Zavřít
Galileo Galilei

Galileo Galilei

Nejnovější články na Seznamu na téma Galileo Galilei
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Průlomové vynálezy: 7 vynálezů, které změnily svět

    Před 1 měsícem
    Vědecká revoluce 17. století přinesla nejen víru v rozum a poznatelnost světa, ale také důvěru v nástroje vědy. Mnohé z nich, ačkoliv v principu jednoduché, pomohly odstartovat ohromný technologický rozmach dneška.
     Komentáře
  • inStory

    Papež v červnu 1633 donutil Galilea Galileiho odvolat tvrzení, že se Země otáčí kolem Slunce. Církev to totiž přiznala až v roce 1992

    Před 1 měsícem
    Zdá se to být neuvěřitelné, ale církev až do roku 1992 zastávala stanovisko, že se Galileo Galilei v roce 1663 mýlil, když tvrdil, že se Země otáčí kolem Slunce. Dokonce v červnu toho roku tehdejší papež donutil, aby svá tvrzení odvolal.
     Komentáře
  • Tiscali

    Hlavně ať to rychle schne a nedělá kaňky

    Před 1 měsícem
    Obyčejné pisátko, bez něhož se (zatím) neobejdeme ani v době digitálních technologií: Před 79 lety získal maďarský vynálezce László Bíró americký patent na kuličkové pero.
     Komentáře
  • iKINO

    Star: Zhmotněný sen o hvězdě ve vizualizaci Tomislava Jakupce s přívětivou hudbou

    Před 2 měsíci
    Již staří Řekové pojmenovali souhvězdí severní oblohy, která se uchovala až do dnešní doby a Galileo Galilei jako první použil v roce 1610 k pozorování vesmíru nového vynálezu, dalekohledu. „Nespouštěj své oči z hvězd a své nohy ze země.“ Theodore Roosevelt (1858-1919) 26. prezident USA
     Komentáře
  • Dotyk

    Jupiterův měsíc Europa může být domovem zabijáckých medúz, zjistili vědci

    Před 3 měsíci
    Měsíc Europa, též nazývaný jako Jupiter II, je měsíc planety Jupiter, který objevil už Galileo Galilei. Svými 3100 km v průměru je menší než náš Měsíc, ale zdá se, že na rozdíl od Měsíce by zde mohl existovat život. Vědci přišli z teorií, že by se zde mohly nalézat skutečně smrtící medúzy. Europa totiž poskytuje ideální podmínky pro tyto nebezpečné tvory. Jak to?
     Komentáře
  • Dotyk

    Na Jupiterově měsíci vědci našli ledové hřebeny. Může se pod nimi ukrývat život

    Před 3 měsíci
    Jupiterův měsíc o průměru 3100 km poprvé spatřil Galileo Galilei v 17. století. O čtyři sta let později se stal jedním ze žhavých kandidátů na mimozemský život. Jeho povrch je totiž podobný Grónskému ledovci.
     Komentáře
  • Nedd

    Na měsíci Europa je oceán bohatý na kyslík. Najdeme tam život?

    Před 4 měsíci
    Nové poznatky naznačují, že Jupiterův měsíc Europa má oceán podobný těm, které známe ze Země. Vysvětlují také, jak se do do něj dostává kyslík.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Na Česko měl spadnout prastarý meteorit. Vděčíme mu nejen za zlato a lithium

    Před 4 měsíci
    Zvláštní kruhová stavba české kotliny vedla ke vzniku teorie o impaktovém kráteru. Jako první s ní přišel už Galileo Galilei.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jupiter má zvláštní měsíc. Uvnitř se skrývají horké prameny obsahující život

    Před 6 měsíci
    Již několik let se spekuluje o tom, že na Jupiterově měsíci Europa by se mohl nacházet život. Nové objevy, na kterých se podílela také česká vědkyně, tuto teorii ještě více potvrzují. Pod několika kilometrovou skořepinou z ledu se totiž ukrývá oceán tekuté vody a hydrotermální prameny.
     Komentáře
  • Proboha

    Kalendárium: Muž, který četl Boží myšlenky

    Před 7 měsíci
    Evangelický teolog, astronom, astrolog a matematik. To vše, a ještě víc byl Johannes Kepler, od jehož narození uplyne 27. prosince 450 let. „Zabývat se astronomií znamená číst Boží myšlenky,“ řekl a celý svůj život se toho držel. Tyto dva pohledy, věda a víra, jsou zdánlivě neslučitelné. Ovšem jen na první pohled.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Vraťte Pluto mezi planety, vyzývají vědci a navrhují revoluci. Kritéria by splňoval i Měsíc

