Zavřít
Martin Luther

Martin Luther

Nejnovější články na Seznamu na téma Martin Luther
  • Novinky

    Středověký Rothenburg vytvořil kulisu mnoha filmům

    Před 2 dny
    Německý Rothenburg, malebné a pozoruhodně zachovalé středověké město, vzdálené asi osmdesát kilometrů na západ od Norimberku, navštíví ročně téměř dva miliony turistů. Město s necelými jedenácti tisíci obyvatel je rovněž oblíbenou kulisou filmařů. U nás přitom moc známé není.
     Komentáře
  • Deník

    Vražda Martina Luthera Kinga: Stačil jeden výstřel. Případ dodnes budí pochyby

    Před 18 dny
    Byl čtvrtek 4. dubna 1968 krátce po šesté večer. Na balkon ve druhém patře motelu Lorraine v Memphisu ve státu Tennessee vyšel ze svého pokoje slavný černošský aktivista Martin Luther King. Náhle se ozval výstřel z pušky. Jeden jediný, ale stačil. King se zhroutil a o hodinu později zemřel v nemocnici Svatého Josefa, kam byl urychleně dopraven. Jeho vrahem měl být James Earl Ray, jenž přišel na svět právě před 95 lety.
     Komentáře
  • Proboha

    Co nám zbývá, když celá naše snaha přichází vniveč?

    Před 1 měsícem
    Lepší pracovat na poli, než modlit se v poušti.“ Nejsou známy okolnosti vzniku tohoto citátu, neexistuje ani jeho přesná definice. Co konkrétně jím chtěl Martin Luther říct, se nejspíš nikdy nedozvíme. Jisté je, že i v dnešní době může být vítanou inspirací k zamyšlení.
     Komentáře
  • Proboha

    Kalendárium: Dílo Jana Blahoslava významně ovlivnilo práci kazatelů i překladatelů

    Před 1 měsícem
    Připomínáme si 500. výročí narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské. V průběhu svého krátkého, leč naplněného života přeložil Nový zákon z řečtiny do češtiny, vydal první český slabikář a stal se mimo jiné také prvním doloženým uživatelem brýlí v českých zemích.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Před pěti sty lety se v Přerově narodil Jan Blahoslav, klenot Jednoty bratrské, veliký a znamenitý muž

    Před 1 měsícem
    Před pěti sty lety se v Přerově narodil významný humanista, učenec, biskup, předchůdce Jana Amose Komenského, pedagoga a spisovatele Jan Blahoslav. Napsal řadu jazykovědných, historických, náboženských a literárních děl, stal se klenote Jednoty bratrské a velikým a znamenitým mužem své doby.
     Komentáře
  • Cestovinky

    Wannsee: V honosné vile u jezera získalo konkrétní podobu konečné řešení židovské otázky

    Před 2 měsíci
    Že se Němci (a nejen oni) za války s židy (a dalšími „živly“) nemazlili, o tom není sporu. Některá zvěrstva ale dala nacistická elita dohromady na přitažlivých místech.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Konečné řešení židovské otázky nacisté doladili bez Hitlera. Soud oklamali ověřenou taktikou

    Před 2 měsíci
    Nacisté se na konferenci ve Wannsee dohodli na systematické koordinaci likvidace evropských Židů. A důkazy byly objeveny příliš pozdě.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jak knihtisk změnil svět a společnost? A proč jeho strůjce zemřel chudý?

    Před 2 měsíci
    Jméno Johannes Gutenberg patří díky tradiční školní otázce „kdo vynalezl knihtisk“ mezi ta, jež většina lidí zná. Nezaslouží si ale, abychom o něm věděli více než jen jednu větu?
     Komentáře
  • Proboha

    Recenze: Skoro modlitby jsou vhodné pro všechny „nemodliče“

    Před 3 měsíci
    Když kostelní lavice nestačí a modlitby potřebují nový elán, pak Skoro modlitby nově vycházející v nakladatelství Biblion mohou být dobrou příležitostí. Dílo je sestavené z textů Karla Čapka, které jsou následně komentovány a glosovány Martinem C. Putnou.
     Komentáře
  • Prima Living

    Kdy u nás začal chodit Ježíšek? Dávání vánočních dárků má v Česku dlouhou tradici

