Zavřít
Josef II.

Josef II.

Nejnovější články na Seznamu na téma Josef II.
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Pardubické krematorium je výjimečná stavba postavená v rondokubistickém stylu

    Před 10 hodinami

    ·

    3 minuty

    Pardubické krematorium je národní kulturní památkou. V těchto dnech si připomíná sté výročí své existence. Unikátní stavba na první pohled jako krematorium ani v nejmenším nevypadá. Pestrobarevná budova je dominantou pardubického centrálního hřbitova. A mnozí ji jistě znáte. Stala se totiž místem, kde režisér Juraj Herz natáčel slavný film Spalovač mrtvol s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.
     Komentáře
  • Životy slavných

    10 min

    Podcast
    Jak Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler utekli z Osvětimi a řekli světu pravdu o továrnách na smrt

    Před 1 dnem

    ·

    10 minut

    7. dubna 1944 se dvěma odvážným slovenským židům, Alfrédovi Wetzlerovi (25) a Rudolfovi Vrbovi (19) podařilo neskutečné – dokázali zosnovat plán na útěk z koncentračního tábora v Osvětimi, který se jim povedlo i realizovat. Ač se to zdá neuvěřitelné, nedělali to pro sebe, ale pro to, aby podali světu šokující zprávu o existenci nacistických vyhlazovacích táborů a o hrůzách, které se v osvětimské továrně na smrt dějí. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Poznejte krásy rodiště sv. Jana Nepomuckého. Město Nepomuk má zajímavou historii i památky

    Před 2 dny

    ·

    3 minuty

    Město Nepomuk na jižním Plzeňsku je známé zejména díky tomu, že se tam ve 14. století narodil svatý Jan Nepomucký. Upomínky na něj najdete dodnes po celém městě, ale i v blízkém okolí. Odkazy svatého Jana a také svatého Vojtěcha jsou zde otisknuty do krajiny v podobě nejrůznějších památek.
     Komentáře
  • Životy slavných

    12 min

    Podcast
    Hannibal Barkas: Kartaginský vojevůdce, který se slony přešel Alpy

    Před 8 dny

    ·

    12 minut

    Před 2239 lety, 24. června roku 217 před naším letopočtem se u Trasimenského jezera severně od Říma odehrála jedna z největších bitev tzv. druhé punské války mezi Kartágem a Římem. Kartaginský generál Hannibal Barkas tady překvapivým útokem za zálohy úplně zdecimoval třicetitisícovou římskou armádu. A přestože celou válku vyhrál po dlouhých sedmnácti letech bojů Řím, samotný Hannibal se stal pro celé generace jeho obyvatel noční můrou a symbolem do té doby netušeného pocitu ohrožení. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
     Komentáře
  • Jakub Lamač
    naSeznam Médium

    K čemu máme matriky?

    Před 11 dny
    Matriky jsou středověký koncept správy dat, ale my je používáme jako centrum úředních úkonů i dnes. Jak obstojí správa matriky v dnešní digitální době?
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Po 15 letech skončila obnova kláštera v Nové Pace. Nově tu vzniklo komunitní centrum a denní stacionář

    Před 19 dny
    V Nové Pace na Jičínsku skončila patnáctiletá obnova a rekonstrukce bývalého kláštera. Za 130 milionů korun tu vzniklo komunitní centrum a také denní stacionář. V minulosti tu fungovala nemocnice. Ta však zanikla a prostor se stal nevyužitým.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Sbíráte ovoce ze stromů od silnice? Může vás to přijít draho!

