Tradiční závod univerzitních osmiveslic na Temži ovládly posádky Cambridge. Muži zvítězili po roční pauze, ženy nad Oxfordem triumfovaly už pošesté za sebou.
Žijeme v představě, že stát má zachraňovat tržní selhání. Ale trh už nemá prostor pro to, aby zachraňoval selhání států, říká historička ekonomie Antonie Doležalová. A deficity měla republika a i za idealizované první republiky.
Žijeme v představě, že stát má zachraňovat tržní selhání. Ale trh už nemá prostor pro to, aby zachraňoval selhání států, říká historička ekonomie Antonie Doležalová. A deficity měla republika a i za idealizované první republiky.
Doprava zdarma neexistuje. Amazon a další online prodejci využívají takzvané bezplatné doručení k pěstování loajality zákazníků. Nyní se snaží ušetřit, náklady rostou a nákupů ubývá. Mění se tak i podmínky dopravy.
Cambridge – Skupině výzkumníků z Univerzity Cambridge se podařilo získat vlákna DNA z Beethovenových pramenů vlasů, informuje web Deutsche Welle. Zjištění, že skladatel měl genetickou dispozici k onemocnění jater, bylo publikováno ve středu ve vědeckém časopise Current Biology. Vedoucí výzkumu antropolog Tristan Begg uvedl, že studie přinesla novou příčinu Beethovena jaterního onemocnění vedle už známé konzumace alkoholu. Čtěte […] The post Prameny vlasů přinesly nové poznatky o zdraví Beethovena appeared first on VOXPOT
Noční nebe nad Sacramentem v pátek rozzářily podivné světelné záblesky. Svědci nebeské úkazy natočili. Záběry umístili na sociální sítě s prosbou, zda má někdo vysvětlení. Upozornila na to agentura AP a další americká média. Astronom z Cambridge už vysvětlení nabídl.
Někdo musí na svou chvíli slávy čekat hodně dlouho, třeba více než 2 400 let. Před tolika lety totiž pravděpodobně zemřel muž, který je dnes znám jako „Tollundský“. Jeho dokonale zachovalé tělo nám může prozradit mnohé o životě našich předků. Zdroj
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ukončila vyšetřování čtyř Čechů kvůli obchodování s lidmi. Skupina měla lákat sociálně slabé na práci do Velké Británie. Tam ale podvedené vykořisťovala. Obžalovaným v Británii hrozí doživotí, v České republice až 15 let vězení.
Případ takzvaného moderního otrokářství, z kterého policie už dříve obvinila dva muže a dvě ženy, míří k soudu. Státní zástupce podal na čtveřici obžalobu, sdělil dnes mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Organizovaná skupina Čechů podle kriminalistů lákala sociálně slabé lidi z Karlovarského kraje do Velké Británie, kde je nutila pracovat a nedávala jim téměř žádné peníze.
Vzpomínáte na krásnou egyptoložku Evelyn ze snímku Mumie, kterou ztvárnila britská filmová herečka Rachel Weisz? Právě ta dnes slaví své třiapadesáté narozeniny.
V průběhu prvního květnového víkendu proběhne korunovace krále Karla III. (74). Ve Velké Británii se jedná o jedinečnou událost, ceremonie se totiž bude konat po téměř 70 letech od té zatím poslední. Důležité role se během ní může zhostit princ George (9), druhý následník trůnu. Jeho rodiče ale zvažují, zda je to dobrý nápad.
Fotbalový tým Grimsby hraje v Anglii až čtvrtou nejvyšší soutěž, přesto si zahraje čtvrtfinále FA Cupu. Tohoto úspěchu dosáhl poté, co vyhrál na hřišti Southamptonu, který je členem Premier League. Jako první tým v historii navíc dokázal v FA Cupu vyřadit pět týmů, které hrají vyšší soutěž. Společně s hráči to přímo na stadionu oslavily čtyři tisíce fanoušků, které na tribunách mávaly nafukovacími treskami.
