Zavřít
Byliny

Byliny

Nejnovější články na Seznamu na téma Byliny
  • Jsme kočky

    Čas na vřes! Podzimní bylina uklidňuje nervy a snižuje horečku

    Před 1 dnem
    Jemná krása a zvláštní půvab. Přesně tak se dá charakterizovat vřes, který je dominantou podzimních dní. Není to ale jen tak nějaký fešák z vřesovišť, je to zároveň i léčivka, která ti pomůže s kdečím.
     Komentáře
  • Gardening

    Cena cukru stoupá, existuje ale skvělá alternativa. Doma vypěstovaná stévie osladí život zdravě

    Před 2 dny
    Cena potravin v Čechách pořád roste. Cukr není žádnou výjimkou a jeho cena je stále vyšší. Mnoho lidí ho chce také nahradit zdravější variantou, protože cukr má velmi negativní vliv na naše zdraví. Stévie je skvělým způsobem, jak toho dosáhnout.
     Komentáře
  • Kondice

    Pupalka nebo pískavice. Uleví od menstruační bolesti i příznaků menopauzy

    Před 3 dny
    Být ženou není snadné. Obzvlášť co se našeho menstruačního cyklu týče. Ten může přinášet bolesti, nevolnosti, ale i komplikované zdravotní problémy. Naštěstí můžeme i zde vyhledat pomoc u těch správných bylin. Představujeme vám ženské bylinky.
     Komentáře
  • Gardening

    Klíště je hrozbou, které lze jednoduše předejít. Spolehlivě je odradí kyselina a bylinky

    Před 4 dny
    Klíšťata jsou malí pavoukovci, kteří jsou pro naše zdraví velmi nebezpeční. Jejich aktivita je v létě vysoká, navíc trávíme většinu času venku. Klíšťata jsou přenašeči velmi nebezpečných onemocnění, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Sléz lesní: Nenáročná trvalka, které se daří i na méně úrodné půdě

    Před 5 dny
    Pokud máte rádi nenáročné trvalky, které k tomu mají i léčivý účinek, pak sléz lesní stojí za pozornost. Seznamte se s touto vděčnou rostlinou, kterou můžete využít i jako léčivou bylinu. Teď je právě vhodná doba na vysetí.
     Komentáře
  • Ženy sro

    Co si přečíst v září: objevte nejlepší knihy o bylinkách

    Před 6 dny
    Máte rádi bylinky? Sbíráte je, jíte, vaříte z nich nebo se s nimi léčíte? Pak si nenechte ujít knihy o bylinkách, jež vás budou bavit.
     Komentáře
  • Gardening

    Mátový čaj příjemně zklidní žaludek a uvolní napětí. Při pálení žáhy ale ještě víc přitíží

    Před 7 dny
    Pálení žáhy je jeden z nejčastějších žaludečních neduhů, který trápí mnoho lidí. Můžete si na něj samozřejmě koupit léky, ale hodně lidí vám také poradí domácí léky. Některé z nich jsou sice dobré, ale mnoho z nich také radí lidem mátové čaje nebo odvary. To je ale velká chyba. S pálením žáhy vám máta nepomůže a budete se cítit ještě hůře.
     Komentáře
  • Gardening

    Šťáva z černého bezu zatočí s každým nachlazením. Zároveň funguje lépe než drahá kosmetika

    Před 7 dny
    Černý bez, to je zázrak. To říká staré germánské přísloví. V minulosti se věřilo, že tato rostlina má magické vlastnosti a poskytuje ochranu před nečistými silami. V lidovém léčitelství to byla jedna z nejběžnějších složek infuzí nebo sirupů. Dnes se používá i černý bez ve formě šťávy.
     Komentáře
  • Novinky