    Před 20 dny
    Ovoce od silnice patří k Česku. Ovocné stromy dodávají typický výraz naší krajině, lemují silnice na řadě míst. Volně rostoucí stromy však v hodně lidech vyvolávají pocit, že nikomu nepatří, a proto je ovoce na nich volně k rozebrání. Jiní pak před ovocem od silnice pro změnu varují. Prý se jím můžete otrávit? Tak, jak to s nimi je?
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Tetín patří k nejstarším obcím u nás. Je to významné poutní místo se třemi kostely a zříceninou hradu

    Před 20 dny
    Pojďme se společně podívat do obce Tetín, jejíž kořeny sahají až do paleolitu. Její počátky jsou spojované podle pověstí s Krokovou dcerou Tetou a s historicky doloženými prvními Přemyslovci – svatou Ludmilou. Tetín leží asi tři kilometry pěší chůze od centra Berouna. A protože nabízí několik pamětihodností a přírodních zajímavostí, milovníci turistiky (pěší, na kole či autem) si sem mohou udělat jednodenní výlet.
     Komentáře
  • Životy slavných

    12 min

    Podcast
    Josef II. Neoblomný reformátor, který navzdory dobrým úmyslům neuspěl

    Před 22 dny

    ·

    12 minut

    Císař Josef II. (1741–1790), nejstarší syn Marie Terezie, jehož desetiletá doba panování se nazývá josefinismus nebo osvícenský absolutismus, vydává převratné reformy a výnosy jak na běžícím pásu – často měly za následek dalekosáhlé kulturně-politické a sociální změny. Tolerančním patentem uvolnil náboženské poměry v zemi (které od porážky na Bílé hoře připomínaly katolickou diktaturu) nebo jiným výnosem zrušil nevolnictví (což pro změnu ovlivnilo demografii země, odstartovalo průmyslovou revoluci i dobu národního obrození). ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
     Komentáře
  • Objevím

    Chrám v Panenském Týnci vám nabídne opravdový duchovní zážitek

    Před 24 dny
    Nedokončený chrám v Panenském Týnci pochází z období 14. století. A už po staletí k sobě přitahuje léčitele, psychotroniky, ale i umělce. Nachází se zde prý totiž velice spirituální místo s obrovskou energií, které léčí.
     Komentáře
  • Marianne

    Rozhovor: Krajina má pevný řád, říká Ing. Kamila Krejčiříková

    Před 1 měsícem
    Než přišel člověk, znamenala boj přirozeného ekosystému s podnebím, přírodou, dobou. Poté nastala bitva přirozeného ekosystému s umělým, který člověk řídí. Civilizace zasáhla; lidé dokážou krajinu zbídačit i povznést. Krajinářská architektka Ing. Kamila Krejčiříková jí vrací smysluplné vyznění.
     Komentáře
  • Žena-in

    Marie Alžběta byla nejkrásnější dcerou Marie Terezie, a přesto se nakonec nevdala

    Před 1 měsícem
    Rakouská panovnice Marie Terezie byla milující, leč přísnou matkou. Po svých dětech požadovala poslušnost, zbožnost a kázeň. Z Marie Alžběty však byla poněkud nešťastná. Dívenka byla rozpustilá, neposlušná a ironická. Neustále se chichotala a vymýšlela různá alotria. Vyrostla v koketní, ješitnou a marnivou slečnu, která si své krásy byla dobře vědoma…
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Za mumiemi až do Egypta? Ale kdepak, v podhůří Šumavy jich mají téměř čtyřicet

    Před 1 měsícem
    Když se řekne mumie, každému se ihned vybaví daleká africká země, která byla tímto způsobem uchovávání svých mrtvých proslulá. V Klatovech však mají díky unikátnímu systému větracích šachet 38 zachovalých mumií. A vidět je můžete i vy.
  • Kristina Kidogo
    naSeznam Médium

    Tragický osud Isabelly Parmské. Manželka Josefa II. vynikala v matematice a milovala jeho sestru

    Před 1 měsícem
    „Každý den začínám myšlenkami na tebe,“ vyznává v dopise Isabella Parmská, manželka rakouského arcivévody Josefa. Láskyplná slova ale nejsou adresovaná zamilovanému manželovi, ale jeho sestře, arcivévodkyni Marii Kristině.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    10 000 mrtvých a raněných a nepřítel nikde: Nejkrvavější bitva, k níž vlastně nedošlo, byla tragickou fraškou

