Zavřít
Mahátma Gándhí

Mahátma Gándhí

Nejnovější články na Seznamu na téma Mahátma Gándhí
  • Seznam Zprávy

    Indická policie vyslýchala politika, který mluvil se znásilněnými ženami

    Před 8 dny
    Indická policie požaduje od opozičního politika Rahula Gándhího informace o jeho tvrzeních o obětech sexuálních útoků v Kašmíru.
     Komentáře
  • ZeStolu

    Hra Gandhi od dekolonizaci britské Indie je famózním zážitkem pro náročné

    Před 25 dny
    Asymetrická válečná hra s nenásilnými frakcemi.
     Komentáře
  • A2larm

    Smutný pozdrav z Chelčic. O vzestupu a pádu českého pacifismu a světovém hnutí, které z něho vzešlo

    Před 28 dny
    Ačkoliv má pacifismus kořeny v Čechách a na Moravě, není u nás jeho historie známá. Schází i povědomí o tom, že principem pacifismu je obrana proti násilí.
     Komentáře
  • OnlyU

    Mahátma Gándhí: Odpůrce násilí, který se stal obětí atentátu hinduistického extremisty

    Před 28 dny
    Inspiroval Martina L. Kinga, Nelsona Mandelu nebo Václava Havla. Vzdal se života v luxusu a snažil se dokázat, že láska zvítězí nad nenávistí. Bez použití násilí osvobodil Indii od britské nadvlády. Život Mahátmy Gándhího ale ukončil atentát radikálního hinduisty. Zdroj
     Komentáře
  • Topi Pigula
    naSeznam Médium

    Přečtete si Indické odlesky a pak jeďte do Indie. Uvidíte dva různé světy

    Před 1 měsícem
    Indie se popsat nedá, je to předem prohraný boj. Ale Octavio Paz to, s básnickým přesahem, alespoň zkusil.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jak dlouho vydrží lidské tělo bez jídla, vody a spánku?

    Před 1 měsícem
    Tělesná schránka člověka je obecně považována za nesmírně přizpůsobivou. Lidské přežití ovšem závisí na několika důležitých potřebách: bez jídla, vody, spánku a kyslíku příliš dlouho žít nemůžeme.
     Komentáře
  • Lifee

    Podivuhodný příběh slavné feministky: Gloria Steinem si vzala na mušku sovětskou mládež i zajíčky z Playboye

    Před 1 měsícem
    Gloria Steinem je patrně nejslavnější feministka současnosti. Nejprve se angažovala v CIA coby antikomunistická agentka, později v utajení studovala zneužívání zajíčků v Playboyi. Co ji k tomu vedlo?
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Mahátma Gándhí měl nezvyklý sexuální život: Spal se svou neteří a nahými ženami, ale nedotýkal se jich

    Před 1 měsícem
    Sexuální život indického otce národa Mahátma Gándhího byl v Indii dlouhou dobu tabu, v posledních letech ale vycházejí najevo pikantní detaily.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Milan Lasica. Byl mu vlastní inteligentní humor a jemná hra se slovy

    Před 1 měsícem

    ·

    18 minut

    Milan Lasica, slovenský humorista, herec a režisér se proslavil především v autorských divadelních představeních s Júliem Satinským. Na svém kontě má řadu filmových rolí. Narodil se 3. února 1940. Vystudoval dramaturgii se zaměřením na divadla malých forem. Už během studií předváděl své autorské dialogy. Byl členem několika divadel. Vlastní mu byl inteligentní humor a jemná hra se slovy, Byl také autorem mnoha písňových textů. Sám sebe však považoval především za komika.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Detektor lži. Dá se zneužít či obelstít?

