Zavřít
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

Nejnovější články na Seznamu na téma Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
  • Zdravé Zprávy

    Každý musí znát svůj cholesterol, tvrdí lékaři

    Před 5 hodinami
    Vyšší cholesterol v krvi nepodmiňuje pouze věk, jak si lidé myslí. Významnou roli v jeho ukládání sehrává genetika, strava i pohyb. I mladší generace by proto podle lékařů měly znát svou hodnotu LDL cholesterolu. Jeho vyšší hladinu má 80 procent dospělých.
     Komentáře
  • Novinky

    Ulicemi Prahy jezdil traktor s majákem. Kamera ho zachytila na magistrále

    Před 17 hodinami
    Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek řidiči v Praze. Centrem metropole totiž uháněl traktor se zapnutým majákem, který vezl mobilní agregát. Patří Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Krimi

    Ulicemi Prahy jezdil traktor s majákem. Kamera ho zachytila na magistrále

    Před 17 hodinami
    Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek řidiči v Praze. Centrem metropole totiž uháněl traktor se zapnutým majákem, který vezl mobilní agregát. Patří Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
     Komentáře
  • Vitální senior

    Když očí svědí a pálí. Jak si na jaře poradit se sezonními alergiemi?

    Před 19 hodinami
    Zatímco pro některé je jaro příjemnou a dlouho očekávanou změnou, najdou se lidé, kteří trpí nepříjemnými projevy sezónních alergií. Jak se vůči těmto problémům efektivně bránit? Pomohou nejen oční kapky, ale i sluneční brýle! Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí sezonními alergiemi až 30 % dospělé světové populace a dvě pětiny všech dětí.
     Komentáře
  • Česko živě

    Když očí svědí a pálí: Jak si na jaře poradit se sezonními alergiemi

    Před 20 hodinami
    Slunce nad obzorem, vysoké venkovní teploty i kvetoucí rostliny nám připomínají, že se ke slovu po zimě hlásí opět jaro. Zatímco pro některé je toto roční období příjemnou a dlouho očekávanou změnou, najdou se lidé, kteří trpí nepříjemnými projevy sezónních alergií. Jak se vůči těmto problémům efektivně bránit? Pomohou nejen oční kapky, ale i sluneční brýle!
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    Ministerstvo analyzuje nemocenské a zdravotní pojištění v jednom

    Před 1 dnem
    Změny v systému sociálního a zdravotního pojištění, kdy by nemocenské dávky spadaly pod zdravotní pojištění, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek podporuje. Nyní se hodnotí data resortů práce a zdravotnictví.
     Komentáře
  • FinTag

    Nemocenské pojištění možná přejde do zdravotního pojištění

    Před 2 dny
    Změny v systému sociálního a zdravotního pojištění, kdy by nemocenské dávky spadly pod zdravotní pojištění, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] podporuje. Nyní se analyzují data resortů práce a zdravotnictví. V jednání je zavedení karenční doby.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    V rámci rekonstrukce porodnice u Apolináře se otevřelo centrum za desítky milionů korun

    Před 2 dny
    Poprvé po třiceti letech se unikátní historická budova Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty UK dočkala větší modernizace. Porodnice „u Apolináře“ prošla v uplynulém roce první částečnou rekonstrukcí a nově nabízí moderní porodní centrum s útulnými porodními pokoji, sálem, bezbariérovým vstupem, moderní recepcí a především soukromím. Informovala o tom mluvčí VFN Regina Rothová. Náklady? Zhruba šest desítek milionů korun.
     Komentáře
  • Zdravotnický deník

    Válek by podpořil spojení zdravotního a nemocenského pojištění

    Před 2 dny
    Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by spojení zdravotního a nemocenského pojištění podpořil, je podle něj běžné v zahraničí. Na podzim chce mít analýzu ze sociálně-zdravotního pomezí, zpracovává ji Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který má k dispozici i data ministerstva práce a sociálních věcí (o propojení těchto dat jsme nedávno psali zde).
     Komentáře
  • České noviny

    Válek by spojení zdravotního a nemocenského pojištění podpořil, chystá analýzu

    Před 2 dny
    Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by spojení zdravotního a nemocenského pojištění podpořil, je podle něj běžné v zahraničí. Na podzim chce mít analýzu dat ze sociálně-zdravotního pomezí, zpracovává ji Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který má k dispozici i data ministerstva práce a sociálních věcí. Ministr to dnes odpověděl na dotaz ČTK při návštěvě Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podobně chce zanalyzovat i možnost znovuzavedení karenční doby, data bude mít do konce dubna.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Poruch příjmu potravy u náctiletých prudce přibývá. Nadějí jsou nové léčebné metody

