povede na pomoc Čechům.“ Tak vypráví jednu z našich nejznámějších pověstí o blanických rytířích v knize Staré pověsti české Alois Jirásek.
     Komentáře
  • Novinky

    Cenu Zlatý oříšek získalo pět chlapců a tři dívky

    Před 2 měsíci
    Pět chlapců a tři dívky získali v úterý cenu Zlatý oříšek za rok 2022, která je určená pro talentované děti od šesti do 14 let. Mezi oceněnými jsou sportovní talenty, hudebníci a tanečníci. Cenu dostali i autorka povídek a románů a vítěz matematických a logických soutěží. Za své nadání vítězové 24. ročníku soutěže obdrželi šek v hodnotě 20 tisíc korun.
     Komentáře
  • České noviny

    Pět chlapců a tři dívky dnes získali cenu Zlatý oříšek za rok 2022

    Před 2 měsíci
    Pět chlapců a tři dívky dnes získali cenu Zlatý oříšek za rok 2022, která je určená pro talentované děti od šesti do 14 let. Mezi oceněnými jsou sportovní talenty, hudebníci a tanečníci. Cenu dostali i autorka povídek a románů a vítěz matematických a logických soutěží. Za své nadání vítězové 24. ročníku soutěže obdrželi šek v hodnotě 20.000 korun.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Jak pomoci chudým s úsporami energií a přitom nepropálit miliardy

    Před 2 měsíci
    Energetické úspory pro chudé dávají smysl, ale zateplení se musí udělat pořádně
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Zřícenina hradu Košumberk otevře své brány návštěvníkům zase na jaře. Její okolí si ale lze prohlédnout i v zimě

    Před 3 měsíci
    Na přechodu Českomoravské vysočiny do Labské roviny leží v údolé říčky Novohradky město Luže. Do Chrudimi je to z něho, co by kamenem dohodil (asi 18 kilometrů) a do Skutče ještě blíž (asi 6 kilometrů). Centrum města je městkou památkovou zónou. Kromě ní nabízí k vidění i zříceninu hradu Košumberk nebo mohutný areál bývalé jezuitské rezidence s kostelem.
     Komentáře
  • Lifee

    Učitel tvůrčího psaní René Nekuda: Práce s příběhem dětem pomůže s imunitou vůči manipulaci a dezinformacím

    Před 3 měsíci
    René Nekuda (36) je spisovatelem a učitelem tvůrčího psaní se specializací na příběhy a rozvoj kreativity. V rozhovoru pro Lifee.cz otevírá téma výuky češtiny a slohu na českých školách. Tvrdí, že příběhy jsou všude kolem nás a čím dříve je děti začnou umět rozklíčovat, tím lépe se později uplatní na trhu práce. Co radí rodičům dětí, které potřebují rozvíjet fantazii nebo touží po povolání spisovatele?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Galerie a muzea Královéhradeckého kraje budou mít vždy první středu měsíce vstup zdarma

    Před 3 měsíci
    Expozice téměř dvou desítek kulturních zařízení Královéhradeckého kraje budou každou první středu v měsíci od prosince do konce roku 2023 přístupné zdarma. Poprvé bude volný vstup ve středu 7. prosince.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Příběh nejslavnějšího českého „hraničáře“. Jak jsme na tom s úctou k dějinám

    Před 3 měsíci
    Jan Sladký Kozina. Zná ho dnes ještě někdo? Zajímá někoho? Ještě nedávno národní hrdina a akční hvězda románů i filmů. A je důležité, abychom o něm něco věděli? A o chodském psovi?
     Komentáře
  • Garáž

    A.J. Foyt: Jeden z nejúspěšnějších amerických závodníků má české kořeny

    Před 4 měsíci
    Přiznivci velkých závodů se dohadují o tom, kdo je nejlepším americkým automobilovým závodníkem. pro některé je to A.J. Foyt, pro jiné Mario Andretti. Prvně jmenovaný Anthony-Joseph Foyt, kterému nikdo neřekne jinak než A.J. (ej-džej), vyhrál čtyřikrát 500 mil Indianapolis, je rekordmanem v počtu vítězství Indy Car (má jich 67) a vítězem největších závodů sportovních prototypů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Nejdřív Němci, pak Poláci. Dokument Paměti národa o kladských Češích

