Zavřít
Přemysl Otakar I.

Přemysl Otakar I.

Nejnovější články na Seznamu na téma Přemysl Otakar I.
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dvě ženy krále Přemysla: Proč vyměnil Adlétu za Konstancii?

    Před 11 dny
    Český kníže a později král Přemysl Otakar I. patří mezi nejvýznamnější panovníky našich dějin, který svým politikařením, neustálým měněním stran a manipulováním získal pro české země dědičný královský titul. Jako manžel už však tolik obdivu nesklízí...
     Komentáře
  • i60

    Broumovský klášter

    Před 1 měsícem
    Letos v lednu jsme strávili s manželem několik dní na Broumovsku. Toulky zimní přírodou jsme si zpestřili návštěvou města Broumov, které je po staletí centrem této pohraniční oblasti.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Tajemná Vilemína: Záhadná světice, či kacířka z Čech?

    Před 1 měsícem
    Přestože jsou středověké dějiny především epochou mužů, nacházíme zde i několik výjimečných žen, z nichž některé byly a dodnes jsou uctívány jako svaté. Ve stínu těch známých pak nalézáme světici u nás téměř neznámou, která je však v Itálii dodnes uctívaná jako zázračná léčitelka
     Komentáře
  • Novinky

    Klášter pro českou patronku Anežku Přemyslovnu má velmi pohnutou historii

    Před 2 měsíci
    Částečně utopený za vysokou zdí leží na pravém břehu Vltavy v ulici U Milosrdných areál Anežského kláštera. Na přání své sestry Anežky ho založil v roce 1231 Přemyslovec Václav I. pro řád klarisek, což byla ženská odnož františkánů.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Skoro zapomenutá princezna: Mladou Přemyslovnu v Dánsku miloval lid i král

    Před 3 měsíci
    Princezna Markéta z rodu Přemyslovců se v historických pramenech téměř neobjevuje. Zcela zapomenuta ale nebyla a postarali se o to Dánové. Byla totiž provdána za tamního krále…
     Komentáře
  • i60

    Pozvánka na prohlídku Broumovského kláštera

    Před 3 měsíci
    Nedávno jsem navštívili Broumovský klášter a přilehlé zahrady. Byla jsem nadšená, a tak se chci s Vámi o to podělit prostřednictvím fotografií.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Čeští předkové britské královské rodiny: S kým je pojí pokrevní linie?

    Před 5 měsíci
    Opravdu koluje v žilách současné britské královské rodiny krev českých panovnických dynastií? A v jakém stupni příbuznosti byli naši vladaři vůči těm anglickým?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Při založení Znojma roku 1226 už bylo město značně rozestavěné, uvedl historik

    Před 6 měsíci
    Když český král Přemysl Otakar I. vydal v roce 1226 listinu, v níž odškodňoval Loucký klášter za statek Kulchov potřebný k založení Znojma prosiměřickým kostelem, bylo středověkého město již rozestavěné.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Merseburg dobyl a stal se českým králem. Přemysl Otakar I., král z vůle tří císařů a papeže

    Před 7 měsíci
    Dnes je tomu přesně 819 let, kdy byl českým králem korunován Přemysl Otakar I. Stalo se tak papežským legátem Guidem z Palestriny léta páně 1203, 24. dne měsíce srpna v německém Merseburgu. Město Otovi Brunšvickému dobyl v tažení proti druhému císařskému kandidátovi, Filipu Švábskému.
     Komentáře
  • Novinky

    Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

    Před 7 měsíci
    Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.
     Komentáře
  • Dotyk

    Čeští vědci zrekonstruovali tvář královny Judity. Byla ideálem krásy středověku

    Před 7 měsíci
    Říkalo se, že její krása byla dechberoucí. Když však byly před šedesáti lety v benediktinském klášteře v Teplicích poprvé objeveny ostatky Judity Durynské, nebylo možné zjistit, zda královský kronikář ženské půvaby tehdejší české královny nepřehnal. Byla mrtvá už více než osm století. Nyní vědci zrekonstruovali její tvář a jak se zdá, královna Judita byla skutečně ideálem krásy středověku.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Do Znojma zamíří elitní historici. Připomenou Vladislava Jindřicha

    Před 8 měsíci
    Do Znojma se na konci letních prázdnin sjede řada významných českých i zahraničních historiků. Vedení města chystá konferenci, která připomene osobnost Vladislava Jindřicha, což byl mladší bratr krále Přemysla Otakara I. a první moravský markrabě. Letos od jeho úmrtí uplynulo 800 let. Příspěvky přednášejících se tak budou týkat proměny Moravy z knížecí v markrabskou, uvedla mluvčí Znojma Simona Chmelíková.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Kvíz pro cestovatele: Vyzkoušejte si svoji znalost českých památek. Zvládnete je všechny? Odpovědi přímo v článku

