Zavřít
Masožravé rostliny

Masožravé rostliny

Nejnovější články na Seznamu na téma Masožravé rostliny
  • Liberecká Drbna

    Botanická zahrada získala kriticky ohroženou masožravku. Pěstitelé se pokusí druh zachránit

    Před 8 dny
    Příznivci masožravých rostlin mohou nově v liberecké Botanické zahradě obdivovat nové druhy ohrožených masožravých rostlin, které rozšílily zdejší sbírky. Nepenthes clipeata jsou kriticky ohroženým endemitem rostoucím na svazích žulové hory Kelam na Borneu. Ve volné přírodě je jich méně než dvacet, přičemž pouze jedna rostlina je samičí.
     Komentáře
  • Náš region

    Libereckou zahradu obsadily vzácné masožravky

    Před 11 dny
    Krajská Botanická zahrada v Liberci získala vzácné masožravé rostliny. Jde o Nepenthes clipeat, což je kriticky ohrožený druh.
     Komentáře
  • České noviny

    Botanická zahrada v Liberci získala vzácné masožravé rostliny

    Před 12 dny
    Krajská Botanická zahrada v Liberci získala vzácné masožravé rostliny. Jde o Nepenthes clipeat, což je kriticky ohrožený druh, který se vyskytuje jen na horních svazích žulové hory Kelam v indonéském Západním Kalimantanu na Borneu. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Nebojte se pěstování masožravých rostlin. Ruku vám určitě neukousnou!

    Před 1 měsícem
    Exotické masožravé rostliny jsou krásné, zároveň ale vzbuzují respekt. Není se však vůbec čeho se obávat. Nejenže jsou ozdobou interiéru a jejich pěstování je velice snadné, mohou také výrazně přispět k eliminaci nežádoucího hmyzu v domácnosti. Tak co, pořídíte si jednu?
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Úspěšný hmyzožravec z rostlinné říše – Sarracenia

    Před 1 měsícem
    Masožravé a hmyzožravé rostliny patří k těm nejatraktivnějším. Pyšní se zvláštním ústrojím sloužícím k lovu potravy. Do rodiny hmyzožravých se řadí i severoamerické saracenie neboli špirlice. Poodhrňme tedy společně roušku jejich tajemství a podívejme se jim na jejich hmyzožravý zoubek.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Masožravky: Podívejte se, co měly k obědu

    Před 2 měsíci
    Masožravá rostlina se perfektně přizpůsobila růstu v nehostinných podmínkách. Proto získává živiny z hmyzu, který chytne. Sledujte vyčkávající rostliny, které číhají na svoji oběť.
     Komentáře
  • Náš dům

    Jaké jsou zásady pro domácí pěstování masožravých rostlin?

    Před 2 měsíci
    Masožravé rostliny, i přesto, že pochází z teplých krajin, lze pěstovat také u nás doma. Na pěstování nejsou tyto rostliny nikterak náročné, avšak pár pravidel pro splnění vhodných podmínek bude přeci jen potřeba.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Léky na kašel mají odpudivý původ. Víte, co ve skutečnosti polykáte?

    Před 2 měsíci
    Především v chladných měsících trápí kašel mnoho z nás. Obvykle pak sáhneme po nějakém z léků, který nás má zázračně vyléčit a dát nám uvolňující klid. Součástí těchto přípravků je v řadě případů i výtažek z jedné masožravé rostliny.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Vědci z Olomouce objevili novou masožravou rostlinu. Láčkovka stydlivá loví pomocí podzemních pastí

    Před 8 měsíci
    Vědci z Olomouce našli na Borneu zatím nepopsaný druh masožravé rostliny, která má podzemní pasti. Dostala jméno stydlivá láčkovka. O svém objevu napsali studii do časopisu PhytoKeys. Jeden z objevitelů rostliny botanik Martin Dančák z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro Radiožurnál vysvětlil, že se pravděpodobně jedná o jedinou svého druhu
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dravci zeleného světa: Jaké lovecké taktiky používají masožravé rostliny?

