Zavřít
Klášter

Klášter

Nejnovější články na Seznamu na téma Klášter
  • Novinky

    Kladrubský klášter ukáže vůbec poprvé mnišské cely i zahradu

    Před 2 dny
    Návštěvníky benediktinského kláštera v Kladrubech na Tachovsku čeká nevšední premiéra. Vůbec poprvé se podívají do obnovených mnišských cel, společné jídelny, kaple i do interiérů věnovaných rodu Windischgrätzů. Skončila totiž největší rekonstrukce v novodobé historii této památky, jež vyšla na téměř 165 milionů korun.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Chrám v Panenském Týnci: Dle odborníků je plný silné léčivé energie

    Před 3 dny
    Milovníci tajemna a magické energie mají i v Česku dost příležitostí k výletům, které jim přinesou radost a nové zážitky. Jedním z takových míst je nedostavěný chrám Panny Marie v Panenském Týnci, který i podle odborníků a psychotroniků nabízí vnímavým lidem svoji léčivou energii – a možná i něco navíc.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Nedostavěný kostel sv. Ondřeje v jihočeském Kuklově má příjemnou atmosféru

    Před 4 dny
    V Chráněné krajinné oblasti Blanský les asi patnáct kilometrů od Českého Krumlova leží nevelká obec Brloh. Její součástí je osada Kuklov, vzdálená sotva čtyři kilometry. Dostanete se tam autem po silnici č. 143 nebo pěšky po naučné stezce Brložsko. Ten výlet určitě stojí za to, protože se na vlastní oči můžete podívat na klášter, nedostavěnou historickou památku ze 16. století, a navštívit i ruiny nedalekého hradu Kuglvajt. Určitě na vás dýchne příjemná atmosféra obce Kuklov, která je obklopena lesy.
     Komentáře
  • Voxpot

    22 lidí zahynulo při masakru v Myanmarském klášteře

    Před 5 dny
    Neipyijto, Myanmar – 22 osob, včetně tří budhistických mnichů, bylo zastřeleno v oblasti centrálního Myanmaru, uvádí agentura Reuters. Z masakru je viněna armáda, která v zemi vládne po vojenském puči. Podle oficiálního prohlášení mluvčího vojenské junty se měly vládní jednotky střetnout s rebely v regionu Pinlaungu na jihu státu Šan. Odbojová organizace příslušníků karénské etnické minority KNDF spolu […] The post 22 lidí zahynulo při masakru v Myanmarském klášteře appeared first on VOXPOT
     Komentáře
  • Náš region

    Klášter Kladruby zve do dosud nepřístupných částí

    Před 6 dny
    Do dosud nepřístupných prostor starého a nového konventu se od 1. dubna poprvé podívají návštěvníci benediktýnského kláštera Kladruby na Tachovsku.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Návštěvníkům kláštera Kladruby se otevřou dosud nepřístupné části, uvidí také unikátní archeologické nálezy

    Před 6 dny
    Největší rekonstrukce v novodobé historii kláštera Kladruby na Tachovsku je u konce. Návštěvníci se od dubna mohou těšit na nové prohlídkové okruhy, které je zavedou do dosud nepřístupných částí. Seznámit se budou moci se životem mnichů i s rodem Windischgrätzů, který areál zrušeného kláštera koupil v 19. století. Archeologové během stavebních prací narazili na řadu zajímavých objevů jako byl například nález ostatků mnicha nebo pozůstatky pivovaru a sladovny.
     Komentáře
  • Tachovský deník

    Obnova další části benediktinského kláštera v Kladrubech je u konce

    Před 6 dny
    Dvě nové trasy čekají na návštěvníky benediktinského kláštera v Kladrubech od 1. dubna letošního roku. Obnova areálu a úprava expozic jsou u konce. Výsledkem projektu nazvaného Život v řádu, který stál 165 milionů korun a podpořil ho evropský program IROP (Integrovaný regionální operační program), je opravený starý konvent, první a druhé nadzemní podlaží nového konventu a rajský dvůr. První nová prohlídková trasa, Klášter, seznámí návštěvníky s každodenním životem mnichů. Druhá - Zámek pak přiblíží osud kláštera v 19. a 20. století a životy rodu Windischgrätzů, který byl v tu dobu novým majitelem objektu.
     Komentáře
  • České noviny

