Zavřít
Jindřich IV.

Jindřich IV.

Nejnovější články na Seznamu na téma Jindřich IV.
  • Memento Historia

    Paříž stojí za mši: fascinující osud prvního Bourbona na francouzském trůnu

    Před 1 měsícem
    Rod Valois vládl Francii po velkou část středověku a několik století byli jeho členové nejvlivnějšími lidmi v Evropě. Když se Jindřichu II. narodili tři synové, zdálo se, že pokračování rodu je zajištěno a není se čeho bát. Opak byl všech pravdou – na trůn už čekal jiný rod, který později přivedl Francii k největší slávě a rozkvětu. Za francouzskými hranicemi v malinkém království jménem Navarra seděl král Jindřich a trpělivě vyčkával na svou hvězdnou chvíli. Pocházel z rodu Bourbonů.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Ponížení u Canossy. Bosý císař stál tři dny na mraze, než mu papež odpustil

    Před 3 měsíci
    Cesta do Canossy byla zdrcujícím úspěchem středověké papežské politiky. Nejenže papež Řehoř VII. donutil římského krále Jindřicha IV., aby mu ustoupil. Dosáhl i králova naprostého ponížení: když Jindřich přijel v kajícnickém rouchu žádat o odpuštění, nechal ho papež tři dny čekat před branami.
     Komentáře
  • Lifee

    Nejpodivnější anglické zákony: Alžběta II. vlastní všechny velryby a sviňuchy, rozhoduje i o osudu úlovku

    Před 4 měsíci
    Historie pozná spoustu zákonů, které se vzpírají zdravému rozumu. Ale úplně nejhorší na tom je to, že někdy přetrvaly v platnosti i stovky let. Věděli jste třeba, že některé druhy ryb v britských vodách patří královně Alžbětě II.? Pokud je ulovíte, měla by se o tom dozvědět...
     Komentáře
  • Jindřichohradecký deník

    Peníze na opravu jakubského kostela zmizely. Zůstala jen vypáčená kasička

    Před 5 měsíci
    Jindřichohradečtí policisté pátrají po neznámém zloději, který v neděli odpoledne v době od 14.35 až 14.50 hodin na jindřichohradeckém zámku vypáčil kasičku s finanční sbírkou.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak to vypadá, když se vymítá ďábel vědeckými metodami. Nebohá Marthe to zažila

    Před 5 měsíci
    V 90. letech 15. století byla Marthe Brossier v tehdejší Francii poměrně slavnou osobností. V jejích dvaceti letech ji posedli démoni, a aby se její rodina obohatila, jezdila s ní od města k městu a svou chloubu ukazovala všem, kdo měli zájem. Sám král Jindřich IV. dal nakonec příkaz démony z Marthina těla a mysli vymýtit.
     Komentáře
  • Dotyk

    Chléb z lidských kostí: Výraz zoufalství 16. století, po němž lidé umírali

    Před 7 měsíci
    Pohádku o Honzovi, tedy Jackovi a fazolovém stonku známe z angličtiny všichni, jelikož je jednou z nejznámějších. Objevuje se v ní i obrova říkanka, v níž chce rozemlít kosti smrtelníka na chleba. A ono nejde jen o fantazii, chleba z lidských kostí skutečně existoval.
     Komentáře
  • Super

    4 královské svatební noci, které skončily fiaskem: Takový vstup do manželství byste nejspíš zažít nechtěli

    Před 8 měsíci
    Napříč historií bylo uzavírání sňatků pro panovníky spíš obchodní transakcí. Mnohdy se páry viděly u oltáře úplně poprvé, a to není zrovna dostatek času na to, aby přeskočila jiskra. Není tedy divu, že pro ně pak byla svatební noc spíš peklem. Podívejte se, kteří měli tu smůlu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Čtvrcení koňmi: Exemplárně krutý trest pro francouzského královraha

    Před 9 měsíci
    Za obzvláště těžké zločiny se v minulosti udílely obzvláště kruté tresty. Jedním z nich bylo roztrhání koňmi, kdy byl odsouzenec přivázán za končetiny ke čtyřem koním, kteří se pak vydali do různých stran. Výkon trestu nebyl pro popravčího tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Naopak vyžadoval precizní přípravu.
     Komentáře
  • Jezdci

    Koně ve filmu s Romanou Hájkovou. Při výcviku musí kůň člověku věřit

    Před 10 měsíci
    Romana Hájková se specializuje na drezurní přípravu jezdců a na výcvik filmových koní, do kterého spadá i procházení ohněm a inscenace bitev. Také natáčela s mnoha známými osobnostmi, z nichž největší dojem na ni udělal Bradley Cooper.
     Komentáře
  • Super

    4 nejhorší svatební noci v historii: Těmto panovníkům zážitky z manželského lože závidět nebudete

    Před 10 měsíci
    Uzavírání sňatků v královských rodinách je dodnes věcí velmi veřejnou a není tajemstvím, že tomu v minulosti bylo obdobně, i co se týče svatebních nocí. Vzhledem k tomu, že se ale málokdy panovníci a panovnice brali z lásky a dost často se před oltářem potkali se svými protějšky úplně poprvé, nebyly pro ně takové noci žádnou hitparádou. A pro některé byly doslova hororem, jak se dočtete na následujících řádcích.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Hollywoodská noc ČNSO vytvořila v Obecním domě neprostupnou hlukovou stěnu

