Zavřít
Karel IV.

Karel IV.

Nejnovější články na Seznamu na téma Karel IV.
  • Novinky

    Margita Titlová Ylovsky. Dáma, která se vyhýbá stereotypu jako čert kříži

    Před 6 hodinami
    Jestliže se výtvarnice Margita Titlová Ylovsky něčemu vždy vyhýbala, bylo to zabředání do stereotypů. Proto vždy hledala a prozkoumávala netradiční výtvarné styly. Zaujalo ji konceptuální umění, pohltila ji performance a experimentování s vlastní tělesností i využívání Kirlianovy kamery. Její první velká retrospektiva Purpurová katedrála je k vidění v pražském domě U Kamenného zvonu do 14. května.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jan Amos Komenský považoval Zemi za střed vesmíru. Byl spojován i s tajnými spolky

    Před 1 dnem
    Všeobjímající titul učitele národů dělá z Jana Amose Komenského téměř nedotknutelného génia, přesto se v mnohém mýlil.
     Komentáře
  • Vlasta

    Noc na Karlštejně slaví 50 let! Co jste o muzikálu nevěděli? Nemocný Marvan i turisté v záběru

    Před 1 dnem
    Základní kámen středověkého hradu byl položen v roce 1348 českým králem Karlem IV. Ten zde pobýval už v roce 1355, aby dohlížel na dostavby. Při výzdobě interiérů se zaměřil především na hradní kapli. Postava českého krále se objevila v řadě filmů. Například právě v muzikálu Noc na Karlštejně.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Průjezd ulicí U Černé věže uzavře na tři měsíce oprava mostu. Akci bude město řešit s občany

    Před 1 dnem
    V druhé polovině května začne oprava mostu přes Mlýnskou stoku, kvůli které bude až do konce srpna uzavřen vjezd do ulice U Černé věže ze Sadů. Protože jde o důležitou silnici, kterou řidiči využívají zejména pro zkrácení si cesty přes centrum, bude celou akci město podrobně probírat s občany na veřejném projednání.
     Komentáře
  • TVguru

    To není pohádka! Český princ Ferdinand Zvonimir, jehož pradědeček byl českým králem, vyhrál slavný závod Le Mans

    Před 2 dny
    Ferdinand Zvonimir se od ostatních Hasburků liší. Prozradil totiž, že se nyní věnuje automobilovému závodění a letos, navíc hned napoprvé, vyhrál proslulý vytrvalostní závod „Le Mans“.
     Komentáře
  • Asenior

    Bohumil Vurm a Zuzana Foffová: Karel IV.

    Před 2 dny
    Bohumil Vurm (nar. 1952) je autorem knih s historickou a esoterickou tematikou, napsal rovněž encyklopedii vína. Jeho manželka Zuzana Foffová (nar. 1977) se kromě psaní věnuje fotografování a grafickému zpracování publikací či výstav, jež pořádají často v rámci své společnosti Praga Mystica.
     Komentáře
  • Expres FM

    Založení Nového Města pražského: Karel IV. chtěl postavit biblický Nebeský Jeruzalém na zemi

    Před 2 dny
    Letos si připomínáme 675 let od založení Nového Města pražského. Po několika letech projektových příprav vydal Karel IV. 8. března 1348 zakládací listinu města, které se mělo stát obrazem ideálního města symbolizovaného Nebeským Jeruzalémem. Stavba samotná započala uložením základního stavebního kamene hradební zdi dne 26. března 1348. Když se Karel IV. Lucemburk v roce 1333…
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Karel IV. založil Nové Město pražské jako zrcadlový obraz Jeruzaléma. Rozsah jeho plánování bere dech

    Před 2 dny
    V pořadí jedenáctý český král Karel IV. byl jako římský císař zároveň osobním vládcem všech království Svaté říše římské. Potomek Přemyslovců a Lucemburků získal vzdělání v Paříži, za své hlavní město si ale vybral Prahu.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Vyrazte na místa, která si budete pochvalovat se svým psem

    Před 3 dny
    Místa, kam voříšci rádi chodí, nejsou zrovna přeplněná lidmi. Takže v případě, že máte možnost, vydejte se na výlet ve všední den nebo si přivstaňte na konci týdne, abyste se na svých cestách a toulkách netlačili s dalšími natěšenými pejskaři a jinými výletníky.
     Komentáře
  • Vimperk

    Vimperský kašpárek - Turnaj krále Karla

    NE 26. 3.

