Zavřít
Československo

Československo

Nejnovější články na Seznamu na téma Československo
  • Vertikála

    23 min

    Podcast
    Poslechněte si celou první část Vertikály

    Před 4 hodinami

    ·

    23 minut

    První část Vertikály si všimne, že muslimům začal postní měsíc Ramadán. Režim Daniela Ortegy zavřel katolické univerzity v Nikaragui. Jde o další krok proti katolické církvi v této latinskoamerické zemi. A zeptáme se, kdo v Československu patřil mezi nejznámější svobodné zednáře. Moderuje Naděžda Hávová.
     Komentáře
  • Vertikála

    25 min

    Podcast
    Poslechněte si celou debatu Vertikály

    Před 4 hodinami

    ·

    25 minut

    Lidem, kteří se rozvedli a uzavřeli nová manželství, a přitom jsou věřící katolíci, svítá naděje. Doposud byl jejich druhý svazek církví vnímán jako neregulérní. Nyní se jim otevírá možnost přijímání svátostí alespoň v plzeňské diecézi. Co ale za nárůstem rozvodů stojí?
     Komentáře
  • Úžasné životy

    24 min

    Podcast
    Bohumil Hanč podle Tomáše Hodana

    Před 4 hodinami

    ·

    24 minut

    Bohumil Hanč byl na počátku 20. století průkopníkem lyžařského sportu u nás. Pravidelně vítězil v běžeckém padesátikilometrovém závodu na hřebenech Krkonoš, kde v boji o prvenství a národní hrdost 24. března 1913 vyčerpáním zemřel. Jeho příběh zpracoval ve filmu Poslední závod režisér Tomáš Hodan, který o osudu nadějného a respektovaného sportovce vypráví v Úžasných životech.
     Komentáře
  • Hranický deník

    URBEX: Hotel Klenov, kdysi navštěvovaný hvězdami Československa, chátrá

    Před 5 hodinami
    FOTOGALERIE/ Hotel Klenov na Bystřičce nedaleko Valašského Meziříčí patřil mezi nejluxusnější ubytovací zařízení své doby. Postaven byl na konci 20 let minulého století, prázdný je asi od poloviny 90. let minulého století. Z kdysi slavného hotelu se ovšem v posledních letech stala opuštěná ruina. Za nádherné snímky velmi děkujeme Kataríně Andršové.
     Komentáře
  • Echo24

    Léčba mystikou: k čemu jsou dobrá psychedelika

    Před 11 hodinami
    Svět se dodnes obnovuje mocí psychedelik, aspoň ten mazatéckých šamanů v Mexiku. Henry Munn popsal ve své knize Houby jazyka, kterak tito šamani osvěžují psychedeliky svůj vztah ke světu. Po požití houby obsahující látku psilocybin se skutečnost jeví bohatší, řeč je smyslovější, tělesnější, živější. Není divu, že mnohé psychoanalytiky tolik poutají šamanské rituály. Nezvyklé verbální vyjádření umožňuje nově, třeba ve srozumitelné podobě, prožít něco, co dosud bylo chaotické a trýznivé.
     Komentáře
  • Téma Plus

    53 min

    Podcast
    Zapomenuté projekty: Praha se měla stát nacistickým městem budoucnosti. Některé nápady dnes šokují

    Před 15 hodinami

    ·

    53 minut

    Praha byla sídlem králů a symbolem českého národa, ale i místem, které se pod taktovkou německých okupantů mělo během 2. světové války začít měnit na nacistické město budoucnosti. Tým architektů pod vedením Reinholda Niemeyera hned od počátku okupace pracoval na plánech přestavby Prahy v germánském stylu. Projekty teď v mnoha ohledech působí doslova šokujícím dojmem.
     Komentáře
  • Historie Plus

    25 min

    Podcast
    Osudová rozhodnutí Edvarda Beneše

    Před 18 hodinami

    ·

    25 minut

    Edvard Beneš se zasloužil o stát – to je zákon. Málokterý politik svými rozhodnutími určoval ve 20. století směr Československa tak, jako právě dlouholetý ministr zahraničí první republiky, druhý československý prezident a hlavní představitel hned dvou odbojů. Jeho osudové volby ovlivňují českou společnost dodnes.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Strach si nepřipouštěl. Zemřel nebeský jezdec generál Emil Boček