Zpráva o fenomenálním úspěchu skotských vědců obletěla svět 22. února 1997. Prvním savcem naklonovaným z dospělých buněk se stala ovce plemene Finn Dorset, kterou její tvůrci pojmenovali po country zpěvačce Dolly Parton. Tým vědců z Edinburské univerzity, tak dokázal něco, co do té doby bylo považováno za nemožné. Koncept klonování savců, dokonce i lidí, nebyl…
O princezně Charlotte je známo, že má velmi divokou povahu a duši dobrodruha. I díky tomu si dcerka vévodů z Cambridge stihla vysloužit řadu přezdívek, které její náturu reflektují. Tu poslední jí podle královské expertky Katie Nichollové přidělili ve škole, kde jí spolužáci nově titulují jako princeznu bojovnici.
Moderní švýcarský skládací nůž debutoval až v devatenáctém století a způsobil revoluci v praktických nástrojích na cestách. Ale jako u mnoha jiných věcí, i tato má svůj původ u starých Římanů!
Zajímá vás věda a nejste zatím úplně rozhodnutí, kterou z přírodovědeckých disciplín si zvolit? Umíte výborně anglicky? Právě pro Vás je možná obor s názvem „Science“, který bude od akademického roku 2023/24 otevřen na Univerzitě Karlově.
Princ William a princ Harry jsou po vydání Harryho knihy Spare stále ve sporu. Palác doufá, že se situace mezi bratry urovná, a to ještě před korunovací krále Karla III.
Kočky ví, jak si člověka omotat kolem prstu. Stačí jim mňouknout. Význam mňoukání ve vztahu chovatele a jeho kočičího společníka je daný také tím, že kočky mňoukání využívají primárně jako nástroj komunikace s člověkem. Vědci dokonce hovoří přímo o manipulaci člověka.
Básnířka Sylvia Plath měla před sebou zářnou budoucnost, ale její klinická deprese ovlivnila její životní rozhodnutí natolik, až nakonec spáchala sebevraždu. Některá její díla byla vydána až po její smrti a celkového uznání se jí dostalo také až posmrtně. Dodnes se spekuluje, kdo za její sebevraždu může.
Sylvia Plath patří mezi velká jména literatury 20. století. Přesto bojovala nejen s nakladateli, ale také vnitřními démony. Nezvládla to a v roce 1963, během jedné z nejchladnějších nocí v londýnské historii, si v kuchyni otevřela troubu a pustila plyn...
Přestože Velká Británie patřila ke členům Trojdohody, se vstupem do války dlouho váhala. Vláda Jeho Veličenstva vyhlásila nepřátelství Německu teprve po ohrožení vlastních pozic.
Během posledních tří dnů zaplavily Twitter tisíce příspěvků na téma twink death. Memový formát ukazuje fotky stárnoucích mužů a půjčuje si slang z gay komunity. Má na to ale právo?
Na Novém Zélandu byly objeveny fosilní kosti dvou nově popsaných druhů tučňáků, z nichž jeden je považován za největšího tučňáka, který kdy žil - váží více než 150 kilogramů, což je více než trojnásobek velikosti největších žijících tučňáků, jak uvádí výzkum na webu Cambridge.
Vědec Stephen Hawking se jako teoretický fyzik stal globální celebritou. Za svou slávu vděčil geniální mysli, ale také zdravotním problémům, které ho uvěznily nehybného na vozíček pro hendikepované. Navzdory pesimistickým prognózám, jež ho v mládí odsoudily k brzké smrti, se dožil neuvěřitelných 76 let.
Dokáže se dokonale převtělit a dát každé postavě přirozenost, pravdivost a energii. A je úplně jedno, jestli zrovna stojí na divadelním jevišti, nebo před televizní či filmovou kamerou. Herectví má Anežka Rusevová v krvi a hodlá se v něm neustále zlepšovat a posouvat. Navzdory přístupu některých režisérů, kteří v ní vidí jen ideální představitelku oplácaných holek. To už ovšem dávno neplatí…
Poslední termín pro podání přihlášek ke studiu v příštím akademickém roce se kvapem blíží a někteří maturanti mají mlhavou představu o tom, co by chtěli studovat dál. Pro budoucí vědce připravila "Karlovka" výběrový vědecký program spojující fyziku, chemii a bilogii. Avšak má to jeden háček...