    Před 3 měsíci
    Smyslem vánočního dárku je dát obdarovanému najevo, že ho máme rádi a chceme mu udělat radost. Kde je počátek této krásné tradice? Obdarovávání o Vánocích má své kořeny v dávné minulosti, kdy si lidé dávali spolu s přáním všeho dobrého také drobné dárky, které ale s těmi dnešními nemají mnoho společného. Podívejme se do historie, abychom se dozvěděli, kdy, kdo a proč spojil české Vánoce s Ježíškem.
     Komentáře
  • Marianne

    Znáte historii vánočních ozdobiček? První skleněná ozdoba vznikla za našimi hranicemi

    Před 3 měsíci
    V některých rodinách se dědí z generace na generaci, v jiných se každý rok pořizují nové skleněné přírůstky. Někdo nedá dopustit na klasické tvary, jinému zdobí stromeček ozdobička ve tvaru avokáda nebo lahve ginu. Ať tak či onak, všechny ozdobičky světa spojuje jedno jediné jméno - Hans Greiner.
     Komentáře
  • HomeInCube

    Nejznámější vánoční tradice a zvyky: Víte, proč se vlastně zdobí stromeček a kdy se usedá ke štědrovečerní večeři?

    Před 3 měsíci
    Vánoce se pojí s nejrůznějšími tradicemi a zvyky. Někdo dodržuje všechny, někdo naopak některé vynechává. My si dnes přiblížíme ty nejznámější, které neodmyslitelně patří k českým Vánocům.
     Komentáře
  • Moulík

    Běžná úprava sena pro koně může výrazně snižovat jeho výživnost

    Před 3 měsíci
    Chovatelé koní vědí, že běžnou úpravou jejich sena je napařování. Pára totiž dokáže zničit většinu škodlivých mikroorganismů a roztočů, proto se tohoto postupu široce využívá nejen u komerčně prodávaného sena. Studie nově publikovaná v magazínu Animals ale naznačuje, že každá mince má dvě strany. Nové výzkumy totiž ukázaly, že takto ošetřené seno může mít nečekaně nízký obsah proteinů.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Homosexualita či rozvody? Ne. Katolická církev se modernizaci brání zuby nehty

    Před 3 měsíci
    Reformní němečtí katoličtí biskupové chtějí změny, ve Vatikánu se ale podpory nedočkali.
     Komentáře
  • Lifee

    Tragický život maminky Martina Luthera Kinga: Alberta také zemřela rukou šíleného střelce

    Před 3 měsíci
    Příběh Martina Luthera Kinga, aktivisty bojujícího za občanská práva, zná snad každý. Jaký ale byl život jeho maminky Alberty, o níž tvrdil, že je nejlepší na světě?
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Exorcismus má kořeny v dávné civilizaci. Už před stovkami let měli lidé důvod ke strachu, děly se strašlivé věci

    Před 4 měsíci
    Náboženské rituály pomáhaly v minulosti lidem vysvětlit neznámé věci nebo alespoň najít útěchu. Populární jsou i dnes, často kvůli propagaci v médiích.
     Komentáře
  • Lifee

    Utrpení krásné Triny Papisten: Po obvinění z čarodějnictví byla mučena a skončila na hranici

    Před 4 měsíci
    Ohnivě zrzavé vlasy a bílá pleť nejsou v současnosti ničím neobvyklým. Kdysi se však lidé takového vzhledu děsili, ale stejnou mírou je i přitahoval. Své o tom věděla Trina Papisten, která za svůj půvab zaplatila životem a 30. srpna 1701 skončila na hranici.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci vyvinuli prsten, který odpuzuje hmyz

    Před 4 měsíci
    Vědci z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu vynalezli nové zařízení na odpuzování hmyzu. Účinná látka je "zapouzdřena" a vytvarována do vhodného tvaru, například do prstenu. Z něj se postupně uvolňuje repelent. Tým publikoval své výsledky v časopise International Journal of Pharmaceutics.
     Komentáře
  • Techsvět

    Kroužek proti hmyzu. Nasadíte si ho na prst a budete mít týden klid

    Před 4 měsíci
    Hmyz, jako jsou komáři, může být velmi vytrvalý. Na podzim a v zimě s nimi sice máme klid, ale na jaře a v létě se opět probudí, aby nám znepříjemnily život. Vědci mezitím vyvinuli nositelný prsten vytištěný na 3D tiskárně, který odpuzuje hmyz, jak píše server Scitech Daily.
     Komentáře
  • Mix24