    Česko má první keltské pivo. Vzniklo díky vědecké analýze

    Před 8 dny
    Nejprve má jemně kyselkavou chuť, ale po vypití doušku zůstane v ústech příjemná hořkost s dozvukem bylin na patře. Tak chutná TauriALE, první keltské pivo Česka. Milovníci zlatavého moku za něj mohou poděkovat vědě, uvařeno totiž bylo díky laboratorní analýze pylů z pohřebních komor v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu na Blanensku.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Zvadlé bylinky nevyhazujte. Vdechněte jim život aneb osvědčené triky

    Před 9 dny
    Používáte bylinky při vaření? Nestihli jste spotřebovat všechny, které jste si natrhali na zahrádce nebo koupili v obchodě či na trhu? Bylinky vám zvadly a je vám líto je vyhodit? Rozhodně to nedělejte. Poradíme vám osvědčené triky. Díky tomu budou vaše bylinky opět jako čerstvě utržené.
     Komentáře
  • DIAstyl

    Bylinky, které pomůžou s nachlazením i při následné rekonvalescenci

    Před 10 dny
    Podzim – to jsou kromě krásných barevných odstínů i každoročně se tetelící viry a bakterie, které nás pronásledují snad na každém kroku. Pokud se obáváte chřipky, nachlazení nebo koronaviru, sáhněte po vhodných přírodních prostředcích a nezvané útočníky jednoduše vyžeňte. Neocenitelná rostlinná říše, která je základem medicíny a nedílnou součástí kulturního dědictví lidstva, nám však může pomoci i při následné rekonvalescenci.
     Komentáře
  • iReceptář

    Kopr a petržel naložte do oleje nebo octu. Skvělá je z nich i bylinková sůl

    Před 11 dny
    Skliďte honem poslední bylinky a připravte si je tak, aby vás mohly těšit celý další rok. Jejich zpracování může být docela jednoduché a nenáročné. Žádné komplikované recepty, speciální pomůcky či ingredience. Kopr, petržel a další bylinky si dopřejte ve formě bylinkové soli, octa nebo oleje. V kuchyni se vám budou hodit.
     Komentáře
  • Napřírodno Michala Plundry

    Jak si doma udělat zdravý bylinný alkohol?

    Před 13 dny
    Dostaneme několik receptů na bylinné tinktury, které vyrábíme macerováním bylinek v alkoholu. Některé účinné látky bylin jsou společně s alkoholem pro tělo lépe přijatelné. Zakonzervují a vydrží déle účinné. Avšak největším přínosem jsou jako podpůrná léčba proti všelijakým nemocem a zdravotním problémům.
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Firmou roku v Karlovarském kraji je zpracovatel sušených bylin a koření

    Před 13 dny
    V Karlovarském kraji získala titul PwC Firma roku 2023 společnost Herbona, která dováží a zpracovává sušené byliny, koření a rostlinné produkty. Titul MONETA Živnostník roku 2023 Karlovarského kraje vybojoval David Matoušek, který se věnuje designové akvaponii spojující chov ryb s pěstováním rostlin bez půdy. Vyhlášení krajské soutěže se konalo dnes večer v Karlových Varech. Vítězové krajské soutěže postupují do celostátní kola, které se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně. O výsledcích krajského kola dnes ČTK informoval mediální zástupce soutěže David Pavlát.
     Komentáře
  • iReceptář

    Divoké bylinky, které sbíráme v září: řepík, pýr i zlatobýl

    Před 13 dny
    I když už se léto chýlí ke konci a spousta rostlin odkvétá, některé luční bylinky jsou právě nyní v plné síle. Nezmeškejte tuto příležitost a vydejte se na jejich sběr co nejdříve. Udělejte s pořádné zásoby. V zimním období vám pak prokážou velikou laskavost.
     Komentáře
  • Kondice

    Vřes obecný. Podzimní bylina, kterou stojí za to mít doma

    Před 14 dny
    K blížícímu se podzimu patří tahle rostlina stejně jako barevné listí nebo kaštany. Málokdo ale ví, že vřes umí i léčit. Pomůže se zánětem močových cest, ale stejně dobře zatočí i s podzimními chmurami a stresy – hodí se ke zklidnění a uvolnění napětí.
     Komentáře
  • Gardening

