Zavřít
Karel Jaromír Erben

Karel Jaromír Erben

Nejnovější články na Seznamu na téma Karel Jaromír Erben
  • Novinky

    Ondřej Slačálek: Vyrvat mýtus z rukou fašistů. Znepokojivé slovanství podle Marie Janionové

    Před 7 dny
    Co Polák – to katolík? Ale kdeže, odpovídá svým dílem polská literární vědkyně Maria Janionová (1926–2020). Pojďme se vrátit k autentické polské identitě, dodává. Tedy k pohanské, slovanské identitě rozvíjené předtím, než do Polska dorazil z Čech násilný fanatismus křesťanství. K identitě, kterou pod křesťanským povrchem připomíná řada rysů polské lidové kultury a které dal svého času znovu ožít literární romantismus.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kvíz, který prověří vaše znalosti o naší nejznámější spisovatelce Boženě Němcové

    Před 8 dny
    Naši přední českou spisovatelku Boženu Němcovou zná jistě každý, hlavně její nejznámější dílo Babička. Možná si myslíte, že naší nejznámější spisovatelku znáte dobře. Prověřte si znalosti, jak velký znalec Boženy Němcové jste.
     Komentáře
  • Classic Praha

    V Jičíně zazní Dvořákovy Svatební košile

    Před 10 dny
    V programu festivalu Hudba z ráje se schyluje k nejnáročnějšímu koncertu tohoto ročníku. Ve čtvrtek 28. září 2023 od 20 hodin zazní v kostele svatého Ignáce z Loyoly v Jičíně kantáta Antonína Dvořáka na slova snad nejslavnější balady z Kytice Karla Jaromíra Erbena Svatební košile právě v produkci českorajského festivalu. V působivém prostředí sakrální památky, jejíž historie sahá do středověku, ji provedou přední sólisté a sbor. V Jičíně tak zazní dílo, které už při svém prvním provedení v roce 1885 vzbudilo skutečnou senzaci. Úspěch v Anglii tenkrát překonal všechna skladatelova očekávání.
     Komentáře
  • Novinky

    Vychází nový Salon: Znepokojivé slovanství, nemocná ruská společnost a české předsudky vůči Romům

    Před 15 dny
    Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?
     Komentáře
  • Jan Prazak
    naSeznam Médium

    Rasová a genderová nekorektnost klasické české literatury

    Před 15 dny
    S politováním je třeba konstatovat, že mnohá klasická díla české literatury hrubě odporují současným potřebám korektního pohledu na svět.
     Komentáře
  • Novinky

    Keep smajlík. Sloupek Štefana Švece

    Před 17 dny
    Děti, ty naše malé turbo verze, nečtou. Můžeme se na ně proto čílit. Můžeme plakat nad úpadkem lidstva, které již více nepozná krás Raisova Pantáty Bezouška, natož Holečkových Našich. Ba i Babička Boženy Němcové zůstane známa jen z poslední filmové verze, pročež si budoucí generace Čechů budou myslet, že z Barunky vyrostla Popelka.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Umělá inteligence pro ty, kdo žádnou vlastní nemají. Svět Tomáše Koloce

    Před 17 dny
    Motto: „Ty mrtvý, nevstávej a lež; pánbůh tě potěš – a mne též! A mrtvý zas se položiv, natáhnul údy jako dřív.“ (Karel Jaromír Erben: Kytice)
     Komentáře
  • Frews

    Jak zvládnout maturitní četbu?

    Před 26 dny
    Prázdniny jsou u konce a září začíná. Co to znamená? No přece to, že již za pár dní začíná školní rok. Někteří poprvé zasednou do školních lavic, druzí ukončí povinnou školní docházku. My se však dneska zaměříme na maturanty. Maturitní četba je strašákem spousty studentů. Které knížky si tedy vybrat a jak vše stihnout?
     Komentáře
  • iGlanc

    Když pohádky svádí boj o vaše srdce. Popelka s oříšky nebo dýní? Mořská víla s krabem či špatným koncem?

