Zavřít
Středověk

Středověk

Nejnovější články na Seznamu na téma Středověk
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Smrt knížete Václava. Úkladná vražda, nebo nešťastná náhoda?

    Před 3 dny
    Nejméně deset let vládl českému státečku kníže Václav. V mnoha ohledech si jistě vedl dobře, avšak některé jeho kroky se staly předmětem kritiky. Dodnes přesně nevíme, co se vlastně stalo, ale skončilo to Václavovou smrtí roku 935.
     Komentáře
  • Prima Living

    Jak se žilo a bydlelo v době svatého Václava: Ve středověku měl průměrný dům 12 metrů čtverečních

    Před 3 dny
    Zatímco o životě svatého Václava, patrona české země, víme jen málo, díky archeologii a historickým pramenům si můžeme udělat obrázek o tom, jak se v době raného středověku žilo a bydlelo. Mnohým z nás by takový život příliš nevyhovoval.
     Komentáře
  • České noviny

    Hrad Rychmburk vystavuje chrudimské gotické oltáře

    Před 5 dny
    Hrad Rychmburk na Chrudimsku otevřel výstavu věnovanou gotickým oltářům z Chrudimi. Zhotovené byly ve středověku pro tamní kostely, později je nahradilo novější vybavení. Novinářům to dnes řekla ředitelka Regionálního muzea Chrudim Klára Habartová.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Kníže Václav: Nesvatý mučedník, který uměl vládnout mečem a obchodoval s otroky

    Před 5 dny
    Svatováclavské legendy líčí knížete Václava jako mnicha na trůně. Pokud se ale podrobněji podíváme na jeho vládu, vyvstává před námi obraz zcela jiný. Byl vládcem s vlastním úsudkem a vizí, který se nebál počínat si tvrdě, pokud to bylo v zájmu země.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Odvážný pes, který se stal svatým. Uctívali ho ještě ve 20. století

    Před 7 dny
    Žít počestným, ba přímo svatým životem či vykonat něco mimořádného, případně zemřít mučednickou smrtí. Toť jedna z cest, jak se stát světcem. Zejména ze středověku známe stovky takových případů. Ne však těch, kdy se stal předmětem kultu pes…
     Komentáře
  • Dotyk

    Kdy byla označena žena ve středověku za starou, neatraktivní a nevhodnou k další reprodukci

    Před 8 dny
    Historici se všeobecně shodují, že středověké ženy byly diskriminovány. Mohli za to především církevní hodnostáři, kteří něžné pohlaví označovali za podřadné a příčinu všeho zla. Jediným plusem bylo, že se díky němu rodily děti. Po menopauze ale byla většina dam odepsána.
     Komentáře
  • Jaroslav Král
    naSeznam Médium

    Největší z dobyvatelů: Čingischánovy geny nese 8 % světové populace, možná jste jeho potomkem i vy

    Před 8 dny
    Čingischán patřil mezi nejslavnější a nejkrutější válečné vojevůdce své doby a jeho jméno je dnes známé po celém světě. Jen málokdo ale tuší, jak početné zastoupení skýtá jeho potomstvo dnes.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Jiří z Poděbrad trpěl obezitou a v době jeho vlády se servírovali pečení psi zašití do břicha selat a plnění králíkem

    Před 9 dny
    Byl jediným českým králem, který byl zvolený šlechtou. Období druhé poloviny 15. století, kdy Jiří z Poděbrad seděl na trůně, bylo složité a panovník musel udržovat klid v zemi rozvrácené husitskými válkami. Často se o něm říkalo, že vládl od stolu, protože rád jedl.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Jak se Čechy staly královstvím aneb Mýtus zlaté buly sicilské

    Před 10 dny
    Zlatou bulu sicilskou předchází skvělá pověst. Českému panovníkovi zaručovala dědičnost královského titulu, posílila jeho postavení v Říši a stala se tak základem české státnosti. Nebo to bylo jinak? Jaký příběh skutečně vypráví Zlatá bula sicilská?
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Hony na čarodějnice stále ještě nepatří do středověku. Papua-Nová Guinea je rozjíždí ve velkém, a to včetně upalování

