Zavřít
Úroda

Úroda

Nejnovější články na Seznamu na téma Úroda
  • Ekolist

    Výzkum mezidruhových kříženců pomůže šlechtitelům pěstovat odolné traviny i ve ztížených klimatických podmínkách

    Před 2 dny
    Výzkum mezidruhových kříženců přispěje k efektivnějšímu šlechtění odolnějších a výnosnějších zemědělských plodin. Odborníci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) totiž odhalili, proč se u některých kříženců trav časem ztrácí genom jednoho z rodičů a druhý naopak začíná dominovat. Zjištění olomouckých vědců pomůže šlechtitelům pěstovat plodiny i ve ztížených klimatických podmínkách, uvedla AV ČR.
     Komentáře
  • Newstream

    Na letištích skleníky, v továrnách na munici traktory. Kim nasadil vojáky do boje s hladem

    Před 2 dny
    Statisíce severokorejských vojáků se mobilizují na pomoc při pěstování a sklizni plodin. Armáda země přestavuje některé své muniční továrny na výrobu traktorů a mlátiček a zároveň přeměňuje některá letiště na skleníky. Po vojácích se prý chce, aby si prodloužili službu o tři roky a ty pak strávili na farmách. Směrnice přišly přímo od severokorejského vůdce Kim Čong-una, který vyzval, aby se jeho armáda stala „hybnou silou“ při zvyšování produkce potravin v době krize, kterou kritici označují za nejhorší za jeho dvanáctileté vlády, napsal deník The New York Times.
     Komentáře
  • Adbz

    Rajčata jsou závislá na velmi dobře vyživené půdě. Pro bohatou úrodu stačí použít přírodní hnojiva

    Před 5 dny
    Aby rajčata dobře rostla, a hlavně hodně plodila, je potřeba mít dobře vyživenou půdu. Připravte si domácí hnojiva, díky kterým budete sklízet rajčata po kilech.
     Komentáře
  • Ekolist

    Na zlepšení stavu lesů do roku 2027 půjde 446 milionů korun, schválila vláda

    Před 6 dny
    Na zlepšení životního prostředí v lesích nebo přípravu na změny klimatu a ochranu lesů půjde do roku 2027 jako součást Společné zemědělské politiky EU 446 milionů Kč, uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe). Podporu schválila vláda. Peníze budou z evropských zdrojů i státního rozpočtu. Vláda rovněž schválila nové podmínky, které musí zemědělci splnit, aby měli nárok na plošné dotace, takzvané podmínky podmíněnosti. Týkají se mimo jiné hospodaření na erozně ohrožených půdách, střídání plodin nebo zákazu rozorávání travních porostů.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Zdražování trápí většinu z nás. Řešením je domácí pěstování plodin a soběstačnost

    Před 8 dny
    Zvyšování cen, a to nejen u potravin, trápí téměř každého z nás. Alespoň částečnou cestou úniku představuje soběstačnost, která je založená na plodinách z vlastní produkce. A aby nám to na zahradě rostlo a dosáhli jsme vysokých výnosů, musíme přihlédnout k několika aspektům. A právě na ně se podíváme v našem článku.
     Komentáře
  • Nápady návody

    Co jsou kompost a humus? Vyrobte si je podle návodu

    Před 9 dny
    Kompost a humus jsou nejdůležitějšími faktory pro úspěšné pěstování rostlin. Slyšeli jste o nich naposledy na hodinách biologie? Osvěžte si znalosti v našem článku a zajistěte si bohatou úrodu. Pojďme se podívat, jak založit kompost.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Dosažení úspěchu jediným krokem: Namáčecí technika zvýší šanci na vyklíčení

    Před 12 dny
    Pokud si nejste jistí klíčivostí semen a rádi byste zvýšili výnosnost plodin, je ideální použít výživný a dezinfekční roztok.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Egyptští faraoni ejakulovali do Nilu v naději na dobrou úrodu

