Zavřít
DNA

DNA

Nejnovější články na Seznamu na téma DNA
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Analýza kravské DNA naznačuje, že prvními americkými kovboji byli afričtí otroci

    Před 1 dnem
    Clint Eastwood a podobní hrdinové Divokého západu jsou možná jen romantickým mýtem. Výzkum kravské DNA naznačuje, že prvními kovboji byli ve skutečnosti afričtí otroci.
     Komentáře
  • Babyweb

    Speciální vyšetření plodu – podezření na problém

    Před 5 dny
    Pokud je na základě vyšetření provedených v prenatální poradně vysloveno podezření na riziko vývojové vady či jiného závažného poškození vyvíjejícího se plodu, může být doporučeno vyšetření genetikem.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Z nalezených DNA vyhynulých zvířat se vědci snaží oživit nejedno zvíře

    Před 8 dny
    Na planetě Zemi se během celého jejího života vystřídalo již nespočet druhů zvířat. Některé z nich, které již nelze potkat, se rozhodli vědci na základě získaného DNA oživit. Možná se tak za pár let kolem nás bude prohánět jednorožec nebo dinosaurus.
     Komentáře
  • Novinky

    Genetici poprvé izolovali RNA z vyhynulého vakovlka. Nevylučují ani jeho znovuzrození

    Před 11 dny
    Genetikům působícím ve Švédsku se poprvé v historii podařilo izolovat a dekódovat molekuly RNA z vyhynulého druhu. Jednalo se o 130 let starý muzejní exemplář vakovlka. Vědci věří, že se jedná o zásadní přelom, který jim pomůže lépe pochopit geny tohoto vyhynulého živočicha. Je také možné, že jsou na cestě k tomu, že dokonce přivedou tento druh zpět k životu.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Věda a školy

    Jurský park pomalu realitou? Záchrana téměř vyhubených nosorožců pokračuje

    Před 11 dny
    Sci-fi film režiséra Stevena Spielberga Jurský park natočený podle literární předlohy Michaela Crichtona se pomalu stává realitou. Mezinárodní vědecký tým BioRescue, jenž usiluje o záchranu téměř vyhubených severních bílých nosorožců, navázal spolupráci s americkou společností Colossal Biosciences, která jako jediná na světě experimentuje s oživením zaniklých živočišných druhů a záchranou vymírajících.
     Komentáře
  • Techsvět

    Ledový muž Ötzi, jehož pozůstatky byly nalezeny v tyrolských Alpách, měl tmavou pleť, tvrdí studie. Evropané tehdy byli tmavší než dnes

    Před 14 dny
    Ledový muž Ötzi, jehož zmrzlé pozůstatky našli turisté v roce 1991 v rokli vysoko v tyrolských Alpách, je možná nejpodrobněji prozkoumanou mrtvolou na světě. Nejstarší evropská mumie ale prošla změnou. Podle nové studie vypadal Ötzi úplně jinak, než jsme si mysleli.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Neléčená dna se stává chronickým onemocněním. Je potřeba hlídat hromadění kyseliny močové

    Před 15 dny
    Dna je nebezpečné onemocnění, které vzniká v důsledku nahromadění kyseliny močové v těle. Pokud rozpoznáte její příznaky, raději se obraťte na lékaře.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Ve 3000 let staré asyrské cihle nalezli vědci rozmanitou DNA: „Je to kapsle v reálném čase"

    Před 18 dny
    Cihla pochází z paláce asyrského krále Ashurnasirpala II., který vládl čtvrt století na území dnešní Mezopotámie, dobýval okolní země a nazýval se „pánem čtyř světových stran“.
     Komentáře
  • Novinky

