Zavřít
Povrchová voda

Povrchová voda

Nejnovější články na Seznamu na téma Povrchová voda
  • České stavby

    Nádrže na dešťovou vodu vybíráme podle plochy střechy a naší spotřeby

    Před 22 hodinami
    Že je dešťová voda nejlepší k zalévání zahrady i pokojových rostlin a navíc padá shůry zcela zdarma, ví určitě každý. A právě tu vodu, která spadne na střechy, je třeba sbírat do akumulačních nádrží, ale třeba i obyčejných sudů. Voda, která dopadne přímo na pozemek, by přitom měla mít možnost se na pozemku vsáknout.
     Komentáře
  • Novinky

    Zadržte dešťovou vodu v zahradě

    Před 6 dny
    Sucho v létě a čím dál méně vody nás nutí s ní dobře hospodařit. Snažte se proto v zahradě udržet tu dešťovou, aby neodtekla do kanalizace. Je pro zalévání přirozenější než tvrdá a ledová voda ze studny a s upravenou pitnou se musí šetřit.
     Komentáře
  • Zahradou s Ferdinandem

    Jak na zachycování dešťové vody

    Před 7 dny
    Dobře postavený dům hospodárně zachází s dešťovou vodou, která na něj spadne. Maximum jí dokáží zadržet akumulační nádrže, díky kterým máte dostatek vody na zalévání i v dobách sucha. Zároveň jsou schované pod zemí, nepřekážejí vám v zahradě a dovolují vám vodu využívat efektivněji. Jak? Podívejte se. TIP: Ve videu vám také vysvětlíme, proč rostlinám neprospívá automatické zavlažování.
     Komentáře
  • iReceptář

    Většina lidí neví, jak zachytávat dešťovou vodu: Takto vám sudy už nepřetečou

    Před 11 dny
    Dešťová voda je během léta, kdy panují poměrně velká sucha, skvělým zdrojem vody na zalévání zahrady. Když už se tedy objeví nějaký déšť, vyplatí se „dešťovku" nasbírat v co možná největším množství. Víte, jak toho docílit a zamezit tomu, aby vaše připravené sudy na uchovávání dešťové vody přetékaly?
     Komentáře
  • iReceptář

    Velký přehled přírodních prostředků proti škůdcům, které si snadno vyrobíte doma

    Před 13 dny
    Přírodní medicína pro rostliny je účinná, zdravá a zdarma. Díky ní můžete o zahradu pečovat s využitím přírodních zdrojů a chránit tak zdraví její i to své.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Nádrž na dešťovou vodu – jak vypočítat její správnou velikost a kolik ušetří peněz

    Před 14 dny
    Nádrž na dešťovou vodu výrazně sníží spotřebu pitné vody z kohoutku. Jak si to správně spočítat?
     Komentáře
  • Ekolist

    Když se nevejde do ulic, dostává zeleň prostor na střechách. Fotoreportáž ze zelených střech Prahy

    Před 17 dny
    Najít pro zeleň a stromy prostor v ulicích měst je stále obtížnější. O to více pozornosti se dostává střechám, jejichž plocha je do velké míry nevyužitá. Takzvané zelené nebo vegetační střechy se nejčastěji objevují na nových administrativních budovách, v rámci jejichž rozpočtu představují kolem 2 % nákladů. V minulém týdnu řada budov v Praze zpřístupnila své zelené střechy veřejnosti v rámci Týdne otevřených zelených střech.
     Komentáře
  • DřevoStavby

    Sbírání dešťovky je trendy

    Před 18 dny
    Dešťová voda je zdarma a jde o nejudržitelnější metodu řešení nedostatku vody, jejíž množství a kvalita je závislá především na lokaci stavby a způsobu sběru.
     Komentáře
  • Chatař & Chalupář

    Nádrže na dešťovou vodu

    Před 19 dny
    Využívání dešťovky v zahradě a domácnosti představuje nemalou úsporu pitné vody a tím i finančních prostředků. Podle toho, kde ji budeme zachytávat a také používat, vybíráme odpovídající typy nadzemních či podzemních nádrží.
     Komentáře
  • Život za okny

    Prodej vysočanského bytového domu Alfred zahájen. V nabídce 179 bytů i společná fotovoltaika

