Zavřít
Keltové

Keltové

Nejnovější články na Seznamu na téma Keltové
  • Týdeník Policie

    Oloupal strom a pardubickým strážníkům tvrdil, že je umělec, a že mu to poradily dávné hlasy Keltů

    Před 6 dny
    Strom zbavený kůry do výšky dospělého člověka. Tuhle formu „umění“ předvedl mladý muž u Matičního jezera v Pardubicích. 19letý muž hlídce tvrdil, že jde o formu umění a vůbec ...
     Komentáře
  • Zdeněk Mahler
    naSeznam Médium

    Drsně krásná Bretaň. Přitahuje, hostí a nekonečně inspiruje

    Před 14 dny
    Tajuplný, vlnami Atlantského oceánu divoce bijícími o útesy smáčený, vichry a bouřemi po věky nelítostně zkoušený kraj, opředený starodávnými keltskými bájemi i legendou o králi Artušovi a kouzelníku Merlinovi. Bretaň.
     Komentáře
  • Kaocko

    Potvrdili pověst rváčů, Kelt přeřadil do módu lovce

    Před 18 dny
    Christian Jungwirth a Tato Primera. Dvě zavedené značky MMA, které se v sobotu postavily proti sobě. V osmifinále Tipsport Gamechangeru předvedly válku jako řemen, sekačku v dost šíleném tempu.
     Komentáře
  • Ústecký deník

    Západ Anglie: Pes baskervillský, mlha, blata a pozůstatky civilizace Keltů

    Před 22 dny
    Jsme na západě Anglie na vřesovišti Bodwin Moor s pašeráckou hospodou Jamaica Inn a v národním parku Dartmoor s mlhou na blatech a rašeliništích, v krajině hororů režiséra Hitschcocka, polodivokých poníků, menhirů a pozůstatků civilizace Keltů…
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Žena rovnoprávná s muži? Naposledy za časů Keltů

    Před 26 dny
    Žena v čele armády, žena vládkyně, žena těšící se respektu a požívající stejných práv jako muž. Ne, to není současnost, ale postavení ženy v keltské společnosti již před 2 000 lety.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Polozapomenutá historie českých a moravských hvozdů – víte, kdy se u nás platilo duhovkami a co mají společného s irskými leprechauny?

    Před 1 měsícem
    Polozapomenutá historie českých a moravských hvozdů: Lidové báje a pověsti se mohou mnohdy postarat o opravdu zajímavá vyprávění. A nejinak tomu bylo i s nevšedními duhovkami, které si jejich nálezci nechávali pro štěstí. A co to vlastně je?
     Komentáře
  • Deník

    FOTO, VIDEO: Země Keltů děkuje! Dobrovolníci jsou naštěstí nepromokaví

    Před 1 měsícem
    Země Keltů, která leží v Nasavrkách na úpatí Železných hor, zlákala za několik let své existence už desítky tisíc návštěvníků z Čech i Evropy. Výjimečný skanzen dál roste i díky práci dobrovolníků. Podívejte se na video se záběry z dronu. Děkujeme spolku Boii.
     Komentáře
  • Proženy

    Jste Bříza, Dub nebo Vrba? Astrologie duše podle keltského horoskopu stromů

    Před 2 měsíci
    Keltská astrologie je založena na prastaré myšlence, že čas našeho narození je rozhodující pro formování naší osobnosti a našeho chování. Keltové, zvláště šamanští druidové, byli zkušenými pozorovateli života. Postupem času zjistili, že dítě narozené v určitém ročním období oplývá určitými vlastnostmi. A že tyto vlastnosti jsou velmi úzce spojené s konkrétním stromem.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    TIP NA VÝLET: Naučná stezka v okolí Velkého Kosíře přiblíží historii zdejších Keltů a Slovanů

    Před 2 měsíci
    Asi jeden a půl kilometru dlouhou procházku nabízí nová naučná stezka v okolí Velkého Kosíře na Prostějovsku. Přiblíží historii zdejších Keltů a Slovanů, ale i střípky z dávné historie nedalekých Čelechovic na Hané. Nabízí i vyhlídkové místo na kopci Skřivan.
     Komentáře
  • Rexter

    Typologie keltského kalendáře – Jaké je vaše znamení stromokruhu?