    Před 4 měsíci
    Češi v Kladsku přitahovali pozornost už v 19. století, i po sto letech pruské vlády totiž dokázali vzdorovat germanizaci. „Český koutek“ se po válce ocitl v Polsku, a oni se jako ‚Němci‘ proto museli vystěhovat. Někteří zůstali, jejich potomci se dodnes cítí Čechy.
     Komentáře
  • Sport

    Střelec Curry v NBA opět zářil, 40 body pomohl porazit Cleveland

    Před 4 měsíci
    Hlavně zásluhou hvězdného Stephena Curryho a jeho 40 bodů porazili basketbalisté Golden State v NBA Cleveland 106:101 a připsali si páté vítězství v sezoně. Hostům nestačil v zápasem proti obhájcům titulu ani výborný výkon Donovana Mitchella, jenž nasbíral 29 bodů, 10 doskoků a devět asistencí.
     Komentáře
  • Forum 24

    Pobělohorská „doba temna“ v podání docentky Čornejové má i světlé stránky

    Před 4 měsíci
    Ze známého díla Aloise Jiráska si převzala název své knihy Temno docentka Ivana Čornejová, která patří k nejlepším znalcům pobělohorské éry a jezuitského řádu v Česku. Publikace Temno vydaná ...
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Kam přijedu tankem, tam je Rusko. Básnící separatista z Chersonu chce obsadit i Prahu

    Před 5 měsíci
    Proruští separatisté na Ukrajině dávají Kremlu jasně najevo, že jsou loajální jemu a nikoliv Kyjevu. Svými vyjádřeními podporují snad každé slovo, které pronese prezident Vladimir Putin. Ještě o kousek dál to však posunul separatista Kiril Stremousov, který patří mezi nejvýše postavené muže dosazené Rusy v dobyté Chersonské oblasti. Stremousov se totiž rozhodl ukázat, komu jeho srdce náleží, na politika poměrně netradičně – básní. V ní by ideálně k Rusku připojil celý svět, a to včetně Prahy.
     Komentáře
  • Vlasta

    Na túru i na kolo! Z horských vršků do zámeckých komnat

    Před 5 měsíci
    Toulky po Česku mají jednu velkou výhodu. Různorodé zážitky se tu leckde nabízejí pěkně v jednom balíčku. V jednu chvíli může člověk zdolávat horské vršky a zanedlouho už se procházet po zámeckých chodbách. A navíc ještě cestou obdivovat tradiční architekturu a krásnou přírodu.
     Komentáře
  • Echo24

    Vojska českých stavů a Habsburků se utkala v bitvě na Bílé hoře. Podívejte se

    Před 6 měsíci
    Stovky lidí dorazily o víkendu k pražské oboře Hvězda na každoroční rekonstrukci bitvy na Bílé hoře, které se v sobotu i v neděli od 15 hodin zúčastnily stovky zbrojnošů v dobových kostýmech. Víkendová akce připomínající slavnou bitvu, při které 8. listopadu 1620 vojska habsburského císaře Ferdinanda II. potlačila povstání českých nekatolických stavů, se letos uskutečnila poosmnácté.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jáklův film je akční béčko ze středověku. Žižku nepotřebuje, říká historik

    Před 6 měsíci
    "Žižka je dnes jen vzpomínkou na hodiny dějepisu," říká pro Aktuálně.cz historik Michal Stehlík. Snímek Petra Jákla má za akční béčko ze středověku.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Seriál F. L. Věk: Vlastenectví pobouřilo cenzory, netradiční natáčení bylo spojeno se svatbou, s úmrtím i mnoha úrazy

    Před 6 měsíci
    František Filip, který natočil oblíbené Chalupáře, stál za vznikem tohoto seriálu, a přestože se vždy snažil zpracovat bezproblémová témata, aby se vyhnul řádění cenzury, v tomto případě to bylo trochu jinak.
     Komentáře
  • Novinky

