Zavřít
Mars

Mars

Nejnovější články na Seznamu na téma Mars
  • Tvůj magazín

    Univerzita přenáší vesmír na Zemi díky funkční replice roveru z Marsu

    Před 18 hodinami
    Tým z University of Southampton postavil repliku roveru Perseverance, aby demonstroval, jak mohou tyto technologie zachránit životy na Zemi.
     Komentáře
  • Euro

    Konkurence nad zlato. Soukromé vesmírné společnosti podněcují kosmický byznys napříč světem, jen o raketách to rozhodně není

    Před 20 hodinami
    Ať už jde o znovudobytí Měsíce, nebo dlouho očekávané cesty na Mars, soukromých společností, které se do objevování vesmíru rozhodly zapojit, v posledních letech přibýváDle šéfa NASA je rostoucí konkurence dobrou zprávou. Podněcuje totiž explozi vesmírné aktivity, kromě toho je cenným zdrojem inspiraceAčkoli je největší pozornost obvykle věnována startu vesmírných raket, z pohledu investic jsou dle odborníků zajímavé i jiné, méně nápadné oblasti Každá cesta do vesmíru je tak trochu i závodem. I když z vědeckého hlediska záleží hlavně na objevu a zkušenosti jako takové, prvenství je něco, o co usilují všechny státy, jež se do objevování nekonečna naplno zapojují.
     Komentáře
  • Cool magazín

    Program NASA Viking omylem zničil život na Marsu, tvrdí Německý vědec

    Před 1 dnem
    Rudá planeta po desetiletí poutá lidskou pozornost. Touha ji prozkoumat je patrná ve vědeckém bádání ale i v popkultuře nebo mezi vesmírnými nadšenci. Náš zájem o marťanskou krajinu je způsoben především její podobností s prostředím na Zemi, což z ní činí potenciálního hostitele života, a to jak v minulosti, tak v budoucnosti. Jiné teorie naznačují, že Mars měl kdysi příznivou atmosféru a biosféru, která umožňovala přežití mikroskopického života.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Selfie s Marsem? Jedinečnou možnost nabízí unikátní Festival planet v Brně

    Před 1 dnem
    Doktnout se Slunce, vyfotit se u Měsíce nebo si udělat piknik pod Marsem. Zní vám to jako sci-fi? Pak jste nebyli na Festivalu planet, který v posledních letech láká desetitisíce návštěvníků. Velmi netradiční pojetí vesmíru totiž nemá nikde na světě obdoby. A letos si tvůrci připravili novinku – temnou podobu planety Země. Pokud jste Festival planet nestihli, nezoufejte, s námi o něj nepřijdete.
     Komentáře
  • Fonetech

    Vzdálené hvězdy jsou na dosah a nepotřebujeme ani palivo. Solární plachetnice nás k Marsu dostane za měsíc

    Před 1 dnem
    Malé a neuvěřitelně lehké solární plachty vyrobené z aerografitu by mohly lidskou posádku k Marsu dopravit za pouhých 26 dní.
     Komentáře
  • ELLE

    Horoskop od 2. října: Berani prožijí zkoušku, střelci zamíří na cíl

    Před 1 dnem
    Seskupení mnoha planet ve Vahách slibuje velmi náročné období, které někomu prospěje a doslova nahraje na smeč, jiným zase zasekne nepříjemný dráp do života. Protože je Mars jako symbol akce a bůh války v tomto znamení, budou to Váhy, kdo se stanou akčními hrdiny těchto dnů. A to může být v dobrém nebo také ve zlém. I ty hodné Váhy, které byly dosud laskavé, se mohou nyní proměnit v pořádné a nebezpečné bojovníky. Pozor zejména na vztahy.
     Komentáře
  • IT pro Tebe

    Brian May z Queenů si vydělává v NASA jako astrofyzik

    Před 2 dny
    Brian May není jen světoznámým kytaristou z kapely Queen, ale také astrofyzik. Na rozdíl od jiných kolegů se ale věnuje svému původnímu povolání aktivně. Nyní například pomáhal vesmírné agentuře NASA při počítání trajektorie a místa dopadu sondy OSIRIS-REx.
     Komentáře
  • Fonetech

    NASA se vydá zkoumat asteroid plný zlata. Skrývá bohatství přesahující světovou ekonomiku