    Před 2 měsíci
    Na rozdíl od klasického nebo čínského zvěrokruhu na to Keltové šli od lesa a místo zvířat používali stromy. Co dal keltský stromokruh do vínku vám?
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Inspirovaly keltské báchorky o vzniku legendární pověsti hory Blaník? Je velitelem keltského vojska Svatý Václav?

    Před 2 měsíci
    Co inspirovalo tuto pověst na českém území? Byl to příchod Keltů? Tento magicky vrcholek patří k nejsilnějším energetickým místům na našem území.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Pozitivní léčivá síla mystické Hory Říp aneb jak se nechat osprchovat čerstvě blaženou energií

    Před 2 měsíci
    Poznejte na vlastní kůži příchuť mysticky bájné Hory Říp. Dějí se zde věci mezi nebem a zemí, jež mohou roztřást vaší krevní skupinu.
     Komentáře
  • Prima Nápady

    Novoroční dárky pro štěstí: Kominíček, prasátko, podkova i čtyřlístek

    Před 2 měsíci
    Na prahu nového roku si vnad všichni vzájemně přejeme hodně štěstí. A abychom si toto přání alespoň trochu pojistili, přidáváme malý dárek. Může to být podkova, rybí šupinka, kominíček nebo malé, růžové či zlaté prasátko. Stejně činili dokonce už staří Keltové i Germáni. I oni věřili, že jim podobné amulety zajistí štěstí, zdraví i hojnou úrodu. A v jaký symbol štěstí věříte vy?
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Které vánoční zvyky pochází od pohanů?

    Před 3 měsíci
    Vánoce jsou neodmyslitelně spjaty s řadou drobných rituálů, zvyků a tradic. Věděli jste ale, že mnoho z nich má svůj původ už u našich keltských a pohanských předků?
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Keltové měli vlastní horoskop – lidem přiřadili stromy

    Před 3 měsíci
    Keltské skupiny dorazily do Evropy už před více než dvěma tisíci lety. Zanechaly za sebou toho mnoho – kulturu, legendy, jazyk – a také horoskopy. Jeden z nich rozřadily na základě stromů.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Blíží se zimní slunovrat, magický okamžik vítězství světla nad temnou nocí

    Před 3 měsíci
    O zimním slunovratu je nejkratší den a nejdelší noc, od této chvíle začíná slunce nabývat na síle a vítězí nad temnou nocí i temnotou v nás. Tento magický okamžik odpradávna oslavovali naši předci, svoje nezaměnitelné místo si našel i v dalších kulturách. Zimní slunovrat je symbolem lidské víry, že po tmě a zimě vždy přichází světlo a teplo.
     Komentáře
  • Marianne

    Zábava pro podvečerní předvánoční čas – věštění z litého olova

    Před 3 měsíci
    Věštění z roztaveného kovu znali už Keltové a na počátku minulého století se z lití olova stal jaden z nejkrásnějších vánočních obyčejů.
     Komentáře
  • Babinet

    Keltský zvěrokruh a 13 duchovních zvířat. Jaké je to vaše?

    Před 3 měsíci
    Je všeobecně známo, že Keltové byli úzce spjati s přírodou. Pečlivě sledovali roční období a založili svůj zvěrokruh na základě lunárního cyklu. Velkou pozornost věnovali stromům a zvířatům. Keltové viděli zvířecí svět jako úzce spojený s jejich vlastní existencí a staří šamani věřili, že po smrti se lidská duše vydává na pouť, na jejímž konci je převtělení právě do zvířete. Pročtěte si o zvířecích znameních z dávných dob a zjistěte o sobě zase kousek více. K poznání stačí pouze den narození.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Zemi Keltů prozáří sváteční atmosféra. Čekají na vás prohlídky oppida i řemeslný jarmark