    Nobelistka a spoluautorka „molekulárních nůžek“ převzala v Brně čestný doktorát

    Před 19 dny
    Nositelka Nobelovy ceny Emmanuelle Charpentierová z Francie převzala ve středu čestný doktorát Mendelovy univerzity v Brně. Významně přispěla k vývoji tzv. molekulárních nůžek, jednoho z průlomových nástrojů genového inženýrství. Technologie má dopad na společnost, nadále se rychlým tempem rozvíjí a téměř každý týden přináší nové vzrušující poznatky, řekla mikrobioložka, genetička a biochemička v proslovu.
     Komentáře
  • Novinky

    Lidstvo v době kamenné málem vyhynulo. Na Zemi žilo jen 1280 jedinců

    Před 22 dny
    Před 800 tisíci lety, tedy během dlouholeté epochy doby kamenné, se populace raných lidských předchůdců snížila na pouhých asi 1280 jedinců. Během období extrémních mrazů a sucha nechybělo málo od úplného vyhynutí lidského druhu, tvrdí vědci z italské univerzity.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Původ nejzáhadnějšího národa světa: Nejsou tak staří, jak jejich politici uváděli

    Před 29 dny
    Bývalý baskický premiér Juan José Ibarretxe, který vedl severní španělský region v letech 1999 až 2009, s oblibou říkal, že Baskové jsou „staří 7000 let“. Ibarretxe z Baskické nacionalistické strany (PNV) použil toto tvrzení na obranu vytvoření nezávislého státu, jehož počátky údajně sahaly až „do mezolitu“. Ale není tomu tak, potvrdil mezinárodní tým vědců.
     Komentáře
  • Hana Strejcová
    naSeznam Médium

    Vražda Otýlie Vranské: Policie je přesvědčena, že zná jejího vraha. Již v září prozradí detaily

    Před 1 měsícem
    Od vraždy prostitutky Otýlie Vranské uplyne v září letošního roku 90 let. Případ, který je označován jako největší pomník české kriminalistiky, se policii nakonec přece jen prý podařilo za pomoci nejmodernějších metod rozluštit.
     Komentáře
  • Nespěchej

    V době bronzové probíhala velká migrace na území Polska a Ukrajiny. Stěhovali se převážně muži

    Před 1 měsícem
    Během střední doby bronzové proudily na území dnešního Polska a Ukrajiny četné migrační vlny, píší polští vědci v časopise Nature Communications. Stopy těchto dávných putujících národů se badatelům daří rozluštit díky novému genetickému výzkumu.
     Komentáře
  • Frews

    Dědičnost: Jak funguje a co dědíte po matce a co po otci?

    Před 1 měsícem
    Dědičnost je velmi zajímavé téma, nad kterým někdy uvažoval snad každý. Ať už ve spojení toho, co jste zdědili po rodičích, anebo toho, co zdědí vaše děti po vás. V tomto článku se dozvíte, jak dědičnost funguje, a jaké geny se dědí po matce, a jaké po otci. Některé znaky vás mohou opravdu překvapit.
     Komentáře
  • Deník magazín

    Fernao shodil 15 kilo, ale pak se projedl k cukrovce. Teď hubne, tím se léčí

    Před 1 měsícem
    Příběh pětašedesátiletého pana Fernanda, kterému nikdo neřekne jinak než Fernao, má mnoho společného s osudy miliónů diabetiků 2. typu. Ke své cukrovce se totiž s postupujícím věkem projedl a prolenošil. Miluje jídlo a pivo. Ale protože nechce, aby mu obezita zbytečně zkrátila život, dal se už podruhé do boje s nadbytečnými kilogramy. Jak zhubne diabetik? Přečtěte si Fernandův příběh.
     Komentáře
  • Novinky

    Nová podoba ledového muže? Ötzi byl snědý a plešatý, předky měl v dnešním Turecku