    Před 15 dny
    Staří Egypťané byli považováni za mimořádně vyvinutou civilizaci. Ovládali celou řadu odvětví, včetně vlády, umění, písma a náboženství. Navíc budoucím generacím přinesli řadu legendárních technologií a vynálezů, např. zubní pastu či vodní kolo.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Lanýže místo jablek? Mít jich plantáž se může vyplatit

    Před 17 dny
    Česko má s březnem novou oficiální zemědělskou plodinu. Lanýže. Specificky vonící lahůdka, která není levnou záležitostí a pěstuje se většinou v utajení. O to více tato delikatesní houba skýtá příležitost, a to nově i pro české zemědělce. Teď totiž přišla i do legislativy a oficiálně se tak u nás už může pěstovat.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Poslední pojistka světa: Jak fungují rostlinné banky a kolik vzorků schraňují?

    Před 22 dny
    Přežití lidstva závisí na zemědělské produkci několika základních rostlinných druhů. Jejich budoucnost je však nejistá: Kvůli nízké genetické variabilitě totiž hrozí, že přestanou poskytovat dostatečné výnosy. Vznikla proto speciální úložiště semen, schraňující tisíce mnohdy takřka již zapomenutých odrůd.
     Komentáře
  • Receptovník

    Klíčky dodají tělu sílu a energii. Jsou prvním, co jaro přináší

    Před 27 dny
    Nechyběly už ve starověkých kuchyních a zažívají obrodu opět v dnešní době, klíčky jsou výtečným doplňkem pokrmů v tuzemských podmínkách. Jsou čerstvé a dobře chutnají, ale vynikají též obsahem zdraví prospěšných látek, které mohou dodat potřebné živiny v době, kdy se ještě zeleniny nebo ovoce u nás nedostává. Klíčky existují v různých podobách, pro klíčení se mohou použít různé plodiny. Jedno mají všechny druhy ale stejné, jsou nadmíru zdravé a nadto nízkokalorické.
     Komentáře
  • Ekolist

    Češi nabídnou Ukrajině expertizu energetiky i rostlinné genomiky

    Před 1 měsícem
    Čeští odborníci jsou připraveni pomoct Ukrajině na cestě k její obnově, poskytnout mohou například svou expertizu jaderné energetiky či rostlinné genomiky. V rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR (AV ČR), to řekla její předsedkyně Eva Zažímalová. Připomněla, že akademie podpořila ukrajinské vědce hned na začátku války mimo jiné nabídkou pracovních pozic.
     Komentáře
  • Náš region

    Extrémně přemnožení hraboši ohrožují úrodu

    Před 1 měsícem
    Kvůli extrémnímu rozšíření hrabošů na jižní Moravě, ve Zlínském a Olomouckém kraji mohou sedláci od úterý pokládat do nor vyšší než běžně povolené množství jedu.
     Komentáře
  • Recepty prima nápadů

    Mějte přehled, jakou zeleninu sázet od února do května. Správné načasování je pro bohatou úrodu důležité

    Před 1 měsícem
    První třetina roku je pro vaši zahradu zásadní. Koncem zimy dochází k prvním sadbám některých plodin, jiné už musíte mít alespoň vyklíčené. Poradíme vám, jak se v takovém plánu neztratit a kdy jaké plodiny připravit na výsev.
     Komentáře
  • Ekonews

    Fotovoltaika nad bramborami i chmelnicí. Zemědělci budou moct zároveň pěstovat plodiny a vyrábět elektřinu

    Před 1 měsícem
    Solární panely nad vinicí nebo chmelnicí budou možná brzy k vidění i v Česku.Kombinaci pěstování plodin a vyrábění elektrické energie, jež se nazývá agrivoltaika, umožňuje novela zákona, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Málo vlhka a luxusní potrava v zemi. Hrozí další hraboší zkáza

    Před 1 měsícem
    Letošní zima opět nahrává hrabošům. Jejich populace se na polích od loňského podzimu významně rozrostla. „Pokud nezasáhneme, bude zase kalamita,“ uvedl člen Regionální agrární komory Olomouckého kraje Petr Kubík.
     Komentáře
  • WN24