    Před 1 měsícem
    Císaře Josefa II. si pamatujeme hlavně jako úporného reformátora beze smyslu pro humor, který chtěl za každou cenu vystoupit ze stínu své matky, císařovny Marie Terezie. Platilo to i pro oblast, kde bychom to na první pohled nečekali, a to válečnictví.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Brno se chlubí novým uměním. Před radnicí má obří kužely, které dělají mlhu

    Před 1 měsícem
    Novou pozoruhodnost má největší moravské město, které si udělalo radost uměleckým prvkem. Před budovou Nové radnice vyrostly tři zelené kužely, z nichž teče voda. Město si od novinky slibuje, že na padesát let lidi osvěží a oživí prostor Dominikánského náměstí.
     Komentáře
  • Marianne

    Tradice: Za proroky povětrnosti

    Před 1 měsícem
    Meteorologie musela o své místo na slunci dlouho bojovat. K její dnešní popularitě přispěla i móda veřejně přístupných povětrnostních sloupků, které se od 19. století stavěly po celé Evropě. Kolik se jich zachovalo v Česku?
     Komentáře
  • Opera Plus

    Mistři byli na Festivalu Krumlov maximálně zaměřeni na profesionální souhru

    Před 2 měsíci
    Josef Špaček, náš přední houslista a Miroslav Sekera, klavírní virtuos a kdysi malý Amadeus, vystoupili dne 25. července 2023 na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově. A udělali posluchačům radost. Svým mistrovstvím, pokorou, úsměvem a dobrou náladou. Zahráli sonátu pro housle a klavír L. Janáčka, Divertimento I. Stravinského, suitu E. W. Korngolda a sonátu S. Prokofjeva. Za standing ovation pak přidali tři přídavky.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    TIP NA VÍKEND: Poutníci zamíří do Staré Vody. Zaniklou obec na Libavé připomenou i jízdy kočárem

    Před 2 měsíci
    Na poslední červencový víkend připadá hlavní program třídenní anenské pouti, jejímž středobodem je kostel svaté Anny a Jakuba Většího ve Staré Vodě nedaleko města Libavá. Anenská pouť má mimořádně dlouhou tradici, nabídne mimo bohoslužeb také jízdu historickým kočárem zaniklou vesnicí či benefiční koncert. Kostel na hranici vojenského újezdu opravují desítky let dobrovolníci.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Před radnicí v Brně slavnostně odhalí zelené kužely. Parádu budou dělat padesát let

    Před 2 měsíci
    S velkou zvědavostí chodí lidé kolem brněnské radnice, kde se na tamějším Dominikánském náměstí nachází modrá plachta. Za igelitem se ukrývá umělecké dílo, mlžící zelené kužely. Pracovníci dokončili instalaci a finišují s posledními úpravami, aby se Brňané za několik dní mohli osvěžit.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Masakr portugalské šlechty začal kvůli milence. Krutost na popravišti znechutila celou Evropu

    Před 2 měsíci
    Slavný proces s Távorovými šokoval panovníky celé tehdejší Evropy. Na popravišti měly skončit i děti.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Slavný zpěvník královny Elišky Rejčky lze vidět na Špilberku. Výstava nabízí i další unikát

    Před 2 měsíci
    Dcera polského krále, manželka Václava II. a následně Rudolfa Habsburského. Královna česká a polská a už v osmnácti letech i dvojnásobná vdova. Dědička velkého jmění. Podnikavá, nekonvenční žena. Milenka šlechtice Jindřicha z Lipé. To vše byla Eliška Rejčka, kterou mimo jiné proslavil antifonář neboli liturgický zpěvník, který nechala zhotovit.
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    V lese u Habří se skrývá torzo kostela. Postavili ho u zázračné studánky

