Zavřít
Československo

Československo

Nejnovější články na Seznamu na téma Československo
  • Podcasty Seznam

    6 min

    Podcast
    Vladimír Páral 90letý: Literatura

    Před 1 minutou

    ·

    6 minut

    Říká vám něco jméno Jan Laban? Pod tímto pseudonymem napsal svoji prvotinu Vladimír Páral. Z nejmladšího inženýra v Československu se stal spisovatel, na kterého se stály fronty. 10. srpna 2022 mu je 90 let.
     Komentáře
  • i60

    Tam bylo krásně! Ve stáří se často vybavují vzpomínky na cestování

    Před 2 hodinami
    Eiffelovka, Akropolis, Vatikán, Santorini. Každý má v životě nějaký sen o místu, které by rád navštívil. Komu se to podaří, často na to vzpomíná celý život. Právě cestování je téma, o kterém rádi mluví lidé ve velmi vysokém věku.
     Komentáře
  • Garáž

    Československý průkopník auto Kapka: Předběhlo i Tatru, ovlivnilo svět, ale obchodně to byl průšvih

    Před 2 hodinami
    Nikoli Tatra, ale prostějovská automobilka Wikov stvořila první československý vůz s aerodynamickou karoserií. Projekt Kapka dotažený reálného konce debutoval na pražském autosalonu v roce 1931, a ačkoli budil velký zájem i ze stran zahraničních médií, nikdy nedosáhl úspěchu. Proč? Byl totiž příliš futuristický a vlastně nefungoval tak, jak měl…
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Škoda VOS: Auto, do kterého se nevešla Marta Gottwaldová a lepili ho lepidlem z USA

    Před 7 hodinami
    Se spojením papalášská limuzína si většina dříve i později narozených Čechů spojuje Tatry 603 nebo 613, mnohem děsivějším monstrem však byla Škoda VOS z přelomu 40. a 50. let. Vznikla pouze ve 107 exemplářích a sloužila komunistickým diktátorům od Československa přes Albánii po Čínu. Do dnešních dnů se zachovalo jen několik vozů.
     Komentáře
  • Novinky

    České salvové raketomety úspěšně pálí na ruské pozice v Doněcku

    Před 20 hodinami
    Doněck, bašta proruských separatistů na východě Ukrajiny, byl v sobotu 6. srpna ostřelován z českých raketometů RM-70 dodaných v dubnu Ukrajině. Uvedla to v pondělí ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na vyjádření představitelů separatistické Doněcké lidové republiky (DNR).
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Neznámý český vědec zvládl rakety i odposlech. Komunisté jej vymazali

    Před 23 hodinami
    Letadla, torpéda, bankroty. A také důmyslná mezinárodní špionáž ve službách ještě neexistujícího Československa. Život Ludvíka Očenáška byl plný dobrodružství, dnes jej ale skoro nikdo nezná. Komunistům se do učebnic nehodil.
     Komentáře
  • Svitavský deník

    Vše začalo plakátem. Bugatti složenou v bednách renovoval veteránista 12 let

    Před 1 dnem
    Jeden plakát s autem Bugatti stojí za velkým snem Jakuba Staucha. Ten už roky jezdí na Vzpomínkovou jízdu na Elišku a Čeňka Junkovy do Litomyšle s vozy Bugatti. Prezident Českého Bugatti Clubu má ale i další sny. Chce postavit vůz, se kterým Junkovi odstartovali sportovní kariéru.
     Komentáře
  • Echo24

    Na Doněck útočily ničivé české rakety, píší ruská média

    Před 1 dnem
    Doněck, bašta proruských separatistů na východě Ukrajiny, byl v sobotu 6. srpna ostřelován z českých raketometů RM-70, dodaných v dubnu Ukrajině. Uvedla to v pondělí ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na vyjádření představitelů separatistické Doněcké lidové republiky (DNR).
     Komentáře
  • Paměť národa

    Rakušané a jejich Češi. A obráceně. 2. část: Odloučení (1945–1989)