    Navštivte hrob bramborového krále

    Před 1 měsícem
    Pokud navštívíte místo posledního odpočinku krále Fridricha Velikého, pravděpodobně najdete na jeho náhrobku několik syrových brambor. Kde se vzal tento překvapivý zvyk?
     Komentáře
  • Kupi Magazín

    Ochutnejte slzovku: Chutná skvěle a podpoří vaše zdraví

    Před 1 měsícem
    Už jste někdy ochutnali slzy? Jobovy slzy by vám zajisté zachutnaly, jedná se o jednu z nejdéle pěstovaných obilovin vůbec, přesto o ní většina lidí ještě ani neslyšela. Můžete se setkat také s častějším názvem slzovka obecná, a pokud ji neznáte, je to především proto, že se pěstuje tropických a subtropických oblastech. Jde o velmi výživnou potravinu, kterou můžete snadno pořídit i u nás a využívat jejích výhod. Kromě jídla je slzovka široce využívaná k léčebným účelům, a dokonce se její plody používají namísto korálků.
     Komentáře
  • JenŽeny

    Únorové pranostiky aneb Proč se říká “Únor bílý, pole sílí”?

    Před 1 měsícem
    Únor je nejkratším měsícem v roce, přesto se k němu váže spousta lidových pranostik. Únorové pranostiky v sobě odrážejí pozorování našich předků, které se týkalo zvláště počasí, úrody a pomalu se probouzející přírody. Jednou z nejznámějších lidových pranostik na měsíc únor je ostatně “Únor bílý, pole sílí”. Víte, co tato pranostika znamená?
     Komentáře
  • Epeníze

    Problém pro zemědělce a úrodu: přemnožení hraboši

    Před 1 měsícem
    Hraboš polní je pro zemědělce v případě svého přemnožení jedním z největších nepřátel. Škody, které umí na polích napáchat jsou v takovém případě obrovské. Zdá se, že jsme v současné době právě takového stavu dosáhli a hraboši působí zemědělcům opravdu velké škody.
     Komentáře
  • HomeInCube

    Zvyšte efektivitu zahrady a výnosy plodin: Čas sestavit si vlastní osevní plán podle tříletého cyklu

    Před 1 měsícem
    Většinu zahradnických úkolů je nutné během zimních měsíců odložit. Je třeba zastavit se v rámci nekonečného cyklu sázení, plení, rytí, hrabání a řezání. Avšak pokud leden využijete k důkladnému plánování a přípravám na nadcházející sezónu, můžete čas strávený na zahradě využívat efektivněji.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Libo‐li syntetické hnojivo na zahrádku? Ne, děkuji!

    Před 1 měsícem
    Od pravěku až do doby nedávné lidé na Zemi pěstovali plodiny ekologicky. Veškeré výpěstky byly v top bio kvalitě. Umělé hnojivo nebylo.
     Komentáře
  • Autobible

    Dost bylo biopaliv vyráběných z řepky. V Německu volají po jejich zákazu do roku 2030

    Před 1 měsícem
    Německé ministerstvo životního prostředí chce, aby do roku 2030 byla zakázána biopaliva první generace Ta jsou vyráběna z různých plodin, které je nutné nejdříve vypěstovat. Odpůrci poukazují na fakt, že by se zemědělci místo paliv měli zaměřit na potravinyNěmecké ministerstvo dopravy je ale proti takovém záměru, protože bez biopaliv údajně nelze splnit cíle snižování emisí V Německu se rozhořela debata o tom, jak naložit s biopalivy první generace. Tato paliva se vyrábí z plodin, jako jsou obilí, cukrová řepa nebo kukuřice, jejich základem ale může být také u nás dobře známá řepka. Hlavním problémem je fakt, že plodiny pěstované za účelem výroby paliv lze často využít také k výrobě potravin a krmiv. Tato nevýhoda byla zmiňována už v minulosti a v souvislosti s válkou na Ukrajině, která mimo jiné způsobila i potravinou krizi, začíná být čím dál více aktuální.
     Komentáře
  • Ekolist