    Před 2 měsíci
    V malé obci Habří na Českobudějovicku mají památku, která je spojena s legendou o kouzelné vodě. Kostel sv. Víta nad obcí postavili v roce 1644. Dnes ho připomíná už jen torzo kamenné zdi, památkáři ho vedou od roku 1864 jako zříceninu. O poutním místě, jeho historii, novostavbě kapličky a údajném zázračném prameni se Deník pokusil zjistit víc.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Město Sázava bylo v raném středověku centrem cyrilometodějské tradice. Obdivovat se tu můžete Sázavskému klášteru

    Před 2 měsíci
    V údolí stejnojmenné řeky lež v okrese Benešov město Sázava. První stopy osídlení této oblasti spadají už do doby mladší doby kamenné. V eneolitu (doba měděná nebo také pozdní doba kamenná) se tu na kopci Bílém kameni (456 m) těžil krystalický vápenec neboli mramor, z něhož tehdejší lidé opracovávali  ozdobné předměty. Ty patří k nejstarším evropským příkladům pravěké těžby i obchodování, protože byly objeveny až 400 kilometrů od lomu. Nejvýznamnější zdejší památkou je Sázavský benediktinský klášter z 11. století, jenž byl centrem slovanské liturgie. A nedaleko města Sázava stojí i zřícenina středověkého hradu Talmberk. O důvod více, abyste si sem udělali výlet.
     Komentáře
  • Historie Plus

    26 min

    Podcast
    O výstavbě pevnosti Josefov rozhodl císař Josef II

    Před 2 měsíci

    ·

    26 minut

    Společně se sesterskou pevností Terezín měly bránit útokům z Pruského království. Výstavba Josefova začala v roce 1780 a skončila 1790. Pracovalo na ní asi 12 tisíc dělníků a jen pro představu - na její valy, bastiony, raveliny, ale taky podzemní chodby padlo asi 350 milionů tun cihel. Více v dnešní Historii Plus Kateřiny Havlíkové.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Marie Terezie byla obdivuhodná panovnice, jejíž reformy ovlivnily životy na celá staletí. Porodila 16 dětí, musela bojovat o území i s nemocí

    Před 2 měsíci
    Marie Terezie, jedna z nejvýznamnějších panovnic v dějinách Rakouska, byla ženou neobyčejné síly a odhodlání. Kromě politických úspěchů byla také matkou 16 dětí a musela bojovat s mnoha zdravotními problémy.
     Komentáře
  • Historie Plus

    26 min

    Podcast
    Velehrad léta Páně 1985

    Před 2 měsíci

    ·

    26 minut

    Československá socialistická republika byla v polovině 80. let státem s pevně působícím diktaturním režimem. Mezi zeměmi takzvaného východního bloku bylo Československo snad nejvěrnějším spojencem Sovětského svazu a nic nenasvědčovalo tomu, že by tomu mělo být jinak.
     Komentáře
  • Za Plzní

    Na zámek Kozel přijede císař

    Před 2 měsíci
    Plzeňští šermíři zvou do roku 1789. Hrabě Černín právě dostavěl svůj lovecký zámek Kozel nedaleko Šťáhlav a to je třeba řádně oslavit. Právě na zámečku se tak chystá barokní slavnost se šermíři, kejklíři, tanečnicemi a hudebníky. Císař na Kozlu – barokní slavnost se uskuteční 5. a 6. července 2023.
     Komentáře
  • Deník

    Komnaty opočenského zámku okrášlí květinové vazby. Připomenou knížecí svatbu

    Před 2 měsíci
    /FOTO/ Už 14. ročník prohlídek zámku provoněných bohatými květinovými vazbami si mohou vychutnat návštěvníci opočenského renesančního skvostu o svátcích 5. a 6. července mezi 9. a 17. hodinou.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Město Úštěk je nejmenší městskou památkovou rezervací v České republice. Pyšnit se může gotickými měšťanskými domy