    Před 3 měsíci
    Přemýšleli jste někdy nad tím, jak Keltové prožívali naše adventní období? Jaké byly jejich tradice v nejtemnější části roku, jak se připravovali na slunovrat a jak vypadal jejich běžný zimní život? Už tento víkend 10. a 11. prosince máte jedinečnou příležitost zjistit v Zemi Keltů víc. Připraveny jsou mimořádné prohlídky oppida, řemeslný jarmark i program pro děti.
     Komentáře
  • Extra

    Eva Perkausová odtajnila význam jména syna Killiana Hecka: Sahá to až do dob Keltů

    Před 3 měsíci
    Moderátorka Eva Perkausová (28) a její manžel podnikatel Ivan Hecko se konečně stali rodiči. Svému novorozenému synovi dali nevšední jméno Killian, jehož význam sahá až do doby Keltů.
     Komentáře
  • Novinky

    Zlatého pokladu Keltů se zmocnil gang profesionálů

    Před 3 měsíci
    Téměř 500 zlatých mincí o celkové hmotnosti 3,724 kilogramu považovali nejen odborníci za zlatý hřeb návštěvy muzea, ale nyní jsou fuč: neznámí zloději ukradli dva tisíce let starý zlatý poklad z Keltsko-římského muzea v bavorském Manchingu u Ingolstadtu.
     Komentáře
  • Novinky

    Z muzea v Bavorsku ukradli keltský poklad, mince vyražené na českém území

    Před 4 měsíci
    Neznámí zloději ukradli z muzea v bavorském Manchingu zlatý keltský poklad. Šlo o mince ražené v oblasti Bohemie neboli na území současného Česka. Hodnota ukradeného pokladu činí řádově miliony eur (desítky až stovky milionů korun), uvedl bavorský zemský kriminální úřad.
     Komentáře
  • RockSound

    Deloraine oslavují léto v novém klipu Lughnasad

    Před 4 měsíci
    Česká pagan a fantasy folková parta Deloraine svým fanouškům představuje nový videoklip, ve kterém poukazuje na dávnou historii Keltů na našem území.
     Komentáře
  • Dotyk

    Většina Čechů si mylně myslí, že jsme Slované. Testy DNA ale tvrdí něco jiného

    Před 4 měsíci
    Sami sebe často prezentujeme jako hrdé Slovany. Jenže jak se ukázalo, z našich původních genů v nás samých dnes už příliš nezbylo. Spíše než Slovany jsme směsicí mnoha etnických skupin. Od Slovanů máme zejména jazyk, ale neseme si v sobě i mnohé z Keltů a Germánů. Jaký je tedy náš původ?
     Komentáře
  • musicserver

    Deloraine ve svém keltsky laděném klipu "Lughnasad" ukazují, že česká historie není jen o Slovanech

    Před 4 měsíci
    Česká pagan a fantasy folková skupina Deloraine vydává nový videoklip "Lughnasad", v němž se odkazuje na dávnou historii Keltů na českém území. Kapela se příští rok představí naživo napříč Evropou.
     Komentáře
  • Babinet

    Blížící se Halloween, s ním spjaté magické období i doba možných nečekaných událostí

    Před 4 měsíci
    Blíží se konec října a v obchodech se objevují dýně, různé předměty spojené s hororovou tematikou, ale také svíčky a ozdoby na hroby, které připomínají i blížící se Památku zesnulých. Halloween dnes vnímáme jako cizí svátek, který k nám byl importován z anglosaských zemí, zejména pak z Ameriky. Jeho původ však můžeme najít již u Keltů, kteří slavili z 31. října na 1. listopadu svátek zvaný Samhain. Pro Kelty byl Samhain časem, kdy se otevírá brána mezi tímto a dalším světem. Byl to tedy čas komunikace s mrtvými, kteří se jako divoký podzimní vítr toulali po zemi.
     Komentáře
  • Proženy

    Meky v Národním muzeu, komedie na plátně a Keltové v Nižboru aneb Jak si užít víkend