    Prudké ochlazení očekávané v ČR může ohrozit ozimé plodiny, řekl bioklimatolog

    Před 2 měsíci
    Poměrně prudké ochlazení, které lze v celé zemi očekávat od soboty, může být po třech týdnech nadprůměrně teplého období problémové pro ozimé plodiny na polích, především jde o pšenici a řepku. Pokud přijdou silné holomrazy, tedy mrazy bez sněhové pokrývky, může to podle odborníka rostliny poškodit, v extrémním případě i zničit. Kvůli týdny trvajícímu teplu rostliny postupně ztrácely mrazuvzdornost, jakoby se již připravovaly na začátek nové vegetační sezony, řekl ČTK bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Zdeněk Žalud.
     Komentáře
  • České stavby

    Zeleninu naši předci uskladňovali v takzvaných krechtech

    Před 2 měsíci
    Krechty nejsou zdaleka jen historickým způsobem skladování zeleniny, někde se krajově dokonce praktikuje dodnes. A proč? Jde o nejjednodušší možný a přitom velice účinný způsob uskladnění. Co je to krecht? Jednoduše řečeno vlastně jáma v zemi.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Po nadprůměrném teple čeká Česko ochlazení. Může ohrozit ozimé plodiny, míní bioklimatolog

    Před 2 měsíci
    Poměrně prudké ochlazení, které lze v celé zemi očekávat od soboty, může být po třech týdnech nadprůměrně teplého období problémové pro ozimé plodiny na polích, především jde o pšenici a řepku. Pokud přijdou silné holomrazy, tedy mrazy bez sněhové pokrývky, může to podle odborníka rostliny poškodit, v extrémním případě i zničit.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Konec brambor v Čechách? Při ambicích vlády je to bohužel možné

    Před 2 měsíci
    Brambory se řadí mezi nejoblíbenější zeleninu u nás. Dát si takové hranolky, vařené brambory nebo kaši rozhodně stojí za to. A zapomenout nemůžeme ani na skvělý bramborový salát, který jsme si užívali v rámci vánoční tabule. Pěstování brambor má v naší zemi hlubokou tradici. Ostatně stačí se podívat i do zahrádek malých pěstitelů a zjistíte, že tam brambory zastoupené rozhodně budou. Přesto to vypadá, že se pěstování brambor u nás značně omezí. Jaký je důvod?
     Komentáře
  • Pěstujme

    Na správném skladování ovoce a zeleniny není nic těžkého. Stačí mít v malíku základní pravidla

    Před 2 měsíci
    Není žádným tajemstvím, že pro správné dozrání ovoce a zeleniny je důležité, aby byly plodiny odpovídajícím způsobem uchovávány.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Naplánujte si výsadbu zeleniny: které druhy po sobě můžete vysazovat a jak je kombinovat, abyste dosáhli maximální úrody

    Před 2 měsíci
    Leden obvykle patří k nejchladnějším měsícům v roce. Většina rostlin na zahradě prodělává vegetační klid, zahrádkář má ale i tak dost práce. Musí třeba naplánovat výsadbu zeleniny.
     Komentáře
  • eKuchařka

    Mini vzrůst, maxi benefit. Naučte se pravidla domácího klíčení

    Před 2 měsíci
    Klíčení semínek je snadné a zpočátku si vystačíte s tím, co máte doma. Zjistěte, jak klíčit semínka a jak získat multivitaminovou pilulku v podobě čerstvého klíčku. V zimě i v létě budete mít po ruce čerstvé klíčky plné výživných látek.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Střídání plodin na záhonech vyžaduje plánování

    Před 2 měsíci
    Pěstujeme-li několik let po sobě na záhonu stále stejnou zeleninu, zjistíme, že úroda je rok od roku horší. Rostliny z půdy jednostranně čerpají stále stejné živiny a tím dochází k její únavě. Problémy s chorobami a škůdci začnou být stále větší a větší a navíc každá plodina vylučuje do půdy látky, které se v půdě hromadí a další roky omezují vývoj rostlin. Ale ruku na srdce, pamatujete si, co jste na kterém záhonu vysázeli v loňském nebo dokonce předloňském roce?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Skladování vyloupaných ořechů podle návodu našich prababiček – vydrží čerstvé až do příští sezóny a lze je také zbavit hořkosti