    Před 1 měsícem
    Pleš, tmavé oči a velmi tmavou pleť měl podle vědců z Německa, Itálie a Rakouska prehistorický „ledový muž“ Ötzi, jehož tělo bylo v mimořádně zachovalém stavu nalezeno na alpském ledovci na italsko-rakouském pomezí v roce 1991. Rodová linie muže, který žil v tyrolských Alpách kolem roku 3250 př. n. l., vychází přímo od prvních zemědělců, kteří do Evropy přišli před zhruba 8000-9000 lety z Blízkého východu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vaše DNA je všude kolem. Vlasy ani sliny už nejsou potřeba, zjistili vědci

    Před 1 měsícem
    Osobní údaje, tedy informace, které mohou vést k identifikaci osob, podléhají legislativní ochraně. Co ale genetické informace? Genetik David Duffy v rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětluje, proč je tato otázka namístě.
     Komentáře
  • Svět2000

    Geny lze ovládat elektřinou

    Před 1 měsícem
    Lidské geny lze aktivovat nebo deaktivovat pomocí elektřiny. Dokládá to experimentální technologie vyvinutá švýcarskými vědci.
     Komentáře
  • Nespěchej

    „Jejich jednota ve smrti naznačuje i jednotu v životě“: Pračlověk žil v nukleárních rodinách jako my dnes

    Před 2 měsíci
    Hrob z doby kamenné objevený ve střední části Německa představuje nejstarší důkaz o lidech žijících spolu jako rodina. Hrob starý 4600 let obsahoval ostatky muže, ženy a dvou dětí. Analýza vzorků DNA ukázala, že šlo o otce, matku a jejich potomky.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Východočeské 4000 let staré pohřebiště je zlatý důl: Jantar nevídané hodnoty a důkaz naší tehdejší vyspělosti

    Před 2 měsíci
    V letech 2007–2009 prozkoumali archeologové z pražského Archeologického ústavu AV ČR a pardubického Východočeského muzea v lokalitě Mikulovice u Pardubic několik skupin kostrových hrobů z počátků doby bronzové, tedy z období let 2200–1700 před Kristem.
     Komentáře
  • Novinky

    Francouzské město vytáhlo do boje proti psím výkalům. Bude je porovnávat s registrem DNA

    Před 2 měsíci
    Jihofrancouzské město Béziers se rozhodlo razantně skoncovat se psími výkaly v ulicích. Majitelé psů musí ještě tento nechat odebrat svým čtyřnohým miláčkům DNA ze slin. Údaje budou zaneseny do registru, s jehož pomocí pak úředníci budou zjišťovat, kterému zvířeti neodklizené exkrementy patří.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Drsní otužilci podle zubů: Pravěká Sibiř byla domovem dříve neznámých pralidí

    Před 2 měsíci
    Analýza DNA odhalila otužilou skupinu geneticky odlišnou od Euroasijců a východních Asiatů. Starověká sibiřská oblast nacházející se v okolí řeky Jana byla zřejmě před 30 000 lety domovem neznámé skupiny lidí velmi odolné vůči tamním mrazivým teplotám.
     Komentáře
  • Techsvět

    Biologická kamera: Vědci vyrobili zařízení, které ukládá snímky do DNA

    Před 2 měsíci
    Už při samotném názvu "biologická kamera" vám může běhat mráz po zádech. Ale ano, dámy a pánové, stalo se! Vědci vyvinuli kameru, která ukládá snímky do sekvence DNA. Zní to jako příběh z futuristického románu, ale budoucnost je tady a teď.
     Komentáře
  • Echo24

    „Z vaší DNA vytvoří zbraň proti vám.“ Kongresman varuje před biologickou zbraní jako z Bonda

    Před 2 měsíci
    Americký demokratický zákonodárce Jason Crow na bezpečnostním fóru v Aspenu minulý týden varoval před službami spojenými s testováním DNA, které mohou sloužit nepřátelským zemím k výrobě biologické zbraně určené přímo proti konkrétní osobě. Kongresman zastupující stát Colorado a člen Výboru pro zpravodajské služby uvedl, že se údajně vyrábí biologické zbraně využívající DNA k tomu, aby zasáhly či zabily konkrétní osobu. Píše o tom web The New York Post.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Velmi bohatá Bohémka z Pardubicka: Zachovalá DNA i unikátní šperky. Takto vypadala tmavovláska z doby bronzové

