Zavřít
Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang von Goethe

Nejnovější články na Seznamu na téma Johann Wolfgang von Goethe
  • Deník

    Severočeský Faust. Po zázračném doktoru z Krásné zůstaly pověsti i tajemná kniha

    Před 4 dny
    Severočeský Faust, Ďáblův doktor, Faust Jizerských hor či Černokněžník ze Šumburku – taková přízviska se pojí se skutečnou historickou postavou Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela, proslaveného jako „doktor Kytl“. Mystérium obestírající jeho život ještě posiluje objev tajemné knihy.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Únik před vedrem nabízejí například Teplické skály. Včera tam bylo deset stupňů

    Před 9 dny
    Zatímco nejvyšší teploty v Královéhradeckém kraji dnes budou šplhat přes 30 stupňů Celsia, v soutěsce Sibiř v Teplických skalách na Náchodsku se včera v 11:30 pohybovaly jen kolem 10 stupňů. Není divu, že v letních vedrech jsou skalní města v Adršpašsko-teplických skalách vyhledávaným místem. Podle Beaty Radoňové z městského infocentra v Teplicích nad Metují se průměrná roční teplota v soutěsce Sibiř mezi vysokými skalami pohybuje od šesti do osmi stupňů Celsia. Teplické skály patří městu Teplice nad Metují.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Únik před vedrem nabízejí Teplické skály, v soutěsce Sibiř je kolem 10 stupňů

    Před 9 dny
    Zatímco nejvyšší teploty v Královéhradeckém kraji dnes šplhaly přes 30 stupňů Celsia, v soutěsce Sibiř v Teplických skalách na Náchodsku se v 11:30 pohybovaly jen kolem 10 stupňů.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Polívka ve Varech dostal prezidentskou cenu. Slavnému herci lidé tleskali ve stoje

    Před 1 měsícem
    Cenu prezidenta mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dostal český herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka. Na závěr festivalu, který se konal od 1. července, mu ji v sobotu ve Velkém sále hotelu Thermal předal Jiří Bartoška a celý sál laureátovi dlouho tleskal vstoje.
     Komentáře
  • Echo24

    „Krásný stařec je umělecké dílo.“ Polívka dostal ve Varech cenu od Bartošky

    Před 1 měsícem
    Cenu prezidenta mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v sobotu dostal český herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka. Na závěr festivalu, který se konal od 1. července, mu ji ve Velkém sále hotelu Thermal předal Jiří Bartoška a celý sál laureátovi dlouho tleskal vstoje.
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Čestné občanství Mariánských Lázní získá spisovatel Vladimír Páral

    Před 1 měsícem
    Čestným občanem Mariánských Lázní na Chebsku se stane spisovatel a místní obyvatel Vladimír Páral. Rozhodli o tom zastupitelé města při příležitosti spisovatelova jubilea. Páral letos v srpnu oslaví 90 let. Slavnostní akt se uskuteční před zahájením festivalu Knižní Lázně, který se koná od 29. do 31. července, informovala mluvčí destinační agentury KIS Mariánské Lázně Elena Sorokina.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel sochař a kovář Karel Meloun

    Před 1 měsícem
    Ve věku 72 let zemřel 25. června sochař a umělecký kovář Karel Meloun z Klášterce nad Ohří. Informaci zveřejnila radnice města na svém webu.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Zámek s nejbizarnějším okolím na světě najdete v Jezeří. Unikátní památka se tyčí přímo nad hnědouhelným lomem necelých 500 metrů od jeho hrany!

    Před 1 měsícem
    Na severu Čech zanikla spousta obcí kvůli těžbě uhlí. A jedinečný barokní zámek Jezeří na Mostecku u Horního Jiřetína měl vzít také za své. Bylo úplně jedno, že se svého času do zámeckého areálu se skleníky, oranžerií, fíkovnou a pavilony sjížděli i vídeňští umělci. Zámek si oblíbil například Johann Wolfgang von Goethe, známý milovník žen Casanova spolu s Haydnem a Beethovenem. Nechyběl ani tatíček Masaryk, který zámek taktéž navštívil. Chloubou Jezeří bylo rozsáhlé arboretum.
     Komentáře
  • Gulu