    Před 18 hodinami
    Zarmucující zpráva dnes obletěla nejen Českou republiku, ale také Velkou Británii. Generál Emil Boček, poslední žijící stíhač RAF, zemřel v požehnaném věku 100 let.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel poslední český pilot britské RAF Boček. "Strach jsem si nepřipouštěl," říkal

    Před 20 hodinami
    Emil Boček se stal zosobněním slavnějších českých pilotů Royal Air Force, jimž nemohly být takové pocty jako jemu prokázány.
     Komentáře
  • TN

    Zemřel Emil Boček, poslední z českých pilotů RAF z druhé světové války

    Před 20 hodinami
    Brněnské Komunitní centrum pro válečné veterány v sobotu informovalo, že zemřel generál ve výslužbě Emil Boček. Byl posledním z Čechů, kteří se za druhé světové války připojili k RAF. Letos se dožil 100 let.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Mýtus o zodpovědných rozpočtech první republiky. „Pravdou je naprostý opak“

    Před 1 dnem
    Žijeme v představě, že stát má zachraňovat tržní selhání. Ale trh už nemá prostor pro to, aby zachraňoval selhání států, říká historička ekonomie Antonie Doležalová. A deficity měla republika a i za idealizované první republiky.
     Komentáře
  • Byznys

    Historička vyvrací mýtus o státních rozpočtech za první republiky

    Před 1 dnem
    Žijeme v představě, že stát má zachraňovat tržní selhání. Ale trh už nemá prostor pro to, aby zachraňoval selhání států, říká historička ekonomie Antonie Doležalová. A deficity měla republika a i za idealizované první republiky.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Svědčil proti K. H. Frankovi, za pár let ho komunisté zavřeli. Kuneš Sonntag přežil dvě totality

    Před 1 dnem
    Kuneš Sonntag byl kamarádem smrtelně postřeleného studenta Jana Opletala. Za organizování Opletalova pohřbu ho nacisté málem popravili, nakonec skončil v koncentračním táboře Sachsenhausen. Po válce pomáhal vrahy studentů usvědčit u soudu, za několik let se však v rámci vykonstruovaných procesů sám stal obětí komunistické justice. Odseděl si šest let. Kuneš Sonntag (*1919) vyrůstal v rodině stejnojmenného prvorepublikového politika.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Marder III Ausf. M: Stíhač tanků z Československa

    Před 1 dnem
    Samohybné dělostřelectvo se poprvé objevilo během první světové války. Ovšem až do počátku druhé světové války se mu nevěnovalo moc pozornosti, a tak vývoj nových strojů zaostával. Potřeba samohybného dělostřelectva vyvstala v podstatě až na konci roku 1939, kdy si Němci uvědomili, že standardní tažené dělostřelectvo již nestačí rychlosti jejich mechanizovaných svazků.  Než však zahajovat zcela nový vývoj, rozhodli se Němci pro poměrně chytrý tah.
     Komentáře
  • Aktuálně

    V neděli začne platit letní čas. Noc se až do konce října o hodinu zkrátí

    Před 1 dnem
    V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Game over, soudruzi. Před režimem se utíkalo i do počítačových her

    Před 1 dnem
    Někdo před režimem utíkal na chaty, někdo před CRT monitor. Kniha Jak obehrát železnou oponu ukazuje málo známou kapitolu československé kultury: tu, v níž si lidé vyměňovali floppy disky a podvraceli režim textovými hrami.
     Komentáře
  • Česko živě

    Kde se vzala Lennonova zeď v Praze? Dnes je spíš lacinou atrakcí, její význam je ale nesporný

    Před 1 dnem
    Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst v hlavním městě. Spojení Johna Lennona a Prahy sice na první pohled nedává velký smysl, ale opak je pravdou. Bohužel se v posledních letech symbol míru a svobody proměnil v lacinou atrakci, o které návštěvníci neví v podstatě nic. A co vy?
     Komentáře
  • Novinky