    Před 1 měsícem
    Pohádky mají v České republice silnou tradici a mají je rádi dospělí stejně jako děti. Tradiční příběhy se předávají z generace na generaci, jsou ovlivněné kulturou a folklórem, vždy z nich plyne nějaké ponaučení. A ty naše největší klasiky, ty si právem hýčkáme často víc než trháky z Hollywoodu.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Tajemné místo Velhartického hřbitova: příběhy, mýty a historie

    Před 1 měsícem
    Šumavské krajiny skrývají mnoho záhadných a tajemných míst, která oplývají svými příběhy a mýty.
     Komentáře
  • Proženy

    Žena mezi muži: Kam se poděly naše zkoumavé oči?

    Před 1 měsícem
    Existuje jedna poměrně morbidní pohádka o jezinkách uspávačkách. Jak se dalo čekat, kdysi ji mezi prostým venkovským lidem vyposlechl a pak sepsal Karel Jaromír Erben, který si liboval v hororových příbězích.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Tajemná tvář mrtvé dívky vystupující ze štítu velhartického kostela láká turisty

    Před 2 měsíci
    V samém srdci Klatovska v Plzeňském kraji se rozkládá malebná vesnice Velhartice. Při prvním pohledu se zdá jako běžná česká vesnice, kam si turisté chodí pro klid a poklidnou šumavskou přírodu, avšak není všechno tak, jak se zdá.
     Komentáře
  • filmserver

    TV tipy: Freddie Mercury se vydává do casina na cestu samuraje

    Před 2 měsíci
    Prázdniny jsou v plném proudu a pekelná vedra neustávají, čemuž také odpovídá poněkud líná nabídka tuzemských televizí. Ty pochopitelně spoléhají na tradiční reprízy, i proto je tipem týdne Scorseseho opus Casino.
     Komentáře
  • Super

    Hostinský z Obušku, z pytle ven! byl zasloužilým umělcem dřív než Jiřina Bohdalová. Za první roli dostal pětikorunu

    Před 2 měsíci
    Když se Josef Beyvl (✝72) jako družstevník Brabec v jedné z epizod seriálu Chalupáři dohadoval s Jiřinou Bohdalovou (92, chatařka Fuchsová), jestli titul „Zasloužilý umělec“ obnáší nějaké finanční ocenění, sám dobře věděl, jak to doopravdy je. Na rozdíl od slavnější herecké kolegyně už ho měl, a to od roku 1966. Nijak z toho nezbohatl.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Neznámá místa Prahy: U hrobek na Olšanských hřbitovech pocítíte úctu i mrazení v zádech

    Před 2 měsíci
    Praha je velkoměsto, které má dnes již okolo jednoho a půl milionu obyvatel. Není tak divu, že se na jejím území nachází značné množství hřbitovů. Tím největším pohřebištěm, kde odpočívá i mnoho známých osob, jsou Olšanské hřbitovy.
     Komentáře
  • Apetit

    Miletínské modlitbičky proslavil příbuzný českého spisovatele. Z čeho se vyrábějí a za co vděčí své podobě

    Před 3 měsíci
    Hořické trubičky umíme povětšinou zařadit mezi známé regionální pochoutky. Zrovna tak jako například lomnické suchary či štramberské uši. Ale co miletínské motlitbičky? Ochutnali jste je někdy? Znáte jejich příběh? Zavede vás do hlubin perníkářského řemesla a kraje Karla Jaromíra Erbena!
     Komentáře
  • iRozhlas

    Zlatá stuha ozdobila nejlepší knihy pro děti. Dvě ocenění získala spisovatelka Rutová

    Před 4 měsíci
    Chobotnice, která se kvůli lidským odpadkům přesune na souš, letos oslovila porotu na výročních cenách Zlatá stuha, které každoročně oceňují spisovatele dětské literatury. Za tuto knihu s názvem Já, chobotnice si z pražského DOXu odnesla ocenění její autorka Magdalena Rutová.
     Komentáře
  • Buchty

    45 min

    Podcast
    Počítání kalorií je cesta do pekel. Tělo si pak řekne, že jídlo rovná se nebezpečí