    Před 2 měsíci
    Asi sedmnáct kilometrů od Litoměřic leží na rozhraní Českého středohoří a Kokořínska město Úštěk. Kdo má rád městkou turistiku, během níž si prohlíží zajímavé historické pamětihodnosti, je Úštěk zajímavým místem k navštívení. A nejen samotné město, ale také i jeho okolí nabízí příležitost zde strávit čas procházkami.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Pražské policii je 240 let. Za jejím vznikem stála zoufalá bezpečnostní situace v metropoli

    Před 2 měsíci
    Píše se rok 1783. Habsburská monarchie před třemi lety pochovala a ve vší úctě se rozloučila s velkou císařovnou Marii Terezii. V čele obrovské říše ji nahradil její syn Josef II. Po smutném truchlícím období se císař do revize a rekonstrukce mocnářství pustil s velkou vervou.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Malý Blaník: Energeticky mimořádné místo, kde místní vídají oranžová světla

    Před 3 měsíci
    Rádi byste našli poklad? Pokud takovou touhu máte, pak vězte, že není třeba hledat jej na dně moře nebo v hlubokých horských jeskyních. Milovníkům vzrušení a záhad stačí vydat se do srdce České republiky – k Malému Blaníku na samé hranici Středočeského kraje. Menší bratr slavného Velkého Blaníku (v němž podle legendy dříme vojsko svatého Václava, připravené vyjet národu na pomoc ve chvíli, kdy mu bude nejhůř), nabízí nádherné výhledy a atmosféru plnou tajemna. Již od doby keltského osídlení a záhadných rituálů těchto s přírodou spjatých lidí, bylo toto místo uctíváno jako svatá země.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Brno si pořídilo před radnici mlžící kužely. Lidem poskytnou osvěžení, věří ve městě

    Před 3 měsíci
    Po několika měsících čekání se lidé v Brně dočkali nového uměleckého prvku. Před budovu Nové radnice na Dominikánském náměstí přijely zelené kužely, které připomínají parovodní potrubí. Dílo vyrobené z bronzu nyní podstupuje instalaci a začne naplno fungovat v polovině prázdnin.
     Komentáře
  • Lubomír Stejskal
    naSeznam Médium

    Abychom si tu pobělohorskou dobu zase tak nemalovali

    Před 3 měsíci
    Pokud by chtěl málo zasvěcený člověk ze Západu znát pravdivé podrobnosti o poměrech v komunistické totalitě, musel by se obrátit nikoli na stoupence této totality, ale na její oponenty.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Pod hradem Okoř existují dvě tajné chodby. Mohou skrývat templářský poklad

    Před 3 měsíci
    Hrad Okoř, historický skvost, stojící přibližně patnáct kilometrů severozápadně od Prahy, je více než jen kulisou pro hrátky Bílé paní a šerifa trampů, o kterých se hovoří ve známé písni. V roce 1958 byl vyhlášen kulturní památkou České republiky a v současné době se stává stále častějším cílem rodinných výletů. Na oblibě mu jistě přidává i dobrá dostupnost z Prahy. Prázdniny se blíží, je čas vyrazit!
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Tragédie sedmnáctileté Mary Vetserové: Láska k ženatému princi ji stála život

    Před 3 měsíci
    Zatímco do Hofburgu se sjížděli lidé k posmrtému lůžku rakousko-uherského následníka trůnu Rudolfa a zaplavovali ho květinami, jeho mladinkou mrtvou milenku Mary tajně zahrabali na hřbitově kousek od místa, kde ji korunní princ zastřelil.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Když jeptišky plakaly: Reformátorské aktivitě Josefa II. neušly ani kláštery