    Před 29 dny
    Prodej bytů v projektu čtvrť Emila Kolbena byl zahájen.  Bytový dům Alfred vyroste na 11 tisících m2 a nabídne 179 bytových jednotek. Výstavba začne ke konci letošního roku a její dokončení se předpokládá v roce 2025.
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Dvě ulice v Plzni Malesicích se dočkají nového povrchu, který přispěje zadržování vody v krajině

    Před 1 měsícem
    Nový kombinovaný povrch, který má přispět k zadržování vody v krajině, dostanou ulice Kyjovská a Nad Zámkem v devátém plzeňském obvodě Malesice.
     Komentáře
  • Náš region

    Dvě ulice v Malesicích se dočkají „zelenějšího“ povrchu

    Před 1 měsícem
    Na novinky se může těšit devátý plzeňský obvod Malesice. Zbrusu nový kombinovaný povrch, který má přispět k zadržování vody v krajině, dostanou ulice Kyjovská a Nad Zámkem. Za stavbu…
     Komentáře
  • Bydlení snů

    Poklad z nebe. Šetřit vodou je snadné, stačí využít i tu, která naprší na zahradu

    Před 1 měsícem
    V posledních měsících a letech se výrazně zdražují energie. Mezi ně patří i voda. Do toho nátlak ze strany ekologů, abychom šetřili více zdravotní prostředí, ale co teď?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Zahrádkářův rádce: Jak zadržet v zahradě vodu a zároveň snížit její spotřebu?

    Před 1 měsícem
    Za posledních několik let jsme si pomalu zvykli na stále delší období sucha. Vody je čím dál méně, a tak je důležité s ní dobře hospodařit. Dříve byl takřka u každého vesnického domu pod okapem sud, do kterého se zachytávala dešťová voda. Dnes naopak není ničím výjimečným, že je voda z okapů sváděna do dešťové kanalizace, kterou je odváděna pryč ze zahrady.
     Komentáře
  • Newstream

    Splachování dešťovou vodou, zelené střechy a soláry. V modřanském brownfieldu vznikne nová čtvrť

    Před 1 měsícem
    Až 47procent úspory pitné vody a schopnost absorbovat až 15 tun uhlíku ročně díky zeleni a zeleným střechám nabídne nově vznikající rezidenční čtvrť v Modřanech. Nejenom díky tomuto projektu se jeho investor dostal do prestižního seznamu Europe's Climate Leaders 2022, upozornil na to deník Financial Times.
     Komentáře
  • Nápady návody

    Zahradní čerpadlo pomůže ušetřit za vodu. Využijte efektivně dešťovku

    Před 1 měsícem
    Pro použití zahradního čerpadla nepotřebujete žádný složitý systém k zalévání. Pro efektivní využívání dešťové vody k zalévání zahrady budete potřebovat zejména vybudovat zásobárnu vody, kde se bude shromažďovat dešťová voda ze střechy.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Chytání dešťové vody vám ušetří peníze a zjednoduší práci na zahradě

    Před 1 měsícem
    Zavlažování zahrady Zůstaňme u samotné a nejzákladnější funkce vody – zalévání. Hutný deštík vám sice zahradu svlaží, ale ne vždy a podle vašich potřeb.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V centru Jihlavy je nový parčík, je první částí obnovy Masarykova náměstí

    Před 1 měsícem
    Asi 400 čtverečních metrů náměstí nahradil mlatový povrch, je součástí systému hospodaření s dešťovou vodou. Vysazeno je 5 rychle rostoucích jerlínů japonských. Zátiší s lavičkami mají být v příštích letech na náměstí ještě dvě.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Dešťové vody je škoda nevyužít. Přinášíme 5 skvělých tipů, jak ji zužitkovat

    Před 1 měsícem
    Všichni, kdo mají k dispozici vlastní zahradu, by měli sbírat dešťovou vodu. Ušetříte nejen přírodní zdroje, ale také svou peněženku.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Dešťová zahrada: co to je a tip, jak ji založit