    Před 2 měsíci
    I když totožnost ženy z hrobu neznáme, byla velmi bohatá. Na sobě měla bronzové a zlaté šperky a nádherný náhrdelník z jantaru. Světlá pleť, hnědé vlasy a hnědé, široko od sebe posazené oči, výrazná brada, drobnější postava – i to vydal nález na hřbitově v Mikulovicích na Pardubicku, v bývalé zemi Bohémů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vědci objevili v lidském těle přirozenou imunitu proti ptačí chřipce

    Před 3 měsíci
    Vědci na Glasgowské univerzitě objevili v lidské DNA látku, která zabraňuje virům ptačí chřipky přejít na člověka. Ačkoliv si některé viry budují rezistenci, tento objev může pomoct s plánováním a předcházením dalším epidemiím.
     Komentáře
  • Deník magazín

    Malé plody, obrovský výkon: Pomohou s hubnutím, krevním tlakem i se spánkem

    Před 3 měsíci
    Proč jíst třešně? Třešně milujeme, ale málokdo ví, kolik vitaminů a antioxidantů se v nich skrývá a jak neuvěřitelně jsou zdravé. Třešně zlepšují spánek, bojují proti zánětům i zhoubným nádorům, snižují krevní tlak, pomáhají zlepšovat bolestivou dnu a podporují hubnutí. Do svého jídelníčku by je rozhodně měli zařadit i aktivní sportovci.
     Komentáře
  • Novinky

    Ženy z opačných konců světa zjistily, že jsou sestry. Nikdy předtím se neviděly

    Před 3 měsíci
    Brit Jason Fisher pomocí testu DNA zjistil, že jeho matka má sestru, která žije v Austrálii. Ženy o sobě do té doby nevěděly, ale nyní se společně snaží dohnat více než šedesát ztracených let.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Bolestivá dna může člověka dostat na dno. Hladinu kyseliny močové však sníží hořčík, třešně nebo zázvor

    Před 3 měsíci
    Dna je velice bolestivá nemoc postihující klouby. Nahromaděná kyselina močová způsobuje nepohodlí a bolest, jež však můžete zmírnit pomocí některých domácích prostředků.
     Komentáře
  • Prostor X

    Macháček: Putin potřebuje ukrajinské DNA, Kyjevu nesmí NATO a EU slibovat nesmysly, hrozí katastrofa

    Před 3 měsíci
    Pro Putina je válka klíčová, protože nebojuje jen o teritorium, ale také o ukrajinské DNA, píše deník The Wall Street Journal a komentátor Jan Macháček s tím souhlasí. Rusko se dlouhodobě potýká s klesající porodností „slovanské bílé populace“, zatímco etnická muslimská menšina a počty obyvatel střední Asie dramaticky narůstají. Čtyřicet milionů podrobených Ukrajinců by tak bylo řešením úbytku pravoslavného elementu a významným příspěvkem k budování státnosti v podobě, jaká ruskému prezidentovi konvenuje – autokratické a netolerantní vůči opozičním názorům. Fakt, že se ruská agrese nepřiblížila ani vzdáleně tomu, jak si ji představoval, je podle Macháčka dobrá lekce pro Čínu i Tchaj-wan. Z války na Ukrajině by se ale měl poučit i Západ. 00:00 V roli externího poradce 01:54 Zaměření na geopolitické otázky 05:11 Spojka mezi Andrejem Babišem a Petrem Pavlem 07:46 NATO a EU a jejich sliby, chyby 13:56 Podpora USA 16:17 Dva scénáře dalšího vývoje 22:35 Ukrajinské DNA 27:03 Pochvala Číny 32:00 Diktátoři na naší straně
     Komentáře
  • Novinky

