Letos jsme viděli památky, na které při předchozích návštěvách prostě nezbyl čas. Putovali jsme od kostela sv. Karla Boromejského přes vídeňskou ZOO až k výstavě orchidejí v Klosterneuburgu.
Karel Schwarzenberg se zastává Dominika Feriho obžalovaného ze znásilnění a doufá v jeho osvobození. Velká očekávání má někdejší ministr zahraničí od prezidentství Petra Pavla. Dočkáme se podle něj respektu v Evropě, ale srovnání s Havlem prý Pavel nesnese.
Otevřená zahrada leží na úpatí hradu Špilberk v místech původních klášterních zahrad, které sloužily jako zdroj ovoce a zeleniny pro kuchyně kláštera řádu Milosrdných sester Karla Boromejského včetně školy pro dívky a hospicu. Ten stával opodál, v místě dnešní proluky, až do roku 1944, kdy podlehl spojeneckému bombardování města.
Josefa Kemra snad všichni znají díky filmu Na samotě u lesa či z legendárního seriálu Chalupáři. Jeho herecký rejstřík byl však mnohem širší, svým povoláním žil 24 hodin denně. Možná méně známá skutečnost vychází z jeho působení na Malé Straně. Mimochodem, Jan Neruda by z něj měl obrovskou radost.
Elegantní, reprezentativní, jednoduše krásná. Taková je Vídeň – město, jehož srdce tepe operou i valčíkem. Můžete se sem vydat na celý víkend, ale i na jeden jediný den…
Není to dlouho, co jsme publikovali článek ohledně řádění divokých prasat v Praze. Ta se z lesoparků a zalesněných areálu dostávají čím dál blíže místům, kde se v přírodě pohybují lidé s dětmi či se psy. Zejména pro ně představují velké nebezpečí. Hovořili jsme konkrétně o pražských Řepích. Divoká prasata ale nejsou jediným problémem, který místní trápí.
Zaměstnanci české pobočky společnosti MetLife se připojili k podpoře jejího globálního závazku a na začátku listopadu společně s neziskovou organizací Sázíme stromy vysadili nové dřeviny na zahradě Domova sv. Karla Boromejského, píše se s v tiskové zprávě MetLife.
Že se v zimních měsících v okrajových částech Prahy, zejména v lesoparcích a zalesněných areálech, čím dál častěji objevují různá zvířata, jsme si mohli zvyknout. Na divoká prasata ale můžeme narazit i na místech, na kterých bychom to nečekali. A může to být velmi nebezpečné. Své zkušenosti popsalo hned několik obyvatel Řep.
Předvánoční díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko vánočnímu stromu na náměstí a zvykům, které se dříve dodržovaly. Víte, kdy byl na náměstí v Budějcích poprvé vánoční strom? A jaké zvyky se dodržovaly?
Před pár dny se v barrandovském pořadu Holčičky influencerka Agáta Hanychová obula do oblíbené herečky Jitky Čvančarové, kterou sprostě urazila. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat a Jitka se rozhodla na hanebná slova Hanychové reagovat.
Zranění vždycky představuje velký problém, zvlášť pro herce a herečky. Své o tom ví Jitka Čvančarová, která kvůli komplikovanému úrazu už přišla o roli v seriálu Kukačky. Nyní se nemohla zúčastnit akce Nadačního fondu Dětský čin roku. Informuje o tom Blesk.
Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského se běžně označuje jako sestry boromejky. Řádové sestry pečují o nemocné, chudé, ale i o lidi na okraji společnosti.
Věřit, či nevěřit lidovým pranostikám? Většina lidí se jim jen shovívavě usmívá. Naši předci neměli nic podobného jako je Hydrometeorologický ústav se všemi přístroji, které dokážou předpovědět počasí, ani neměli televizi nebo rozhlas, aby se každý večer dozvěděli ze zpráv, zda je zítra čeká slunce, déšť nebo silný vítr.
Takže vás zajímají strašidelná místa a máte rádi strach z cizího a neznámého? V tom případě je tento článek určen právě vám. Ukážeme vám obávaná místa v našem národě, která vám skutečně naženou husí kůži a budou vás nutit uvažovat, co se na daném místě stalo. Takže nic pro děti, ale v případě, že jste dospělí, které to do těchto míst táhne, podívejte se, kam se vydáte. Takže. Půjdete sem za dne nebo v noci?