    Před 1 měsícem
    Pod pojmem dešťová zahrada rozumíme takovou zahradu, která bude shromažďovat a zadržovat dešťovou vodu. Když prší, voda bude stékat do zahrady z některých nepropustných povrchů, jako jsou například střechy. To může vyřešit hrozící nedostatek vody, který je bohužel stále reálnější. V současné době je deště čím dál méně, zažíváme vedra a dlouhotrvající sucha. Zimy jsou čím dál kratší a sněží jen velmi málo. Příčinou tohoto stavu jsou zmenšující se prostory lesů. Když už zaprší, voda odtéká pryč téměř bez užitku.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Kontejnery a sudy na vodu už nebudete potřebovat, vodu chytejte bez nich

    Před 1 měsícem
    Práce s dešťovou vodou v zahradě je nezbytná. Kromě přítomnosti nevzhledných nádob to můžete udělat mnohem přirozeněji, a vytvořit tak zahradu, která si bude s vodou hospodařit sama. Víte, jak na to?
     Komentáře
  • Ekolist

    Jihlava jde modrozelené infrastruktuře naproti

    Před 1 měsícem
    Před třemi roky proběhl v Jihlavě první seminář Počítáme s vodou. Společně s odborníky v této oblasti jsme se bavili o tom, jaké problémy řeší (nejen) Jihlava a jakou cestu vidíme do budoucna. Letos jsme se sešli na navazujícím semináři. Do Jihlavy přijeli ti, kdo patří k největším odborníkům v této oblasti, David Stránský z fakulty stavební ČVUT, Jiří Vítek, dlouhodobě uznávaný odborník v oblasti decentralizovaného nakládání s dešťovou vodou a David Hora, který má velké zkušenosti s uplatňováním modrozelené infrastruktury.
     Komentáře
  • Deník

    Každá kapka dobrá. Zahradu od sucha uchrání chytré zalévání

    Před 1 měsícem
    Že rostliny potřebují vláhu, je každému zahrádkáři jasné. Víte však, kolik zálivky potřebuje hrášek, mrkev nebo špenát? Dokážete vodu, ideálně samozřejmě dešťovku, nejen úspěšně zachycovat, ale taky efektivně využívat při kropení záhonků?
     Komentáře
  • Nápady návody

    Betonová nádrž svépomocí. Ušetřete za vodu využitím dešťové vody

    Před 2 měsíci
    V dnešní době není problém koupit hotovou nádrž o objemu klidně 30 tisíc litrů. Taková nádrž už může slušně zásobovat i rodinný dům vodou k zalévání a splachování toalet, čímž domácnost ušetří nemalé peníze za odběr pitné vody. Ušetřit však můžete i při samotném budování nádrže.
     Komentáře
  • Ekolist

    V centru Kopřivnice vznikají dvě nádrže, budou zachycovat dešťovou vodu

    Před 2 měsíci
    V centru Kopřivnice vznikají dvě nádrže, které budou sloužit k zachycování dešťové vody, regulaci jejího odtoku do říčky Kopřivničky a zavlažování zeleně. Celkem pojmou téměř 200 metrů krychlových vody, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
     Komentáře
  • Náš region

    Nádrže v centru Kopřivnice budou sbírat dešťovou vodu

    Před 2 měsíci
    V centru Kopřivnice vznikají dvě nádrže, které budou sloužit k zachycování dešťové vody, regulaci jejího odtoku do říčky Kopřivničky a zavlažování zeleně. Celkem pojmou…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V centru Kopřivnice vznikají dvě nádrže, budou zachycovat dešťovou vodu

    Před 2 měsíci
    V centru Kopřivnice vznikají dvě nádrže, které budou sloužit k zachycování dešťové vody, regulaci jejího odtoku do říčky Kopřivničky a zavlažování zeleně. Celkem pojmou téměř 200 metrů krychlových vody.
     Komentáře
  • Ekolist

    Na boj proti suchu vynaloží ministerstvo životního prostředí přes 10 miliard

    Před 2 měsíci
    Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlenilo na takzvaná adaptační opatření proti suchu v příštích letech přes deset miliard korun, které jsou určeny například na využití dešťové vody, vytváření tůní a malých vodních nádrží nebo podporu šetrného hospodaření na zemědělské půdě. Ministerstvo zemědělství (MZe) zase letos podpoří rozvoj infrastruktury vodovodů a kanalizací částkou 1,75 miliardy korun, na propojování vodárenských soustav půjde dalších 875 milionů Kč. Novinářům to dnes po jednání meziresortní komise Voda-Sucho řekli ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (oba KDU-ČSL).
     Komentáře
  • České noviny

