Zavřít
Oxid uhličitý

Oxid uhličitý

Nejnovější články na Seznamu na téma Oxid uhličitý
  • Pozitivní zprávy

    Tropické pralesy se postupně obnovují a přijímají megatuny uhlíku, ukazuje nová studie

    Před 1 dnem
    Výzkumný tým, který vedla anglická vědkyně Viola Heinrichová z Bristolské univerzity, provedl rozsáhlou analýzu. Ta potvrzuje, že tropické deštné pralesy se postupně zotavují z odlesňování a absorbují značené množství oxidu uhličitého. Studie byla zveřejněna ve vědeckém časopise Nature.
     Komentáře
  • Novinky

    Katastrofální důsledky pro klima: Podmořské proudy u Antarktidy rychle zpomalují

    Před 1 dnem
    Pokud budou emise skleníkových plynů pokračovat stávajícím tempem, mohl by se hluboký antarktický proud zpomalit o čtyřicet procent během následujících třiceti let. To by mělo katastrofální důsledky pro klima.
     Komentáře
  • Echo24

    „Oceány přijdou o své plíce.“ Vědce ohromila data o zpomalování mořských proudů

    Před 1 dnem
    Oceánské proudy u Antarktidy vlivem rychle tajících ledovců prudce zpomalují, což bude mít katastrofální důsledky pro klima. K takovému závěru dospěli australští vědci v nové studii, kterou zveřejnili v časopise Nature. Podle jejich propočtů hlubokomořské antarktické proudy do roku 2050 zpomalí až o 40 procent, čímž se naruší schopnost vody pohlcovat oxid uhličitý a dál urychlí tání ledu, dalekosáhle to ovlivní i ekosystémy.
     Komentáře
  • Ekolist

    Podmořské proudy u Antarktidy prudce zpomalují, dramaticky to ovlivní klima

    Před 1 dnem
    Oceánské proudy u Antarktidy vlivem rychle tajících ledovců prudce zpomalují, což bude mít katastrofální důsledky pro klima. K takovému závěru dospěli australští vědci v nové studii, kterou zveřejnili v časopise Nature. Podle jejich propočtů hlubokomořské antarktické proudy do roku 2050 zpomalí až o 40 procent, čímž se naruší schopnost vody pohlcovat oxid uhličitý a dál urychlí tání ledu, dalekosáhle to ovlivní i ekosystémy.
     Komentáře
  • AutoJournal

    Blokační menšina prohrála a EU finálně zakázala spalovací motory od roku 2035: Výjimku budou mít e-paliva

    Před 3 dny
    Včera, navzdory blokační menšině, která pohrozila, že nová pravidla nepřijme, přijala Rada EU nařízení, kterým se od roku 2035 stanoví přísnější emisní normy CO2 pro nová auta a dodávky. Cílem nových pravidel je snížit emise ze silniční dopravy, která má nejvyšší podíl emisí z dopravy – a také poskytnout správný impuls pro automobilový průmysl, aby [&hellip
     Komentáře
  • WN24

    Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje aut na benzin a naftu v roce 2035

    Před 3 dny
    Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii zpoplatněny. Členské země EU dnes definitivně schválily normu, která od zmíněného data prakticky znemožňuje prodej nových benzínových a naftových aut. Souhlasu unijních ministrů s dlouho projednávanými pravidly předcházela dohoda Německa s Evropskou komisí, která zajišťuje možnost dále využívat spalovací motory poháněné výhradně syntetickými palivy.
     Komentáře
  • Ekolist

    Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje aut na benzin a naftu v roce 2035

    Před 3 dny
    Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii zpoplatněny. Členské země EU dnes definitivně schválily normu, která od zmíněného data prakticky znemožňuje prodej nových benzínových a naftových aut. Souhlasu unijních ministrů s dlouho diskutovanými pravidly předcházela dohoda Německa s Evropskou komisí, která zajišťuje možnost dále využívat spalovací motory poháněné výhradně syntetickými palivy.
     Komentáře
  • Garáž

    Je rozhodnuto, spalovací motory po roce 2035 jen na umělá paliva. Protestovalo pouze Polsko s Itálií