    Před 2 dny
    Vědci prozkoumají asteroid 16 Psyche, který by mohl z každého obyvatele Země udělat boháče. Je totiž plný drahých kovů v závratné hodnotě.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Mayové vedli kalendář, díky kterému pochopili život

    Před 2 dny
    Pravda je, že starý mayský kalendář měl 819 dní. A přesně to vědcům znemožnilo se hnout z místa. Až do své poslední úvahy se každopádně snažili pochopit, jak se všechny planetární události vešly, do tak dlouhého kalendáře. 819denní cyklus mayského kalendáře se shoduje s planetárními cykly, které trvají 45 let. A to je mnohem širší pohled na mayský kalendář, než o jaký se věda snažila v minulosti.
     Komentáře
  • Techsvět

    Rover Perseverance zachytil unikátní vesmírný jev na Marsu. Prachové tornádo mělo výšku až 2 kilometry a šířku 60 metrů

    Před 2 dny
    Přestože na samotném Marsu není žádný život, roboti vyslaní ze Země stále nejsou jediným zdrojem změn na povrchu rudé planety. Stále tam totiž můžeme pozorovat atmosférické jevy, které jsou schopny zvedat oblaka prachu a vytvářet jedinečné efekty. Takový jev nedávno zaznamenal Rover Perseverance.
     Komentáře
  • TN

    Nejsme ve vesmíru sami, věří astronomové. Dokázat to mohou už brzy

    Před 3 dny
    Jedna z největších otázek, která lidstvo trápí už od nepaměti, se může dočkat svého řešení. Řada astronomů je totiž nejen přesvědčena, že lidstvo ve vesmíru není samo, ale navíc že o existenci života mimo Zemi budeme mít důkazy už velice brzy. Mají i vyhlédnutého svého kandidáta.
     Komentáře
  • Fonetech

    NASA na Marsu vyfotila prachového čerta. Vědci spočítali, že na výšku měřil dva kilometry

    Před 3 dny
    Prachový vír, laicky označovaný jako rarášek či čertík, se podařilo americké NASA vyfotit na západním okraji marsovského kráteru Jezero.
     Komentáře
  • Meteor

    55 min

    Podcast
    Meteor o ropě na Marsu, potravě z virů a nejstarším organismu

    Před 3 dny

    ·

    55 minut

    Poslechněte si:00:48 01:05 Najdeme na Marsu ropu?15:55 Vznik automobilky Škoda21:54 První forma života požírající viry28:13 Říjen v zrcadle pranostik37:21 Nejstarší živý organismus44:31 Elegantní pohyb medúzHovoří astronom Jaroslav Klokočník, geolog Václav Cílek nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Hledání Petra Kulhánka a kol. čte Libor Vacek.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jiří Grygar: Zastavme lety člověka do kosmu. Elon Musk na Marsu umře

    Před 3 dny
    Popularizátor vědy, legenda astronomie Jiří Grygar je vesmírem fascinovaný už dobrých 80 let. „Ale letět tam, to mě nikdy nelákalo,“ říká. A vysvětluje, proč už by lidé obecně měli s vesmírnými lety skončit.
     Komentáře
  • Galerie osobností

    Jiří Grygar: Zastavme lety člověka do kosmu. Elon Musk na Marsu umře

    Před 3 dny
    Popularizátor vědy, legenda astronomie Jiří Grygar je vesmírem fascinovaný už dobrých 80 let. „Ale letět tam, to mě nikdy nelákalo,“ říká. A vysvětluje, proč už by lidé obecně měli s vesmírnými lety skončit.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Podzimní předsevzetí podle znamení: Váhy by měly změnit styl, Kozorozi utřídit finance

    Před 4 dny
    Americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald prohlásil, že život začíná vždycky znova, když na podzim uvadne. Pro leckoho tak toto roční období může být jakýmsi novým začátkem, méně okoukaným než Nový rok. Jaké podzimní předsevzetí byste si měli dát podle horoskopu?
     Komentáře
  • Games