    Před 1 měsícem

    ·

    19 minut

    Detektor lži. Obávaná i mýtická pomůcka vyšetřovatelů na celém světě. K prvnímu úspěšnému využití v kriminalistice došlo v roce 1935. První Emotograf, jak byl detektor lži nazván svým tvůrcem Leonardem Keelerem, čoudil a byl značně poruchový. Dnes se používají počítače a nejmodernější software. Detektor lži je vlastně přístroj, který vyslýchanému měří tlak, rychlost dechu a pocení kůže. Změny jsou zaznamenávány a pak teprve vyhodnoceny.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Vodní nádrž Švihov. Voda teče do Prahy tunelem dlouhým 51 kilometrů

    Před 1 měsícem

    ·

    18 minut

    Dodávka pitné vody z vodní nádrže Švihov do Prahy začala 1. února 1973. Městu už nestačily dřívější zdroje a tak vodohospodáři vytipovali oblast na řece Želivce. Sypaná hráz je 860 metrů dlouhá a 58 metrů vysoká. Voda proudí do Prahy 51 kilometrů dlouhým tunelem. Stavěl se v letech 1965 - 1972. Vede v hloubce 8 až 150 metrů pod terénem a díky mírnému sklonu většiny úseků jím voda teče samospádem. Vodní nádrž Švihov je co do rozlohy čtvrtou největší nádrží v České republice.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gándhího vrah třikrát selhal a uchýlil se k podlému řešení. Indická ikona přesto vyhrála

    Před 1 měsícem
    Atentátník a hinduistický radikál Nathuram Gódsé se Gándhího pokusil zabít celkem čtyřikrát. Svým činem paradoxně ještě pomohl zpropagovat filosofii a myšlenky, které tento politický a duchovní vůdce prosazoval.
     Komentáře
  • Newstream

    Karin Šoóšová z J&T: Jeden těžký rok nic neznamená. Investování chce trpělivost

    Před 2 měsíci
    Rok 2022 byl pro většinu investorů masakr. Na ničem nešlo vydělat. Vzít do zaječí by ale byla chyba. Na finančním trhu, především na tom akciovém, je kalendářní rok příliš krátká doba na hodnocení dosažených úspěchů. Investování není loterie, ale dlouhodobá záležitost, vysvětluje expertka na kapitálové investice Karin Šoóšová z J&T.
     Komentáře
  • Novinky

    Lež, která má podle odborníků mnohdy horší následky než nevěra

    Před 2 měsíci
    Začátky vztahů bývají zalité sluncem a nadějemi na dlouhé trvání. Jenže všichni víme, že ne vždy se sny shodují s realitou. Existuje mnoho věcí, které mohou vztah velmi rychle narušit. A nemusí jít vždy jen o nevěru, tedy alespoň tu klasickou. Jak odborníci upozorňují, mnohem závažnější dopady má i nevěra finanční či jakékoli lhaní o penězích.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Noor Inayat Khanová: Zrada bývalého pilota RAF přivedla vytěžovanou špionku až na popraviště

    Před 3 měsíci
    Noor Inayat Khanová byla špionkou, která během druhé světové války operovala na území Francie. Nečekanou zradou se však dostala do koncentračního tábora Dachau, kde její životní pouť skončila.
     Komentáře
  • Forum 24

    Nechutná česká politika, Andrejova sůl a boháčův milodar

    Před 3 měsíci
    Sůl. Ochucuje pokrm, léčí a dezinfikuje. Proto je nenahraditelná. Sůl je nad zlato, ten bílý poklad dávných karavan, který neničí mol ani rez. Pravda, jen ti zloději ho občas vykopávají a kradou. ...
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Ján Rakytka: Nechutná česká politika, Andrejova sůl a boháčův milodar

    Před 3 měsíci
    GLOSA. Sůl. Ochucuje pokrm, léčí a dezinfikuje. Proto je nenahraditelná. Sůl je nad zlato, ten bílý poklad dávných karavan, který neničí mol ani rez. Pravda, jen ti zloději ho občas vykopávají a kradou. A jiní, ti „najviac prefíkaní“, jej používají jako účinný prostředek k ovládnutí zástupů. Nevěříte? Nejvýraznějším současným představitelem podomních obchodníků se solí je Andrej
     Komentáře
  • Proboha

