Zavřít
Ferdinand I. Habsburský

Ferdinand I. Habsburský

Nejnovější články na Seznamu na téma Ferdinand I. Habsburský
  • Deník

    Archeologové objevili v Přerově 500 let staré mince i královský haléř

    Před 2 dny
    Stavba smíšené cyklostezky v ulici Pod Valy umožnila přerovským archeologům podrobný výzkum v této historické části města. Sondy odhalily pozůstatky kuchyňské keramiky ze 16. až 19. století a badatelé pomocí detektoru kovů objevili také pět set let staré mince. Nejvzácnější je nález haléře českého krále Vladislava Jagellonského z let 1471 až 1516.
     Komentáře
  • Novinky

    Brandýský zámek v létě otevře opravené zahrady i skleník. Dojde i na zámeckou zeď

    Před 1 měsícem
    V Brandýse nad Labem v létě skončí rozsáhlá revitalizace zámeckých zahrad, se kterou město začalo loni. Její součástí je zejména obnovení zámeckého skleníku do historizující podoby, výsadba stromů a keřů, zpevnění bastionu, na kterém bude později opět vybudován altán.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Tajemství záměny korunovačních klenotů: Za českým jablkem a žezlem musíte do Vídně

    Před 1 měsícem
    V lednu byly vystaveny a veřejnosti zdarma zpřístupněny české korunovační klenoty – nejcennější poklad naší historie. Lidé na ně čekali ve frontě i několik hodin. Není divu, běžně totiž bývají uloženy na tom nejnepřístupnějším místě Pražského hradu a k vidění bývají jen při zvláštních příležitostech. Málokdo ale ví, že je kolem nich několik tajemství spojených se smrtí a umučením Krista. Pokud jste jejich výstavu nestihli navštívit, nezoufejte. Jejich repliky putují po celé republice.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Luxus v každém detailu. Nejdražší klenoty v Česku jsou k vidění, měla je i Marie Terezie

    Před 2 měsíci
    České korunovační klenoty patří k nejhodnotnějším a nejstřeženějším historickým předmětům, jaké se dnes na našem území nacházejí. Kromě nesmírné hodnoty zlata i drahých kamenů, z nichž jsou vyrobeny, mají také nevyčíslitelnou hodnotu jakožto symbol našich dějin, neboť byly při korunovaci předávány českým králům. Z čeho se jednotlivě skládají?
     Komentáře
  • i60

    Za podzimem do Hvězdy

    Před 5 měsíci
    Podzim mám nejraději z celého roku. Jeho barevnost, kterou vytvářejí odumírající listy. Zetlelé listí šustící pod nohama. Slunce, které nepálí tak jako v létě. Příroda ukládající se k zimnímu spánku. Mám ráda ale i melancholické mlhy a déšť, očistný pro moji duši.
     Komentáře
  • Náš region

    Svatba Anny přivedla Habsburky na český trůn. Sama přitom nevěděla, za koho se provdala

    Před 8 měsíci
    Před 519 lety se narodila Anna Jagellonská, uherská, česká a římská královna, manželka Ferdinanda I. Habsburského. Žena, která na český trůn přivedla Habsburky. Jako…
     Komentáře
  • Deník

    První stavovské povstání: I toto končilo sekáním hlav, kutálely se na Hradčanech

    Před 8 měsíci
    Psal se 20. červenec roku 1547 a na Pražském hradě probíhal soud. Žalováni byli příslušníci českých stavů, kteří vyvolali povstání pro českému králi Ferdinandu I. Habsburskému. Toto povstání začalo v lednu téhož roku a skončilo podobně jako druhé, pozdější a slavnější, jež v roce 1621 završila masová poprava na Staroměstském náměstí. Jen uťatých hlav bylo tentokrát méně a kutálely se po Hradčanském nádvoří.
     Komentáře
  • Pravda24

    Pražský belveder: Renesanční památník královské lásky

    Před 8 měsíci
    Praha je krásné historické město, jež je plné nádherných památek všech možných architektonických stylů. Najdeme zde románské rotundy, gotické chrámy, barokní paláce i památky renesančního slohu. Za nejčistší renesanční památku Prahy je považován Královský letohrádek v zahradách Pražského hradu. Úchvatná stavba není jen důkazem architektonické šikovnosti našich předků, ale především lásky jednoho panovnického páru: krále Ferdinanda I. Habsburského a jeho manželky Anny Jagellonské.
     Komentáře
  • Dotyk