    Neviditelná náplast urychlí hojení ran, slibují vědci

    Před 3 měsíci
    Vědci z Královské univerzity v Londýně vyvíjejí revoluční nanotechnologii, která má sloužit jako neviditelná náplast a urychlit hojení ran. Cílem nanotechnologie je zacílit terapii přesně tam, kde je potřeba, ať už je to na kůži nebo kdekoli jinde v těle. Pomoci může i v případech složitých ran, jako jsou vředy na diabetické noze. Informovala o tom agentura AP, která nabídla i video.
     Komentáře
  • inSmart

    Příroda má v rukou nástroj k dlouhověkosti i potlačení rakoviny. Klíčem jsou velryby

    Před 3 měsíci
    Zvířecí i rostlinná říše nás i dnes dokáže překvapit téměř každým dnem. Nejnovější výzkumy například dokazují, že by nás velryby grónské mohly naučit, jak lépe bojovat například s rakovinou. Velryby a kytovci obecně jsou pro řadu vědních oborů stále velkou záhadou. Z lékařského hlediska nám kupříkladu připadá téměř nemožné, že by se tak obrovská zvířata mohla dožívat požehnaného věku až 200 let. Přesto tomu tak v případě velryb grónských skutečně je, a nejen to. Velryby totiž mají naprosto jedinečný metabolismus, který jim pomáhá předcházet celé řadě onemocnění, která ve stáří komplikují život například lidem. Schopnost velryb grónských bojovat proti degeneraci buněčných tkání byla
     Komentáře
  • Svět2000

    Nový výzkum DNA mění původ lidských druhů

    Před 3 měsíci
    Nová studie naznačuje, že Homo sapiens se vyvinul z mnoha různých populací napříč Afrikou před 120 000-135 000 lety, po dlouhých obdobích genetického míšení.
     Komentáře
  • Novinky

    Krev na airbagu, DNA na nedopalku. Policisté hledali řidičku, která utekla od vážné nehody

    Před 3 měsíci
    Jako z napínavé detektivky vypadalo vyšetřování dopravní nehody v Brně, při níž řidička škodovky narazila do druhého auta, v němž zranila tři lidi. Žena hned po nehodě utekla, aniž by zraněným pomohla.
     Komentáře
  • Novinky

    Výzkumníci z Olomouce odhalili tajemství přenosu DNA v chromozomech ječmene

    Před 3 měsíci
    Čeští a němečtí vědci zjistili, jak je uspořádána dědičná informace v chromozomech ječmene v průběhu buněčného dělení. Výzkumníci tím zaplnili dosavadní prázdné místo ve znalostech DNA rostlin, konkrétně v popisu struktury dědičné informace v průběhu buněčného dělení a přenosu do rostlinných potomstev.
     Komentáře
  • Novinky

    DNA všude kolem nás. Vědci zkoumají složení ekosystému pomocí genetických stop v ovzduší

    Před 3 měsíci
    Díky stanicím na monitorování kvality ovzduší mohou vědci zjistit, jaké druhy rostlin a zvířat žijí v místním ekosystému. Spolu se ztrátou srsti, peří, šupin nebo pylu v přírodě po sobě organismy totiž zanechávají také genetickou stopu, která je přístroji čitelná. O projektu, který probíhá v Británii, informovala tento týden agentura AP.
     Komentáře
  • JakZdravě

    Nadbytek kyseliny močové v těle a jak její hodnoty snížit: Důležitá je změna jídelníčku, neměl by obsahovat potraviny s puriny

    Před 3 měsíci
    Kyselina močová přirozeně odchází z těla přes ledviny močí. Když je jí nadbytek, nastávají problémy, které mohou vyústit v závažné zdravotní komplikace.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jako předek královské rodiny by dnes neprošel. Seznamte se, takto vypadal první Brit: muž z Cheddaru

