Zavřít
Černobyl

Černobyl

Nejnovější články na Seznamu na téma Černobyl
  • Badatelé

    Zapomenutý skandál: Československo-zambijská bitva o konzervy z Černobylu

    Před 12 hodinami
    Černobylská jaderná havárie znamenala kontaminaci velké části Evropy. Tři roky po havárii se kvůli kontaminovaným potravinám Československo dostalo do diplomatického konfliktu se Zambií. Zapomenutá hádka o kontaminované hovězí konzervy začala, když se Československo v rámci potravinové pomoci Africkému fondu rozhodlo v roce 1988 poslat do Afriky konzervy s vepřovým masem, vyrobené v roce 1987. Konzervy přes potravinový fond zamířily do Zambie. V Lusace byly řádně vyloženy a předány, ovšem na začátku října roku 1989 se zambijská strana ozvala s žádostí o zpětné převzetí – rozbory konzerv totiž ukázaly vyšší hodnotu radiace. Z Lusaky proto přichází 6. října 19989 zlověstně znějící telegram: 5.10. jsem byl pozván k zástupkyni stálého tajemníka MZV Sikanete. S odvoláním na dřívější jednání předala nótu v níž sděleno: Lonského roku Zambie obdržela dodávku hovězích konzerv z Československa jako příspěvek Fondu Afriky. V souladu s ustanoveními FAO bylo hovězí maso odzkoušeno národní radou pro vědecký výzkum a výsledky potvrdily vysoký stupeň radioaktivního zamoření, konzervy byly od dodání uskladněny v chlazených prostorách státní společnosti pro dovoz a export /Niec/, přesto nyní jejich část počala bombážovat (nafukovat se, pozn. aut.) a pokud nebude zásilka urychleně odstraněna může způsobit vážné škody na zdraví. Vzhledem ke shledanému vysokému stupni radioaktivity masa nemůže Zambie zásilku přijmout. ministerstvo by uvítalo kdyby velvyslanectví podniklo kroky ke zničení masa“. Sikaneta zdůraznila, ze zamb. vláda nemá ani možnosti, ani prostředky jak zásilku bezpečně zničit a požaduje, aby čs. vláda urychleně zajistila její odvoz ze země, protože vysoce radioaktivní obsah v důsledku bombáže uniká a ohrožuje zdraví občanů. Zu (zastupitelský úřad, pozn. aut.) pozván na pondělí 9.10. k prohlídce uskladněné zásilky. Na argumentaci, že jsme dosud neobdrželi dostatečně průkazný materiál o kontaminaci a zejména o způsobu a výsledcích provedených měření požadovaný již v květnu. Sikanete přislíbila jeho urychlené dodání, což MZV učinilo týž den večer. Na další argument čs. stranou požadovaného nestranného […]
     Komentáře
  • FocusOn

    Psi z Černobylu pomohou k přípravě letu na Mars

    Před 1 dnem
    NASA chystá návrat na Měsíc a dlouho očekávanou cestu na našeho souseda – Mars. Její astronauti se musí intenzivně připravovat na život ve vesmíru, kde budou nepřetržitě bombardováni kosmickým zářením. Pomoci jim k tomu mají psi z Černobylu. Informoval o tom server Inverse.
     Komentáře
  • Batuzkar
    naSeznam Médium

    Ukrajina: Jak vypadala před válkou?

    Před 1 dnem
    Poznejte Ukrajinu před tím, než její pole začaly orat ruské tanky. Obrazem i slovem z několika výprav do země, o které se dnes tolik píše a mluví.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Chmelnický, Ševčenko nebo Černobyl. Vyzkoušejte, jak znáte ukrajinskou historii

    Před 2 dny
    Vyzkoušejte své znalosti ve 12 otázkách.
     Komentáře
  • Badatelé