    Na klíšťata se musí chytře. Příjemné vůně je odeženou a vy budete konečně v bezpečí

    Před 14 dny
    Klíšťata jsou malí pavoukovci, kteří mohou být pro naše zdraví velmi nebezpeční.
     Komentáře
  • Gardening

    Med s vůní levandule zažene všechny chmury i nachlazení. Tento poklad vám nesmí doma chybět

    Před 15 dny
    Jak poznáte levandulový med? Charakteristická je pro něj světlá barva a nádherná květinová vůně. Je považován za jeden z nejzdravějších medů, které můžete konzumovat. Poskytne vám mnoho léčivých vlastností a navíc chutná úžasně! Typicky se používá hlavně na jihu Evropy, ale ochutnat ho můžete i u nás. Proč byste měli vyzkoušet levandulový med? Typické znaky levandulového medu Pěstování levandule úzkolisté je velmi jednoduché a většinou se tomu věnují země, jako je Itálie, Španělsko, Portugalsko, Chorvatsko nebo Maďarsko. Pěstovat ji ovšem můžeme i u nás, takže se také můžeme těšit na levandulový med. Tento produkt má světle žlutou barvu se zlatými odstíny.
     Komentáře
  • Gardening

    Bylinky pomůžou téměř s každým problémem. Při cukrovce dokážou účinně snížit vysokou hladinu cukru

    Před 16 dny
    Byliny se mohou stát důležitou součástí léčby téměř každého zdravotního problému. Významným benefitem budou také pro diabetiky. Některé směsi bylin a nálevy mají úžasné vlastnosti na hladinu glukózy v krvi. Snižují cukr v krvi, ale také dlouhodobě udržují normální hodnoty v těle. Byliny na cukrovku ale užívejte vždy po konzultaci s lékařem. Jaké bylinky budou pro vás nejlepší?
     Komentáře
  • Poznat svět

    Nejkrásnější bylinkové zahrady v Česku skvělé na uklidňující jednodenní výlet

    Před 18 dny
    V dnešním uspěchaném světě, kdy nás stres a hektický životní styl často staví před výzvy fyzického a duševního zdraví, je důležité najít způsob, jak se uvolnit a znovu najít harmonii. Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je navštívit krásné bylinkové zahrady, které se nacházejí v samém srdci České republiky.
     Komentáře
  • Adbz

    Snítka kopru v každém šuplíku není na škodu, ba naopak. Dokáže likvidovat moly

    Před 18 dny
    Vyložte šuplíky a skříně touto bylinou. Nejen, že prostor příjemně provoníte, ale navíc se zbavíte molů. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a ochraňte své potraviny.
     Komentáře
  • Gardening

    Otoky trápí velké procento lidí. Málokdo ví, že nejrychlejší pomoc přinese obyčejná zelenina do polévky

    Před 19 dny
    Otoky nohou po dlouhém dni mohou být nepříjemným a bolestivým onemocněním. V mezibuněčných prostorech se totiž hromadí přebytečná voda, která není z dolních končetin správně odváděna. Nohy, kotníky a lýtka mohou být oteklé, těžké a bolavé. Naštěstí pomůže bylinka, kterou máte v kuchyni. Petržel přinese úlevu Petržel, její listy a kořeny, působí močopudně, takže snižuje otoky v celém těle a pomáhá mu zbavit se přebytečné vody. Její konzumace se doporučuje také kvůli vysokému obsahu vitamínu C, kterého má více než citrusy či papriky.
     Komentáře
  • iReceptář

    Rýmovník snadno rozmnožíte řízkováním

    Před 19 dny
    Máte doma rýmovník nebo naopak toužíte po řízku od maminky nebo kamarádky? Rozmnožit rýmovník pomocí řízků je velmi prosté, přesto to mnoho lidí neumí a rostlinu ničí. Podívejte se na správný postup.
     Komentáře
  • Newstream