    Před 1 dnem
    Sotva čeští Němci opustili své domovy v československo-rakouském pohraničí, začalo dosídlování. Noví odvážlivci přicházeli z českého vnitrozemí, Slovenska i ze zahraničí.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Práce, StB, šikana. Jeden neobyčejný život ve zcela obyčejné nesvobodné zemi

    Před 1 dnem
    Boženiny půtky s režimem neskončily odchodem ze školy do zaměstnání. Předpověď na další roky pro ni zněla takto: oblačno, přeháňky; očekávejte i poryvy větru a bouřky. V tu samou dobu měli někteří občané Československa předpověď zcela jinou: spolupracuj, mlč a budeš se mít. Dnes leckdo vyvyšuje ty druhé nad Boženu, prý se ti druzí chovali správně a
     Komentáře
  • Opráski z historje

    O nás bez nás v roce 1938: Edvarde, nejezdi, nějak se dohodneme, uklidňuje Hitler

    Před 2 dny
    Mnichovskou dohodu podepsali Hitler, Chamberlain, Daladier a Mussolini. Český prezident Edvard Beneš se jednání účastnit nesměl, a ačkoliv byli v Mnichově přítomni i dva čeští zástupci, k samotnému jednání také přizváni nebyli. Na základě dohody melo Československo do 10. října 1938 postoupit Německu Sudety. Tímto aktem však Anglie a Francie světové válce nezabránily...
     Komentáře
  • CryptoNews

    Italové mají pro Čechy radu, jak si poradit s nárůstem cen energií. Jsme prý moc rozmazlení…

    Před 2 dny
    Také Italové se bojí letošní zimy a nárůstu cen energií. Přesto si o nářcích českých občanů myslí, že jsou důsledkem určité rozmazlenosti z dob minulých. A mají částečně pravdu.
     Komentáře
  • Náš region

    Pražský výběr koncertem připomene výročí okupace Československa

    Před 2 dny
    Koncertem skupiny Pražský výběr v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 vyvrcholí 21. srpna dvoudenní kulturní festival v Drážďanech. „Jsme…
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    48 min

    Podcast
    Když leží kousek chleba na stole, není hlad, říkával skaut a někdejší mukl Káďa Zelený

    Před 2 dny

    ·

    48 minut

    Maminka měla vážné obavy o synka Zdeňka, znepokojovala ji jeho plachost. A protože se znala s paní Svojsíkovou, manželkou zakladatele českého skautingu, přihlásila ho do junáckého oddílu. Zdeněk Zelený skautskou přezdívkou Káďa naplnil svůj život neuvěřitelným dobrodružstvím. Za války vstoupil do Obrany národa a za komunismu šel za údajnou velezradu sedět na deset let jako politický vězeň.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Pražský výběr připomene koncertem v Drážďanech výročí okupace Československa v roce 1968

    Před 2 dny
    Koncertem skupiny Pražský výběr v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 vyvrcholí 21. srpna dvoudenní kulturní festival v Drážďanech. Akce se koná na náměstí Georg-Treu-Platz v centru města a je koncipována jako součást drážďanských městských slavností Canaletto. Víkendový festival představí publiku mimořádné počiny z česko-německého kulturního světa. Za spolupořádající Česko-německý fond budoucnosti o tom informovala Silja Schultheisová.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Zemřel fotbalista Václavíček, olympijský vítěz a kapitán mistrovského Brna

    Před 2 dny
    Ve věku pětasedmdesáti let zemřel v Brně bývalý fotbalový obránce Rostislav Václavíček, olympijský vítěz z Moskvy, který jako kapitán přivedl brněnskou Zbrojovku k jedinému mistrovskému titulu v roce 1978. Klub to oznámil na na svém facebooku.
     Komentáře
  • Sport

    Zemřel fotbalista Václavíček, olympijský vítěz a kapitán mistrovského Brna

    Před 2 dny
    Ve věku 75 let zemřel v Brně bývalý fotbalový obránce Rostislav Václavíček, olympijský vítěz z Moskvy, který jako kapitán přivedl brněnskou Zbrojovku k jedinému mistrovskému titulu v roce 1978. Klub to oznámil na na svém facebooku.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ten, co přišel po Pláničkovi, patřil k „létajícím učitelům“ z Ukrajiny