    Před 8 měsíci
    Léto přímo vybízí k cestování a mnozí z nás míří za hranice. Jasně - nemáme moře a právě to je v létě lákavé. I u nás ale máme spoustu zajímavostí, na které možná tak trochu zapomínáme. Nebo snad ne? Vyzkoušejte si v našem malém kvízu, kolik památek z deseti nabízených poznáte….
     Komentáře
  • Novinky

    Majestátní Zvíkov sloužil jako úkryt pro korunovační klenoty

    Před 8 měsíci
    Jihočeský hrad Zvíkov se vypíná na skalním ostrohu u soutoku Vltavy s Otavou. Dříve stával vysoko na skále, avšak stavba Orlické přehrady jeho okolí změnila k nepoznání. Zvíkov přitahuje nejen turisty a milovníky záhad, ale také filmaře. Schválně, kdo při prohlídce tohoto královského hradu pozná, v jaké pohádce či filmu se objevila jeho nezaměnitelná silueta i interiér?
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Žluté nebo Modré lázně v Podolí? Podle čeho vybírat?

    Před 8 měsíci
    Přírodní relaxační a sportovní areál. To jsou dnešní Žluté lázně v pražském Podolí. Bývalé říční lázně byly založeny v roce 1910 a váže se k nim i jejich okolí zajímavá historie. Článek Žluté nebo Modré lázně v Podolí? Podle čeho vybírat? se nejdříve objevil na VIPosobnosti.cz.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Gotické perly i židovská čtvrť. Historické město roku Boskovice slaví 800 let

    Před 9 měsíci
    Dominantní hradní zřícenina, synagoga s úchvatnou klenbou, rituální mikve či originální renesanční věž s vyhlídkou. Malé město nedaleko Moravského krasu má pestrou stavební historii a žije i současnou kulturou.
     Komentáře
  • Vlasta

    Vlast(n)í recenze: Působivé Tajemství Anežky České

    Před 10 měsíci
    Vyšla vloni před Vánoci, mnoho čtenářek si ji ale našlo, teprve když před měsícem získala Magnesii Literu v kategorii Objev roku. Tajemství Terezy Dobiášové nese podtitul Neskutečný příběh Anežky České – a v tom je všechno.
     Komentáře
  • Osudové ženy

    24 min

    Podcast
    Novinářka Inka Bernášková: Poprala se i s gestapem. Za spolupráci s odbojem ji popravili

    Před 10 měsíci

    ·

    24 minut

    Dětství prožila v USA, kde její rodina spolupracovala i s T. G. Masarykem. Vdala se proti vůli rodičů a pracovala navzdory manželovi. O děti přišla. Za spolupráci s odbojem ji popravili v 38 letech. V dokudramatu uslyšíte Andreu Elsnerovou, Evu Vrbkovou, Ondřeje Lechnýře a historika Vojtěcha Kyncla.
     Komentáře
  • Osudové ženy

    27 min

    Podcast
    Zdena Erteltová Philipsová: Opisování samizdatu pro ni byla záchrana i posedlost

    Před 10 měsíci

    ·

    27 minut

    Vystudovala knihovnictví. Ve svém oboru se ale kvůli stykům se zakázanými autory pohybovat nesměla. V době tuhé normalizace působila alespoň jako samizdatová písařka edice Petlice. Kvůli své činnosti a vztahu s Ludvíkem Vaculíkem čelila dlouholeté nechutné šikaně ze strany StB. Následkem bylo nervové zhroucení a přiznání invalidního důchodu. I ten jí však byl brzy odebrán... V dokudramatu uslyšíte Andreu Černou, Vasila Fridricha nebo literární historičku Petru Loučovou.
     Komentáře
  • Dotyk

    Rarášek z hradu Zvíkov: Odborníci našli vysvětlení záhadných paranormálních jevů

    Před 1 rokem
    Hrad Zvíkov patří mezi TOP 5 nejstrašidelnějších míst v Česku. Pyšní se totiž řadou, na první pohled, nevysvětlitelných záhad. Pokud se na ně ale podíváte hlouběji, uvidíte, že zase tak děsivé a tajemné nejsou.
     Komentáře
  • Žena-in

    Zítřek patří ženám. Oslavte ho, jak se patří

    Před 1 rokem
    Na 8. březen připadá Mezinárodní den žen a každá žena by si ho měla užít podle svých představ. Pokud vás nenapadá, co byste mohla podniknout, a oslavit tak nejen vaše ženství, máme pro vás několik tipů.
     Komentáře
  • Deník

    Největší kocour Kefír z Ruska slaví, majitelka má zbožné přání

    Před 1 rokem
    Ať už je na celém světě mír. Přeje si to i Julia Mininová z ruského města nedaleko ukrajinských hranic Staryj Oskol. Žena je ve světě známá tím, že vlastní možná největšího kocoura. Váží přes dvanáct kilogramů a jmenuje se Kefír.
     Komentáře
  • Deník