Heroický boj sedmi československých parašutistů proti více než 800 příslušníkům německých ozbrojených sil se před 80 lety odehrál jinak, než jak ho popisují filmy. To však nijak nesnižuje hrdinství a odhodlanost mužů, kteří i tváří v tvář neodvratnému konci do poslední chvíle bojovali. Jejich těla bohužel dodnes spočívají vedle těl jejich vrahů, což je věc, kterou by badatelé chtěli změnit.
Duchovní pravoslavné církve nežili pouze duchovním životem, nežili ve vzduchoprázdnu. Většina z nich byli vlastenci, někteří Sokolové nebo členové dalších vlasteneckých organizací. Jako duchovní byli samozřejmě pacifisté, ale po počátku okupace brzy poznali, že samotný pacifismus a ignorace zla nestačí. To neznamená, že by vzali do rukou zbraně a šli s okupanty bojovat. Dělali to, co bylo v jejich silách a možnostech.
Když Reinhard Heydrich přišel na podzim 1941 do protektorátu, byl si dobře vědom, že prvními, s kým se musí vypořádat, chce-li paralyzovat domácí odboj, jsou sokolové. Hned na začátku října proběhla takzvaná Akce Sokol, která poslala na smrt a do koncentračních táborů půl druhého tisíce členů sokolské organizace. Atentát, který 27. května 1942 provedli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, byl tedy tak trochu i pomsta za říjen, vysvětluje historička organizace Sokol Kateřina Pohlová.
Osobní zbraň Josefa Gabčíka, člena výsadku Anthropoid, který naplánoval a uskutečnil útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, byla po válce považována za ztracenou. Nyní se ji však opět podařilo objevit a díky filmu natočenému k 80. výročí této události si ji bude moci virtuálně prohlédnout i veřejnost.
Na Mariánském náměstí se v pátek vůbec poprvé otevřely velikonoční trhy, kde lidé zakoupí výrobky s velikonoční tematikou, cukrovinky a podobně. Nabízené zboží vyrobili lidé s handicapem, kteří jsou klienty městských příspěvkových a neziskových organizací či chráněných dílen. Trhy potrvají do 24. dubna.
Zásluhou finanční podpory od čtvrté městské části si Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, sídlící pod Petřínem, mohla zakoupit důležitou germicidní lampu, která je…
Litomyšl zatím neprodá vilu Klára, o niž se ucházeli dva zájemci. Nabídka žádného z nich nezískala mezi zastupiteli dostatečnou podporu. O budoucnosti vily se tak bude jednat na dalších zasedáních.
Rok 2021 skončil podobným způsobem jako začal, a to nouzovým stavem a epidemickými opatřeními. I přesto, že se celý rok nesl ve znamení restrikcí zejména ze strany firem, stále se našlo velké množství společností, které i v této době pamatovaly na pomoc veřejnému sektoru.
Deník N exkluzivně získal data, kolik bylo v období od 1. do 20. listopadu v nemocnicích v celé ČR připojeno lidí na umělou plicní ventilaci či ECMO, tedy mimotělní oběh. Převažují mezi nimi neočkovaní, povážlivý je počet mladších pacientů.
Řádové sestry v polské Vratislavi v noci z pátku na sobotu objevily v babyboxu dvacetiletého muže. Vytahovali ho odtamtud policisté, kteří ho odvezli rovnou na záchytku, protože byl opilý. Napsal to server listu Gazeta Wroclawska. Babybox je umístěn hned u kláštera, kde řádové sestry působí.
Velké překvapení čekalo řádové sestry v polské Vratislavi v noci z pátku na sobotu. V místním babyboxu totiž našly 20letého muže. Vyprošťovat ho odtamtud museli policisté ve spolupráci s hasiči. Mladík poté putoval rovnou na záchytnou stanici. Byl totiž tak opilý, že hlídce nedokázal vysvětlit, proč do babyboxu vůbec lezl. Policisté ho chtějí vyslechnout znovu, až vystřízliví.
Řádové sestry v polské Vratislavi v noci na sobotu objevily v babyboxu dvacetiletého muže. Vytahovali ho odtamtud policisté, kteří ho odvezli rovnou na záchytku, protože byl opilý, napsal server listu Gazeta Wroclawska. Babybox je umístěn hned u kláštera, kde řádové sestry působí.