    Před 3 měsíci
    Kláštery, jak známo, nerušili jen komunisté. Předběhl je v 18. století už císař Josef II. Jak likvidace řeholních míst probíhala? Co se stalo s architektonickými skvosty? A jak se vedlo obyvatelům – mnichům a jeptiškám?
     Komentáře
  • Babinet

    Zajeďte si do Posázaví poslechnout příběhy, které vypráví řeka Sázava

    Před 3 měsíci
    Romantická, obdivovaná, zatracovaná, malebná, nebezpečná, vlídná, čarovná, zlá... Na jednu řeku až dost přízvisek, ale všechna jsou pravdivá. Taková je Sázava, „zlatá“ řeka, jak ji kvůli jejímu zabarvení překřtili vodáci a trampové. Krásu malebných meandrů, zalesněných úbočí, strmých skal a dravých peřejí objevili už před stovkou let. A ani za tu dobu neztratila nic ze svého kouzla. Je jako nekonečný příběh –„přečtete“ si první kapitolu a už se těšíte na další. A řeka Sázava, která dala jméno malebnému Posázaví, umí vyprávět. Přijeďte si ji poslechnout!
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jak firmy bojují o talenty. Servírují film, let boeingem i počítačové hry

    Před 3 měsíci
    Firmy řeší velký problém, na pracovním trhu se pohybuje stále méně lidí a podniky se předhánějí v tom, jak je mohou ulovit. Hledají stále nové formy. Novinkou je film z auditorského prostředí, ale ani jiné firmy nezahálejí.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Pavlína ze Schwarzenbergu. Uhořela ve svých 36 letech na plese císaře Napoleona

    Před 3 měsíci
    Kněžna Pavlína ze Schwarzenbergu byla v mnoha ohledech ideálním prototypem šlechtičny, manželky i matky. Přesto však jí osud nadělil poměrně krutý odchod z tohoto světa, ze kterého dodnes mrazí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Rukopisy od Rejčky vynikají kvalitou zpracování, výjimečně je vystavili v Brně

    Před 4 měsíci
    Soubor rukopisů, který věnovala starobrněnskému klášteru královna Eliška Rejčka, vystavili na hradě Špilberk v Brně.
     Komentáře
  • České noviny

    Rukopisy od Rejčky vynikají kvalitou zpracování, výjimečně je vystavili v Brně

    Před 4 měsíci
    Soubor rukopisů, který věnovala starobrněnskému klášteru královna Eliška Rejčka, vystavili na hradě Špilberk v Brně. Obsahují běžné liturgické texty, které potřeboval každý středověký klášter, vynikají však mimořádnou kvalitou zpracování. Výstava je ojedinělou událostí, která se podle pořadatelů z Muzea města Brna nebude opakovat. Veřejnosti se otevře ve čtvrtek, potrvá do 20. srpna.
     Komentáře
  • Deník

    Tělesné tresty? Pravítko bral učitel na děti ještě nedávno, říká historička

    Před 4 měsíci
    Marie Terezie ve skutečnosti nezavedla povinnou školní docházku, ale jen povinnost vzdělávání. „Mnoho dětí tehdy do školy příliš nechodilo, bohatší měly své soukromé učitele a ty chudší musely pomáhat v hospodářství,“ vysvětluje v rozhovoru pro Deník historička Martina Halířová z Národního pedagogického muzea.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Brno rozkopalo náměstí. Chystá místo pro sporný vodní prvek

    Před 4 měsíci
    V centru Brna začaly přípravy na usazení nového vodního prvku. Plochu na Dominikánském náměstí ozdobí tři zelené kužely odkazující na brněnské parovody. Odhalit kašnu, která vzbudila divokou diskuzi mezi veřejností i politiky, chce město na konci léta.
     Komentáře
  • Novinky