    Korunovační klenoty stále ukrývají tajemství

    Před 1 dnem
    Když byly letos mezi 17. a 21. lednem vystaveny v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě české korunovační klenoty, neváhali zájemci stát dlouhé hodiny ve frontě, aby si mohli tuto národní kulturní památku prohlédnout. Také my jsme tehdy klenoty navštívili. Kdo nestihl na Hrad vyrazit osobně, může si teď klenoty „prohlédnout“ alespoň naším prostřednictvím.
     Komentáře
  • Ranní klub

    24 min

    Podcast
    David Koller o nové desce LP XXIII, turné, Lucii, víně, rodinném hudebním vkusu i archeologii

    Před 1 dnem

    ·

    24 minut

    Necelých osm let po předchozí desce ČeskosLOVEnsko přichází 24. února David Koller s novým albem nazvaným LP XXIII. Obsahuje deset písní, z nichž více než polovinu protagonista zveřejnil v posledních dvou letech jako singly doprovázené videoklipem. V českých poměrech zcela bezprecedentní projekt bude v dalších měsících dotažen do úplného finále, kdy získá video podobu celý obsah alba. S Milošem Pokorným v Ranním klubu probral vznik alba, chystané koncerty, co poslouchají doma i jak to vypadá s Lucií.
     Komentáře
  • Novinky

    Přeorat ruské pozice na Ukrajině pomůže raketomet Přemysl

    Před 2 dny
    Skupina STV Group ukázala ve čtvrtek v areálu Poličských strojíren repasovaný raketomet RM-70, na který se vybraly peníze v rámci projektu Dárek pro Putina. Dostal jméno Přemysl, protože salva čtyřiceti raket 122 mm dokáže doslova přeorat tři hektary.
     Komentáře
  • AMO - Asociace pro mezinárodní otázky
    naSeznam Médium

    Střídání času z pohledu úspor energie

    Před 2 dny
    V březnu 2019 Evropský parlament odhlasoval návrh na zrušení střídání letního a zimního času. Návrh byl následně postoupen na úroveň Evropské rady, kde však už nedošlo k jeho projednání, neboť byl zastíněn dalším vývojem aktuálních událostí.
     Komentáře
  • AutoForum

    Policie nechápe, Polák v prťavém Fiatu převážel 1,5 tuny až skoro 9metrových klád dřeva

    Před 2 dny
    Poláci svého času prosluli schopností využít malá auta do mrtě a zjevně jim to zůstalo v genech. Že by vůbec mohlo být technicky možné převážet ve Fiatu Cinquecento takové množství takového materiálu, dosud nenapadlo snad nikoho.
     Komentáře
  • CZdefence

    Třicet let českého obranného průmyslu – od těžkých časů ke světové úrovni

    Před 2 dny
    Konec roku 2022 přinesl mimořádný úspěch pro obranný průmysl České republiky, jenž bude hrát klíčovou roli v realizaci velké zakázky pro ozbrojené síly Indonésie. České firmy se dostaly do pozice architektů a integrátorů pokročilých raketových systémů, což je úloha, která dnes přísluší zpravidla pouze světovým či regionálním mocnostem.
     Komentáře
  • Asenior

    Digitální služby Státní tiskárny cenin se odráží v její nové vizuální identitě

    Před 2 dny
    STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN nezajišťuje jen ceninovou polygrafii, ale také digitální služby. A právě tento posun se STC společně se studiem 20YY Designers snažila promítnout do nové značky tiskárny, která ctí tradici, ale zároveň promlouvá současným výtvarným jazykem vhodným do digitálního prostředí.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Na humor krále Havlovy Lucerny sázel i Frič aneb Život pod neustálou hrozbou paragrafů. Tajnosti slavných

    Před 2 dny
    VIDEO Jeho úsměv od ucha k uchu a leckdy trochu naivní vtípky publikum milovalo, jeho duši ale tížil šedý mrak. Není divu, že Fričův rozpustilý študák své soukromí dlouhá desetiletí tajil. Až do roku 1960 totiž byla homosexualita v Československu trestná.
     Komentáře
  • Echo24