    Uzavřená zóna, do které dodnes nikdo nesmí: Československý Černobyl

    Před 2 dny
    V bývalém Československu se odehrály dvě jaderné havárie. Obě byly svého času přísně tajné a vlastně jsou částečně tajné dosud. Stavba první atomové elektrárny začala u Jaslovských Bohunic už na konci 50. let. Elektrárna A1 byla čistě československý projekt. Reaktor KS-150 používal ke štěpení přírodní neobohacený uran a jako moderátor sloužila těžká voda D2O. Chlazení a tedy odvod tepla obstaral namísto vody plyn – oxid uhličitý. Elektrárna byla hotova po mnoha zpožděních v roce 1972. V tu dobu už probíhaly první přípravné práce na stavbě elektrárny V1, s dodnes používanými tlakovodními reaktory VVER. Elektrárna A1 měla několik výhod – používání neobohaceného paliva a možnost vyměňovat palivo za provozu. Experimentální elektrárna Jinak byla ovšem jako technologický celek a jako experimentální elektrárna dosti nespolehlivá. Neplánovaně odstavit ji za dobu provozu bylo nutné rovnou třicetkrát, nikdy také nedosáhla plného výkonu. Druhá výhoda, možnost výměny paliva za provozu, se se stala elektrárně osudnou. Poprvé to bylo 5. ledna 1976. Kvůli chybě při kompletování jednoho z článků se po jeho zavedení do aktivní zóny špatně zachytil zámek, držící ho na místě. V reaktoru byl přetlak 60 atmosfér. Přesně za pět minut dvanáct se zámek uvolnil a pět metrů dlouhý článek přetlak vystřelil do reaktorového sálu. Budova se okamžitě začala plnit oxidem uhličitým a dva zaměstnanci, pracující pod reaktorem, se udusili. Nehodu se podařilo zdolat díky hrdinství dalších dvou pracovníků, kterým se podařilo otvor v reaktoru provizorně ucpat zavážecím strojem. Pokud by se to nepodařilo, hrozila havárie podobná Fukušimě. Po ztrátě chlazení mohlo dojít k roztavení aktivní zóny. Škody na elektrárně ale byly velmi malé a po půlroce oprav se znovu rozběhla. Druhá nehoda ukončila provoz definitivně 22. února 1977 se při rozbalování nového palivového článku vysypal sáček se silikagelem, pohlcujícím vlhkost. Obsluze se nepodařilo odstranit všechny silikagelové kuličky. Po zavedení do aktivní zóny silikagel ucpal důležité kanálky pro chladicí […]
     Komentáře
  • Česko živě

    Američané se snažili ututlat únik radiace. „Americký Černobyl“ lidi vystavil radioaktivitě

    Před 2 dny
    Válka na Ukrajině znovu připomněla jadernou havárii továrny v Černobylu, která se stala terčem ostřelování ruských vojáků. Její historie, ale také rizika úniku radiace se naštěstí nejeví jako reálná. Ani v USA však nejsou bez chyby. Jaderná elektrárna Three Miles Island v USA je totiž takovým americkým Černobylem s tím rozdílem, že nikdo nepřišel o život. Jak je to možné a co se tehdy doopravdy stalo?
     Komentáře
  • Novinky

    Ukrajinské tanky na sobě měly německé kříže. Chyba jednotlivce, přiznal Kyjev

    Před 7 dny
    Rusové opakovaně tvrdí, že kyjevský režim je nacistický, což se snaží dokumentovat tím, že Ukrajinci na své těžké technice používají nacistická označení. Záběry však dosud vždy prokázaly, že s nacistickou symbolikou nemají nic společného. Jiné to ale bylo v případě tanků na cvičení u běloruských hranic, kde Ukrajina přiznala pochybení jednotlivce.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Vědci zkoumali 302 psů žijících v Černobylu. Přežili díky tomu, že mají geny 15 „rodinných struktur“

    Před 9 dny
    V okolí jaderné elektrárny v Černobylu žijí stovky toulavých psů. Vědci se na ně zaměřili, protože jsou unikátní skupinou, která je schopna poskytnout zajímavé informace.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Unikátní studie zkoumá DNA psů z Černobylu. Poznatky by mohly pomoci i proti kosmickému záření

    Před 9 dny
    Zdravotnictví i ochrana před kosmickým zářením – to jsou některé z oblastí, kde by se v budoucnu daly využít poznatky z výzkumu DNA psů z Černobylu. Ukrajinští vědci s americkými kolegy o tom nedávno napsali studii. Je to první práce o účinku nízkých úrovní radiace na větší savce u Černobylu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Konec světa se změnil. Nepřežije zálesák, ale ten, kdo zvládne své city

    Před 11 dny
    Post-apokalyptické seriály jsou temnější než dříve. Největší hrozbou v nich nejsou zombíci, ale naše vlastní traumata.
     Komentáře
  • Novinky

    Chystá se nový seriál Den trifidů

    Před 11 dny
    Zatím se o tom moc neví, ale vypadá to, že se chystá nová adaptace knižního sci-fi bestselleru Den trifidů. Nový televizní seriál má připravovat Amazon, režie by se měl ujmout dvojnásobný držitel cen Emmy za seriál Černobyl Johan Renck.
     Komentáře
  • Ferty

    Psi v Černobylu přitáhli pozornost vědců. Jak vůbec dokázali přežit?