    Před 2 dny
    Ukrajinský tým v tuzemské lize by dnes asi způsobil poprask. V sezoně 1936/37 to byla realita. Týmu Rusj Užhorod se přezdívalo „létající učitelé“ a chytal za něj Alexa Bokšay, gólman, jenž pak ve Slavii střídal Františka Pláničku.
     Komentáře
  • inStory

    Před 36lety v tento den byl v Praze popraven sadistický sériový vrah a kanibal, který vraždil na území Československa

    Před 2 dny
    Znásilnění je lidmi odsuzované zvěrstvo, ale ani u něj to však někdy nekončí. Ladislav Hojer byl vrahem, který své oběti nejprve znásilnil a poté i snědl.
     Komentáře
  • Forum 24

    Pražský výběr v Drážďanech připomene výročí okupace Československa

    Před 3 dny
    Koncertem skupiny Pražský výběr v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 vyvrcholí 21. srpna dvoudenní kulturní festival v Drážďanech. Akce se koná na náměstí ...
     Komentáře
  • Newstream

    ČNB chce nakoupit zhruba 100 tun zlata. Česko by ho mělo nejvíce v historii

    Před 3 dny
    Česká národní banka by ráda rozšířila své zlaté rezervy přibližně desetinásobně, na více než 100 tun. Má se tak stát během několika let. V rozhovoru pro deník Právo to uvedl nový guvernér ČNB Aleš Michl. Do zlata zamýšlí takto rozsáhle investovat, neboť vývoj ceny drahého kovu má podle něj nulovou vazbu na vývoj cen akcií. Také podíl právě akcií v devizových rezervách chce nový guvernér navýšit.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nejdřív to vypadalo na běžný lesní požár, ale stromy byly jako sirky zapíchané v zemi

    Před 3 dny
    Hasič z Hřenska popisuje dramatické chvíle, kdy se lesní požár v Českém Švýcarsku vymkl kontrole. Jeho jednotka byla na místě jako první.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Utekl od „rakeťáků“, aby nechystal třetí světovou. Cesta na Západ skončila kvůli StB už v Polsku

    Před 3 dny
    Na začátku 80. let minulého století se komunisté v Československu připravovali na třetí světovou válku. Podle představ tehdejšího režimu měla začít útokem západoněmeckého Bundeswehru na Československo. Proto se plánoval i z ČSSR jaderný útok na Německo. Devatenáctiletý Roman Cajthaml šel raději do vězení, než aby se na těchto manévrech podílel. Komunisté Cajthamla odsoudili na dva roky za zběhnutí
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřela Hana Hnátová, sestra Arnošta Lustiga, která přežila holokaust

    Před 4 dny
    V noci na pátek zemřela v Praze sestra spisovatele Arnošta Lustiga Hana Hnátová, která stejně jako její o dva roky mladší bratr přežila holokaust. Bylo jí 98 let.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    25 min

    Podcast
    Leden 1977: My ty chartisty vyvezeme zadarmo!

    Před 4 dny

    ·

    25 minut

    Ztroskotanci a samozvanci – tak byli nazváni signatáři Charty 77 v článku Rudého práva z 12. ledna 1977. Je považován za pomyslné zahájení kampaně Husákova režimu proti občanské iniciativě. Kritizovala totiž státní moc za nedodržování lidských a občanských práv.
     Komentáře
  • Jezdci

    Všestranná jezdkyně s desítkami medailí. Vzpomínka na Ludmilu Vítkovou

    Před 4 dny
    Dnes už by se to stát snad ani nemohlo. Paní Ludmila Vítková získala za svoji jezdeckou kariéru více než třicet medailí z pětadvaceti mistrovství republiky ve čtyřech různých disciplínách. Před pár dny tento svět opustila v nedožitých 79 letech.
     Komentáře
  • Deník

    V bitvě s banderovci utrpěli Čechoslováci těžké ztráty, boj ale skončil čestně

    Před 5 dny
    Před 75 lety došlo na Slovensku v okolí hory Magury Lupče ke střetu 18 československých vojáků s banderovskou skupinou Volodymyra Jemeljanoviče Šigalského, známějšího jako Burlak či Burlaka. V této bitvě, nazvané bitva u Partizánské Ľupči, utrpěla československá armáda největší ztráty, jaké kdy v bojích s banderovci poznala. Přechod banderovců přes naše území představuje dodnes ožehavé téma.
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Na chebské letiště se vrací letecký den. Lidem ukážou německé stíhačky z druhé světové války

