Zavřít
Historie

Historie

Nejnovější články na Seznamu na téma Historie
  • Ansu

    Operace Paperclip: Kontroverzní převod nacistických vědců do USA po druhé světové válce

    Před 7 hodinami
    Operace Paperclip, tajná americká zpravodajská operace, přivedla do Spojených států více než 1600 německých vědců, inženýrů a techniků po skončení druhé světové války v Evropě. Cílem bylo využít jejich znalostí pro vojenské a průmyslové účely, a to s významným dopadem na raketový program, letectví, kosmický výzkum a medicínu ve Spojených státech.
     Komentáře
  • Heluš
    naSeznam Médium

    V Nizozemsku nalezli nacistický poklad: Zloděj pocházel z Čech, svou identitu dokázal bedlivě tajit

    Před 10 hodinami
    Na začátku tohoto roku se v Nizozemsku spustila akce, která se nazývala zlatá horečka. Národní archiv Holandska tehdy odtajnil mapu, na které jsou vidět pozice ukradeného pokladu z banky v Arnhemu.
     Komentáře
  • Hrady

    Miranovy duby připomínají tragédii z doby selského povstání

    Před 10 hodinami
    Na památku obětí potlačené selské rebelie z roku 1775 bylo vysazeno poblíž Přezletic celkem jedenáct dubů. Po téměř 250 letech je však již zcela pohltil Vinořský háj Badatelé dlouho nemohli tu záhadu rozluštit. Josef Miran byl zcela nepochybně vesnickým rychtářem, ale žádný statek ve vsi neměl majitele toho jména a žádný sedlák se tak nejmenoval. Také pátrání v matrikách bylo marné, takové příjmení se tam nikde a nikdy nevyskytovalo.
     Komentáře
  • Ansu

    Jak se Austrálie stala terčem posměchu: Příběh prohrané války s ptáky emu

    Před 11 hodinami
    Dnes se podíváme na poměrně známý příběh. Přesuneme se do Austrálie po první světové válce, kdy mnoho bývalých vojáků dostalo za odměnu zemědělskou půdu. Jejich úrodu však ničil nemilosrdný škůdce.
     Komentáře
  • V H
    naSeznam Médium

    První moderní auto slaví 100 let. Bylo geniální, ale neskutečně ošklivé

    Před 11 hodinami
    Uvažovali jste někdy nad tím, kdo jako první přišel s kompaktní koncepcí moderního vozu? Tedy takového, který má světla, motorový prostor i blatníky s koly integrované v karoserii? Revoluce přišla z Rumunska.
     Komentáře
  • Frews

    Mléčný skandál z 19. století zabil tisíce miminek

    Před 11 hodinami
    V 50. letech 19. století docházelo v New Yorku k záhadným otravám dětí. I když se to může zdát neuvěřitelné, krávy se krmily odpadem z lihovarů. Dávaly sice modré mléko, ale to se za pomocí sádry upravilo, aby mělo zdravější barvu. Zemřelo kvůli němu tisíce kojenců.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Vlak ohnivým peklem: U Vrbna pod Pradědem proběhla jedna z největších železničních katastrof v historii Evropy

    Před 11 hodinami
    Nehoda, která se v roce 1961 stala na jedné z regionálních tratí z Karlovic, je dodnes jedním z nejhorších železničních neštěstí u nás, a dokonce i v Evropě.
     Komentáře
  • Petr Kutka
    naSeznam Médium

    Nacht und Nebel. Nacistický způsob, jak vymazat nepohodlné osoby ze světa

    Před 11 hodinami
    Zvěrstva, která se děla během druhé světové války, nelze jen tak nechat ležet ladem a zapomenout na ně.
     Komentáře
  • vratislav konecny
    naSeznam Médium

    Mehter, osmanská hudba, která šířila strach a paniku po celé Evropě

    Před 12 hodinami
    Muselo to být šílené, útočník ještě nebyl vidět, ale dával o sobě velmi hlasitě slyšet. V čele osmanských armád valících se Balkánem do středu Evropy pochodovali a jeli na koních hudebníci.
     Komentáře
  • Hana Beneš Ápková
    naSeznam Médium

    Prostituce na Divokém západě: pronásledovaná i tolerovaná

    Před 12 hodinami
    Divoký západ byl královstvím mužů. Vydobýt si bohatství se vydávali hlavně mladí muži, kteří doufali, že najdou zlato, a budou moci založit či zaopatřit rodinu. V některých oblastech muži tvořili 90 % populace, v lepším případě „jen“ 75 %.
     Komentáře
  • Eva Slachová
    naSeznam Médium