    Před 11 dny
    Je to už 37 let od výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. Dopady této katastrofy vědci neustále zkoumají. Nyní se zaměřili i na ty, kteří v okolí elektrárny celou tu dobu žijí. Jde o psy, kteří se tu úspěšně množí už po několik generací.
     Komentáře
  • G

    Druhá nejhorší jaderná havárie v historii: Výbuch ve Fukušimě přinutil více než 100 tisíc lidí opustit své domovy

    Před 12 dny
    11. března roku 2011 způsobilo největší zemětřesení, jaké kdy bylo v Japonsku zaznamenáno, obrovskou spoušť a následná vlna tsunami zdecimovala oblast Tóhoku na severovýchodě ostrova Honšú. Kromě již tak strašlivé zkázy a ztrát na životech se stala tato přírodní katastrofa také příčinou havárie v jaderné elektrárně Fukušima.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gigantické vlny tsunami zabily 16 000 lidí a způsobily nejhorší jadernou havárii od Černobylu

    Před 12 dny
    Japonské ostrovy zasáhlo silné zemětřesení, které si společně s následnými vlnami tsunami vyžádalo 15 889 obětí na životech, ohromné materiální škody a havárii jaderné elektrárny Fukušima.
     Komentáře
  • Fonetech

    Motýlí muž: Tragédii v Černobylu prý předcházelo pozorování neznámého tvora

    Před 14 dny
    Existují tisíce lidí, kteří tvrdí, že ho viděli na vlastní oči. Tajemného Motýlího muže prý spatřili i před havárií v Černobylu.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Psi z Černobylu nás mohou mnohé naučit. Navzdory vysoké radiaci se jim totiž daří

    Před 15 dny
    Přemýšleli jste někdy nad tím, co se stalo s domácími mazlíčky poté, co vypukla havárie Černobylu? Možná vás to překvapí, ale většina z nich nejen, že havárii přežila, navíc se ale také rozmnožili. Díky tomu nám dnes mohou ukázat, jak v takovém prostředí přežít.
     Komentáře
  • Deník

    Psi v Černobylu inspirují vědce. Ti pátrají, jak dokáží v nebezpečné zóně přežít

    Před 16 dny
    Trpí různými neduhy a dožívají se v průměru jen šesti let. Přesto jsou výjimeční, a proto přitáhli pozornost genetiků. Tentokrát budou psi učit novým kouskům lidi. Žijí totiž v zakázané zóně kolem jaderné elektrárny v Černobylu. A v jejich změněné genetické výbavě hledají vědci poučení, jak přežít i v tom nejdrsnějším prostředí po jaderné katastrofě.
     Komentáře
  • inSmart

    Jak se po 37 letech od havárie v Černobylu změnila genetická informace místních psů? Komplexní vědecká studie odhaluje vliv radiace na DNA

    Před 16 dny
    Odborná studie publikovaná v časopise Science Advances se zaměřuje na vliv radiace působící v oblasti černobylské jaderné elektrárny na genetický kód místních toulavých psů. Okolí bývalé aktivní jaderné elektrárny v Černobylu je sice na jednu stranu upomínkou jedné z největších katastrof moderních dějin, na stranu druhou však umožňuje vědcům nahlédnout pod roušku tajemství vlivu radiace na život v zamořené oblasti. Nedávná vědecká studie, kterou publikovala skupina vědců v časopise Science Advances, se věnuje prvnímu komplexnímu rozboru genetického kódu zdivočelých psů, kteří v okolí elektrárny žijí již několik generací, a jeho změnám oproti psům žijícím mimo vliv záření. V rámci průzkumu byly analyzovány vzorky více než tří stovek volně
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Stovky psů z Černobylu zmutovaly. Co odhalila nová analýza jejich DNA?