    V klášteře Kladruby skončila rekonstrukce, lidé uvidí dosud nepřístupné části

    Před 6 dny
    Do dosud nepřístupných prostor starého a nového konventu se od 1. dubna poprvé podívají návštěvníci benediktýnského kláštera Kladruby na Tachovsku. V národní kulturní památce skončila po dvou a půl letech největší rekonstrukce v novodobé historii kláštera. Přišla na 165 milionů korun, z toho přes 100 milionů byla dotace z EU. Ve dvou okruzích se lidé budou moci seznámit se životem mnichů a s rodem Windischgrätzů, který areál zrušeného kláštera koupil v 19. století. ČTK to řekl při slavnostním ukončení rekonstrukce ředitel českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu (NPÚ) Petr Pavelec.
     Komentáře
  • S ženskou za kniplem

    České Budějovice či zámek Hluboká z malého letadla. Můry mají jihočeské památky jako na dlani

    Před 7 dny
    Dámská letecká posádka pokračuje ve svém 4denním tripu po krásách naší vlasti a tentokrát pokračuje v leteckém okruhu po jihočeských památkách. Můry minou klášter Zlatá Koruna, Holašovice, České Budějovice anebo pohádkový zámek Hluboká.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Tahákem letošní sezony památek budou v Plzeňském kraji kláštery Kladruby a Plasy

    Před 8 dny
    Dokončené rekonstrukce, nové expozice, zpřístupnění nových prostor a nové prohlídkové okruhy v klášterech Kladruby na Tachovsku a Plasy na severním Plzeňsku budou největšími novinkami a lákadly nadcházející návštěvnické sezony na státních památkách v Plzeňském kraji. Díky dotaci EU prošly oba klášterní areály rozsáhlými rekonstrukcemi, každý zhruba za sto milionů korun. Kladruby se v nové podobě otevřou hned na začátku sezony 1. dubna, v Plasích rekonstrukce skončí na konci července.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Středočeské památky letos nabídnou kulturní akce i speciální prohlídky

    Před 8 dny
    Středočeské památky nabídnou v letošní hlavní sezoně divadelní představení, pohádky či koncerty. Bohatý kulturní program slibují mimo jiné na Velikonoce.
     Komentáře
  • Náš region

    Největší lákadla sezony: Klášter v Kladrubech nebo Plasech

    Před 8 dny
    Dokončené rekonstrukce, nové expozice, zpřístupnění nových prostor a nové prohlídkové okruhy v klášterech Kladruby na Tachovsku a Plasy na severním Plzeňsku budou největšími novinkami a lákadly nadcházející návštěvnické sezony na státních památkách v Plzeňském kraji.
     Komentáře
  • Náš region

    Ostatky z kostela v Českých Budějovicích, nalezené před třemi lety, patří prvnímu převorovi kláštera dominikánů

    Před 11 dny
    Ostatky nalezené v kostele na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích patří prvnímu převorovi českobudějovického kláštera dominikánů Jindřichu Librariovi. Potvrdil to výzkum.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Roky hledané ostatky převora Libraria uložilo biskupství za slavnostní mše, kterou sloužil Duka

    Před 12 dny
    V Českých Budějovicích v pátek uložili během slavnostní bohoslužby do obnovené pohřební niky ostatky prvního převora tamního dominikánského kláštera Jindřicha Libraria. Kosti tohoto osobního zpovědníka krále Přemysla Otakara II. našli archeologové v roce 2020 v kostele Obětování Panny Marie a detailně je prozkoumali.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Ostatky nalezené v klášteře patřily prvnímu převorovi. Byl zpovědníkem Přemysla Otakara II.

    Před 12 dny
    V kostele Obětování Panny Marie v Českých Budějovicích byly dnes do zrestaurované gotické niky slavnostně uloženy ostatky prvního převora kláštera dominikánů Jindřicha Libraria. Že se skutečně jednalo o něj, dnes potvrdili archeologové, kteří nalezené ostatky zkoumali. Město po údajném zpovědníkovi Přemysla Otakara II. navíc pojmenovalo nábřeží u Piaristického náměstí.
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    Budějovice uložily ostatky prvního obyvatele a důvěrníka Přemysla Otakara II.