    Před 4 dny
    Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii zpoplatněny. Členské země EU v úterý definitivně schválily normu, která od zmíněného data prakticky znemožňuje prodej nových benzinových a naftových aut. Souhlasu unijních ministrů s dlouho diskutovanými pravidly předcházela dohoda Německa s Evropskou komisí, která zajišťuje možnost dále využívat spalovací motory poháněné výhradně syntetickými palivy.
     Komentáře
  • Forum 24

    Evropská unie schválila pravidla k ukončení prodeje aut na benzín a naftu v roce 2035

    Před 4 dny
    Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii zpoplatněny. Členské země EU v úterý definitivně schválily normu, která od zmíněného data prakticky ...
     Komentáře
  • Ekolist

    Berlíňané hlasují v referendu o klimatické neutralitě města do roku 2030

    Před 5 dny
    Obyvatelé Berlína dnes v referendu rozhodovali, zda se německá metropole stane do roku 2030 klimaticky neutrálním městem. Dosavadní plány počítají s neutralitou do roku 2045. Pokud by ale voliči návrh schválili, byl by výsledek pro vedení Berlína právně závazný. Uspíšení přechodu k vyrovnanému hospodaření s oxidem uhličitým by stálo vyšší desítky miliard eur (stovky miliard Kč) a podle kritiků i některých vědců by cíl byl navíc nereálný.
     Komentáře
  • AutoŽivě

    BMW podlehlo, představí 6 elektromobilů a očekává růst zisku. Za tři roky bude čistě elektrický každý třetí vůz

    Před 6 dny
    Svět se mění a automobilky s ním, včetně těch tradičních. BMW bude do několika let vyloženě elektrické.
     Komentáře
  • AutoJournal

    Co jsou e-paliva a kolik budou stát?

    Před 7 dny
    E-paliva jsou paliva, která jsou vyráběna pomocí elektřiny, a to obvykle z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné turbíny nebo solární panely. Elektřina je použita k rozkladu vody na vodík a kyslík pomocí procesu elektrolýzy. Poté se vodík a další suroviny jako CO2 nebo dusík kombinují pomocí chemických reakcí a výsledkem jsou e-paliva, jako jsou vodíkové [&hellip
     Komentáře
  • Peníze

    Konec lakování nazeleno. EU se nelíbí zavádějící nápisy

    Před 8 dny
    Víc než polovina tvrzení o použití ekologických materiálů či postupů, které se vyskytují na obalech evropských výrobků, je neurčitá či zavádějící. Vyplývá to ze studie Evropské komise. Ta teď navrhuje způsob, jak lakování nazeleno znemožnit.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vlády loni získaly z prodeje emisních povolenek rekordních 63 miliard USD

    Před 9 dny
    Vlády po celém světě loni získaly z prodeje emisních povolenek v systémech obchodování s emisemi rekordních 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč). Je to o 6,8 procenta více než v roce předchozím. Mnoho zemí posílilo své ambice na snížení znečištění ovzduší navzdory rekordně vysokým cenám energií po ruské invazi na Ukrajinu. Vyplývá to ze zprávy mezivládního fóra International Carbon Action Partnership (ICAP).
     Komentáře
  • České noviny

    Vlády loni získaly z prodeje emisních povolenek rekordních 63 miliard USD

    Před 9 dny
    Vlády po celém světě loni získaly z prodeje emisních povolenek v systémech obchodování s emisemi rekordních 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč). Je to o 6,8 procenta více než v roce předchozím. Mnoho zemí posílilo své ambice na snížení znečištění ovzduší navzdory rekordně vysokým cenám energií po ruské invazi na Ukrajinu. Vyplývá to ze zprávy mezivládního fóra International Carbon Action Partnership (ICAP).
     Komentáře
  • AutoJournal