    Jak vnímá teologii nenásilí John Howard Yoder

    Před 6 měsíci
    Politika nenásilí je sice také „nátlak“, ale rozdíl je v tom, že zatímco násilné donucení hlásá: „Učiň, co žádám, nebo budeš trpět“, Gándhí a King říkali svým protivníkům: „Učiňte, co žádáme, nebo budeme trpět“.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Indický trh je svérázný a jen pro trpělivé. Češi tam ale mají jméno už od dob Bati

    Před 6 měsíci
    Indický premiér Módí teď prosazuje trend Made in India, říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org česká velvyslankyně v Dillí Eliška Žigová. V praxi to znamená, že když se zahraniční firma chce na indickém trhu prosadit, musí počítat s tím, že část svých technologií bude muset do Indie přivézt a část vyrábět v Indii. „Je tu i jiná mentalita, takže je zapotřebí
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Rusko slábne, Čína sílí a největší demokracie světa hledá cestu mezi globální velmoci

    Před 6 měsíci
    S českou velvyslankyní v Indii Eliškou Žigovou o tom, proč miliardová Indie kolem ruské agrese proti Ukrajině opatrně našlapuje, proč se bojí Číny, jak se mění tamní společnost a jaké jsou tam šance pro české firmy. Indie otevřeně neodsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, i když se alespoň nechala slyšet, že „všechny členské státy OSN jsou povinny
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Královna byla vyučenou řidičkou a automechaničkou. Láska k řízení jí vydržela

    Před 6 měsíci
    Při všem královském majestátu se Alžběta II. nikdy nevzdálila běžnému životu, k čemuž ji předurčila rodinná tradice i tvrdá životní zkušenost. Za 2. světové války ještě jako náctiletá vstoupila do britské armády a naučila se opravovat a řídit automobily všech možných velikostí a konstrukcí. Za volant s požitkem sedala i v dalších desetiletích, když se spartánským Land Roverem obrážela panství Balmoral ve Skotsku i další venkovská sídla.
     Komentáře
  • Novinky

    Slonice Delhi se na důchod přesunula do Francie

    Před 6 měsíci
    Samice slona indického Delhi, která ve svých asi 38 letech zůstala v Zoo Ústí nad Labem sama, našla nový domov ve Francii. Úspěšně byla přepravena do zařízení specializovaného na chov slonů Elephant Haven – European Elephant Sanctuary (EHEES).
     Komentáře
  • Náš region

    Slonice Delhi byla úspěšně převezena do Francie! Začne seznamování

    Před 7 měsíci
    Ústecká samice slona indického byla úspěšně převezena do Francie. Dlouho plánovaný transport slonice Delhi z ústecké zoologické zahrady začal v úterý a trval nakonec…
     Komentáře
  • Extra

    Vědkyně Anna Mani byla indickou průkopnicí. Slavná meteoroložka by oslavila 104 let

    Před 7 měsíci
    Jedna z prvních indických vědkyň Anna Moadyil Mani se na své 104. výročí narození dočkala speciální pocty - společnost Google pro svůj vyhledávač vytvořila sváteční logo s její podobiznou. Mani, narozená v roce 1918, byla fyzička a meteoroložka z Keraly. Působila také jako bývalá zástupkyně generálního ředitele indického meteorologického oddělení a stala se indickou průkopnicí ve světě vědy.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Atentáty na prezidenty a vlivné osobnosti. Od střelby z pistole až po neuvěřitelně sofistikované útoky

    Před 7 měsíci
    Zabít vlivného politika, jako je třeba hlava státu, je častá taktika jejich oponentů nebo teroristů. Ti k tomu volí různé způsoby, ale jeden každopádně převládá.
     Komentáře
  • Tvoje místo

    O bezmezné lidské síle a překonávání sebe sama

    Před 7 měsíci
    Žijete v domnění, že sílu v sobě mají jen někteří lidé a vy mezi ně rozhodně nepatříte? Pak vás přesvědčíme o opaku!
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Herečka Lollobrigida chce v 95 letech do senátu, i když musí mít opatrovníka

    Před 7 měsíci
    Hollywoodská herečka Gina Lollobrigida ve svých 95 letech plánuje kandidovat v  italských všeobecných volbách, které se uskuteční příští měsíc. Za euroskeptickou alianci ISP bude usilovat o získání senátorského křesla.
     Komentáře
  • Techsvět

    Student podváděl při zkoušce pomocí zařízení bluetooth implantovaného do ucha. Jak ho implantoval?