    Před 3 dny
    Prevalence poruch příjmu potravy se od počátku 21. století zvýšila podle nedávné analýzy z 3,5 procenta na 7,8 procenta. Největší nárůst je přitom zaznamenán v posledních letech ve věkové skupině 15 až 19 let. Jako hlavní diagnóza byly poruchy příjmu potravy v roce 2016 vykázány u 1449 osob, v roce 2021 jich bylo již 2383. Informovala o tom Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně při příležitosti konání Mezinárodní interdisciplinární konference o poruchách příjmu potravy a obezitě ve dnech 30. března až 1. dubna.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Léčíme dobře akutní stavy, ale pacienti mají následky. Jsme oběťmi vlastního úspěchu, říká kardiolog

    Před 3 dny
    Naděje na dožití se od poloviny 80. let zvedla o bezmála 10 let. Hlavním důvodem je obrovský pokles úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění. „Je potřeba říct, že pořád válčíme především s aterosklerózou a onemocněním tepen srdce. Této choroby přibývá celonárodně i celosvětově tím, jak populace stárne,“ říká Radiožurnálu předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.
     Komentáře
  • Refresher

    Poruchy příjmu potravy v Česku přibývají. Rapidní nárůst je zejména ve věkové skupině 15 až 19 let

    Před 3 dny
    Nedávná analýza, na kterou upozorňuje Psychiatrická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně, dospěla k závěru, že prevalence poruch příjmu potravy se od počátku 21. století zvýšila ze 3,5 % na 7,8 %.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Hýbat se, nepřibírat na váze, nekouřit,“ radí lékař. Jak předejít srdečním onemocněním?

    Před 4 dny
    Naděje dožití se od poloviny 80. let zvedla o bezmála deset let. Hlavním důvodem je obrovský pokles úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění. „Pořád ale válčíme s arterosklerózou, která vede k infarktu, angíně pektoris nebo k srdečnímu selhání,“ říká předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart, podle kterého je jednou z prevencí pohybová aktivita. „Šest tisíc kroků je hranice, pod kterou se můžeme nadít poklesu kardiovaskulárních komplikací.“
     Komentáře
  • Týdeník Policie

    Dálniční policisté zachraňovali na Mělnicku muže z Vltavy. Do vody pro něj skočil jeden z policistů

    Před 5 dny
    Ve Vraňanech na Mělnicku se v sobotu večer pohybovali u Vltavy tři lidé, z nichž jeden následně spadl do vody. Jednalo se o 38letého muže. Na místo okamžitě vyrazily policejní hlídky a povolány ...
     Komentáře
  • Novinky

    Před 25 lety se v Česku poprvé operovala Parkinsonova nemoc. Blanku operace mozku vrátila do života

    Před 5 dny
    Přesně před 25 lety, tedy 26. března 1998, byla v Česku poprvé provedena operace mozku u pacienta s Parkinsonovou nemocí, tzv. Hluboká mozková stimulace. Odhaduje se, že tímto vážným onemocněním u nás trpí 50 tisíc lidí, spousta z pacientů má šanci na lepší život právě díky operaci mozku, která může podstatně omezit příznaky choroby. Operaci podstoupila i paní Blanka z Prahy, která Parkinsonovou nemocí trpí desátým rokem. Díky operaci ale žije téměř normálně.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Spánkové společnosti jsou jednotně pro zimní čas, který je pro nás normální, říká neuroložka

    Před 6 dny
    Noc ze soboty na neděli bude o hodinu kratší. Česko čeká změna času. Ve dvě ráno se ručičky hodinek posunou na třetí. Jak na tuto změnu reaguje naše tělo a jak je možné se změnám přizpůsobit? „Lidé se mohou jít spát nebo večeřet o hodinu dříve,“ radí neuroložka Soňa Nevšímalová z neurologické kliniky první lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Přechod na letní čas je pro lidský organismus náročný. Pomoct může i dřívější večeře, radí neuoroložka

    Před 6 dny
    Dnešní noc bude o hodinu kratší. Čeká nás totiž změna času. Ve dvě ráno se ručičky hodinek posunou na třetí. Jak na tuto změnu reaguje lidské tělo? „Každý jsme jinak senzitivní. Mladí lidé a děti snášejí změny lépe. Senioři hůře. Přesto se musí každý organismus změně přizpůsobit,“ vysvětluje neuroložka Soňa Nevšímalová z neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. „Pomoct může jít dnes o hodinu dříve spát nebo se dříve navečeřet,“ dodává.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nemocnice na kraji města se ruší. VFN zůstane na svém místě, říká její šéf

    Před 8 dny
    „Ve VFN se nic nepostavilo od roku 1976, což je hanba,“ říká ředitel VFN David Feltl ke stavbě nového pavilonu v areálu nemocnice. Bude stát tři miliardy korun.
     Komentáře
  • Byznys

    Na Vltavě budou přistávat vrtulníky. Nemocnice chystá nový projekt

    Před 8 dny
    „Ve VFN se nic nepostavilo od roku 1976, což je hanba,“ říká ředitel VFN David Feltl ke stavbě nového pavilonu v areálu nemocnice. Bude stát tři miliardy korun.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Nemocnice Na Františku obnovila bariatrické operace, o pacienty se stará nový tým