    The Expanse: A Telltale Series – recenze chutné jednohubky pro fanoušky seriálu

    Před 6 dny
    Když se řekne Telltale Games, všem, kdo kdy vyzkoušeli některou z jejich her, je okamžitě jasné, oč běží. Epizodická příběhová adventura s častým (a často iluzorním) rozhodováním a minimalistickou hratelností, napasovaná jednou na zombie prolezlý svět The Walking Dead, jindy třeba do intrikářského Západozemí Hry o trůny. Ovšem jakmile jsem zjistil, že se studio tentokrát rozhodlo na titul přilepit jmenovku jednoho z nejlepších sci-fi seriálů (a ještě lepší knižní série) všech dob, bylo mi jasné, že tohle prostě musím zkusit.
     Komentáře
  • Euro

    Kvíz: Dobře míněné rady i jedna perla za druhou. Víte, kdo z byznysmenů je autorem těchto slavných citátů?

    Před 6 dny
    Ač jsou každý z jiného koutu planety a žili, respektive žijí v rozdílných dobách, jedno mají společné: díky svému podnikatelskému záměru dokázali vydělat takové množství peněz, o jakém si běžný smrtelník může nechat jen a jen zdát. A protože jsou, potažmo byli neustále středem pozornosti médií, tu a tam utrousili výrok, který se stal památný. Kdo druhým radí, aby se od ostatních odlišoval, a kdo by nejraději svrhl atomovou bombu na oba póly Marsu? To zjistíte v našem novém kvízu, jenž se zaměřuje právě na dobře známé výroky někdy až výstředních byznysmenů.
     Komentáře
  • Marianne

    Obloha nabídne úplněk ve znamení Berana. Přinese sebevědomí, odvahu a touhu prosadit se

    Před 6 dny
    Úplněk připadá na pátek 29. září 2023 a nastane přesně v 11:57 středoevropského času. Tentokrát se pojí s ohnivým znamením Berana, kterému vládne planeta vášně Mars. Vystupte z komfortní zóny a postavte se za to, co je pro vás důležité. Komunikujte, startujte nové projekty a jděte si bez výčitek za svými sny.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Blíží se sklizňový úplněk: Dává šanci prosadit se, jen pozor na neuvážené kroky

    Před 7 dny
    Zářijový úplněk zvaný sklizňový bude ovlivněn ohnivým, individualistickým a výbušným znamením Berana a bude nabitý silnou energií. Kdy přesně nastane a jak nás může ovlivnit?
     Komentáře
  • Fonetech

    Vědci vytvořili umělou inteligenci, která dokáže odhalit mimozemský život. Netuší, jak funguje

    Před 7 dny
    Nový algoritmus strojového učení dokáže rozlišit biologické a nebiologické vzorky s 90% přesností. Pomůže odhalit mimozemský život?
     Komentáře
  • Dan Vrzák
    naSeznam Médium

    Z Tišnova letěli na Mars. Ve vesmírné lodi chovali slepice

    Před 7 dny
    Bývalá důlní štola nacházející se v Tišnově na Brněnsku zažila v roce 1988 netradiční a napínavé dobrodružství. Tři týdny v ní probíhala simulace výpravy na Mars v rámci tehdejšího kosmického výzkumu.
     Komentáře
  • WN24

    Svět se mění v poušť a Sahara v zelený ráj, zjistila studie

    Před 8 dny
    Saharu známe jako pustinu, písčitý hřbitov nepřátelský vůči všemu živému podobně jako Mars. Tato nehostinná část světa ale kdysi měla, stejně jako rudá planeta, mnohem vlídnější klima. Pokrývala ji svěží vegetace, řeky a jezera a podle nové studie se opět v ráj promění.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Kvíz: Jak znáte sluneční soustavu: 10 otázek, které se učí žáci ve škole

    Před 8 dny
    Sluneční soustavu by měl znát každý z nás. Je to náš kosmický domov, složený z jednoho hvězdného centra a množství objektů, které ho obíhají. Kolikrát jste se dívali na hvězdnou oblohu a zamyšleně přemýšleli o vesmírném nekonečnu? Jak dobře si myslíte, že znáte naši sluneční soustavu?
     Komentáře
  • iRozhlas

    OBRAZEM: Převoz vrtulníkem a napojení na dusík. Vědci převezli schránku ze sondy Osiris-Rex z pouště