    Před 9 měsíci
    Obrovská konkurence na indických lékařských univerzitách vedla v posledních letech k řadě skandálů s podvody.
     Komentáře
  • Novinky

    RECENZE: Fascinující dobrodružství mladého Davida Attenborougha

    Před 9 měsíci
    Těžko by se mezi příznivci dokumentárních seriálů o přírodě hledal někdo, kdo by neznal jméno Davida Attenborougha nebo neviděl alespoň jeden díl ze série Zázračná planeta, na které se podílel jako jeden z tvůrců. Britský dokumentarista a přírodovědec David Attenborough již dávno vlastním věhlasem zastínil svého staršího bratra Richarda, režiséra oscarového snímku Gándhí.
     Komentáře
  • Proboha

    Blog: Dobrý politik by měl být především dobrý člověk

    Před 9 měsíci
    "Politika je soutěž idejí, střety jsou nutné, nejde mi o to, zda jako politici budete spíše napravo nebo nalevo, nýbrž o obecné vlastnosti. Tématem je pro mě otázka, jak být dobrým politikem, tedy jak bych si jako občan představoval dobrého politika napříč politickým spektrem," říká v přednášce mladým politikům kněz a etik Marek Orko Vácha.
     Komentáře
  • Kinobox

    Zlín Film Festival ovládl malý Gándhí, život tuniských chlapců a ukrajinská gymnastka Olga

    Před 9 měsíci
    Sedmým dnem skončil 1. června program 62. ročníku Zlín Film Festivalu. Do jeho soutěží bylo letos zařazeno 122 filmů, které zhlédly a zhodnotily odborné festivalové poroty. Slavnostní galavečer a vyhlášení oceněných filmů mohli sledovat v přímém přenosu také diváci ČT art.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kolik měřily historické osobnosti? Např. Alexandr velký byl prcek, Napoleon ne!

    Před 9 měsíci
    Napoleonský komplex – známe toto rčení, ale objevy již vyvrátily, že by Napoleon byl malý. Víte ale, kolik měřil Hitler, Isaac Newton anebo že Mozart a Archimedes měřili stejně? Ukážeme vám zábavné video, které hovoří o vzrůstu osobností napříč národnostmi, kulturami i profesemi. Přinese vám spoustu zajímavých informací.
     Komentáře
  • Runwayonline

    Zlínský festival: Střevíček pro Heřmánka, hlavní cenu získal Gándhí a spol.

    Před 9 měsíci
    Slavnostním galavečerem skončil ve Zlíně 62. mezinárodní filmový festival pro děti a mládež, který je největším a nejstarším festivalem svého druhu na světě. Nabídl 276 snímků ze 49 zemí.
     Komentáře
  • G

    Subháš Čandra Bós: Indický nacionalista, který se v boji za své myšlenky neváhal spojit s nacisty

    Před 10 měsíci
    Druhá světová válka změnila celý svět, ale o jejím průběhu jinde než v Evropě, možná ještě v Africe, mnoho nevíme. Jak se na tento konflikt dívali lidé z Východu, zejména Indie? Příběh o tom, kterak kolonie využila hádek mocností, aby získala zpět svou nezávislost.
     Komentáře
  • Prima Fresh

    8 snídaní historických osobností. Kdo si dopřál doutník, pivo nebo ústřice?