    Konec světa podle středověkých vizionářů. Určili datum i způsob

    Před 4 měsíci
    Pamatujete si apokalyptické vize, které se odehrávaly v roce 2012? A také obavy, že se s naším světem něco stane, když se blížil rok 2000? Můžeme vás ubezpečit, že to není nějaká moderní psychóza – obavy z konce světa tu byly s lidmi snad od počátku jejich existence. A v minulosti zřejmě ještě mnohem více než teď.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    August von Mackensen: císařský maršál, přesvědčený monarchista a poslední husar. Hitler mu nevěřil

    Před 4 měsíci
    Husarské jednotky vznikly ve střední Evropě v 15. a 16. století jako charakteristický příklad lehkého jezdectva. Jejich úkoly spočívaly především v oblasti průzkumu, pronásledování nepřítele, bočního zabezpečení, apod. Jejich sláva postupně pohasla spolu s ústupem jezdectva ze slávy od poloviny 19. století. Přesto se udrželi v armádách ještě přibližně sto let a bojovali například v první světové válce.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Tajné archivy Vatikánu: Bílá místa dějin a vzácné artefakty minulosti

    Před 4 měsíci
    Ve vatikánských archivech se za dvanáct století shromáždily miliony listů, od korespondence přes smlouvy po kronikářské záznamy. Konspirátoři věří, že se v nich nacházejí i vzácné artefakty – archa úmluvy, svatý grál či kříž, na němž zemřel Ježíš.
     Komentáře
  • VipShow

    Julia Roberts odhalila tajemství, které šokovalo celou Ameriku! Je spojena se slavným černošským aktivistou Martinem Lutherem Kingem

    Před 4 měsíci
    Herečka Julia Roberts se před několika dny podělila o informaci, kterou tušili jen někteří lidé a svým prohlášením šokovala celou Ameriku. Herečka a držitelka Oscara se v rozhovoru s moderátorkou Gayle Kingovou vrátila do svého dětství a do chvíle, kdy přišla na svět. Jak prozrazuje, je spojena s postavou černošského aktivisty a kazatele Martina Luthera Kinga.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Variace na téma XX: Pocty a poklony

    Před 4 měsíci
    Nekrademe, jen si půjčujeme! Skladatelé a jejich inspirace díly kolegů. Pocty mohou mít podobu variací, parafráze, "hommage" nebo jen citátu.
     Komentáře
  • Žena

    "Mám pocit, že se zblázním," říká Bernášková o nemoci, kterou trpí i Eric Clapton

    Před 5 měsíci
    Už rok žije herečka Jana Bernášková s nevyléčitelnou nemocí, která jí naprosto převrátila život. Trápí ji tinnitus.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Nacisté nejdřív zvony kradli, teď je posílají do světa

    Před 5 měsíci
    Nacisté zabavovali desítky tisíc kostelních zvonů po celé Evropě. Teď některé vracejí a spoustu dalších vyrábějí.
     Komentáře
  • Náš region

    Bílé Karpaty mají na loukách tolik druhů rostlin, jako deštné pralesy!

    Před 6 měsíci
    Na stepích a lukách Bílých Karpat roste podobné množství rostlinných druhů jako v amazonském deštném pralese. Je to však patrné jen tehdy, když se…
     Komentáře
  • Ekolist

    Louky Bílých Karpat se rozmanitostí rostlin podobají deštnému pralesu, zjistili vědci

    Před 6 měsíci
    Na stepích a lukách Bílých Karpat roste podobné množství rostlinných druhů jako v amazonském deštném pralese. Je to však patrné jen tehdy, když se druhy počítají na malých plochách, vyplývá z mezinárodního výzkumu s českou účastí. O výzkumu informoval Botanický ústav Akademie věd ČR (AV). Studii zveřejnil prestižní časopis Nature Communications. Tým vedli vědci z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu (MLU) a Centra pro integrativní výzkum biodiverzity Halle-Jena-Lipsko (iDiv)´.
     Komentáře
  • České noviny

    Vědci: Louky Bílých Karpat se rozmanitostí rostlin podobají deštnému pralesu

    Před 6 měsíci
    Na stepích a lukách Bílých Karpat roste podobné množství rostlinných druhů jako v amazonském deštném pralese. Je to však patrné jen tehdy, když se druhy počítají na malých plochách, vyplývá z mezinárodního výzkumu s českou účastí. O výzkumu informoval Botanický ústav Akademie věd ČR (AV) v tiskové zprávě. Studii zveřejnil prestižní časopis Nature Communications. Tým vedli vědci z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu (MLU) a Centra pro integrativní výzkum biodiverzity Halle-Jena-Lipsko (iDiv)
     Komentáře
  • Proboha