    Biohacking: Gotu kola je dobrá na mozek. A dělá toho mnohem víc

    Před 19 dny
    Drobnolistá bahenní bylina, běžně známá jako penízovka, se v Asii tradičně používá nejen jako léčivka, ale také jako kulinářská zelenina. Má mnoho přínosů pro lidský organismus. Zlepšuje paměť, zmírňuje deprese, zlepšuje spánek a předchází vzniku rakoviny.
     Komentáře
  • iReceptář

    Výluh z přesličky proti škůdcům i jako urychlovač kompostu

    Před 20 dny
    Přeslička rolní není jen plevel. Jedná se o rostlinu s mnoha účinnými látkami a lze ji využít praktickým způsobem i na zahradě. Zkuste si vyrobit třeba přesličkový hnůj. Je fantastický pro kompost, protože urychluje tlení a má i další skvělé benefity pro vaši zahradu.
     Komentáře
  • Markéta Rohovská
    naSeznam Médium

    Kopřivová semínka – místní superpotravina, která podpoří vaše tělo, mysl i sexuální touhy

    Před 21 dny
    Kopřivu považuje hodně lidí za plevel. Většinou kolem ní projdou bez povšimnutí nebo s opatrností, aby se nepopálili. Kopřiva je přitom úžasnou rostlinkou. Na podzim se sbírají její semínka.
     Komentáře
  • Zdravotnictví a medicína

    Tužebník jilmový se někdy označuje jako přírodní aspirin. Používá se ve formě čaje a tinktury

    Před 22 dny
    Tužebník jilmový představuje jednu z trochu pozapomenutých léčivých rostlin, které se vyznačují řadou pozitivních účinků na lidské zdraví. Tato vytrvalá bylina se dříve používala při léčbě horečnatých onemocnění nebo různých nepříjemných bolestí, ale dá se zužitkovat i dalšími způsoby.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Suchomilnou perovskii musíte mít: je nádherná, podobná levanduli, ale na rozdíl od ní vaši péči nepotřebuje

    Před 23 dny
    Možná jste si při toulkách po evropských letoviscích všimli, že ty nejsušší části Itálie, Chorvatska nebo Řecka koncem prázdnin nádherně zfialověly. To má na svědomí perovskie lebedolistá, naprosto nenáročná trvalka z rodiny šalvějí, kterou si prostě zamilujete.
     Komentáře
  • Gardening

    Nádherná vůně, dokonalý vzhled. Skutečné bohatství šalvěje je však ukryto uvnitř

    Před 25 dny
    Šalvěj lékařská je rostlina, kterou se vyplatí pěstovat. Bude dobře vypadat nejen na balkoně, ale také na zahradě. Jestliže ji budete mít při ruce, můžete si z ní snadno udělat nálev, kterým si můžete pomoci od různých druhů onemocnění. Jaké vlastnosti má šalvěj a proč je tolik oblíbená po celém světě?
     Komentáře
  • Gardening

    Hřebíček je víc než vánoční koření. Nastartuje metabolismus, uleví od bolesti a vyžene parazity z těla

    Před 26 dny
    I když ho používáme většinou v zimě, vyplatí se hřebíček využít také v jiných obdobích. Hřebíček používáme hlavně k výrobě svařeného vína, ale hřebíčkový nálev si můžete dávat po celý rok. Můžete jím nahradit například žvýkačky a ulevit si od bolesti zubů. Hřebíčkový nálev ale není vhodný pro každého, protože obsahuje látky, které mohou škodit.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Lidé si ho pletou s petrželkou: Bolehlav plamatý má sice stejné listy, je však vysoce jedovatý

    Před 26 dny
    V přírodě je možné nalézt spoustu bylin, které v určitém poměru velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Je tam však i spoustu druhů, na které byste si měli dát pozor.
     Komentáře
  • Gardening