    Když pražský biskup soupeřil s českým králem. O Velkém privilegiu církve

    Před 1 rokem
    S českým králem Přemyslem Otakarem I. si nejčastěji spojujeme dědičné zajištění titulu českého krále, potvrzené ve Zlaté bule sicilské z roku 1212. O deset let později řešil další mocenský oříšek: vyjasnění vztahů mezi církví a světskou mocí. Výsledkem bylo Velké privilegium české církve.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kde bydlí filmové princezny: 10 nejpohádkovějších českých zámků a hradů

    Před 1 rokem
    Málokdy hraje architektura ve filmech tak zásadní roli jako v pohádkách. I když se filmaři snaží být originální, na některá panská sídla se rádi vracejí. Seznam Zprávy vybraly ta, která se v pohádkách objevují nejčastěji.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Pokořil Moravany a zbavil se nepohodlné manželky. Co měl Přemysl Otakar I. společného s Richardem Lví srdce?

    Před 1 rokem
    Obratný a tvrdý vyjednavač Přemysl Otakar I. vybojoval svým dětem dědičnou královskou korunu. Titul krále si nechal postupně potvrdit hned od dvou znepřátelených říšských rodů, tedy Štaufů i Welfů, a také od papeže.
     Komentáře
  • RockSound

    Tublatanka a Turbo v Oslavanech: Historické slavnosti zněly i rockovou hudbou

    Před 1 rokem
    Historické slavnosti v Oslavanech připomínají příjezd krále Přemysla Otakara I. a jeho ženy, královny Konstancie Uherské do Oslavan. Nás však více zajímalo hlavně "kolbiště" rockové scény, na které se utkaly dvě "rytířské" rockové legendy - slovenská Tublatanka a za Čechy plzeňské Turbo.
     Komentáře
  • Novinky

    Přemyslovská princezna Vilemína se ocitla na hranici mezi svatořečením a kacířstvím

    Před 1 rokem
    Následovníci jí říkali Vilemína nebo Viléma. Věřili, že pochází z královské krve a že je Ježíš Kristus v ženské podobě. Byla to zapuzená česká Přemyslovna? Možná. S jistotou víme jen to, že její mrtvé tělo shořelo na hranici kacířů.
     Komentáře
  • Novinky

    Nedobytné Hukvaldy zlikvidoval blesk, požár a biskup, který je rozprodal

    Před 1 rokem
    Houkání víl houkalek za nocí stojí údajně za názvem jednoho z nejstarších a největších panských sídel na Moravě. Víly lákaly pocestné k tancování, ale nikoho neutancovaly.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Skupina milovníků historie buduje u Vítkova repliku středověkého sídla

    Před 1 rokem
    Skupina milovníků historie buduje už přes 20 let ve Vítkově nedaleko Chrastavy na Liberecku repliku středověkého velmožského sídla.
     Komentáře
  • České noviny

    Skupina milovníků historie buduje u Vítkova repliku středověkého sídla

    Před 1 rokem
    Skupina milovníků historie buduje už přes 20 let ve Vítkově nedaleko Chrastavy na Liberecku repliku středověkého velmožského sídla. Většina zdejších dobrovolníků se rukama neživí, mezi těmi, kdo o svátečním víkendu zvolili tento způsob relaxace, jsou třeba leteckých inženýr nebo astrofyzik. Jde o to vyzkoušet věci, které několik set let nikdo nezkoušel, a hlavně je to příležitost opustit počítač, zahodit mobil, mlátit chvíli do dřeva a dokonale si u toho vyčistit hlavu, řekl ČTK letecký inženýr z ČVUT Jaromír Kučera, jinak velmi zdatný tesař.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Leoš Janáček: Liška Bystrouška z Hukvaldské obory

    Před 1 rokem
    Do rodných Hukvald se skladatel Leoš Janáček vracel celý život.
     Komentáře
  • Extrastory

    Za Karla IV. byli lososi v našich řekách zcela běžnou rybou

    Před 1 rokem
    Jakkoliv se dnes zdá být losos u nás spíše rybou exotickou, v minulých staletích rybáři tyto ryby tahali z Vltavy či Labe ve velkém. Za Karla IV. dokonce i služebnictvo touto pochoutkou pohrdalo a odmítali ji konzumovat více než dvakrát týdně.
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Oddaní svaté Vilemíny věřili v ženskou analogii Krista. Inkvizice tvrdě zasáhla