    Pod dozorem ozbrojenců. Z Vídně do Brna dorazily rukopisy královny Elišky Rejčky

    Před 4 měsíci
    Do brněnské pevnosti Špilberk dorazily unikátní rukopisy královny Elišky Rejčky, které jsou spjaté s počátky kláštera na Starém Brně. Část vzácného souboru se do České republiky vrátila po 240 letech z Vídně, kam se dostala za vlády Josefa II. Veřejnost si může neobyčejný komplet rukopisů prohlédnout od 1. června až do 20. srpna.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Rukopisy Elišky Rejčky dorazily do Brna s policejním doprovodem

    Před 4 měsíci
    Rukopisy Elišky Rejčky, které jsou spjaté se založením kláštera cisterciaček na Starém Brně, dorazily do moravské metropole. Dokumenty doprovodili na hrad Špilberk ozbrojení policisté. Ze speciálního chladicího boxu je specialisté přemístili do vitrín.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Cesta k milionům: Petschkové začínali u lichvy a dotáhli to mezi světovou elitu. Pak jim všechno vzali Němci

    Před 4 měsíci
    Za první republiky asi bylo jen málo lidí, kterým by nic naříkalo jméno nejbohatšího zdejšího rodu Petschků (Pečků). Pak přišla druhá světová válka a „Petschkův palác“ se stal sídlem a mučírnou gestapa.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    V Brně odhalí soubor vzácných rukopisů. V Česku budou poprvé po téměř čtvrt tisíciletí, těší se historici

    Před 4 měsíci
    Moravská metropole po skoro dvě stě padesáti letech odhalí ojedinělý soubor rukopisů spjatý se založením kláštera cisterciaček na Starém Brně. Výstava oslavuje sedmisté výročí vzniku konventu a památku jeho zakladatelky Elišky Rejčky. Právě česká a polská královna nechala rukopisy na své náklady zhotovit a věnovala je klášteru.
     Komentáře
  • i60

    O královi v klobouku

    Před 4 měsíci
    V nemocnici v Praze na Karlově náměstí stojí v malém parčíku socha. Je to socha „Krále v klobouku“, jak se mu prý říkalo a „Přítele prostého lidu“. Stála jsem tuhle před ní, dívala se mu do tváře a vzpomínala, co všechno o něm vím.
     Komentáře
  • Classic Praha

    16. května roku 1868, tedy před 155 lety se uskutečnil jeden z nejslavnostnějších okamžiků českého národa. Položení základního kamene Národního divadla

    Před 4 měsíci
    Slavnosti na pozemku na vltavském břehu v Praze, během níž byly položeny základní kameny budoucího Národního divadla, se zúčastnilo na 150 tisíc lidí. Budoucí divadelní svatostánek se stal ztělesněním vůle českého národa po národní svébytnosti a samostatnosti a na jeho budování se sbírkami podílely široké vrstvy všeho lidu. Slavnostní položení základního kamene 16. května 1868 se pak stalo všenárodní politickou manifestací.
     Komentáře
  • Novinky

    Když jsou vodopády v Bobří soutěsce při síle

    Před 4 měsíci
    V porovnání s roky předchozími se letošní jaro zdá přece jen o něco vlhčejšího rázu. Zemědělci nejspíš namítnou, že je to stále poněkud málo, ovšem z hlediska tuzemských vodopádů bylo v závěru dubna vody až nečekaně dost.
     Komentáře
  • Deník

    Ze světa velkého byznysu do kostela. V rodných Dvakačovicích žena dělá farářku

    Před 5 měsíci
    Pro velké firmy vyhledává Blažena Kohoutová ty nejlepší managery. Současně je ale také farářkou, která nyní ochránila samostatnost rozlehlé evangelické farnosti v malé vsi Dvakačovice na pomezí Chrudimska a Pardubicka před jejím sloučením s chrudimskou farou. Hrozilo to totiž po odchodu předchozího duchovního Dušana Ehmiga na odpočinek. Pro církev tak vlastně našla sama sebe.
     Komentáře
  • Travel Adventure