    Na boj proti suchu vynaloží ministerstvo životního prostředí přes 10 mld. Kč

    Před 2 měsíci
    Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlenilo na takzvaná adaptační opatření proti suchu v příštích letech přes deset miliard korun, které jsou určeny například na využití dešťové vody, vytváření tůní a malých vodních nádrží nebo podporu šetrného hospodaření na zemědělské půdě. Ministerstvo zemědělství (MZe) zase letos podpoří rozvoj infrastruktury vodovodů a kanalizací částkou 1,75 miliardy korun, na propojování vodárenských soustav půjde dalších 875 milionů Kč. Novinářům to dnes po jednání meziresortní komise Voda-Sucho řekli ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (oba KDU-ČSL).
     Komentáře
  • HomeInCube

    K čemu slouží nádrž na dešťovou vodu a jak ji maximálně využít

    Před 2 měsíci
    Nikdo nemá rád deštivé dny. Pokud se ale dešťovou vodu naučíte efektivně využívat, časem se na ně budete těšit! Voda, kterou zachytíte v nádrži na dešťovou vodu, totiž může skvěle posloužit v domácnosti. Takové změny vám pak mohou ušetřit až tisíce korun ročně.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vysychající Bolevecký rybník jako příklad problémů naší krajiny

    Před 2 měsíci
    Velký Bolevecký rybník ztrácí vodu. V roce 2017 poklesla jeho hladina oproti normálu o 30 centimetrů, v roce 2019 o metr. Největší pokles byl zaznamenán na podzim roku 2020, a to o 130 cm. Tehdy v rybníce chybělo asi 480 000 kubíků vody. Město Plzeň proto začalo řešit, kde chybějící vodu vzít. Nakonec se rozhodlo přivést do rybníka vodu z řeky Berounky. To má ale své kritiky.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Chytré způsoby, jak využít dešťovou vodu a ušetřit až polovinu nákladů na poplatcích: Ve hře není jenom sud, ale i jezírko nebo pítka pro ptáky

    Před 2 měsíci
    Zimy jsou stále kratší a ubývá sněhu. V létě méně prší a mnoho zahrádkářů trápí suchá zem, stejně jako poplatky za vodu. Kdekdo má pod okapem sud na vodu, ale věděli jste, že způsobů, jak jednoduše zavlažit zahradu a ušetřit za vodu je mnohem víc?
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Olomoucká zoo bude zachytávat dešťovou vodu. Buduje obří podzemní nádrže

    Před 2 měsíci
    Olomoucká zoo buduje obří podzemní nádrže, ve kterých bude zachytávat dešťovou vodu a využívat ji ve svém areálu. Po kůrovcové kalamitě a vichřici dešťová voda ze zoo na Svatém Kopečku odtéká daleko víc než dřív. Projekt za třicet milionů korun bude hotový letos v létě.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Po zimě trpí rostliny suchem. Dopřejte jim kvalitní zálivku. Jaká voda je pro zahradu nejvhodnější?

    Před 2 měsíci
    Mysleli jste, že po zimě není potřeba zahradu pořádně zalít? Omyl! Právě po zimě trpí rostliny suchem. Dopřejte jim proto kvalitní zálivku. Ne každá voda se však hodí na zalévání. Je lepší voda ze studny nebo voda dešťová? A jak efektivně chytat dešťovou vodu? Podívejte se na celé video.
     Komentáře
  • Nápady návody

    Šetřit vodou jde doma snadno. Ušetřete tím i peníze za účty

    Před 2 měsíci
    V dnešní době je téměř nutností šetřit vodou. Pokud nechcete mít obrovské účty za vodné a stočné, tak se musíte zamyslet nad spotřebou vody v domácnosti a přijmout úsporná řešení. Úsporných řešení existuje opravdu velká spousta a mnoho lidí o nich nemá ani tušení.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ministři: Propojit vodárenské soustavy a udržet vodu v krajině jsou priority

    Před 3 měsíci
    Propojování vodárenských soustav, hledání dalších kvalitních zásob vody i projekty pro zadržení vody v krajině jsou prioritami ministerstev zemědělství a životního prostředí pro následující léta. Na tiskové konferenci ke Světovému dni vody to uvedli ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (oba KDU-ČSL). Nekula podotkl, že resort může v následujících letech na posilování a propojování soustav vynaložit přes miliardu korun ročně. Podle Hubáčkové se zároveň v dohledné době nepočítá se zvýšením poplatků za odběr podzemních a povrchových vod. Letošním tématem Světového dne vody jsou právě podzemní vody.
     Komentáře
  • fZone