    Nečekaný klíč k nejúspěšnějším vztahům

    Před 2 měsíci
    "Když se ocitnu v těžkých chvílích, přichází ke mně Matka Maria, pronáší slova moudrosti, ať se stane.
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Zchátralý hotel Kavkaz v Mariánských Lázních má naději na záchranu

    Před 2 měsíci
    Bývalý hotel Kavkaz v Mariánských Lázních by se mohl dočkat kompletní obnovy. Majitel, společnost Léčebné lázně Mariánské Lázně, připravuje projekt na dostavbu zadního traktu objektu, který musel být před lety kvůli problémům se statikou zbourán. Zároveň se část hotelu opravuje. Celkové náklady na téměř 30 let nevyužívaný objekt se odhadují na miliardu korun, řekl ředitel společnosti Karel Kalivoda. Mariánskolázeňské léčebné lázně patří do skupiny Ensana Health Spa Hotels, která má hotely i v dalších středoevropských zemích.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zchátralý hotel Kavkaz v Mariánských Lázních má naději na záchranu

    Před 2 měsíci
    Bývalý hotel Kavkaz v Mariánských Lázních by se mohl dočkat kompletní obnovy. Společnost Léčebné lázně Mariánské Lázně připravuje projekt na dostavbu zadního traktu, který musel být před lety kvůli problémům se statikou zbourán.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sto let čekání. Plán postavit filharmonii zastavila válka, normalizace i devadesátky

    Před 2 měsíci
    Exkluzivně na Aktuálně.cz si prohlédněte návrhy všech devatenácti soutěžních týmů architektů, které chtěly v Praze postavit "chrám hudby".
     Komentáře
  • Aktuálně

    Recenze: Má vlast na létajícím koberci. Židé a Arabové zahájili Pražské jaro

    Před 3 měsíci
    V Obecním domě ji zahrál West-Eastern Divan Orchestra složený z židovských a arabských hudebníků. Bylo těžké nemyslet na politiku.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Žert z 18. století, který se vymkl kontrole. Na představení, kde se měl člověk nasoukat do obyčejné láhve, přišly davy lidí

    Před 3 měsíci
    Lidé mezi sebou vtipkují o všem možném a uzavírají i sázky, mnohdy prapodivné. Jenže sázky a žertíky mohou mít velmi drastické dopady.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Italka míří pěšky z Benátek do Pekingu, za tři roky ujde 22 tisíc kilometrů

    Před 3 měsíci
    Dvaasedmdesátiletá Italka Vienna Cammarotaová s sebou ponese italskou a ukrajinskou vlajku a své putování považuje za "cestu míru".
     Komentáře
  • JenProCestovatele

    Svatošské skály stojí nedaleko Karlových Varů a hradu Loket. Navštivte oblíbené místo romantiků

    Před 3 měsíci
    Svatošské skály jsou podivuhodné skalní útvary nad řekou Ohří. Nachází se v CHKO Slavkovský les, jen hodinu pěšky od Karlových Varů. Už nejmíň dvě století jsou proto oblíbeným cílem návštěvníků tohoto lázeňského města, stejně jako i všech milovníků túr a přírody. Jak skály přišly ke svému pojmenování? Jak se k nim dostat a na co...
     Komentáře
  • Novinky

    V Benátkách po 500 letech zpřístupnili jednu z nejznámějších budov

    Před 4 měsíci
    Turisté mířící do Benátek mají nový návštěvnický cíl. V pátek se totiž po několikaleté rekonstrukci otevřela budova Procuratie Vecchie (Stará prokurácie), která lemuje náměstí sv. Marka ze třech stran. Veřejnosti je přístupná poprvé po 500 letech, uvnitř se nacházejí výstavní prostory či posluchárna, lidé však mohou obdivovat i dobovou výzdobu.
     Komentáře
  • Babinet

    Hrad Andělská Hora: Vydejte se na místo, kde se natáčel slavný film Balada pro banditu

    Před 4 měsíci
    Každý, kdo přijíždí po silnici od Prahy směrem na Karlovy Vary, si dozajista všimne zubaté zříceniny hradu na Andělské Hoře. Hrad Andělská Hora byl založen koncem 14. století a v jeho držení se vystřídalo několik šlechtických rodů. V roce 1635 byl zpustošen švédskými vojsky a postupně se hrad stal zříceninou.  Z hradu se zachovaly dvě vstupní brány, zříceniny velkého paláce a obytné budovy horního hradu. Zajímavostí je, že na tomto hradě v roce 1786 slavil své 37 narozeniny slavný německý básník J. W. Goethe.
     Komentáře
  • Novinky