    Bylinky vyrostou i na malém balkoně. Ke spokojenosti jim postačí málo

    Před 27 dny
    Jestliže vám chybí zahrádka, nemusíte zoufat, protože i bylinky se dají pěstovat v malých květináčích, které můžete mít na parapetu. Stačí vám kousek balkonu, několik truhlíků nebo malých květináčů a můžete mít vlastní bylinkovou zahrádku i u sebe doma. Jaké bylinky si můžete vysadit a co budou potřebovat, aby se jim dařilo?
     Komentáře
  • Adbz

    Řebříčku se škůdci neubrání: Výroba postřiku z jeho květů

    Před 27 dny
    Vyrobte si doma tento účinný postřik, který vás zbaví škůdců jednou provždy. Takto jednoduše ochráníte svou zahradu i bez použití nebezpečných chemikálií.
     Komentáře
  • Jsme kočky

    Voňavý koriandr: Pomůže ti při kašli, nadýmání i menstruaci

    Před 28 dny
    Zatímco my jsme už na koriandr tak trochu pozapomněli, lidé ve starověku se z něj mohli zbláznit. Radostí, samozřejmě. Protože léčil, kořenil a podporoval vztahy.
     Komentáře
  • Adbz

    Okurky budou plodit až do půlky října: Hnojivo z mechu, kapradí a šťovíku

    Před 28 dny
    Prodlužte svou okurkovou sezónu až o celé dva měsíce a vychutnávejte si tuto lahodnou zeleninu co nejdéle. Pomůže vám hnojivo z volně rostoucích rostlin.
     Komentáře
  • Gardening

    Levandulová tinktura uleví při bolestech i stresu. Snadno ji lze připravit z několika ingrediencí

    Před 30 dny
    Levandule je oblíbená především pro svou vůni, zaujme ale i fialovými květy a léčivými vlastnostmi. Kvůli těm se ostatně používá už po staletí. Uklidňuje, ulevuje od bolesti, má antibakteriální vlastnosti a podporuje trávení. Patří do stejné čeledi rostlin jako meduňka, máta a bazalka a je známo více než 40 druhů, které mají barvu od modrofialové až po bílou.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Hluchavka bílá: Kdy a jak správně sbírat jednu z nejchoulostivějších bylin

    Před 1 měsícem
    Kdy se vydat na sběr jedné z nejvíce choulostivých léčivých bylin? Co sbírat? Jaké má účinky bylina na naše zdraví? Jak ji efektivně zpracovat? Hluchavka si rozhodně zaslouží naši pozornost.
     Komentáře
  • iReceptář

    Bazalka vytrvalá vydrží i roky. Na zimu ji ale schovejte před mrazy

    Před 1 měsícem
    Bazalka vytrvalá (Ocimum kilimandscharicum) je nejen krásná a voňavá rostlina, ale jedná se také o značně užitečnou bylinku. Její pěstování je nenáročné a můžete ji mít jak v zahradě, tak i v nádobě na terase. Pokud ji ještě nemáte, věřte, že si ji určitě zamilujete.
     Komentáře
  • Gardening

    Měsíčková tinktura je první pomocí při zánětu a bolesti v krku. Její výrobu zvládne každý

    Před 1 měsícem
    Měsíček lékařský kvete od června do září. Ze sušených květů můžete vyrobit nálev nebo tinkturu, která pomáhá s problémy s trávicí soustavou, bolestivou menstruací a záněty úst a spojivek. Květy měsíčku jsou jedlé, takže je můžete bez obav přidat do salátů nebo s nimi ozdobit dezerty. Vysazením na zahradě pomůžete včelám a dalšímu hmyzu, jelikož se jedná o medonosnou rostlinu.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Botanici v Brně zkoumají jezera. U vody objevili vzácné rostliny i živočichy