    Před 8 měsíci
    Hmyzožravé rostliny se většinou vyskytují na místech, která neoplývají množstvím živin. Kořen obvykle slouží pouze k přichycení rostliny k podkladu a také jako zásobárna vody. Chytáním hmyzu si masožravky zpestřují jídelníček.
     Komentáře
  • Dotyk

    Čeští vědci objevili bizarní masožravku. Vytváří rafinované podzemní pasti

    Před 8 měsíci
    Nejznámější masožravkou je pro Čechy jistě Adéla z kultovního filmu Adéla ještě nevečeřela. Je však mnoho lidí, které tyto masožravé květiny a rostliny fascinují, ale vždy se jednalo o rostliny nadzemní. Nyní však Češi učinili světový objev a odkryli bizarní masožravou rostlinu, která chytá kořist pod zemí. Je první svého druhu a byla pojmenována Nepenthes pudica.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Vědci z Univerzity Palackého objevili zvláštní masožravku. Své pasti vytváří v podzemí

    Před 8 měsíci
    V podzemí loví svou kořist nevšední masožravá láčkovka, kterou objevil mezinárodní tým pod vedením vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého na výpravě v Borneu. Jedná se o první druh láčkovky, který vytváří podzemní pasti. Rostlina dostala druhové jméno „stydlivá“.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Poslední šance pozvat Adélu na večeři. Unikátní masožravé liány i rady pěstitelům na Floře Olomouc

    Před 9 měsíci
    Ještě do 12. června máte jedinečnou příležitost proniknout do světa masožravých rostlin plného vzácných unikátů. Výstavu Živé pasti můžete navštívit ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. K vidění jsou například dvacetileté a více než metr vysoké rostliny, masožravé liány s velkými pastmi nebo sbírka vodních masožravek.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Kytky s povolením zabíjet. V Olomouci vystavují masožravé rostliny z celého světa

    Před 9 měsíci
    Lákavě barevné masožravé liány, populární mucholapky podivné i vzácné vodní masožravé rostliny jsou nyní k vidění na výstavě Živé pasti v Olomouci.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Masožravé rostliny na Floře. Výstava Živé pasti představí vzácné unikáty

    Před 10 měsíci
    Na výstavě Živé pasti návštěvníci začátkem června zavítají do světa masožravých rostlin plného vzácných unikátů ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. K vidění budou i desítky let staré rostliny, masožravé rostliny s velkými pastmi nebo jedinečná sbírka vodních „masožravek“.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Netrhejte vzácné rostliny, apeluje kambodžská vláda. U žen jsou populární díky tvaru

    Před 10 měsíci
    Kambodžská vláda žádá veřejnost, aby přestala trhat vzácné masožravé rostliny. Stalo se tak poté, co se na internetu objevilo video několika žen, které s natrhanými rostlinami pózují. Některé láčkovky totiž při pohledu z určitého úhlu připomínají lidský penis. To je sice podle odborníků pro fotografie atraktivní, ale bezohledné nakládání s těmito rostlinami může vést k jejich vyhynutí.
     Komentáře
  • České stavby

    Adéla už večeřela, čímž se vlastně živí masožravé rostliny

    Před 1 rokem
    Potřebují masožravé rostliny vůbec hmyzí kořist? Proč se u nich tato schopnost vyvinula? A je nutné své masožravky doma přikrmovat třeba mouchami nachytanými na mucholapku? Nebo je třeba běhat po louce se síťkou na hmyz či chytat v rybníce zooplankton?
     Komentáře
  • Náš dům

    Masožravky jako originální pokojové rostliny. Návod, jak se o ně starat a na co si dát pozor

    Před 1 rokem
    Masožravky patří mezi exotické a velmi zajímavé rostliny. Pár druhů roste i v našich podmínkách a najdete je například na krkonošských rašeliništích. Ty další pochází z Afriky, ale i Jižní Ameriky. Mohou mít menší rozměry, ale i opravdu velké pasti. Jak se o masožravky správně starat a na co si dát pozor? To se dozvíte přímo v tomto článku.
     Komentáře
  • Novinky

    Francouz zachytil, jak si masožravé rostliny pochutnávají na polapeném hmyzu i šnecích