    Před 2 měsíci
    Skladování vyloupaných ořechů má četné výhody. Loupané ořechy zaberou při skladování méně místa a jsou hned po ruce, když je potřebujete. Jakmile ale ořechy vyloupete, ztratí svou přirozenou ochranu. Jádra obsahují poměrně velké množství zdraví prospěšných nenasycených tuků, které však rychle žluknou.
     Komentáře
  • Jímeto

    Valašský kontrabáš: Jídlo, které vás naučí milovat pohanku. Můžete si připravit i vegetariánskou verzi

    Před 2 měsíci
    Regionální pokrmy jsou často postaveny na plodinách, kterým se v dané oblasti nejvíce daří.
     Komentáře
  • Náš region

    Tuzemská produkce zeleniny loni klesla

    Před 2 měsíci
    Tuzemská tržní produkce zeleniny pro obchodní síť a zpracovatelský průmysl loni podle předběžných údajů klesla o 7,6 procenta na 219 691 tun. O rok…
     Komentáře
  • Náš dům

    Proč je dobré mít na zahradě houby? Důvodů je více

    Před 2 měsíci
    Každý zahrádkář se po zimě vždy snaží o co nejbohatší úrodu na své zahradě. Ta však úzce souvisí s různými vztahy mezi jednotlivými zástupci živé přírody. Takovými, jaký mají například rostliny a houby. Nejenom rostliny, ale i houby totiž přispívají k bohatství na vaší zahradě.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Ivana Moana Plesníková: Vlastní bio zahradu si může vytvořit každý

    Před 2 měsíci
    Fenomén zahradničení na vlastní zahrádce bez použití jakýchkoli chemických přípravků se vrací. Spousta z nás se snaží najít vlastní cestu a vypěstovat bio plodiny, které budou zdravé a plné látek, jež naše tělo bezesporu potřebuje. Mnozí lidé často neví, kde by měli začít a jak některé úkony řešit. Právě z toho důvodu jsem se v dnešním rozhovoru zaměřil na založení bio zahrady a vše kolem ní. Mým respondentem byla autorka knihy Moje biozahrada Ivana Moana Plesníková.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Tip na využití Hokaido dýně: Udělejte si domácí sirup, který vás prohřeje

    Před 3 měsíci
    Letos nás dýně potěšily bohatou úrodou, a tak pokud jich máte stále dost a nevíte, co s nimi, připravte si lahodný dýňový sirup. Chuťově je vynikající a obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek důležitých pro lidský organismus. A co vás jistě potěší, je fakt, že tento sirup dokonale chutná, a navíc na přípravu není složitý.
     Komentáře
  • Refresher

    Bude káva v budoucnu vzácným zbožím? Klimatická změna ohrožuje i další důležité plodiny

    Před 3 měsíci
    Zatímco dnes bereme kávu, rýži nebo čokoládu za samozřejmé, v budoucnu by tomu tak být nemuselo.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    V pískovně u Brna sklízejí těžaři metrové melouny

    Před 3 měsíci
    Krajina u Hrušovan nedaleko Brna patří k významným jihomoravským zdrojům štěrkopísků. Oblasti sice dominují hornické prvky, těžařům se ale v pískovité půdě povedlo vypěstovat také několik druhů zeleně. V lokalitě se daří dokonce i exotickým plodinám, jako jsou vodní melouny.
     Komentáře
  • České stavby

    Závodníci pro příští sezónu, které plodiny dorostou do sklizně za nejkratší dobu

    Před 3 měsíci
    Spěch se nevyplácí, ale ne vždy je důvod čekat. Sklizeň vydatné úrody si můžete dopřát v rekordní rychlosti, pokud včas vysadíte ty správné plodiny. Které patří k těm, co přirůstají skutečně závodní rychlostí?
     Komentáře
  • Novinky