    Elektrárny ČEZ loni uspořily 50 milionů kubíků povrchové vody

    Před 3 měsíci
    Spotřebu povrchové vody ČEZ snížil o více než 12 procent. Energetici loni také spotřebovali o téměř 100 tisíc kubíků pitné vody méně. Spotřeba povrchové vody na výrobu 1 GJ energie poklesla za posledních 20 let o více než 20 %.
     Komentáře
  • Břeclavský deník

    Proměna Staré obce v Pohořelicích: hlavní cesta bude symbolizovat Rudé moře

    Před 3 měsíci
    /VIZUALIZACE/ Špatný povrch nyní mají cesty v pohořelické Staré Obci. Když zaprší, vznikají tam louže a dešťová voda se neodvádí z povrchu. Představitelé města proto plánují proměnu této bývalé židovské čtvrti.
     Komentáře
  • Ekolist

    Jiří Medek: Reakce na článek o využití toximetrů

    Před 3 měsíci
    Vážená redakce, nemám ve zvyku pouštět se do opakovaných polemik na stejné téma a své stanovisko k využití toximetrů při monitoringu povrchových vod jsem se snažil formuloval v článku z 11.02.2022 snad dost jednoznačně. Po přečtení příspěvku pana Radomíra Dohnala z 17.02.2022 však musím reagovat, a to hned ze dvou důvodů.
     Komentáře
  • Living

    Instalovat nadzemní nádrž na dešťovku zvládnete svépomocí

    Před 4 měsíci
    Sběrné nádrže na dešťovou vodu umístěné nad zemí jsou nejjednodušším způsobem zachytávání životadárné tekutiny, která je pro rostliny mnohem lepší, než voda ze studny. Vodu v nich lze zachytávat pouze v době, kdy nemrzne. A protože na jaře obvykle hodně prší, nasbíráte dost, než přijde sucho a vaše rostlinky budou potřebovat zálivku.
     Komentáře
  • Naturhelp

    Akumulace dešťové vody v zahradě. Jak ji nejlépe využít? – videonávod

    Před 4 měsíci
    V posledních letech si bohužel musíme zvykat na stále větší sucha. Často začínají už na jaře a trvají klidně až do září nebo října. Zimních srážek ubývá taktéž, takže ani ze sněhu se často zásoby vody v přírodě nedoplní.
     Komentáře
  • Náš region

    Ani kapka nazmar! Pardubická zdravotnická zařízení budou využívat dešťovku

    Před 4 měsíci
    Pardubický kraj připravuje ve třech svých zdravotnických zařízeních výstavbu nádrží na zachytávání dešťové vody. Bude sloužit k zalévání i k splachování záchodů. Na projekty…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zdravotnická zařízení Pardubického kraje budou využívat dešťovou vodu na zalévání i splachování

    Před 4 měsíci
    Pardubický kraj připravuje ve třech svých zdravotnických zařízeních výstavbu nádrží na zachytávání dešťové vody. Bude sloužit k zalévání i k splachování záchodů. Na projekty chce hejtmanství získat dotaci z Národního plánu obnovy.
     Komentáře
  • Náš region

    Sokolov chce po městě vybudovat retenční nádrže na zalévání téměř za dvacet milionů korun

    Před 4 měsíci
    Sokolov chce vybudovat ve městě několik retenčních nádrží na zadržování dešťové vody, kterou využije na zalévání zeleně. V plánu je nádrže umístit v podzemí…
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Sokolov chce po městě vybudovat retenční nádrže na zalévání téměř za 20 milionů

    Před 4 měsíci
    Sokolov chce vybudovat ve městě několik retenčních nádrží na zadržování dešťové vody, kterou využije na zalévání zeleně. V plánu je nádrže umístit v podzemí u vybraných mateřských škol, domu dětí a mládeže a hlavně ve sportovním areálu Baník, kde by se dešťová voda využívala i na výrobu ledu na zimním stadionu. Pořídit by je město chtělo za přispění dotace ministerstva životního prostředí, náklady tvoří téměř 20 milionů korun.
     Komentáře
  • Ekolist

    Jiří Medek: Lze využít toximetry při monitoringu povrchových vod?