    Před 17 dny
    Následky strašlivé černobylské havárie jsou v mnoha ohledech stále velkou neznámou. Odborníci se o jejím dopadu na život učí za pochodu. Informace, kterou jim dala DNA analýza psů, kteří žijí v těsné blízkosti zamořené elektrárny, je bezesporu zajímavá, ale taky znepokojivá.
     Komentáře
  • MůjLife

    Potomek Černobylu: Mariyka se jako jediné dítě narodila v zamořené zóně. Jak vypadá dnes?

    Před 18 dny
    Mariyka je symbolem renesance (znovuzrození) Černobylu po katastrofálním výbuchu 26. dubna 1986.
     Komentáře
  • Fandíme seriálům

    Dune: The Sisterhood: Seriál z vesmírné říše prochází zásadními úpravami za pochodu

    Před 19 dny
    Velký seriál HBO, který je propojený s celovečerními filmy Denise Villeneuvea, má potíže.
     Komentáře
  • Ecoista

    Proč se nestaví skoro žádné jaderné elektrárny? Nevyplatí se to

    Před 20 dny
    Důvod, proč se nové jaderné elektrárny skoro nikde nestaví, není ani bezpečnostní, ani politický, ale především ekonomický.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lék vyvinutý v prostředí sovětské armády. Český výrobce svého majitele tají

    Před 23 dny
    Česko je vedle Ruska jedinou zemí, kde se vyrábí preparát Enterosgel, který pomáhal sovětským vojákům v Afghánistánu a také při likvidaci havárie v Černobylu. Výroba je umístěna v Jeseníku, majitel firmy však zůstává utajen.
     Komentáře
  • Novinky

    ŠÁLEK Josefa Chuchmy: Ruská kultura je velká neznámá

    Před 24 dny
    Právě před rokem Rusko vpadlo na Ukrajinu a zahájilo válku. Za tu dobu se změnilo mnohé. Mimo jiné pohled – zdaleka nejen český – na ruskou kulturu a umění. Tak rázné odcizení si ještě před deseti lety asi nikdo neuměl představit. I když jisté signály tu nějakou dobu už byly.
     Komentáře
  • Deník N

    Kvůli prášku na spaní si nepamatoval, že dostal roli v The Last of Us. Příběh Pedra Pascala by sám o sobě vystačil na seriál

    Před 1 měsícem
    Ochráncem je nejen v hitovém seriálu The Last of Us, kde na cestě provází dospívající Ellie. Představitel seriálového Joela Pedro Pascal na sociálních sítích hájí práva marginalizovaných skupin, zejména LGBTQ+ lidí. Podporoval také svou transgender sestru během její tranzice.
     Komentáře
  • Flowee

    Nehoda vlaku v Ohiu je ekologická katastrofa. Jde o druhý Černobyl?

    Před 1 měsícem
    Už dva týdny uplynuly od nehody vlaku u městečka East Palestine v americkém Ohiu. Místní lidé a někteří ekologové tvrdí, že následky jsou stejně zdrcující, jako byl výbuch Černobylu. Skutečně tomu tak je?
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Katastrofa byla blízko: Z americké továrny mohl být druhý Černobyl

    Před 1 měsícem
    Havárie v ukrajinském Černobylu a japonské Fukušimě se zapsaly nejen do historie lidstva, ale i jaderné energetiky. Jde o zatím nejhorší katastrofy tohoto typu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Americký Černobyl? Město v Ohiu je kvůli vlakové katastrofě zamořené, lidé se bojí vrátit domů

    Před 1 měsícem
    Americký Černobyl. Tak nazývají někteří nehodu, která se stala před dvěma týdny v americkém Ohiu. Vlak vezoucí chemikálie tam vykolejil a do okolí unikly toxické látky, především vinylchlorid, který se používá při výrobě plastů a je silně karcinogenní. Úřady musely kvůli nebezpečí výbuchu část nákladů řízeně spálit. Lidé byli bezprostředně po nehodě evakuováni. Teď se ale vracejí domů a bojí se.
     Komentáře
  • Cool magazín

    V opuštěném uranovém dole vzniká podivný “mimozemský” ekosystém

    Před 1 měsícem
    Bylo zjištěno, že podivné formy života vzkvétají v prostředí, které je naprosto nehostinné téměř pro všechno ostatní.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Černobylská zóna dodnes není bezpečná. Podívejte se na radioaktivní apokalypsu

