Zavřít
Josef Jungmann

Josef Jungmann

Nejnovější články na Seznamu na téma Josef Jungmann
  • Forum 24

    Staří známí založili Putinovu národní akademii. Pardon, Jungmannovu

    Před 19 dny
    Po nebohém Krameriovi, po kterém dezinformátoři pojmenovali svou „novinářskou“ cenu, došlo i na nebohého Josefa Jungmanna. Známá parta, jejíž veřejné výstupy vypadají jako výtah z prohlášení ...
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Je v podzemí hradu Trosky ukryt záhadný labyrint?

    Před 1 měsícem
    Šlechtic Čeněk z Vartemberka (†1425) po sobě zanechal podzemní hradní skelet, který si stále drží své tajemství. Možná skutečně ani sám Vartemberk nezná kompletní složité uspořádání. Mnozí si nad ním i po staletích lámou hlavu. O to víc je však láká prostory prozkoumat. Asi půl kilometru východně od samotného hradu se ve svahu nachází jeskyně.
     Komentáře
  • Novinky

    Kojenci v době minulé. Museli snášet plivání bab i přivazování k nábytku

    Před 4 měsíci
    Od narození dítěte až do konce jeho raného dětství v sedmi letech se táhne cesta plná výzev. Prošli jí i „pidilidi“ našich předků. Čekala na ně ovšem nebezpečí, která dnešní doba téměř nezná. A problémy začínaly už s jejich narozením. A to i v pokročilém 19. století.
     Komentáře
  • TN

    Učitelé se na školách musí potýkat se zhoršující se kázní a rostoucí agresí

    Před 4 měsíci
    Ačkoliv se může zdát, že učitelům končí pracovní doba s koncem vyučování, není to tak. Většina z nich stráví i několik desítek hodin měsíčně jinými povinnostmi ve škole nebo přípravou na hodiny. A v poslední době navíc čelí rostoucí agresivitě nejen žáků, ale i jejich rodičů.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Projekt Bezva Chemie Nadace Experientia zlepšuje a zatraktivňuje výuku chemie v ČR

    Před 4 měsíci
    Málokdo má jako nejoblíbenější předmět ve škole zrovna chemii, a přitom jde o velmi zajímavou nauku. Manželé Dvořákovi, zakladatelé Nadace Experientia, chemií žijí a podporují mladé vědce pomocí zahraničních stáží a grantů. Zároveň každý rok vyhlašují soutěž, která má pomoci vylepšit studium chemie na základních a středních školách.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jungmannovu cenu získala Mayerová za překlad románu Virginie Woolfové

    Před 5 měsíci
    Rodinná sága Roky se odehrává od roku 1880 do 30. let minulého století. Je to poslední dílo, které slavná modernistka vydala za svého života.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Glosa: Meme, mem, nebo mím? Pravdu máme všichni!

    Před 8 měsíci
    Bohužel, přirozený a nezpochybnitelný řád přejímek v jazyce prostě neexistuje. Ale možná je to vlastně dobře.
     Komentáře
  • Novinky

    Český politik evropského formátu F. L. Rieger měl dokonalé rodinné zázemí

    Před 10 měsíci
    Byl nesporně českým politikem evropského formátu a vedle Františka Palackého, svého tchána, nejvýraznější osobností české občanské politiky 19. století. Věnovat se cele politice umožňovalo Františku Ladislavovi Riegerovi (1818-1903) skvělé zázemí, které měl ve své rodině.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Moderní architektura Jungmannova náměstí

    Před 1 rokem
    Komornímu prostranství dominuje pomník Josefa Jungmanna od sochaře Ludvíka Šimka a architekta Antonína Barvitia z roku 1877. Bývá označován za jeden z nejlépe umístěných pomníků v Praze. Na nároží s Jungmannovou ulicí stojí palác Adria II od profesora Fritze Lehmanna z konce 20. let ve stylu moderního klasicismu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Pravost staročeských rukopisů je záhadou už 200 let. StB s bádáním manipulovala

