Po velikém napětí je konečně jasno: bude zima. Tak to vyjevil svišť Phil, asi nejznámější svišť ve Spojených státech, a možná i na světě. Davům v pensylvánském městečku Punxsutawney oznámil Philovu prognózu místopředseda svištího spolku Dan McGinley.
Trasa LH24 je letos lehce změněná, a tak bylo jasné, o čem bude naše další video. A abyste měli k trase co nejrelevantnější komentář, tak jsme přizvali trojnásobného vítěze Radka Chrobáka, aby nám dělal průvodce a podělil se o rady a tipy.
Občas i nebývale pěkný strom, který dělal až donedávna na vaší zahradě skutečnou parádu, musel být poražen. Pařez, který po něm zbyl uprostřed vaší pěkné zahrady je však často problém, jehož řešení nemusí být na první pohled zřejmé. Člověk však nemusí vždy volit pouze některý ze způsobů jeho definitivního odstranění. Takový pozůstatek stromu může totiž ještě dobře posloužit. Ne vždy musí působit jako nevzhledný a zapomenutý kůl uprostřed zahrady.
Způsobů, jak se zbavit starého pařezu, je hned několik, ale nutno dodat, že tento je velmi elegantní a ještě se u něj v zimě zahřejte, přestože nejde o žádný namáhavý výkon. Zkuste pařez vypálit na způsob finské svíce!
Pokud máte na zahradě listnatý strom, který potřebujete pokácet, nezbavujte se jeho pařezu. Je ideální pro pěstování tolik oblíbené hlívy ústřičné, a to přímo na vaší zahradě. Navíc hlíva ústřičná sama postupně rozloží pařez ekologicky a vy ho nemusíte vykopávat, ani chemicky likvidovat.
Stromy kolem silnic je potřeba nejen udržovat, ale čas od času se musí nějaký i pokácet. Když se strom porazí, zbude po něm pařez, který musí chtě nechtě pryč. Proč je to potřeba a jak se to dělá, jsme se zajeli podívat.
Pokácet strom a zlikvidovat pařez patří na zahradě mezi obtížnější práce. Při kácení stromu nesmíte udělat jednu zásadní chybu, kterou je uřezání stromu až přímo u země. Pokud chcete zlikvidovat pařez svépomocí a bez mechanizace, tak na to musíte jít chytře. Pojďme se tedy blíže podívat, jak na to.
Hospodářské borové lesy čelí v poslední době silnému tlaku podkorního hmyzu. Pěstování jejich monokultur je proto rizikové z ekonomického i ekologického hlediska. Přesto se však vzhledem k růstovým vlastnostem a širokým možnostem využití do budoucna počítá s poměrně vysokým zastoupením borovice lesní v našich lesích. Vědci a lesníci proto hledají možnosti jejich ochrany proti škodlivým činitelům.
Nespavost, buzení, nekvalitní spánek a problémy s usínáním běžně provází dnešní populaci. Nejčastěji za to může nahromaděný stres. Tyto metody ho pomohou odbourat a vám usnout.
Máte na zahradě velký pařez a nechce se vám povolávat těžkou techniku, která by si s ním jinak bez problémů poradila? Ano, jakýkoli pařez může postupně zetlít, nicméně především u velkých kusů to trvá poměrně dlouhou dobu. Často se tak na zahradách můžeme setkat se solitéry, jež nejsou příliš vzhledné a v podstatě zavazí. Proces tlení je možné efektivně zrychlit. Jak a co k tomu budete potřebovat? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Nabourává příjemnou atmosféru vaší zahrady pařez a nechcete ho využít jako možnou dekoraci? Zbavte se ho chytře a efektivně. Máme pro vás hned několik tipů, jak ho definitivně zlikvidovat a nezapotit se u toho. Výběr vhodné metody je jen na vás.
Z národního parku České Švýcarsko odjely v sobotu ráno poslední hasičské odřady. Na místě zůstává zhruba 40 profesionálních hasičů na prozatímní hasičské stanici a také 72 hasičů z 22 dobrovolných jednotek, které si nasmlouvala správa národního parku. ČTK to řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Noc na sobotu byla podle něj klidná, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, během dne hasili v oblasti Pravčické brány i doutnající pařez.