    Před 1 měsícem
    Tragédie Černobylu dodnes budí hrůzu. Jak to vypadá v místě největší jaderné katastrofy v dějinách Evropy?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Mlha, město duchů a za hranicí nepřítel. Ukrajinští vojáci cvičí u Černobylu

    Před 1 měsícem
    Boj ve městě trénují Ukrajinci v Pripjati, evakuované po výbuchu černobylského reaktoru v dubnu 1986.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Radioaktivní mrak z Černobylu nezasáhl Československo jen jednou. Podívejte se, jak se šířil Evropou

    Před 1 měsícem
    Na severu Ukrajiny na břehu řeky Pripjať dřímalo zlo – Černobylská jaderná elektrárna V. I. Lenina, která se stala dějištěm nejtragičtějšího omylu v dějinách lidstva.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Havlův Černobyl, Klausovo Chile a Zemanova Čína. Čeští prezidenti vyjeli na téměř 500 zahraničních cest

    Před 1 měsícem
    Nově zvolený prezident Petr Pavel svou první zahraniční cestou neporuší dosavadní zvyklosti. Vyrazit chce na Slovensko – stejně jako to udělali všichni jeho předchůdci: Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Dosavadní čeští prezidenti absolvovali dohromady stovky dalších zahraničních cest. Kam jezdil Zeman, ukazuje grafika v článku.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Proti rakovině štítné žlázy neexistuje prevence. Záhadnou nemoc v Evropě ovlivnil Černobyl

    Před 1 měsícem
    Rakovina štítné žlázy sice patří k vzácnějším onemocněním, zatím ale nevíme, co člověku pomůže se jí vyhnout. Její výskyt ale přímo ovlivňuje ionizující záření, jak si lidstvo už několikrát bolestivě ověřilo během různých jaderných katastrof.
     Komentáře
  • Techsvět

    Gigantický ruský radar poblíž polských hranic špehuje Evropu. Říká se mu Oko Moskvy

    Před 1 měsícem
    Obří radarové stanice, jako je hradba antén postavená poblíž Černobylu a známá jako "Oko Moskvy", se mohou zdát jako pozůstatek studené války. Používají se však i dnes a Rusko vyvíjí síť extrahorizontálních radarů několika různých typů. Přestože se nacházejí na zemi, jejich dosah sahá až do vzdálenosti tisíců kilometrů. Jak toto zařízení funguje a jaké jsou jeho možnosti?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Minuty a hodiny, které v Černobylu rozhodly o životě a smrti. S tou vodkou to fakt nefungovalo

    Před 1 měsícem
    Černobyl. Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách lidstva. Na severu Ukrajiny došlo k výbuchu reaktoru v jedné z nejmodernějších elektráren v tehdejším východním bloku. Může za ni lidská chyba či technický nedostatek elektrárny? Nebo je pravda úplně někde jinde?
     Komentáře
  • Fandíme seriálům

    The Last of Us hlásí rekordní sledovanost, 2. řada je schválená

    Před 1 měsícem
    Pusťte si ukázky z nadcházejících epizod úspěšného seriálu z postapokalyptického světa.
     Komentáře
  • Česko živě

    Jak to bylo v Černobylu: Jaderná havárie hodinu po hodině

    Před 1 měsícem
    Havárie reaktoru v jaderné elektrárně Černobyl způsobila únik stonásobně většího množství životu nebezpečného radiového záření než svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki na konci druhé světové války. Kvůli černobylské katastrofě musely tisíce obyvatel opustit své domovy. Bezpočet Evropanů má dodnes následky. Havárie pošramotila pověst Sovětského svazu a nemilosrdně všem připomněla ničivou sílu nukleární energie.
     Komentáře
  • TVguru

    Černobyl hodinu po hodině

    Před 1 měsícem
    Černobylská katastrofa pošramotila pověst Sovětského svazu a nemilosrdně připomněla ničivou sílu nukleární energie. Je možné, že se také stala osudovou jiskrou, která zažehla zkázu ruského impéria?
     Komentáře
  • Filmtoro

    Seriál The Last of Us měl vzniknout i jako epický velkofilm. Výsledek bychom nenáviděli