    Před 8 dny
    Nemocnice Na Františku tento týden obnovila chod metabolicko-bariatrické sekce chirurgického oddělení, která se zabývá bariatrickými výkony u pacientů trpících obezitou. Informovala o tom mluvčí nemocnice Lucie Krausová. O pacienty se bude starat nový tým specialistů z oblasti obezitologie, bariatrické chirurgie, výživového poradenství, psychologie a farmakoterapie.
     Komentáře
  • MUDr.ování

    25 min

    Podcast
    Klouby, vlasy a paměť: Po jakých doplňcích stravy nejvíce prahneme a má smysl je brát preventivně?

    Před 9 dny

    ·

    25 minut

    Za doplňky stravy lidé utratí i několik tisícovek měsíčně. Někteří dokonce užívají preparáty pro zvířata, protože slyšeli, že jsou účinnější. Nestačil by ale pestrý jídelníček? Gumoví medvídci nebo tlačenka přece obsahují želatinu dobrou na klouby a čerstvé lupení zase kyselinu listovou vhodnou pro těhotné ženy. Doplňky stravy se nám skrz reklamu zarývají do podvědomí tak moc, že pokud nějaký neužíváme, přemýšlíme, zda trochu nešidíme zdraví své či blízkých. „Reklamy skutečně v člověku vzbudí dojem, že pokud si člověk konkrétní přípravek nekoupí, bude trpět až do smrti, a ta přijde brzy,“ říká s nadsázkou v další epizodě podcastu MUDr.ování praktický lékař Jiří Štolfa. Odborník v žádném případě doplňky stravy nezatracuje, jen je prý potřeba dobře zvážit, který si koupíte. Protože to, co funguje u známého, nemusí právě vám udělat dobře. Důležité je také množství účinné látky. A to prakticky nemáte šanci zjistit. Na rozdíl od léku, kde je množství účinné látky ověřeno. V doplňcích stravy její maximální množství sice nesmí být překročeno, ale spodní hranice je velmi rozostřená. „Účinnost potravního doplňku je navíc různá nejen tím, že je v něm účinné látky více nebo méně, ale také tím, s čím je smíchaná, na co je navázaná, jak dobře se tráví a podobně,“ upozorňuje Roman Štolfa. Mamuty už nelovíme Podle zkušeností z ordinace doktora Štolfy se lidé nejvíc zajímají o kloubní doplňky, preparáty na erekci, paměť a vlasy. „Mladší se radí kvůli muskulatuře a ženy zase kvůli kráse.“ Každého asi nejvíc zajímá, jestli potravní doplňky vůbec fungují. „Jak který a jak u koho, neexistuje jedna rada a jedno doporučení pro všechny,“ říká lékař. Záleží totiž nejen na tom, co chcete řešit, ale jaký životní styl je vám vlastní. Kolik máte stresu, jak moc fyzicky pracujete, jaký je váš jídelníček. Á propos, jídelníček. Nestačilo by vyladit množství a kvalitu jídla na talíři místo užívání doplňků stravy? Podle Josefa Štoly ne. „Pračlověk lovil mamuty, měl spoustu pohybu a málo jídla. A tak snědl, co mohl, včetně zdravých rostlin a zdravých zvířat bez chemie, antibiotik a kortikoidů.“ Kdyby se dnešní člověk mohl stravovat zrovna tak, pak by to asi stačilo. Ale realita je jiná. „Nejspolehlivější cesta, jak užívat správný potravní doplněk přesně pro vás, je poradit se s lékařem,“ říká odborník s tím, že i na něj se jeho pacienti s takovou žádostí občas obrátí. Prevence vs. profylaxe Je lepší užívat doplňky stravy preventivně, anebo až ve chvíli, kdy řešíme nějaký akutní problém? Něco mezi. „Preventivní užívání mi hraničí s jakousi závislostí na přísunu barevných tabletek. K tomu se nekloním. Spíš bych řekl profylakticky, z medicínského hlediska k potřebě ochrany, což jsou třeba období viróz, chřipek, onemocnění dýchacích cest, tehdy bych je užíval. Ale neříkal bych tomu prevence, spíš zmenšení současných hrozeb,“ vysvětluje lékař. Dá se doplňky stravy předávkovat tak, že to ohrozí zdraví? Není nebezpečné užívat na klouby preparáty určené koňům? A je rozdíl mezi tím, jak na doplňky stravy reaguje žena a jak muž? A jak je to s těmi gumovými medvídky? Celý rozhovor s odborníkem si můžete poslechnout v podcastu MUDr.ování. S kým jsme si povídali? MUDr. Josef Štolfa je praktický lékař a vedoucí výukového pracoviště praktického lékařství 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kar
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Pražanům začíná Maraton s roztroušenou sklerózou