    Před 11 dny
    Hony na čarodějnice stále ještě nepatří do středověku. Papua-Nová Guinea je rozjíždí ve velkém, a to včetně upalování. Záhadná a tajemná kultura Papuy-Nové Guineje nás zavede do světa, kde se prolínají starobylé víry s moderními výzvami a utvářejí osudy místních obyvatel.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Následník dávných imperátorů: Karel IV. a nástrahy jeho římské korunovace

    Před 11 dny
    Řím představoval ve středověku srdce Říše už pouze nominálně. Přesto si zachoval mimořádnou symboliku. I proto bylo pro římské krále včetně Karla IV. tak lákavé podstoupit náročnou výpravu do Itálie a nechat se zde korunovat na císaře.
     Komentáře
  • WN24

    Rybáři vyhubili některé druhy velryb již ve středověku, naznačila studie

    Před 13 dny
    Průmyslový lov v 19. a 20. století téměř vyhubil mnoho druhů velryb. Některé se začaly zotavovat a jiné stále čelí trvalému ohrožení. Nová analýza kostí ale ukázala, že dopad lovu těchto mořských savců sahá mnohem hlouběji do historie. Velryby skutečně byly zdrojem potravy pro lidi již ve středověku.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Riskují život, aby dokázali, že nejsou na cestě do pekla. Chasidští židé oslavili nový rok v ukrajinské Umani

    Před 13 dny
    Tisíce chasidských židů přijely minulý týden do ukrajinské Umaně. Od pátku do neděle tam slavili svátek Roš hašana, tedy příchod nového roku. Podle jejich kalendáře už pětitisícího sedmistého osmdesátého čtvrtého. Poutníky z Izraele i jiných zemí neodradila ani ruská agrese na Ukrajině. Proč je pro ně pouť do Umaně, kde ve středověku a za druhé světové války zahynuly desítky tisíc Židů, pořád tak důležitá?
     Komentáře
  • Jindřich Kačer
    naSeznam Médium

    Otec vlasti v přestrojení za panoše aneb Nebezpečná cesta Karla IV. od Kresčaku do Čech

    Před 13 dny
    Otec vlasti prožil nelehké dětství a dobrodružné mládí. Byl cílevědomý a odpovědný, ale rád riskoval. Nejistá cesta v přestrojení přes území rivala v boji o římský trůn, Ludvíka Bavora, patří k těm nejodvážnějším Karlovým kouskům
     Komentáře
  • iRozhlas

    Tisíce chasidských poutníků se vydaly do ukrajinské Umaně, mají v plánu oslavit svátek Roš hašana

    Před 16 dny
    Tisíce chasidských Židů přijely do ukrajinské Umaně, kde budou tradičně slavit Roš ha-šana – tedy příchod nového roku – podle jejich kalendáře už pětitisícího sedmistého osmdesátého čtvrtého. Poutníky z Izraele i jiných zemí neodradila ani válka. Pouť do Umaně, kde ve středověku a za druhé světové války zahynuly desítky tisíc Židů, pro mě má neustále zásadní význam.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Bradáč: Tajemná socha, jíž Pražané už ve středověku určovali závažnost povodní

    Před 19 dny
    Povodně jsou přirozenou katastrofou, která trápí města a obce po celém světě. V moderní době máme sofistikované systémy sledování a předpovídání povodní, ale v minulosti museli lidé spoléhat na své vlastní metody a nástroje, aby chránili své domovy a majetek před vodním nebezpečím. V Praze však měli v průběhu středověku jedinečný způsob, jak určit vážnost povodní, a to díky tajemné soše zvané Bradáč.
     Komentáře
  • Jindřich Kačer
    naSeznam Médium

    Jediné vítězství železného krále Přemysla Otakara II. aneb Kdo zrádně porušil dohodu