    15:30 - MěKS

    Loutková pohádka o tom, jaký vlastně byl Karel IV. Turnaj, kde se vy a vaši rytíři utkáte v různých disciplínách, a tak odhalíte neznámou tvář Karla IV. 

    Vstupné: děti zdarma, dospělí 70 Kč

     Komentáře
  • Tachov

    Objevte středověk za polovic

    Kousek za hranicemi, jen 20 km od Tachova v partnerské obci Bärnau, se nachází jedinečný archeopark. Najdete v něm přes 30 budov z období středověku včetně dřevěného hrádku typu motte, ale i moderní výletní restauraci s venkovní terasou a velkým hřištěm pro děti. Obyvatelé Tachova a blízkého okolí mají navíc od letoška poloviční „sousedskou slevu" na vstupné.

     Komentáře
  • Žít Prahu

    Vinohrady: Dřív tu rostla vinná réva, dnes jsou nejoblíbenější čtvrtí v Praze

    Před 3 dny
    Pražské Vinohrady patří právem k nejoblíbenějším a také nejkrásnějším čtvrtím v metropoli. Čemu za svou popularitu vděčí? To vám prozradíme v tomto díle seriálu Žít Prahu. Proč na Vinohrady nejen zdejší obyvatelé nedají dopustit a co zajímavého tahle čtvrť ukrývá? Víno, kam se podíváš Jak je patrné z názvu, dříve se tu pěstovala vinná réva – od dnešního Národního muzea až po Žižkov. Dokonce se této oblasti původně říkalo Viniční Hory. Královské, nebo ne? V roce 1867 dostala čtvrť na počest Karla IV. jméno Královské Vinohrady. Ovšem o necelých 100 let později přívlastek Královské z názvu zmizel. Komunistům se zkrátka ideologicky nehodil. Ovšem i tak původní název na některých adresách najdete – třeba u zdejší fakultní nemocnice. Mekka činžovních domů Když se řekne Vinohrady, každému se vybaví zdejší činžovní domy, které spojuje jednotná a nezaměnitelná architektura s nádhernými fasádami i interiéry. Vděčí za to výstavbě trvající od 60. let 19. století do roku 1920. Vše na jednom místě Když se místních zeptáte, proč Vinohrady tak milují, dostanete jasnou odpověď – vše potřebné mají jen pár kroků. Od obchodů až po vyhlášené podniky, kterých jsou tu desítky. Za nás můžeme doporučit třeba stylovou kavárnu La Boheme Cafe se skvělou kávou a nádherným interiérem nebo Restauraci U Dandů s dobře ošetřenou plzní. Zelená oáza uprostřed města Velkou předností Vinohrad jsou jistě i zdejší parky. Riegrovy sady nabízejí dokonalý klid uprostřed velkoměsta a neopakovatelné výhledy na Pražský hrad. V Havlíčkových sadech (neboli Grébovce) pak kromě příležitostí k odpočinku najdete třeba magickou grottu nebo vinohrad. A opomenout nesmíme ani ulice lemované stromořadími, které dotvářejí „zelenou“ atmosféru Vinohrad. Souhlasíte, že Vinohrady patří k nejkrásnějším čtvrtím v metropoli? Nebo vaše srdce patří jinému koutu Prahy? A co jsme o Vinohradech podle vás zapomněli zmínit? Dejte nám vědět v komentářích! 00:00 Vinohrady 00:41 Historie Vinohrad 02:03 Současnost Vinohrad 02:37 Kavárny a restaurace Vinohrady 03:36 Riegrovy sady 04:09 Havlíčkovy sady 04:31 Vinohradské činžáky a byty Vážíme si vaší podpory, díky! Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Je tu třetí pokus, Hradec opět hledá projektanta na zanedbaný podchod v centru