    Před 4 měsíci

    ·

    45 minut

    Ivana a Zuzana tentokrát přivítaly praktickou lékařku Anetu Málkovou, která se zajímá o psychosomatiku a v minulosti se vypořádala s anorexií a bulimií.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Bouře okolo knižního bestselleru: Autorku to nemělo překvapit, říká novinář

    Před 4 měsíci
    Úspěšná autorka Alena Mornštajnová odmítá tvrzení, že v románu Les v domě vyšla z příběhu výtvarnice Toy Box. Ta dříve popsala své sexuální zneužití. „Morální nároky na umění rostou,“ říká ke kauze editor kultury SZ Jonáš Zbořil.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Tajemná místa ČR: Hřbitov, kde údajně došlo k oživení mrtvého, je nasáklý negativní energií

    Před 5 měsíci
    Vydáme-li se do Klatov v Plzeňském kraji, můžeme nedaleko tohoto okresního města objevit vesničku Velhartice, v jejíž blízkosti stojí tajemný hřbitov s kostelem, kde se někdy bojí i místní.
     Komentáře
  • Proženy

    Erbenova Kytice. Otestujte své literární znalosti!

    Před 5 měsíci
    Karel Jaromír Erben, to je prostě Kytice. Slavný autor a snad ještě slavnější dílo. Rozhodně ne nudná součást výuky na školách, ale příběhy, které v sobě mají vše – lásku, zradu, krutost, trest i odpuštění. Jsou napínavé, děsivé, poučné. Ale znáte je opravdu dobře?
     Komentáře
  • Extra

    Chudý muzikant z Obušku, z pytle ven! Ladislav Pešek se ženil z donucení a o lásku života přišel

    Před 5 měsíci
    Ladislava Peška si řada lidí pamatuje jako chudého muzikanta z pohádky Obušku, z pytle ven! Veselý herec rozdával radost divákům několika generací, jeho osud byl však smutný. Miloval totiž celý život ženu, kterou si nevzal.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    V českobudějovické radnici začala výstava s názvem Pusopis aneb Malováno ústy

    Před 5 měsíci
    V prostorách českobudějovické radnice začala dnes výstava s názvem Pusopis aneb Malováno ústy. Autorkou většiny obrazů je jednadvacetiletá Barbora Sedláčková, která od dětství trpí neuropatií, což omezuje její pohyblivost. Proto maluje ústy. Součástí výstavy jsou díla i dalších handicapovaných umělců, kteří také nemohou malovat rukama.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Zapomenutý „májovec“ Rudolf Mayer, básník bolesti a žalu

    Před 5 měsíci
    DO HLOUBKY Letos si připomínáme 165 let od vzniku jarního almanachu Máj, který české společnosti představil mladou literární generaci. Mezi ní i Rudolfa Mayera (13. října 1837 Nová Hospoda u Skránčic – 12. srpna 1865 Loučim), který svůj tragický a těžký život vepsal do své poezie.
     Komentáře
  • Žena-in

    Proč se Anna Holinová, největší láska Jana Nerudy, nikdy nevdala

    Před 6 měsíci
    Říkalo se jí „věčná nevěsta“ a byla nejen první, ale i nejznámější láskou klasika naší literatury Jana Nerudy. Seznámili se v listopadu 1852 v Linkových tanečních kursech v pražské Michalské ulici. Neruda byl skvělý tanečník, do kursů chodil už od svých 17 let, tedy od podzimu 1851. Během plesové sezony vymetal se svými přáteli jeden ples za druhým, v mládí byl považován za lva salonů...
     Komentáře
  • Vlasta

    KVÍZ: Kája Mařík, Ronja, či Krteček. Pamatujete si hrdiny z dětských knih? Otestujte se

    Před 6 měsíci
    Divoká Ronja, dcera loupežníka, nebo spíše poslušná Lisa vyklepávající dečky v domečku svých panenek v knize Děti z Bullerbynu? Na které hrdiny z dětských knih nemůžete zapomenout? Pojďme si některé připomenout v následujícím kvízu.
     Komentáře
  • Knihobaze

    Karel Jaromír Erben (7.11.1811 – 21.11.1870) – autor, jehož jméno je pevně spjato s Kyticí a Českými pohádkami.