    Před 7 měsíci
    Pluto by se mělo stát opět planetou. Navrhuje to skupina vědců, podle kterých je současná definice zastaralá a především se neopírá o vědecké základy, které položil už Galileo Galilei. Výzkumníci proto chtějí podmínky výrazně upravit. Pokud by na jejich návrh Mezinárodní astronomická unie (IAU) přistoupila, rozšířily by se stávající planety i o další tělesa včetně například Měsíce, informoval web Science Alert.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Hutka: My budeme podepisovat, vy zpívat a obklíčíme bolševika, říkal mi Havel

    Před 8 měsíci
    V sobotu 18. prosince uplyne od úmrtí Václava Havla deset let. Aktuálně.cz připravilo seriál 10 rozhovorů s lidmi, kteří vedle něho působili.
     Komentáře
  • inStory

    Podle vědců vychází klasifikace planet z folkloru a astrologie spíše než z vědy

    Před 8 měsíci
    Definice planet byla podle IAU schválena v roce 2006 a vyškrtla ze seznamu Pluto. Máme tedy planety: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.
     Komentáře
  • inStory

    Existující mimozemské civilizace cestující vesmírem? Speciální projekt se zaměří na hledání důkazů

    Před 1 rokem
    Pokud někde existují mimozemské civilizace, které disponují vyspělými technologiemi, jež jim umožňují cestování vesmírem, chceme to vědět. Zjistit to má speciální projekt, na němž se bude podílet řada předních vědců.
     Komentáře
  • Náš region

    „Vynášíte svůj rozsudek nade mnou s větším strachem, než s jakým mu naslouchám,“ postavil se Giordano Bruno církvi

    Před 1 rokem
    Píše se 8. únor 1600 a před papežskou komisí v Římě stojí obviněný italský filozof a astronom Giordano Bruno. Devět kardinálů právě podepsalo jeho rozsudek smrti a ukázalo tak ušlechtilost a lásku křesťanské církve.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Angelinu Jolieovou zdobí nové tetování. Je to umění přenesené přímo na tělo, říká herečka

    Před 1 rokem
    Angelina Jolieová (46) rozhodně nepatří mezi odpůrce tetování. Naopak jich má celkem 22, z nichž jedno je úplně nové. Na ruku si herečka nechala vytetovat slavnou větu astronoma Galilea Galileiho. Nápis Eppur Si Muove, v překladu A přece se točí, má být podle amerických médií narážkou na soudní spor s Bradem Pittem o péči o děti, který Angelina prohrála.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Mohla se česká kotlina zformovat následkem dopadu návštěvníka z kosmu?

    Před 1 rokem
    K typickému reliéfu české kotliny, obklopenému prstencem pohraničních hor, se váže kuriózní historka. Někteří i velmi slavní vědci byli přesvědčeni, že vznikla jako důsledek dopadu obřího meteoritu...
     Komentáře
  • Fajntip

    3 nejkreativnější znamení zvěrokruhu, kterým nikdy nedojdou nápady. Patříte mezi ně?

    Před 1 rokem
    Každý máme jinou představivost a své nápady tedy využíváme různými způsoby. Někteří z nás se umí snadno vyjádřit malováním, psaním, zpěvem nebo tancem a jiní mají talent spíše na jiné věci. Kterým znamením ale představivost rozhodně nechybí a jsou těmi největšími kreativci zvěrokruhu?
     Komentáře
  • Vrtáci při práci

    A přece se točí! Řekl si pilot napadrť rozsekané helikoptéry

    Před 1 rokem
    Je docela dobře možné, že za řízením téhle helikoptéry sedí nějaký vzdálený potomek slavného Galilea Galilei.
     Komentáře
  • Novinky

    Horoskop | Vodnář: Obecná charakteristika jedenáctého znamení zvěrokruhu

    Před 1 rokem
    Pokud jste se narodili v období mezi 21. lednem až 20. únorem, vaším astrologickým průvodcem je Vodnář. Jaká je charakteristika jedenáctého znamení zvěrokruhu?
     Komentáře
  • Expres FM