    Před 20 dny
    Přemysl Otakar II. je v dějinách zapsán jako rytířský král, jenž vynikal statečností a uměním boje. Ve skutečnosti zvítězil Přemysl jen v jedné bitvě a je otázka, zda ji vyhrál statečností či zradou. Odehrála se roku 1260 u vesničky Kressenbrunn
     Komentáře
  • TopRecepty

    Jak se jedlo ve středověkém podhradí? Na jídelníčku byly nejen obilné kaše, ale i úhoř, hlemýždi a různé nekynuté placky

    Před 22 dny
    O středověké kuchyni máme občas zkreslené představy. Na jedné straně se dočítáme o opulentních hostinách na královských dvorech a v sídlech šlechty,  na druhé o obilných a luštěninových kaších, které byly nejčastějším jídlem v podhradí. A jak se jedlo v době vrcholného středověku ve 13. a 14. století?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Nasolit, nebo vysušit? Jak se ve středověku uchovávaly různé druhy masa?

    Před 22 dny
    Jak se uchovávalo maso, když ve středověku lidé neměli lednice? Záleží na druhu. Naši předci nejčastěji jedli hovězí, zvěřinu, drůbež a ryby, nejméně naopak jedli vepřové. Rozeberme si to tedy po jednotlivých typech masa
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Železný císař Barbarossa. Obávaný válečník, který s pomocí Čechů dobýval Evropu

    Před 23 dny
    Houževnatý, ambiciózní, organizačně schopný a vždy připravený pozvednout meč ku slávě říše i své vlastní. Friedrich I. Barbarossa se stal jedním z nejvýznamnějších a nejobdivovanějších vládců středověké Evropy.
     Komentáře
  • Lukáš Moravec
    naSeznam Médium

    Vikingové by ocenili dnešní barber shopy. Rohaté přilby nenosili, zato pečlivě dbali o své vousy

    Před 23 dny
    Viking - krvežíznivý válečník v přilbici s rohy třímající sekyru. To je asi nejčastější stereotyp o tomto severském národu. Vikingové ale byli zejména schopní mořeplavci a průzkumníci, kteří dbali o svůj zevnějšek a kladli důraz na vyváženou stravu.
     Komentáře
  • EDUzín

    Nemůžeme probírat celý pravěk a starověk, říká dějepisář. Moderní dějiny jsou důležitější

    Před 26 dny
    Historii si oblíbil už v dětství, vystudoval ji na vysoké škole a učení si chtěl vyzkoušet jen jako záskok na pár hodin týdně. Za katedrou ale letos oslavil již dvacetileté výročí a celou dobu zůstal věrný pražskému  Gymnáziu na Zatlance. „Hodně času věnuju moderním dějinám,“ vysvětluje Radek Aubrecht. „Věřím, že nejlépe odpovídají na otázku, proč je svět takový, jaký je. Není ale možné odučit celý pravěk, starověk a středověk v rozsahu, v jakém jsem se ho učil já.“
     Komentáře
  • Jindřich Kačer
    naSeznam Médium

    Poslední vítězství Jana Žižky u Malešova aneb Jak slepý hejtman unikl z pasti

    Před 27 dny
    Když půl roku před svou smrtí zvítězil Jan Žižka u Malešova (1424), byl to už zřejmě slepý stařec, jehož museli vést průvodci. Přesto v takřka beznadějné situaci dokázal vymyslet plán, jak vše obrátit proti svým početným nepřátelům.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Stamford Bridge 1066: Bitva o osud Anglie a smrt posledního vikinga

    Před 29 dny
    Počátkem roku 1066 se Anglie ocitla bez krále. Neobsazený trůn představoval lákavou kořist, zejména pak pro legendu mezi severskými vládci, Haralda Hardradu. V cestě ale stál nový anglosaský král. Rozhodnout měla bitva u Stamfordského mostu…
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Jak byste se domluvili ve středověku: 10 dříve běžně užívaných slov, která dnes již neznáme