    Spalovací motory zachráněny: Na e-paliva se budou vyrábět i po roce 2035

    Před 10 dny
    Evropská komise navrhla plán, který umožní prodej nových aut se spalovacími motory po roce 2035, pokud budou jezdit pouze na klimaticky neutrální e-paliva. EK se snaží vyřešit spor s Německem ohledně postupného vyřazování automobilů se spalovacími motory z trhu. Předběžný návrh, který v úterý viděla agentura Reuters, navrhuje vytvoření nového typu kategorie vozidel v Evropské unii [&hellip
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lidstvo je na tenkém ledě. A ten rychle taje. Vědci vydali příručku přežití

    Před 12 dny
    „Klimatická bomba tiká,“ řekl generální tajemník OSN António Guterres při představení souhrnu z šesté hodnotící zprávy IPCC. Pro dosažení cílů Pařížské dohody je podle ní třeba snížit emise CO2  o 48 % a metanu o 33% do roku 2030.
     Komentáře
  • FocusOn

    Nové procesy ve stavebnictví mohou znatelně snížit emise CO2

    Před 12 dny
    Přibližně 0,5 % uhlíku vypouštěného do ovzduší může být zachyceno během procesu drcení hornin běžně používaného také ve stavebnictví. Informuje o tom web TechXplore.
     Komentáře
  • Milan Smrž
    naSeznam Médium

    Zůstanou spalovací motory?

    Před 13 dny
    Česko nepodpoří zákaz prodeje nových osobních vozů se spalovacími motory, pokud nebude možné v autech využívat syntetická paliva. 3. března to v Berlíně po jednání s německým kolegou Volkerem Wissingem prohlásil český ministr dopravy Martin Kupka.
     Komentáře
  • inStory

    Letecké palivo z vody a vzduchu je na světě. Snad je to dobrá zpráva i pro automobily

    Před 16 dny
    Syntetické letecké palivo z vody a oxidu uhličitého ze vzduchu je technologická novinka, která zajímá především americké letectvo. A co víc, vypadá to, že syntetické letecké palivo má velký potenciál a především, takové palivo rozhodně není hudbou daleké budoucnosti.
     Komentáře
  • Jak správně cvičit

    Zrychlete metabolismus a spalte podkožní tuk. Fitness trenér radí, jak na to

    Před 16 dny
    Jak vlastně spalujeme podkožní tuk? Věděli jste, že je to jednoduše „dýchání“, které spaluje tuk? Pokud zvýšíme konzumaci kyslíku náročným výkonem, zrychlíme metabolismus na delší dobu a spálíme tak více energie i po výkonu.
     Komentáře
  • Ekolist

    Německo podle spolkového úřadu splnilo v roce 2022 své klimatické cíle

    Před 16 dny
    Německo v loňském roce i přes větší využívání uhelných elektráren splnilo své klimatické cíle. Oznámil to Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA), podle kterého Německo loni vypustilo do ovzduší 746 milionů tun oxidu uhličitého (CO2), což bylo meziročně o 1,9 procenta méně. Ve srovnání s rokem 1990 tak byly emise v roce 2022 nižší o 40,4 procenta. Šéf UBA Dirk Messner ale řekl, že Německo musí tempo snižování emisí výrazně zvýšit, aby splnilo i závazek pro rok 2030. Ten počítá se snížením emisí CO2 o 65 procent oproti roku 1990.
     Komentáře
  • Vědátor

    Jedna velryba zachytí tolik oxidu uhličitého jako tisíce stromů

    Před 18 dny
    TLDR: Velryby by tak zřejmě mohly pomoct zpomalit či zvrátit klimatické změny.
     Komentáře
  • Volty

    Výzvy spojené s vodíkovým hospodářstvím se představí na konferenci v Praze

    Před 18 dny
    Vědci z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, míří do Prahy. Ve dnech 29.–31. března se totiž v české metropoli uskuteční již 13.
     Komentáře
  • Echo24

    Oxid uhličitý by se ze vzduchu mohl vysávat a ukládat do moře, vyzkoumali vědci

    Před 18 dny
    Omezení a snížení emisí oxidu uhličitého je jedním z hlavních témat v rámci otázek ochrany klimatu. Vědci tak nyní představili nový přelomový způsob, jak by mohlo dojít k úbytku oxidu uhličitého v atmosféře. Jeho přebytek by se dal ukládat do mořské vody, informuje BBC.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Vyrábět si doma suchý led od nuly asi není nejlepší nápad, video ukazuje proč