    Jezdila jsem autobusovou „linkou smrti“: U Svojkovic roku 1982 zemřelo 7 osob, včetně 3leté dívky

    Před 13 hodinami
    Autobusovému spoji jedoucímu z Rokycan směrem do Mýta se kdysi přezdívalo „linka smrti“. Lidé tak této trase začali říkat po tragické nehodě, která se odehrála v roce 1982 u Svojkovic. Tehdy se zde střetla armádní cisterna s autobusem.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Americký plán uspořádání poválečného Německa měl vrátit poražený stát do ,,doby kamenné". Ponížení se nakonec nekonalo

    Před 14 hodinami
    Morgenthauův plán byl projektem či vizí poválečného uspořádání Německa. Koncepce vznikla v září 1944, tedy ještě v době, kdy probíhaly na frontách líté boje. Z Německa se měl v dikci plánu v podstatě stát agrární stát bez průmyslových kapacit.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Skutečný vynálezce prvního tanku? Geniální český válečník Jan Žižka!

    Před 14 hodinami
    V první světové válce způsobilo využití tanků na válečném poli doslova revoluci ve vedení moderních válek. Přesto je ale podle mnohých odborníků samotný vynález tanku o hodně starší. Historický článek z roku 1927 vás seznámí s tím, že prapůvod tanků je potřeba hledat u našich husitů a Jana Žižky z Trocnova a Kalicha.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Svatováclavský kult stál u formování českého státu. Zničili ho až nacisté

    Před 14 hodinami
    Ve školách se učíme příběh o životě knížete Václava a snažíme se správně určitě datum jeho úmrtí. Zapomínáme však na to, jak velmi silný kult tohoto světce ovlivňoval vývoj českého státu v následujících dějinách, a to i těch nejnovějších.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Hans a Sophie Schollovi byli vůdci Hitlerjugend. Později se ale postavili nacistům

    Před 15 hodinami
    Z Hitlerjugend do protinacistického odboje a na popraviště. Podívejme se na strhující příběh sourozenců Schollových. Jak došlo k těmto dramatickým změnám v jejich životech a proč se rozhodli bojovat proti nacistům?
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Krásná Veronika z jižních Čech si vzala nacistickou zrůdu. Za Adolfem Eichmannem utekla do Argentiny

    Před 15 hodinami
    Nacistický zločinec Adolf Eichmann si svoji manželku našel v malé vesničce u Českých Budějovic. Žila zde na bohatém statku a byla velmi krásná. Po válce tvrdila, že Eichmann zemřel. Ve skutečnosti jen čekala na jeho zprávu, že se může vydat za ním.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Matka Leonarda da Vinci byla možná otrokyně. Vědci se domnívají, že našli důkaz

    Před 17 hodinami
    Nedávno objevené dokumenty naznačují, že by matka slavného renesančního umělce Leonarda da Vinci mohla být původem z otroctví. Změní nové nálezy historii jednoho z největších malířů a sochařů naší historie?
     Komentáře
  • Jindřich Kačer
    naSeznam Médium

    Češi proti vládě ve středověku aneb Vzbouření velmožů i příbuzných panovníka

    Před 18 hodinami
    Povstání, rebelie, revoluce. Ve středověku si v českém prostředí tato slova velkou oblibu nezískala. Možná proto, že od počátku českých dějin bylo jen málokteré vzbouření proti legální vládě úspěšné, pokud ho nepodporovala silná velmoc zvenku.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Pánové se zubrem ve znaku: Pernštejnové patřili k nejmocnějším rodům v zemi

    Před 18 hodinami
    Budete-li chtít navštívit sídla spojená s rodem Pernštejnů, nevystačíte si s jedním krajem. Državy pánů se zubří hlavou v erbu totiž byly opravdu rozsáhlé.
     Komentáře
  • Cool magazín

    Bláto sladší než med: Šokující výpovědi lidí, kteří přežili diktaturu Envera Hodži

    Před 20 hodinami
    Ve své době neexistovala větší záhada než zcela uzavřená Albánie. Tajemství, která se tam odehrávala odkryla polská rodačka Malgorzata Rejmerová (Margo).
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Italští gangsteři hráli důležitou roli ve službách americké armády