    Před 5 dny
    Na chebské letiště se po dvou letech vrátí Mezinárodní letecký den. Jedna z nejnavštěvovanějších akcí ve městě, na kterou tradičně zavítá několik tisíc lidí, se loni nekonala kvůli epidemii koronaviru. Největším tahákem bude letos německá stíhačka Messerschmitt Me-262 Schwalbe z druhé světové války, o jejíž účast se organizátoři snažili několik let. Hlavní program nabídne přes tři hodiny intenzivního létaní i akrobacie, ředitel leteckého dne Miroslav Rod.
     Komentáře
  • Novinky

    Advokát Lubomír Müller se vyjádřil k rozsudku, který rehabilitoval Hartiho Ericha Illerta.

    Před 5 dny
    Okresní soud v Českých Budějovicích ve čtvrtek rehabilitoval 70letého Hartiho Ericha Illerta, který se v září roku 1988 pokusil utéct z NDR do Rakouska přes Československo. Chytili jej však pohraničníci v Nových Hradech a označili jej za kolaboranta a fašistu. Sedm dní byl v Československu ve vazbě a pak byl více než rok vězněn ve východním Německu. Na svobodu se dostal až 17. listopadu 1989.
     Komentáře
  • Novinky

    Soud sňal z Němce nálepku fašisty a teroristy

    Před 5 dny
    Okresní soud v Českých Budějovicích ve čtvrtek rehabilitoval 70letého Hartiho Ericha Illerta, který se v září roku 1988 pokusil utéct z NDR do Rakouska přes Československo. Chytili jej však pohraničníci v Nových Hradech a označili jej za kolaboranta a fašistu. Sedm dní byl v Československu ve vazbě a pak více než rok vězněný ve východním Německu. Na svobodu se dostal až 17. listopadu 1989.
     Komentáře
  • Finance

    Jak vychází prázdniny a svátky ve školním roce 2022/2023?

    Před 6 dny
    Kdy půjdou studenti do školy? Kdy budou podzimní, pololetní či jarní prázdniny? Jak v roce 2022 vychází Vánoce? Jak vychází svátky v letech 2022 a 2023?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Na letiště v Chebu se po dvou letech vrátí Mezinárodní letecký den

    Před 6 dny
    Největším tahákem bude letos německá stíhačka Messerschmitt Me-262 Schwalbe z druhé světové války, o jejíž účast se organizátoři snažili několik let. Hlavní program nabídne přes tři hodiny intenzivního létaní i akrobacie.
     Komentáře
  • Portál řidiče

    Silniční tunely v Chorvatsku

    Před 6 dny
    Silniční tunely můžete najít i v našich končinách. Nejdelší tunel v České republice měří 5 502m a jedná se o známý tunelový komplex Blanka . V Chorvatsku se takových silničních tunelů nachází hned několik a jsou často ještě delší.
     Komentáře
  • Deník

    Firma oprášila legendární komodu z roku 1958. A stal se z ní opět hit

    Před 6 dny
    Komodu v pastelových barvách jste určitě už někde zahlédli, možná ji dokonce máte doma. Architekt a designér Jiří Jiroutek ji navrhl v roce 1958 a ve výrobě se udržela neuvěřitelných dvacet let. Po šedesáti letech přišla firma Nanovo s reedicí – a zase to byl úspěch.
     Komentáře
  • Deník N

    Portrét ruské kuchyně, ložnice i spíže. Dokument ukazuje rodiny rozvrácené vztahem k válce

    Před 6 dny
    Dědeček leží na posteli a hrubým hlasem pronese: „Celé Československo jsme měli za hodinu a půl…“ Je Rus a mluví o roce 1968. Píše se rok 2022. Ruské tanky jsou pro změnu na Ukrajině. Dědeček jim drží palce. Film Andreje Lošaka Přetržená pouta o rozpadu ruských rodin (video níž) je jedinečnou sondou do ruských duší, do jejich nejtemnějších i osvícených zákoutí. Ne všichni ruští a ukrajinští diváci mu ale tleskají.
     Komentáře
  • eFotbal

    Absolutorium si zaslouží jen Zelený, tvrdí Straka a vyhlíží návrat dravce Krejčího. Co nepochopil v souvislosti s Nitou?