    Před 19 dny
    Vyrábět si doma vlastní suchý led od nuly pravděpodobně není nejlepší nápad. Následující video vám ukáže, z jakého důvodu.
     Komentáře
  • Fonetech

    Jak vidí budoucnost Volkswagen? Levné, malé a spalovací přestane vyrábět, byznys postaví na elektromobilech

    Před 20 dny
    Volkswagen má o budoucnosti naprosto jasno. Ještě více omezí výrobu spalovacích motorů a portfolio postaví hlavně na elektromobilech.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Planeta Země mění barvu. Do konce století už oceány nebudou modré, varují vědci

    Před 20 dny
    Změna klimatu je globální problém, ovlivňující naši planetu mnoha způsoby. Jednou z nejviditelnějších změn je změna barvy oceánů na Zemi. Do konce století už oceány nebudou modré, varují vědci.
     Komentáře
  • Ekonews

    Norsko chce ukládat více CO2 pod mořské dno. Hlásí se šest firem

    Před 21 dny
    Norsko chce pokračovat v dalším ukládání oxidu uhličitého pod mořské dno.O povolení se nyní hlásí dalších šest firem, převážně z ropného průmyslu.
     Komentáře
  • Newstream

    Začal lukrativní závod. Kdo převede „věčnou” ocel do zelenějších časů, vydělá

    Před 21 dny
    „Časy se mění, ocel je věčná.“ Tak zní proslulý výrok připisovaný globálnímu ocelářskému magnátovi Lakshmimu Mittalovi. Neplatí však stoprocentně – ocel možná opravdu je věčná, ale také prochází změnami. Teď se třeba má stát „zelenější“. Nové technologie začínají tuto objednávku plnit, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
     Komentáře
  • Ekolist

    Bývalý manažer Coca-Coly chce pěší poutí Evropou podpořit odstraňování CO2 z atmosféry

    Před 21 dny
    V předvečer svých 60. narozenin se bývalý manažer společnosti Coca-Cola a podnikatel Craig Cohon vydal na 4000 km dlouhou pěší pouť z Londýna do Istanbulu, aby upozornil na nutnost snižování obsahu uhlíku v atmosféře. Dnes přešel z Polska do České republiky, kterou bude procházet do 26. března. Měl by se setkat se zástupci Magistrátu hlavního města Prahy a starostou Telče, další setkání jsou v jednání.
     Komentáře
  • Portál řidiče

    Poplatky za přepis auta v zahraničí – někde to vyjde pěkně draho

    Před 22 dny
    Vlastnictví osobního vozidla je pro vlády zemí lákavým způsobem, jak něco malá přisypat do rozpočtu . Osobní doprava je pro spoustu lidí jediným možným řešením, jak se například dostat do práce. Pakliže přijde její zdanění, těžko se mu vyhýbá.
     Komentáře
  • Ekonews

    Farmáři si mohou vybírat, komu prodají uhlíkové kredity. Do Česka přicházejí další firmy

    Před 22 dny
    Regenerativní zemědělství oslovuje čím dál více farmářů.Vedle péče o přírodu je motivuje i možnost finančně si přilepšit takzvanými uhlíkovými kredity, které získávají za šetrné hospodaření.
     Komentáře
  • Volty

    Generátor obrázků běží na telefonu s Androidem

    Před 22 dny
    Společnost Qualcomm ukázala, co je možné v chytrém telefonu s nejnovějším čipem ARM. Upravila svůj generátor umění Stable Diffusion tak, aby mohl běžet na chytrém telefonu, a je údajně stejně rychlý, podobně jako na výkonnějším stolním počítači.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Komentář: Neschovávejte se za e-paliva. Prostě nevíme, kdy to půjde bez benzinu

    Před 23 dny
    Jak a z čeho se syntetické palivo vyrábí? Je to argument pro zachování spalovacího motoru? A pomůže českému motoristovi s průměrným platem?
     Komentáře
  • Volty