    Nejzáhadnější československá mince se vydražila za více než 1,5 milionu korun

    Před 5 měsíci
    Vzácný 5 halíř z roku 1924, který byl zachycen v kremnické bance během první republiky, se v rámci jubilejní 30. aukce vydražil za 1 550 000 korun. Jedná se o nejzáhadnější československou oběhovou minci, protože dosud není jasné, proč byla vlastně vyražena. Na aukci v Praze se dražil i extrémně vzácný 5 dukát Leopolda I. z roku 1675.
     Komentáře
  • Newstream

    Záhadný pětihaléř za milion a půl, starý dukát za sedm milionů. Sběratelé se činili

    Před 5 měsíci
    Na výroční aukci mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických předmětů, která se konala od 21. dubna, se vydražily položky za 105 milionů korun. Před rokem se na aukci vydražila numismatika za 154 milionů korun. Hitem letošní aukce byl pětihalíř z roku 1924. Akci pořádal aukční dům s numismatikou Macho & Chlapovič.
     Komentáře
  • Deník

    Záhada Vamberka. Spolu s dalšími 33 mumiemi se vrátil domů i vamberecký fext

    Před 5 měsíci
    /FOTO, VIDEO/ Návrat vambereckých mumií - to je název akce, která se uskuteční tento pátek od 18 hodin v městském klubu Sokolovna Vamberk. Ty mumie se do krypty kostela ve Vamberku vrátily po více než dvou desítkách let teprve ke konci letošního března a jejich podivuhodným příběhem i virtuální prohlídkou krypty provede odborník na slovo vzatý - Jiří Šindelář. Mezi 34 mumiemi, které tu snad už navždy najdou svůj klid, je i záhadná postava vambereckého fexta.
     Komentáře
  • Karel Vaněk
    naSeznam Médium

    Když Rakousko zaútočilo samo na sebe – Bitva u Caransebeș

    Před 5 měsíci
    Ve válkách se čas od času nedaří. Jen málokterá armáda byla ale v historii schopná zaútočit sama na sebe. Ta Habsburská to v roce 1788 zvládnula.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vlasti a múzám. Stavovské divadlo slouží už 240 let. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 5 měsíci
    Když v Praze procházíte přes Ovocný trh, narazíte tam na dvě starobylé instituce. Karolinum coby historické centrum pražské univerzity, a hned vedle vznešený klasicismus budovy divadelní. Že se potkaly na stejném náměstí, to nebyla náhoda. Stavba Stavovského divadla byla od počátku zamýšlena jako projekt povznesení národa v osvícenském duchu a univerzitní atmosféra náměstí mu měla přidat na atmosféře.
     Komentáře
  • i60

    Vycházka do Brozan a Doksan

    Před 5 měsíci
    Střechy a chodníky oschly po dlouhé noci a dni plném deště. Příroda je umytá, veliké kaluže však svědčí o tom, že déšť máme v poslední době mnohem častěji než modré nebe nad hlavou. Voda stojí i na polích a vsakuje se jen pomalu. Příroda však ví, co dělá a za čas jí poděkujeme za doplnění spodních vod.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Slavný voják neslavných válek: Laudon patřil k největším válečníkům císařství

    Před 5 měsíci
    Jmenoval se Gideon Ernst von Laudon a vedle prince Evžena Savojského a maršála Radeckého zaujal čelné místo v galerii velkých válečníků starého Rakouska. U nás jeho jméno žije hlavně díky popěvku „Generál Laudon jede skrz vesnici“, ale v Rakousku patří neodmyslitelně k osobnostem, které tvořily dějiny.
     Komentáře
  • Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem

    3 min

    Podcast
    Zdislavina studánka

    Před 5 měsíci

    ·

    3 minuty

    Jaroslav Hoření se s Markem Řeháčkem zastaví u mrtvé a živé vody pod Lemberkem, tedy u Zdislaviny studánky.
     Komentáře
Reklama