Jihočeští policisté vyšetřují další tři požáry, které zřejmě někdo zapálil úmyslně. V pondělí hořela dřevěná budova v Jistebnici určená jako zázemí pro letní tábory.…
Kalamita, kterou v minulých letech způsobil kůrovec, vymazala z mapy České republiky velkou část našich lesů. V důsledku toho zkolaboval i evropský trh se dřevem. Nyní už vlastníci lesů přemýšlejí hlavně o jejich revitalizaci. S tím jim má pomoct i Národní plán obnovy dotovaný Evropskou unií.
V dnešním videu se zase podíváme na šílené držkopády na kolech, které naši fanoušci označovali na Instagramu pod hashtagem #jecaspadat Začneme elitním MTB jezdcem Jakubem Venclem, který pro jeho videoprojekt zkoušel odjet otočku o 360° z nejtěžšího dropu v ČR a SR, který se nachází v Bikeparku Kálnica. Dále jsme se mrkli na skvělé crashe a faily v bikeparcích, na trailech i na golfovém hřišti.
Porazit strom není nikterak složité, k tomu nám poslouží motorová pila, ale co se zbylým pařezem? Odstranění pařezu už tak jednoduché není. Naopak je to pořádná zkouška fyzičky! Pár tipů, jak se zbavit pařezu bez toho, aniž byste při té dřině vypustili duši, pro vás máme!
Starý pařez na zahradě dokáže potrápit. Pokud se nerozhodnete přeměnit ho na umělecké dílo, pravděpodobně budete hledat způsoby, jak se ho snadno, rychle a napořád zbavit. Co takhle zapojit do procesu, čas, přírodu a až v poslední řadě drastické metody?
Chcete rozbít pařez na zahradě, který vám zde zavazí? Může se stát, že čas od času budete potřebovat zlikvidovat strom, po kterém zůstane velký pařez. Pojďme si říct, jak následně nejlépe vykopat pařez a jak pařez zničit.
Starý pařez na zahradě většina lidí vidí jako problém, kterého je třeba se zbavit. Jenže odstraňování pařezu je poměrně dost náročné, stojí mnoho úsilí, a pokud se vám nakonec podaří jej vyjmout, vykoukne na vás poměrně velká díra v zemi, se kterou nebudete vědět, co dál. Mnohem jednodušší je si pařez ponechat a vytvořit z něj jednu z předností vaší zahrady. Stačí jej jen šikovně osázet nejrůznějšími rostlinami.
Till Lindemann se svojí vyzrálou partou opět přivezl do Prahy velkolepou show. Pod ocelově temným oblakem dýmu zahájili Rammstein v pražských Letňanech celou evropskou tour.
Soukromý park Timbavati, jenž sousedí se státní národní rezervací Kruger, má jedno obrovské lákadlo. Množství levhartů a rovněž dostatek profesionálních rangerů a stopařů, kteří vám pomohou tyto nádherné šelmy objevit i v hluboké noci, kdy lze zažít opravdu mimořádné věci
Odborníci z Muzea regionu Valašsko zkoumají 818 stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky, které našla před dvěma týdny žena se synem v Loučce u Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Po dokončení potřebných rozborů si bude moci poklad prohlédnout i veřejnost, sdělil v pondělí v tiskové zprávě zástupce muzea Jiří Koňařík.
V dnešním díle se podíváme na největší vodní plochu v ČR - na Lipno. Tentokrát budeme vláčet s lipenským rybářským průvodcem Honzou Pýchou, který nám poradí, jak se na tak velké vodě orientovat a co chytat.
Odolnost vůči suchu, kůrovci a klimatickým změnám. To vše se snaží zajistit lesníci brněnské Mendelovy univerzity, kteří navracejí do lesů na sever od Brna dříve typický druh porostu. Nové plochy neporostou ze semen, ale z pařezů pokácených stromů.
S předpěstováním hlívy a jejím naočkováním bychom měli začít ideálně v chladném období, tedy v zimě, na podzim nebo v předjaří. Zima je vhodná i pro očkování polen, která je nutné uchovat do jara v prostředí se stabilní teplotou. K tomu poslouží například sklep, kotelna, prádelna či jiná místnost, kde je teplota kolem 15 až 18 °C, nejméně však 10 °C.
Ke kácení stromů je nejvhodnější období vegetačního klidu. Ať už ale máte kácení za sebou, nebo se k němu teprve chystáte, je dobré si promyslet, co se zbylými pařezy, který pevně vězí v zemi.