Pandemie koronaviru výrazně posílila internetové služby a komunikaci na dálku. Zatímco v mnoha ohledech to pro lidi znamenalo usnadnění života, projevilo se to i negativně. Uzavření škol a přesun komunikace do internetového prostředí u mnoha lidí, včetně dětí podle různých studií vedlo k výraznému nárůstu úzkostí a dalších psychických poruch. Nová studie Nadace na sledování internetu objevila další negativní dopad lockdownů na děti.
Bennet Bacon, londýnský opravář nábytku, má jeden velký koníček – archeologii. Byl to právě on, kdo přišel s vysvětlením značek, které se nacházely u mnohých pravěkých nástěnných maleb. Svou myšlenku, že se jedná o zaznačení měsíce páření daného druhu zvířete, publikoval v odborném časopise Cambridge Archaeological Journal.
Oblast za Neptunem, poslední oficiální planetou naší Sluneční soustavy, je plná vesmírných těles. Většina z nich není ničím zajímavá. Jedno z nich je však tak zvláštní, že si svým chováním vysloužilo přezdívku Niku, což znamená „vzpurný“.
Vendula Pizingerová má před sebou velkou výzvu - dotáhnout do konce hubnutí, ke kterému se začátkem roku uchýlila. Zatím ze svého jídelníčku vynechala pečivo a pomalu pokukuje po keto dietě, kterou si hodlá navodit potravinami. O tom a mnohém dalším se rozepsala v dalším pokračování své rubriky Máma na přechodu.
Více než polovina britských univerzit podává studentům kontroverzní a radikální „probuzené“ ideologie, odhalila skličující tabulka. Některé knihy, jako například Petr Pan, byly označeny termínem „trigger warning“, neboli jako potenciální spouštěči stresu. Univerzity také upozorňují na privilegium bílé pleti, naučené stereotypy o rase a pohlaví. Kritici tyto kroky označují jako znepokojující a hyperkorektní. Informoval o tom britský web Mail Online.
Podmořští průzkumníci spolu s moderními pokroky, slavili úspěchy a pátrání tak stále může pokračovat. Podmořská města, která pamatují trojskou válku, podivná svatyně pod hladinou jezera Titicaca nebo podmořská sídla na řeckém území, která jsou tak stará, že vlastně neznáme jejich jména, vydávají svá tajemství.
Tak tohle by určitě chtěla zažít leckterá žena. V mrzuté náladě si z auta objednáváte svou ranní kávu v řetězci rychlého občerstvení a neobslouží vás nikdo jiný než Ben Affleck (50) . A ještě vám vše dá zdarma.
Plastový odpad a skleníkové plyny jsou dva největší ekologické problémy, kterým dnes svět čelí. Na to se zaměřují vědci z Cambridge, kteří vyvinuli systém, který dokáže přeměnit plastový odpad a skleníkové plyny na udržitelná paliva a další cenné produkty – a to pouze s využitím energie ze Slunce.
Ten, kdo by se před lety vsadil, že si anglický princ Harry jednou vezme evropskou šlechtičnu, by prohrál. Jeho srdce si získala americká herečka Meghan Markle. Jejich vztah do jisté míry šokoval celý svět. Jak se vůbec potkali? Jakým nástrahám museli čelit a proč se od královského dvora svým způsobem distancovali? Toto je příběh lásky Meghan a Harryho.
Benu Baconovi z Londýna nedala spát záhada starých jeskynních maleb. Začal se jí tedy zabývat, nejprve sám a později se k němu přidalo i několik akademiků. Společně došli k závěru, že prehistorické kresby sloužily jako kalendář.
Po smrti královny Alžběty II. dojde v královské rodině k mnoha změnám. Především královnin syn princ Charles převzal s okamžitou platností roli krále. Změn je však mnohem více.
Slovo mumie si každý z nás okamžitě spojí se Starověkým Egyptem. Egypťané věřili na nutnost zachování lidského těla, aby se duše i fyzická síla měly kam navracet. Rychlý rozklad těla tomu ale nepomáhal, proto sázeli na mumifikaci, leč je to náročný proces.