    Knihovna Václava Havla vyhlašuje Cenu Toma Stopparda za rok 2023

    Před 2 dny
    Knihovna Václava Havla otevřela u příležitosti narozenin sira Toma Stopparda již potřetí nominace pro výroční Cenu Toma Stopparda za vynikající původní esejistickou práci. Cena nese jméno věhlasného britského dramatika českého původu, sira Toma Stopparda, který takto již od poloviny osmdesátých let minulého století podporoval nezávislé autory v tehdejším Československu.
     Komentáře
  • Headliner

    Útočiště umělců, které neschválila komise. Výstava připomene legendární klub

    Před 2 dny
    Důležitou oázu takzvané druhé kultury připomene výstava Tenkrát Na Chmelnici. Místo, kde našla své útočiště scéna, která nezapadala do normalizačního světa tehdejší Československé socialistické republiky, připomenou fotografie a další artefakty vystavené v pražské Malostranské Besedě.
     Komentáře
  • Extra

    Lewandowska s Ryškou to rozjely: Ve Zlaté labuti předvedly žhavou lesbickou scénu

    Před 2 dny
    Herečky Simona Lewandovská (23) a Kristýna Ryška (37) hrají v dobovém seriálu ze třicátých let Zlatá labuť, který mapuje život lidí pracujících v obchodním domě. A právě ony dvě si v dalším díle tohoto seriálu střihnou opravdu žhavou scénu. Jak se totiž zjistí, mají spolu zakázaný poměr, což jim však nezabrání se i nadále vídat. Na videoukázku z dalšího dílu se můžete podívat v náhledu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Česká televize natáčí nový seriál. Macháček a Cina se představí v roli vyšetřovatelů paranormálních jevů

    Před 2 dny
    Česká televize a německá ZDF začaly společně natáčet komediální seriál To se vysvětlí, soudruzi! Tvůrci chtějí navázat na koprodukční projekty Československa a Západního Německa z druhé poloviny minulého století. Osmidílná série s Jiřím Macháčkem a Janem Cinou v hlavních rolích se inspiruje paranormálními záhadami z osmdesátých let. Seriál by měl být natočen v podobném duchu jako populární Návštěvníci, Létající Čestmír nebo Arabela.
     Komentáře
  • Refresher

    Svátky 2023: Podívej se, kdy tě tento rok čeká volno a prodloužený víkend

    Před 2 dny
    Zaměstnance, zaměstnankyně i studenty a studentky čeká několik prodloužených víkendů a svátků. Zajímá tě, kdy budeš mít tento rok volno? Podívej se níže, kde jsme pro tebe seznam svátků uvedli.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Únos tří letadel letci RAF komunisty rozpálil doběla. Okamžitě rozjeli mstivou kampaň

    Před 2 dny
    Letci RAF se stali v komunistickém Československu nepřáteli. Jejich zkušenosti a disciplína jim pomohly unést tři letadla, s nimiž emigrovali do americké zóny v Německu.
     Komentáře
  • Česko živě

    Hříšnou Angeliku měl hrát někdo jiný. Libuše Švormová jí dala nezapomenutelný hlas

    Před 3 dny
    Filmová Angelika ztvárněná krásnou francouzskou herečkou Michele Mercier v hlavní roli si v Československu vydobyla obrovskou popularitu. Hlasem Libuše Švormové k divákům hovořila v pěti dílech, které se často opakují v televizním programu, protože zrzavá kráska má nadále své věrné fanoušky. Jak tento projekt vznikl a co o něm rozhodně nevíte?
     Komentáře
  • LP-Life

    Mozková obrna. Se strašákem mezi dětskými nemoci se dá bojovat

    Před 3 dny
    Mozková obrna sice patří mezi nevyléčitelná onemocnění, ale přesto se s ní dá něco dělat. Infekční mozková obrna byla závažnou chorobou, které jsme se díky očkování dokázali vyhnout.
     Komentáře
  • Svět Kreativity

    Zrodila se nová hvězda v talentové show. Mladík má tak podmanivý hlas, že z něj šla porota do kolen

    Před 3 dny
    V oblíbené pěvecké soutěži se opět objevil talent, který aspiruje na celkového vítěze. Tento mladík má neuvěřitelný hlas. Porota i diváci to dali jasně najevo.
     Komentáře
  • Badatelé