    Před 1 rokem
    Pravost legendárních rukopisů Královédvorského a Zelenohorského (RKZ) zkoumal v 60. letech spisovatel Miroslav Ivanov, který je v knize Tajemství RKZ označil za podvrh. Do zkoumání však zasáhla Státní bezpečnost.
     Komentáře
  • České stavby

    Chraňte mokřady, mají v přírodě nezastupitelnou funkci a jsou dnes obnovovány

    Před 1 rokem
    Význam mokřadů je v přírodě ohromný, jejich funkce je doslova nezastupitelná. Nejčastěji je najdeme v okolí vodních ploch, ale také na vodních tocích a především slouží jako přirozená zásobárna vody. Pokud si však alespoň malý kousek mokřadu zřídíte i na své zahradě, případně obnovíte na svém větším pozemku, taktéž tím přírodě prospějete. Stačí mokřejší část zahrady osázet vhodnými bahenními rostlinami a zahrada rychle ožije i životem živočišným. Do přírodních zahrad pak mokřad patří nezastupitelně.
     Komentáře
  • Novinky

    Josef Jungmann: Čechem je ten, kdo myslí a mluví česky

    Před 1 rokem
    Přirozenou součástí dnešní češtiny se stala slova jako vzduch, touha, divoch, předmět, vražda, chuť nebo vyzvědač. Málokdo si přitom vzpomene, že se tyto a mnohé další výrazy zrodily v hlavě obrozence Josefa Jungmanna (1773–1847) a že jejich cesta do běžného slovníku Čechů a Moravanů byla předlouhá.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jungmannovo náměstí v Praze. Komorní místo s mnoha zajímavostmi

    Před 1 rokem
    Jungmannovo náměstí v Praze je komorní prostor na hranici mezi novým a starým městem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nová školní pravidla kvůli omikronu? Vyplatí se nepřesné antigenní testy

    Před 1 rokem
    Nový rok přinesl i nová opatření do škol. Povinné testování se týká všech, očkovaných i neočkovaných. Některé školy zvolily PCR metodu, což s sebou nese určité komplikace. Navíc do hry vstupuje omikron a mění pravidla.
     Komentáře
  • TopRecepty

    K Pinkasům na jedno chodívali i Voskovec s Werichem. Co si tam dáte dnes?

    Před 1 rokem
    Pražské hospody v dobách své největší slávy bývaly nejenom rájem milovníků piva, ale scházela se v nich mnohdy zajímavá společnost. Slavnými štamgasty se to hemžilo i v proslulé hospodě U Pinkasů, za jejímž vznikem stál jistý pražský krejčí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tříměsíční manko ve výuce? Důležitější jsou jiné věci, varují učitelé

    Před 1 rokem
    Ano, distanční výuka skutečně stála žáky značný výpadek ve výuce. Podle učitelů, které Seznam Zprávy oslovily, by se ale nemělo zapomínat na důležitější věci – práci s denním režimem a psychickou pohodou dětí.
     Komentáře
  • EDUzín

    Učitel není buď hrdina, nebo budižkničemu. Realita není černobílá, říká šéfka učitelského spolku

    Před 1 rokem
    Láska to byla až na druhý pohled. Petra Mazancová nejdřív na české školství zanevřela, ale teď je již mnoho let spokojenou učitelkou a k tomu předsedkyní profesního spolku Učitelská platforma. Ten se soustředí na vzájemnou podporu pedagogů a zlepšení veřejného obrazu učitele.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jungmannovu cenu dostal Kazmar, přeložil román o statistikovi Opu Oloopovi

    Před 1 rokem
    Cenu Josefa Jungmanna za překlad získal Vít Kazmar, který do češtiny převedl román Op Oloop od Juana Filloye. Vypráví o statistikovi, pro něhož se věda stala způsobem života.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Zeman byl výborný rétor, pak přišel s vulgaritami. Mám mu to za zlé, říká jazykovědec

    Před 1 rokem
    Prezident Miloš Zeman kdysi patřil mezi nejlepší politické řečníky, jeho rétorická a obsahová úroveň ale klesla k vulgaritám, řekl jazykovědec a někdejší ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) Karel Oliva. Celkově býval mluvený projev politiků lepší než nyní, přitom by měli být vzorem pro společnost, dodal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Návrat dětí do škol očima pedagoga: Online výuka by byla nejhorší, říká. Uvedl, jaké obavy mohou mít žáci a studenti