    Před 20 hodinami
    Americké ozbrojené síly se za války potýkaly s řadou problémů, které vyžadovaly neortodoxní řešení. Občas přitom neváhaly navázat spolupráci i s partnery, k nimž by se v mírových časech rozhodně nehlásily. Příkladem za všechny je italská mafie
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Hlavní město zločinu: Digitální mapy odhalují brutální realitu středověkého Oxfordu

    Před 23 hodinami
    Zatímco dnes je anglický Oxford spojován hlavně se vzděláním, ve středověku byl místem zločinu a hříchu. Počet vražd zde byl v přepočtu na obyvatele čtyřikrát až pětkrát vyšší než v Londýně a Yorku.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Za to, co provedl lidstvu, se Robert Oppenheimer nenáviděl. Geniální fyzik byl přesto národní hrdina a nenapravitelný bohém

    Před 1 dnem
    NÁZOR: Otec atomové bomby byl geniální fyzik, ale v osobním životě a ve střetech s okolím mnoho chytrých kroků neudělal. Kdysi národní hrdina byl i hodně pošpiněn.
     Komentáře
  • iBydlení

    Československá válečná loď President Masaryk skutečně existovala

    Před 1 dnem
    V médiích i v hospodách se občas v legraci zmiňuje nápad, že by si Česká republika měla postavit letadlovou loď T. G. Masaryk a jejím prostřednictvím prosazovat své zájmy ve světě. Málokdo přitom ví, že československé ozbrojené síly v minulosti skutečně disponovaly vyzbrojenou lodí jménem President Masaryk. Jak konkrétně vypadala a jaké byly její úkoly?
     Komentáře
  • Babinet

    Prastaré pověsti a mýty pražského Nového Města

    Před 1 dnem
    Část Nového Města, sousedící s Vyšehradem, je stejně jako toto prastaré sídlo českých knížat z Přemyslova rodu, tyčící se na vysoké skále nad Vltavou naproti Pražskému hradu, opředena množstvím legend a pověstí.
     Komentáře
  • Eliška Faltýnková
    naSeznam Médium

    Jindřich VII. Tudor: paranoidní skrblík, ale také inteligentní diplomat

    Před 1 dnem
    Jindřich VII. Tudor je poněkud skryt ve stínu svého syna, Jindřicha VIII. a vnučky Alžběty I. Bez něj by však jedna z nejslavnějších dynastií Anglie nikdy nevznikla. Jaká byla Anglie pod jeho vládou a proč nebyl příliš populární?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Největší slovenský dobrodruh utekl z ruského vězení, ošálil Francouze i Američany a stal se králem Madagaskaru

    Před 1 dnem
    Ráno 23. září 1771 se v obchodním přístavu v portugalském Macau objevila v místních vodách nezvyklá a značně pochroumaná loď. Šlo o galeotu Svatý Petr a Pavel, na jejíž palubě se nacházelo 65 mužů a žen pestrého původu i vzezření. V posádce nechyběli ruští trestanci, zběhlí vojáci, lovci kožešin nebo bývalí úředníci. Velel jim 30letý plukovník, který o sobě tvrdil, že je baronem a titul mu propůjčila sama uherská královna Marie Terezie.
     Komentáře
  • Jaroslav Král
    naSeznam Médium

    Heliodor Píka či Karel Kutlvašr: Kdo byli hrdinové druhé světové války uštvaní komunisty?

    Před 1 dnem
    Jedním z nejhorších zločinů komunistického režimu byla perzekuce hrdinů protinacistického odboje. Celá řada těch, kteří přispěli k porážce nacismu, byla poúnorovým režimem pronásledována a v řadě případů i popravena.
     Komentáře
  • Ansu

    Zelené zuby, Hitlerova lidská tvář a únos herečky: 5 faktů o nejznámějších diktátorech

    Před 1 dnem
    Že byl Hitler neúspěšný malíř ví kde kdo. Slyšeli jste ale někdy například o ústní hygieně Map Ce-Tunga? Dnes se podíváme na několik málo známých, avšak velmi zajímavých faktů o nejslavnějších diktátorech historie.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Dojemná legenda o tom, jak Bůh daroval lidem spánek

    Před 1 dnem
    Také se rádi pořádně vyspíte, abyste ve spánku načerpali síly na nový den? Historický článek z roku 1896 vás seznámí se zapomenutou legendou, podle které lidé původně schopnost spánku neměli. Zajímá vás, z jakého důvodu a na čí prosbu podle této legendy Bůh pro Adama a Evu spánek stvořil?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Zemřel Vladimír Munk. „Dělal jsem vědu, abych nemyslel na holocaust“