    Před 3 dny
    Podchod u Centrálu v Hradci Králové by potřeboval totální rekonstrukci, je to jedna ze zanedbaných částí města. Radnici se dvakrát nepodařilo najít projektanta, teď to zkouší potřetí.
     Komentáře
  • Novinky

    Korunovační klenoty stále ukrývají tajemství

    Před 4 dny
    Když byly letos mezi 17. a 21. lednem vystaveny v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě české korunovační klenoty, neváhali zájemci stát dlouhé hodiny ve frontě, aby si mohli tuto národní kulturní památku prohlédnout. Také my jsme tehdy klenoty navštívili. Kdo nestihl na Hrad vyrazit osobně, může si teď klenoty „prohlédnout“ alespoň naším prostřednictvím.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Historie masožroutství v dějinách lidstva: V antice "frčel" nadívaný plch, ve středověku veverky a v renesanci dušený ocas z bobra

    Před 4 dny
    Ačkoli vegetariánství a veganství dnes frčí, masoužrouti rozhodně nevymřeli. Vždyť jsme se narodili jako všežravci a naši pravěcí předci nespásali louky, ale lovili mamuty. Než lidé začali cíleně pěstovat a zpracovávat zemědělské plodiny, maso bylo nejdůležitější součástí jejich jídelníčku.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Gotickou madonu zkoumal počítačový tomograf, vědci pořídili její snímky

    Před 4 dny
    Odborníci z České zemědělské univerzity včera pomocí CT skeneru zkoumali gotickou sochu Madony z Havraně ze sbírky Národní galerie Praha. Vzácnou plastiku ze 14. století, kterou odborníci připisují Mistru Bečovské madony, loni koupil český stát za 4,5 milionu korun. Po restaurování by měla být vystavena v Anežském klášteře. Socha v minulosti podle NGP zřejmě patřila sudetským Němcům.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Tenkrát v Novém Městě pražském. Čtvrť, která se stala středem křesťanské Evropy

    Před 6 dny
    Před 675 lety položil císař Karel IV. základní kámen Nového Města pražského. Prohlédněte si na starých fotkách, jak se čtvrť změnila.
     Komentáře
  • Babinet

    Navštivte místa magického Karlovarska, opředená nejednou legendou a pověstí

    Před 6 dny
    O založení lázeňského města Karlovy Vary pověst praví, že kdysi císař Karel IV. za účelem jednání navštívil hrad Loket. Druhý den přijal pozvání na lov. Při pronásledování majestátního jelena panovník se svojí družinou objevil léčivé, teplé prameny. Na památku této události zde král nechal vybudovat město, které až do dnešních dnů nese jeho jméno.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Disneyland bez turistů. "Cetky" vzbuzují pnutí mezi Karlštejnem a prodejci v podhradí

    Před 6 dny
    Památky se po covidové době a zimních měsících opět pomalu začínají plnit turisty. Městys Karlštejn je však teď v předjaří zatím prázdný.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Zikmund Lucemburský zradil Čechy. Přesto mu Husité dali jasnou nabídku

    Před 8 dny
    Jedná se pravděpodobně o jednu z nejrozporuplnějších postav naší historie. Zikmund Lucemburský má však nálepku negativního panovníka mnohdy neprávem. On sám totiž patřil mezi nejúspěšnější evropské státníky své doby. „Liška ryšavá” to dokonce mohla urovnat i s Husity.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Karel IV. neuměl česky a přežil pokus o vraždu. A to není všechno, co jste možná nevěděli

    Před 10 dny
    O Karlovi IV. dnes existuje celá řada informací. Většina se přitom zaměřuje na jeho úspěchy a obecně známé věci. Existují však o něm i takové zprávy, které jste možná netušili. Které to jsou?
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Smolař, nebo slaboch? Obtížné dědictví krále Václava IV.