    Před 1 měsícem
    ]]>V roce 2013 vyšla videohra studia Naughty Dog The Last of Us a stala se téměř ihned kultovní záležitostí. Není tak divu, že se o látku začala zajímat filmová studia. Ještě než nás emocionálně rozsekal tvůrce populárního Černobylu Craig Mazin, měl apokalyptický příběh Joela a Ellie dostat hodně odlišnou podobu.
     Komentáře
  • Knihkupec

    Červený drak Thomase Harrise v sobě ukrývá skvostně napsané postavy. Pochybuji, že se to ještě někomu podaří, říká knižní influencer Milan Říský

    Před 1 měsícem
    Milan Říský pracuje ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje v PR oddělení, fotí koncerty, píše články o hudbě a přednáší o Černobylu.
     Komentáře
  • Svět2000

    Pro bezpečný atom v Čerenobylu a záhada smrti vědce Legasova

    Před 1 měsícem
    Jakmile dorazil na místo, Legasov okamžitě pochopil rozsah a závažnost tragédie, která se stala. A zatímco na troskách čtvrté pohonné jednotky stále plápolal oheň, on jako „vědecký mozek“ komise dokázal učinit jediná správná rozhodnutí.
     Komentáře
  • NerdFix

    The Last of Us je opravdu zdařilou adaptací populární videohry - recenze první řady

    Před 2 měsíci
    The Last of Us je videoherní fenomén, který dorazil ve své seriálové podobě na HBO Max. Dvojice Druckmann s Mazinem servírují na televizním plátně vynikající drama, které potěší nejen fanoušky hry.
     Komentáře
  • Kinobox

    Kinolog: Houboví lidé chtějí sežrat naše mozky. V novém seriálu nás zachrání Pedro Pavel

    Před 2 měsíci
    Devítidílný seriál The Last of Us, jenž je dostupný na HBO Max, vychází ze slavné stejnojmenné videohry. Povyšuje žánr postapokalyptického zombie hororu z pouhé akční vyvražďovačky na psychologické drama. Obsazení ani celkové provedení nemohlo být lepší.
     Komentáře
  • Super

    Hraje neohrožené postavy, v reálu je ale křehká: Hvězdu seriálového trháku potrápily psychické problémy a anorexie

    Před 2 měsíci
    Bella Ramsey (19) proslula díky seriálu Čarodějnice školou povinné, rebootu show z přelomu tisíciletí, ve kterém působila v letech 2017-2020. Většině fanoušků fantasy se ale vryla do paměti jako neohrožená Lyanna Mormont ze Hry o trůny. Nyní tyto nemalé role ovšem zastínila jako Ellie v trháku The Last of Us.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Přelomové Last of Us. Z postapo videohry je seriál, který se dotkne všech

    Před 2 měsíci
    Původně mělo Last Of Us vzniknout jako film. Nakonec si vyžádalo devět epizod a spojení autora původní videohry se showrunnerem Černobylu Craigem Mazinem. Díky snaze nedělat servis fanouškům se teď může stát hitem pro mainstream.
     Komentáře
  • Filmtoro

    Nejlepší seriál roku vyvolal extrémní zájem diváků. HBO spadly servery

    Před 2 měsíci
    Loňský rok se na HBO nesl ve znamení finančních problémů a enormní divácký zájem o premiéru videoherní adaptace The Last of Us může znamenat pro tuto streamovací platformu důležité nakopnutí. Obří zájem ovšem způsobil také přetížení serverů a mnozí frustrovaní fanoušci si nemohli úvodní díl pustit.
     Komentáře
  • Deník

    Nejlepší adaptace videohry v dějinách. Seriál Last of Us je mistrovské dílo

    Před 2 měsíci
    Diváci mohou od noci na pondělí sledovat jeden z nejlepších seriálů letoška. Laťku proklatě vysoko nasadila podle recenzí platforma HBO počinem The Last of Us, který je adaptací dvou úspěšných a kritiky nadšeně přijatých videoher. Synonymem dokonalosti pak bude podle kritiků třetí díl nového seriálu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Adaptace videohry The Last of Us se dočká premiéry, diváky zavede do USA zdevastovaných pandemií