    Zapomenutý skandál: Hádka se Zambií o české radioaktivní konzervy

    Před 3 dny
    Černobylská jaderná havárie znamenala kontaminaci velké části Evropy. Tři roky po havárii se kvůli kontaminovaným potravinám Československo dostalo do diplomatického konfliktu se Zambií. Zapomenutá hádka o kontaminované hovězí konzervy začala, když se Československo v rámci potravinové pomoci Africkému fondu rozhodlo v roce 1988 poslat do Afriky konzervy s vepřovým masem, vyrobené v roce 1987. Konzervy přes potravinový fond zamířily do Zambie. V Lusace byly řádně vyloženy a předány, ovšem na začátku října roku 1989 se zambijská strana ozvala s žádostí o zpětné převzetí – rozbory konzerv totiž ukázaly vyšší hodnotu radiace. Z Lusaky proto přichází 6. října 19989 zlověstně znějící telegram: 5.10. jsem byl pozván k zástupkyni stálého tajemníka MZV Sikanete. S odvoláním na dřívější jednání předala nótu v níž sděleno: Lonského roku Zambie obdržela dodávku hovězích konzerv z Československa jako příspěvek Fondu Afriky. V souladu s ustanoveními FAO bylo hovězí maso odzkoušeno národní radou pro vědecký výzkum a výsledky potvrdily vysoký stupeň radioaktivního zamoření, konzervy byly od dodání uskladněny v chlazených prostorách státní společnosti pro dovoz a export /Niec/, přesto nyní jejich část počala bombážovat (nafukovat se, pozn. aut.) a pokud nebude zásilka urychleně odstraněna může způsobit vážné škody na zdraví. Vzhledem ke shledanému vysokému stupni radioaktivity masa nemůže Zambie zásilku přijmout. ministerstvo by uvítalo kdyby velvyslanectví podniklo kroky ke zničení masa“. Sikaneta zdůraznila, ze zamb. vláda nemá ani možnosti, ani prostředky jak zásilku bezpečně zničit a požaduje, aby čs. vláda urychleně zajistila její odvoz ze země, protože vysoce radioaktivní obsah v důsledku bombáže uniká a ohrožuje zdraví občanů. Zu (zastupitelský úřad, pozn. aut.) pozván na pondělí 9.10. k prohlídce uskladněné zásilky. Na argumentaci, že jsme dosud neobdrželi dostatečně průkazný materiál o kontaminaci a zejména o způsobu a výsledcích provedených měření požadovaný již v květnu. Sikanete přislíbila jeho urychlené dodání, což MZV učinilo týž den večer. Na další argument čs. stranou požadovaného nestranného […]
     Komentáře
  • Ekolist

    Jakub Hruška: O světovém dni vody a potřebě Demeliorační správy

    Před 4 dny
    Dnes je Světový den vody. A venku má dnes být 18 °C, přestože je teprve 22. března. Jak to souvisí?
     Komentáře
  • Česko živě

    Češi na Titanicu: Děravé historky novinářů jsou od pravdy daleko

    Před 4 dny
    Byl to největší a nejluxusnější parník své doby. Legendární Titanic reprezentoval bohatství západní společnosti, ale na své cestě z Anglie do USA skončil neslavně a tragicky. Neočekávaný náraz do ledovce způsobil fatální škody. Loď šla ke dnu a v ledovém Atlantiku zemřelo více než 1 500 lidí. Byli mezi oběťmi také Češi? Jsou vzpomínky jednoho číšníka věrohodné?
     Komentáře
  • Paměť národa

    K. H. Frank ho chtěl nechat zastřelit. On proti němu pak svědčil

    Před 4 dny
    Kuneš Sonntag pomáhal přesvědčit ministra Zdeňka Nejedlého o obnovení univerzity na Moravě. Předtím ho za organizování pohřbu Jana Opletala, Kunešova kamaráda, málem zastřelili, pak si prožil věznění v koncentračním táboře Sachsenhausen.
     Komentáře
  • Knihkupec

    Z novinek vybíráme knihu Scarlett Wilkové, ta ve svém druhém románu přichází s neotřelým tématem na pozadí druhé světové války

    Před 4 dny
    Příběhy pro snílky, a odvážlivce, kde nesmí chybět vášeň, ale také zašmodrchaný životní osud – to všechno najdete v naší knižní nabídce.
     Komentáře
  • Novinky