    Granátová souprava životní lásky básníka Goetha je tahákem expozice v Muzeu Most

    Před 4 měsíci
    Zrovna jako často narazíme na pamětní desky s nápisem, že se tu zastavil na svých toulkách básník Karel Hynek Mácha, stejně tak se setkáme hlavně v západních Čechách s místy, kde pobýval německý básník, dramatik, politik a přírodovědec Johann Wolfgang Goethe (1749 až 1832), od roku 1782 užívající predikát von Goethe.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Celoživotní partner a milenec Eduarda Cupáka promluvil: Herec toužil po synovi

    Před 5 měsíci
    Eduard Cupák byl jedním z prvních českých herců, který se nebál přiznat, že je homosexuál. Přestože v době, kdy žil, bylo toto téma tabu, on se za svou sexuální orientaci nestyděl a hrdě se k ní hlásil. Od jeho narození právě uplynulo 90 let.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Ze zříceniny hradu Ostrý na rozhlednu Milešovka během jednoho dne

    Před 5 měsíci
    Současná situace v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině je poměrně náročná na psychiku lidí. Každý se s mezinárodními událostmi snaží popasovat tak, jak umí nejlépe. Někdo si pořizuje jodové tablety a protiatomový kryt, jiný si raději udělá výlet do pěkných míst, kde načerpá pozitivní energii. Co takhle vyrazit na zříceninu Ostrý a vystoupat až na vrcholek Milešovky?
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel zakladatel dm drogérií Werner

    Před 6 měsíci
    Ve věku 78 let dnes zemřel zakladatel sítě drogerií dm-drogerie markt Götz Werner. Informovala o tom agentura DPA. Podle údajů z loňského září řetězec ve 14 evropských zemích zaměstnává přes 66.000 lidí, z toho 43.000 v Německu.
     Komentáře
  • Prima Living

    50 valentýnských přání a citátů o lásce. Na sv. Valentýna si určitě vyberete

    Před 6 měsíci
    Svátek svatého Valentýna je dobrou příležitostí, jak projevit své city. A i když třeba slavíte den zamilovaných až na 1. máje, neznamená to, že své nejbližší nemůžete potěšit taky 14. února valentýnkou. Ať už plánujete své vyznání lásky napsat ručně, nebo poslat on-line či v SMS a hledáte inspiraci, vybrali jsme pro vás 30 valentýnských přání a 20 citátů o lásce.
     Komentáře
  • Novinky

    Do Mariánských Lázní nejen za příběhem Goetha a Ulriky

    Před 6 měsíci
    Kdo si chce dopřát léčivé koupele a pitnou kúru v historických kulisách uprostřed přírody nebo se procházet po místech spojených se známými osobnostmi, měl by zamířit do západočeských Mariánských Lázní. Ty se navíc v rámci nominace Slavné lázně Evropy dostaly loni v létě na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zamilovaný Shakespeare. V Praze zazpívá slavný basbarytonista Finley

    Před 7 měsíci
    Spojnicí programu, který představí za doprovodu klavíru, je obdiv k dílu Williama Shakespeara.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Basbarytonista Gerald Finley se vrací do Prahy se Shakespearem

    Před 7 měsíci
    Český spolek pro komorní hudbu přivítá v rámci své exkluzivní recitálové řady dalšího výjimečného umělce.
     Komentáře
  • Forum 24

    Řád premonstrátů, který dal hodně i české vědě a kultuře, slaví 900 let

    Před 7 měsíci
    Muži, kteří výrazně obohatili svět v mnoha oborech lidské činnosti. I tak lze charakterizovat Řád premonstrátských řeholních kanovníků, jak zní oficiální název katolického společenství běžně nazývaného premonstráti. Jedná se o kanonický, nikoliv mnišský řád. Řídí se řeholí sv. Augustina.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Muzeum v severočeském Úštěku je plné čertů a pekelných zařízení