    Před 5 měsíci
    Říjen se představil jako měsíc plný barev, ale i příjemných teplot. A vypadá to, že ještě chystá pár dní, kdy bude vyloženě hřích sedět doma. Co během nich můžete zažít?
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Archeologové u Němčic nad Hanou našli korálky z keltské jantarové dílny. Byla jediná na Moravě

    Před 5 měsíci
    Drobné jantarové korálky, jejich nejrůznější polotovary, ale i větší exempláře objevili archeologové při průzkumu jednoho z nejvýznamnějších keltských sídlišť u Němčic nad Hanou na Prostějovsku. Na Moravě jde zatím o jedinou jantarovou dílnu z období krátce po třetím století před Kristem.
     Komentáře
  • Prima Nápady

    Jak se dělá strašidelná výzdoba interiéru ke svátku Všech svatých

    Před 5 měsíci
    Blíží se svátek Všech svatých, kterému předchází dnes už poněkud zprofanovaný Halloween. Věřící tento den vzpomínají na své zemřelé předky i přátele, ateisté zdobí svá obydlí motivy podzimu, záhrobí nebo dýní, lidé, hlásící se k odkazu Keltů, uctívají svátek Samhain.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    U Němčic nad Hanou archeologové objevili zabité meče. Šlo o keltský rituál po smrti bojovníka

    Před 6 měsíci
    Při průzkumu jednoho z nejvýznamnějších keltských sídlišť u Němčic nad Hanou na Prostějovsku archeologové narazili na takzvané zabité meče. Úmyslně poškozené zbraně mohly souviset se smrtí bojovníka nebo s ukončením rituálních aktivit s ohledem na rozvoj obchodu a výroby.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Kam o prázdninách s dětmi na výlet? Do Země Keltů nebo na minihrad

    Před 7 měsíci
    I toto pondělí si na Hradecké Drbně můžete přečíst několik nápadů na místa, kam vzít děti o prázdninách. Dnes vás vezmeme do Chrudimska. Navštivte s námi Zemi Keltů nebo zámek Slatiňany, který nabízí i nebývalé vyžití pro děti.
     Komentáře
  • Deník

    FOTO: Bitvy, tance, rituály. Kelti, Římané a Germáni se usadili v oppidu

    Před 7 měsíci
    Na mezinárodní festival keltské kultury v Nasavrkách se sjelo na 160 Keltů, Římanů a Germánů, kteří se usadili v oppidu místního archeoparku. Převedli zde svá řemesla, život ve svých staveních, hry, ale také bitvy a klání. Podívejte na krásné fotografie, za které děkujeme Jaromíru Zajdovi Zajíčkovi a Haně Skopečkové.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Okno do historie - Velká invaze Keltů do Řecka

    Před 7 měsíci
    Po smrti makedonských diadochů se k moci dostali epigoni (nástupci), což byli králové, kteří je vystřídali na trůnu. Epigoni už nebyli tak ambiciózní jako diadochové, protože žádný z nich neměl v úmyslu obnovit Alexandrovu říši v celé její velikosti, ale místo toho se věnovali konsolidaci nově vytvořených království a války diadochů tak pomalu skončily. Místo toho epigoni, kteří zdědili ducha řecké kultury a tuto se snažili chránit a dále šířit.
     Komentáře
  • Mix24

    Genetické složení Čechů překvapilo. Nejsme zdaleka jen Slované

    Před 7 měsíci
    Když se řekne Čech, automaticky si představíme Slovany. Ti jsou přeci považováni za naše předky. Vždyť praotec Čech přivedl celou družinu Slovanů a společně se usídlili v okolí hory Říp. Jenomže Slované tvoří pouze jednu čtvrtinu naší genetické výbavy. Jaká další etnika se v naší genetické výbavě vyskytují? Některá z nich vás možná překvapí.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Po stopách Keltů u nás: Jak se žilo v dávné Bohemii?