    Nečekaná hra na schovávačku zvítězila v cenách Czech Grand Design

    Před 4 dny
    Terezie Lexová a Štěpán Smetana se stali díky hravé kolekci sedacího nábytku absolutními vítězi udílení cen Czech Grand Design. Do Síně slávy byl uveden in memoriam průmyslový designér Otakar Diblík (1929–1999), který významně ovlivnil podobu dopravních prostředků Československa.
     Komentáře
  • Novinky

    Brno se může chlubit nejúspěšnější stepařskou školou na světě

    Před 4 dny
    Tobiáš Košir by před pár lety ještě nedostal v restauraci pivo, ale už je mnohonásobným světovým šampionem. Většina jeho vrstevníků nemá tušení, co budou v životě dělat, on vede nejúspěšnější stepařskou školu na světě a plánuje monumentální taneční show.
     Komentáře
  • Ruik

    Bývalý reprezentant v kanoistice a olympionik Zbyněk Pulec se obrací na soud. Chce se domoci spravedlivého důchodu

    Před 4 dny
    Vodní slalomář Zbyněk Pulec reprezentoval Českou republiku na přelomu 60. a 70. let minulého století. Kanoista závodící v kategorii C1 získal na mistrovstvích světa jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile, v roce 1972 startoval i na letní olympiádě v Mnichově.
     Komentáře
  • Netflixer

    Česko-slovenská komedie, ve které si zahrála i bývalá první dáma, míří na Netflix. Diváci nešetří kritikou

    Před 4 dny
    Pokud se vám líbila česko-slovenská komedie Šťastný nový rok z roku 2019, můžete se radovat, protože za ní na Netflix míří i volné pokračování s názvem Šťastný nový rok 2: Dobro došli. Tentokrát zapomeneme na Vysoké Tatry a s našimi přáteli vyrazíme do slunného Chorvatska a budeme chystat svatbu.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Snaž se a (ne)pojedeš do Artěku. Výchova kádrů běžela do pádu režimu

    Před 4 dny
    Mašinérie Mezinárodních táborů míru a takzvaných pionýrských aktivů se chystala na další sezónu. Netušila, že bude tou úplně poslední. Pro nejaktivnější pionýry byl ve hře jako každoročně i pobyt v proslulém sovětském dětském táboře Artěk.
     Komentáře
  • Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

    19 min

    Podcast
    O všem, co se právě děje

    Před 5 dny

    ·

    19 minut

    Všechny podcasty na jednom místě. Na Seznamu. Hledejte, nacházejte a poslouchejte. Vybírejte z pořadů i témat. O seberozvoji, cestování nebo třeba o historii.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Dalibor Janda slaví kulatiny: Gott ho zklamal, miliony měl už za totality. Řešil ale i tragédii

    Před 5 dny
    Zpěvák Dalibor Janda slaví 70. narozeniny. Vzpomínat může na krásná i velmi smutná období. Třikrát vyhrál Zlatého slavíka, což mu nemohl zapomenout ani sám Karel Gott. Jeho honoráře už za totality dosahovaly pohádkových částek. Oproti tomu ale musel například hledat cestu, jak se vyrovnat s tragickou smrtí syna, jenž spáchal sebevraždu.
     Komentáře
  • Česko živě

    Bombardování Brna a ofenziva ukrajinského pluku: Při osvobozování města umírali civilisté

    Před 5 dny
    Válka na Ukrajině ukazuje, jak mohou bomby a přítomnost tanků zcela proměnit obyčejný život v peklo na zemi. Obrázky nových domů, čistých ulic a parků plné matek s dětmi se mění v bojiště. Podobnou zkušenost prožilo na konci druhé světové války také Brno. Byť Československo oproti jiným zemím v Evropě válečné boje nepocítilo v takové míře, i zde umírali nevinní civilisté.
     Komentáře
  • Novinky

    Malíř Franta: Výtvarné umění není nic jiného než pokračování úsměvu, výkřiku a někdy i žaloby