Česká republika si dnes stejně jako další státy opět připomene Světový den hospiců a paliativní péče, který tradičně připadá na druhou říjnovou sobotu. Po celé republice se u té příležitosti v poledne rozezní kostelní zvony jako vzpomínka na zemřelé, umírající a pracovníky hospiců.
Česko opustila další legendární osobnost. V neděli 22. srpna zemřel ve věku čtyřiaosmdesáti let moderátor pořadu Tak neváhej a toč! Eduard Hrubeš. Web Aha! nyní zjistil, že poslední měsíce života mu nesloužila paměť a čas trávil v pečovatelském domě.
Chalupa oblíbené české zpěvačky Evy Pilarové (†80) je na prodej. Umělkyně ji vlastnila na Českolipsku více než padesát let a po jejím úmrtí objekt spravoval manžel Jan Kolomazník (69). Ten se ho však nyní rozhodl prodat.
Velkou část hospitalizovaných pacientů na odděleních dlouhodobě nemocných tvoří lidé s chorobami typickými pro stárnutí. Mimo lékařské a ošetřovatelské péče je nutná také péče odborných psychoterapeutů. Ne všude to však bývá standardem - spíše naopak.
Dramatickou noc zažila v noci na sobotu rakouská metropole Vídeň. V centru města u náměstí Karlsplatz se v noci sešly davy mladých lidí se zásobami alkoholu. Na výzvy policie, aby se všichni rozešli, protože porušují zákaz nočního vycházení, nereagovali a vzápětí na policisty zaútočili. Začali na ně házet kameny, lahve, dělobuchy, píše server deníku Krone.at. Osm policistů bylo zraněno a čtyři lidé zadrženi.
Jak obléká svých 180 cm herečka Katka Pechová? Na to jsme si posvítili v našem dalším článku, kde vám představujeme skvosty ze šatníku českých hvězd. Co ukrývá ten Katčin?
Jedním z nejvíce postižených oborů v rámci protiepidemických opatření jsou herci a zpěváci. Někteří z nich už jsou skoro rok bez práce a tedy i finančních příjmů. Jenže složenky se platit musí a tak si řada z nich byla nucena dočasně najít jinou práci. Kde kdo skončil a jak je v novém zaměstnání spokojený?
Nejen zdravotníci sdílejí smutné příběhy pacientů, kteří jim pod rukama zemřeli na covid-19. V nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze pod Petřínem je prožívala i muzikálová herečka a zpěvačka Kateřina Pechová (25) , která si udělala kurz Červeného kříže a pracovala jako dobrovolnice. "Jeden den mi pacientka vyprávěla o svém životě a druhý den už nežila," popsala Super.cz.
Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze vyhlásila sbírku, z níž chce rozšířit kapacitu své kyslíkové stanice. Kyslík si totiž musí vzhledem k poloze pod Petřínem vyrábět sama a nádrže při covidu-19 nedovolují další péči.
Nemocnice svaté Alžběty na Slupi na pražském Albertově je po Nemocnici Na Františku druhý nejstarší nepřetržitě fungující špitál v Praze, jenž brzy oslaví 300 let od svého založení. Propojují se v ní různé epochy českých dějin, ale i barvité příběhy současnosti.
Radnice Praha 17 plánuje na podzim letošního roku začít stavět dům s pečovatelskou službou za odhadovanou cenu 237 milionů korun bez DPH. Městská část vypsala veřejnou zakázku na stavební firmu. Kapacita domova bude 125 míst ve 105 bytech o velikosti 1+kk a 2+kk. Stavba by měla trvat asi dva roky a většinu peněz na její zaplacení městská část získala dotací od magistrátu.
Vyšší prioritu pro očkování mají podle vládní strategie domovy pro seniory před léčebnami dlouhodobě nemocných. V obou se přitom nachází podobná a nejrizikovější skupina obyvatel.
Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají o ty nejohroženější – nemocné a seniory.
Hlasatelka a silná osobnost Kamila Moučková, která zemřela v úterý ve svých 92 letech, odcházela smířená. Právu to řekla moderátorka České televize Světlana Witowská, která s ní byla poslední dva roky ve velmi úzkém kontaktu a naposledy si s ní telefonovala v neděli.