    Před 12 dny
    K 10. březnu 1265 je datována listina, která je považována za první doklad o vzniku Českých Budějovic. Dosvědčuje věnování pozemků pro dominikánský klášter. A v pátek 10. března 2023 byla v kostele, který patří ke klášteru, sloužena mše za město. Byly při ní slavnostně uloženy do výklenku v jižní stěně ostatky blahoslaveného Libraria, prvního převora dominikánského kláštera. Svým způsobem tedy prvního známého obyvatele města.
     Komentáře
  • Badatelé

    Badatelé objasnili záhadu zakladatele Českých Budějovic, novou metodou překvapili svět

    Před 12 dny
    Unikátní vynález českých badatelů pomohl vyřešit záhadu ztraceného hrobu zakladatele Českých Budějovic. Vědci vyzvedli obsah hrobky bez pohnutí jedinou kostí. Pracovníci Jihočeského muzea v Českých Budějovicích dnes zveřejnili výsledky několik let dlouhého pátrání po ztracených ostatcích zakladatele Českých Budějovic Jindřicha Libraria. Jeho ostatky se podařilo vyzvednout až na druhý pokus a při manipulaci s dochovaným materiálem byla použita unikátní metoda, která poprvé umožnila studium nálezu v jeho přesné poloze v laboratoři. Na počátku byla pověst Na počátku pátrání byla ústní legenda, podle které se o vznik královského města České Budějovice zasloužil první opat tamějšího kláštera Jindřich, řečený Librarius, podle pozdějších podání zpovědník krále Přemysla Otakara II., který mu zázrakem dopomohl k následníkovi trůnu. Přemysl Otakar II. na řádného následníka dlouho čekal a neváhal kvůli tomu podstoupit anulování svého prvního manželství a diplomatické pokusy přesvědčit papeže o tom, že by nárok na trůn měli mít i jeho nemanželští potomci. Situaci podle pověsti vyřešil Jindřich Librarius, který krále přesvědčil, aby na jihu Čech založil klášter a královské město, a že by si tím mohl u Boha vyprosit vytouženého následníka. Těžko dnes říci, zda to takto skutečně bylo, nicméně klášter s městem byly založeny v roce 1265 a v roce 1271 se Přemyslu Otakarovi a Kunhutě Uherské skutečně narodil syn Václav. Jindřicha Libraria si vážili už jeho současníci a považovali ho za blahoslaveného už za jeho života. Podle ústní tradice byl pohřben v jedné z bočních kaplí Kostela Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí. Kaple se do dnešních dní ale nedochovala. Hledání místa kaple S neurčitou informací o pohřbení zakladatele kláštera se pražský arcibiskup Dominik Duka před několika lety obrátil na pracovníky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Výzkumný tým pod vedením Zuzany Thomové se následně obrátil na spolek Naše historie. První úkol, a sice zjistit, zda se v jižní zdi hlavní lodi nenacházejí nějaké dutiny, zodpověděly velmi […]
     Komentáře
  • České noviny

    Ostatky z kostela v Č. Budějovicích patří prvnímu převorovi kláštera dominikánů

    Před 12 dny
    Ostatky nalezené v kostele na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích patří prvnímu převorovi českobudějovického kláštera dominikánů Jindřichu Librariovi. Potvrdil to výzkum. Novinářům to dnes, v den 758. výročí založení Českých Budějovic, řekli zástupci českobudějovického biskupství, magistrátu a archeologové. Převorovy ostatky nalezli archeologové ve stejném kostele během výzkumu před třemi roky. Převor byl podle dochovaných legend zpovědníkem a důvěrníkem krále Přemysla Otakara II., jenž byl zakladatelem Českých Budějovic. Librarius zemřel v roce 1281.
     Komentáře
  • Badatelé