    Před 10 dny
    Během své dlouhé vlády musel král Václav IV. čelit mnoha výzvám a úkolům. Ty, v kombinaci s nelehkým dědictvím po otci Karlovi IV., byly nad jeho síly. Měl smůlu, že žil v době převratných změn, které zasáhly celou křesťanskou Evropu.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Neznámá místa Prahy: Nádherný komplex památek u Václavského náměstí často uniká naší pozornosti

    Před 12 dny
    Tento komplex najdete přímo u Václavského náměstí, možná kolem něj i často procházíte, ale mnohdy bez povšimnutí. Přesto stojí za to se zde na chvíli zastavit a vstoupit do areálu, kde se mísí několik období české historie.
     Komentáře
  • Vlasta

    5 tipů na výlety v Českém středohoří: Vydejte se po stopách Karla IV., do ZOO nebo na vyhlídku

    Před 12 dny
    Také už to cítíte? Ať si kdo chce, co chce říká – jaro se blíží. A s ním i výlety. Vlakem, autobusem, autem nebo pěšky. Co takhle zkusit navštívit České středohoří. Nabízíme hned několik tipů na výlet pro celou rodinu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Panovníci, kteří dávali přednost mužům

    Před 13 dny
    Historie ukrývá mnohá tajemství, některá z nich jsou hodně pikantní. Králové se sice snažili svoji orientaci všemožně maskovat a vyhnout se sodomii, mezi lidmi se ale zalíbení panovníka ke stejnému pohlaví rychle rozkřiklo.
     Komentáře
  • Badatelé

    Skandál v Kolíně: Bouchající duch vyhnal obyvatele z domu a zesměšnil četníky

    Před 13 dny
    Takzvaný lomozící duch se poprvé objevil v našich končinách na počátku 20. století. Vůbec první zaznamenaný případ v moderních dějinách úředně potvrdili četníci nedaleko Kolína. Takzvaný poltergeist, dosud neobjasněný a často zpochybňovaný jev, u nás bývá hlášen v jednotkách případů za desetiletí. Svědci obvykle hlásí podivné přemisťování předmětů, někdy i spontánní vznik požárů. Poprvé v novodobé historii je tento jev, spočívající v klepání na zeď, hlášen v roce 1903 v období Dušiček v hájovně u Formánků na východ od Kolína. Hlášení o podivném fenoménu nám ovšem jako první zanechal ve svém životopise Vita Caroli sám otec vlasti – Karel IV. Lomozícího ducha spatřil i Karel IV. Bylo to v době, kdy se nastupující král vrátil do Prahy a našel Pražský hrad v rozvalinách. Bydlel proto s Buškem z Velhartic v budově starého purkrabství. Jednoho večera, kdy již ulehl, uslyšel kroky po místnosti, přestože v ní nikdo nechodil. Následně se prý sama od sebe vznesla číše od vína a byla vržena proti zdi. Citace ze životopisu: A tak patřiece s dřieveřečeným Buškem na čieše a na sviece, uzřechme čieši vrženu. A ta jistá čieše vržena byla, nevieme od koho, přes lože Buškovo z jednoho kúta komory až do druhého o stěnu. Ta čieše obrazivši sě o stěnu, pade prostřed komory. Uzřevše to, užasli jsme sě velmi, a vždy chodiecieho v komoře slyšechme, ale žádného neviděchme. Čeština 14. století zůstává srozumitelná jen s určitou námahou, nicméně záznam je velmi jasný. Karel IV. i mnozí jeho následovníci považovali tyto projevy za projevy boží síly, či samotného ďábla. První novodobé hlášení, nespojované s vírou, je tedy z roku 1903 a mezi jinými ho přinesl téhož roku časopis Nové slunce. Dobový článek: Podivuhodné úkazy počaly na svátek Všech Svatých o 11. hodině večerní, kdy celá rodina ze spánku byla vyrušena třemi mohutnými ranami na kufr. Ve světnici spaly ženy, […]
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Po stopách zemských škůdců: Kdo učinil přítrž moravským lapkům?