    Co dělali ve středověku nepoctivým trhovcům: Tresty byly strašné i za málo

    Před 8 měsíci
    Kdo chce krást a šidit, cestu si vždycky najde. A to platilo už ve středověku. Ani s časem se to moc nemění, i když tresty dnes jsou vlastně mírnější, než tomu bylo dříve. Těm trhovcům, kteří okrádali, totiž hrozily ve středověku skutečné galeje! Kromě života mohli přijít o ruku nebo být koupáni v kádi v řece.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zikmundovy nevěsty: Habsburkovny čekalo po boku polského krále hlavně příkoří

    Před 8 měsíci
    Plodný svazek rakouského arcivévody a české princezny postupně přivedl na svět patnáct potomků, z toho hned jedenáct ženského pohlaví. Dvě z habsburských sester čekalo manželství s polským králem Zikmundem II.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Grotty, pávi i orloj. Na zámku v Ploskovicích se točilo mnoho českých pohádek

    Před 10 měsíci
    Zámek v Ploskovicích na Litoměřicku z 18. století si velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská vybavila v italsko-čínském slohu jako malé Versailles. Dodnes si jej jako místo pro natáčení vybírají štáby z celého světa.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Před Vídní se roku 1529 bojovalo o křesťanskou Evropu

    Před 11 měsíci
    Dvojí obléhání Vídně tureckými vojsky patří k nejvýznamnějším událostem 16. a 17. století v celém středoevropském prostoru. A dvojí odražení Turků ve své době uhájilo Evropu před další expanzí mocného souseda a v určité míře má implikaci i do dnešní doby. Jak probíhalo první obléhání Vídně v roce 1529? A jakou roli v něm hráli Češi?
     Komentáře
  • Krajské listy

    Staroměstská exekuce. Osudy 27 obětí v hutné knize Jana Kiliána

    Před 1 rokem
    UKÁZKA V ČLÁNKU Kniha Povstalci a odsouzenci čtenáři vůbec poprvé - přehledně, formou biogramů, nabízí seznámení se životními osudy sedmadvaceti ´českých pánů´, kteří ztratili život před čtyřmi sty lety při staroměstské exekuci 21. června 1621 za účast na protihabsburském povstání.
     Komentáře
  • Deník

    Proč chodí Mikuláš v předvečer svého svátku? Protože den začínal setměním

    Před 1 rokem
    Jsou to takové drobné sváteční záhady – byť si máme narození Ježíška připomínat podle západní křesťanské tradice 25. prosince, Štědrý večer slavíme již o den dříve. Také Mikuláš obchází rodiny už v předvečer svého svátku. Čím to je?
     Komentáře
  • Dotyk

    Potupná smrt Ludvíka Jagelonského v bitvě u Moháče: Takhle by král umřít neměl!

    Před 1 rokem
    Ludvík Jagelonský se ujal vlády v jeho pouhých deseti letech. V Čechách moc nepobýval, nepřirostly mu k srdci, ale přesto jeho smrt změnila velmi výrazně osud nejen českých zemí, ale i celé Evropy. Nešťastná bitva u Moháče se zapsala do dějin, stejně jako králova nedůstojná smrt v bažině.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Nerovnorodý sňatek císařova syna: Tajná svatba Ferdinanda a Filipíny

    Před 1 rokem
    Ze svého manželství s Annou Jagellonskou měl Ferdinand I. Habsburský patnáct dětí. Když roku 1564 umíral, bylo živých ještě třináct z nich – deset dcer a tři synové. Ovšem ze svých dvou nejstarších mužských potomků byl císař poněkud nešťastný – jeden jevil sklon tolerovat nekatolíky a druhý žil v utajovaném svazku s měšťankou.
     Komentáře
  • Travel Adventure

    Kam vyrazit při návštěvě Pardubic

    Před 1 rokem
    Pardubice, sice nepatří k nejčastějším dovolenkovým cílům českých ani zahraničních turistů, ale všichni, kdo do Pardubického kraje zavítali, nám jistě dají za pravdu, že je to velká škoda.
     Komentáře
  • Náš region

    V Praze se císaři poklonil slon. S ním přišla i standardizace výroby základních potravin