    Před 4 měsíci
    Cheddar je malá vesnička ležící v rokli Cheddar Gorge na jihozápadě Anglie. Je domovem nejstarší dochované lidské kostry nalezené na území Velké Británie a také světoznámého sýru čedar, k jehož dozrávání se dodnes využívá místních jeskyní.
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    Nechte si označit kolo nebo vozík. Prostějov zajišťuje službu bezplatně

    Před 4 měsíci
    Městská policie Prostějov bude v rámci Programu prevence kriminality ve městě Prostějově v měsících červen a červenec pokračovat v sedmé etapě značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA. Pro zájemce je tato služba zdarma. „Značit se bude každé pondělí a středu na služebně Městské policie Prostějov v době od 8:00 do 11:00 a od 12:00 do 16:00 hod. V letošním roce bude označeno 150 kol. Značení je určeno nejen pro obyvatele města Prostějova, ale i okolních obcí,“ stojí na webu města Prostějov.
     Komentáře
  • Novinky

    Kanadská policie vyřešila 48 let starou vraždu šestnáctileté dívky

    Před 4 měsíci
    Kanadská policie oznámila, že objasnila znásilnění a vraždu mladé dívky z roku 1975. Nezvratné důkazy proti dnes již mrtvému pachateli poskytl test DNA. Policie proti němu v minulosti několikrát zasahovala, ale do spojitosti s tímto konkrétním případem si jej dala teprve loni.
     Komentáře
  • IT pro Tebe

    Vědci nesmí zpracovávat nalezenou DNA: i vaše výkaly jsou vaše soukromá identita

    Před 4 měsíci
    Dříve, když jste chtěli najít DNA sekvenci v určitém vzorku, museli jste se vydat na hledání té konkrétní sekvence - museli jste ji chytit háčkem navrženým speciálně k tomu účelu. To již není nutné. Technologie sekvenování DNA pokročila do fáze, kdy můžete odebrat vzorek z téměř jakéhokoli prostředí - kapky vody, ledového jádra, hrstky písku či půdy, dokonce vzduchu - a prostě zjistit, jaká DNA tam je.
     Komentáře
  • Petr Kutka
    naSeznam Médium

    Totožnost mrtvé ženy z Isdalu je i po více jak 50 letech záhadou

    Před 4 měsíci
    Zemřela v mrazivém prostředí v plamenech. Její smrt stále vyvolává řadu otázek, na které se jen těžko hledají odpovědi. Seznamte se s jednou z největších severských záhad.
     Komentáře
  • inSmart

    Pangenom: Vědci představili zatím nejrozmanitější soubor lidských genomů

    Před 4 měsíci
    Mezinárodní tým vědců ve středu představil první lidský „pangenom“, dosud nejúplnější soubor lidských genomů získaných od 47 lidí různého etnického původu, který lépe odráží světovou populaci. Jedná se o takovou „referenční příručku“, s jejíž pomocí budou moci lékařští vědci vyřešit řadu nemocí. Genom lze popsat jako genetický plán v tomto případě pro každého člověka. Obsahuje všechny prvky DNA a informace potřebné pro vývoj a růst. Genom dvou jedinců se shoduje na 99 procent, upozornil server ScienceAlert. Zbývající procento se však liší a významnou měrou činí každého člověka jedinečným, včetně jeho nemocí. Právě tato na první pohled nepatrná odlišnost u některých jedinců zvyšuje
     Komentáře
  • Deník

    Laskavý otec byl brutálním vrahem. Jeho potomci o tom neměli ani tušení

    Před 4 měsíci
    Kreativní využití příbuzenského porovnání genetických vzorků ve veřejných databázích pomohlo americkým úřadům uzavřít pátrání po Williamu Leslie Arnoldovi. Zjistili, že mladík odsouzený v roce 1959 na doživotí za vraždu rodičů, po útěku z vězení žil desítky let v Americe a nakonec odešel do Austrálie. Tam zemřel v roce 2010. Na stopu je přivedl syn, který se chtěl dozvědět víc o svém otci.
     Komentáře
  • inStory