    Jediný nález nacistického pokladu u nás: StB navedla šílená jeptiška

    Před 13 dny
    V roce 1946 byl nalezen jediný nacistický poklad na našem území. Byl nalezen jen částečně, protože Zemská státní bezpečnost pátrání ukončila předčasně. Proč? Klášter v Chotěšově ukrýval na konci války obrovské tajemství. Jeho část část bla odhalena a opět zapomenuta. Zbytek možná stále ještě skrývá spletitý labyrint chotěšovského podzemí. +++Klášter v Chotěšově je jedním z nejstarších u nás. Založen byl už ve 13. století pro řád premonstrátek. V průběhu staletí prošel mnoha dějinnými zvraty. Na konci války tu ukryl své poklady nejen samotný řád vizitantek, který tu tehdy působil, ale i obyvatelé z okolí a dokonce i vojáci wehrmachtu. Tajemná historie se připomněla na podzim roku 1946. Příběh jak okopírovaný z Eccova románu Jméno růže začíná 18. října 1946, kdy do klášterního areálu na pokyn matky představené přijíždí chotěšovský lékař a za asistence dvou neznámých mužů odváží do psychiatrické léčebny v Dobřanech jednu z řádových sester, Annu Blažkovou. V psychiatrické léčebně se ale ukazuje, že Anna Blažková je duševně zdravá a do blázince byla dopravena jen aby neprozradila poválečné klášterní tajemství. Výpověď zdravé jeptišky Na zavření zdravé jeptišky do blázince upozorňují lékaři dobřanské léčebny policii. Vyšetřením případu je pověřena oblastní pobočka Zemské úřadovny státní bezpečnosti v Plzni. Sestra Blažková vypovídá, že v areálu kláštera probíhají po nocích podivné manipulace s neznámými předměty. Na dvě noci byla například uzavřena jedna z cel v prvním patře, její obyvatelky se musely vystěhovat a do jakési skrýše pod podlahou ukryto množství látek. Výpověď sestry Blažkové nejen o podivném ukrývání čehosi v zahradě potvrzuje i Richard Friedl, jeden ze zaměstnanců kláštera. Friedl si stěžuje na pokyny některých sester, které po něm po nocích požadují kopání jam na zahradě, zasypávání různých beden a přenášení různých předmětů po klášteře. Z místního národního výboru přichází rovněž zpráva, že na konci války zmizela v klášterním areálu úložka leteckých svítících náramkových hodinek. Různé zprávy tvrdí, […]
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Neznámá místa Prahy: Že je Juditin most minulostí? Ale kdepak. Stále stojí

    Před 13 dny
    Když vidíme Karlův most, ohromí nás jeho majestátnost. Málokdo si ale uvědomí, že byl postaven zejména proto, že jeho předchůdce, Juditin most, byl zničen povodněmi. Ale není to tak úplně pravda, my vás na něj vezmeme.
     Komentáře
  • Tiscali

    Městečko, které láká na impozantní klášter i unikátní muzeum

    Před 13 dny
    Milevsko je městečko, které má kolem osmi tisíc obyvatel - a řadu památek k tomu. Najdete tam nejstarší jihočeský klášter, spjatý s nedávným pozoruhodným nálezem, architektonické zajímavosti v ulicích, kuriózní muzeum ale i řadu vycházkových cílů v okolí. Prostě místo, které stojí za to si projít a pořádně prohlédnout.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Rekonstrukce a úprava expozic za 165 milionů v kladrubském klášteře je u konce, přibyly i dvě trasy

    Před 14 dny
    V klášteře Kladruby skončila obnova areálu a úprava expozic. Projekt nazvaný Život v řádu trval 2,5 roku a přišel na 165 milionů korun, podpořil ho evropský program IROP. Zahrnuje celou budovu starého konventu, první a druhé nadzemní podlaží nového konventu a rajský dvůr. Od 1. dubna nabídne dvě nové prohlídkové trasy. "Klášterní" je zaměřená na každodenní život mnichů a "zámecká" sleduje osudy kláštera v 19. až 20. století i osudy nových majitelů, knížecího rodu Windischgrätzů. Slavností ukončení obnovy bude 16. března. .
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Na vzdělávacích seminářích v Opočně budou přednášet i odborníci z Norska

    Před 15 dny
    Kodymův národní dům v Opočně bude od 17. do 19. března dějištěm mezinárodní konference, která nabídne místním vzdělávací semináře se zaměřením na revitalizaci kulturního dědictví, inovativní využití památek a jejich udržitelný rozvoj.
     Komentáře
  • České noviny

    V klášteře Kladruby skončila rekonstrukce a úprava expozic, přibyly i dvě trasy

    Před 15 dny
    V klášteře Kladruby skončila obnova areálu a úprava expozic. Projekt nazvaný Život v řádu trval 2,5 roku a přišel na 165 milionů Kč, podpořil ho evropský program IROP. Zahrnuje celou budovu starého konventu, první a druhé nadzemní podlaží nového konventu a rajský dvůr. Od 1. dubna nabídne dvě nové prohlídkové trasy. "Klášterní" je zaměřená na každodenní život mnichů a "zámecká" sleduje osudy kláštera v 19. až 20. století i osudy nových majitelů, knížecího rodu Windischgrätzů. ČTK to řekla Markéta Slabová, mluvčí regionálního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Slavností ukončení obnovy bude 16. března.
     Komentáře
  • Objevím