    Před 4 měsíci
    Redakce Ekolistu při přípravě článku o toximetrech oslovila státní podnik Povodí Labe s dotazy k využití těchto zařízení při kontrole kvality vody v povrchových vodách. Odpovědi redakci posloužily pro sepsání článku. Protože jde ale o věcnou a strukturovanou odpověď, zveřejňuje ji Ekolist.cz po dohodě s Povodím Labe v plném znění.
     Komentáře
  • Ekolist

    Kvalitu vody v řekách toximetry hlídat nebudou. Žádná instituce je nechce provozovat

    Před 4 měsíci
    Když uplynuly dva měsíce od havárie na Bečvě, tehdejší ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) mluvil o možnosti vybudování monitorovací stanice, která bude na Bečvě kontinuálně hlídat kvalitu vody. A objevily se informace, že by se tato zařízení mohla objevit i na dalších řekách. Šlo ale jen o kouřovou clonu. Dnes je zjevné, že o zřízení a provozování sítě monitorovacích stanic žádná velká bitka není. Vlastně naopak, žádná kompetentní instituce je provozovat nechce. A o zřízení monitorovacích stanic nestojí ani samo ministerstvo životního prostředí.
     Komentáře
  • Ekolist

    Sokolov chce po městě vybudovat retenční nádrže na zalévání téměř za 20 milionů korun

    Před 4 měsíci
    Sokolov chce vybudovat ve městě několik retenčních nádrží na zadržování dešťové vody, kterou využije na zalévání zeleně. V plánu je nádrže umístit v podzemí u vybraných mateřských škol, domu dětí a mládeže a hlavně ve sportovním areálu Baník, kde by se dešťová voda využívala i na výrobu ledu na zimním stadionu. Pořídit by je město chtělo za přispění dotace ministerstva životního prostředí, náklady tvoří téměř 20 milionů korun, řekl dnes novinářům místostarosta Ladislav Sedláček (Hnutí pro město Sokolov).
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Sokolov chce po městě vybudovat retenční nádrže na zalévání téměř za 20 milionů

    Před 4 měsíci
    Nádrže by zadržovaly dešťovou vodu na zalévání zeleně. V plánu je nádrže umístit v podzemí u vybraných školek, domu dětí a mládeže a hlavně ve sportovním areálu Baník, kde by se voda využívala na výrobu ledu na zimním stadionu.
     Komentáře
  • Adbz

    Sbírání dešťové vody s sebou nese jen samá pozitiva, radí chalupáři. Nádrž na zahradě ušetří ročně tisíce korun

    Před 4 měsíci
    Využívání dešťové vody s sebou nese mnoho výhod. Prodloužíte životnost spotřebičů, zpříjemníte život rostlinám a napomůžete ochraně životního prostředí.
     Komentáře
  • Český kutil

    Práce soumara již není v kurzu. Víme, jak vyhrát nad námahou

    Před 5 měsíci
    Šikovný, podomácku vyrobený traktůrek s cisternou nám hravě pomůže od tahání těžkých kbelíků s vodou, abychom dali zahrádce potřebnou vláhu. Jedná se o výborného pomocníka a způsob, jak naplnit barely na dešťovku starším sousedům. Když nezaprší, chybí dešťová voda na zalévání a místo bohaté úrody by zahrádky zely prázdnotou.
     Komentáře
  • Ekolist

    Pařížská radnice má plán, jak vyčistit Seinu, aby se v ní dalo koupat

    Před 6 měsíci
    Paříž má plán, jak udržet Seinu čistou tak, aby se v ní dalo koupat. Buduje obrovskou nádrž na zachycování dešťové vody, aby předešla únikům odpadních vod. Francouzská metropole má sice jednu z nejkrásnějších městských řek na světě, ale pokusy učinit Seinu dostatečně bezpečnou, aby se do ní dalo ponořit, selhávají už od roku 1988, kdy tehdejší starosta Jacques Chirac slíbil, že se v ní do pěti let vykoupe. Slibu nikdy nedostál, napsala agentura Bloomberg.
     Komentáře
  • Ekolist