    Před 1 rokem
    Videoumělec z francouzského Lyonu natočil velmi působivé, krásné, ale pro někoho vpravdě až znepokojivé časosběrné makrovideo, které ukazuje masožravé rostliny „chytající“ nejen hmyz. Thomas Blanchard používá takzvané makroobjektivy k natáčení malých objektů v ohromujících detailech. Jedny z jeho posledních záběrů nyní zprostředkovala agentura AP.
     Komentáře
  • 1t

    Základní rady, jak se starat o masožravku

    Před 1 rokem
    Masožravky jsou populární exotické rostliny, které dnes již bez problémů seženete i na našem trhu. Vyskytují se v mnoha odrůdách, přičemž má každá z nich trochu jiné požadavky na prostředí i zimování. Základní péče je však u většiny druhů velice podobná. Připravili jsme pro vás soupis tipů, jak se starat o masožravku, které využijete zejména u mucholapek, špirlic a dalších druhů, které jsou vhodné i pro začínající pěstitele.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Masožravá Adéla už večeřela aneb Vzhůru za krokodýly. S cestovatelem Vojtěchem Alberto Slámou podruhé na Borneu

    Před 1 rokem
    Minulý díl našeho putování po Borneu jsme zakončili na cestě k vrcholku tamní nejvyšší hory Mount Kinabalu. Nejvíc mě zde vedle pestrobarevných orchidejí ohromily obří masožravé rostliny, jejichž rozměry se tak trochu vymykaly mým představám.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Jakou největší oběť je schopná pozřít masožravá rostlina?

    Před 1 rokem
    Trápí vás v kuchyni octomilky nebo mouchy? Řešení je jednoduché, pořiďte si masožravé rostliny. Ale pozor! Některé jsou schopné ukořistit i ptáka nebo krysu.
     Komentáře
  • TechFocus

    Unikátní masožravá rostlina čerpá štětinkami na stonku živiny z malého hmyzu

    Před 1 rokem
    Známe ji od 19. století, ale její skutečnou povahu vědci poznali až nyní.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Masožravé rostliny mají chytré metody, jak nevyhynout: Nežeru své opylovače, ostatní si vychutnám

    Před 1 rokem
    Ve filmu o masožravé Adéle se o tom divák nedozvěděl, ale v životě masožravých rostlin existuje rozpor. Loví hmyz, kterým se živí, ale přitom ho potřebují k opylování květů. Jak ho vyřešily?
     Komentáře
  • Bydlíme chytře

    Masožravky, nevšední rostliny, které oživí interiér a zároveň vás zbaví octomilek

    Před 1 rokem
    Máte rádi rozmanité pokojové rostliny a přemýšlíte, jakou zajímavou rostlinou byste si váš domov mohli ještě ozvláštnit? Řešením by mohly být masožravky.
     Komentáře
  • Deník

    Zabíjí, jen když kvete. Masožravka překvapila vědce, loví unikátním způsobem

    Před 1 rokem
    Maso má sice ráda, dopřává si ho však pouze občas. A ještě si přitom musí dávat pozor, aby náhodou nesežrala nejlepší kamarády. Řeč je o nově popsané masožravé rostlině. Jde o květinu, kterou odborníci znají již dlouho, až nyní se ale ukázalo, že příležitostně loví hmyz. A to unikátním způsobem.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Rybník na Plzeňsku osídlila vzácná masožravá rostlina. Lidi však od koupání neodradila

    Před 1 rokem
    Na Plzeňsku se naskytl velice zajímavý pohled na Senecký rybník, který je doslova posetý žlutými květy rostliny, která je na červeném seznamu ohrožených druhů. Jedná se o masožravou bublinatku jižní, která je u nás původním druhem.
     Komentáře
  • inStory

    Otravné octomilky opět útočí. Vyzrajte nad nimi osvědčenými způsoby

    Před 1 rokem
    Octomilky jsou malé mušky, které si libují zejména na zralém ovoci a zelenině. Mohou do nich naklást až několik set vajíček.
     Komentáře
  • Travel Adventure