    Králem hradů Českého středohoří je majestátní Hazmburk

    Před 7 měsíci
    Nádherná je krajina Českého středohoří. Mnohé kužely bývalých sopek jsou osazeny ruinami hradů, které jim dodávají náznak romantiky. Ve středověku ale byly pevnými oporami svých majitelů. O větrné Milešovce se říká, že je královnou Středohoří, Hazmburk, dříve zvaný Klapý, je nazýván králem hradů. Siluetou připomíná jednu z našich nejhezčích zřícenin - královský Bezděz.
     Komentáře
  • Babinet

    Legendární příběh Šemíka, nejznámějšího koně naší historie, i původ pojmenování pražského Smíchova

    Před 7 měsíci
    Příběh Horymíra a jeho věrného koně Šemíka zná asi každý, a to velice pravděpodobně zejména díky zpracování této pověsti Aloisem Jiráskem v knize Staré pověsti české. Horymír jako pán z Neumětel se podle pověsti nechal slyšet u tehdejšího vládce Křesomysla, že lidé z jeho polností odcházejí pracovat do Březových hor u Příbrami, aby dolovali drahé kovy. V kraji pak ale všechny trápí hlad. Tehdy si také posteskl, že nebude dobře v zemi, kde si lidé váží více kovů než jídla. Horymír následně požádal Křesomysla, aby těžbu rud omezil. Ten však jeho prosbu odmítl.
     Komentáře
  • i60

    Po stopách krále Ječmínka

    Před 7 měsíci
    Kdo by neznal krásnou lidovou pověst o hanáckém králi Ječmínkovi. Tato je nedílně spojena s Chropyní, městem, které má cca 4700 obyvatel a leží napůl cesty mezi Přerovem a Kroměříží. Je snadno dostupné vlakem, autobusem, autem či na kole po cyklostezce č.47.
     Komentáře
  • Náš region

    Objevené pověsti z Polabí v sobě ukrývají kouzlo pohádek

    Před 7 měsíci
    Aloise Jiráska a jeho Staré pověsti české zná asi každý. Ovšem své regionální pověsti má i oblast středního Polabí. Zašlé stránky kronik několika obcí…
     Komentáře
  • Východočeské výlety

    25 min

    Podcast
    Kozinec písečný najdete jedině v Semíně. Roste na písečných přesypech

    Před 7 měsíci

    ·

    25 minut

    První záznamy o Semíně jsou z roku 1339 a píše se v nich o místní tvrzi. Ta už tam sice nestojí, ale kousek od ní nechal Vilém z Pernštejna postavit zámeček. Za navštívení tam stojí také kostel se zvonicí nebo starý mlýn. A to zdaleka není vše, co Semín nabízí.
     Komentáře
  • Východočeské výlety

    23 min

    Podcast
    Není Janov jako Janov. Ten u Litomyšle inspiroval i Jiráska

    Před 7 měsíci

    ·

    23 minut

    V Janově u Litomyšle je evropské rozvodí i místo, které zřejmě inspirovalo Aloise Jiráska. Obec je ale stále častěji vyhledávaná turisty. Pro svou malebnou přírodu, hluboké lesy, kterými se dá projíždět také na kole.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Únik před vedrem nabízejí Teplické skály, v soutěsce Sibiř je kolem 10 stupňů

    Před 7 měsíci
    Zatímco nejvyšší teploty v Královéhradeckém kraji dnes šplhaly přes 30 stupňů Celsia, v soutěsce Sibiř v Teplických skalách na Náchodsku se v 11:30 pohybovaly jen kolem 10 stupňů.
     Komentáře
  • Novinky

    Jiráskův Hronov opět ožije divadlem

    Před 7 měsíci
    Rodiště spisovatele Aloise Jiráska ve východočeském Hronově ožije od soboty 30. července opět divadlem. Na týden zde najdou útočiště účastníci vrcholné přehlídky amatérského divadla Jiráskův Hronov, nejstarší akce tohoto druhu v Evropě a pravděpodobně i na světě. Letos se koná již po dvaadevadesáté. Nepřerušila ji válka, komunistický režim ani celosvětová covidová pandemie.
     Komentáře
  • Pravda24

    Tvrdohlavý Viktor Dyk: V čem se autor Krysaře nesnesl s Masarykem?