S muzikálovou zpěvačkou Kateřinou Pechovou jsme se potkali na online křtu kalendáře pro Nadaci Slunce, která se věnuje podpoře klientů domova pro hendikepované. Je to letos už druhý podobný projekt, jehož se s manželem Peterem Pechou (31) účastnila, prvním byl kalendář pro spolek ALSA.
Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.
Psát o plánech na víkend je něco mezi čtením z lógru, předpovědí počasí a sázením na koníčky. Ale bez ohledu na řádění bacilů víno zraje, burčák burčí a nám se sbíhají sliny...
Dotek léčí. Nejedná se přitom o žádnou ezoterickou poučku, ale vědci prověřený fakt. I proto do zdravotnických zařízení postupně proniká takzvaná hipoterapie. Aplikují ji i v Nemocnici milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Tato fyzioterapeutická metoda využívá jako pomůcku speciálně připraveného koně. Nemocným pomáhá především po psychické stránce.
Pacienty do většiny nemocnic v Praze chodí pravidelně navštěvovat terapeuti se psy, hradí ji většinou z darů nebo projektů. Epidemie koronaviru působení terapeutických zvířat ale kvůli zákazu návštěv většinou omezila. Nemocné včetně seniorů upoutaných na lůžka v Nemocnici Milosrdných sester svatého Karla Boromejského pod Petřínem navštěvuje nejen pes, ale v zahradě si mohou užít i koně. V Krči žijí v areálu nemocnice mufloni. Motolská nemocnice dětem při speciálních dnech ukazuje i morčata nebo strašilky. Ve Zlíně nebo Olomouci chodí do nemocnic i kočky.
Pacienty do většiny nemocnic v Praze chodí pravidelně navštěvovat terapeuti se psy, hradí ji většinou z darů nebo projektů. Epidemie koronaviru působení terapeutických zvířat ale kvůli zákazu návštěv většinou omezila. Nemocné včetně seniorů upoutaných na lůžka v Nemocnici Milosrdných sester svatého Karla Boromejského pod Petřínem navštěvuje nejen pes, ale v zahradě si mohou užít i koně. V Krči žijí v areálu nemocnice mufloni. Motolská nemocnice dětem při speciálních dnech ukazuje i morčata nebo strašilky. Ve Zlíně nebo Olomouci chodí do nemocnic i kočky.
V bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově probíhá zádušní mše za Evu Pilarovou (✝80) . Zpěvačka zemřela 14. března, vzhledem k pandemii koronaviru ale proběhlo poslední rozloučení jen za účasti manžela Jana Kolomazníka a hrstky nejbližších. Dnes se s ní loučí kolegové, přátelé a fanoušci.
Tři stovky lidí se dnes přišly do zcela zaplněné baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově rozloučit se zpěvačkou Evou Pilarovou, která zemřela 14. března ve věku 80 let. Mezi přítomnými byli vedle blízké rodiny také zpěváci Štefan Margita, Hana Zagorová, herečka Jiřina Bohdalová, moderátor Karel Šíp, zpěváci Pavel Vítek a Pavel Sedláček, promotér Janis Sidovský či ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). V podání houslisty Pavla Šporcla zazněla na úvod Ave Maria.
Velikonoce jsou jedny z nejvýznamnějších svátků, na jejich jarní atmosféru se těší každý. Letos byly bohužel narušeny pandemií, ale i tak jsme je každý prožíval. Na seniory a děti z dětského domova nezapomněli ani v Kauflandu, kde pro ně připravili balíčky s pamlsky.
Kalifornský pastor Jon Duncan navzdory zákazu odmítal zrušit mše své církve. Kostelu, který mu na bohoslužby poskytuje místo, proto nezbylo nic jiného než přikročit k razantnějším opatřením. Když se tak Duncanovi věřící sešli minulý víkend před kostelem, zjistili, že se nemají jak dostat dovnitř.
Už tři týdny se herecký pár Nikol Kouklová Heřmánková a Karel Heřmánek mladší věnují dobrovolnické práci. "Šijeme roušky, svážíme roušky od našich kamarádů, herců a rozvážíme roušky tam, kde to je potřeba," popsala nám Nikol.