    Vodní a masožravé rostliny celého světa jsou k vidění v Třeboni

    Před 1 rokem
    V Botanické zahradě Třeboň je nově k vidění výstava Vodní a masožravé rostliny z celého světa. Návštěvnici si tak budou moci prohlédnout zástupce většiny rodů masožravých rostlin. Od trpasličí australské rosnatky přes jihoevropský rosnolist až po láčkovnici australskou, stejně tak i místní ohrožené druhy našich mokřadů. Výstava je přístupná každý den od 8 do 18 hodin. Rostliny jsou v expozici uspořádány geograficky, podle kontinentů a jednotlivá akvária doplňují další druhy příslušné oblasti.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Vypěstujte si vlastní Adélu. Masožravá rostlina se stane neotřelým doplňkem interiéru

    Před 1 rokem
    Jsme zvyklí na to, že rostliny kolem nás běžně čerpají živiny ze zavlažované půdy. Existují však druhy, kterým se říká masožravky nebo také hmyzožravky, a pro ně je zdrojem živin hmyz nebo jiní drobní živočichové. Důvodem této evoluční výjimky je zejména nehostinná půda, ve které tyto rostliny přirozeně žijí. Kromě zajímavého a netradičního vzhledu se masožravé rostliny vyznačují i různými mechanismy lákání a lapání potravy. Mucholapka podivná Mucholapka podivná patří k nejznámějším druhům masožravých rostlin.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Na výstavišti se představí masožravé rostliny. Kořist polapí ve zlomku vteřiny

    Před 1 rokem
    Stovky masožravých rostlin pocházejících z několika sbírek uvidí lidé na výstavě Živé pasti, která dnes začíná ve svých sbírkových sklenících na Výstavišti Flora Olomouc. Lidé mohou vidět například masožravou rostlinu z rodu bublinatek, která svoji kořist polapí ve zlomku vteřiny.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Pětice masožravých rostlin vybavených padacími pastmi

    Před 1 rokem
    Konvice masožravých rostlin jsou pozoruhodným jevem v rostlinné říši. Jde o pasivní padací pasti, které vznikly složitou přeměnou listu a vytvořily se nezávisle na sobě u třech nepříbuzných rostlinných skupin. Jednu skupinu pasivních padacích pastí představují špirlicovité, druhou skupinou masožravých rostlin s konvicemi jsou láčkovky a třetí reprezentuje osamělý druh láčkovice australské.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Vypěstujte si vlastní Adélu. Některé masožravky můžete mít doma

    Před 2 roky
    Pěstování masožravých rostlin doma se zdá být docela exotickým zaměstnáním. Existuje však několik populárních druhů, které můžete úspěšně a bez větších potíží pěstovat ve svém vlastním bytě. Masožravé rostliny jsou svým cizokrajným zevnějškem zajímavým ozvláštněním každého interiéru.
     Komentáře
  • Novinky

    Pražské botanické zahradě se povedl evropský unikát. Rozmnožila vzácnou masožravou rostlinu

    Před 2 roky
    Pražská botanická zahrada loni úspěšně rozmnožila vzácnou masožravou láčkovku uťatou a nyní se pochlubila novými přírůstky této rostliny, která na první pohled upoutá svými rozměrnými láčky, do nichž chytá hmyz. Podle zahrady se přitom jedná o první úspěšné opylení této rostliny v rámci evropských botanických zahrad. Na masožravé mrňousky jsme se přijeli podívat s kamerou Novinek. Podívejte se na video.
     Komentáře
  • iReceptář

    Češi mají další světové prvenství: Namnožili vzácné obří masožravky

    Před 2 roky
    Kurátoři a zahradníci botanické zahrady v pražské Troji mají být nač pyšní. S největší pravděpodobností drží evropské prvenství díky úspěšnému rozmnožení vzácné masožravé rostliny - láčkovky uťaté - z vlastních semen.
     Komentáře
  • HomeInCube

    Masožravé rostliny zvládnete pěstovat hravě. Jak o ně správně pečovat?