    Jan Milíč Lochman o svědectví a teologii české reformace

    Před 7 měsíci
    Významný český evangelický teolog Jan Milíč Lochman (1922–2004), od jehož narození uplynulo letos v dubnu 100 let, působil od roku 1968 převážně v zahraničí. Ve svých veřejných přednáškách či statích, určených co nejširšímu německy či anglicky mluvícímu publiku, traktoval nejčastěji to, o čem si myslel, že tím jako český teolog, reflektující vše, co formovalo či aktuálně ovlivňuje duchovní obzor české církve, může své zahraniční posluchače či čtenáře poučit i obohatit. Vedle odkazu T. G. Masaryka a dialogu s marxisty to byla především česká reformace.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Jan Viklef: kdo byl muž, který inspiroval Husa i Luthera?

    Před 7 měsíci
    Když v našem prostředí mluvíme o církevních reformátorech, naprosté většině lidí se vybaví jméno Jana Husa, některým i Jeronýma Pražského či Martina Luthera. Těmto mužům však předcházel anglický kazatel, o kterém se u nás učí a mluví docela málo. Jmenoval se Jan Viklef.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    Česko si připomíná upálení mistra Jana Husa. Své následníky předběhl o celé století

    Před 8 měsíci
    Česká republika si 6. července připomíná již 607. výročí kruté popravy mistra Jana Husa, kněze, myslitele a rektora pražské univerzity. Reformátora Husa upálili za kritiku církve během kostnického koncilu v roce 1415.
     Komentáře
  • České noviny

    Soud: Kostel ve Wittenbergu nemusí odstranit gotický protižidovský reliéf

    Před 9 měsíci
    Městský evangelický kostel v sasko-anhaltském Wittenbergu nemusí z fasády odstranit protižidovský reliéf z konce 13. století. Dnes o tom rozhodl německý Spolkový soudní dvůr (BGH), který je nejvyšší soudní instancí v zemi. Židovský žalobce dlouhodobě neúspěšně usiluje o odstranění pískovcového výtvarného díla, které zobrazuje Židy v obscénním kontaktu s prasetem. To je v judaismu považováno za nečisté zvíře, ve středověkém křesťanství bylo zase ztělesněním ďábla.
     Komentáře
  • MyMuži

    7 tipů od nejúspěšnějšího podnikatele historie Jakoba Fuggera. Chcete zbohatnout? Pak čtěte

    Před 9 měsíci
    Německý bankéř Jacob Fugger byl vnukem sedláka a stal se nejbohatším mužem své doby. Dá se předpokládat, že v dějinách ještě nikdo nevydělal takové jmění jako tento podnikavý muž. Fugger sponzoroval cestovatele, církev a dokonce i krále a přitom zbohatl.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Robert Schumann: Německý skladatel jezdil za svou ranou láskou do Aše

    Před 9 měsíci
    Slavného hudebníka připomíná pamětní deska na místní hudební škole.
     Komentáře
  • EnergoZrouti

    Nebezpečný virus ohrožuje včely po celém světě. Jeho smrtnost je výrazně větší než u dřívější varianty

    Před 10 měsíci
    Němečtí vědci varují před šířením nové varianty obávaného včelího viru. Ten podle jejich studie likviduje celá včelí společenství mnohem rychleji a účinněji než tomu bylo u předchozí varianty známé z 80. let 20. století.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Tajemné číslo 666, číslo zla. Proč nás děsí a co znamená?

    Před 10 měsíci
    Když se řekne číslo 666, většina lidí velmi dobře ví, co znamená. Je to ďáblovo číslo, číslo zla a tajemna. Je tomu skutečně tak?
     Komentáře
  • EnergoZrouti

    Němečtí vědci dosáhli průlomu v ukládání solární energie

    Před 11 měsíci
    Nový materiál, který vytvořili vědci z Německa je průlomem ve využívání solární energie. Mohli by dramaticky snížit energii vydávanou na vytápění domů.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Největší hříchy papežů: Hlavy církve se v minulosti dopouštěly odporných zločinů

    Před 1 rokem
    Ani ty nejčistší duše se občas nevyhnou hříchu – ovšem činy následující pětice papežů byly obludnější než většiny jejich zbloudilých oveček.
     Komentáře
  • Forum 24

    Konference ve Wannsee. 80 let od vzniku děsivých nacistických plánů

    Před 1 rokem
    20. ledna 1942 by byl zcela běžný zimní den.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    O vyhlazení židů se nerozhodlo ve Wannsee. Proč nacisté opatrně volili každé slovo?