    Před 7 měsíci
    Asi na každém seznamu maturitní četby ta knížka je. Poměrně útlé dílo pod názvem Krysař, které čerpá ze starých pověstí ze 13. století a představuje velmi ceněné lyrickoepické dílo, vyneslo Viktoru Dykovi nesmrtelnost i díky volné muzikálové adaptaci. Věděli jste ale, že Viktor Dyk byl politicky aktivní a ve svých postojích se nesnesl s prvním československým prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem?
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Festival Jiráskův Hronov nabídne desítky představení. Novinkou je letní kino

    Před 7 měsíci
    Festival amatérského divadla Jiráskův Hronov nabídne letos desítky představení a doprovodný program včetně koncertů, seminářů, výstav i diskusních panelů. Novinkou 92. ročníku bude promítání letního kina. V pátek 29. července večer bude vztyčena festivalová vlajka, slavnostní zahájení bude v sobotu 30. července od 14:15 na náměstí Čs. armády. Festival potrvá do 6. srpna.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Přípravu nepodceňujte. Reportér Jiří Jelínek si před cestou raději zašel obhlédnout lesní zvířata na výstavu

    Před 7 měsíci
    Na Stezce Českem nenarazíte jen na dechberoucí přírodní scenérie, ale i na malebná česká a moravská města a vesnice. Reportér Jiří Jelínek hned na začátku své cesty po severní větvi Stezky udělal z pohledu stezkařů možná trochu netradiční zastávku, aby si prohlédl výstavu fotografií v Chrastavě na Liberecku.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Festival Jiráskův Hronov nabídne desítky představení, novinkou je letní kino

    Před 7 měsíci
    Festival amatérského divadla Jiráskův Hronov nabídne letos desítky představení a doprovodný program včetně koncertů, seminářů, výstav i diskusních panelů. Novinkou 92. ročníku bude promítání letního kina.
     Komentáře
  • Náš region

    Jiráskův Hronov nabídne bohatý divadelní i hudební program

    Před 7 měsíci
    Od pátku bude Hronov hostit 92. ročník tradičního předního divadelního festivalu Jiráskův Hronov, který během následujícího týdne nabídne bohatý divadelní i hudební program, semináře,…
     Komentáře
  • Krajské listy

    Mendel a ti druzí aneb Český génius jako archetyp inspektora Trachty. Svět Tomáše Koloce

    Před 8 měsíci
    Ve středu jsme oslavili dvousté výročí narození objevitele základních zákonů genetiky Johanna Gregora Mendela. Pojďme při té příležitosti s pomocí příběhů jeho a dvou našich dalších objevitelů odkrýt archetypální příběh o těžkém kříži naší země, kde ten, kdo svou světovou práci uskutečnil většinou sám, „na koleně“ a navzdory vrchnosti, která mu namísto pomoci házela klacky pod nohy, většinou za svou práci nezíská materiální prospěch ani čest.
     Komentáře
  • Vlasta

    Uvidíme se v lázních! Zázračné prameny, elektroléčba, ale i ráj slavných

    Před 8 měsíci
    Umělci tu hledali své múzy, nemocní ztracené zdraví, ostatní odpočinek a zábavu. O lázních se tradují legendy, píší povídky, točí se v nich filmy. Ne každé lázně mají to štěstí, že přežily války, krize a změny majitelů. Ty zaniklé připomínají alespoň názvy budov či pramenů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lidé si v Ratibořicích připomněli 100 let od vzniku sousoší Babička s dětmi

    Před 8 měsíci
    Asi 200 lidí si v Babiččině údolí v Ratibořicích připomnělo výročí 100 let od odhalení známého sousoší Babička s dětmi. Pomník, který připomíná spisovatelku Boženu Němcovou a její dílo, nechali památkáři letos v červnu opravit.
     Komentáře
  • Povídej