    Před 6 dny
    Čtyřiašedesátiletý trenérský odborník František Straka patří k celé řadě expertů, které sparťanský vstup do nového soutěžního ročníku 2022/2023 jednoznačně zklamal.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jak trollí farmaření novinářky Kateřiny Perknerové ovlivňuje s pomocí historiků mediální obraz dějin českého komunismu

    Před 7 dny
    V roce 1983 se stal tajným spolupracovníkem StB Miloslav Hajs, redaktor deníku Práce, později Rudého práva a časopisu Signál, který postupně „pronikal do prostředí novinářů“ v Československém ...
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vetchý: Nehraji, abych si masíroval ego. Točím jen s kamarády, i když nejsou nejlepší

    Před 7 dny
    Před sametovou revolucí byl poprvé na Západě. "Připadal jsem si jako Marťan, na stole byla mísa s ovocem, já z těch dvaceti druhů znal jen jahody."
     Komentáře
  • Antifascist Art

    „Portrét zvrhlého umělce“. Šaldův a Kokoschkův výbor pro uprchlíky

    Před 7 dny
    Jedním z nejznámějších emigrantů v Československu byl expresionistický malíř Oskar Kokoschka. Z Vídně utekl v roce 1934 po fašizaci Rakouska, kde mu pro jeho socialistické názory a uměleckou tvorbu hrozili rakouští fašisté vraždou. Nejdůležitější Kokoschkovou antifašistickou aktivitou bylo založení Oskar Kokoschka Bund, tedy spolku na pomoc německým emigrantským umělcům.
     Komentáře
  • TikTok Stars

    Komunistická totalita na TikToku. Češi vzpomínají na staré reklamy

    Před 7 dny
    Profil s názvem MilujemeRetro nabízí skutečně zajímavou podívanou. Od starých reklam po scénky z televizních filmů. To vše z dob komunismu.
     Komentáře
  • Hodonínský deník

    Ve skanzenu při dožínkách nezaháleli. Sklízeli a mlátili obilí, pak tančili

    Před 8 dny
    Polovina léta byla od pradávna zasvěcena dožínkám, oslavám na konci žní. Připomenout lidem tento hezký lidový zvyk se rozhodli ve Skanzenu Strážnice - Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy. Při bohatém kulturním programu si Skanzen připravil ukázky žňových prací, jako bylo sečení obilí kosou s hrabicí a žacím strojem nebo mlácení obilí motorovou mlátičkou i cepy. Nechyběl ani dožínkový průvod, který byl složen z místních souborů a prošel skanzenem celkem dvakrát. Děkujeme paní Rostislavě Svobodové za dnešní příspěvek.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    22 min

    Podcast
    Papež Jan Pavel II. nevstoupil do dění v komunistickém Československu?

    Před 8 dny

    ·

    22 minut

    Mezi nepřátele komunistů patřili vedle demokratů a ideových odpůrců také lidé nábožensky orientovaní. Zásahy se jich týkaly, přestože „na papíře“ existovala náboženská svoboda. Takže sice lidé mohli do kostela chodit, posílat děti na výuku náboženství, ale zcela jasné bylo, že za to budou nějakým způsobem „potrestání“.
     Komentáře
  • Faei

    Radim Passer: Stát zaspal. Musíme budovat Česko pro 15 milionů lidí

    Před 9 dny
    Prodejní cena kvalitního developerského projektu v Praze musí být 140-150 000 korun za metr čtvereční, říká developer Radim Passer. Důvodů, které ovlivňují cenotvorbu bytů, je podle něj celá řada. Podle něj je naivní myslet si, že Česká národní banka (ČNB) mnohonásobným zvýšením úrokových sazeb pomůže stavebnímu trhu a vyřeší bytové potřeby.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Čs. lehký protiletadlový pluk 200 – Východní na Středním východě