    Před 1 dnem
    Během války zahynulo přes třicet jeho příbuzných. „Po válce jsem si říkal: buď to pro mě končí taky, anebo budu něco pořádného dělat, abych na ‚to‘ nemusel myslet.“ A dělal vědu. Podívejte se na trailer k dokumentu o Munkovi, který v červnu vyhrál cenu Emmy Awards.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Masakr 400 lidí byl přes 30 let zamlčován. Odhalily ho až archivní záběry

    Před 1 dnem
    O tom, co se 2. října 1968 na mexickém Náměstí tří kultur stalo, se pořádně nehovořilo dalších 30 let. Pravda, která nakonec vyšla najevo, je mrazivá stejně jako záběry, které hrůzný zásah mexické armády proti studentům zachycují. A to měl být rok 1968 pro Mexiko rokem úspěchu a slávy. Vždyť se vůbec poprvé na půdě státu považovaného za takzvanou zemi třetího světa konaly Letní olympijské hry.
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Žofie, dcera Františka Ferdinanda d'Este- Vrahovi svých rodičů odpustila. Na Čechy vzpomínala ráda

    Před 1 dnem
    Narodila se na Konopišti ve středních Čechách jako dcera následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Když se na svůj bývalý zámek v roce 1981 Žofie z Hohenbergu přijela podívat, neubránila se dojetí. Prožila zde krásné dětství.
     Komentáře
  • Petr Janaš
    naSeznam Médium

    Dílu Adolfa Loose přezdívali Café Nihilismus, obilní silo nebo dekl od kanálu

    Před 1 dnem
    Adolf Loos: „Ornament byl kdysi spojený s krásou. Díky mé celoživotní práci je nyní spojován spíše s průměrností.“ Matka ho vydědila, když se nakazil syfilidou. V Americe si vydělával mytím nádobí, jako zedník nebo dlaždič.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Slováci zapomněli: Ficova zkorumpovaná hrůzovláda vedla k největšímu zvěrstvu od dob Mečiara

    Před 1 dnem
    Stalo se to 21. února 2018 za vlády Roberta Fica. Tři výstřely zdánlivě změnily Slovensko. Jak ale ukázaly slovenské volby v roce 2023, tamní obyvatelé mají krátkou paměť.
     Komentáře
  • Česká historie
    naSeznam Médium

    Einsteinovo pražské intermezzo: zásadní zlom, nebo bezvýznamná epizoda?

    Před 1 dnem
    Kdy Praha hostila nejvýznamnější učence své doby? Na mysl nám přijde asi doba císaře Rudolfa II. Nelze ale zapomenout na období let 1911 až 1912, kdy v Praze žil, přednášel a pracoval Albert Einstein.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Rozkaz k vyhlazení Židů: Göring napsal Heydrichovi dopis s třemi odstavci zla

    Před 1 dnem
    Pokyn ke spuštění finálního řešení židovské otázky se vešel do pouhých třech odstavců.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Počátky emancipace žen: Mladá vdova se v roce 1896 ucházela o místo policistky

    Před 1 dnem
    Dnes pokládáme za samozřejmé, že ženy mohou vykonávat tu samou práci, jako muži. A to včetně práce u policie, případně i v armádě. Když se ale o něco takového v roce 1896 pokusila jedna odvážná mladá žena v Americe, tak o tom psala média po celém světě. Zajímá vás, jaký byl tehdy příběh Lily A. Thompsonové?
     Komentáře
  • Zuzana Veselá
    naSeznam Médium

    Nezastavila ho mrtvice ani ochrnutí. Otec mikrobiologie Louis Pasteur zachraňuje životy dodnes

    Před 1 dnem
    Ve čtvrtek uplyne 128 let od úmrtí tohoto významného vědce, který do světa přinesl mnoho průlomových událostí.
     Komentáře
  • Ansu

    Díogenés: Filozof, který žil v sudu, vysmíval se Platónovi a Alexandra Velikého poslal do patřičných míst