    26. únor: Padesátiny slaví největší hitmaker od dob Beatles

    Před 1 rokem
    V roce 1983 se na vrcholu americké hitparády na dlouho usadil Michael Jackson s nejprodávanějším albem všech dob. Narozeniny slaví krasobruslařská hvězda Radka Kovaříková nebo legenda sešívaných Stanislav Vlček.
     Komentáře
  • Fajntip

    Kdy nastanou úplňky v roce 2021 a jak ovlivní vaše zdraví a emoce

    Před 1 rokem
    Obloha přitahovala zraky lidí odnepaměti. Obdivovali světelné útvary vyskytující se na obloze a bedlivě pozorovali změny, které se na ní odehrávaly. Lidské pozornosti se neubránil ani Měsíc. Zájem o něj se prohloubil s vynálezem dalekohledu, který učinil Galileo Galilei.
  • inStory

    Jak se vyznat v teploměrech a jaký vybrat právě do vaší rodiny

    Před 1 rokem
    Dříve byl v domácích lékárničkách pouze klasický rtuťový teploměr. Ten se už ale více než 10 let na pultech lékáren neobjevuje, protože jeho prodej zakázala Evropská unie.
     Komentáře
  • Babyweb

    Těhulka Live! Tereza: Silvestr

    Před 1 rokem
    Jmenuji se Tereza, je mi 31 let. V létě jsem se vdala za skvělého muže, který chtěl dítě o něco více a o něco dříve než já. :-) Mojí vášní je cestování a lezení po horách. Procestovala jsem půlku světa, žila v Kanadě i v Praze a usídlila se v Podbeskydí. Na dítě jsem se necítila nikdy připravena a nejsem jedna z těch žen, které to berou jako náplň svého života. Třeba mi to mlíko na mozku změní. :-) Teď mi zbývá pár měsíců se na novou roli připravit.
     Komentáře
  • Kulendář Míši a Ríši

    Dnes má svátek Čestmír. Co s ním má společného Galileo Galilei?

    Před 1 rokem
    Dnes slaví svátek nejen Létající Čestmír, ale máme tu i jedno výročí.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Návrat Betlémské hvězdy? V pondělí 21. prosince dojde k vzácnému setkání Jupiteru se Saturnem

    Před 1 rokem
    Den za dnem se k sobě planety zvolna přibližují a to až do pondělí 21. prosince, kdy téměř splynou v jednu hvězdu. Něco podobného se naposledy událo v roce 1623 a znovu se zopakuje až za šedesát let!
     Komentáře
  • Novinky

    Velká konjunkce planet nastane 21. prosince. Vánoční hvězdu nyní doplňuje Měsíc

    Před 1 rokem
    Poslední týdny můžeme po západu slunce, nízko nad jihozápadním obzorem, sledovat dva nápadné zářící body, obří plynné planety Jupiter a Saturn. Den za dnem se k sobě zvolna přibližují, a to až do pondělí 21. prosince, kdy téměř splynou v jednu „hvězdu“. Něco podobného se naposledy událo v roce 1623 a znovu se zopakuje až za 60 let. Aktuálně se navíc planety v jednom zorném poli setkávají i s Měsícem.
     Komentáře
  • Flowee

    Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu tvoříme sami, říká profesor Jan Rak

    Před 1 rokem
    Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o realitě říká hrnek s kávou na stole?
     Komentáře
  • Novinky

    Ukradené knihy za 84 milionů se našly pod podlahou

    Před 1 rokem
    Před více než třemi lety zmizelo na 240 vzácných knih ze skladiště britské celní zprávy ve Felthamu. Byla mezi nimi i první vydání knih, které napsal Galileo Galilei či Isaac Newton. Díky mezinárodní policejní spolupráci se podařilo téměř všechny knihy najít ukryté pod podlahou v jednom z domů na rumunském venkově nedaleko Bukurešti. V pondělí o tom informovala BBC.
     Komentáře
  • Proženy

    Očima padesátky: Krize záchodového věku aneb Kam se zatoulaly všechny roličky od toaletního papíru?