    Povídej: Jan Antonín Duchoslav básní o svém pradědečkovi Aloisi Jiráskovi

    Před 8 měsíci
    Pravdivé životní příběhy známých osobností bez obalu. To, co dobré je potkalo, ale i to, jaké nepřízni osudu museli čelit a jak se s tím vyrovnali. Hlubokou zpověď sledujte v pořadu Povídej na cnn.iprima.cz
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel sochař a kovář Karel Meloun

    Před 8 měsíci
    Ve věku 72 let zemřel 25. června sochař a umělecký kovář Karel Meloun z Klášterce nad Ohří. Informaci zveřejnila radnice města na svém webu.
     Komentáře
  • Babinet

    Polské pohraničí s unikátní kostnicí, léčebnými lázněmi i záhadami opředeným národním parkem

    Před 8 měsíci
    Jen malý kousek od Náchoda, za hranicemi s Polskem, se nachází známé lázeňské město Kudowa-Zdrój, což v češtině znamená Lázně Chudoba. Lázně zde existují již od 15. století, kdy byly součástí Čech. Tehdy se však jmenovaly Lipolitov a současný název pochází až z 16. století.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Objevte poklady Polska. Navštivte místa plná tajemství a konspirací i unikátní přírodní scenérie

    Před 9 měsíci
    Nejen ve chvíli, kdy cena benzinu na našich čerpacích stanicích koketuje se zapsáním do Guinnessovy knihy rekordů, se vyplatí zajet za našimi sousedy do Polska.
     Komentáře
  • i60

    Malé zastavení na Vyšehradě

    Před 9 měsíci
    Kdo by neznal pomník básníka K. H. Máchy na Petříně či monumentální sousoší svatého Václava a národních patronů na Václavském náměstí. Právě před sto lety zemřel Josef Václav Myslbek, jeden z našich nejvýznamnějších sochařů.
     Komentáře
  • Novinky

    V Košířích. Nad knihou Martina C. Putny

    Před 10 měsíci
    Praha je městem hustě obetkaným literárními příběhy a mýty: od romanticko-mystických a alchymistických u Angela M. Ripellina až po ty avantgardní v knize Dereka Sayera Praha. Hlavní město dvacátého století. Dá se ale svébytná literárněvědná historie zrekonstruovat i u pražských čtvrtí? Odvážný pokus v tomto směru podnikl literární historik Martin C. Putna v knize Košíře mytické a literární (Kodudek 2022).
     Komentáře
  • Deník

    Lázeňská sezóna začala. Návštěvníky nově potěší hra "Putování za pítkem"

    Před 10 měsíci
    FOTO/ V sobotu 14. května se konalo v rámci zahájení lázeňské sezóny v Malých lázních v Bělovsi slavnostní otevření Česko-polského lázeňského okruhu, který je součástí projektu Aqua Mineralis Glacensis.
     Komentáře
  • Novinky

    Paganini z Kozojed: Jak to bylo s Daliborem?

    Před 10 měsíci
    Vyprávění o ušlechtilém zemanovi Daliborovi z Kozojed zná díky Starým pověstem českým každý. Jak to však bylo ve skutečnosti? Byl to opravdu lidový hrdina, jenž za osamělých nocí hrál ve svém vězení teskně na housle? Nebo to byl lapka, který řval bolestí na mučidlech?
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sezoně 2022/2023 šest premiér

    Před 10 měsíci
    Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sezoně 2022/2023 nabídne šest premiér. První premiérou bude adaptace románu Hermanna Brocha Očarování v režii Ondřeje Štefaňáka, kterou divadlo uvede 8. října ve Studiu Beseda. Půjde o světovou premiéru, informovali dnes ČTK zástupci divadla. V uplynulé sezoně 2021/2022 uvedlo Klicperovo divadlo osm premiér, poslední byla 20. dubna antická tragédie Orestés v režii Jakuba Nvoty.
     Komentáře
  • G