    Před 9 dny
    Tento rok si připomínáme výročí 80 let od vzniku a působení československé jednotky protiletadlových dělostřelců na Středním východě. Jádro pluku přitom tvořila část obránců obleženého Tobrúku, který se v závěru roku 1941 podařilo osvobodit.
     Komentáře
  • Kinobox

    „Bylo mi 18 let a kvůli příjmení jsem nesměl hrát prince.“ Slavný herec zavzpomínal, jak přišel o hlavní mužskou roli v klasice Tři oříšky pro Popelku

    Před 9 dny
    Tři oříšky pro Popelku jsme všichni viděli snad stokrát. Oblíbenou pohádku s romantickou hudbou Karla Svobody natočil v koprodukci ČSSR a NDR režisér Václav Vorlíček a snímek zcela právem patří ke klasice české i německé filmové pohádkové tvorby.
     Komentáře
  • Deník

    Traktory Zetor měly řadu předchůdců. Znáte Pluto, Svobodu či Slavii?

    Před 10 dny
    Výroba traktorů v Česku má již zhruba sto let dlouhou historii. Ještě před nimi vznikaly motorové pluhy.
     Komentáře
  • Novinky

    Nejhorší sérioví vrazi Česka a Československa: znáte případy našich nejhorších vrahů?

    Před 10 dny
    Česká republika je považována za jedno z nejbezpečnějších míst pro život. Ale i naše historie je poznamenána brutálními vraždami, které mají na svědomí sérioví vrazi. Tímto pojmem je označován člověk, který spáchá více za sebou jdoucích vražd, u kterých se mění místo i čas. Znáte nejhorší sériové vrahy, kteří řádili na území Česka a bývalého Československa?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Punk's Not Dead! Ponižování na vojně ho nastartovalo. Takže zdrhnul

    Před 10 dny
    Pankáč Cajthaml byl z „kádrově loajální“ rodiny. Jeho útěk z vojny pak ale skončil na německé ambasádě ve Varšavě. Nabídku na odcestování do Německa bohužel nevyužil. Syn lektorky marxismu-leninismu tak nakonec skončil „jen“ na dva roky v československem vězení.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Československé a české zbraně, jejichž jména by si měl každý vlastenec zapamatovat a být na ně hrdý

    Před 11 dny
    Československo patřilo mezi země, které dokázaly vyrobit zbraně světové kvality a v některých ohledech dokonce diktovat trend. Česko se snaží na tradici úspěšně navázat.
     Komentáře
  • Whatnews

    Příběh odvážné cestovatelky, která k nám přivezla kousek Japonska

    Před 11 dny
    Počátkem 20. století bývalo cestování výsadou mužů. Barbora Markéta Eliášová se stala první Češkou, která objela celý svět.
     Komentáře
  • Sport

    Smutná zpráva. Zemřela brněnská hokejová legenda a reprezentant Zdeněk Kepák

    Před 11 dny
    Ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek někdejší československý hokejový útočník Zdeněk Kepák. Rodák z Brna získal v roce 1961 s národním týmem titul mistra Evropy (2. místo na světovém šampionátu ve Švýcarsku), stříbro na světovém šampionátu slavil i o čtyři roky později na turnaji ve Finsku.
     Komentáře
  • Expres FM

    Rudolf Slánský: Vzorný komunista, kterému soudruzi unesli dceru a připravili oprátku

    Před 11 dny
    Před 121 lety se narodil Rudolf Slánský, bývalý generální tajemník KSČ. Tento zapálený komunista se stal jednou z obětí vykonstruovaného politického procesu, jehož deklarovaným cílem bylo vypořádání se organizovanou skupinou, jež se měla pokoušet o restaurování kapitalismu v Československu. Ve skutečnosti však šlo o zinscenované představení plné antisemitské rétoriky zorganizované jako úlitba stalinskému Sovětskému svazu.…
     Komentáře
  • Pravda24

    Ministr zastřelen! Za co si Rašín vysloužil kulku?