    Před 8 měsíci
    Keltové se na našem území usazovali na sklonku 5. století př. n. l. a přinesli s sebou spoustu užitečných vynálezů a zlepšováků, které používáme dodnes – vlastně tu tak trochu zahájili „vědecko-technickou revoluci“!
     Komentáře
  • Náš region

    Budoucí staveniště dálnice D6 vydalo archeologům zajímavé svědectví

    Před 8 měsíci
    Další plánovaný úsek výstavby dálnice D6 mezi Karlovými Vary a Prahou zkoumají archeologové. Budoucí staveniště u Hořoviček a Hořesedel vydalo zajímavé nálezy, které například…
     Komentáře
  • Dnešní Plus

    25 min

    Podcast
    Stříbro mohli těžit v Příbrami možná už Keltové. Opravdový boom nastal až v 19. století

    Před 8 měsíci

    ·

    25 minut

    Nejvíc stříbra z historických dolů se u nás vytěžilo u Příbrami, v Bohutíně a na Březových Horách. O místních pokladech se zmiňují staré české pověsti v té o Horymírovi a nepřímé doklady ukazují, že v oblasti možná těžili už i Keltové. K prvenství příbramských zásob přispěl vývoj techniky a přejímání moderních postupů za habsburského císařství. K cestě za příbramským stříbrem zve Patricie Polanská.
     Komentáře
  • Echo24

    Kudy vedla jantarová stezka. Václav Cílek na trase od Jadranu po Balt

    Před 8 měsíci
    V uplynulých letech jsme při psaní monografie o jantarové stezce projeli s historikem Pavlem Bolinou od Jadranu po Balt celou její trasu, aspoň v té podobě, jak fungovala za Keltů. Tato cesta změnila náš pohled na střední Evropu. Rozbila národní rámec jednotlivých států. Místo toho jsme se setkávali se sítí sobě podobných hradišť a později hradů a klášterů. Z kulturního hlediska začalo být téměř jedno, zda jsme v Panonii, na Hané, nebo v polských nížinách. Bylo zřejmé, že fenomén Evropy vznikal…
     Komentáře
  • Echo24

    Kudy vedla jantarová stezka. Václav Cílek na trase od Jadranu po Balt

    Před 9 měsíci
    V uplynulých letech jsme při psaní monografie o jantarové stezce projeli s historikem Pavlem Bolinou od Jadranu po Balt celou její trasu, aspoň v té podobě, jak fungovala za Keltů. Tato cesta změnila náš pohled na střední Evropu. Rozbila národní rámec jednotlivých států. Místo toho jsme se setkávali se sítí sobě podobných hradišť a později hradů a klášterů. Z kulturního hlediska začalo být téměř jedno, zda jsme v Panonii, na Hané, nebo v polských nížinách. Bylo zřejmé, že fenomén Evropy vznikal…
     Komentáře
  • Novinky

    Do Býčí skály se vrátí bohyně

    Před 9 měsíci
    Jeskyně Býčí skála v Moravském krasu na Blanensku byla v době železné, kdy Moravu obývali Keltové, významným duchovním centrem střední Evropy. Již v září to připomene živá scéna se stovkou kostýmovaných účastníků, v níž se Velká matka, bohyně plodnosti, úrody a obnovy světa, vrátí do této svatyně.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Zasaďte svému potomkovi strom: tisíciletá tradice vznikla dávno před příchodem křesťanství a dnes k jejímu dodržování nepotřebujete ani zahradu

    Před 9 měsíci
    Tradice sázení stromu při narození potomka sahá ještě do období předkřesťanské víry, kdy staří pohani věřili, že stromy mají duši. Pojili je proto s novým člověkem na Zemi. Strom zasazený otcem při narození dítěte s ním rostl a byl považován za vyjádření jeho životní síly, za jeho životní strom. Vysadili jste ho svému dítěti také?
     Komentáře
  • Příbram

    Archeologické léto nabídne vycházku na s Kelty spojenou lokalitu Hrazany u Sedlčan