    Před 10 dny
    Symbolicky zdolat trasu z Maratonu do Athén se pokusí pacienti s roztroušenou sklerózou.
     Komentáře
  • TN

    V Česku chybí psychologové. Lidé své problémy řeší alkoholem

    Před 12 dny
    V Česku chybí tisíce psychiatrů a psychologů. Čekací doby k těm, kteří ordinují, jsou na některých místech republiky až tři čtvrtě roku. Jenže řada lidí nezvládne čekat a začne své problémy řešit sama. Například alkoholem nebo jinými návykovými látkami. V Česku nejenom kvůli tomu za poslední měsíce přibylo závislých. Podle odborníků má problém s nadměrným pitím alkoholu zhruba třetina dospělých.
     Komentáře
  • Novinky

    Tisíce Čechů umírají na cukrovku zbytečně, mnoho z nich se totiž neléčí

    Před 15 dny
    Slovo cukrovka slyšelo mnoho z nás, ale málokdo, pokud se ho to přímo netýká, mu věnuje pozornost. Přitom každoročně v Česku na cukrovku zemře až 22 tisíc lidí a onemocní 60 tisíc nových pacientů. Diabetem trpí každý desátý Čech, dá se ale úspěšně léčit. V dnešním díle podcastu Neklepat! hovoří vedoucí Diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a předseda České diabetologické společnosti Martin Prázný.
     Komentáře
  • Vitalia

    Rakovina vaječníků se často zjistí pozdě. Je těžké ji poznat a screening neexistuje

    Před 15 dny
    Na rakovinu vaječníků se často přijde pozdě. Příznaky jsou totiž hodně nespecifické a neexistuje ani vyšetření, které by nádor jednoznačně potvrdilo. Léčba je pak závodem o čas, onemocnění velmi rychle metastázuje do dalších orgánů, lékaři ho také přirovnávají k odkvetlé pampelišce, do které foukne vítr – tak rychle nemoc zasahuje další a další orgány v břiše. Čeho si tedy všímat? Rakovinou vaječníků v Česku ročně onemocní asi tisíc žen. Nejčastěji mezi 55 a 75 lety, ale výjimkou nejsou ani mladší pacientky. Odhalit tuto nemoc v úplném počátku je přitom složité, protože symptomy nejsou vůbec jednoznačné a často trvá velmi dlouho, než se žena k lékaři vypraví.
     Komentáře
  • Proženy

    Obyčejná únava versus chronický únavový syndrom: Příznaky, kterých byste si měli všímat

    Před 16 dny
    Také se vám teď v předjaří nechce po ránu pomalu ani vstát z postele? Ale nakonec vstanete, protože musíte, jak by řekl klasik. Jarní únava je prevít, ale nakonec ji vždycky nějak přepereme. Horší to je s únavou chronickou, kterou může mít na svědomí třeba nedoléčená viróza.
     Komentáře
  • MUDr.ování

    31 min

    Podcast
    Obyčejná únava versus chronický únavový syndrom: Příznaky, kterých byste si měli všímat