    Před 14 dny
    Na silnicích a cestách nebývalo ve středověku nikdy dost bezpečno. Po kraji se trousili žebráci, vandráci, potulní mniši a vagabundi, a jakmile se jim k tomu naskytla příležitost, proměňovali se v raubíře. Obzvlášť to platilo na Moravě v časech po smrti Karla IV. Proč tomu tak bylo? A z jakých vrstev se lapkové rekrutovali?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Novodobý skanzen: Jak centrum Frankfurtu povstalo z popela

    Před 15 dny
    Vystavěno, zbořeno, přebudováno a nakonec obnoveno do relativně původního stavu. Centrum Frankfurtu nad Mohanem není jediným příkladem znovuvzkříšení zničených památek, svým rozsahem však zřejmě nemá srovnatelné obdoby.
     Komentáře
  • Strakonický deník

    Na jihu Čech nejvíce foukalo v Kocelovicích na Strakonicku

    Před 15 dny
    Jaro zatím do jižních Čech spíše nakukuje. V pondělí se má oteplit a pak znovu ochladit. Proměnlivé počasí provázel v sobotu silný vítr.
     Komentáře
  • Vito K
    naSeznam Médium

    O malebném Lokti

    Před 16 dny
    Loket je malebné městečko nacházející se nedaleko Karlových Varů. Jeho historické centrum je poměrně malinké, ale i tak jsme v meandru řeky Ohře nalezli mnoho zajímavých památek včetně dominantního gotického hradu.
     Komentáře
  • Deník

    Schůze v pražských lázních 1848 zažehla revoluci. Pak přišla střelba a masakry

    Před 17 dny
    V roce 1848 zachvátila metropole evropských monarchií vlna revolučních povstání, která se nevyhnula ani hlavnímu městu českých zemí. V Praze to začalo schůzí v novoměstských Svatováclavských lázních.
     Komentáře
  • Dotyk

    Noc na Karlštejně: Kam až sahá pravda o ženách na hradě a co si autoři filmu vymysleli?

    Před 18 dny
    Hrady a zámky jsou bezpochyby klenoty našich památek. Poutají svou historií, ale i pověstmi a bájemi. Některé sice stojí tak nějak v pozadí, ale pohádkový Karlštejn snad zná každé malé dítě, jak se říká. Ne vše, co o Karlštejnu víme z filmového plátna je ale pravda.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Neznámá místa Prahy: Že je Juditin most minulostí? Ale kdepak. Stále stojí

    Před 19 dny
    Když vidíme Karlův most, ohromí nás jeho majestátnost. Málokdo si ale uvědomí, že byl postaven zejména proto, že jeho předchůdce, Juditin most, byl zničen povodněmi. Ale není to tak úplně pravda, my vás na něj vezmeme.
     Komentáře
  • Velicí Velikáni

    Dějiny jinak: Karel IV. nebyl žádný svatoušek. Jeho život skrývá temná tajemství

    Před 22 dny
    Všichni známe císaře Karla IV. jako osvíceného vládce, který vše udělal správně a byl přirozeným talentem v mnoha aspektech vládnutí. Středověk však není pěkné místo a i Karel IV. má temná tajemství, která je záhodné znát. Pojďte se vzdělat!
     Komentáře
  • Knihobaze

    Petr Mazný, Kateřina Frantová, Tomáš Bernhardt a Ladislav Silovský: Plzeňské tajnosti

    Před 22 dny
    Kolektiv erudovaných autorů, spolupracujících s plzeňským nakladatelstvím Starý most, odhaluje v nové publikaci plzeňské "tajnosti", mnohdy neznámá fakta a zajímavosti z historie západočeské metropole.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Nejstarší stromy v Česku – co říkají legendy a jak je to s nimi doopravdy