    Před 7 měsíci
    Básník, prozaik, překladatel, vydavatel, redaktor, archivář a zakladatel české folkloristiky – nauky o lidové tvorbě a lidové kultuře. Přední představitel obrozeneckého romantismu spolu s Karlem Hynkem Máchou a Josefem Kajetánem Tylem.
     Komentáře
  • Deník

    Miletín stále nemá bankomat. Karty nebereme, utíká nám kšeft, teskní obchodníci

    Před 7 měsíci
    Karty nepřijímáme, křičí cedule na kase velkým rudým písmem. Nedá se nic dělat, zákazník Erbenovy cukrárny na miletínském náměstí musí ze zadní kapsy vylovit poslední dvacku, aby se mohl zakousnout do vyhlášené miletínské modlitbičky, perníčku s ořechy ve tvaru modlitební knížky. Menší obchody na náměstí totiž nemají terminál pro platby kartou a bankomat v Miletíně není. "Stává se, že lidi odcházejí, protože nemají hotovost. Bankomat by tu určitě uvítali," říká prodavačka cukrárny.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Punk nestárne, je to revoluční gesto, které přitahuje dvacátníky i sedmdesátníky, říká Radim Kopáč, autor knihy o české punkové scéně

    Před 8 měsíci
    Všechno je špatně, zpátky na stromy! To je název nové knihy o historii československého punku, která se věnuje především textům punkových a hardcorových písní. „V textech jsou zaryta kanonická jména jako Karel Jaromír Erben, Vítězslav Nezval a další, ohlasy jsou ale spíše bezděčné,“ říká publicista a autor knihy Radim Kopáč. Nosil by Karel Hynek Mácha číro, kdyby žil později? Byli punkoví textaři novodobými dadaisty? Poslechněte si celý rozhovor.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    11 min

    Podcast
    Zvířátka a Petrovští (Václav Říha)

    Před 8 měsíci

    ·

    11 minut

    Zvířátka a Petrovští je pohádka sepsaná Václavem Říhou, což byl umělecký pseudonym používaný Václavem Tillem. Vypráví příběh zvířátek, která zachránila rodinu zadluženého statkáře, na jehož dvoře žila, od rozprodání jeho majetku.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    7 min

    Podcast
    Kurent a člověk (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    7 minut

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    9 min

    Podcast
    Jirka s kozou (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    9 minut

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    7 min

    Podcast
    Jezinky (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    7 minut

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    14 min

    Podcast
    Jabloňová panna (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    14 minut

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    7 min

    Podcast
    Ilja Muromec a Slavík loupežník (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    7 minut

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    4 min

    Podcast
    Hrnečku vař! (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    4 minuty

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    2 min

    Podcast
    Hadí Koruna (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    2 minuty

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    8 min

    Podcast
    Dobře tak, že je smrt na světě (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    8 minut

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    3 min

    Podcast
    Dobré děti (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    3 minuty

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    23 min

    Podcast
    Dlouhý, Široký a Bystrozraký (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    23 minut

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    6 min

    Podcast
    Červená Karkulka (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    6 minut

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    6 min

    Podcast
    Čert a cigán (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    6 minut

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    6 min

    Podcast
    Bůh ví, čím člověka trestati (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    6 minut

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    4 min

    Podcast
    Boháč a chudák (Karel Jaromír Erben)

    Před 8 měsíci

    ·

    4 minuty

    Po dlouhá staletí, takřka od nepaměti, vznikaly pohádky v lidovém prostředí, většinou na vesnicích a daleko od městské vzdělanosti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů k vnukům. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky dlouho nikdo nestaral. Časem se mezi vzdělanci objevilo několik nadšených milovníků a znalců lidových pohádek a mezi nimi i mladý Karel Jaromír Erben. Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Vyžádal si také od svých přátel z různých končin Čech, aby mu pomáhali sbírat pohádky a písně. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Chrápající obluda, zlatá opice a kostry draků. Křížem krážem za zvířátky po devětadvacáté s cestovatelem Vojtěchem Alberto Slámou