    Před 16 dny

    ·

    31 minut

    Taky se vám teď v předjaří nechce po ránu pomalu ani vstát z postele? Ale nakonec vstanete, protože musíte, jak by řekl klasik. Jarní únava je prevít, ale nakonec ji vždycky nějak přepereme. Horší to je s únavou chronickou, kterou může mít na svědomí třeba nedoléčená viróza. Jarní únava není diagnóza, ale stav našich biologických hodin. A protože jedou na solární energii, mají v tomhle „zataženém“ období problém. Copak o to, slunce bylo během zimních měsíců v naší zeměpisné šířce vždycky méně než na jihu. Ale lidé také méně pracovali. „Ani nebylo jak, je víc tma, víc zima, některá zvířata se dokonce ukládají k zimnímu spánku. My jsme ve výsledku podobní, také máme útlum. Ale doba nás tlačí do výkonu pořád,“ vysvětluje v nové epizodě podcastu MUDr.ování internista Tomáš Pluhař ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, proč se cítíme na konci zimy unavení možná více než naši předci. Když odpočinek nepomáhá Ne každá únava je ale spojená s předjařím. Patří ke spoustě nemocí, někdy může být dokonce předzvěstí těch velmi vážných. Doktor Pluhař říká, že pokud cítíte nevysvětlitelnou únavu déle než půl roku, měli byste to řešit s lékařem. Imunologie, neurologie, revmatologie, laboratoře a další specializovaná pracoviště se budou snažit najít příčinu. Co když se ale vrátíte na začátek s tím, že vyšetření nic neprokázala? Pak se může jednat o chronický únavový syndrom. „Název není úplně šťastně vybraný, lepší je intolerance zátěže nebo by se to dalo nazvat zvýšená únavnost oproti tomu, co znal člověk před tím,“ říká Tomáš Pluhař, jenž je na tuto diagnózu odborník. Stav lidí postižených chronickým únavovým syndromem popisuje tak, že jsou pořád v módu „padám únavou“ a odpočinek jim nepomůže. Těmto lidem se často rozsype celý život, někteří zvládnou pracovat aspoň na půl úvazku, pro jiné je ale problém vůbec vyjít z domu. Příčiny vzniku chronického únavového syndromu nejsou zcela jasné, ale zhroucení z extrémního přepracování to nejspíš nebude. „Tady bych asi sázel na syndrom vyhoření nebo na stresovou poruchu. Chronický únavový syndrom spíš začne virózou, z níž se člověk už nikdy zcela nezotaví,“ říká doktor Pluhař. Mrazivá zpověď Na serveru neunavni.cz, který je chronickému únavovému syndromu zasvěcen, si můžete přečíst příběh pacientky s touto diagnózou, která popisovala, jakou úlevou pro ni bylo, když ji lékař sdělil, že má k tomu ještě rakovinu. Je to mrazivá zpověď, která jen dokresluje těžký úděl nemocných. Na chronický únavový syndrom totiž revizní lékaři nemají tabulku na přiznání invalidity. Není tedy divu, že se ženě s rakovinou paradoxně ulevilo, protože systém ji konečně přijal mezi nemocné. Tomáš Pluhař k tomu říká, že teď, po covidu, se povědomí trochu zlepšilo, protože je patrné, že se něco stane s imunitním systémem po prodělání virózy. „Dřív to bylo třeba mononukleóza, teď covid, díky kterému nyní na toto téma probíhá spousta studií,“ dává odborník do budoucna naději všem, kteří bojují s únavou ta velkou, že i krátká procházka je vyřadí z provozu na několik dní. Nastupuje chronický únavový syndrom pozvolna, anebo udeří jako chřipka? Jaké je v lékařské veřejnosti povědomí o této nemoci? A existuje nějaká prevence? Celý rozhovor s odborníkem si můžete poslechnout v podcastu MUDr.ování. S kým jsme si povídali? MUDr. Tomáš Pluhař z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je specialista v oboru vnitřního lékařství. Dlouhodobě se specializuje na diagnózu chronický únavový syndrom, věnuje se osvětě mezi odborníky i laiky. MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publici
     Komentáře
  • TN

    Českem se šíří epidemie obezity. Přibývá lidí s 200 a více kily

    Před 16 dny
    Lidí trpících obezitou v Česku nebezpečně přibývá. Ještě donedávna bývali pacienti se 150 až 180 kily raritou. V současné době se však lékaři stále častěji setkávají i s těmi, jejichž hmotnost často přesahuje 200 kilogramů.
     Komentáře
  • Novinky

    Více než polovina škol řešila v posledních letech alespoň jeden případ šikany

    Před 16 dny
    Asi 57 procent základních a 63 procent středních škol řešilo v posledních třech letech alespoň jeden případ šikany mezi žáky. To je podle České školní inspekce (ČŠI) více než před sedmi lety. Nejčastější formou šikany mezi žáky jsou ponižování, pomlouvání a podobné projevy verbální šikany a kyberšikana, tedy ubližování přes internet. Více se na školách objevuje i šikana učitele.
     Komentáře
  • Novinky

    Jako populace tloustneme. Pacienti s 200 a více kily přestávají být výjimkou, říkají lékaři

    Před 17 dny
    Počet obézních lidí v české populaci stále narůstá. Hlavním viníkem je podle odborníků covidová doba. Zatímco dříve bývali raritou pacienti se 150 až 180 kily, dnes za odborníky ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze běžně přicházejí lidé s 200 a více kily. Indikačním kritériem extrémní obezity jsou hodnoty BMI nad 40, v Česku tuto hranici překračuje přes 150 tisíc lidí. Obézních je již ale neuvěřitelných 30 % dospělých.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Žena

    Jako populace tloustneme. Pacienti s 200 a více kily přestávají být výjimkou, říkají lékaři

    Před 17 dny
    Počet obézních lidí v české populaci stále narůstá. Hlavním viníkem je podle odborníků covidová doba. Zatímco dříve bývali raritou pacienti se 150 až 180 kily, dnes za odborníky ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze běžně přicházejí lidé s 200 a více kily. Indikačním kritériem extrémní obezity jsou hodnoty BMI nad 40, v Česku tuto hranici překračuje přes 150 tisíc lidí. Obézních je již ale neuvěřitelných 30 % dospělých.
     Komentáře
  • CzechSight

    Zažívací potíže mohou být příznakem rakoviny vaječníků. Nepodceňujte je, apelují lékaři

    Před 17 dny
    Vleklé zažívací potíže mohou poukazovat na závažné onemocnění – rakovinu vaječníků, kterou u nás ročně onemocní zhruba 1000 žen. Nejčastěji se onemocnění objevuje ve věkové skupině žen mezi 55–75 lety věku, výjimkou ale nejsou ani mladší pacientky.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Zažívací potíže mohou být příznakem rakoviny vaječníků. Nepodceňujte je, apelují lékaři