    Před 8 měsíci

    ·

    3 minuty

    Tentokrát vás pozveme na poněkud strašidelný výlet. Zavedeme vás do Úštěku v Ústeckém kraji na severu Čech, do zdejšího Muzea čertů. Tam se můžete trochu příjemně bát a hodně se pobavit. Černovlasý kudrnatý vládce zdejšího pekla Jaroslav Stejný vás provede Pikartskou věží i rozsáhlým hradním sklepením a poskytne výklad vskutku nevšední. Dozvíte se třeba, co všechno v muzeu čeká hříšnou duši.
     Komentáře
  • Novinky

    Od Kachního kamene k podzemnímu sídlu pidimužů na Komorní hůrce, naší nejmladší sopce

    Před 8 měsíci
    Odpočinková zóna a parkový areál Krajinka pod barokními hradbami chebského hradu je východiskem k nenáročnému výletu do nedalekých Františkových Lázní. Do Krajinky vejdete mohutnou Písečnou branou, rozlehlý areál je zejména pro děti a mládež ideálním místem k vybití energie. Nám starším udělá radost dostatek laviček.
     Komentáře
  • Tiscali

    Talentovaná malířka, která překračovala hranice

    Před 9 měsíci
    Ačkoliv se to na malířské scéně raného novověku hemžilo muži, měla tato éra i výrazné ženské představitelky. Jednou z nich byla malířka Angelica Kauffmanová. Během svého života získala mezinárodní renomé, zažila však i osobní drama. Na svět přišla před 280 lety, 30. října 1741, ve švýcarském městě Chur.
     Komentáře
  • EDUzín

    Když tou pravou je levá. Pravda a mýty o levácích

    Před 10 měsíci
    Leváci tu byli vždy, jen je dnes už nikdo nepronásleduje jako kdysi. A dokonce mají i výhody ve sportu. Na co by ale měli rodiče a učitelé u leváků dávat pozor? Krevetu držím v pravé ruce a loupu ji levou, uvědomila si Simona Martínková Racková jednoho dne během večeře.
     Komentáře
  • Deník N

    Vina s těžkým zadkem. Dejvické divadlo uvedlo inscenaci v režii Ivana Trojana

    Před 10 měsíci
    Dejvické divadlo uvedlo dlouho odkládanou řádnou premiéru inscenace Vina? Režíruje ji, v Dejvicích již podruhé, hvězda zdejšího souboru Ivan Trojan, v ústředních rolích se představují Václav Neužil, Martha Issová a Lenka Krobotová. Spolu s nimi a jejich hereckými kolegy se ovšem na scéně objevují také technici a další zaměstnanci. Výsledkem je nejzalidněnější jeviště od dob památného…
     Komentáře
  • Krajské listy

    Mariánky, starý romantický básník a jeho poslední láska, které bylo pouhých 17. Jak to s nimi bylo doopravdy a co z toho vzešlo

    Před 10 měsíci
    „Návštěvu Mariánských Lázní si nenechalo ujít mnoho významných kulturních, vědeckých i politických osobností z celého světa. Vstupte s naším průvodcem do přírodních scenérií, které na společných procházkách s Ulrikou von Lewetzov navštívil básník a učenec Johann Wolfgang von Goethe v letech 1821 – 1823,“ zve na sobotní vycházku po stopách básníka a jeho poslední lásky Ulriky Infocentrum města Mariánské Lázně. Pokud to tuto sobotu nestihnete, nevadí. Malebný podzim se obzvláště hodí k návštěvě krásného lázeňského města a romantickým procházkám. „Šťastná je jen duše, která miluje.“ To neřekl John Lennon, ale o 250 let dříve Johann Wolfgang Goethe (i když Lennon řekl něco velmi podobného – „láska je odpověď“; ti romantici).
     Komentáře
  • musicserver

    NAžIVO: Mehldau, Bostridge a jejich večírek pro náročné

    Před 11 měsíci
    Americký jazzový klavírista Brad Mehldau ani anglický tenor Ian Bostridge nejsou na českých pódiích žádnými nováčky, ovšem pro své společné vystoupení v rámci open air festivalu Prague Sounds si připravili poněkud náročnou hudební krmi. Především v první části věnované lásce bez souhlasu.
     Komentáře
  • České noviny