    Zdeněk Nejedlý: Bolševický ministr školství zvaný Rudý dědek udělal z husitů komunisty

    Před 10 měsíci
    Na okraj dne hovoří profesor Zdeněk Nejedlý... Jeho nedělní promluvy si pamatují mnozí. Jak Cimrmani v jedné hře vtipně poznamenávají – dokázal začít proslovem o husitském hnutí a skončit pochvalou strany za dostatek citronu na vánočním trhu...
     Komentáře
  • iReceptář

    Chodský pes: Český národní poklad ze 13. století. Vychová ho i začátečník

    Před 10 měsíci
    Chodský pes je české národní plemeno. Tento středně velký ovčák s černou dlouhou srstí a pálením je skvělý rodinný pes i sportovec, zkrátka takový psí univerzál.
     Komentáře
  • Deník

    Poesiomat se na vás možná i usměje, říká tvůrce unikátu Ondřej Kobza

    Před 11 měsíci
    Poesiomat od začátku týdne osvěžuje všední dny Hradečanů. Přístroj, který přehrává krátké zvukové záznamy spojené s Hradcem Králové, nejdete v centru města.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    František Vladislav Hek. Reálný předobraz seriálového F. L. Věka

    Před 11 měsíci

    ·

    19 minut

    František Vladislav Hek byl z rodného města vyštván jako žebrák. Dnes tam má pomník. Svérázný básník a spisovatel, osvícenec i hudební skladatel. Tím vším byl kupec z Dobrušky, který se narodil 11. dubna 1769. Když zemřel, upadl jeho hrob i on brzy v zapomnění. Z něj ho na konci 19. století vzkřísil svým pětisvazkovým románem spisovatel Alois Jirásek. Život reálného F. V. Heka byl i inspirací pro úspěšný televizní seriál s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli.
     Komentáře
  • Deník

    FOTOGALERIE: Symbol zla si vzaly oheň a voda. Nadešel čas naděje

    Před 11 měsíci
    "V ten čas sněhů a ledu, dlouhých soumraků a nocí vládla Mořena, až bůh slunce počal déle, vlídněji a tepleji hleděti na tvář země. I rozbíhala se vodou ledová pouta; veselili se po všech dědinách, po všem plemeni. Za zpěvu brali se k vodám, k volným teď potokům, řekám, házeli do nich obraz zimy a smrti a radostným hlaholem vítali Vesnu, líbeznou bohyni jara." Tolik slova spisovatele Aloise Jiráska. Podívejte, jak lidé vítali jaro na Chrudimsku. Za zajímavý příspěvěk z našeho regionu děkujeme Haně Vincenciové.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Matka strhne ze stěny pušku a velí: Jdi. Brněnské divadlo uvádí Čapkův slavný text

    Před 11 měsíci
    Muži pokládají život za čest či pokrok. Karel Čapek se ptá, zda matku, která je porodila, lze vnímat jako méně hrdinskou.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Brně nastudovali Čapkovu Matku. Kvůli válce dostala aktuální rozměr

    Před 11 měsíci
    Aktuální rozměr dostala v souvislosti s válkou na Ukrajině inscenace Matky od Karla Čapka, na které pracují činoherci z Národního divadla Brno.
     Komentáře
  • Vlasta

    V Karlových lázních se koupal už Karel IV., Poděbrady miloval Vlasta Burian

    Před 11 měsíci
    Umělci tu hledali své múzy, nemocní ztracené zdraví, ostatní odpočinek a zábavu. O lázních se tradují legendy, píší povídky, točí se v nich filmy. Ne každé lázně mají to štěstí, že přežily války, krize a změny majitelů. Ty zaniklé připomínají alespoň názvy budov či pramenů.
     Komentáře
  • Patriot magazín

    Je to přece Jirásek! Jak socha Masaryka unikla nacistům i komunistům

    Před 11 měsíci
    ​Pomníků, bust a soch T. G. Masaryka, jehož 172. výročí jsme si 7. března připomněli, je dnes v České republice opravdu bezpočet, určitě stovky, ne-li tisíce.
     Komentáře
Reklama