    Před 8 měsíci
    V předposledním dílu putování po stopách zajímavých tvorů zamíříme do jihoamerických barů, kde se dozvíte věci, nad nimiž vám budou vlasy vstávat hrůzou. Na své si přijdou zejména milovníci strašidel a záhadných tvorů.
     Komentáře
  • Echo24

    Stereotypy pohádek: vrchnost jde po penězích, lid je pracovitý

    Před 8 měsíci
    ÚHEL POHLEDU: Po pohádkové smršti posledních dnů roku, do které se zapojily všechny možné i nemožné televize, začíná být patrné několik věcí. Ani po tolika letech se základní schéma nemění. V dobách socialismu byl pohádkový princip daný: šlechta je jasně zavrženíhodná, ale nějak tam ty prince, krále, královny a princezny dostat musíme. Pokud byly předlohou scénářů pohádky Karla Jaromíra Erbena nebo Boženy Němcové, mělo to svou logiku.
     Komentáře
  • Extra

    Drsné natáčení Třetího prince: Panoval tuhý mráz, Trávníčkovi šlo jednu chvíli o život

    Před 8 měsíci
    Český film Třetí princ, napsaný na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena O dvou bratřích, natočil režisér Antonín Moskalyk v roce 1982. Pohádka v hlavní roli s Libuší Šafránkovou (†68) a Pavlem Trávníčkem (72) je dodnes brána jako jedna z těch nejdepresivnějších. I přesto se však stala nedílnou součástí vánočního televizního programu. Věděli jste však, že Pavlu Trávníčkovi šlo při natáčení o život? Podle serveru ČSFD.cz se pod ním při jedné ze scén splašil kůň.
     Komentáře
  • TVguru

    Třetí princ: Královský pár i životní partneři, splašený kůň a ujeté kilometry na jeho hřbetě a koho nahradila Šafránková?

    Před 9 měsíci
    Podle knižní předlohy Karla Jaromíra Erbena vznikla před čtyřiceti lety pohádka Třetí princ. Po pár letech se tak před kamerou opět sešli Libuše Šafránková a Pavel Trávníček, oba ve dvojroli.
     Komentáře
  • Extra

    Pohádka Třetí princ: Šafránková v ní neměla hrát, nakonec ještě namluvila Zedníčkovou

    Před 9 měsíci
    Pohádka Třetí princ si na portálu ČSFD vysloužila 68 procent, což je z klasik jedno z nejmenších čísel. Zato ale pohádka disponovala jedním velkým kouzlem, a tím byla krásná Libuše Šafránková (†68). Ta si v ní stejně jako Pavel Trávníček (70) střihla dvojroli. Dokonce v pohádce namluvila i někoho jiného.
     Komentáře
  • Vlasta

    Jak zestárli princové českých pohádek. Tihle mají charisma pořád

    Před 9 měsíci
    Vánoce a vánoční svátky jsou plné pohádek. Milujeme je a většina z nás si bez nich neumí sváteční atmosféru představit. A jak je to s českými princi? Kteří herci jich mají na svém kontě nejvíc a kteří z nich jsou dodnes nejoblíbenější? Na těchto několik se sice zub času taky zaměřil, ale popravdě – při pohledu na ně se dodnes mnohým fanynkám podlamují nohy. Kteří to jsou?
     Komentáře
  • Extra

    Zajímavosti o pohádce Zlatovláska: Petr Štěpánek během natáčení našel partnerku

    Před 9 měsíci
    Žádná správná česká pohádka se nemůže obejít bez krásné princezny. Mezi ty nejkrásnější patří Zlatovláska v podání Jorgy Kotrbové (75). Je škoda, že půvabná žena s tajuplným úsměvem pověsila herectví na hřebík. Jak uvedl portál novinky.cz, oblíbená herečka se stáhla do ústraní na venkov. Zpátky však k samotnému natáčení tolik oblíbeného filmu: víte o kouzelné pohádce podle předlohy K. J. Erbena vše?
     Komentáře
  • Extra

    Pták Ohnivák: Princ Otmar (41) má dnes dospělou dceru s Gondíkovou a žije s Remkovou