    Před 1 měsícem
    Středověk je historické období trvající od 5. do 15. století a je považované za jedno z nejzajímavějších a nejdůležitějších kapitol dějin. Značně specifická byla tato doba i svou mluvou. Myslíte, že byste se tehdy domluvili?
     Komentáře
  • Náš region

    V okolí třebíčského kostela byly nalezeny ostatky lidí ze středověku

    Před 1 měsícem
    V rukou badatelů skončí díky archeologickému výzkumu z okolí kostela svatého Martina v Třebíči ostatky asi 250 lidí pohřbených ve středověku.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Města prokletých vznikla z leprosárií. Sirotky, tuláky, prostitutky i vdovy tu měli za hrozbu ostatním

    Před 1 měsícem
    S nástupem křesťanství docházelo k postupné změně v zacházení s osobami s postižením. Ježíš Kristus, nazývaný „Velký lékař", projevoval soucit s osobami se zdravotním postižením. V Novém zákoně se Ježíšovi často připisuje laskavost a zázračné uzdravování „chromých, slepých a jinak postižených". Svatý Pavel nařídil křesťanům, aby „těšili slabomyslné".
     Komentáře
  • Proženy

    Dějepis v praxi aneb Báječné výlety do skanzenů. Navštivte středověk nebo horníky

    Před 1 měsícem
    Pro dnešní děti zvyklé na pohodlné bydlení, zásobené supermarkety a všudypřítomnou wifi je tento komfort běžná norma. Chcete-li, aby si dokázaly představit, jak se žilo a tvrdě pracovalo dříve, nespoléhejte na hodiny dějepisu. Jeden výlet do skanzenu vydá za tlusté bichle klasiků ze seznamu povinné četby nebo filmy pro pamětníky. Hurá do skanzenů!
     Komentáře
  • Poznat svět

    Templáři žili dvakrát déle než běžní lidé ve středověku. Měli speciální stravu

    Před 1 měsícem
    Někdy jsou fakta fascinující a nelze je snadno přehlédnout. Když se průměrná délka života ve středověké Evropě pohybovala kolem 24 let, templářští rytíři žili běžně do šedesáti let. Jak je to možné? Odpověď se neskrývá ve vědečtějších brněních nebo lepších léčebných postupech, ale spíše ve způsobu, jakým se stravovali.
     Komentáře
  • MůjLife

    Dělat kata, to nebylo jen tak

    Před 1 měsícem
    Ve středověku byl jednou z důležitých postav v místech, kde měli právo meče, tedy popravovat, kat.
     Komentáře
  • Jindřich Kačer
    naSeznam Médium

    Jak Jiří z Poděbrad ke koruně přišel aneb Špehové budoucího krále

    Před 1 měsícem
    Dostat se na český trůn stálo „obyčejného šlechtice“ Jiříka z Poděbrad dost úsilí. Programově si zajišťoval pozici nejmocnějšího muže v zemi. K tomu potřeboval lidi pracující ve stínu, kteří by mu zajistili informace a provedli špinavou práci
     Komentáře
  • Dotyk

    Děti ve středověku: První rok nepřežilo 20 %, od sedmého roku nastoupily kruté podmínky

    Před 1 měsícem
    Snad každá generace o té nastupující říká: „To za nás to bylo jiné. My jsme se museli více snažit. Dětství nebylo žádný med.” Většinou se této průpovídce smějeme. Víme, že jde jen o úhel pohledu. Existuje však jedna skupina, která by snad měla pravdu. Středověké děti.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Abecední chodba na hradě Český Šternberk možná skrývá pokad. Existuje k ní šifra

    Před 1 měsícem
    Jestliže vás přitahuje magie středověku, poutavé příběhy a tajemné záhady, Český Šternberk je místem, které byste si neměli nechat ujít.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Kresčak 1346: Velkolepá bitva, v níž padl český král i výkvět francouzského rytířstva