    Před 1 rokem
    Nový školní rok se pomalu blíží a učitelé už po víkendu zahajují přípravný týden, který je každoročním zvykem. Návrat dětí do lavic bude i letos částečně zasažen epidemickou situací v zemi, která přiměla vládu i nadále trvat na některých opatřeních. Otázkou zůstává, jaká forma výuky bude dlouhodobě funkční. "Online forma výuky je nejhorší možný typ výuky. Za nejtěžší po návratu do školy může být považován opětovný návyk na školní režim, začlenění do kolektivu či spolupráce se spolužáky. Dále se žáci a studentui mohou obávat ztráty volného času, který při online výuce získali jako bonus navíc," vyjádřil se pedagog Pavel Beránek pro ŽivotvČesku.cz.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Kuchařka Rettigová umírala v bídě a s obezitou. Konec přišel i kvůli žalu po manželovi

    Před 1 rokem
    Když se řekne Magdalena Dobromila Rettigová, většina z nás si představí talíře plné tradiční české kuchyně.
     Komentáře
  • Náš region

    Kde se vzalo pojmenování „Češi“ a žijí ještě nějací Přemyslovci?

    Před 1 rokem
    Otázka, kdy a kde poprvé zaznělo současné pojmenování naší kotliny a zároveň nás všech příslušníků českého národa je dozajista více než zajímavá. Stejně tak zajímavá, jako zjištění, kde všude ještě žijí potomci našeho nejslavnějšího rodu – Přemyslovců.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Ve škole čtyři dny, pátý den doma. Některé školy vyzkouší od září nový systém výuky. První dobrý krok, říká pedagog

    Před 1 rokem
    Rok s epidemií se podepsal na školství a vzdělávání. Přesto, že se děti učily formou online výuky, nemohla jim nahradit tu klasickou a navíc přišly o sociální kontakt s kolektivem. S ohledem na uplynulé měsíce se staly diskutovaným tématem různé modely výuky, které by mohly vnést do vzdělávání větší efektivitu a pomoci nastavit funkční systém pro základní a střední školy. "Za mě je model s pátým dnem školy stráveným doma rozhodně pozitivní," řekl pedagog Pavel Beránek pro ŽivotvČesku.cz.
     Komentáře
  • Dotyk

    Karla Hynka Máchu pravděpodobně zabila sklenice vody

    Před 1 rokem
    Jeden z nejznámějších českých básníků a prozaiků se stal symbolem lásky, znovuzrození a českého národa. Málokdo však ví, jak krutou smrtí zemřel. Navíc se pohřeb konal v den jeho plánované svatby se snoubenkou Lori.
     Komentáře
  • Novinky

    Děti ve škole děsí velké zkoušení

    Před 1 rokem
    Těší se na kamarády, ale taky jim nahání hrůzu zkoušení, prověrky a dohánění učiva. I když ministerstvo školství téměř rok nabádá učitele, aby žáky po návratu do škol nestresovali, často se opakuje situace ze září, kdy učitelé po jarním lockdownu doháněli známky a učivo.
     Komentáře
  • iReceptář

    Jaké bude počasí v prvním květnovém týdnu a jaké práce naplánovat na zahradě?

    Před 1 rokem
    „Máj, vyženem kozy v háj." To říká lidová pranostika, která slibuje, že se počasí již ustálí a my už můžeme, společně s hospodářskými zvířaty, vyběhnout ven. Jaká je předpověď na první květnový týden? A jaké práce naplánovat na zahradě?
     Komentáře
  • TopRecepty

    K Pinkasům chodili Palacký i Werich. V centru vlasteneckého života čepovali nejlepší pivo