    Před 1 měsícem
    Natrefit na silně ohroženou bylinu se poštěstilo botanikům u Holáseckých jezer v Brně. Kromě vzácné rostliny mléče bahenního zaznamenali také asi osm druhů netopýrů. Skupina odborníků zkoumá tamní přírodu od června tohoto roku. Cílem bádání je zjistit, jací živočichové a rostliny se v místě vyskytují a na základě toho navrhnout šetrný způsob obnovení přírodní památky.
     Komentáře
  • DIAstyl

    Dobrou noc a krásné sny: Vsaďte na meduňku, umí zázraky

    Před 1 měsícem
    Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je bylina vysoce ceněná v tradiční lidové medicíně pro své léčivé vlastnosti, které mohou být v mnohém přínosné i pro diabetiky. Díky svému bohatému obsahu léčivých složek a mnohým terapeutickým účinkům se meduňka právem řadí mezi nejoblíbenější české byliny. Krásně voní, tiší bolesti po těle i na duši a pomáhá k lepšímu spánku. Na pěstování není nijak náročná, a je tak ideální bylinou pro každého pěstitele.
     Komentáře
  • iReceptář

    Jitrocel: Nejen jeho listy léčí, teď si nasbírejte jeho semínka, pročistí tělo

    Před 1 měsícem
    Je ho všude dost, ale sbíráme ho jen výjimečně. Můžete z něj připravit čaj nebo vynikající sirup, který pomáhá při nachlazení a kašli. Jednoduše ho poznáte a jeho název je všem dobře známý. Už dál nepátrejte v paměti a vrhněte se na jitrocel.
     Komentáře
  • Gardening

    Léto přeje sběru léčivých bylin, které budou pečovat o zdraví po celý rok

    Před 1 měsícem
    Bylinné nálevy uleví nejen od bolesti, ale také mohou osvěžit v horkých letních dnech. Většinou se bylinky používají v případě, že máte nějaké onemocnění, ale slouží také jako prevence.
     Komentáře
  • Gardening

    Nedoceněná kopřiva má rozhodně co nabídnout. Bylinná tinktura v sobě skrývá obrovskou sílu

    Před 1 měsícem
    Kopřiva sice patří mezi plevel, kterého se často zbavujeme, ale má spoustu skvělých vlastností, jež mohou pomoci při různých nemocech. Využívá se nejen ve farmacii, ale také v­ kosmetice. Například kopřivový šampon patří mezi nejoblíbenější, protože vlasy vyživuje od kořínků. Můžete si doma udělat například kopřivovou tinkturu, která pomůže v největší krizi. Jaké má kopřiva zdravotní vlastnosti? Kopřivu nemají rádi dospělí ani malé děti. Považuje se za plevel, navíc nás může hodně popálit, pokud se jí dotkneme. Mimo to má ale spoustu skvělých vlastností, které můžete využít ve svůj prospěch.
     Komentáře
  • Vitalia

    Rozmarýn dokáže zmírnit bolest i odbourat stres, pomáhá také proti křečím v žaludku

    Před 1 měsícem
    Mnohé bylinky přináší lidem úlevu od nepříjemných bolestí, psychického vyčerpání nebo únavy. Jednou z nich je také rozmarýn, který většina lidí používá kvůli specifickému aroma především jako koření. Jeho využití je však ve skutečnosti mnohem pestřejší. Věděli jste, že umí například zmírnit křeče a bolesti žaludku nebo že pomáhá v boji s nadměrným vypadáváním vlasů? Účinné látky této byliny tak nachází uplatnění nejen v potravinářství, ale také ve farmacii, lékařství či kosmetice. Rozmarýn nebo též rozmarýna obecná či lékařská (Rosmarinus officinalis L.) je rostlina z čeledi Lamiaceae pocházející ze Středomoří a Jižní Ameriky. V současné době je nejvíce rozšířena podél Středozemního moře a v subhimalájských oblastech, ale dá se již nalézt prakticky po celém světě. Jedná se o vytrvalou aromatickou bylinu keříčkovitého tvaru s větvemi plnými listů s charakteristickou vůní.
     Komentáře
  • Receptovník