    Violoncellista Yo-Yo Ma připlul na své vystoupení v centru Prahy po Vltavě

    Před 11 měsíci
    Světově proslulý violoncellista Yo-Yo Ma připlul na své vystoupení v centru Prahy po Vltavě na lodi. Původně měl svůj program představit v sále Rudolfina. Na vlastní přání ho ale přesunul na plovoucí scénu u Slovanského ostrova, kde v rámci hudebního festivalu Prague Sounds zahrál šest suit pro sólové violoncello skladatele Johanna Sebastiana Bacha. Vystoupení trvalo bez přestávky dvě a půl hodiny.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Posel z prvohor: Zelený pamětník jinan dvoulaločný

    Před 11 měsíci
    Jinan dvoulaločný je vedle stromových kapradin a jehličnanů jediným ještě žijícím zástupcem třetí třídy nahosemenných rostlin. Předkové této živoucí fosilie v prehistorii zasahovali až do oblasti střední Evropy.
     Komentáře
  • Novinky

    Stará tradiční řemesla na vlastní oči i ruce lze poznat jen kousek za hranicemi

    Před 1 rokem
    Podílet se na výrobě keramiky pomocí hrnčířského kruhu, možnost nasázet chlebové těsto z díže do pece nebo ukout podkovu. To nabízí originální Stezka mizejících řemesel v polské Kudowě Zdróji.
     Komentáře
  • Volty

    Činy místo řečí!

    Před 1 rokem
    Komplexní pohled na instalační techniku poskytuje nové perspektivy v automatizační technice, které otevírají lidem oči a šetří náklady. Proto se vyplatí systémově zaměřené úvahy, které chtějí specialisté, Martin Lanz a Wolfgang Wiedemann z Murrelektronik, blíže vysvětlit.
  • Proženy

    Zvládli byste maturitu z literatury? Pak vám nebude dělat problém těchto deset otázek!

    Před 1 rokem
    Jste vášniví čtenáři a kniha je vaše nejlepší kamarádka? V tom případě pro vás bude náš kvíz na téma světová literatura hračka. Poradit by si s ním měli ale i ti, kdo na čtení moc nejsou, jde spíš o všeobecný přehled. Tak co, zkusíte to?
     Komentáře
  • České noviny

    V Třebívlicích odhalili sochu baronky Ulriky a básníka Goetha

    Před 1 rokem
    V Třebívlicích na Litoměřicku mají nově sochu baronky Ulriky von Levetzow a básníka Johanna Wolfganga Goetha. Autorem sousoší s názvem Polibek ruky je poslední žijící příbuzný Ulriky, která strávila téměř celý život na panství v Třebívlicích.
     Komentáře
  • Heroine

    Halston je extravagantní portrét módního návrháře, který chtěl zůstat záhadou

    Před 1 rokem
    Život a dílo legendárního a přesto zčásti zapomenutého návrháře Roye Halstona Frowicka v pětidílné sérii. Tento excentrický workoholik ani po čtyřech hodinách stopáže nepřestane být v mnoha ohledech nepochopitelnou enigmou. Díky životnímu výkonu Ewana McGregora v hlavní roli, neúprosnému tempu vyprávění a nečekaně dojemnému závěru je to velký zážitek i veskrze lidský příběh.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Ludwig van Beethoven: Gejzíry hudební invence

    Před 1 rokem
    Hudební gigant Ludwig van Beethoven nacházel inspiraci u teplických pramenů.
     Komentáře
  • Žena-in

    Po Česku: Kam vyrazit za nejkrásnějšími, ale méně známými hrady a zámky

    Před 1 rokem
    Léto chceme mít nabité výlety, ale nápady někdy docházejí. Některé turistické lokality, jako je zámek Lednice a Hluboká, navíc v sezóně praskají ve švech. Češi ale hrady a zámky milují, a tak přinášíme přehled těch nejpůvabnějších, ale přitom méně známých.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Kam vyrazit na výlet? Objevte méně známé, ale stejně půvabné hrady a zámky

    Před 1 rokem
    My Češi milujeme hrady a zámky, jenže když vyrazíte na některý z těch známějších, může se vám stát, že tu narazíte na davy podobně natěšených turistů. Vydejte se letos na zámky a hrady, které sice nejsou tak známé, ale patří k těm nejpůvabnějším.
     Komentáře
  • Novinky