    Před 1 měsícem
    Slavná bitva u Kresčaku představovala úvodní dějství stoleté války. Víra Francouzů ve vítězství byla nezlomná, nakonec to ale byli podceňovaní Angličané, kdo slavil vítězství. Proč bitva skončila pro favorita fiaskem a stála život českého krále?
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Slovanští bratři? Panslavismus patří mezi základní pilíře ruských dezinformačních kampaní a propagandy

    Před 1 měsícem
    Vývoj, neúspěchy a zneužívání ideje středověkého panslavismu i všech jeho pozdějších variant zkoumá kniha Slované ve středověku: Mezi ideou a skutečností
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Proč se stal Přemysl Otakar II. křižákem aneb Jak si vylepšit image a zasloužit korunu

    Před 1 měsícem
    Osvobození svatých míst, boj proti nevěřícím a osvobození svatých míst. Nejeden středověký panovník se k tomuto poslání hlásil, ne vždy ale byl jeho úmysl tak čistý. A jak to bylo s Přemyslem Otakarem II.? I on přijal kříž. Ale co ho k tomu přimělo?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Ve středověku bylo kruté mučení běžné. Jednu z technik přitom CIA používá dodnes

    Před 1 měsícem
    Respekt k lidskému životu? Ten ve středověku neexistoval. Často byly tresty především výstrahou pro ostatní, aby se podobného jednání nedopouštěli. Dnes se – více než kdy jindy – snaží trestní právo o poučení a nápravu jedince. Už dlouho se však proslýchá, že při zatýkání teroristů se často k jedné středověké praktice sahá. Tipnete si jaké?
     Komentáře
  • Jímeto

    Jak se jedlo ve středověku: Chudí se živili kaší na mnoho způsobů, bohatí se rádi předváděli

    Před 1 měsícem
    Napadlo vás někdy zamyslet se nad otázkou, jak se vlastně vařilo ve středověku? Co si tehdy lidé dopřávali a jak to vypadalo v krčmách? Z tamní doby se dochovalo mnoho receptů, které o kultuře středověkého pohostinství hodně říkají.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Mouřenec: Brána středověku, kde historie potkává legendu a mrtví nespí v pokoji

    Před 1 měsícem
    Příběhy duchů, pohanů a dávných legend se toulají krajinou jako ztracené duše hledající klid. Ale některá místa v České republice tyto historky pohlcují víc než jiná. A vrch Mouřenec je jedním z nich.
     Komentáře
  • Vědátor

    Jak vypadal typický středověký masakr?

    Před 1 měsícem
    TLDR verze: Studie objevila švédskou osadu, která se na počátku středověku stala dějištěm velkého masakru (zdroj tu). Kusy masa všude The post Jak vypadal typický středověký masakr? appeared first on VĚDÁTOR.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Svatopluk, nejmocnější velkomoravský kníže, vládl Čechům, drtil Maďary i Němce. Dnes ho zná málokdo

    Před 1 měsícem
    Cílevědomost, brutalita, odvaha, úskočnost, touha po moci. To byla vláda knížete Svatopluka, nejmocnějšího z velkomoravských vládců, respektovaného i mnohem mocnějšími sousedy. Kým byl kníže Svatopluk a proč se mu podařilo vybudovat tak mocnou říši?
     Komentáře
  • Hrady

    Nahlédnutí do vzdáleného středověku v Dětenicích

    Před 1 měsícem
    Zámecký resort Dětenice proslul zejména svým netradičním a ojedinělým konceptem. Nachází se ve stejnojmenné vesnici a ročně přiláká mnoho turistů. Není divu, víte snad o jiném místě, kde zažít středověk na vlastní kůži? Na prohlídku resortu si vyčleňte celé odpoledne a podvečer, nebo ještě lépe – rovnou zde přespěte. Rezervaci můžete provést buď přímo na webu resortu či můžete využít výhodnější nabídky různých slevových portálů.
     Komentáře
  • Eva Slachová
    naSeznam Médium

    Alice Perrers: Hamižná zlatokopka, která navzdory své ošklivosti okouzlila krále Eduarda III.