    Před 2 měsíci
    V pondělí v noci má na stanici HBO premiéru dlouho očekávaný seriál The Last of Us natočený podle stejnojmenné celosvětově úspěšné videohry. Na scénáři se podílel přímo vedoucí herního projektu Neil Druckmann a také autor oceňovaného seriálu Černobyl Craig Mazin.
     Komentáře
  • Prima Cool

    Recenze nejlepšího seriálu roku 2023: Tvůrce Černobylu servíruje další děsivou pecku

    Před 2 měsíci
    Ano, je teprve začátek roku. Jen velmi těžko ale letos uvidíme lepší seriál než ten, který právě začíná.
     Komentáře
  • Prima Cool

    Nejlepší seriál roku už teď? První recenze The Last of Us odhalily, jestli nás čeká pecka nebo velké zklamání

    Před 2 měsíci
    První recenze jednoho z nejočekávanějších seriálů roku 2023 konečně prozradily, zda tvůrci zvládli doručit očekávanou kvalitu.
     Komentáře
  • Mix24

    Likvidoval havárii v Černobylu. Ke zmírnění radiace jsme fasovali vodku, řekl

    Před 2 měsíci
    26. duben roku 1986 se kvůli jedné z nejtragičtějších katastrof nesmazatelně zapsal do celosvětové historie. Havárie černobylské jaderné elektrárny přinesla nedozírné následky, které i nyní, po 36 letech, jsou stále viditelné a hmatatelné – a na lidech nesmazatelné.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Legendární sovětská vozítka trumfla ve vesmíru Američany. Obří úspěch pomohl i v Černobylu

    Před 2 měsíci
    Sonda Luna 21 s měsíčním vozítkem Lunochod 2 na palubě napsala novou kapitolu do kroniky dějin kosmonautiky.
     Komentáře
  • Games

    Ukrajinská střílečka Stalker 2: Srdce Černobylu se upomíná dalšími záběry ze hry

    Před 2 měsíci
    Tvůrci z ukrajinského studia GSC Game World to kvůli stále probíhající válce na Ukrajině rozhodně nemají lehké. Kvůli ní se tým většinově přesunul do Prahy, přičemž někteří z vývojářů zůstali bránit vlast. Takto nedávno padl již druhý člen tohoto studia, Volodymyr Ježov.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Okolí jaderné elektrárny Fukušima bují životem. Lidé, kteří se vracejí do svých domovů, naráží na nečekané překážky

    Před 2 měsíci
    Po více jak deseti letech se vrací první obyvatelé do evakuační zóny v okolí jaderné elektrárny Fukušima. Naráží však na nečekaný problém se zvířaty.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Co by se stalo, kdybychom hodili do Mariánského příkopu nukleární bombu?

    Před 2 měsíci
    Na světě existují místa tak děsivá, že jejich návštěvu byste nepřáli ani svému nejhoršímu nepříteli. Jedním z nich je Mariánský příkop, nejhlubší místo na světě. Každý si dokážeme představit, co se stane, když nukleární bomba detonuje na povrchu.
     Komentáře
  • Indian

    S.T.A.L.K.E.R. 2 a Zóna září v novém gameplay traileru

    Před 2 měsíci
    Nový gameplay trailer ukazuje velmi působivé výjevy z černobylské Zóny a mimo jiné potvrzuje, že se plnohodnotného pokračování série S.T.A.L.K.E.R. dočkáme v příštím roce.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Rusové se staví do role oběti, ale všichni si s režimem zadali, říká historička

    Před 2 měsíci
    Ruská historička Ksenia Krimer upozorňuje, že v Rusku chybí diskuze o zodpovědnosti společnosti za válku na Ukrajině. Bez té se ale země dopředu nepohne. „Reflexe chybí a bez ní se dopředu nepohneme.“
     Komentáře
  • Rexter

    Jasnozřivá předpověď Baby Vangy na rok 2023

    Před 2 měsíci
    Nevidomá věštkyně z Bulharska přezdívaná Baba Vanga předpověděla budoucnost až do roku 5079. Co podle ní můžeme očekávat v roce 2023?
     Komentáře
  • Indian

    The Last of Us má nejlepší herní příběh, tvrdí Craig Mazin

    Před 3 měsíci
    Craig Mazin se rozplývá nad The Last of Us. Podle scenáristy a filmového režiséra, který se proslavil především vytvořením minisérie Černobyl, má akční thriller nejlepší příběh ve světě her.
     Komentáře
Reklama