    Bylinné čaje zrychlí metabolismus, detoxikují organismus a podporují hubnutí

    Před 1 měsícem
    Pokud se cítíte nafouknutí nebo chcete zhubnout pár kilo, zkuste si pomoct přírodní metodou. Sáhněte po bylinných nápojích, které podpoří metabolismus. Nejenže budete mít pročištěný organismus, ale tyto byliny také snižují chuť k jídlu. O jakých bylinách je řeč, se dozvíte v našem článku. Jak fungují byliny pro hubnutí? Hubnutí je celkově velmi složitý proces, který vyžaduje spoustu času a hlavně odhodlání. Je vhodné kombinovat několik prvků – správně vyváženou stravu, fyzickou aktivitu a dostatek odpočinku a regenerace. Byliny na rozdíl od syntetických látek mají mírný účinek, ale na druhou stranu nezatěžují organismus toxiny.
     Komentáře
  • OnlyU

    Rozmarýnový olej využijete i mimo kuchyň. Je pomocníkem pro rychlejší růst vlasů

    Před 1 měsícem
    Rozmarýn je zdravá bylina, kterou by měl v kuchyni využívat každý. Jak se ale ukazuje, nejen tam dovede dělat zázraky. Rozmarýnový olej je totiž vhodný třeba také na podporu růstu vlasů. Zdroj
     Komentáře
  • Žena-in

    Nálev, odvar nebo macerát: Výběr způsobu přípravy může být pro kvalitu čaje klíčový

    Před 1 měsícem
    Možná předpokládáte, že na přípravě bylinného čaje není nic složitého. Vždyť jen stačí zalít dané bylinky ne úplně horkou vodou a čaj je na světě. Nebo to tak úplně není?
     Komentáře
  • Vlasta

    Heřmánek jako učiněný zázrak! Chrání ženské ústrojí i mírní artritidu. Možná roste za domem i vám

    Před 1 měsícem
    Jako malí jsme ho celé dny trpělivě sbírali a v papírových pytlících přinášeli do škol coby jednu z nejvzácnějších bylinek. Tradice povinného sběru už dávno zanikla a zdá se, že stejně tak upadá v zapomnění i heřmánek, od nepaměti považovaný za opravdový všelék.
     Komentáře
  • Bydlíme kvalitně

    Psí česnek: Chutná a voní jako česnek. A paradoxně pomůže při zápachu z úst

    Před 1 měsícem
    Nasbírejte si česnáček lékařský. Plevelnou bylinu, která vám v kuchyni nahradí klasický česnek a navíc má řadu pozitivních účinků na zdraví.
     Komentáře
  • Kondice

    Podběl lékařský: Silná bylina, kterou se hodí mít vždy při ruce

    Před 1 měsícem
    Bylina známá už od starověku patří k 'poslům jara' a s jarními neduhy si také dokáže poradit. Léčí se jím neustupující kašel, bronchitida, ale i alergická rýma. V dubnu se sbírají květy a od května i listy, které obsahují účinných látek nejvíce.
     Komentáře
  • Prima Living

    Návod na domácí masážní olej z levandule, růže, šalvěje, heřmánku i dalších bylin

    Před 1 měsícem
    Sezona sběru bylin je v plném proudu, a tak si stále častěji klademe otázku, jak je uchovat. Můžeme je nasušit na čaj, udělat si z nich tinkturu nebo sirup. Dalším způsobem, jak uchovat bylinky a využít jejich léčivé vlastnosti, je domácí výroba léčivých masážních olejů. Jsou vhodné především k péči o pokožku, pomáhají při léčení kožních onemocnění, hojení poranění i spálenin od slunce či bodnutí hmyzem.
     Komentáře
  • Příroda