    Senát podpořil krok, který sníží náklady pro rodinné solární elektrárny. Žádá od MPO urychlenou úpravu procesu měření

    Před 23 dny
    Domácí fotovoltaika v Česku láme rekordy. V roce 2022 bylo instalováno více než 33.000 fotovoltaických elektráren a zájem dál strmě roste.
     Komentáře
  • i60

    Pacientům s nemocí plic koluje v krvi příliš oxidu uhličitého. S léčbou jim může pomoci speciální přístroj

    Před 25 dny
    Malátnost, poruchy srdečního rytmu, nebo dokonce smrt – to všechno může způsobit zvýšená koncentrace oxidu uhličitého v krvi – tzv. hyperkapnie. Trpí jí především lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN).
     Komentáře
  • Mikuláš Peksa
    naSeznam Médium

    Klimatický zákon, nebo klimatický chaos?

    Před 25 dny
    Má mít Česko vlastní klimatickou legislativu, a pokud ano, jak by měla vypadat? O tom se koncem února diskutovalo v české Poslanecké sněmovně pod vedením mojí kolegyně, poslankyně Kláry Kocmanové.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ‚Doba ledová už nepřijde.‘ V atmosféře je tolik oxidu uhličitého, až se zřejmě rozhodilo kolísání klimatu

    Před 26 dny
    V příštím století může podle vědců stoupnout hladina moří až o několik metrů. Hrozí totiž, že se rozpadnou takzvané šelfové ledovce u Antarktidy. Ty jsou mnohem silnější než běžný mořský led. A když roztají, uvolní se obrovské množství vody. Jeden takový případ vědci zaznamenali v roce 2002. „S množstvím oxidu uhličitého v atmosféře, které teď máme, nemůže přijít další doba ledová,“ říká vědec Martin Margold.
     Komentáře
  • Volty

    Korejský reaktor APR1000 pro jadernou elektrárnu Dukovany úspěšně získal certifikaci EUR odpovídající aktuálním evropským normám

    Před 29 dny
    Sdružení European Utility Requirements (EUR), které harmonizuje a posuzuje jednotná evropská kritéria pro jaderné reaktory III. generace, ve čtvrtek 2. března 2023 oznámilo, že uděluje reaktoru APR1000 korejské společnosti KHNP certifikát souladu s aktuálními evropskými normami.
     Komentáře
  • Ekolist

    IEA: Emise oxidu uhličitého související s energií loni stouply na rekord

    Před 29 dny
    Globální emise oxidu uhličitého související s energetikou se v loňském roce zvýšily o 0,9 procenta na rekordních 36,8 miliardy tun. A to i přesto, že více čistých technologií, jako jsou elektromobily nebo produkce elektřiny ze slunce, pomohlo omezit dopady zvýšené spotřeby uhlí a ropy. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
     Komentáře
  • České noviny

    IEA: Emise oxidu uhličitého související s energií loni stouply na rekord

    Před 30 dny
    Globální emise oxidu uhličitého související s energetikou se v loňském roce zvýšily o 0,9 procenta na rekordních 36,8 miliardy tun. A to i přesto, že více čistých technologií, jako jsou elektromobily nebo produkce elektřiny ze slunce, pomohlo omezit dopady zvýšené spotřeby uhlí a ropy. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
     Komentáře
  • Techsvět

    Startup uzavřel smlouvu za 65 milionů dolarů, aby pomohl letectvu vyrábět udržitelné letecké palivo na základnách

    Před 1 měsícem
    Startup Air Company, která přeměňuje oxid uhličitý na parfémy, vodku, dezinfekční prostředky na ruce a letecké palivo, je nyní takříkajíc na výplatní listině amerického ministerstva obrany. Společnost podporovaná společnostmi JetBlue a Toyota uzavřela smlouvu v hodnotě až 65 milionů dolarů, aby pomohla letectvu zachycovat CO2 a přeměňovat ho na udržitelné letecké palivo na základnách, píše web TechCrunch.
     Komentáře
  • Volty