    Před 5 dny
    Sídlo UNESCO v Paříži uvítá sbírku maleb a sochařských děl, které Franta shromáždil na téma exodu a útlaku. Český a dnes i francouzský umělec žije a pracuje ve Francii od roku 1958. „Exil je téma univerzální a týká se lidstva obecně,“ říká s odkazem na odchod z vlasti, kde jeho rodinu nejdříve šikanovali nacisti, pak komunistická tajná policie.
     Komentáře
  • Forum 24

    K tradici českého prezidentství: T. G. Masaryk je trvalou výzvou pro skutečné státníky i sebestředné politikáře

    Před 5 dny
    Po první světové válce se stalo republikánské zřízení ve střední Evropě normou, vedle Československa jej přijalo též Rakousko, Německo a Polsko. V regionu zůstalo v meziválečném období monarchií, ...
     Komentáře
  • Ekolist

    Zemědělské zákony z března 1948 rolníci vítali, byl to ale začátek kolektivizace

    Před 5 dny
    Několik zemědělských zákonů, které 21. března 1948 přijalo Ústavodárné Národní shromáždění Československa, v podstatě zahájily kolektivizaci zemědělství. Ta záhy přerostla v násilnou akci komunistické moci, která od základů proměnila hospodaření na vesnici a postihla statisíce lidí. Sedlákům byla v atmosféře politického zastrašování zabavována a vyvlastňována půda, zvířata, strojový park i nemovitý majetek. Mnozí z nich přišli o všechno včetně svobody.
     Komentáře
  • Zloději životů

    26 min

    Podcast
    #5 NIC UŽ NENÍ TABU: Proč vrah napsal podivný dopis do televize?

    Před 5 dny

    ·

    26 minut

    Devadesátá léta přinesla kromě jiného také celou řadu nových televizních pořadů. Jedním z nich bylo i Tabu, které televize Nova vysílala od roku 1994. Právě tento pořad, kde se lidé mohli anonymně svěřit prakticky s čímkoliv, sehrál na přelomu tisíciletí klíčovou úlohu v objasnění trestného činu vraždy. Poslechněte si pátý díl druhé série podcastu Zloději životů s kapitánem Janem Štočkem, bývalým kriminalistou z pražské mordparty.
     Komentáře
  • Badatelé

    Uzavřená zóna, do které dodnes nikdo nesmí: Československý Černobyl

    Před 5 dny
    V bývalém Československu se odehrály dvě jaderné havárie. Obě byly svého času přísně tajné a vlastně jsou částečně tajné dosud. Stavba první atomové elektrárny začala u Jaslovských Bohunic už na konci 50. let. Elektrárna A1 byla čistě československý projekt. Reaktor KS-150 používal ke štěpení přírodní neobohacený uran a jako moderátor sloužila těžká voda D2O. Chlazení a tedy odvod tepla obstaral namísto vody plyn – oxid uhličitý. Elektrárna byla hotova po mnoha zpožděních v roce 1972. V tu dobu už probíhaly první přípravné práce na stavbě elektrárny V1, s dodnes používanými tlakovodními reaktory VVER. Elektrárna A1 měla několik výhod – používání neobohaceného paliva a možnost vyměňovat palivo za provozu. Experimentální elektrárna Jinak byla ovšem jako technologický celek a jako experimentální elektrárna dosti nespolehlivá. Neplánovaně odstavit ji za dobu provozu bylo nutné rovnou třicetkrát, nikdy také nedosáhla plného výkonu. Druhá výhoda, možnost výměny paliva za provozu, se se stala elektrárně osudnou. Poprvé to bylo 5. ledna 1976. Kvůli chybě při kompletování jednoho z článků se po jeho zavedení do aktivní zóny špatně zachytil zámek, držící ho na místě. V reaktoru byl přetlak 60 atmosfér. Přesně za pět minut dvanáct se zámek uvolnil a pět metrů dlouhý článek přetlak vystřelil do reaktorového sálu. Budova se okamžitě začala plnit oxidem uhličitým a dva zaměstnanci, pracující pod reaktorem, se udusili. Nehodu se podařilo zdolat díky hrdinství dalších dvou pracovníků, kterým se podařilo otvor v reaktoru provizorně ucpat zavážecím strojem. Pokud by se to nepodařilo, hrozila havárie podobná Fukušimě. Po ztrátě chlazení mohlo dojít k roztavení aktivní zóny. Škody na elektrárně ale byly velmi malé a po půlroce oprav se znovu rozběhla. Druhá nehoda ukončila provoz definitivně 22. února 1977 se při rozbalování nového palivového článku vysypal sáček se silikagelem, pohlcujícím vlhkost. Obsluze se nepodařilo odstranit všechny silikagelové kuličky. Po zavedení do aktivní zóny silikagel ucpal důležité kanálky pro chladicí […]
     Komentáře
  • Česko živě