    Dřív se používalo jako krmivo, dnes cena „černého zlata“ roste a zloději nelení

    Před 3 měsíci
    Španělská policie zadržela pět lidí a další tři desítky vyšetřuje na svobodě kvůli krádežím plodiny, která se dříve používala zejména jako krmivo pro dobytek, ale nyní je označována za „černé zlato“. Jde o rohovník, z něhož se získává karobový prášek, označovaný za zdravější alternativu kakaa či čokolády. Informoval o tom deník El País, podle něhož cena této plodiny v posledních několika letech vzrostla více než trojnásobně.
     Komentáře
  • Ekonews

    Stát chce omezit, aby voda splachovala ornici z polí. Má přitom přehled jen asi o desetině případů eroze

    Před 3 měsíci
    Vodní eroze ohrožuje v Česku až 60 procent zemědělských půd.Škody dosahují minimálně čtyř miliard korun ročně a monitoring nefunguje správně.
     Komentáře
  • Ekonom

    Američtí zemědělci hledají cestu k udržitelnosti, chemie se však vzdát nechtějí

    Před 3 měsíci
    Zatímco česká pole už teď před začátkem zimy odpočívají, na farmě Four Oaks u vesnice Morganza v americké Louisianě právě vrcholí sklizeň cukrové třtiny. Kombajny tu jedou nepřetržitě od druhé hodiny odpolední do druhé hodiny ranní.
     Komentáře
  • Kopřivář
    naSeznam Médium

    Kopřiva plná kontroverze? Vlastně ano

    Před 3 měsíci
    Kopřivu
     Komentáře
  • Indian

    Farming Simulator 22 čeká další prostředí, nové značky i jiné plodiny

    Před 3 měsíci
    Všichni milovníci zemědělství a lesnictví teď budou mít jistě radost. Studio Giants Software totiž oznámilo druhý rok podpory pro Farming Simulator 22. Ten zahrne novou mapu i plodiny.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Evropská komise rozšiřuje seznam udržitelných biopaliv

    Před 3 měsíci
    Evropská komise zveřejnila návrh nového seznamu vstupních surovin pro výrobu obnovitelných paliv a obnovitelných plynů. Tyto jsou důležité především pro plnění cílů obnovitelných zdrojů v dopravě. Biopaliva a bioplyny bude nyní možné vyrábět z některých energetických plodin, meziplodin a krycích plodin.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Quinoa je skvělou alternativou rýže

    Před 3 měsíci
    Quinoa (merlík chilský) se v posledních letech dostává do popředí především jako oblíbená alternativa rýže. Pokud se však domníváte, že se jedná o novou „moderní“ plodinu, nenechte se mýlit.
     Komentáře
  • Náš region

    Pěstitelé budou chmel prodávat pod náklady, pivovary mají zásoby

    Před 3 měsíci
    Pěstitelé chmele budou kvůli dlouhodobým smlouvám s obchodníky letošní úrodu prodávat za ceny, které nepokryjí jejich náklady, řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš…
     Komentáře
  • Newstream

    Dobrá zpráva pro hladovějící svět. Jeden z největších obchodníků s obilím začal vyvážet novou ukrajinskou úrodu

    Před 3 měsíci
    Jeden z největších světových obchodníků se zemědělskými komoditami, americká nadnárodní společnost Cargill, začala vyvážet z válkou zmítané Ukrajiny tamní novou úrodu včetně obilí. To je dobrá zpráva pro světový potravinářský trh, protože vývoz by mohl přispět k dalšímu poklesu globálních cen základních potravin, které se ještě před několika měsíci pohybovaly na rekordech, napsala agentura Bloomberg.
     Komentáře
  • Newstream

    Katastrofální rok pro „české zlato“. Úroda chmele je nejnižší za deset let

    Před 3 měsíci
    Sklizeň chmele byla letos v Česku nejhorší za deset let a hektarový výnos byl dokonce nejnižší od roku 2000, pouze 0,9 tuny. Celkově se letos sklidilo 4452 tun chmele proti loňským 8306 tunám. Důvodem špatné úrody byla dlouhá období sucha spojená s vysokými teplotami, které se střídaly s krátkými a intenzivními srážkami, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Kruhová pole působí na satelitních snímcích přízračně. O žádnou záhadu se však nejedná