    Před 8 dny
    Po sedmi letech a miliardách kilometrů procestovaných Sluneční soustavou se v neděli k Zemi vrátila americká sonda Osiris-Rex. S sebou přivezla několik set gramů horniny z planetky Bennu, která krouží okolo Slunce mezi oběžnými drahami Země a Marsu. Pouzdro obsahuje vzorky kamínků a původního materiálu, ze kterého se zformovala naše Sluneční soustava.
     Komentáře
  • Naturally
    naSeznam Médium

    Ve vesmíru existuje hvězda, která je 857krát větší než Slunce. Země je proti ní trpaslík

    Před 9 dny
    Když se podíváme na nebe, vidíme jen malé tečky na obloze, které pojmenováváme hvězdy, a k tomu malý kotouč zvaný Měsíc. Jenže spousta z těchto hvězd je daleko větší než naše Země, dokonce větší než naše Slunce.
     Komentáře
  • iBydlení

    Vzniká nový obor: vesmírná architektura

    Před 9 dny
    Práci běžného architekta si asi umí představit každý z nás. Nyní se však na seznamu profesí objevují tzv. vesmírní architekti. Mezi těmi nejlepšími na světě jsou přitom i Češi. Co si pod tímto pojmem konkrétně představit, a k čemu je jejich práce dobrá?
     Komentáře
  • Kinobox

    Návštěvníci znovu v televizi. Při natáčení chtěli nadržení delfíni humidovat s Dádou Patrasovou

    Před 9 dny
    Patnáctidílný seriál Návštěvníci, jenž letos slaví neuvěřitelných 40 let od svého vzniku a má vyloženě kultovní charakter, uvádí od pátku 22. září Déčko České televize. K přehrání je rovněž na iVysílání ČT. Natáčení seriálu a jeho uvádění v minulosti provázely mnohé problémy. V tomto článku si shrneme aspoň některé z nich.
     Komentáře
  • Flowee

    Josef Čáp: Lidstvo se bude muset mentálně přeladit, menhiry jsou naší poslední nadějí

    Před 10 dny
    Geografické póly Země jsou neměnné. U magnetických pólů však dochází k jejich periodickému posunu, za čímž hledejme proudění roztavených kovů ve vnějším obalu zemského jádra. Co se v nitru Země odehrává, má vždy nezanedbatelný vliv na povrch naší planety
     Komentáře
  • Petr Štěpánek
    naSeznam Médium

    Tajemství úspěchu Elona Muska se vejde do jediné věty napsané před 100 roky

    Před 11 dny
    Před nějakou dobou svět sledoval, jak se dva miliardáři, Richard Branson a Jeff Bezos, předhánějí v tom, kdo jako první dostane svůj zadek a tři další na orbitu Země.
  • Novinky

    Sonda OSIRIS-REx má o víkendu odevzdat vzorky sesbírané na planetce Bennu

    Před 11 dny
    Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se v neděli pokusí o jedinečný manévr. Ve výšce 102 tisíc km nad Zemí uvolní schránku se vzorky z asteroidu Bennu, která o několik hodin později dopadne v poušti amerického státu Utah. Pokud se akce podaří, bude to pro NASA první úspěšně dopravený vzorek z planetky. Patrně půjde i o největší vzorek, jaký kdy lidstvo na podobných planetách odebralo.
     Komentáře
  • Novinky

    50 let hotelu a vysílače Ještěd. Odvážnou a nekonvenční stavbu tehdejší veřejnost nepřijala

    Před 13 dny
    Přesně před 50 lety, 21. září 1973, se rozhledna Ještěd slavnostně otevřela veřejnosti. Ikonická a nadčasová stavba, harmonické prodloužení 1012 metrů vysoké hory a budova, za kterou její architekt dostal jako jediný Čech mezinárodní Perretovu cenu. Projekt Karla Hubáčka však veřejnost zpočátku vůbec nepřijala. Jak tehdy probíhala architektonická soutěž? A jak to dnes, po pěti desítkách let, vypadá na Ještědu? Podívejte se na video Novinek.
     Komentáře
  • Refresher

    Dobrá zpráva pro všechny hipstery z Letný. Lidé by na Marsu mohli přežít díky kombuche, zjistili vědci

    Před 13 dny
    Kombucha jako spása lidstva? Podle vědců a vědkyň může být hipsterský nápoj klíčem k přežití lidí na Marsu či na Měsíci.
     Komentáře
  • Fonetech