    Proč Prahu neosvobodili Američané? Generál Patton chtěl volat z budky na Václaváku

    Před 5 dny
    V posledních dnech války už se pomalu rozděluje území vlivu. Evropa se proměnuje v šachovnici a figurky jsou v ruce Stalina a generála Eisenhowera. Churchill z ústraní tlačí na Američany, aby dobyli Prahu dříve než Rudá armáda. Bylo o osudu Československa dávno rozhodnuto, nebo stačilo málo a občané Prahy by oslavovali americké vojáky?
     Komentáře
  • Extra

    Takhle vypadal první McDonald's v Česku. Poblíž Václaváku otevřel přesně před 31 lety

    Před 5 dny
    Před jednatřiceti lety vstoupil do Česka fenomén, který tu neměl obdoby. V pražské Vodičkově ulici otevřel řetězec McDonald´s první ze svých restaurací. Následovaly jej další fastfoody, nicméně „mekáč“ si mezi nimi zachovává dodnes přední pozici. Podívejte se skrze dobové fotky, jak to tenkrát na otevírání prvního rychlého občerstvení v tehdejším Československu vypadalo.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Botas možná přežije, legendární značku chce zachránit konkurent

    Před 5 dny
    Ačkoli firma Botas skončila v likvidaci, legendární značka možná nakonec přežije. Plánuje ji totiž koupit konkurent Botas – zlínská firma Vasky.  Kampaň na záchranu Botas byla úspěšná Zlínská společnost Vasky spustila kampaň na prodej bot Botas, která by měla přinést záchranu této legendární české značky. S 33% slevou nabídla různé typy bot s tím, že když prodá 8000 párů, podaří se Botas zachránit. „Když náš Václav Vasky zakládal, dal si za cíl, aby ševcovina i nadále žila v České republice.…
     Komentáře
  • Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

    19 min

    Podcast
    O všem, co se právě děje

    Před 6 dny

    ·

    19 minut

    Všechny podcasty na jednom místě. Na Seznamu. Hledejte, nacházejte a poslouchejte. Vybírejte z pořadů i témat. O seberozvoji, cestování nebo třeba o historii.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Nejkrutější byly politické procesy. Karel Kaplan pak začal věci vidět jinak

    Před 6 dny
    Zemřel historik Karel Kaplan, který zásadně přispěl k poznávání československého komunismu. V 60. letech zasedal v komisi prošetřující politické procesy a důkazy o jeho zločinnosti s ním otřásly. S tajnými archiváliemi pak odešel na Západ a předložil je veřejnosti.
     Komentáře
  • muni_arts
    naSeznam Médium

    Ve volbách vybíráme následníka Masarykova trůnu, říká historik

    Před 6 dny
    „Československo vzniklo na krajně nestabilních základech, proto hledalo oporu v monarchistických tradicích,“ říká historik Martin Wihoda. Symbolické spojení prezidentského úřadu s Pražským hradem podle něj bylo nutností.
     Komentáře
  • Karel Dolejší
    naSeznam Médium

    Klaus a Zeman nás svázali s Ruskem. Jinak, než jste si nejspíš mysleli

    Před 6 dny
    Slabost Václava Klause a Miloše Zemana pro ruské autoritářství a imperiální ideologii je všeobecně známa.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Nejkrutější byly politické procesy. Díky nim začal Karel Kaplan vidět věci jinak

    Před 6 dny
    Zemřel historik Karel Kaplan, který zásadně přispěl k poznání československého komunismu. V 60. letech zasedal v komisi prošetřující politické procesy a důkazy zločinnosti s ním otřásly. S tajnými archiváliemi pak odešel na Západ a předložil je veřejnosti.
     Komentáře
Reklama