    Před 2 roky
    Jsou hospody a restaurace, které vzniknou a za pár let o nich nikdo neví. A pak jsou takové, které si svoji pověst a věhlas udržují dokonce po staletí. Jednou z nich je restaurace U Pinkasů, kterou bychom našli na Jungmannově náměstí v Praze nedaleko kostela Panny Marie Sněžné. Ještě nevíte? Dobrá tedy - nejlepší bude dojít do spodní části Václavského náměstí, odkud je to sem jen pár kroků. Každý správný Pražák už vám poradí.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Zabil se Kynský sám, nebo ho zavraždili? Přítel Dobrovského či Jungmanna byl nalezen ve sklepě

    Před 2 roky
    Český vlastenec, přítel Josefa Dobrovského a Josefa Jungmanna i učitel, který miloval češtinu a snažil se ji dostat do všech oblastí, včetně Moravy a Slezska. To je D. F. Kynský. Jak vlastně žil a jaký byl jeho konec? Některé informace totiž nasvědčují, že byl zavražděn, jiné, že si vzal život sám. Otázkou je, kde je pravda.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Zapálená vlastenka, až poté kuchařka. Magdalena Rettigová psala i červenou knihovnu

    Před 2 roky
    Kterou kuchařku známe všichni? No přece tu od Magdaleny Dobromily Rettigové! Kdo ale ví alespoň něco o její autorce? Nebyla to totiž, jak si mnozí myslí, kuchařka, která celý svůj život zasvětila jen kuchyni a sbírání receptů. Svoje nejznámější dílo sepsala vlastně tak trochu “náhodou”.
     Komentáře
  • Deník

    Čeština jako úřední jazyk: k uzákonění řeči vedla dlouhá a strastiplná cesta

    Před 2 roky
    Zítra uplyne 95 let od chvíle, kdy u nás vešel do praxe „ústavní zákon jazykový“. Počínaje třetím únorem 1926 se čeština v mladé Československé republice konečně stala úřední řečí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Školy dostaly stimul, který by jinak nepřišel. Covid ale potvrdil rozdíly

    Před 2 roky
    O českém vzdělávání neukázal rok točící se kolem koronaviru nic, co bychom už nevěděli. Pereme se s nerovnostmi. Ti nejlepší obstáli, ti horší marně čekali na pomoc.
     Komentáře
  • Deník

    Maturanty čeká řada změn. U zkoušky z cizího jazyka budou vést monolog

    Před 2 roky
    Žáci posledních ročníků středních škol se po více než měsíčním výpadku kontaktní výuky sice 25. listopadu vrátili do tříd, ale čtvrtý stupeň protiepidemického systému PES je posílá na prázdniny už 18. prosince. Jejich závěrečné zkoušky jsou přitom na dohled.
     Komentáře
  • Novinky

    Dobrovolné testování učitelů? Zájem není

    Před 2 roky
    Dobrovolné testování pedagogů na koronavirus, které pro ně zdarma probíhá od 4. do 18. prosince, stále poněkud vázne. U většiny krajů, kde již mají nějaké statistiky, jsou prozatímní čísla nadále nízká. Podle informací z krajů se chce nechat testovat kolem třetiny pedagogických pracovníků - což jsou ale mnohde spíš ty optimističtější odhady. Minimální zájem potvrzují i Novinkami oslovené instituce či samotné školy.
     Komentáře
  • Novinky

    Nechají se učitelé testovat? Zájem je spíše malý

    Před 2 roky
    V pátek startuje dobrovolné testování učitelů a dalších pedagogických pracovníků na koronavirus. Budou mít kantoři o antigenní testy zájem? Přesná data zatím nejsou, avšak předběžné odhady podle zjištění Novinek ukazují, že většina z nich zájem mít za stávajících podmínek nebude.
     Komentáře
  • Deník

    Místo nadšení skepse. Maturanti se nesmí potkat, přijdou tak o klíčové lekce

    Před 2 roky
    Pozítří se návratu do škol dočkají žáci posledních ročníků středních škol, kde se zároveň obnoví praktická výuka. Prvotní nadšení ale záhy vystřídala skepse. Kromě oprávněného požadavku na nošení roušek, větrání a používání dezinfekce je totiž jednou z hlavních podmínek prezenční docházky zachování homogenity tříd.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Cenu Josefa Jungmanna dostala Alice Flemrová za překlady z italštiny