    Před 1 dnem
    Filozofie je věda moudrých lidí. Konec konců spojení slov "filein" a "sofia" znamená "láska k moudrosti". Avšak jak je lidstvo různorodé, tak jsou i filozofické směry. A když se sejde geniální mozek s nulovou sebereflexí, vznikne Díogenés, jeden z nejzvláštnějších antických filozofů vůbec. A právě na jeho příběh se dnes podíváme.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Černý jestřáb sestřelen: Jak proběhla nejtragičtější akce Američanů od války ve Vietnamu

    Před 1 dnem
    Vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk se proslavil především díky operaci v Mogadišu v říjnu 1993, při níž šli dva černí jestřábi k zemi a Spojené státy ztratily 18 mužů. Příběh nepovedené mise dost věrně zpracoval režisér Ridley Scott ve filmu Černý jestřáb sestřelen.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Před nacisty se schoval v pumovnici britského letounu. Dramatický útěk slavného dánského fyzika Nielse Bohra

    Před 1 dnem
    Slavný dánský fyzik, vědec, prezident Královské dánské akademie věd a nositel Nobelovy ceny Niels Bohr byl nucen utéct před nacisty. A byly to vskutku dramatické okolnosti.
     Komentáře
  • Kristina Kidogo
    naSeznam Médium

    Náš drahý přítel Rasputin. Zvrácený mnich okouzlil carevnu, jejího syna ale zachránit nedokázal

    Před 1 dnem
    Píše se rok 1907 a carevna Alexandra se rozplývá štěstím. Právě nalezla záchranu pro svého syna Alexeje, který trpí smrtelnou chorobou. Potulný mnich Rasputin si mne ruce. Peníze carského páru utopí v alkoholu, karbanu a lásce lehkých žen.
     Komentáře
  • Eva Slachová
    naSeznam Médium

    Nacistická hyena Dorothea Binz: Krutá dozorkyně před smrtí doufala, že ji neměli za zlého člověka

    Před 1 dnem
    Dorothea Binz známá také jako „Plavovlasá mrcha“ byla nechvalně proslulá dozorkyně, která působila v koncentračním táboře Ravensbrück. Za své zločiny byla odsouzena k trestu smrti. Před popravou všechny přítomné šokovala její poslední slova.
     Komentáře
  • Objevím

    Megalitické chrámy na Maltě jsou starší než Stonehenge i egyptské pyramidy. Jedná se o nejstarší chrámy na světě

    Před 1 dnem
    Každý ví o nádherných chrámech starověkého Egypta a starověkého Řecka, ale jedné zemi, která obsahuje některé z nejstarších a nejlépe zachovaných chrámů na světě, je věnována poměrně malá pozornost – Maltě. Právě zde ale najdete ty pravé historické skvosty.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Nacisté udělali z malebné francouzské obce město duchů. Městečko Oradour-sur-Glane děsí dodnes

    Před 1 dnem
    Na počátku dvacátého století to byla krásná malebná vesnice. Našli jste tu památky románské architektury, řadu obchůdků, kaváren či hotelů. Jenže pak přišli nacisté a udělali z ní město duchů.
     Komentáře
  • Topi Pigula
    naSeznam Médium

    Začalo to vraždou ve středověku a skončilo holokaustem 20. století

    Před 1 dnem
    Kořeny současného antisemitismu tkví ve vraždě dítěte a ješitnosti křesťanského mnicha.
     Komentáře
  • Martin Stepanov
    naSeznam Médium

    Květu Fialovou znásilnili ruští vojáci, musela se dívat na jejich popravu

    Před 1 dnem
    Matka i dcera, obě stejného jména i podobného osudu. Květoslava Fialová žila v Rusku a přišla v mládí o nohu, její dceru Květu v 15 letech znásilnili ruští vojáci. Smíření pocítily díky buddhismu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Promiskuitní chování starých Slovanů bylo běžné. Realita se výrazně lišila od jejich počestné pověsti

    Před 1 dnem
    Objevte fascinující svět starých Slovanů, kde promiskuitní normy koexistovaly s přísnými tresty za cizoložství a kde křesťanství budovalo svůj morální řád vedle unikátních kulturních zvyklostí a sexuálních norem. V různých regionech slovanského světa se odrážejí pestré a často paradoxní přístupy k sexualitě a manželství.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Ještěd „50“ ve vzpomínkách pamětníků. Půlstoletí ikonické stavby

    Před 1 dnem
    Na středu 4. října připravila Paměť národa Severní Čechy spolu se Severočeským muzeem v Liberci komponovaný program u příležitosti mezinárodního Dne architektury a zároveň k 50. výročí otevření horského hotelu s vysílačem na Ještědu.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Starověká chemie: Z čeho se vyráběla první barviva?