    Před 1 rokem
    Nechvalně známá konference poblíž jezera Wannsee se odehrála v lednu roku 1942 a řada lidí může mít zmatek v tom, co přesně (a jak) se na ní řešilo.
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Aš bude letos hostit mezinárodní sochařské sympozium

    Před 1 rokem
    V Aši na Chebsku letos chystají mezinárodní sochařské sympozium. Jako téma pořadatelé určili Kořeny, které mají symbolizovat znovuoživení v minulosti přetrhaných vazeb mezi Čechy a Němci. Vzniknout při něm má až osm uměleckých děl z pískovce nebo kovu, která pak budou vystavena po městě, informoval ašský starosta Dalibor Blažek (Místní).
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Aš bude letos hostit mezinárodní sochařské sympozium

    Před 1 rokem
    V Aši na Chebsku letos chystají mezinárodní sochařské sympozium. Jako téma pořadatelé určili Kořeny, které mají symbolizovat znovuoživení v minulosti přetrhaných vazeb mezi Čechy a Němci.
     Komentáře
  • WomanOnly

    Může inteligence či hudební nadání ovlivnit náš tvar lebky? Frenologie tomu věřila

    Před 1 rokem
    Frenologie je obor, který zkoumá souvislosti stavby lebky s duševními schopnostmi a povahou člověka. Největší rozkvět frenologie zažila v druhé polovině 19. století a na počátku 20. století, a to společně s rozvojem spiritismu, fyziognomie, psychoanalýzy a kladením většího důrazu na duševní oblast člověka. Později však byla odsouzena a zavrhnuta jako pseudověda, spolek skeptiků Sisyfos se jí akorát vysmál a do popředí zájmu vstoupila spíše neurověda. Pojďme si ale představit některé zajímavosti a pozoruhodné poznatky frenologie a zaměřit se především na její historický vývoj.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Město Aš: Jméno mu dala ryba v městském znaku

    Před 1 rokem
    Město Aš v Ašském výběžku je ze tří stran obklopeno Německem. Dlouho si drželo prvenství jako nejzápadnější město v České republice. Pomyslné žezlo ale převzaly jedenáct kilometrů vzdálené Hranice. A tak se město pyšní alespoň sochou Martina Luthera, která je jediná na bývalém území Rakouska-Uherska. Co dalšího by nemělo ujít vaší pozornosti?
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Kde se vzala tradice vánočního stromečku? Budete překvapeni!

    Před 1 rokem
    Co se vám vybaví, když se řekne slovo Vánoce? Nejspíš toho bude hodně. Rodina, dárky, vůně cukroví, horký svařák... Každý si bude představovat něco trochu jiného, ale jedna věc bude nejspíše společná všem. Dominanta obývacího pokoje – vánoční stromeček. Přemýšleli jste někdy nad tím, odkdy a proč si lidé začali na Vánoce pořizovat živé stromky do svých domovů?
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Zdobení vánočního stromku máme zažité už od dětství. Co ale tato tradice vlastně symbolizuje a jakou má historii?

    Před 1 rokem
    Vánoční stromek je dnes brán jako běžná součást svátků. Ty začaly jako pohanský obřad, dokud je nepřevzalo křesťanství a neudělalo z nich oslavu narození Krista.
     Komentáře
  • TechFocus

    V Grónsku žil v pozdním triasu předek gigantických sauropodů

    Před 1 rokem
    Na poloostrově východního Grónska Jameson Land byl objeven předchůdce velkých sauropodů, nový druh středně velkého býložravého dinosaura. Žil před 214 miliony let v epoše pozdního triasu.
     Komentáře
  • Nedd

    Objeven první druh dinosaura, který se pásl v Grónsku. Dostal jméno ‚Studená kost‘

    Před 1 rokem
    Dinosauři žili také u polárního kruhu. Dokazuje to nález fosilií býložravce, který se tam pásl před dvěma stovkami milionů let.
     Komentáře
  • Proboha