    NASA se dme pýchou: Rover Curiosity na Marsu po třech neúspěšných pokusech zdolal strmou horu

    Před 13 dny
    Na vozítko Curiosity čekal nelehký úkol. Na Marsu muselo vyjet hřeben Gediz Vallis, kterému vědci NASA přezdívají „bermudský trojúhelník“.
     Komentáře
  • Techsvět

    Pneumatiky s tvarovou pamětí, které vznikly ve spolupráci s NASA, se nikdy nepíchnou. Je v nich vzduch, ale není pod tlakem

    Před 13 dny
    Společnost Smart Tire Company se sídlem v USA vyvíjí pneumatiky pro jízdní kola s tvarovou pamětí již dva roky. Nyní si můžete pneumatiky s názvem Metl koupit prostřednictvím kampaně na Kickstarteru.
     Komentáře
  • Techsvět

    Problém s řídkými kostmi astronautů při pobytu ve vesmíru může být vyřešen novým lékem. Byla potvrzena účinnost léku na osteoporózu v mikrogravitaci

    Před 13 dny
    Osteoporóza, nemoc, která oslabuje kosti, postihuje miliony lidí po celém světě. Co tři sekundy si někdo zlomí kost kvůli této nemoci. V současné době, kdy pilotované vesmírné mise na Měsíc a Mars nabírají na tempu, jsou vědci aktivně zaměřeni na hledání způsobů, jak ochránit astronauty před nevyhnutelnými účinky dlouhodobých vesmírných letů, včetně rychlého poklesu hustoty kostí.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Rover Curiosity dorazil k hřebenu Gediz Vallis na Marsu. Jde o pozůstatek mohutného proudu trosek

    Před 13 dny
    Mars rover NASA Curiosity po tříleté cestě konečně dorazil k hřebenu Gediz Vallis, pozůstatku mohutného proudu trosek.
     Komentáře
  • Fonetech

    Tenhle vynález nadchne všechny cyklisty: Do pneumatik pro jízdní kola míří technologie NASA použitá na Marsu

    Před 14 dny
    Technologie vyvinutá pro vozítka americké NASA, která jezdí na Měsíci a Marsu, se po letech konečně dostává i do běžných jízdních kol.
     Komentáře
  • Knihkupec

    Petr Brož ve svých knihách ukazuje, že geovědy jsou sexy! "Výčet vědeckých objevů si na sociálních sítích moc lidí nepřečte. Jakmile ale přidám lidský příběh, dává mi to možnost vysvětlit do hloubky řadu fascinujících jevů."

    Před 14 dny
    Dr. Petr Brož se věnuje výzkumu sopečné činnosti napříč Sluneční soustavou. A pokud zrovna nezkoumá erupce na Marsu, snaží se o popularizaci geovědních oborů na planetě Zemi. Loni společně s ilustrátorkou Lucií Škodovou vydal dětskou knihu Vesmírníček, která se dočkala nominace na Magnesii Literu. Z dílny tohoto dua v září vychází další kniha – tentokrát pro dospělé čtenáře. Geostorky vypráví příběhy lidí z různých koutů naší planety, do jejichž života zasáhla síla přírody. Pojďme si Petra Brože a jeho fascinující práci blíže představit.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Češi vnímají důležitost vesmírných technologií, vědí o nich ale velmi málo

    Před 15 dny
    Srpnový výzkum agentury STEM/MARK zjišťoval postoj české veřejnosti ke kosmickému průmyslu a vesmírným technologiím. Ačkoli vesmírné technologie jsou pro většinu dotázaných atraktivní téma, jako hlavní překážka pro pochopení problematiky se ukazuje nedostatek informací.
     Komentáře
  • IT pro Tebe

    Mars rover: víte o všem, co doposud zjistil?