    Logistický areál u Ostředku bude přeměňovat dešťovou vodu na pitnou

    Před 6 měsíci
    Logistický areál u dálnice D1 poblíž Ostředku na Benešovsku, který staví developerská skupina UDI Group, bude přeměňovat dešťovou vodu zachycenou na střechách hal na pitnou. Umožní to technologie, kterou firma připravuje, sdělila ČTK ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. Do stavby areálu skupina investuje miliardu korun. Práce začaly letos na jaře, dokončena je zatím první z hal a stavbaři budují další dvě. S uvedením do provozu se počítá koncem příštího roku, pronajaty jsou tři čtvrtiny areálu.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Dešťová voda nemusí odtékat do odpadu, moderní technologie ji dokážou zužitkovat

    Před 6 měsíci
    Ani kapka nazmar – tak by mělo znít vzhledem k tomu, jak se v současné době všechno zdražuje, heslo každého milovníka ekologie. Dešťovka tak může z okapu mířit přímo do nádržky toalety nebo do pračky.
     Komentáře
  • Newstream

    Paříž dá miliardu na vyčištění Seiny i kvůli olympijským hrám

    Před 6 měsíci
    Více než 30leté snahy vedení Paříže o vyčištění Seiny tentokrát možná vyjdou. Projekt na vysokokapacitní nádrž na dešťovou vodu vyjde na více než miliardu eur.
     Komentáře
  • Ekolist

    Eva Tylová: Jak se na Praze 12 počítá s vodou

    Před 6 měsíci
    Městská část Praha 12 se věnuje hospodaření s dešťovou vodou (DV) dlouhodobě. Z projektu Počítáme s vodou má zpracovanou Strategii, jak s DV správně hospodařit. Z ní jsme vycházeli při návrhu, jakým způsobem vodu využívat, aby neodtékala do kanalizace. Realizovali jsme několik nádrží na objektech městské části. Největší je akumulační nádrž o kapacitě 40 m3, do které stéká voda ze střechy nové radnice. Několik menších nádrží sbírá vodu z objektů Viniční domek, altánu ve volnočasovém areálu nebo obslužného objektu na sběrném dvoře.
     Komentáře
  • ESTAV

    Podtlakové odvodnění ploché střechy

    Před 7 měsíci
    Podtlakové systémy se používají pro odvádění dešťových vod z objektů, které mají dostatečnou výšku a dostatečnou odvodňovanou plochu. Bez dodržení těchto podmínek podtlakový systém nemůže fungovat. Střešní vtoky jsou řešeny tak, že se zcela zaplní vodou a při proudění vody se v potrubí vytvoří podtlak (princip násosky).
     Komentáře
  • České stavby

    Vsakování vody v zahradě je od roku 2006 pro novostavby povinnost. Proč?

    Před 7 měsíci
    Vsakování srážkových vod v zahradách se řídí vyhláškou č. 501/2006 Sb o zasakování dešťové vody do horninového prostředí. Podle této právní úpravy je vsakování srážkové vody obecně upřednostněno před jejím odváděním pomocí veřejné srážkové či jednotné kanalizace.
     Komentáře
  • Ekolist

    Sokolský park v Holicích se bude zalévat dešťovou vodou z retenční nádrže

    Před 7 měsíci
    V nově opraveném sokolském parku v Holicích na Pardubicku je v podzemí retenční nádrž na dešťovou vodu, která se využije na zalévání zeleně. Město vybudováním nádrže reagovalo na výkyvy počasí, kdy přicházejí období sucha. ČTK to řekl starosta Ondřej Výborný (PRO Holice).
     Komentáře
  • Ekolist

    Má smysl budovat mokřad přímo ve městě? Ve světě to dělají, ukázala konference Počítáme s vodou

    Před 7 měsíci
    Moderní město se mimo jiné pozná podle toho, jak dobře se umí vypořádat s dešťovou vodou. Vodu, kterou přinese mírný déšť, je dobré využít pro zeleň. S vodou, kterou přinese náhlá a prudká průtrž mračen, je potřeba naložit tak, aby městu způsobila co nejméně škod. Nástroje a technická řešení na to jsou, říká se jim obecně modro-zelená infrastruktura. Ve čtvrtek 11. listopadu se tématu z mnoha úhlů pohledu věnovala mezinárodní konference Počítáme s vodou.
     Komentáře
Reklama