    Před 1 rokem
    Čím jsem starší, tím víc věcí mi dochází. Ale že se to bude týkat i toaletního papíru, bych se věru nenadála. O tom všem, ale i o dalších radostech i starostech života (nejen) padesátky, vám tu budu psát každé pondělí ráno.
     Komentáře
  • České noviny

    V Rumunsku našli ukradená první vydání Newtona či Galileiho

    Před 1 rokem
    Policie v Rumunsku našla ukradené vzácné knihy, včetně prvních vydání prací Galilea Galileiho a Isaaca Newtona. Oznámila to dnes stanice BBC s tím, že na 200 vzácných a cenných výtisků má hodnotu více než 2,5 milionu liber (přes 73 milionů korun).
     Komentáře
  • Aktuálně

    Znát polohu tramvaje s přesností na 1,5 metru? Fascinující marnost nad marnost

    Před 2 roky
    Zadatovanost nám ohlodává fantazii, ztrácíme cit pro free chaos, pro změnu, ztrácíme schopnost reagovat, jen sedíme jak pecky očima připoutáni k aplikacím. A na tom, že tramvaj nejede, stejně nic nezměníme.
     Komentáře
  • Osel

    Galileiho fyzika a filosofové

    Před 2 roky
    Jeden ze zakladatelských počinů novodobé fyziky vyžadoval matematický popis pohybu, technickou zručnost k jeho měření, ale také nový pohled na děje v pozemské přírodě jako na jevy uchopitelné těmito prostředky. Přesto si Galilei uvědomoval, že matematika je pro poznání světa jen nástrojem, zdrojem poznání je pozorování. Nebyl také převratným a dosud nedoceněným filosofem?
     Komentáře
  • Osel

    Galileo Galilei, problémy a inkvizice

    Před 2 roky
    Geniální technik a pozorovatel občas uvízl v zajetí své představy, občas se nechal unést svým misijním záměrem, někdy i zvláštnostmi své povahy. Opravdu se Země točí? A nebyl taky skrytý epikúrejec? Inkvizice ho naštěstí odsoudila „jen“ za kázeňský přestupek.
     Komentáře
  • Flowee

    Kdy bude na Zemi ráj? Až zjistíme, že si realitu vytváříme sami, říká profesor Jan Rak

    Před 2 roky
    S profesorem kvantové fyziky a vědcem CERNu o tom, jak se díky urychlovači částic dá zjistit, co je a není realita, a jak tato zjištění mohou pomoci světu.
     Komentáře
  • G

    Mikuláš Koperník a jeho renesanční osobnost: Léčil, válčil a pozoroval hvězdy

    Před 2 roky
    Mikuláš Koperník je jedním z astronomů, jejichž jméno resonuje historií stejně hlasitě, jako jména Galileo Galilei či Johannes Kepler. V průběhu existence lidstva se podařilo učinit nespočet objevů a teorií, kterými se lidé dříve řídili nebo se jimi řídíme dodnes. Některé byly správné a přetrvaly, jiné potřebovaly poopravit a některé byly dokonce celé změněny. Věřilo se, že je země placatá nebo že je středem vesmíru – zde ale učinil zásadní objev právě Mikuláš Koperník, který přinesl teorii heliocentrismu. Dnes si připomínáme narození této renesanční osobnosti.
     Komentáře
  • TVguru

    Revoluční vynálezy: Díky novému dokumentu můžeme nahlédnout do originálních zápisků a náčrtů největších vizionářů

    Před 2 roky
    Za všemi výjimečnými vynálezy, které přispěly k pokroku lidstva, se skrývají příběhy plné odvahy, boje, obětí, odhodlání a moudrosti. Stáli za nimi vizionáři, kteří ať už vědomě nebo ne, riskovali smrt, chudobu a výsměch, aby zaručili vývoj našeho druhu. Právě těmto příběhům se věnuje nový dokument z dílny společnosti BBC.
     Komentáře
  • Náš region

    Liberecké Naivní divadlo nastudovalo hru o slavném astronomovi

    Před 2 roky
    Liberecké loutkové Naivní divadlo v pondělí v předpremiéře pro školy uvedlo inscenaci o životě italského učence Galilea Galileiho. Premiéru bude mít Hvězdný posel v sobotu. Tvůrci inscenace se inspirovali knihou, kterou napsal a nakreslil světově proslulý český výtvarník Petr Sís, řekl dramaturg divadla Vít Peřina.
     Komentáře
  • Byl jednou jeden...

    Byl jednou jeden...vynálezce: Galileo Galilei

    Před 2 roky
    9. díl animovaného seriálu Byl jednou jeden... vynálezce.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Trvale neklidná Země aneb 12 různých pohybů zeměkoule

    Před 2 roky
    Galileo Galilei prý kdysi prohlásil: A přece se točí! Země ve skutečnosti dělá ale daleko víc různých pohybů. Se všemi pohyby Země vás seznámí článek z roku 1904.
     Komentáře
Reklama