    Kláštery vznášející se ve vzduchu. Takové jsou kláštery Meteora v Řecku

    Před 16 dny
    Řecko je samo o sobě velmi zajímavá země, s ještě zajímavější historií. Vedle antických chrámů a divadel je zde ale něco, co jinde na světě neuvidíte - kláštery Meteora. Abyste je navštívili, musíte doslova vystoupat až k nebi.
     Komentáře
  • Náš region

    Inspiraci pro oživení kláštera v Opočně má přinést mezinárodní konference

    Před 17 dny
    V Opočně na Rychnovsku bude od 17. do 19. března mezinárodní konference, která nabídne semináře se zaměřením na oživení kulturního dědictví, inovativní využití památek a jejich udržitelný rozvoj.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Rusko je zemí carů, bez nich ho požere anarchie. První Romanovec ho ovládl před 400 lety

    Před 19 dny
    Proč Rusko potřebuje absolutistického monarchu? Tradici založil už v 17. století první Romanovec Michail.
     Komentáře
  • Novinky

    Nedostavěný klášter v Kuklově pohltí svou poklidnou atmosférou

    Před 19 dny
    Navštívili jste již nedostavěný klášter v Panenském Týnci? A líbil se vám? V tom případě tedy na vašem seznamu nesmí chybět ani kuklovský klášter, který jako by tomu týneckému z oka vypadl. Leckdo by jej mohl podle fotografie snadno zaměnit. Ten, za nímž se však vypravíme my, se nenachází v Ústeckém, nýbrž v Jihočeském kraji. Zcela dominantní stavba tu vyčnívá v malé osadě Kuklov, která spadá pod obec Brloh.
     Komentáře
  • Dotyk

    Mnich objevil v Anglii kostru téměř třímetrového muže. Může patřit králi Artušovi, tvrdí vědci

    Před 22 dny
    Mnich klečel na zemi a prsty čistil kamenný kříž. „HIC JACET SEPULTUS INCLYTUS REX ARTURUS IN INSULA AVALLONI,” zašeptal tiše. Pak se nadšeně obrátil na dělníky. „Kopejte dál. Někde tady musí být,” usmál se a ukázal na nápis. „Překlad zní: Zde leží pohřben proslulý král Artuš. Jsme blízko," vydechl.
     Komentáře
  • MůjLife

    Stalin vraždil i v rodné Gruzii. Genetici potvrdili oběti Velké čistky v klášteře

    Před 23 dny
    Celkem byly v klášteře poblíž Batumi nalezeny ostatky 27 obětí zavražděných v roce 1937. Jde o první případ identifikace obětí stalinského režimu v dějinách Gruzie a první přímý důkaz sovětských poprav v této zemi.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vatikán kontra jeptišky. Jsou moc on-line a málo se modlí, tvrdí církev

    Před 26 dny
    Vatikán se dostal do neobvyklé potyčky se skupinou jeptišek z Toskánska. Obvinil je, že jsou příliš aktivní na internetu, a nezbývá jim proto dost času na modlení.
     Komentáře
  • i60

    Broumovský klášter

    Před 27 dny
    Letos v lednu jsme strávili s manželem několik dní na Broumovsku. Toulky zimní přírodou jsme si zpestřili návštěvou města Broumov, které je po staletí centrem této pohraniční oblasti.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    1945: Americké bomby dopadly na pražskou náplavku. Zničily i jednu ze stěžejních dominant Prahy

    Před 1 měsícem
    V minulém článku jsme psali o konci 2. světové války, kdy Němci vypálili Staroměstskou radnici. Ale nebyli to pouze Němci, kteří tu toho hodně zničili. Byli to i Američané, kteří si Prahu spletli s jiným městem, a začali ji bombardovat.
     Komentáře
  • Aplausin