    Před 1 měsícem
    Alici Perrers se povedlo to, o čem si ostatní milenky králů mohly nechat jen zdát. Král Eduard III. jí svou přízeň dokazoval luxusními dárky i náklonností na veřejnosti. Alice Perrers jej okouzlila, i přestože to nebyla žádná kráska.
     Komentáře
  • Prima Nápady

    Chov jezevčíků je v našich končinách velmi rozšířený

    Před 1 měsícem
    Všichni si jistě pamatujeme příběhy Štaflíka a Špagetky. A právě tomu druhému se věnuje tento článek. Chov psů, obzvláště jezevčíků, je v České republice velmi rozšířen. Jedná se o plemeno známé již ve středověku, které má i určitá úskalí vzhledem k jejich dlouhému tělu na krátkých nožkách. Poradíme, jak se nejen o tohoto domácího mazlíčka starat.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Postrach středověkých bojišť aneb Mohamedán proti kuši neobstojí

    Před 1 měsícem
    Křížové výpravy i stoletá válka. Janovské střelce z kuší bychom našli ve všech velkých středověkých konfliktech. Slávu i respekt si vysloužili svou odvahou, disciplínou i účinností svých zbraní. Námezdní síly Janovanů proto byly velmi žádaným zbožím.
     Komentáře
  • Eva Slachová
    naSeznam Médium

    Středověké hry: Ovčinec, schovka a obdoba „plácané“, která se stala lechtivou zábavou šlechty

    Před 1 měsícem
    Jak si hráli dospělí a děti ve středověku? Čas si si krátili v mnohých ohledech podobně jako my dnes, bavily je deskové i sportovní hry. Některé z tehdy populárních her by ale dnes byly vnímány jako nevhodné, příkladem může být obdoba „plácané“.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Daň pro církev: Výběr tzv. desátků má předlouhou historii

    Před 1 měsícem
    Církev coby největší korporace středověku musela již od počátku svého působení řešit rovněž materiální otázky. A aby zvládla vlastní fungování hospodářsky zabezpečit, rozvinula systém poplatků a odvodů neboli tzv. desátky.
     Komentáře
  • Hana Lišková
    naSeznam Médium

    Vyšehradská rotunda svatého Martina je románská, nebo ne?

    Před 1 měsícem
    Vyprávění o rotundě sv. Martina na Vyšehradě, restaurování historických památek, sliveneckém mramoru a vyšehradských legendách.
     Komentáře
  • Alarm

    26 min

    Podcast
    Kolaps #105: Martin Šorm - Obraz středověku u Vondrušky stojí na materialismu a nacionalismu 70. let

    Před 1 měsícem

    ·

    26 minut

    Hostem dalšího dílu Kolapsu byl historik a odborník na středověk Martin Šorm. Ten nedávno získal ocenění CEFRES Platform Award za vědecký článek o Vlastimilu Vondruškovi. Šorm se specializuje na dějiny středověku, věnoval se i tehdejšímu humoru. Působí v Centru medievistických studií.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Boleslav II., respektovaný český kníže, který vykonal mnohé a přesto ho neznáme

    Před 1 měsícem
    V mládí byl zdatný, energický, požívající respekt svého okolí. Vyznal se v tlačenici a na bojišti si vedl víc než dobře. Avšak s postupujícím věkem mu sil ubývalo a musel čelit novým výzvám, s nimiž si ne vždy dokázal poradit.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Homosexuálové bojují o svá práva už celá staletí, dříve byli krutě mučeni

    Před 1 měsícem
    Pohled na homosexualitu prošel během času významnými proměnami. Staří Řekové k ní měli liberální postoj, ale ve středověku už byli homosexuálové pronásledováni. Jejich vzájemná láska byla označována za nemravnou sodomii. V naší zemi byl až do roku 1950 v platnosti paragraf, který homosexualitu trestal jako smilstvo. Ačkoliv jsme právně dospěli vůči homosexualitě k většímu respektu, ve společnosti stále není automaticky akceptace zakořeněna.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Sluys 1340: Bitva plovoucích hradů, v níž Angličané nasadili svou smrtící zbraň