Význam velkolepých jeskynních maleb na nalezištích v Lascaux nebo Altamiře byl dlouho předmětem spekulací. Britský amatérský archeolog se nyní zasloužil o zásadní objev, proč vlastně pravěcí lidé na stropy a stěny jeskyní malovali obrázky zvířat.
Lovci a sběrači doby ledové zřejmě používali jeskynní kresby k zaznamenávání informací o tom, kdy probíhá páření daného druhu zvířat. S objevem přišel jako první amatérský badatel.
Břichatí mniši z Cambridge sice žili v askezi, ale jejich velké kulaťoučké pupky na to rozhodně nevypadaly. Proč? Odpověď se skrývala v jejich střevech!
Průzkum hvězdných hřbitovů nám řekl víc o počátku planetárních soustav. Zdá se, že planety se musejí zformovat už během prvního milionu vzniku dané soustavy.
Rok 2022 se vysmál do očí všem, kdo se před jeho začátkem pouštěli do odhadů, co se v něm bude dít. Byl to z mnoha pohledů nejtěžší rok v Evropě od pádu železné opony v roce 1989. Svými společenskými následky a změnou kurzu výrazně tvrdší než rok 2008 a to, co po něm následovalo. Poslanec Evropského parlamentu Alexandr Vondra (ODS) před pár lety zmiňoval, jak přednášel studentům na letní škole v britské Cambridgi. Na začátku se jich zeptal, jestli považují za více přelomový rok 1989, nebo 2008…
O obrovské nadšení astronomů se postaral objev exoplanety LP 890-9c, která v obyvatelné zóně obíhá kolem červeného trpaslíka. Zdá se, že jde o planetu s atmosférou a kapalnou vodou. Může na ní tedy být život. Zda je tato superzemě skutečně podobná Zemi, odhalí až další pozorování.
„Ahoj, tak zase zítra,“ zdraví se děti od devíti do dvanácti let už měsíce u recepce Městského divadla v Brně (MDB) mezi sebou a taky s mnohem staršími dospělými. Tykání je tu na běžném pořádku. Stejně tak tykají „rejžovi“, šéfovi muzikálové scény MDB, a taky režisérovi muzikálu Matilda, v němž vedle dospělých vystupuje i 27 dětí.
Méně než polovina studentů Cambridgeské univerzity se cítí být heterosexuály. Odhalil to anonymní online průzkum pro studentské noviny Varsity, uvedl deník Daily Mail. Přitom před několila málo lety podle jiného průzkumu tvořili studenti, kteří nepochybovali o své heterosexualitě, podstatnou většinu.
Velmi vzácnou fosilii pradávného tvora, který je nejspíš vůbec největším bezobratlým tvorem, který se kdy plazil po naší planetě, objevili vědci na severovýchodě Anglie. Pomohla jim k tomu šťastná shoda okolností.
Kladiváři neprožívají klidnou předvánoční přestávku. Fotbalistům londýnského West Hamu patří v Premier League až 16. příčka pouhý bod nad sestupovými příčkami. „Nejsme tam, kde bychom být chtěli. Nevstoupili jsme do sezony úplně dobře. Doufám, že pauza nám pomůže, připravíme se na rok 2023 a pojedeme zase tak, jak jsme jeli dva roky předtím,“ doufá záložník David Souček v rozhovoru pro česká média.
Z generace na generaci si předáváme také genetické dědictví retrovirových nákaz z různých dob vývoje našeho druhu. Na jedné straně mohou tito genetičtí vetřelci hrát evolučně pozitivní roli, na straně druhé být rizikovým faktorem některých nemocí. Nebo, jak zjistil tým převážně německých vědců, způsobit selhání embryonálního vývoje.
Pokaždé, když šestiletý Billy otevře pusu, šokuje svými výroky všechny okolo sebe. Jeho příběhy a otázky jsou totiž plné detailů ze života tragicky zesnulé princezny Diany. Jeho rodiče postupně nabývají přesvědčení, že jejich syn je reinkarnací někdejší manželky krále Karla III.