    Před 15 dny
    Zde máme podrobný popis toho, co dosud nový Mars rover naučil a jaký pokrok a objevy dosáhl. Mise Mars 2020, která byla zahájena v roce 2023, představuje jednu z největších technologických výzev v historii lidského pokusu o průzkum Marsu. Perseverance, nejnovější rover této mise, hraje klíčovou roli při prozkoumávání rudé planety.
     Komentáře
  • Nedd

    Zapomeňme na dvojče Země. Naši potomci budou žít ve vesmírných stanicích

    Před 15 dny
    Jak budou vypadat budoucí lidská sídla ve vesmíru? Mnozí futurologové předpokládají, že výhodnější, než budovat kolonie na cizích planetách bude stavět vesmírné habitaty s umělou gravitací.
     Komentáře
  • Fonetech

    Vědci se snaží zjistit, co vytváří vodu a led na Měsíci. Nová studie ukazuje na elektrony

    Před 15 dny
    Na Měsíci je led s vodou. Nachází se v nejchladnějších částech polárních oblastí, zjistila NASA. Vědci se nyní snaží zjistit, jak vlastně vzniká.
     Komentáře
  • CDR

    Čína chce postavit vesmírnou loď jako ze známé „bondovky“. Bude mít přes 1 km

    Před 15 dny
    Mezinárodní vesmírná stanice je pozoruhodné dílo, které slouží pro vědecké výzkumy týkající se pobytu lidí ve vesmíru či nejrůznějších pokusů ve stavu bez tíže. V současné době je ale Mezinárodní vesmírná stanice, která je široká 109 metrů, již na konci své životnosti a NASA přemýšlí o její náhradě. Mezitím ale Čína přemýšlí, jak posunout svůj vlastní vesmírný program zase o kousek dál.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Na Marsu byl spatřen „avokádový kámen“, který vyfotil rover Perseverance

    Před 15 dny
    Agentura NASA zveřejnila novou zábavnou fotografii kamene připomínající avokádo, kterou pořídil její Mars rover Perseverance.
     Komentáře
  • Fonetech

    Vědci NASA přišli na to, jak lze dýchat na Marsu. Kyslík pro lidi vyrobí směšně malé zařízení

    Před 16 dny
    Americká NASA hlásí, že na Marsu vyrobila velké množství kyslíku. Obstaralo ho zařízení velké jako toaster. Jak funguje?
     Komentáře
  • Vlasta

    KVÍZ: Jak dobře si pamatujete sluneční soustavu a taje vesmíru. Oprašte znalosti základní školy

    Před 16 dny
    Určitě si vzpomenete, jak jsme si na základní škole vtloukali do hlavy pořadí planet. Merkur, Venuše, Země, Mars… Dojdete dál? A co všechno o tajemném světě bez hranic dáte dohromady? Neděste se dopředu, jistě nastřádáte dostatek správných odpovědí.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Megaraketa NASA nás dovede ke kolonizaci vesmíru. Podívejte se, jak přesně funguje

    Před 17 dny
    Supertěžká nosná raketa NASA je velkou nadějí pro plánované mise programu Artemis, díky nimž se agentura chystá udělat ráznější kroky v dobývání vesmíru. Plánování rakety začalo coby součást aktu Kongresu NASA Authorization Act of 2010, podle něhož měla NASA vytvořit systém pro vypouštění nákladu a posádek do vesmíru.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Tajemný zvonek Rudolfa II. Záhady života

    Před 17 dny
    Sbírka Rudolfa II. (1552-1612) čítala nepřeberné množství předmětů nejrůznějšího druhu. Některé mu nutně byly bližší než jiné a sloužily zřejmě k jeho osobní potřebě. O jaké předměty přesněji šlo? To můžeme jen hádat. I když se traduje, že většinu Rudolfových drahocenností ukořistili Švédové, řada dalších je dodnes uložena v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. A mezi nimi je i nenápadný zvonek.
     Komentáře
  • Nedd

    Noční oblohu ozáří vesmírný prach. Uvidíte přízračné světlo zvířetníku

    Před 18 dny
    Nebe vás v těchto nocích může fascinovat. Vystupuje na ně zvířetníkové světlo.
     Komentáře
  • Vědátor

    NASA chce do 4 let test nového jaderného motoru

    Před 18 dny
    Jmenuje se DRACO a nynějším plánem je využívat ho jak k pohonu vojenských družic, tak jednou i pro přelet na Mars do 2 měsíců.
     Komentáře
  • Fonetech

    Čína chce postavit kilometr dlouhou vesmírnou loď. Ale je to vůbec možné?