    Před 3 měsíci
    Na kruhová pole narazíte převážně na jihu USA. Plochy vyplněné kruhem rostoucích plodin přitom nejsou ze zemského povrchu až tak do očí bijící.
     Komentáře
  • Ekonews

    Silné deště nám ničí úrodu kávy. Musíme ji chránit stromy a pěstovat další plodiny

    Před 3 měsíci
    Kolumbijec Bladimir Pacheco Quinto je pokračovatelem rodinné tradice kávových farmářů.Plodinu pěstuje na šesti hektarech půdy.
     Komentáře
  • Poznáváme zemědělství

    Střídání plodin

    Před 3 měsíci
    Ke správné praxi patří používání osevních postupů, ve kterých se střídají zlepšující a zhoršující plodiny. Na českých polích najdeme kolem deseti hlavních plodin, které doplňují desítky dalších. Na význam střídání plodin jsme se zeptali inženýra Josefa Holce z České zemědělské univerzity v Praze. Věřte číslům a odborným znalostem, ne domněnkám.
     Komentáře
  • Náš region

    Čeští vědci vyvinuli unikátní nový biostimulátor, který snižuje spotřebu hnojiv

    Před 3 měsíci
    Nový biostimulátor růstu nazvaný MTU, který vyvinuli čeští vědci, dokáže snížit spotřebu dusíkatých hnojiv až o 15 procent a zvýšit výnosy plodin. Látka také…
     Komentáře
  • EnergoZrouti

    Čeští vědci vytvořili unikátní látku, která pomůže zvýšit zemědělcům výnosy. Příští rok půjde do prodeje i u nás

    Před 3 měsíci
    Čeští vědci vytvořili unikátní látku, která pomůže zemědělcům zvýšit výnosy. V současnosti je již v prodeji ve Velké Británii, příští rok se objeví i v Česku.
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Jak předejít plesnivění brambor ve sklepě?

    Před 3 měsíci
    Stačí pouze malá chyba a všechny budou zničené. Je těžké si představit, že budete bez brambor anebo, že si je musíte jít koupit do obchodu. Kromě toho, že úžasně chutnají a dají se upravovat na nepřeberné množství způsobů, obsahují také vitamíny (například C a B6) a část minerálních látek.
     Komentáře
  • České stavby

    Americké rostlinstvo, které doslova dobylo nejen Evropu, seznamte se

    Před 4 měsíci
    Byť se ukázalo, že původní evropská flóra je nesmírně dobyvačná a dodnes opanovala až cca 93% souše planety, bylo pro Evropu doslova zjevením, co do ní začalo proudit po znovuobjevení amerických kontinentů. Tedy tom oficiálním kolumbovském při hledání kratší cesty do Indie.
     Komentáře
  • Novinky

    Jablka jsou nejlevnější za dva roky, trh je zahlcen jablky z Polska

    Před 4 měsíci
    Aktuální ceny jablek v českých obchodech jsou v meziročním porovnání nejnižší za poslední dva roky. Zcela se tak vymykají výraznému zdražování potravin v posledním roce. Důvodem zlevnění je zahlcení trhu polskými jablky, která kvůli napadení Ukrajiny Ruskem nelze vyvézt na východ. Čeští ovocnáři kvůli nízkým cenám a ztrátovosti pěstování chystají další kácení sadů.
     Komentáře
  • Náš region

    Jedna z nejhorších sklizní v novodobé historii, tak vypadá letošní úroda chmele

    Před 4 měsíci
    Letošní úrodu chmele výrazně ovlivnily výkyvy počasí v letních měsících, pro které byly charakteristické dlouhé vlny veder a sucha a krátké intenzivní deště. Vyplývá…
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Jak střídat plodiny v zeleninové zahrádce

    Před 4 roky
    Máte-li pro pěstování zeleniny jen omezenou plochu, vyplatí se postupovat podle pěstebního plánu. Při promyšleném sledu plodin a ve smíšených kulturách prospívají všechny druhy zeleniny mnohem lépe.
     Komentáře
Reklama