    Koně Převalského čeká stěhování. Už mají vybrané místo

    Před 1 měsícem
    Pracovníci Zoo Praha ve spolupráci se svými mongolskými kolegy a partnery ukončili výběr území pro plánovanou reintrodukci koní Převalského na východ Mongolska. Po dlouhotrvajícím procesu, který zahrnul metody dálkového průzkumu země, ale i řadu návštěv vytipovaných území a jejich botanický, zoologický a parazitologický průzkum, zvolili Údolí klášterů (Sümínchóloj). Území o ploše 1700 km2 se z velké části nachází uvnitř Přísně chráněné oblasti (SPA) Nömrög.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Skutečný příběh nevěsty Kristovy. Sexuální zneužívání a vraždy jeptišek se skutečně děly

    Před 1 měsícem
    Klášter Sant’Ambrogio della Massima v Římě, kde byla Matkou představenou nymfomanka Marie-Luisa, se stal skandálním domem hrůzy. Inkvizice v roce 1998 otevřela tajný archiv, kde nalezla šokující dokumenty. Katharina von Hohenzollern v roce 1853 vstoupila do kláštera Sant’Ambrogio, aby se oddala svému Bohu. Byla nemocnou vdovou a dostat se do kláštera bylo její přání.
     Komentáře
  • Novinky

    Klokotský klášter se studánkou a léčivým pramenem je místem zjevení Panny Marie

    Před 1 měsícem
    Klokoty jsou bývalou samostatnou obcí, která v současnosti patří k místní části města Tábor. Ve 13. století bychom zde našli pouze gotický kostelíček, dnes tomuto místu zcela dominuje klokotský klášter spolu s poutním kostelem Panny Marie. A kde vzaly Klokoty svůj název? Přisuzuje se buďto staroslovanskému výrazu pro „klokotání“ řeky, nebo hojně se vyskytujícímu klokočovému keři na klokotské stráni, který tu dnes již nespatříme.
     Komentáře
  • Ekolist

    Koně Převalského zamíří z pražské zoo do mongolského Údolí klášterů

    Před 1 měsícem
    Pracovníci Zoo Praha ve spolupráci se svými mongolskými kolegy a partnery ukončili výběr území pro plánovanou reintrodukci koní Převalského na východ Mongolska. Po dlouhotrvajícím procesu, který zahrnul metody dálkového průzkumu země, ale i řadu návštěv vytipovaných území a jejich botanický, zoologický a parazitologický průzkum, zvolili Údolí klášterů (Sümín chóloj). Území o ploše 1700 km2 se z velké části nachází uvnitř Přísně chráněné oblasti (SPA) Nömrög. Informuje o tom Zoo Praha.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Co spojuje 4 zámky, 1 hrad a 3 kláštery?

    Před 1 měsícem
    Zvídavým turistům doporučujeme zařadit do svých výletních cílů také 8 historických objektů, které se v polovině letošního roku zařadí na seznam národních kulturních památek. Jsou zkrátka ještě výjimečnější než jiné. O kom je řeč?
     Komentáře
  • Náš region

    Koně Převalského najdou domov na východě Mongolska

    Před 1 měsícem
    Pracovníci Zoo Praha ve spolupráci se svými mongolskými kolegy a partnery ukončili výběr území pro plánovanou reintrodukci koní Převalského na východ Mongolska. Po dlouhotrvajícím průzkumu země, ale i řadách návštěv vytipovaných území, zvolili Údolí klášterů (Sümín chóloj).
     Komentáře
  • Život v Česku

    Fanoušci se rozloučili s Naďou Urbánkovou. Na památku zpěvačky se konal druhý smuteční obřad

    Před 1 měsícem
    Ve věku 83 let zemřela v pátek 3. února zpěvačka a herečka Naďa Urbánková. Poslední rozloučení v rodinném kruhu a následné uložení do hrobu již proběhlo minulý týden, ale ve středu měli možnost se rozloučit také fanoušci a širší okruh přátel. Druhý smuteční obřad se konal na pražském Strahově v místním klášteře. "Uměla do zpěvu dát něco navíc," zavzpomínal na oblíbenou umělkyni zpěvák Bohuš Matuš (49) pro ŽivotvČesku.cz.
     Komentáře
  • Jezdci

    Nové území pro koně Převalského. Zamíří také na východ Mongolska

    Před 1 měsícem
    Zoo Praha se aktivně podílela na výběru území pro plánovanou reintrodukci koní Převalského na východ Mongolska. „Údolí klášterů se svým širokým okolím je to pravé místo,“ prozradil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Tajemný hrob na pražském hradě možná ukrývá jiné ostatky, než se doposud myslelo. Jeho unikátní konstrukce bohužel tělo prakticky zničila