    Před 1 rokem
    Ve čtvrtek 15. července 2021 odehrál Český národní symfonický orchestr v pražském Obecním domě program sestavený z legendárních melodií filmové hudby.
     Komentáře
  • Tiscali

    Přežil sedmnáct atentátů, poosmnácté už štěstí neměl

    Před 1 rokem
    Byl sice „nejkřesťanštějším králem Francie“ (rex christianissimus), fanatickému katolíkovi se ale zdál být příliš umírněný. Proto musel Jindřich IV. přesně před 411 lety zemřít rukou atentátníka.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel emeritní rektor brněnské JAMU Alois Hajda

    Před 1 rokem
    Ve věku dvaadevadesáti let zemřel v sobotu emeritní rektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Alois Hajda. Na svém Facebooku o tom v neděli informovala akademie. Téměř 20 let byl s vynucenou přestávkou režisérem činohry brněnského Národního divadla, jako pedagog působil na divadelní fakultě JAMU a v letech 1997 až 2003 byl jejím rektorem.
     Komentáře
  • Žena-in

    Opičí moč s pivem, mravenčí zadečky nebo rozemletý roh z nosorožce: Afrodiziaka, po kterých vás (možná) přejde chuť

    Před 1 rokem
    Sexualita byla a je motorem mnoha událostí. Je stará jako lidstvo samo, podobně jako touha podpořit intenzitu prožitku a prodloužit výkon. K tomu sloužily i nejrůznější prostředky, slibující často až zázračné účinky. Nad některými zůstává rozum stát, jiné najdete v každé domácnosti. Čím vším lze podpořit vášeň a co byste určitě nechtěli zkusit?
     Komentáře
  • České noviny

    Svěcený oslavil výročí narození Piazzolly streamovaným koncertem

    Před 1 rokem
    Houslový virtuos Jaroslav Svěcený s hosty streamovaným koncertem z velkého sálu Novoměstské radnice v Praze oslavil dnes 100. výročí narození Ástora Piazzolly. Koncert konaný za přísných protiepidemických opatření bez publika pouze za přítomnosti necelé desítky zástupců médií byl prostřednictvím sociálních sítí přenášen do 12 zemí včetně tří latinskoamerických, kde stál argentinský rodák u zrodu nového stylu nazvaného tango nuevo.
     Komentáře
  • Náš region

    Císař Rudolf II. byl figurkou v rukou intrikánů. Jeho nemoc ho dohnala k šílenství

    Před 1 rokem
    Historie se občas opakuje, jako kdyby si říkala, že opakování je matkou moudrosti. Nepomáhá to. Lidé chyby sice opakují, ale nepoučí se z nich. Václav IV. a mladší bratr Zikmund, Rudolf II. a mladší bratr Matyáš. Obě bratrské dvojice dělí dvě století. V podstatě měli stejné osudy. Neschopnost a pasivita, kterou střídaly manické záchvaty aktivity na straně vládnoucích. A u těch mladších energičnost, cílevědomost, ale i bezohlednost a tvrdost v jednání, které jdou přes mrtvoly.
     Komentáře
  • Lifee

    Jindřich IV. Francouzský: Jeho svatba se zvrhla v masakr, ulicemi tekla krev desítek tisíc lidí

    Před 1 rokem
    Před 467 lety se narodil Jindřich IV. Francouzský. Měl být jen dalším bezvýznamným princem, který bude politické dění sledovat spíše z uctivé dálky. Když si ale bral svou nastávající ženu Markétu z Valois, která ho vůbec nechtěla a vdala se za něj jen z čistě pragmatických důvodů, strhla se během jejich svatby krvavá řež.
     Komentáře
  • Deník

    Kostel ve Výsluní si zahraje ve fantasy sérii. Ta se přirovnává ke Hře o trůny

    Před 2 roky
    Kolo času se otáčí, věky přicházejí a odcházejí a zanechávají za sebou vzpomínky, které se mění v pověsti. To je rámec, ve kterém se odehrává velkolepá fantasy sága The Wheel of Time, česky Kolo času, jíž chtějí filmaři převést do seriálové adaptace. Scény pro ni našli i na Chomutovsku. Natáčeli v kostele sv. Václava ve Výsluní.
     Komentáře
  • Náš region

    U Hohenmölsenu nad Halštrovem bojoval pravý římský král proti nepravému. Bez českého knížete se to neobešlo

    Před 2 roky
    Koncem 11. století by se zřejmě v Evropě nenašel významnější konflikt, do kterého by se nezamíchal český kníže Vratislav II., později náš první, i když nedědičný, král. Jak k tomu došlo?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Edikt nantský: Dokument, který dal hugenotům náboženskou svobodu

    Před 2 roky
    Když se protestantu Jindřichu IV. otevřela cesta k francouzské královské koruně, blýskalo se na lepší časy také hugenotům.
     Komentáře
Reklama