    Bylinky v prvním trimestru těhotenství – pozor na běžná koření

    Před 1 měsícem
    Těhotenství je, jak říkaly již naše prababičky, „jiný stav“, a tak je třeba také k němu přistupovat. Nejenže v těle je nový vyvíjející se plod, velmi citlivý na jakékoliv látky zvenčí, ale také jinak funguje krevní oběh, metabolismus, trávení ženy či její vylučovací soustava. S tím vším je třeba počítat, a proto je tolik bylin přísně kontraindikovaných pro těhotné a kojící ženy.
     Komentáře
  • Proženy

    Šalvějový sirup: Lahodná a léčivá tekutina plná zázraků

    Před 1 měsícem
    Šalvějový sirup není jen lahodným zpestřením vaší kuchyně, ale také skvělým pomocníkem pro zdraví. Zjistěte více o omamně vonícím bylinkovém léku.
     Komentáře
  • Befity

    Bylinky vhodné pro aktivní životní styl

    Před 1 měsícem
    To, co jíte a pijete, může ovlivnit výkon vašeho těla. Zařaďte do své každodenní rutiny následující bylinky a doplňky stravy, které vám umožní podávat lepší výkony, ať už běháte, jezdíte na kole, preferujete turistiku, jógu nebo chodíte na dlouhé procházky.
     Komentáře
  • Novinky

    Přírodní lékárna pro oslabené trávení

    Před 1 měsícem
    Cestování za novými zážitky dokáže být vzpruhou pro naši mysl, ale mnohdy velkou zkouškou pro zažívání. Pohoda je rázem pryč, když nás vlivem náhlé změny prostředí i stravy začne trápit průjem, zácpa či bolesti žaludku. Jaké řešení v tomto směru nabízí příroda, ví bylinkářka Radka Svatošová z bylinkové školy Zelená louka.
     Komentáře
  • Prima Living

    Bylinky natrhané v den Nanebevzetí Panny Marie mají prý největší účinky léčivé i magické

    Před 1 měsícem
    Ve svátek Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna) vrcholí sezona léčivých rostlin a v tento den jsou bylinky údajně nejúčinnější, a to co se týká jejich schopností hojivých i magických. Prozradíme, co spojuje Pannu Marii a byliny, představíme devět nejmagičtějších mariánských rostlin a co s nimi dělat. Znáte lidové pranostiky, které se k tomuto svátku pojí?
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    KVÍZ: Ďáblovo oko nebo hadí truňk. Otestujte se, jak se vyznáte v lidových názvech známých bylin

    Před 1 měsícem
    Lidová pojmenování rostlin, především těch divoce rostoucích, nám může pořádně zamotat hlavu. Málokdo totiž ví, co za bylinu se skrývá pod názvem hadí truňk nebo třeba vraní chléb. Nějaký název můžeme zaslechnout od našich babiček nebo třeba v pohádkách, kde se vyskytují báby kořenářky.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Výskytu mravenců v domácnosti zabrání čistota, vůně bylin a kypřicí prášek

    Před 1 měsícem
    Mravenci dokážou pěkně znepříjemnit život, a dokonce mohou způsobit i značnou škodu. A už vůbec nezáleží na tom, o jaký druh mravence jde. Jak se nám jednou nastěhují do domácnosti, jen těžko se jich zbavíme. Existuje však velká řada možností, které vám boj s mravenci pomohou vyhrát. Prozradíme vám některé z nich.
     Komentáře
  • iReceptář

    Zahrada odolná proti suchu: Mulč, stín, jezírko a sbírání dešťovky

    Před 1 měsícem
    Dělá vám potíže udržet celou zahradu krásně zelenou přes desítky stupňová vedra, ve kterých se neobjeví ani sebemenší deštík? Nezoufejte! S následujícími triky se na sucho krásně připravíte a o žádnou úrodu už nepřijdete. Je to snadné a geniální.
     Komentáře
Reklama