    Před 9 měsíci
    V pohádce Pták Ohnivák z roku 1997 si tehdy šestnáctiletý nejmladší člen rodu Brousků Ondřej zahrál prince Otmara. Od té doby se stačil stát otcem dcery Aděly Gondíkové (49), načež se oženil s dcerou našeho nejslavnějšího kosmonauta Vladimíra Remka (74), taktéž herečkou Annou (42), s níž má desetiletého syna Františka a pětiletou Hanku.
     Komentáře
  • Asenior

    Karel Jaromír Erben (7.11.1811 – 21.11.1870): autor, jehož jméno je pevně spjato s Kyticí a Českými pohádkami.

    Před 10 měsíci
    Básník, prozaik, překladatel, vydavatel, redaktor, archivář a zakladatel české folkloristiky – nauky o lidové tvorbě a lidové kultuře. Přední představitel obrozeneckého romantismu spolu s Karlem Hynkem Máchou a Josefem Kajetánem Tylem.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Juniorský soubor Baletu NdB poprvé na scéně

    Před 11 měsíci
    Jedinečný projekt ve střední a východní Evropě zahájil sezonu v září 2022
     Komentáře
  • Pardubický deník

    Jak se Honza vrátil ze světa aneb Štěrba znovu potí pardubický dres

    Před 11 měsíci
    /ROZHOVOR/ Jak se Honza vrátil ze světa domů… Ne, nebudeme vyprávět pohádku od Boženy Němcové, či Karla Jaromíra Erbena. Vlastně nebudeme vyprávět žádnou pohádku, ale basketbalový příběh, kde nemusí vítězit dobro nad zlem… Odchovanec pardubické Tesly se v mládí vydal do Prahy. Po deseti letech strávených v dresu USK zamířil do rodného města. Ihned se stal pevnou součástkou basketbalového stroje značky Beksa. Jan Štěrba si ale zatím mnoho radosti v novém angažmá neužil.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Moc jsem ho ranila, říká Steimarová po smrti Somra. S čím vším se herec poslední dny léčil?

    Před 11 měsíci
    Smrt Josefa Somra, představitele výpravčího Hubičky z Ostře sledovaných vlaků nebo kuchaře Serváce ze Tří veteránů, rozplakala celou hereckou obec. Velmi se dotkla také Somrových kolegyň Evelyny Steimarové a Jitky Zelenohorské. Strašně to bolí, je to rána, shodují se.
     Komentáře
  • FMZine

    Začíná knižní festival LITR

    Před 1 rokem
    Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Houslistka Veronika Eberle ukončila Dvořákovu Prahu svou suverénní technickou brilancí

    Před 1 rokem
    Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha 2022 je již minulostí. 25. září 2022 jej ukončil závěrečný koncert v pražském Rudolfinu, kde vystoupil Symfonický orchestr Švédského rozhlasu, který řídil jeho umělecký i hudební ředitel Daniel Harding. Sólistkou večera byla mladá německá houslová virtuoska Veronika Eberle. Program nabídl symfonická díla Antonína Dvořáka a Houslový koncert č. 1, Sz. 36 Bély Bartóka. Večer ozdobila nejen interpretační kreativita dirigenta i sólistky v prováděných skladbách, stejně tak ale i schopnost silné orchestrální sounáležitosti švédského uměleckého tělesa.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Marie Antoinetta prý zešedivěla přes noc. Je to ale vůbec možné?

    Před 1 rokem
    Říká se, že když šla Marie Antoinetta na popravu, měla vlasy úplně stříbrné. Podle všeho jí zešedly přes noc hrůzou. Někdy se tomu říká syndrom Marie Antoinetty. Názory odborníků na to, zda je možné zešedivět přes noc, se různí.
     Komentáře
  • Náš region

    Před 67 lety měla premiéru pohádka Obušku, z pytle ven! Původně měla vypadat úplně jinak

    Před 1 rokem
    Známá pohádka Obušku, z pytle ven! natočená na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena Kouzelné dary podle scénáře Jiřího Brdečky slaví 66. výročí od premiéry.…
     Komentáře
Reklama