    Před 9 měsíci
    V Hrazanech zde v době halštatské a laténské stálo mohutné oppidum.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kamenný Pastýř: Největší český menhir je pro vědce záhadou. Mění magnetické pole

    Před 10 měsíci
    Vypravuje se, že se jedná o pastýře, kterému se zatoulaly ovečky. Tak dlouho stál a přemýšlel, kam se poděly, že zkameněl. Kamenný muž, Zkamenělec nebo Zkamenělý pastýř je největším českým menhirem nacházející se nedaleko obce Klobuky na Slánsku.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci objevili hrob keltského prince. Ukrýval obří poklad nevyčíslitelné hodnoty

    Před 10 měsíci
    V roce 2015 archeologové z Francouzského národního institutu prováděli před zahájením stavebních prací běžný průzkum půdy, když při svých vykopávkách objevili jeden z neúžasnějších nálezů od poloviny minulého století. Ten se stal na pár dalších let předmětem vědeckých bádání.
     Komentáře
  • inStory

    Tajemná noc pálení čarodějnic. Zapalte oheň a zbavte se všeho zlého

    Před 10 měsíci
    Pálení čarodějnic slavili už staří Keltové. Loučili se tak se zimou a vítali jaro.
     Komentáře
  • Žena-in

    Magická filipojakubská noc otevírá brány temným silám i plodnosti

    Před 10 měsíci
    V sobotu se po celé zemi rozhoří ohně. Poslední dubnový den vnímáme už jen jako příležitost k bujarému veselí a opékání buřtů při pálení čarodějnic. Pro naše předky ale tahle noc znamenala mnohem víc.
     Komentáře
  • Prima Living

    Pálení čarodějnic: Noc ze 30. dubna na 1. května má pro mnoho lidí magickou moc

    Před 10 měsíci
    Blíží se jedna z nejmagičtějších nocí v roce. Pálení čarodějnic slavili už staří Keltové, kteří se tak loučili se zimou a vítali jaro. Od těch dob prošel svátek řadou změn a podepsalo se na něm i křesťanství. Vydejte se s námi do historie pálení čarodějnic a zjistěte více o čarodějnických procesech u nás i ve světě.
     Komentáře
  • JenProCestovatele

    Krudum – na bývalé hoře Keltů dnes stojí oblíbená vyhlídka

    Před 10 měsíci
    Krudum je hora tyčící se nad Slavkovským lesem, nedaleko Sokolova. A také je to stejnojmenná rozhledna na jejím vrcholu. Ta nová, z ocelové konstrukce, tam stojí poměrně nově.
     Komentáře
  • WomanOnly

    8 nejznámějších keltských svátků. Které z nich dodnes slavíme?

    Před 11 měsíci
    Kdo byli Keltové snad nemusíme nikomu připomínat. Jejich kultura je v současné době poměrně populární a obliba keltských svátků u nás narůstá. Pojďme si představit ty hlavní z nich, které si klidně můžete s uctěním památky kmenů, které žily v Evropě a nacházely se i na našem území, oslavit v různých ročních obdobích. Kdo vyloženě nectí křesťanské svátky, může třeba více sympatizovat s těmito pohanskými tradicemi, které běžně slaví germánští novopohané a příznivci kultu wicca. Pojďme si o nich povědět více a třeba se vám zalíbí natolik, že je budete chtít slavit také.
     Komentáře
  • Deník

    Země Keltů zahájila sezonu, žije i bez covidových dotací

    Před 11 měsíci
    Uplynulo už dvacet let od doby, kdy v Nasavrkách vzniklo keltské hnutí. Země Keltů je neziskový projekt spolku Boii a atraktivním způsobem představuje veřejnosti historii zdejšího keltského osídlení.
     Komentáře
  • Náš region

    Největší keltské oppidum v Čechách se má upravit. Lidem se to nelíbí

    Před 11 měsíci
    Středočeský kraj chce k úpravám keltského hradiště Závist v katastru Dolních Břežan u Prahy ještě shromáždit připomínky od odborné veřejnosti. Na půdě Archeologického ústavu…
     Komentáře
  • Deník