    Před 22 dny
    Realita někdy kazí půvab dávných legend. Někteří stromoví rekordmani nás mají možná přes 1000 let. Určit však přesné datum, kdy byly vysazeny, je mnohdy těžké, a tak se musíme spolehnout na pouhé odhady.
     Komentáře
  • OnlyU

    Hrad Zvíkov: Fotoaparáty a kamery tam prý nefungují. Lidé mají pocit, že je obklopuje neznámá energie

    Před 24 dny
    Hrad Zvíkov je nejen oblíbeným turistickým místem, ale také prostorem, kde se v minulosti natáčela celá řada pohádek a seriálů. Ve všech případech filmaře uchvátil hrad samotný a zároveň také jeho okolí. Při natáčení se ale museli potýkat s velkými technickými problémy. Neznámé energie v okolí místa totiž údajně způsobují, že zde jen velmi špatně fungují kamery i fotoaparáty. Zdroj
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Třetí pokus nám vyšel, hlásí Karlovy Vary, které si našly firmu na opravu vyhlídky

    Před 25 dny
    Karlovým Varům se napotřetí podařilo najít firmu, která letos opraví vyhlídku Karla IV. Dvakrát muselo město výběrové řízení zrušit, protože se o zakázku nikdo nepřihlásil. Objekt je v těžko přístupném terénu, řekl náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek (ANO). Příští měsíc podle něj město se stavbaři podepíše smlouvu, práce se uskuteční v létě.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Synové a dcery Otce vlasti. Znáte je?

    Před 26 dny
    Mít mužského dědice, kterému by jednou mohl předat svou říši a dílo, bylo nejvroucnějším přáním Karla IV.
     Komentáře
  • Česko živě

    Znáte všechna tajemství Karlova mostu? Popravy i záhadný stavitel

    Před 26 dny
    Karlův most je jedna z nejzásadnějších památek v Praze. Pojďme se na ni podívat pod drobnohledem. Odhalíte totiž několik zajímavých faktů, které vám ve škole zapomněli sdělit. Víte, kde se na Karlově mostě popravovalo a jaká socha je ta vůbec nejstarší?
     Komentáře
  • Žena-in

    Karolína Augusta Bavorská byla čtvrtá a poslední…

    Před 26 dny
    Čtyři ženy neměl jen císař Karel IV. Dalším vladařem s takovou „spotřebou“ manželek byl i císař Svaté říše římské František II., známý také později jako rakouský císař František I., když Svatá říše římská v roce 1806 po 844 letech existence zanikla. Tento habsburský panovník, který byl i českým králem, vlastně v ničem nevynikal, jak se o něm vyjádřil jeho extrémně pilný strýc císař Josef II., který se ho snažil připravit na vládu. S nevalným úspěchem…
     Komentáře
  • Osel

    Naxijský chrám (stavby v naxijském stylu)

    Před 27 dny
    Půvabná kuriozita mezi řeckými stavebními řády archaické doby, s unikátním řešením osvětlení interiéru. Přitom je všechno jen z kamene. Měl to být nejkrásnější chrám! Pro architekty to bylo krajně náročné. Postavili jich v tomto stylu jenom několik, včetně mysterijní svatyně.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Jedna jezdí pomalu, druhá langsam. Od ukončení tramvajové dopravy v Budějcích dnes uplynulo 73 let

    Před 1 měsícem
    Dnes je to přesně 73 let, kdy na svou trasu v jihočeské metropoli vyjely naposledy tramvaje. Poslední tramvajová linka zde byla zrušena 28. února 1950. Připomeňme si jeden starší díl Drbny historičky od Jana Schinka, který se právě tramvajové dopravy v Budějcích týkal.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Lužici osídlili čeští Slované. Nejmladší syn Karla IV. zde záhadně zemřel