    Před 20 dny
    Asijská velmoc, povzbuzená svými nedávnými úspěšnými misemi na Měsíc, se vážně zabývá stavbou kosmické lodi, jakou svět ještě nikdy neviděl.
     Komentáře
  • Nedd

    Nenápadná krabice vyrábí na Marsu kyslík, který je dýchatelný

    Před 21 dny
    Ti, kteří se chtějí v budoucnu ucházet o místo v pilotované misi na Mars, by měli zbystřit pozornost: rover vesmírné agentury NASA ověřil na rudé planetě technologii výroby kyslíku.
     Komentáře
  • Techsvět

    Obří hora na Marsu je větší než Everest a široká je jako Francie. Teoreticky by šla snadno zdolat

    Před 21 dny
    Olympus Mons je široký jako Francie, ale díky tomu, že není tak prudký, by se na něj dalo vylézt mnohem snadněji než na mnoho hor zde na Zemi, jak píše web Express.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak bude vypadat svět za 100 let: 20 předpokládaných změn: Kolonizace Marsu, manipulace s počasím

    Před 22 dny
    Představa světa za sto let, v roce 2123, je jako cesta do říše neznáma a možností. I když se některé předpovědi mohou zdát jako science fiction, vycházejí z reálných scénářů, které by mohly zásadně změnit náš život. Futurolog shrnul 20 předpokládaných změn do roku 2123.
     Komentáře
  • PCtuning

    NASA na Marsu vyrobila dost kyslíku, aby malý pes mohl dýchat 10 hodin

    Před 22 dny
    Tak co že se to děje na rudé planetě? Inu vědátoři vyzkoušeli a úspěšně splnili misi ohledně výroby kyslíku, takže můžete vyvenčit svého pudla v rudém oparu.
     Komentáře
  • Fonetech

    Zásadní objev: NASA se na Marsu podařilo vyrobit kyslík. Psovi stačí na 10 hodin dýchaní

    Před 22 dny
    NASA se podařilo něco, co může navždy změnit budoucnost lidstva. Rover Perseverance totiž na Marsu vyrobil kyslík.
     Komentáře
  • inSmart

    NASA úspěšně otestovala generátor dýchatelného kyslíku. Bude použit (nejen) pro mise na Marsu

    Před 22 dny
    Zařízení MOXIE, na jehož vývoji se podíleli zejména inženýři z NASA a jehož primární funkcí je tvorba životodárného kyslíku, úspěšně prošlo všemi testovacími fázemi přímo na povrchu Marsu. Bude tak s největší pravděpodobností využito při výstavbě stabilní vesmírné základny na rudé planetě. Experiment agentury NASA s využitím zařízení Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE) byl zahájen již v únoru 2021. Právě tehdy totiž na povrch rudé planety dosedlo vozítko Perseverance, v jehož arzenálu byl mimo jiné i tento šikovný přístroj. V čem však spočívá jeho šikovnost a proč je dokončení jeho testování, které NASA před několika dny oznámila, tak významné? Kyslík lze získávat z oxidu uhličitého
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Rover Perseverance objevil na Marsu kameny podobné žraločím ploutvím a krabímu klepetu

    Před 25 dny
    Rover Perseverance agentury NASA nedávno zachytil pár kamenů, které vypadají jako zkamenělá žraločí ploutev a krabí klepeto.
     Komentáře
  • Euro

    My jsme připraveni, hlásí Musk o startu dalšího Starshipu. Lidé z Federálního leteckého úřadu si to však nemyslí

    Před 26 dny
    Miliardář a současně majitel vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk se na sociální síti X nechal slyšet, že jeho firma je připravena k uskutečnění druhé letové zkoušky systému Starship – Super HeavyPodle amerického Federálního úřadu pro letectví je však nejprve zapotřebí uzavřít vyšetřování předchozího testu nejvýkonnější a největší rakety historie, jenž skončil poněkud předčasněKdy by mohla SpaceX na svůj dubnový pokus navázat, Musk neuvedl. Již dříve se každopádně nechal slyšet, že jeho inženýři nainstalovali na zmíněný nosič dodatečný tepelný štít a provedli zásadní úpravy startovací rampy Je to již bezmála pět měsíců, co se do vzduchu vznesl první prototyp nové největší rakety na světě známé pod názvem Starship. Kolos vysoký 120 metrů z dílny americké vesmírné společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska sice tehdy hranice kosmu nedosáhl, i tak za sebou ale zanechal obrovskou stopu, a to pomyslně i doslova.
     Komentáře
Reklama