    FOTOGALERIE: Popel spálené bohyně zúrodnil pole. Do Země Keltů vstoupilo jaro

    Před 11 měsíci
    V krásné krajině Železných hor, která pamatuje kelské osídlení, leží Země Keltů. V sobotu 2. dubna zahájí skanzen u Nasavrk na Chrudimsku letošní návštěvnickou sezonu. Podívejte se, jak se Země Keltů na tuto událost připravuje. Za fotografie děkujeme spolku Boii a Stanislavu Bičanovi.
     Komentáře
  • Fights

    To se jen tak nevidí! Německý Kelt v kleci psychicky zlomil soupeře, ten odmítl nastoupit do posledního kola

    Před 11 měsíci
    Na kartě turnaje Oktagon Prime 5 nesměl chybět ani Robert Pukač, velký oblíbenec slovenských fanoušků nastoupil do bitvy s neúnavnou německou lokomotivou Christianem Jungwirthem. Souboj sice skončil před časovým limitem, ovšem způsobem, jaký asi jen tak někdo nečekal.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Starověcí Keltové: Nepřátelé Říma z doby železné, kteří za sebou nechali víc než jen několik zbraní

    Před 1 rokem
    Keltové byli různorodí a záhadní obyvatelé doby železné sestávající z kmenů napříč Evropou i dalšími oblastmi. Známe je hlavně jako zuřivé bojovníky a nepřátele Římské říše.
     Komentáře
  • Svitavský deník

    FOTOGALERIE: Ledová koupel v lomu? Železný Kelt prověřil opravdu vše!

    Před 1 rokem
    Rozdělat oheň bez sirek, snášet chlad, trefit terč a hlavně - nebát se. Země Keltů v Železných horách má za sebou třetí ročník orientačního závodu Železný Kelt/ka 2022. Za krásné fotografie děkujeme Janě Kupčákové a Jiřímu Kalátovi.
     Komentáře
  • Náš region

    Přežili byste za časů Keltů? Otestujte se během speciálního závodu

    Před 1 rokem
    Svou fyzickou kondici i dovednosti bez moderních vymožeností si vyzkoušejí soutěžící v závodu Železný Kelt/Keltka. V sobotu ráno odstartují na desítky kilometrů dlouhé trasy…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    U Nasavrk se bude bojovat o titul Železný Kelt a Keltka

    Před 1 rokem
    Svou fyzickou kondici i dovednosti bez moderních vymožeností si vyzkoušejí soutěžící v závodu Železný Kelt/Keltka.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jaké je genetické složení Čechů: Nesou si zvláštní gen neznámého původu

    Před 1 rokem
    Žádný evropský národ se nemůže pochlubit tak pestrou genetickou diverzitou jako Češi. Typicky slovanského původu je podle soudobých statistik jen asi jedna třetina populace, zatímco u zbytku byly zjištěny převažující geny germánské, jihoslovanské, skandinávské i středomořské. Pak je tady ale ještě jedna zvláštnost. A vědci si s ní zatím nevědí rady.
     Komentáře
  • TechFocus

    Archaická DNA potvrdila, že Keltové se dostali do Británie již v době bronzové

    Před 1 rokem
    Už v době bronzové lidé intenzivně cestovali přes La Manche – a nejen obchodníci či válečníci. Nová studie dokládá, že příchozí v jižní Británii mezi léty 1300–800 před Kristem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.
     Komentáře
  • Dotyk

    Záhada bílého koně: Vědci přemýšlejí, k čemu 3000 let stará obří kresba slouží

    Před 1 rokem
    Uměle vytvořené obrazce na zemském povrchu jsou známy hlavně z peruánské planiny Nazca. Objevují se však i na jiných kontinentech, včetně Evropy. Například poblíž obce Uffington ve střední Anglii se rýsuje záhadný bílý kůň, vytvořený v době bronzové. K jakému účelu sloužil, není známo.
     Komentáře
Reklama