Obvykle jsou k odstranění pařezu potřeba sekery, krumpáče, páčidla a pár silných rukou ne-li dva. Pokud nemáte k dispozici těžkou techniku v podobě drtiče pařezů, budete si s nimi muset vystačit.
Jakkoliv máte stromy na své zahradě rádi, občas zkrátka nastane situace, kdy je třeba některý z nich porazit. Zbude po něm potom ale pařez, který v zahradě působí zdánlivě rušivě a nepatřičně. Tak tomu ale nemusí být vždy, i pařez lze totiž smysluplně využít a udělat z něj důležitou a užitečnou část zahrady.
Pařezy na zahradě často nejsou žádoucí. Pokud pro pařez nenajdete vhodné využití například v podobě dekorace, kterou osázíte květinami, zbavte se ho jednou provždy. Jak na likvidaci pařezů?
Lidé si z dovolené většinou vozí suvenýry a krásné vzpomínky. Hanka si přivezla zážitek, na který v životě nezapomene. Na zcela obyčejné dovolené v Moravském krasu měla tu čest vidět ducha. Šlo o malého chlapce, který byl svržen do propasti Macocha.
Zatímco stromy zlomené větrem se pracovníci Městských lesů Hradec Králové snaží co nejdříve odklidit, vysoké pařezy v lese zůstávají. Záměrně. Mrtvé dřevo je totiž domovem řady živočichů a ukazuje to i jedna z naučných stezek.
Pokud se s odstraněním pařezu setkáte poprvé, asi vás první napadne, že je to fyzicky i časově náročné. Ovšem existují způsoby, jak to udělat i s minimem námahy.
K zahradní lavičce či sedátkům se často hodí šikovný stolek. Ale kde ho vzít? Pěkně zhotovenou deskou se dá ledacos překrýt a také zakrýt. A stůl je na světě!
Určitě se vám to stalo, a pokud ne přímo vám, znáte jistě někoho, kdo se mordoval s vykopáním pařezu ze zahrádky. Stalo se to i mně. A až teď, když pátrám po tom, jak to lze všemožně udělat, držím si hlavu v dlaních a nechápu, proč jsem se tak nadřela. Způsobů, jak dostat nechtěný pařez, je samozřejmě mnoho, ale ne všechny jsou tak velmi fyzicky namáhavé.
Zhruba pět dní trvalo jednomu z obyvatel Rančířova na Jihlavsku vyrobit z nemocné olše sochu víly, která nyní zdobí náves v obci se zhruba čtyřmi stovkami obyvatel. Socha byla vytvořena ze vzrostlé olše, do které uhodil blesk a musela jít k zemi, protože se stala nebezpečnou pro kolemjdoucí.
/FOTOGALERIE/ Michal Cestr z Krnova, který kandidoval do parlamentu za Zelené, jako první upozornil veřejnost na pokácení prastarého dubu mezi Krnovem a Býkovem Láryšovem. Pařez našel v obtížně dostupné lokalitě, kde hospodaří Lesy ČR.
Jarní houby nejsou jen známé smrže, kačenky české či o něco později vyrůstající čirůvky májovky. V lesích a na loukách se objevují i druhy méně známé, ale přesto zajímavé, řada z nich i kuchyňsky. Představíme si některé z těch jedlých
Romaně nečekaně zemřela matka. Její smrt všechny překvapila, protože to byla mladá zdravá žena. Romana velmi často chodila do lesa, kde matka skonala. Na první výročí její smrti usnula vedle pařezu. Zdál se jí podivný sen, který jí dodnes vrtá hlavou.
Likvidace historie. Přijeli, pokáceli, rozřezali, naložili a odjeli. Blesková dřevorubecká akce v jedné z nejstarších prostějovských ulic vehnala místním obyvatelům slzy do očí. Jedenatřicet zdravých lip zmizelo z povrchu zemského během tří dnů. Zůstaly po nich jen pařezy, na kterých zářily ve čtvrtek v noci svíčky. Stromy padly za oběť stavbě kanalizace.
Prácheňské muzeum v Písku vystaví od 5. března přes metr velký fosilní pařez, který pochází z druhohor či třetihor. Jde o svého druhu výjimečný nález, velikostí i díky kořenové struktuře.