    Před 17 dny
    Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše.
     Komentáře
  • Česko živě

    Zvětšilo se mi břicho, měla jsem rakovinu vaječníků, říká Květa. Lékaři vysvětlují příznaky

    Před 17 dny
    Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně prodejných léků. Pokud však zažívací trable trvají déle než obvykle, každá žena by měla zpozornět, vyhledat lékaře a trvat na pečlivém vyšetření. Vleklé zažívací potíže mohou poukazovat na závažné onemocnění – rakovinu vaječníků.
     Komentáře
  • Žena-in

    Nemoci nejsou tabu. Mluvte o nich a nebojte se!

    Před 18 dny
    Strach a vnitřní stud jsou zcela přirozené emoce. Při řešení intimních potíží nebo nemocí mohou někdy člověka tak paralyzovat, že sám před sebou odmítá tabuizované téma otevřít. Jak překonat stud a otevřeně si promluvit s blízkými a odborníky o tom, co vás trápí?
     Komentáře
  • iRozhlas

    Lék na odvykání alkoholiků bude v Česku na půl roku nedostupný. Náhrada zatím neexistuje

    Před 19 dny
    V Česku bude od června do prosince chybět zásadní lék pro odvykání alkoholiků. Léčba závislostí přitom bývá složitá a trvá dlouhou dobu. Důvodem výpadku je změna držitele registrace léčiv. Současný dodavatel má zásoby Antabusu jen do června a nový přípravek začne dodávat až v prosinci. Jak ovlivní nedostatek Antabusu alkoholiky, kteří abstinují? A dá se vůbec situace nějak řešit?
     Komentáře
  • Zdopravy

    Midi a minibusy v PID slaví dvacet let, výročí připomene Ikarus i výstava ve vozovně

    Před 20 dny
    Menší vozidla umožnila dopravní obsluhu míst, kam by se větší autobus nevešel nebo ekonomicky nevyplatil.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Mini a midibusovým linkám v pražské MHD je dvacet let, funguje jich 34

    Před 21 dny
    Mini a midibusové linky MHD v Praze si letos připomínají 20 let fungování. Celkem jich je v rámci hlavního města nyní v provozu 34, v rámci Pražské integrované dopravy (PID) 67. Informovala o tom mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková.
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    Nadváhou a obezitou trpí 66 % Čechů. A bude hůř, tvrdí lékaři

    Před 22 dny
    Nadváhou a obezitou v Česku trpí 66 procent dospělé populace. A růst počtu lidí s nadváhou a obezitou v Česku zdaleka nekončí, jak říká vedoucí lékař XXL centra III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK prof. Martin Matoulek.
     Komentáře
  • Novinky

    Bolesti hlavy ukázaly na vážné onemocnění ledvin

    Před 22 dny
    Ne každý pacient s onemocněním ledvin má takové štěstí jako osmačtyřicetiletý Robert Kubal z Teplic, u něhož se před deseti lety objevila Bergerova choroba, závažné onemocnění ledvin, které snižuje jejich schopnost filtrovat škodliviny z krve do moči. Po počátečních peripetiích dnes žije celkem bez omezení.
     Komentáře
  • Echo24

    150 000 extrémně obézních lidí. Lékaři se stále častěji setkávají s pacienty nad 200 kilogramů

    Před 22 dny
    Lékaři se stále častěji setkávají s pacienty s hmotností nad 200 kilogramů. Extrémně obézních lidí s hodnotou tzv. indexu tělesné hmotnosti (BMI) nad 40 žije v ČR podle jejich odhadů více než 150.000. Nárůst počtu těchto lidí podle odborníků přitom ještě není u konce. Informace zazněly na tiskové konferenci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ta kliniky postupně vybavuje operačními stoly a lůžky s potřebnou nosností, v dubnu začne stavět novou metabolickou jednotku intenzivní péče.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Podle obezitologa Matoulka jsme se v Česku posunuli až o dvě hmotnostní kategorie výš

    Před 23 dny
    Obezita u populace v Česku neustále roste. Zatímco dříve bývali raritou pacienti se 150 až 180 kilogramy, dnes za odborníky ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) běžně přicházejí lidé s 200 a více kilogramy. Indikačním kritériem extrémní obezity jsou hodnoty BMI nad 40, v Česku tuto hranici překračuje přes 150 tisíc lidí. Na setkání s novináři to uvedl Martin Matoulek, vedoucí lékař XXL centra III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.
     Komentáře
  • Vitalia

    Chtěly dítě, místo toho přišla menopauza. Předčasný přechod hrozí obézním i velmi štíhlým ženám