    Před 1 měsícem
    Lužici najdete mezi severní hranicí Čech a jihem Braniborska. Dvojjazyčné nápisy v němčině a lužické srbštině dokazují, že zde sídlí malý polozapomenutý slovanský národ Lužických Srbů se silnými vazbami na Čechy a Moravu.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Památka, kterou nám všichni závidí: Pražský hrad je největším na světě

    Před 1 měsícem
    Pražský hrad je chloubou českého národa a také jeho největší památkou – a to jak obrazně, tak i fakticky. A to ještě zdaleka není všechno. Jeho rozloha mu dává unikátní postavení nejen v republice, ale i na celém světě. Je ještě hodně věcí, které o Hradě, kde sídlí po staletí vládci naší země, nevíme.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Děsivé pověsti o místním pánovi vyslechnete na hradu Radyně. Prý na něm stále straší

    Před 1 měsícem
    Hrad Radyně je dominantou viditelnou ze širokého okolí, ale i z mnohých míst přímo v západočeské metropoli. Přestože zřícenina není největší v kraji, patří hrad a jeho okolí k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místům na Plzeňsku.
     Komentáře
  • Refresher

    Kam na výlet: Zřícenina hradu Vrškamýk oplývá tajemnem a samotou

    Před 1 měsícem
    Refresher tě zve na výlet do přírody.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Král středověkých večírků Petr Vok vlastnil trpaslici. Jeho poslední manželce bylo 13 let

    Před 1 měsícem
    Když se Petr Vok z Rožmberka, poslední vladař mocného jihočeského rodu, 6. listopadu 1611 v Třeboni ve věku 72 let rozloučil se životem, provedli lékaři pitvu jeho těla.
     Komentáře
  • Mix24

    Karel IV. měl 4 manželky. Nejvíce miloval tu čtrnáctiletou, která skončila velmi nehezky

    Před 1 měsícem
    Karel IV., jeden z nejpopulárnějších českých panovníků naší historie vůbec. Na svém kontě díky svým schopnostem má mnoho zásluh, které se zapsaly do dějin. Ne každý z nás však zná pozadí jeho života, v té soukromé oblasti. V tehdejší době bylo od manželek především očekávané, že svým králům dají dědice trůnu. Ne vždy to byla jednoduchá cesta, a i tou trnitou si prošel Karel IV.
     Komentáře
  • Orlický deník

    VIDEO: Kdo má vodu, je král. O kanálu Dunaj-Odra-Labe básnil už Karel IV.

    Před 1 měsícem
    Podívejte se na vyprávění Františka Nepila v archivním sestřihu dvou dokumentárních filmů Přístav v srdci Evropy (1945), Jak si lidé plují (1992-1993) a zpráv TV Orion (1990) o historii plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Česká vláda na počátku února projekt, který v polsedních letech prosazoval hlavně odcházející prezident Miloš Zeman, odpískala, územní rezervy na katastrech měst Česká Třebová, Choceň, Staré Město a dalších proto radnice mohou využít k vlastní zástavbě a rozvoji.
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    Dopravní omezení v centru Budějovic se zruší. Podle soudu je nesrozumitelné

    Před 1 měsícem
    Českobudějovický krajský soud zrušil ke dni 28. února letošního roku opatření o stanovení místní úpravy provozu v centru Českých Budějovic. Projekt bývalého vedení města, který si kladl za cíl zklidnění dopravy v centru města, byl soudem zrušen pro jeho nepřezkoumatelnost a nesrozumitelnost.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Neznámá místa Prahy: Zkamenělého chlapce můžete dodnes vidět na střeše kostela na Starém Městě

    Před 1 měsícem
    Na Starém Městě pražském najdeme spoustu unikátů. Jedním z nich může být i zkamenělý chlapec, který byl potrestán za svoji neposlušnost a navěky se stal součástí kostela sv. Martina ve zdi.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Západočeské muzeum v Plzni nabízí rozmanitou podívanou: Historické zbraně, šaty i knihy

    Před 1 měsícem
    Největší městská zbrojnice, jedna z nejstarších českých knih, pocházející z 15. století, kterou se bohužel nepodařilo zkompletovat, i široká paleta vějířů a dalších dámských doplňků. Všechny zmíněné historické předměty mají jedno společné: najdete je v Západočeském muzeu v Plzni, které návštěvníky vzdělá i pobaví.
     Komentáře
  • Mix24

    Karel IV dostal ke korunovaci zuby. Proč a koho vlastně byly?