    Před 1 rokem
    Císař Maxmilián II. vydal 20. Února 1570 nařízení, podle kterého měly být v Praze základní potraviny prodávány na váhu a za pevné ceny. Praha tehdy očekávala zvýšení poptávky v souvislosti s velkolepými oslavami, přišel ale zásobovací kolaps.
     Komentáře
  • Novinky

    Kouřimi se za Přemyslovců obávala i vládnoucí Praha

    Před 2 roky
    Kouřim je v mnoha ohledech unikátní. Má jedno z nejlépe dochovaných opevnění v tuzemsku a jako jediné získalo i status národní kulturní památky. Jde údajně i o nejstarší české město, bývalo tu hradiště Zličanů, které nakonec zlikvidovali expandující Přemyslovci. Ti se s nikým nepárali, rod nabíral na síle, a bez krvavých žní na okolních državách by nepoložil základy českého státu.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jaká byla světla a stíny doby pobělohorské

    Před 2 roky
    Bílá Hora aneb tři sta let jsme pod Habsburky úpěli, ovšem toto klišé se už dávno mezi moderními historiky nenosí. Slyšel jsem názor, že vlastně léta 1620 – 1781 snesou srovnání s komunistickou diktaturou po roce 1948. Jistě, základní shodný znak se dá na první pohled najít, a tím je nadvláda jedné ideologie, která krutě potlačovala ty, jež se jí nechtěli přizpůsobit. Je proto směšné a pokrytecké, když komunisté kritizují rekatolizaci a sami si počínali často ještě hůř.
     Komentáře
  • Náš region

    Dačický nebyl žádný tendenční kronikář. Byl dosti bohatý na to, aby se nemusel podbízet mocným

    Před 2 roky
    Věčně žíznivé hrdlo, a pohled na dno konvice s vínem. Kord, který neměl šanci zrezivět, stejně jako klíče ke komůrkám, všech počestných paní i cudných panen na Horách Kutných. Bouřlivák a milovník života, u kterého se groš neohřál. Na druhou stranu vzdělaný a sečtělý muž, který nám zanechal svoje zápisky, jako jedinečné svědectví doby renesance. Mikuláš Dačický z Heslova.
     Komentáře
  • Drbna

    Restauraci Lví dvůr u Hradu získala Top Hotels Group. Zaplatí méně než předchozí nájemce

    Před 2 roky
    Restauraci Lví dvůr v těsné blízkosti Pražského hradu získala do pronájmu od Správy pražského hradu (SPH) společnost Top Hotels Group. Do výběrového řízení se přihlásila jako jediný zájemce. Podle deníku Blesk, který dnes na smlouvu upozornil, zaplatí firma za pronájem restaurace a jejího vybavení do konce října 2023 celkem 2,7 milionu korun. Obdobnou sumu podle deníku platil předchozí nájemce Lvího dvora za každý rok.
     Komentáře
  • Náš region

    Vdala se a nevěděla za koho. Svatba Anny přivedla Habsburky na český trůn

    Před 2 roky
    Před 517 lety se narodila Anna Jagellonská, uherská, česká a římská královna, manželka Ferdinanda I. Habsburského. Žena, která na český trůn přivedla Habsburky. Jako dvanáctiletá byla provdána za vnuka Maxmiliána Habsburského, přitom ale ani ona sama nevěděla, za kterého.
     Komentáře
  • Náš region

    Repliky korunovačních klenotů od legendy mezi šperkaři budou k vidění na Lounsku

    Před 2 roky
    Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku vystaveny repliky českých korunovačních klenotů. Návštěvníci uvidí i repliku středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se pomyslně, po čtyřech stoletích setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem.
     Komentáře
  • České noviny

    Na Lounsku budou k vidění repliky českých korunovačních klenotů

    Před 2 roky
    Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku vystaveny repliky českých korunovačních klenotů. Návštěvníci uvidí i repliku středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se pomyslně, po čtyřech stoletích setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem. V tiskové zprávě o tom dnes za zámek informoval Vladimír Jakub Mitura.
     Komentáře
  • Žena-in

    Legenda o lásce: Barbara Radziwiłłówna a Zikmund II. August

    Před 3 roky
    Oženit se z lásky? Pro členy vládnoucích rodů, zejména pak následníky, něco přímo nemyslitelného! Sňatky se uzavíraly z čistě dynastických zájmů, a když se náhodou dostavily sympatie či dokonce láska, byl to takový krásný bonus…
     Komentáře
Reklama