    Darwinova teorie dostává další trhliny. Vědci zjistili, že náhlé změny v DNA odlišily lidi od ostatních savců

    Před 4 měsíci
    Zhruba před jedním milionem let došlo k náhlé změně DNA, na kterou vědci přišli náhodou asi před dvaceti lety, když porovnávali lidský a šimpanzí genom. A díky této genové evoluci jsou dnes lidé jiní než jejich nejbližší příbuzní, tedy právě šimpanzi a jim příbuzní bonobové.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Z vegetariána se pračlověk musel stát masožravcem: Agresivní pud a některé rysy dravců máme v DNA

    Před 4 měsíci
    "Dnešní člověk je výsledkem dlouhého procesu přírodního výběru: lidé, kteří uměli lépe zabíjet a kteří žili ve společenstvích lépe přizpůsobených tomuto cíli, přežívali na úkor lidí mírnějších a žijících v jinak uspořádaných společenstvech."
     Komentáře
  • Novinky

    Vědci představili dosud nejrozmanitější soubor lidských genomů

    Před 4 měsíci
    Mezinárodní tým vědců ve středu 10. května představil první lidský „pangenom“, tedy dosud nejúplnější soubor lidských genomů, sekvenovaných od 47 lidí různého etnického původu, který lépe odráží světovou populaci. Doufají, že pomůže vysvětlit příčinu řady nemocí a výrazně rozšíří možnosti personalizované medicíny, napsala agentura AFP.
     Komentáře
  • Novinky

    V Británii se narodily první děti s DNA od tří lidí

    Před 4 měsíci
    V Británii se narodily první děti vytvořené experimentální technikou kombinující genetickou informací tří dárců, která má zabránit tomu, aby zdědily vzácné genetické choroby. Ve středu to potvrdil britský úřad pro lidskou fertilizaci a embryologii (HFEA), podle nějž jde o méně než pět dětí, ale další podrobnosti neposkytl, aby ochránil identitu rodin.
     Komentáře
  • Deník

    Zázrak pro zdraví nyní roste i ve vašem okolí. Nejspíš o tom ale ani nevíte

    Před 5 měsíci
    Lahodnou chuť i spoustu zdravotních benefitů má rostlina s názvem bršlice kozí noha. Roste hojně na pastvinách, v zahradách, na okrajích lesů i v parcích. Když pozorně prozkoumáte okolí svého domu či bytu, určitě ji najdete. Tento přírodní zázrak může do svého jídelníčku snadno zařadit každý, stačí jen o něm vědět.
     Komentáře
  • Deník

    Zázrak pro zdraví nyní roste i ve vašem okolí. Nejspíš o tom ale ani nevíte

    Před 5 měsíci
    Lahodnou chuť i spoustu zdravotních benefitů má rostlina s názvem bršlice kozí noha. Roste hojně na pastvinách, v zahradách, na okrajích lesů i v parcích. Když pozorně prozkoumáte okolí svého domu či bytu, určitě ji najdete. Tento přírodní zázrak může do svého jídelníčku snadno zařadit každý, stačí jen o něm vědět.
     Komentáře
  • CzechSight

    Na stopě migrujícím houbám. Kam až mohou dojít?