    Psal to Kocour Mour, který chodil po střeše

    Před 1 rokem
    Koncem ledna jsme si připomněli dvousté pětačtyřicáté výročí narození Ernsta Theodora Amadea Hoffmanna. Na svět přišel roku 1776 v Královci, městě, které na Baltu založil český král Přemysl Otakar II. Město zvané německy Koenigsberg obsadili Němci, je spojeno s působením filozofa Immanuela Kanta a dnes pod názvem Kaliningrad patří Rusku.
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Teorie barev podle J. W. Goetheho: Jak vnímali barvy lidé v 19. století

    Před 1 rokem
    Německý básník, spisovatel a politik Johann Wolfgang von Goethe patří mezi první, kteří se začali zajímat o to, jakou psychologii mohou mít barvy na naši psychiku. V roce 1810 vyšla jeho Teorie barev. Rozbor, jak jednotlivé barvy působí na lidské emoce a psychiku obecně, vědecká obec odmítla. Nicméně i tak zaujala spoustu velkých umělců, například Arthura Schopenhauera.
     Komentáře
  • Kritiky

    Lekce Faust - Muž (Petr Čepek) dostane cestou z práce leták s mapkou, kterou bez mrknutí zahodí

    Před 1 rokem
    Doma ve schránce však objeví další slepou mapu s vyznačeným domem. Rozhodne se ho tedy najít a v tomto domě se začne odvíjet klasický příběh Fausta a pekelného Mefista... Dílo Jana Švankmajera je pro diváka pravděpodobně velmi snadno rozpoznatelné. Výtvarník, animátor a filmový režisér a scenárista. To vše lze přiřadit k tomuto konkrétnímu umělci.
     Komentáře
  • Ekolist

    Bývalá sopka Komorní Hůrka by mohla být veřejnosti přístupná koncem léta

    Před 1 rokem
    Františkovy Lázně vybudují zázemí a parkoviště u bývalé sopky Komorní hůrka na Chebsku. Po jejich dokončení bude možné bývalou sopku zpřístupnit veřejnosti. Přáním vedení města je otevřít šachty 27. srpna na narozeniny spisovatele Johanna Wolfganga Goetha, který v místě působil, řekl starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (STAN).
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Odhalili jsme jádro problému u vakcín, hlásí vědci

    Před 1 rokem
    Přišli jsme na to, proč se některým lidem po očkování proti covidu-19 vytvářejí krevní sraženiny, tvrdí vědci z německého Frankfurtu. A prý mají i řešení.
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Bývalá sopka Komorní Hůrka by mohla být veřejnosti přístupná koncem léta

    Před 1 rokem
    Františkovy Lázně vybudují zázemí a parkoviště u bývalé sopky Komorní hůrka na Chebsku. Po jejich dokončení bude možné bývalou sopku zpřístupnit veřejnosti. Přáním vedení města je otevřít šachty 27. srpna na narozeniny spisovatele Johanna Wolfganga Goetha, který v místě působil, řekl starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (STAN).
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Struny podzimu ke svému čtvrtstoletí uspořádají v září festival Prague Sounds

    Před 1 rokem
    Organizátoři mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu, který letos slaví 25 let, letos uspořádají samostatný festival Prague Sounds.
     Komentáře
  • LepšíJá

    Teorie barev: Jakou mají barvy funkci a jak nás ovlivňují

    Před 1 rokem
    Všichni jsme si vědomi toho, že barvy v nás mohou vyvolat určité emoce. Některé nás uklidňují, jiné podněcují k hovoru, některé nás rozčilují a podobně. Barvy náš život jednoduše ovlivňují v mnoha ohledech. Jako první se o průzkum barev začal zajímat německý básník, umělec a politik Johann Wolfgang von Goethe.
     Komentáře
  • České noviny

    Knižní lázně nabízejí spojení pobytu v lázních a intenzivní četby knih

    Před 1 rokem
    Projekt Knižní lázně chce nabídnout spojení čtenářství a lázeňství a vybrat několik čtenářů, kteří dobrovolně stráví týdenní či čtrnáctidenní pobyt v lázních převážně četbou knih. Ambasadory projektu jsou spisovatel Jaroslav Rudiš a herečka Anna Polívková. Zahájením čtenářských pobytů Knižních lázní bude jarmark malých a středních nakladatelů a knihkupců, společenská akce s kulturním a vzdělávacím přesahem, která se odehraje od 31. července do 1. srpna v Mariánských Lázních. ČTK o tom za pořadatele informovala Martina Reková.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci potvrdili, že existují čtyři rozdílné druhy žiraf