    Před 23 dny
    Vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporóza, ale také deprese či přibývání na váze. To všechno s sebou nese takzvaná předčasná menopauza, tedy když se přechod u ženy objeví ne třeba v padesáti, ale už před čtyřicátými narozeninami. Nepříjemně překvapené pak jsou především ty ženy, které ještě plánovaly dítě. Co je příčinou předčasné menopauzy? A dá se ještě oddálit? Předčasná menopauza se objevuje zhruba u půl až jednoho procenta žen mladších 40 let. „V posledních letech má však výskyt těchto případů narůstající tendenci. Prozatím není jasné, proč k tomu dochází. Roli však může hrát kombinace faktorů, například stále více stresující způsob života či třeba dopady znečištění životního prostředí,“ popisuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
     Komentáře
  • České noviny

    Lékaři se stále častěji setkávají s pacienty nad 200 kilogramů, je jich 150.000

    Před 23 dny
    Lékaři se stále častěji setkávají s pacienty s hmotností nad 200 kilogramů. Extrémně obézních lidí s hodnotou tzv. indexu tělesné hmotnosti (BMI) nad 40 žije v ČR podle jejich odhadů více než 150.000. Nárůst počtu těchto lidí podle odborníků přitom ještě není u konce. Informace zazněly na tiskové konferenci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ta kliniky postupně vybavuje operačními stoly a lůžky s potřebnou nosností, v dubnu začne stavět novou metabolickou jednotku intenzivní péče.
     Komentáře
  • Vitalia

    Ve čtvrtek si můžete nechat bezplatně vyšetřit ledviny

    Před 24 dny
    Světový den ledvin otevírá pracoviště, která se zaměřují na léčbu tohoto orgánu. Zájemci si do nich mohou zajít bez objednání na rychlé preventivní vyšetření. Tuto možnost nabízí centra po celé ČR. Ledviny jsou párový orgán o velikosti sevřené pěsti, jejich hlavní funkcí je očištění krve od odpadních látek, které se z těla vylučují močí. Rovněž udržují optimální hladinu tekutin v těle. Pro lidský organismus jsou nezbytné stejně jako srdce či plíce.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Kouřit v těhotenství je jako inhalovat výfukové plyny. Dítě se rodí méně zralé, říká expertka

    Před 24 dny
    O tom, že kouření škodí zdraví, dnes už nikdo nepochybuje. Přesto u nás žijí přibližně dva miliony kuřáků – první cigaretu si většina z nich zapálí už na základní škole. Jak mohou rodiče případnou závislost svých dětí ovlivnit? A jak zlozvyk ovlivňuje těhotenství? CNN Prima NEWS odpovídala profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.
     Komentáře
  • DIAstyl

    Počet lidí s onemocněním ledvin kvůli cukrovce rychle roste. Prevenci podpořil i mistr světa

    Před 27 dny
    V Česku žije podle odhadů 350–400 tisíc lidí s diabetem a s onemocněním ledvin. Velkou část z nich ale statistiky nezachytí, protože o nich lékaři nevědí, nebo jim v časných stádiích nepřikládají velký význam. „Naprosto klíčová je prevence. Poslední studie totiž ukazují, že onemocnění ledvin kvůli cukrovce by mohl být v tom nejčasnějším stadiu vratný proces,“ říká profesor Vladimír Tesař, přednosta Nefrologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    Péče o vzácné pacienty naráží v Česku na finanční problémy

    Před 28 dny
    Zdravotní péče o pacienty se vzácnými nemocemi není pro poskytovatele ekonomicky výhodná. V porovnání s jinými obory vyžaduje více času, personálu, administrativy i spolupráce. Pomoci by mohl koordinátor pro vzácná onemocnění.
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    Až 40 procent diabetiků v Česku trpí poruchou funkce ledvin

    Před 28 dny
    Poruchou funkce ledvin trpí zhruba 40 procent z více než milionu diabetiků v Česku. Poškození ledvin se ale dá při cukrovce předejít. Namístě jsou režimová opatření, kontroly u diabetologa a moderní léky.
     Komentáře
  • České noviny

    Odborníci: Zhruba 350.000 Čechů neví, že trpí cukrovkou s onemocněním ledvin

    Před 28 dny
    V Česku žije podle odhadů 350-400 tisíc lidí s diabetem a s onemocněním ledvin. Velkou část z nich ale statistiky nezachytí, protože o nich lékaři nevědí, nebo jim v časných stádiích nepřikládají velký význam. „Naprosto klíčová je prevence. Poslední studie totiž ukazují, že onemocnění ledvin kvůli cukrovce by mohl být v tom nejčasnějším stadiu vratný proces,“ říká profesor Vladimír Tesař, přednosta Nefrologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
     Komentáře
  • Novinky

    Tisková konference ke Světovému dni ledvin

    Před 29 dny
    Ve čtvrtek 2. března 2023 se v dialyzačním středisku Bulovka v Praze koná tisková konference ke Světovému dni ledvin. Po covidové pauze se opět všechna dialyzační střediska B. Braun otvírají veřejnosti. TK je letos zaměřena na ledviny a cukrovku. K tomuto tématu přijali pozvání přední odborníci z řad lékařů a preventivní akci podpoří Jiří Tkadlčík, český strongman a mistr světa, který je diabetik a jehož dcera trpí onemocněním ledvin.
     Komentáře
  • Neklepat!