    Před 11 dny
    Byl zrovna podzim roku 1916. Zuřila Velká válka, krajem procházely stíny trvajícího konfliktu a Alois Rašín čekal na popravu. Byl jedním z těch, kdo byli souzeni pro vlastizradu a smrt z rukou kata je neměla minout. Rozsudek smrti putoval do císařské kanceláře. Až jej "Starý Procházka" podepíše, skončí Alois Rašín, Karel Kramář spolu s dalšími na popravišti...
     Komentáře
  • Pravda24

    Tvrdohlavý Viktor Dyk: V čem se autor Krysaře nesnesl s Masarykem?

    Před 11 dny
    Asi na každém seznamu maturitní četby ta knížka je. Poměrně útlé dílo pod názvem Krysař, které čerpá ze starých pověstí ze 13. století a představuje velmi ceněné lyrickoepické dílo, vyneslo Viktoru Dykovi nesmrtelnost i díky volné muzikálové adaptaci. Věděli jste ale, že Viktor Dyk byl politicky aktivní a ve svých postojích se nesnesl s prvním československým prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem?
     Komentáře
  • Feminela

    Mandelinka dokáže zničit úrodu během chvíle. Zahradu ochrání byliny i plodiny pěstované v záhoně

    Před 12 dny
    Coloradský nebo také americký brouk je škůdce, který umí potrápit mnohé zahrádkáře. Mandelinka bramborová totiž likviduje úrodu v letní sezóně, navíc se nedá jednoduše vyhubit, proto hodně pěstitelů sáhne po chemikáliích.
     Komentáře
  • TVguru

    Komunistickou cenzurou zakázaný film Karla Kachyni Ucho bude mít obnovenou světovou premiéru v Benátkách

    Před 12 dny
    Mezinárodní filmový festival v Benátkách zařadí do programu svého 79. ročníku digitálně restaurovanou verzi psychologického thrilleru Ucho. V Československu ho ideologická cenzura zakázala promítat.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    2 min

    Podcast
    Na zemi už nikdo nechce být, jen já. Všichni jsou na obloze

    Před 12 dny

    ·

    2 minuty

    Aktuální dění očima Jana Krause každé ráno 5:00 – 9:00 vždy po zprávách v celou a v půl exkluzivně na Frekvenci 1. Vtipně, originálně a s nadhledem, tak to umí jenom Jan Kraus. Blondýna Miluška Bittnerová se ptá na vše, o čem se mluví, a Jan Kraus jí to vysvětlí.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    1 min

    Podcast
    Poláci čekají na nás. Tak to podáme a oni nám dají vedět

    Před 12 dny

    ·

    1 minuta

    Aktuální dění očima Jana Krause každé ráno 5:00 – 9:00 vždy po zprávách v celou a v půl exkluzivně na Frekvenci 1. Vtipně, originálně a s nadhledem, tak to umí jenom Jan Kraus. Blondýna Miluška Bittnerová se ptá na vše, o čem se mluví, a Jan Kraus jí to vysvětlí.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    1 min

    Podcast
    Úspěch Emila Zátopka byl pro Československo fenomenální. Asi se to už nikdy nezopakuje

    Před 12 dny

    ·

    1 minuta

    Aktuální dění očima Jana Krause každé ráno 5:00 – 9:00 vždy po zprávách v celou a v půl exkluzivně na Frekvenci 1. Vtipně, originálně a s nadhledem, tak to umí jenom Jan Kraus. Blondýna Miluška Bittnerová se ptá na vše, o čem se mluví, a Jan Kraus jí to vysvětlí.
     Komentáře
  • Deník N

    Kam nechtěl Masaryk, ale komunisté tam vystavovali masového vraha. Pohnutá historie Národního památníku na Vítkově

    Před 14 dny
    Seriál Přepište dějiny: Červencové díly podcastu Přepište dějiny po dvou procházkách novou historickou expozicí Národního muzea zamířily tento týden do Národního památníku na Vítkově. Tedy na místo, jehož význam se v minulosti hned několikrát přepisoval, až nakonec zůstal tak trochu stranou našeho dnešního vztahování se k tradicím státu a státnosti. Původní záměr zakladatelů Památníku se za desítky let vlastně rozplynul.
     Komentáře
Reklama