    Před 10 měsíci
    Pokud den začínáte vydatnou snídaní, jste nejspíš na nejlepší cestě stát se úspěšným člověkem. Mnozí z největších politiků, umělců a vědců vydatnou snídani nevynechávali. Snídaně je zkrátka považována za motor celodenní energie. Chutě těchto osobností navíc byly celkem pestré. Podívejte se, co snídali slavní
     Komentáře
  • Bety

    Nebrat si věci osobně

    Před 11 měsíci
    Šéf si na nás vylil hněv, kamarádka se najednou urazila. Jak nepřebírat nálady druhých a nebrat si věci osobně?
     Komentáře
  • Prima Living

    Šrucha zelná je úžasná listová zelenina, ale taky plevel. Jak ji správně pěstovat?

    Před 11 měsíci
    Šrucha zelná neboli portulák či kuří noha je rychle rostoucí rostlinka, kterou ze zahrad známe spíše jako úporný plevel. Naše babičky však šruchu běžně používaly jako listovou zeleninu i léčivou bylinu a my na to jen zapomněli. Jak tuhle úžasnou listovou zeleninu vypěstovat na zahradě, na balkoně i okenním parapetu a jak si na ní pochutnat?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Masakru na Spion Kopu se zúčastnili i budoucí vůdci dvou národů. Jakou roli sehrál Gándhí?

    Před 1 rokem
    Nebýt náhody, mohla bitva na Spion Kopu v lednu 1900 zůstat jen epizodou války mezi Búry a Angličany. Připletli se k ní ale muži, bez nichž by se dějiny světa vyvíjely úplně jinak.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Noor Inayat Khanová: Tragický příběh krásné špionky. Podlá zrada ji přivedla na popraviště

    Před 1 rokem
    Noor Inayat Khanová byla špionkou, která operovala ve Francii během druhé světové války. Zradou se však dostala do koncentračního tábora Dachau, kde byla v roce 1944 zastřelena.
     Komentáře
  • Hovory

    23 min

    Podcast
    Slavit alkoholem znamená ztlumit úzkost z toho, co nás čeká, vysvětluje kněz a psychiatr Kašparů

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Vánoce slavíme proto, že je to z jedné strany tradice, z druhé strany je to čas, který je během celého roku výjimečný, říká Jaroslav Maxmilián Kašparů, řeckokatolický kněz, pedagog a psychiatr. „Pro někoho jsou to svátky rodiny, někteří je berou jen jako svátky zimy nebo slunovratu. Ale já si myslím, že o Vánocích jde v první řadě o rodinu a hlavně o děti,“ naznačuje.
     Komentáře
  • LP-Life

    Ranní ptáče: Šebrle se rozvádí. Cyklista Cavagna má zlomený obratel. Bez vakcíny bych nepřežila, říká Eilish

    Před 1 rokem
    Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách! Krásné středeční ráno. Vyspali jste se do růžova? Pokud ne, tak doufáme, že vám aspoň trošku zvedneme náladu novinkami ze světa.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Chtěla jen sedět. Příběh unavené ženy, která byla připravena psát dějiny

    Před 1 rokem
    Už nemohla. Nemohla pokračovat s pocitem, že se neustále vzdává. Tak řekla „ne“. Nepustila v autobuse sednout bílého muže. Statečná žena a aktivistka Rosa Parksová. Jedna z nejvýznamnějších postav hnutí za práva Afroameričanů.
     Komentáře
  • Proboha

    Pokud je pod záminkou krásné ideje či proklamované lásky k Bohu zraňován člověk, je to vždycky špatně

    Před 1 rokem
    Bylo by teologickým obohacením, kdyby kromě úvah o morálním "řádu" byla brána v potaz i morální perspektiva feminního diskurzu s její tendencí neubližovat oběti.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Proč nás lidi přestanou mít rádi? Důvodů je několik

    Před 1 rokem
    „Láska kterou obdarujeme druhého člověka má obdivuhodnou vlastnost: odrazem se neoslabuje, ale vrací se k nám košatější a zářivější“. Mahátma Gándhí. Život nám přináší mnoho někdy až extrémních situací, které nejlépe odhalují povahy a charaktery druhých lidí. Nakonec ani my sami nevíme, jak v daný okamžik zareagujeme a zda dokážeme nalézt nejvhodnější řešení či cestu k němu.
     Komentáře
  • WN24