    ČEZ vytipoval další dvě preferované lokality pro malé modulární reaktory

    Před 1 měsícem
    ČEZ předběžně vytipoval další dvě preferované lokality pro malé modulární reaktory (SMR), v pořadí druhý a třetí. Po prvním projektu SMR v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín by mohly vyrůst také v Dětmarovicích a Tušimicích.
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    Lidé s CHOPN často trpí i špatnou výměnou plynů

    Před 1 měsícem
    Malátnost, poruchy srdečního rytmu nebo dokonce smrt. To všechno může způsobit zvýšená koncentrace oxidu uhličitého v krvi – hyperkapnie. Trpí jí hlavně lidé s CHOPN, chronickou obstrukční plicní nemocí.
     Komentáře
  • DIAstyl

    Pacientům s nemocí plic koluje v krvi příliš oxidu uhličitého: S léčbou jim pomůže přístroj, ten má ale jen 10 % z nich

    Před 1 měsícem
    Malátnost, poruchy srdečního rytmu, nebo dokonce smrt – to všechno může způsobit zvýšená koncentrace oxidu uhličitého v krvi – tzv. hyperkapnie. Trpí jí především lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Pacientům dokáže ulevit speciální přístroj, který jim může prodloužit život o řadu měsíců až let. Lidé o jeho existenci ale mnohdy neví.
     Komentáře
  • Earch

    První živý zelený dům v Českých Budějovicích. Rezidence Oskarka má zlepšovat místní mikroklima

    Před 1 měsícem
    Nová bytová budova v Českých Budějovicích spotřebuje díky zeleným střechám a fasádám okolo 19 kilogramů oxidu uhličitého denně. Pro jejich zavlažování se bude používat zadržená dešťová voda.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Pacientům s nemocí plic koluje v krvi příliš oxidu uhličitého

    Před 1 měsícem
    Malátnost, poruchy srdečního rytmu, nebo dokonce smrt – to všechno může způsobit zvýšená koncentrace oxidu uhličitého v krvi (hyperkapnie).
     Komentáře
  • Česko živě

    Pacientům s nemocí plic koluje v krvi příliš oxidu uhličitého. Příznaky nemusí vůbec zpozorovat, říká MUDr. Koziar Vašáková

    Před 1 měsícem
    Malátnost, poruchy srdečního rytmu, nebo dokonce smrt – to všechno může způsobit zvýšená koncentrace oxidu uhličitého v krvi – tzv. hyperkapnie. Trpí jí především lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Pacientům dokáže ulevit speciální přístroj, který jim může prodloužit život o řadu měsíců až let. Lidé o jeho existenci ale mnohdy neví.
     Komentáře
  • České noviny

    Pacientům, kteří mají v krvi příliš oxidu uhličitého, hrozí malátnost i úmrtí

    Před 1 měsícem
    Některým pacientům s plicními chorobami, kteří mají v krvi příliš oxidu uhličitého, hrozí malátnost a porucha srdečního rytmu, nejčastěji v noci během spánku. Způsobit může i úmrtí. Podle odhadů odborné společnosti plicních lékařů, která o tom dnes informovala v tiskové zprávě, jich může být v ČR až 20.000. Pomoci jim mohou přístroje s dýchací maskou hrazené pojišťovnou, má je jen desetina z nich.
     Komentáře
  • Ekolist

    Rekordní cena povolenek zvýší náklady firem a zdraží energie, míní experti

    Před 1 měsícem
    Rekordní cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, zdraží elektřinu či teplo a další produkty. Růst cen povolenek totiž navýší náklady podniků. Vyplývá to z vyjádření sdružení a analytiků pro ČTK. Cena emisních povolenek dnes poprvé překonala hranici 100 eur (2374 korun) za tunu. K růstu cen přispívá mimo jiné přísnější unijní politika ochrany klimatu a burzovní spekulace na očekávané oživení evropského průmyslu.
     Komentáře
  • Novinky