    Před 1 měsícem
    Karel IV., český král a římský císař, právem patří mezi naše nejslavnější panovníky. S jeho jménem a vládou je spojena řada legend a příběhů. Například se často zmiňuje, že byl Karel IV. velmi pilným sběratelem ostatků. Pojďme se na tuto jeho vášeň podívat trochu víc zblízka.
     Komentáře
  • Vito K
    naSeznam Médium

    V Čakovicích naleznete jeden z nejunikátnějších kostelů v Čechách

    Před 1 měsícem
    Svatý Remigius byl biskup remešský a velký bojovník proti pohanství. V naší zemi je mu zasvěcen pouze jediný svatostánek, jenž najdete na náměstí 25. března na okraji Prahy v Čakovicích.
     Komentáře
  • Osudové ženy

    23 min

    Podcast
    Leopoldina Ortová de Pauli: Kvůli manželovi se vzdala kariéry. Připravil ji o dost víc

    Před 1 měsícem

    ·

    23 minut

    Osud uznávané komediální herečky připomínal spíše tragédii. Přes všechno, co ke konci života prožila, zůstala ale silnou a nezlomenou ženou. Díky síle své osobnosti. V dokudramatu účinkují Olga Kaštická, Marek Adamczyk nebo Viktor Javořík. Hovoří spisovatelka a publicistka Martina Bittnerová.
     Komentáře
  • Novinky

    Prokletý zvon či zahrada milostného zklamání. Pražským Novým Městem po stopách gotického románu Sedmikostelí

    Před 1 měsícem
    Zaujala vás tajuplná tvář Prahy, kterou vykreslil spisovatel Miloš Urban ve svém gotickém románu Sedmikostelí? Zapálenou milovnici literatury a historie Dagmar Winklerovou ano. A to tak, že bere ostatní na procházky po místech, kde se děj knihy odehrává. Na několik z nich jsme se s ní také podívali.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Jak vypadaly vztahy krále Karla IV.? Odkryli jsme jejich detaily

    Před 1 měsícem
    Král Karel IV. byl ženatý celkem čtyřikrát. Máme ho zafixovaného jako milujícího a věrného manžela a jeho sňatky měly vždy souvislost s politikou.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Neznámá Praha: Vinice Máchalka a Kelerka leží na Nebeských horách, pěstovalo se zde už ve středověku

    Před 1 měsícem
    Během dvacátého století na hranicích Libně a Proseku zmizely ze zdejší lokality poslední vinice. Všechno nasvědčovalo tomu, že se slavná tradice pěstování vinné révy, mimochodem dlouhé téměř 800 let, stane historií. S tím se ale nesmířilo několik nadšenců a jejich zásluhou zde byly obnoveny dva vinohrady: Máchalka a Kelerka.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Tajemství záměny korunovačních klenotů: Za českým jablkem a žezlem musíte do Vídně

    Před 1 měsícem
    V lednu byly vystaveny a veřejnosti zdarma zpřístupněny české korunovační klenoty – nejcennější poklad naší historie. Lidé na ně čekali ve frontě i několik hodin. Není divu, běžně totiž bývají uloženy na tom nejnepřístupnějším místě Pražského hradu a k vidění bývají jen při zvláštních příležitostech. Málokdo ale ví, že je kolem nich několik tajemství spojených se smrtí a umučením Krista. Pokud jste jejich výstavu nestihli navštívit, nezoufejte. Jejich repliky putují po celé republice.
     Komentáře
Reklama