V Praze je mnoho podniků, které prosperují a jen tak bez ohlášení je zde téměř nemožné si sednout. Důkazem je například pivnice U Zlatého tygra, která má často rezervované kompletně všechny stoly na týdny dopředu. Komu nechutná pivo a je raději na kvalitní zákusek s kávou, patrně mu neunikl fenomén cukrářky Ivety Fabešové.
Čím se řídí tok živin ve vodních ekosystémech, jak může studium řas pomoci chladícím systémům v Temelíně, případně co formovalo současnou psanou i mluvenou češtinu? Za dlouholetý úspěšný výzkum ocenila Akademie věd ČR v pondělí šest vědců a vědkyň.
V dnešní epizodě se podíváme na lázeňské město Teplice, které patří k jednomu nejkrásnějších na severu Čech, ukážeme vám například, kde bydlel Josef Dobrovský a další kuriozity. Nechte se inspirovat dnešním Tipem na výlet!
Letošní návštěvnickou sezonu zahájil lesní zámek Kozel nedaleko Plzně. Součástí klasicistního zámku je i unikátní pětatřicetihektarový park. Návštěvníky zámek kromě svých interiérů zve také…
V typicky aprílovém počasí, v němž se střídaly sněhové přeháňky se sluncem prosvěcujícím přes mraky, si našly cestu do klasicistního zámku desítky lidí, další přišli do pětatřicetihektarového zámeckého parku.
Návštěvnickou sezonu zahájil dnes lesní zámek Kozel nedaleko Plzně. V typicky aprílovém počasí, v němž se střídaly sněhové přeháňky se sluncem prosvěcujícím přes mraky, si našly cestu do klasicistního zámku desítky lidí, další přišli do pětatřicetihektarového zámeckého parku, řekl ČTK kastelán Jan Polívka. Podobné počty lidí přišly na začátku dubna i v předchozích letech. Návštěvníky zámek kromě svých interiérů láká také do jízdárny na výstavu Svobodní zednáři na Plzeňsku - 100 let lóže Josef Dobrovský.
Pravost legendárních rukopisů Královédvorského a Zelenohorského (RKZ) zkoumal v 60. letech spisovatel Miroslav Ivanov, který je v knize Tajemství RKZ označil za podvrh. Do zkoumání však zasáhla Státní bezpečnost.
Novinář, překladatel, disident a politik Luboš Dobrovský by 3. února oslavil devadesáté narozeniny. „Nikdy jsem neměl pocit, že to, co dělám, je odboj,“ řekl Paměti národa ve svých vzpomínkách.
Přirozenou součástí dnešní češtiny se stala slova jako vzduch, touha, divoch, předmět, vražda, chuť nebo vyzvědač. Málokdo si přitom vzpomene, že se tyto a mnohé další výrazy zrodily v hlavě obrozence Josefa Jungmanna (1773–1847) a že jejich cesta do běžného slovníku Čechů a Moravanů byla předlouhá.
Jan Werich patří mezi české divadelní a filmové legendy. Vždyť kdo by neznal klasiky Peníze nebo život a Císařova pekaře. Ale neméně zajímavé bylo i soukromí Jana Wericha. Věděli jste, že jej měl strašit duch předního českého obrozence Josefa Dobrovského?
Cukroví, koledy, jmelí. A samozřejmě pohádky. Bez tohoto si většina z nás neumí Vánoce představit. Už od roku 1993 má na každý Štědrý večer Česká televize připravenou vždy novou celovečerní pohádku. Dokážete je dát všechny dohromady? A která je ta vaše nej? Pojďme si je všechny připomenout, ať víte, z čeho vybírat.
Tohle kouzelné místo známe většinou z fotek šarmantního starého pána s doutníkem. Při procházce jižní parkovou částí romantické Kampy dům nemůžete minout. Přestože je klasicistní vila nejčastěji spojována se jménem Jana Wericha, nikdy mu skutečně nepatřila.
Otázka, kdy a kde poprvé zaznělo současné pojmenování naší kotliny a zároveň nás všech příslušníků českého národa je dozajista více než zajímavá. Stejně tak zajímavá, jako zjištění, kde všude ještě žijí potomci našeho nejslavnějšího rodu – Přemyslovců.
Už od 19. století patří obava z myšlenkové konfrontace s okolním světem k základní výbavě myšlení po česku. Ze vzdělanosti a nadnárodního rozhledu Josefa Dobrovského a Františka Palackého, z nichž každý ovládal více než deset cizích jazyků, nezůstalo nic.
Český vlastenec, přítel Josefa Dobrovského a Josefa Jungmanna i učitel, který miloval češtinu a snažil se ji dostat do všech oblastí, včetně Moravy a Slezska. To je D. F. Kynský. Jak vlastně žil a jaký byl jeho konec? Některé informace totiž nasvědčují, že byl zavražděn, jiné, že si vzal život sám. Otázkou je, kde je pravda.
Zítra uplyne 95 let od chvíle, kdy u nás vešel do praxe „ústavní zákon jazykový“. Počínaje třetím únorem 1926 se čeština v mladé Československé republice konečně stala úřední řečí.
Návštěva obou míst se nechá lehce zvládnout v jediném dnu. Čakovice sice spadají ještě do území hlavního města (Praha 9), ale Měšice se nacházejí severovýchodním směrem, zhruba 15 km od centra a patří již do katastru Praha-východ ve Středočeském kraji.
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z nejvýznamnějších českých básníků a překladatelů 20. století. Básník Josef Hora jej nazval "alchymikem slova".
Duševní choroby a poruchy provázely lidstvo odnepaměti. Devatenácté století v přístupu k nim znamenalo zlom. Ne náhodou je nazýváno stoletím azylů – léčeben. Právě v tehdejších, dobově řečeno, blázincích se zrodila dnešní psychiatrie. Nemocní pozvolna opouštěli rodinné lékaře a léčili se ve specializovaných ústavech. Ne ovšem všichni.
„Když jsem já šel tou Putimskou branou, dívaly se dvě panenky za mnou,“ zpívá se ve známé lidové písni. „Stojí Putimská brána v Písku ještě dnes?“ zeptal se před časem moderátor Aleš Háma soutěžícího ve vědomostní soutěži Kde domov můj.