    Komentář: Křesťanství je nízkoprahové náboženství

    Před 1 rokem
    Když se porozhlédneme po pestré krajině různých náboženských tradic, velmi často přitom narazíme na fenomén určité výběrovosti.
     Komentáře
  • Deník

    Občanská válka ve Švýcarsku: Protestanti tvrdě narazili, vůdce čekal krutý konec

    Před 1 rokem
    Od konce husitských válek uplynulo v roce 1531 již bezmála sto let, ale reformační náboženské hnutí, jež pomohly zažehnout, nijak nezesláblo. Rozkol církve a spor o její budoucí podobu sice ještě nezachvátil celou Evropu, přesto byl ale stále zřejmější. Ve Švýcarsku vyústil v krvavou občanskou válku.
     Komentáře
  • Proboha

    Křesťanská lovecká sezóna začala … a vlastně nikdy neskončila

    Před 1 rokem
    Podzim je údajně loveckou sezónou. Někdy mi ale připadá, že křesťanská lovecká sezóna začíná s prvními paprsky teplého jarního sluníčka a končí právě v období podzimních plískanic.
     Komentáře
  • Lifee

    Neobvyklá historie bowlingu: V Německu to byl temný náboženský rituál

    Před 1 rokem
    Koho by napadlo, že se v historii bowlingu ukrývá jedna temná kapitola. Původně byla tato hra jakýmsi záhadným náboženským obřadem, v němž se rozhodovalo, kdo zůstane pohanem a z koho se stane hříchů prostý křesťan.
     Komentáře
  • Náš region

    Přečkal nacisty i komunisty. Pomník muže, který skončil na staroměstském popravišti, se zase stěhuje

    Před 1 rokem
    Socha Václava Budovce z Budova opustila koncem srpna své místo před zámkem v Mnichově Hradišti, kde stála od roku 1950.
     Komentáře
  • Náš region

    Vybavení pro prvňáčka vyjde na tisíce. Další výdaje jdou na kroužky

    Před 1 rokem
    Nový školní rok je tady a začátek září znamená pravidelně pro každou rodinu s dětmi průvan v peněženkách. Průměrně vyjde výbava pro prvňáka přibližně na šest tisíc korun, pro starší děti je to okolo dvou tisíc. Letos je vybavení pro školáky dražší přibližně o stovku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Dobyli Evropu a odstranili Luthera. Román převrací dějiny

    Před 1 rokem
    V nové knize Laurenta Bineta, která nedávno vyšla česky, Inkové dobudou Evropu. Chovají se tu stejně krutě a dobyvačně, jako ve skutečnosti jednali conquistadoři v Jižní Americe.
     Komentáře
  • Dotyk

    Poprava Roháče z Dubé: Krvavé zlomyslné divadlo nechal král v půlce přerušit

    Před 1 rokem
    Jan Roháč z Dubé neměl být jen popraven, císař Zikmund si ho přál i zesměšnit. Odsouzence nechal obléci do šarlatového roucha a jeho pouta a oprátku dal pozlatit, aby všichni přihlížející viděli, že si zločinec hrál na šlechtice, ačkoli jím nebyl. Zlomyslnost se však Zikmundovi nevyplatila. Sám byl přímo během popravy zasažen takovou bolestí, že ho popadly výčitky svědomí a hrůzné divadlo se pokusil zastavit.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Rozkaz k vyhlazení Židů: Co přesně Göring napsal Heydrichovi?

    Před 1 rokem
    Pokyn ke spuštění finálního řešení židovské otázky se vešel do pouhých třech odstavců.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Exaltovaná prosba k Bohu a pláč v kostele. Začaly Letní slavnosti staré hudby

    Před 1 rokem
    Hudbou 16. století a úvahami o pomíjivosti života začaly Letní slavnosti staré hudby. Německý ansámbl zpíval skladby ze 16. století s ohromnou lehkostí.
     Komentáře
  • Flowee

    Muži při sportu s publikem podávají vyšší výkony. Ženy to mají naopak

    Před 1 rokem
    Výsledky nové studie přinesly zjištění, že covidová pandemie a s ní související absence publika vedla na MS v biatlonu v roce 2020 u mužů ke zhoršení výkonů. Ženy se naopak zlepšily.
     Komentáře
Reklama