    27 min

    Podcast
    Gastroenterolog Michal Tichý: Jez do polosyta, pij do polopita a u toho náležitě pracuj

    Před 29 dny

    ·

    27 minut

    Jídlo je nedílnou součástí našeho života. V dnešní době ale existuje nespočet lidí, kteří mají nejrůznější stravovací potíže, alergie či poruchy. Aktuálně mohou být problémem i rostoucí ceny potravin. Na ty kvalitní zkrátka nemá každý. V dnešním díle podcastu Neklepat! hovoří specialista na klinickou výživu a intenzivní metabolickou péči Michal Tichý.
     Komentáře
  • Expres FM

    Suchej únor končí: Co se stalo s vaším tělem během abstinence a kdo by s alkoholem neměl přestat ze dne na den?

    Před 1 měsícem
    Alkohol má sice škodlivý dopad na lidské zdraví, přesto jsou Češi jeho konzumací proslulí. Ti, kteří se negativních dopadů nadměrného pití zalekli, se mohli zapojit do osvětové kampaně Suchej únor. K čemu je dobrá měsíční abstinence? A co se stane s vaším tělem, pokud řeknete drinkům sbohem?  Protože je přípitek nedílnou součástí takřka každé oslavy…
     Komentáře
  • Proženy

    Jak se žije s nemocí, kterou má méně než 5 lidí ze 100 000

    Před 1 měsícem
    Nemohou dýchat, dělá jim obtíže polykat, otékají, slábnou, nedovedou se o sebe postarat, mnohdy umírají velmi mladí. Pojďte si v rámci Dne vzácných onemocnění, který připadá na 28. únor, připomenout osudy rodin, které vzácná choroba postihla. O co se vůbec jedná?
     Komentáře
  • Lyžuj

    Budoucnost každého nejvíc ovlivní jeho fyzická zdatnost. Nejhorší je nehýbat se, radí lékař

    Před 1 měsícem
    Pokud pravidelně nesportujete, protože zatím máte i bez toho štíhlé a fungující tělo, můžete se za pár let hodně divit. Chybujete i tehdy, jestliže se pohybu vyhýbáte kvůli zdravotním problémům, správně zvolená pohybová aktivita vám naopak může prospět.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Roste spotřeba léků na bolest. Závislé jsou nejčastěji seniorky

    Před 1 měsícem
    Každý sedmý Čech spadá do kategorie problematické spotřeby psychoaktivních léků. Problém se týká častěji žen. Obzvláště početná skupina závislých jsou seniorky.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Důchod v 68? Z užívání penze lidem zbyde několik let klidu, říká expert. Prymula nastínil řešení

    Před 1 měsícem
    Pokud by senioři šli do důchodu v 68 letech, zbyde jim pouze dvanáct let na užití penze, než budou odkázáni na pomoc druhých. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl primář geriatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Tomáš Richter. Ten přiblížil, jak se tělo v procesu stárnutí mění.
     Komentáře
  • Vitalia

    Při záhadné nemoci těhotných jde o hodiny. Lékaři už vědí, že pomůže transfuze plazmy

    Před 1 měsícem
    Zcela zdravá těhotná žena, které zničehonic začnou selhávat orgány. Během několika hodin bojuje o život a může zemřít. Tak vypadá pacientka trpící záhadnou nemocí zvanou trombotické mikroangiopatie. Její záludnost spočívá hlavně v rychlosti, jakou se projeví. Pokud se velmi rychle nezvolí správná léčba, je úmrtnost až osmdesát procent. Šestatřicetiletá Petra neměla během těhotenství vůbec žádné potíže. Přesto se vlastně ze dne na den ocitla na jednotce intenzivní péče, když jí začaly selhávat játra a ledviny a významně se jí změnila srážlivost krve. Po náročné léčbě se ji lékařům pražské Všeobecné fakultní nemocnice podařilo zachránit.
     Komentáře
  • Heroine

    Místo piva divadlo. Přinášíme příběh ženy, pro kterou umění bylo přestat pít

    Před 1 měsícem
    V Česku umírá v důsledku konzumace alkoholu asi 6500 osob ročně. Průměrný Čech či Češka vypije za rok 14,4 litru čistého lihu. Víc zvládnou jen v Litvě a Moldavsku. Smutná čísla dokazují, že Česko je považováno za alkoholovou velmoc. Kdy jindy než v únoru, kdy probíhá kampaň Suchej únor vyzývající k abstinenci, si připomínat osudy těch, pro které je životním uměním přestat pít. Příběh, který vám nyní přinášíme, ukazuje, jak lze překonat své démony.
     Komentáře
Reklama