    Před 1 rokem
    Evropský středověk byl dobou vlády a prvenství ortodoxního křesťanství. Aby to tak zůstalo, řešila inkvizice celou řadu nově vznikajících hnutí náboženského charakteru, která znamenala potencionální hrozbu. Ne vždy byli odsouzení úkladní stratégové a náboženští buřiči. Mnohdy šlo jen o prosté duše, jejichž naivita však měla stejné důsledky jako hanobení církve. Stoupenci Vilemíny byli trochu od obojího.
     Komentáře
  • Novinky

    Kouřimi se za Přemyslovců obávala i vládnoucí Praha

    Před 2 roky
    Kouřim je v mnoha ohledech unikátní. Má jedno z nejlépe dochovaných opevnění v tuzemsku a jako jediné získalo i status národní kulturní památky. Jde údajně i o nejstarší české město, bývalo tu hradiště Zličanů, které nakonec zlikvidovali expandující Přemyslovci. Ti se s nikým nepárali, rod nabíral na síle, a bez krvavých žní na okolních državách by nepoložil základy českého státu.
     Komentáře
  • Náš region

    Vzdělaná a krásná Anežka Přemyslovna. Stala se průkopnicí nemocniční péče

    Před 2 roky
    Byla to světice. Již tehdy, ve třináctém století. Světice, která nebyla ani rozsápána lvy, ani neskočila v plamenech. Královská dcera, vzdělaná a krásná. Usmýkaná tehdejším ženským údělem, politických sňatků z vypočítavosti. Předurčena porodit dědice, byla vždy na poslední chvíli odmítnuta. Její otec, Přemysl Otakar I. se právem mohl cítit uražen a ponížen. Ani jeden z jeho plánů, dobře dceru provdat, nevyšel. Výchova u premonstrátek v Doksanech však nazmar nepřišla.
     Komentáře
  • Lifee

    Manželství vyměnila za svatozář: Anežka Přemyslovna se nikdy nevdala a skončila v klášteře

    Před 2 roky
    Říká se, že nám svatá Anežka přinesla svobodu. Možné to je. Na svatořečení ženy, která se narodila pravděpodobně 20. ledna 1211, došlo jen chvíli před vypuknutím listopadové revoluce, a tak se můžeme jen dohadovat, jestli na jejím hladkém průběhu neměla svůj podíl.
     Komentáře
  • Náš region

    Došlo k odměňování věrných. Účel světí prostředky

    Před 2 roky
    Účel světí prostředky. Ano, tento výrok se přisuzuje obávaným a nemilovaným jezuitům, kteří nejsou v Čechách zrovna v oblibě. Ale to je jiný problém. Středověk sice dbal na rytířskou čest, ale současně mocným nebylo vůbec proti srsti, přebíhat z tábora do tábora, nechat si slibovat tučná obročí, za pomoc proti konkurentovi, ať už s královskou či císařskou korunou. Ani český král Přemysl Otakar I. nebyl jiný. Díky jeho nestálosti si nyní musí středoškoláci pamatovat datum 1212, jako velmi významné v českých dějinách.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Zřícenina hradu Landštejn – strážní pevnost na sporné hranici

    Před 2 roky
    Hraniční oblast tzv. Vitorazska mezi Novými hrady a Třeboní byla v době středověku předmětem mnoha sporů a svárů. Ty byly i důvodem pro stavbu pevnostního hradu Landštejn, který má dnes podobu monumentální zříceniny, která je pro obdivovatele krásné krajiny i milovníky historie ideálním cílem výletu.
     Komentáře
  • Náš region

    Od soboty je na barokní faře v Dolní Krupé výstava o zaniklých obcích Ralska

    Před 2 roky
    Areál barokní roubené fary je unikátně zachovanou kulturní památkou, kterou máte jedinečnou možnost navštívit v letních měsících letošního roku.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Tisícileté Maršovice: V kryptě kostela zde najdete ostatky svatého Konstantina

    Před 3 roky
    Maršovice jsou městysem, který se nachází v pahorkaté krajině v okrese Benešov. V obci sice žije pouze okolo osmi set obyvatel, ovšem i tak patří k těm nejatraktivnějším ve Středočeském kraji. Co zde najdete a kdy se tu začala psát historie?
     Komentáře
  • Náš region

    Znáte údajnou zapomenutou českou princeznu Vilemínu? Její prázdný hrob můžete navštívit v Itálii

    Před 3 roky
    Vilemína přišla na svět o Letnicích někdy kolem roku 1210. Byla dcerou Konstancie Uherské a Přemysla Otakara I. O jejím dětství se mnoho neví. Jisté je, že ve druhé polovině 13. století se společně se svým synem přestěhovala do Milána. Byla to velmi skromná a asketická žena, která si však získala sympatie u vládnoucího rodu Visconti a dalších vlivných rodin. Podle historiků o Vilemíně nejsou dochovány žádné dobové záznamy a zmínku o ní najdeme až z roku 1300 z dochovaných inkvizičních materiálů.
     Komentáře
Reklama