    Před 1 měsícem
    Tajemný hrob na pražském hradě možná ukrývá jiné ostatky: Mnoho lidí si myslí, že na Pražském hradě už patrně nelze objevit nic nového, protože výzkumů už tu probíhalo mnoho. Ovšem jak to tak vypadá, není to pravda.
     Komentáře
  • Dotyk

    Inkvizice otevřela tajný archiv: Hrůzy páchané na jeptiškách za zdmi kláštera otřásly světem

    Před 1 měsícem
    Když Katharina von Hohenzollern v roce 1853 vstoupila do kláštera Sant'Ambrogio, čekala, že se konečně oddá zbožnému způsobu života. Místo toho ale byla svědkem falešných zázraků, vražd a sexuálního zneužívání, které se později snažil Vatikán utajit. Marně.
     Komentáře
  • Ekolist

    Miroslav Bobek: Předběžná zpráva z Údolí klášterů

    Před 1 měsícem
    Záviděl jsem mongolským kolegům jejich tradiční oblečení: dlouhé, kožešinou podšité dély a mohutné kožené boty. Na samý východ Mongolska, do Chalchgolu, jsme přijeli ve „čtvrté devítce“ zimy, tedy do těch nejkrutější mrazů. Noční teploty klesaly na −40 °C a po svítání pak pozvolna stoupaly k −30, v nejteplejší části dne až k −25 °C. Přicestovat v tomto období byl ovšem náš záměr: místa vytipovaná pro budoucí reintrodukci koní Převalského jsme chtěli posoudit za té nejdrsnější zimy.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Santiniho umění dodnes vyvolává úžas. Důkazem je důmyslná přestavba kladrubského kláštera

    Před 1 měsícem
    Výlet do Kladrub na Tachovsku potěší především milovníky historie a architektury. Míříme do zdejšího kláštera, který byl založený před více než devíti sty let. Jeho dominantou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který přestavěl slavný český architekt Jan Blažej Santini-Aichel ve stylu barokní gotiky.
     Komentáře
  • Super

    Dcera Jana Fabiánová se rozloučila s milovanou maminkou Naďou Urbánkovou (✝83). Sbohem přišly dát i Voborníková s Černockou

    Před 1 měsícem
    Rodina a nejbližší přátelé se v malebné obci Želiv na Pelhřimovsku loučí se zpěvačkou a herečkou Naďou Urbánkovou (✝83) . Poslední sbohem jí dává dcera Jana Fabiánová a další blízcí v kostele Narození Panny Marie v areálu kláštera v Želivě. Po církevním obřadu bude zpěvačka uložena do rodinného hrobu.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Upřímná zpověď manželky Arnolda Schwarzeneggera: Po provalení hercovy nevěry skončila v klášteře

    Před 1 měsícem
    Svým rozhovorem se vrátila ke své bolestivé minulosti. Bývalá manželka Arnolda Schwarzeneggera Maria Shriver ve svém posledním rozhovoru přiznala, že se po vypuknutí skandálu svého tehdejšího partnera snažila léčit svůj žal různými způsoby. Vyhledala pomoc v klášteře, kde se podle jejích slov v určitém okamžiku změnil její pohled na celou situaci.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Město chce pojmenovat část Zátkova nábřeží v Budějcích po Jindřichu Librariovi

    Před 1 měsícem
    Část Zátkova nábřeží v centru Českých Budějovic se možná brzy přejmenuje. Rada města schválil návrh na pojmenování úseku od Solné brány po Hotel Klika po prvním převorovi kláštera Jindřichu Librariovi. Návrh teď ještě musí projít únorovým zastupitelstvem.
     Komentáře
  • Deník

    Opravené klášterní varhany v Opočně rozezní mladí hudebníci z celé republiky

    Před 1 měsícem
    /FOTO/ Na špičkově opravených varhanách v klášterním kostele v Opočně si zahrají hudebníci z celé republiky. Opočno bude v červnu hostit Varhanní soutěž Jana Křtitele Vaňhala.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Doba temna není až tak temná. Zbyla po ní řada barokních skvostů