    Před 1 dnem
    Příběh o původu starověkých barviv je fascinujícím pohledem do doby, kdy lidé objevovali a vytvářeli prvotní pigmenty, které se staly základem pro rozvoj umění a kultury.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Pohádka o lovcích mamutů: Štorchova kniha je víc fantasy než historie

    Před 1 dnem
    Kniha Lovci mamutů se generacím Čechů natolik vtiskla do paměti, že ji mnozí považují za pravdivý popis úsvitu našich dějin. Vznik legendy navíc podpořily i „věrné“ ilustrace Zdeňka Buriana. Kniha je ale víc fantasy než reálná historie
     Komentáře
  • Jan Vodrážka
    naSeznam Médium

    Kníže Metternich: strůjce míru v Evropě

    Před 2 dny
    Téměř čtyřicet let tvořil zahraniční politiku Rakouska. Vedl kongres, který měl vrátit Evropu do původního stavu před Napoleonskými válkami. V letošním roce od jeho narození uplynulo 250 let.
     Komentáře
  • Dotyk

    Čeští egyptologové z FF UK objevili ztracenou Ptahšepsesovu hrobku v Sakkáře

    Před 2 dny
    Pozoruhodný archeologický počin českých egyptologů z FF UK přivedl na světlo světa starověkého egyptského úředníka Ptahšepsese. Ptahšepsesova hrobka, která byla více než sto let ztracena v písku Západní pouště, byla nedávno znovuobjevena v přechodové zóně mezi pyramidovými poli v Abúsíru a Sakkáře.
     Komentáře
  • Naturally
    naSeznam Médium

    Socialistický podvod Československé televize na diváky: Hlasování vypínači světel nemohlo fungovat

    Před 2 dny
    Česká televize právě reprízuje seriál, ve kterém se mohlo o pokračování příběhu rozhodovat netradičním způsobem. Byl to ale hned dvojnásobný podvod. Hlasování nebylo průkazné a příběh by se stejně odvíjel stejným směrem.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Mohli se potkat aneb Jak dobře dokážete zařadit slavné historické osobnosti do správného období

    Před 2 dny
    Otázky na to, zdali se dvě osoby mohly za svého života potkat, patří mezi nejoblíbenější dotazy ve školních testech i vědomostních soutěžích. Jak jste na tom se znalostmi těchto souvislostí vy?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Muž, který zlomil Sovětský svaz a poslal říši zla do historie

    Před 2 dny
    Texaský rodák Charlie Wilson přišel na svět v městečku Trinity 1. června 1933 a po studiích na Námořní akademii Spojených států v Annapolisu, sloužil v letech 1956 až 1960 u amerického námořnictva. Poté nastoupil do Pentagonu, kde pracoval u zpravodajské jednotky, která zkoumala jadernou hrozbu SSSR.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Mayové vedli kalendář, díky kterému pochopili život

    Před 2 dny
    Pravda je, že starý mayský kalendář měl 819 dní. A přesně to vědcům znemožnilo se hnout z místa. Až do své poslední úvahy se každopádně snažili pochopit, jak se všechny planetární události vešly, do tak dlouhého kalendáře. 819denní cyklus mayského kalendáře se shoduje s planetárními cykly, které trvají 45 let. A to je mnohem širší pohled na mayský kalendář, než o jaký se věda snažila v minulosti.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Proč po Stalinově smrti nepřevzal SSSR maršál Žukov, všemi milovaný vítěz nad nacismem? Politici se ho báli a opakovaně zrazovali

    Před 3 dny
    NÁZOR: Kdyby chtěl, mohl se maršál Žukov chopit po Stalinově smrti moci a vést SSSR namísto jiných. Osud mu ale nepřál a mnozí ho několikrát zradili.
     Komentáře
  • Heluš
    naSeznam Médium

    Jan Eskymo Welzl: Rodák z Moravy se stal náčelníkem Novosibiřských ostrovů, u nás čelil kritice

    Před 3 dny
    Jan Eskymu Welzl byl velkým kuřákem a velmi úspěšným stavitelem. Právě pro své zkušenosti a technické znalosti se stal také význačným stavitelem Transsibiřské magistrály. U nás se za svou spolupráci se Sovětských svazem setkal s kritikou a nenávistí.
     Komentáře
Reklama