    Před 2 roky
    Za překlady románů Paola Sorrentina, Eleny Ferrante či Roberta Saviana dostala Cenu Josefa Jungmanna italianistka Alice Flemrová.
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    Nový Captain America točí akční scénu v Praze - video

    Před 2 roky
    Natáčení marvelovky The Falcon and The Winter Soldier v Praze pokračuje. Máme pro vás nové video, fotky a informace.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Václav Větvička: Podletí, poletí a běžníci

    Před 2 roky
    S podletím se děly a dějí kousky! Jedni je mají za období mezi jarem a létem, druzí za podletí považují konec léta, takové to teplé září či dokonce babí léto. Kdyby jedni i druzí sáhli do literatury, zjistili by, že i Amerika už byla objevená.
     Komentáře
  • Lifee

    Magdalena Dobromila Rettigová zemřela přesně před 175 lety. Autorka Domácí kuchařky dlouho neuměla česky

    Před 2 roky
    Dnes je tomu přesně 175 let od okamžiku, kdy zemřela Magdalena Dobromila Rettigová. Její odkaz je však natolik silný, že z něj spousta lidí čerpá dodnes.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zkuste si maturitní úlohy, které část učitelů kritizuje. Cermat dle nich opět selhal

    Před 2 roky
    "Řada úkolů je sporná a některé typy úloh jsou nevhodné pro žáky s poruchou učení," zní kritika.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Odpusťte nám maturitu, žádá část studentů. Vadí i zvýhodnění Slováků při přijímačkách

    Před 2 roky
    Slovenští studenti letos maturitu neskládají a mohou se rovnou připravovat na přijímací zkoušky na vysokou školu.
     Komentáře
  • Deník

    Učitelka Petra Mazancová: Bojím se, že se v září vše vrátí do vyježděných kolejí

    Před 2 roky
    První dny po otevření škol žáci i učitelé zvládli dobře, říká angličtinářka z Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích a šéfka Učitelské platformy Petra Mazancová.
     Komentáře
  • Novinky

    Pokud budou ve školách povinné roušky, měl by je zajistit stát, říká učitelské sdružení

    Před 2 roky
    Pedagogové sdružení v Učitelské platformě reagují na poslední návrhy, kdy a jak by se žáci mohli vracet do škol. Pokud se počítá ve školách s dětmi v rouškách, musí je zajistit stát, protože většina roušek je domácí výroby a nejsou vždy vhodné pro celodenní činnost, tvrdí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Koronavirus reformuje školství. Moderní metody si osvojují i mnozí učitelé "skeptici"

    Před 3 roky
    I ti konzervativnější učitelé najednou hltají technologické novinky, které by jim umožnily učit své žáky na dálku.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam “

    Před 3 roky
    Jinovatka třpytící se na posledních zelených lístcích nebo už v holé koruně stromu přesvědčivě hlásí, že zima je tu a že umí být krásná.
     Komentáře
  • Kafe

    Návrat porodních bab na spadnutí: Ženám a porodu logicky rozuměly lépe než lékař

    Před 3 roky
    Přítomnost muže u porodu, i kdyby to byl třeba lékař, byla kvůli obavám o čest vdaných žen v minulých dobách spíše výjimečná. Příchod miminka na svět řídily většinou porodní báby, rozhodně ale nešlo o ledajaké nevzdělané babičky ze zapadlých vesnic.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Do míst, kde zmírající čeština dostala dýchání z úst do úst a znovu se postavila na nohy. Český poutník

    Před 3 roky
    Možná vás dnešním výletem trochu zmateme, vydáme se totiž na Krušnou horu, ale přitom zůstaneme ve středních Čechách. Jak je to možné? Krušná hora nacházející se 609 metrů nad mořem totiž leží přibližně deset kilometrů od okresního města Berouna. Jde o jeden z nejvýraznějších kopců Křivoklátska. Proslavila se zejména těžbou železné rudy, která zde probíhala už od keltských dob.
     Komentáře
Reklama