    Před 1 měsícem
    Období po Bílé hoře Češi zásluhou národních buditelů 19. století vnímají dosti negativně jako dobu úpadku národa. Je však spojeno i s počátky a rozvojem baroka, které formovalo to, čemu se říká malebná česká krajina.
     Komentáře
  • WN24

    Anglosaské kláštery byly pro vikingy tvrdším oříškem, než si vědci mysleli

    Před 1 měsícem
    Archeologové zjistili, že středověké anglické kláštery byly mnohem odolnější vůči vikingským nájezdům, než si mysleli. Představa bezbranných mnichů podle nich neukazuje celou pravdu. Popsali příběh jedné svaté komunity, která vikingskému plenění odolávala téměř stovku let.
     Komentáře
  • Tiscali

    Přišel, uviděl, odvezl: Před 164 lety byla objevena nejstarší bible

    Před 1 měsícem
    Čtvrtého února 1859 objevil německý teolog Konstantin von Tischendorf v pravoslavném klášteře svaté Kateřiny na egyptském Sinaji jeden z nejstarších známých exemplářů Bible na světě. Podle místa nálezu je označována jako Sinajský kodex ( Codex Sinaiticus ).
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Autobus se zahraničními turisty se na nechvalně proslulém místě střetl s osobním automobilem, jeho řidič zahynul

    Před 1 měsícem
    Autobus se střetl s osobním automobilem na nechvalně proslulém místě na silnici I/20 poblíž Nepomuku u odbočky na Klášter na jižním Plzeňsku. Řidič osobního automobilu nehodu nepřežil. V péči záchranářů skončily dvě zraněné osoby z autobusu. Pro 28 cestujících vyslali hasiči evakuační autobus. Autobusem cestovali zahraniční turisté.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Manon je první a poslední můj hřích, nepoznat Manon, nemiloval bych

    Před 1 měsícem
    Prvního února 1893 proběhla v Turíně světová premiéra opery Manon Lescaut italského skladatele Giacoma Pucciniho. Autory libreta na motivy novely Abbé Prévosta byli Luigi Illica a Domenico Oliva.
     Komentáře
  • Náš region

    Sázavský klášter navštěvuje méně lidí než před covidem

    Před 1 měsícem
    Sázavský klášter na Benešovsku loni navštívilo 11 000 lidí, což je stále ještě o deset procent méně než před pandemií covidu-19.
     Komentáře
  • Osel

    Anglosaské kláštery dlouho odolávaly brutálním útokům Vikingů

    Před 1 měsícem
    Nájezdy Vikingů si obvykle představujeme jako devastující agrese, po nichž ani tráva nerostla. Archeologický výzkumu anglosaského klášterního komplexu v dnešním Lyminge nedaleko od legendárních Bílých útesů doverských ale ukazuje, že kláštery mohly vydržet řadu desetiletí opakovaných útoků, pokud místní měli efektivní obranné strategie.
     Komentáře
  • ELLE

    Takový klášter jste ještě neviděli: Můžete tu uspořádat koncert, piknik nebo tu strávit neobyčejnou noc

    Před 1 měsícem
    Místo pro klidnou modlitbu, koncert, piknik v zahradě nebo přespání v centru Starého Města pražského. To všechno může splňovat klášter v 21. století.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Neznámá místa Prahy IX: Vzácná knihovna je lokací mnoha světových filmů i seriálů

    Před 1 měsícem
    Určitě jste ji už v nějakém filmu nebo seriálu viděli. Často se vyskytuje i v zahraničních produkcích a využívají ji filmaři z celého světa. Napadlo vás někdy, že se tahle knihovna nachází jen kousek od Pražského hradu nebo Petřína?
     Komentáře
  • Reportér Magazín

    Náboženské prozření pana Babiše nám lehce narušilo meditaci

    Před 1 měsícem
    Patříte mezi řeholníky, kteří se v kostele Panny Marie Vítězné starají o Pražské Jezulátko. Kolik vás v tamním klášteře žije?
     Komentáře
  • ELLE

    Sídla slavných: Dům ve stylu vesmírné lodi, ale i bílý klášter. Nahlédněte do luxusu, po kterém touží každý

    Před 1 měsícem
    Soukromé pláže, kinosály, tenisové kurty, deset ložnic a dvanáct koupelen, ale i život ve strohém minimalismu. Bydlení slavných nabývá různých podob...
     Komentáře
Reklama