    Cena emisních povolenek zlomila rekord

    Před 1 měsícem
    Cena emisních povolenek v Evropské unii v úterý dopoledne poprvé v historii přesáhla 100 eur (zhruba 2400 Kč) za tunu vyprodukovaného oxidu uhličitého (CO2). Informovala o tom agentura Reuters. Poptávku po povolenkách v posledních dnech podporují mimo jiné vyhlídky na nižší produkci větrných elektráren. Cenu povolenek tlačí vzhůru rovněž spekulativní nákupy.
     Komentáře
  • Novinky

    Samořídící auta můžou mít obří emise CO2 jen kvůli svým počítačům

    Před 1 měsícem
    Zpracovávání dat, podle nichž se autonomní vozy orientují v prostoru, může mít uhlíkovou stopu v megatunách CO2 ročně, zjistila studie univerzity MIT.
     Komentáře
  • Techsvět

    Umělé dřevo zachycuje oxid uhličitý a je pevnější než to opravdové

    Před 1 měsícem
    Vědci z univerzity Rice vyvinuli umělé dřevo, které dokáže zachycovat oxid uhličitý pomocí škálovatelného procesu, který je nejen energeticky účinný, ale díky němuž je materiál ještě pevnější než ten skutečný, jak uvádí server Science Daily.
     Komentáře
  • Techsvět

    Zachytávání CO2 z oceánů. Vědci mají způsob, jak to udělat

    Před 1 měsícem
    Oceány pohlcují obrovské množství oxidu uhličitého ze vzduchu. Proto vědci z MIT vyvinuli technologii, která bude odstraňovat CO2 přímo z vody. Výsledky prvních testů jsou slibné, jak píše server MIT.
     Komentáře
  • Volty

    Zachycování uhlíku z mořské vody je levnější než ze vzduchu, tvrdí MIT

    Před 1 měsícem
    Oceány pohlcují obrovské množství oxidu uhličitého a vědci z MIT tvrdí, že vyvinuli způsob jeho uvolňování a zachycování, který spotřebuje mnohem méně energie než přímé zachycování ze vzduchu – a k tomu všemu má i další ekologické výhody.
     Komentáře
  • Osel

    Plovoucí systém z MIT odstraňuje uhlík přímo z mořské vody

    Před 1 měsícem
    Inženýři MIT vymysleli flexibilní plovoucí elektrochemický systém pro zachycování oxidu uhličitého, který je rozpuštěný v mořské vodě. Tento skleníkový plyn je v oceánu mnohem koncentrovanější než v atmosféře a jeho „těžba“ je mnohem méně náročná na energii, a tudíž levnější.
     Komentáře
  • Yookee

    O snížení emisí se musí podělit všechny sektory. Automobilový průmysl je na změnu poměrně dobře připraven

    Před 1 měsícem
    Evropský parlament podle očekávání potvrdil dohodu s Radou, kterou vyjednalo minulý rok české předsednictví, o snižování emisí CO2 u osobních aut a dodávek. A protože to vzbudilo hodně diskuzí, tak zopakuji hlavní argumenty, proč považuji dohodu za potřebnou a za dobrý kompromis, o který se naši diplomaté zasloužili.
     Komentáře
  • FocusOn

    Rostoucí poptávku po elektřině lidstvo pokryje z čistých zdrojů

    Před 1 měsícem
    Celosvětová poptávka po elektřině se podle nejnovější zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) zvýší během následujících tří let o 29 281 terawatthodin (TWh), což je dvojnásobek současné spotřeby Japonska. Zároveň by se měla zvýšit produkce elektřiny ze zelených zdrojů, a to do té míry, že emisní dopady vyšší spotřeby energie budou minimální.
     Komentáře
  • Ekolist

    AutoSAP: Nový plán Evropské komise na snížení emisí nákladních aut je nerealistický

    Před 1 měsícem
    Tuzemské automobilky považují nový plán Evropské komise na snižování emisí CO2 u nově vyráběných těžkých nákladních aut do roku 2040 o 90 procent za nerealistický. Příliš ambiciózní jsou podle nich i další cíle, například požadavek na produkci pouze bezemisních městských autobusů již v roce 2030 nebo snížení emisí CO2 do tohoto roku o 45 procent. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu.
     Komentáře
Reklama