    Před 2 roky
    Masožravé rostliny jsou pro mnoho pěstitelů lákavé. Druhů masožravek je hodně, ale ne všechny se dají pěstovat v interiéru a v našich podmínkách. Rozhodně se však nejedná o výrazně náročné rostlinky. Potřebují trochu péče jako kterékoliv jiné, bezpochyby ji zvládnete i vy.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V botanické zahradě v Praze vyklíčila semena vzácné láčkovky

    Před 2 roky
    V trojské botanické zahradě v Praze vyklíčila semena masožravé rostliny láčkovky uťaté. Tamním botanikům se jako prvním v Evropě podařilo vypěstovat semena tohoto druhu pomocí ručního opylování.
     Komentáře
  • Bydlíme chytře

    Masožravé rostliny jako netradiční oživení vašeho interiéru

    Před 2 roky
    Máte dost obyčejných pokojových rostlin, které vás už svým vzhledem nijak nepřekvapí? V tom případě můžete vyzkoušet masožravé rostliny. Od těch obyčejných je rozeznáte již na první pohled – a to zejména díky jejich netradičnímu až exotickému vzhledu, ale také poměrně originálnímu „krmení“.
     Komentáře
  • CzechSight

    Až čtvrtině druhů masožravých rostlin může hrozit vyhynutí nejen v důsledku změny klimatu

    Před 2 roky
    Nový výzkum, vedený Curtinovou univerzitou, zjistil, že přibližně čtvrtina masožravých rostlin po celém světě může být vystavena hrozbě vyhynutí kvůli změně klimatu, pytlačení, čištění půdy pro zemědělství, těžbě nebo výstavbě.
     Komentáře
  • iReceptář

    Masožravky: Gravitační pasti a další důmyslné způsoby, kterými lapají kořist

    Před 2 roky
    Masožravé rostliny jsou fascinující. Existuje mnoho druhů a nejdete je téměř po celém světě. K lapání kořisti slouží masožravým rostlinám několik typů pastí se zcela odlišným mechanismem.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Nudí vás jezírko? Postavte si pro radost domácí rašeliniště

    Před 2 roky
    Vlastní minulost šíleného pěstitele masožravých rostlin mě přivedla k nápadu využít relativně velký objem bývalého jezírka pro rašeliniště.
     Komentáře
  • Ekolist

    Masožravky jsou i v české přírodě, některé pozřou drobné mušky

    Před 2 roky
    Horské louky, rašeliniště i rybníky a zatopené lomy jsou na mnoha místech Česka od jara do podzimu dějištěm nenápadného souboje masožravých rostlin s kořistí z řad hmyzu či prvoků, kterou rostlinní predátoři lapají pomocí důmyslných pastí. V Česku roste 13 původních druhů masožravek a dva kříženci, přičemž některé dokážou pozřít i drobné mušky. V rozhovoru s ČTK to řekla Martina Oulehlová z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, která se v Olomouci podílela na přípravě dnes zahájené výstavy masožravých rostlin Živé pasti.
     Komentáře
  • České noviny

    Masožravky jsou i v české přírodě, některé pozřou drobné mušky

    Před 2 roky
    Horské louky, rašeliniště i rybníky a zatopené lomy jsou na mnoha místech Česka od jara do podzimu dějištěm nenápadného souboje masožravých rostlin s kořistí z řad hmyzu či prvoků, kterou rostlinní predátoři lapají pomocí důmyslných pastí. V Česku roste 13 původních druhů masožravek a dva kříženci, přičemž některé dokážou pozřít i drobné mušky. V rozhovoru s ČTK to řekla Martina Oulehlová z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, která se v Olomouci podílela na přípravě dnes zahájené výstavy masožravých rostlin Živé pasti.
     Komentáře
  • iReceptář

    Jak často krmit masožravé rostliny? Nemusí večeřet jako Adéla

    Před 3 roky
    Adéla ještě nevečeřela je nádherný film, který ale napáchal mnoho škod. Častou otázkou dnes bývá: „Jak často se musí masožravé rostliny krmit?“
     Komentáře
  • Prvorepublikové inspirace

    Smrtonosná past v pražské botanické zahradě. Skleník Fata Morgana ovládly masožravky

    Před 3 roky
    Skleník Fata Morgana v pražské botanické zahradě patří masožravým rostlinám. Láčkovky, mucholapky či vzácné masožravé rostliny z venezuelských hor. Na výstavě Smrtonosná past jsou jak exotické masožravky, tak také ty, které můžeme pěstovat na zahradách.
     Komentáře
Reklama