    Před 1 rokem
    Najít rozdíl mezi druhy zvířat může být běh na dlouhou trať. Genomický výzkum však prokázal, že ačkoliv jsou si vzájemně velmi podobné, existují čtyři různé druhy žiraf, které se od sebe liší stejně jako třeba medvěd hnědý od toho ledního. Napsal o tom list The Times.
     Komentáře
  • České noviny

    The Times: Výzkumníci potvrdili, že existují čtyři rozdílné druhy žiraf

    Před 1 rokem
    Najít rozdíl mezi druhy zvířat může být běh na dlouhou trať. Genomický výzkum však prokázal, že ačkoliv jsou si vzájemně velmi podobné, existují čtyři různé druhy žiraf, které se od sebe liší stejně jako třeba medvěd hnědý od toho ledního. Napsal o tom list The Times.
     Komentáře
  • Chebský deník

    Hamelice je 145 let, připomíná zříceninu a vandalové ji připravili o střechu

    Před 1 rokem
    /VIDEO PŘÍBĚH DENÍKU/ Nad Mariánskými Lázněmi nikdy nestál žádný kamenný hrad, přesto se zde můžeme setkat s polorozpadlými zdmi a hradní věží. Jde totiž o romantickou rozhlednu připomínající středověký hrádek tyčící se nad lázeňským městem.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Jsou čarodějnice jen zlé? A jak je vlastně poznáte?

    Před 1 rokem
    Magická noc z 30. dubna na 1. května má své historické pozadí a je také plná magie a kouzel. V tuto noc se čarodějnice symbolicky upalují, ale ženy s nadpřirozenými schopnostmi mezi námi stále žijí.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Mariánské Lázně: Jména historických osobností v názvech lázeňských pramenů

    Před 1 rokem
    Mariánské Lázně jsou druhým největším lázeňským městem u nás. Založení lázní zde sahá do konce 18. století a zasloužili se něj mniši z nedalekého premonstrátského kláštera v Teplé. Ti zjistili, že místní vody, vyvěrající z okolních pramenů, mají blahodárné účinky na zažívání. Za vlády císařovny Marie Terezie byly místní minerální vody analyzovány a objevil se i název Marienbad. Lázně však údajně nejsou pojmenovány podle slavné panovnice z rodu Habsburků. Jejich název je prý odvozen od jednoho z místních nejznámějších pramenů.
     Komentáře
  • Svět z nebe

    Britský král Edvard VII. byl v Česku celkem devětkrát – víte kde přesně?

    Před 1 rokem
    Samozřejmě v Mariánských Lázních, které si oblíbil nejen on, ale také Goethe, Wagner, Dvořák a řada dalších evropských umělců, politiků i vládců. Jedná se o druhé největší lázně v ČR, které mají i překrásné okolí jako stvořené k procházkám, piknikům a výhledům na českou krajinu. V dnešním videu si můžete v detailu prohlédnout jejich lázeňskou část, která se pyšní několika kolonádami, překrásnou architekturou i množstvím léčivých pramenů. Možná, že po shlédnutí dnešního videa z kroužení nad Mariánskými Lázněmi dojdete také k názoru, že není potřeba se trápit s tím, zda bude možné jet v létě někam do zahraničí.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Nejutěšenější a nejmodernější město na kontinentě. Tohle napsal o Mariánkách sám Mark Twain. Jeho další popis není tak obdivný, zato velmi vtipný

    Před 1 rokem
    Že jsme jen zapadákov, kde dávají lišky dobrou noc, když se tedy odtrhnou od sousedů z Německa a udělají si na nás čas? V žádném případě. Naší kotlinou se prohnala stáda světoznámých jmen a většinou nešetřila chválou. Mezi nimi i americký spisovatel Mark Twain. Ten přicestoval do Mariánských lázní se svou chotí Olivií a dcerami 16. srpna 1891 a zůstal zde až do konce měsíce. Autor nezapomenutelného Toma Sawyera se ubytoval v hotelu Anglický dvůr pod svým skutečným jménem Samuel Langhorne Clemens.
     Komentáře
Reklama