    Před 5 měsíci
    Houby jsou fascinující, všudypřítomné organismy. Mnoho druhů využíváme v potravinářství, průmyslu i medicíně, zatímco jiné nás mohou ohrožovat. Mohli bychom mapovat jejich pohyb a lokalizovat, odkud a kam se šíří?
     Komentáře
  • Náš region

    Pozůstatky v Rakousku patřily pohřešovanému muži z Brna

    Před 5 měsíci
    Pohřešovaného devětatřicetiletého muže z Brna našli v Rakousku mrtvého. Totožnost potvrdil rozbor DNA.
     Komentáře
  • Epicwoman
    naSeznam Médium

    Objev struktury DNA: 70 let inovací v genetice a biotechnologiích

    Před 5 měsíci
    Před 70 lety, v roce 1953, byla publikována vědecká studie, která změnila svět biologie a medicíny. James Watson a Francis Crick poprvé zveřejnili strukturu deoxyribonukleové kyseliny (DNA).
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Jezero plné kostlivců vyvolalo matoucí otázky o tom, kdo tito lidé byli a jak zemřeli

    Před 5 měsíci
    Výzkumníci zjistili, že kostry nalezené u indického jezera patřily Řekům. Na tyto překvapující výsledky přišli na základě vyšetřování záhadných lidských pozůstatků.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Dlouhá léta měli vědci důkaz z DNA, že Ameriku neobjevil Kolumbus, ale Polynésané

    Před 5 měsíci
    Jedním ze způsobů jak studovat dávné lidské migrace, je zkoumat geny zvířat, která se s lidmi přemísťovala po planetě. Při studiu migrace do Tichomoří se vědci zaměřili na geny starověkých a moderních kuřat. Vyvrátili tak dřívější hypotézu, že se Polynésané plavili do Jižní Ameriky před příchodem Evropanů.
     Komentáře
  • Epicwoman
    naSeznam Médium

    Objev struktury DNA: 70 let inovací v genetice a biotechnologiích

    Před 5 měsíci
    Před 70 lety, v roce 1953, byla publikována vědecká studie, která změnila svět biologie a medicíny. James Watson a Francis Crick poprvé zveřejnili strukturu deoxyribonukleové kyseliny (DNA).
     Komentáře
  • Newstream

    Vědci vypěstovali karbanátek z mamuta, pozřít se ho zdráhají. V mase z laboratoře ale vidí budoucnost

    Před 5 měsíci
    Jste zvědaví na karbanátek z „mamutího“ masa? Prohlédnout si ho můžete, ochutnat ne. Je to zatím jen návnada na možnosti, které genové inženýrství nabízí potravinářskému průmyslu. Tedy dostat na talíř nedostupnou lahůdku, anebo získat maso za dostupnější cenu a citlivěji k životnímu prostředí.
     Komentáře
  • TechFocus

    Záhadu proteinů, vznikajících „z ničeho“, odhalil tým českých a německých vědců

    Před 5 měsíci
    Z odpadní DNA se obvykle netvoří proteiny – ale pokud se tak stane a ujmou se, stanou se součástí buněčné proteinové výbavy. Říká se jim de novo, protože vznikají v podstatě z ničeho, úplně znova, a moc se toho o nich neví.
     Komentáře
  • Proženy

    Dna: Nemoc králů, kterou trpí nejvíce muži po šedesátce, může ale přijít dříve a postihnout i ženy

    Před 5 měsíci
    Možná jste o dně čili pakostnici četli v nějaké historické knize v souvislosti s dekadentním životem šlechty. Ale nemoc projevující se bolavými klouby, hlavně toho u palce na noze, se běžně vyskytuje i v současnosti. Každopádně souvisí se životním stylem, ale zřejmě ne tolik, jak se dřív soudilo.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci analyzovali DNA z Beethovenových vlasů. Co nám odhalily o jeho zdraví?

    Před 5 měsíci
    Světoznámý skladatel trpěl dle dochovaných pramenů ztrátou sluchu, zažívacími obtížemi a onemocněním jater. Vědci v nové studii na základě DNA analýzy jeho vlasů zkoumali, zda a jaký měly jeho choroby genetický podklad. Podařilo se jim také zjistit nové zajímavé informace o umělcově původu.
     Komentáře
Reklama