    Před 1 měsícem
    První velké měření sil stoleté války nedopadlo pro Francouze dobře. V námořní bitvě u Sluys přišli o flotilu a tím i možnost přenést boj na anglickou půdu. Proč král Edward III. slavil vítězství a proč francouzské loďstvo tak fatálně selhalo?
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Zbraň horší než český rap – řemdih

    Před 1 měsícem
    V období středověku vzniklo mnoho účinných zbraní. Některé exempláře se ukázaly tak účinné a oblíbené, že se používaly po celá staletí. Jednou z těchto zbraní je i řemdih. Tato zbraň v sobě snoubila děsivý vzhled a smrtící účinnost. Problém je v tom, že zranění a smrt nepřinášela jen nepříteli, ale často i svému nositeli.
     Komentáře
  • Karel Suchý
    naSeznam Médium

    Bitva u Kresčaku: Jak Angličané porazili Francouze i českého krále

    Před 1 měsícem
    Bitva u Kresčaku byla jednou z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev stoleté války mezi Anglií a Francií.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zločin a trest v klášteře: Jak se ve středověku trestala neposlušnost cisterciáků?

    Před 1 měsícem
    Poslušnost byla jedním ze základních stavebních kamenů mnišského života. Pokud chyběla, neobešlo se to bez následků. Jak se trestaly prohřešky v cisterciáckých klášterech a co patřilo k nejčastějším přestupkům?
     Komentáře
  • Flowee

    Tělo vikinské bojovnice mění pohled na společenskou roli žen ve středověku

    Před 1 měsícem
    Role žen ve středověku nebyla nijak záviděníhodná. Podle výkladu Bible byla žena nositelkou prvotního hříchu, a vlastně tedy původcem všeho zlého. To ale nebyla jen Bible a její výklad. Už Aristoteles ženu považoval za omyl přírody a křesťanský filosof Quintus Septimius Tertullianus označil ve druhém století našeho letopočtu ženu za vstupní bránu pro ďábla. U žen z vládnoucích rodů, o nichž máme také nejvíce informací, to ale zas tak limitující nebylo.
     Komentáře
  • Babinet

    Manželství ve středověku: Žena se stala plnoprávnou manželkou až když porodila dítě

    Před 1 měsícem
    Rodina je základ, nebo tak to alespoň vnímáme dnes. Ve středověku tomu tak ale zdaleka nebylo. Manželství, stejně jako rození dětí, bylo jakousi výsostnou povinností ženy, ale jelikož se tehdy děti stejně rychle rodily, jako umíraly, o rodinném cítění nemohla být v žádném případě řeč. Manželka měla dokonce mnohem horší postavení než dívka – panna, nebo naopak žena – vdova.
     Komentáře
  • Proženy

    Ženy ve středověku nebyly žádné chudinky. Mohly žít singl i obchodovat

    Před 1 měsícem
    O středověku má většina z nás dost zkreslené představy, často podpořené romantickými filmy či knihami, kde je život v této době líčen přinejmenším dost nerealisticky. Jaký byl ale doopravdy?
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Duševně nemocní sklízeli ve středověku jen výsměch a ponížení. Vystavovali je v klecích a pak upalovali

    Před 1 měsícem
    Evropská středověká společnost z velké části katolicky orientovaná neměla pro duševně nemocné jedince moc pochopení. Byli tak vystavováni posměškům a týrání.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Husitská revoluce začala jako divoká party. Bujarým veselím, rabováním klášterů a ničením nevěstinců

    Před 2 měsíci
    Převrat na Novém Městě pražském byl bezprecedentní událostí v dějinách Prahy i celé země. Za určitých okolností to mohlo defenestrací a změnou na radnici skončit, ale neskončilo. Jak to bylo dál?
     Komentáře
Reklama