    Asteya: neokrádat ostatní. Hlubší význam třetí Jamy

    Před 1 rokem
    „Nekradení“ znamená ve filozofii jógy mnohem více než nepřipravit jiného o nějakou fyzickou věc. V přeneseném slova smyslu se Asteya vykládá jako morální zásada neupřednostňovat sami sebe na úkor ostatních.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Mezi nominovanými na Nobelovu cenu míru najdeme také jména Hitler, Stalin nebo Mussolini

    Před 1 rokem
    Nobelova cena míru se uděluje každoročně od roku 1901. Jen v devatenácti ročnících udělena nebyla. Vítěze určuje norský Nobelův výbor na základě užšího výběru ze všech nominací. Zatímco nároky nezbytné pro získání ceny jsou přísné – jakkoli jsou mezi nositeli tohoto politického ocenění rovněž diskutabilní jména – nominovat lze prakticky kohokoli, a nominaci mohou podávat členové parlamentů a vlád, univerzitní profesoři, bývalí poradci Nobelova výboru i lidé, kterým byla cena již udělena.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Pohled skrz diamanty vyjde na miliony dolarů. Starobylé brýle jdou do aukce

    Před 1 rokem
    300 let staré brýle zhotovené z drahokamů se budou dražit. Jejich cena se odhaduje na miliony dolarů. Jde o unikátní exempláře, jejichž čočky jsou vybroušeny z jednoho kusu diamantu a smaragdu.
     Komentáře
  • Forum 24

    Co si počít, když někdo z blízkých propadne konspiracím nebo pavědeckým bludům

    Před 1 rokem
    Co si počít v případě, že někdo blízký, třeba člen rodiny, najednou začne z nějakého důvodu „bláznit“? Nejde o duševní nemoc, ale o to, že má velmi podivné názory. Může se to projevit v politice, náboženství nebo názorech na zdraví.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Politička Magdalena Davis: Oslovení holčičko je tu bohužel stále dost běžné

    Před 1 rokem
    Magdalena je česká politička, bioložka a manažerka v oblasti životního prostředí. Od roku 2018 působí jako starostka města Mníšek pod Brdy a od ledna loňského roku je také spolupředsedkyní Strany zelených. Skloubit ale roli manželky, matky a vytížené političky není nic snadného.. Nejen o tom se rozpovídala v projektu Žena v zenu věnovaném ženám, které se nebály vystoupit z davu.
     Komentáře
  • Novinky

    Očima Saši Mitrofanova: Goodbye, kmeti. Hello, noví bojovníci

    Před 1 rokem
    Václav Klaus chybí Miloši Zemanovi. Nevyprávím děj českého remaku Zkrocené hory, ale obsah Zemanovy gratulace Klausovi k 80. narozeninám, které nedávno oslavil. Uznejte, že je to až dojemné. Zvláště pro pamětníky, kteří vědí, jak proti sobě jeli v 90. letech. Zmoudřeli věkem? Třeba ano. Ale ruku na srdce, jsou dnes nezajímaví.
     Komentáře
  • Tiscali

    Před 117 lety se narodila dáma, která fotila sovětskou pětiletku, válku i hrůzy koncentráku

    Před 1 rokem
    Vytvořit působivé fotografie a zároveň se stát živoucími reportérskými legendami dokázal ve 20. století málokterý muž a vlastně jen jedna žena. Dosáhl toho nepochybně například Robert Capa, James Nachtwey, Nick Út – a Margaret Bourkeová-Whiteová, zřejmě nejslavnější fotoreportérka 20. století.
     Komentáře
  • Jenfit

    20 inspirujících citátů o úspěchu

    Před 2 roky
    Co je to úspěch? Každý z nás jej může vnímat jinak. Pro někoho může být opravdovým úspěchem koupě luxusního vozu, pro někoho dosažení stanoveného cíle v otázce posilování. Pro dosažení a nedosažení cílů však platí obecné zásady, o kterých vznikají citáty, které nás mohou na naší cestě inspirovat a motivovat. Zde je výběr dvaceti nejlepších citátů o úspěchu.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Obávaní sikhští bojovníci nihangové opět v plné zbroji. S cestovatelem Milošem Beranem podeváté do Indie

    Před 2 roky
    Nedávno jsem si po opětovném zhlédnutí výborného životopisného filmu Gándhí uvědomil, jaké úžasné a hluboké příběhy se musí skrývat za zvěstmi o sikhských (nejenom) guruech. Muselo se jednat o fascinující osobnosti. Byli to, podobně jako Gándhí, často skuteční sociální reformátoři s velkou duchovní silou a reputací. Sikhové museli začít svou víru bránit s mečem v ruce. Postupem času se z nich stali výborní, a hlavně oddaní válečníci.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Zde brutální tupý generál Dyer zmasakroval poklidnou demonstraci a možná tak pohřbil britskou Indii. S cestovatelem Milošem Beranem poosmé do Indie

    Před 2 roky
    V tomto díle si můžete prohlédnout fotografie, zachycující hinduistické obyvatele či poutníky v Amritsaru a zároveň se budu věnovat jedné z dalších temných kapitol z historie tohoto města. Při procházkách Amritsarem narazíte nedaleko od Zlatého chrámu na krásný, rozlehlý park jménem Džallijáanválá Bagh. Právě zde se v roce 1919 odehrál brutální masakr, při kterém zemřelo vice než 1500 nevinných neozbrojených mužů, žen a dětí.
     Komentáře
  • Lifee

    Chaplinův kasovní trhák zakázal sám „kulhavý ďábel“ Goebbels. Objevil se v něm komunismus i drogy

    Před 2 roky
    Filmy Charlieho Chaplina, ať už v nich „jen“ hrál, nebo je i režíroval a produkoval, zůstanou navždy ve zlatém fondu kinematografie. Tak třeba 5. února 1936, jen několik let před vypuknutím druhé světové války, měl premiéru jeho snímek Moderní doba, který má divákům co říct i v současnosti.
     Komentáře
  • Expres FM

    30. leden: Phil Collins slaví 70. narozeniny

    Před 2 roky
    Před 49 lety v irském Londonderry proběhla "Krvavá neděle". Narozeniny slaví český filmař Václav Marhoul nebo velšský herec Christian Bale.
     Komentáře
  • Novinky

    Otec národa Mahátma Gándhí. Muž, který dovedl Indii k nezávislosti

    Před 2 roky
    Svou postavou nijak okolí nepřevyšoval. Přesto se právník Mahátma Gándhí stal jedním z největších symbolů míru, boje za lidská práva a klidného odporu, kterým dovedl Indii k nezávislosti.
     Komentáře
  • Games

    ICBM – recenze simulátoru nukleární války

    Před 2 roky
    Strategie, kde prohrají všichni.
     Komentáře
  • Flowee

    Zvládne planeta nápor 11 miliard lidí? Zjistí se to už kolem roku 2100

    Před 2 roky
    Existuje mnoho faktorů, které mohou populační explozi přibrzdit. Třeba vzdělání žen. Vědci ale nedokážou odhadnout, kolik lidí Země vlastně unese. Nemají precedent.
     Komentáře
  • Echo24

    Okno příležitosti pro občanskou neposlušnost

    Před 2 roky
    Rozrůstající se občanská neposlušnost restauratérů, kavárníků (a s nimi i galeristů), kteří odmítají zavírat podniky, dospěla dneškem do důležitého bodu. Vláda se vrací téměř k tvrdému lockdownu, zavřeno je jako na jaře minus obchody a minus státní hranice. Na rozdíl od jara se však tentokrát zorganizovaly podniky – restaurace, bary, hotely – které se odmítly podřídit.
     Komentáře
Reklama