Zavřít
Mikoláš Aleš

Mikoláš Aleš

Nejnovější články na Seznamu na téma Mikoláš Aleš
  • Aplausin

    Český ples jako vrchol plesové sezóny: Bohatý raut, přehlídka umění od Muchy a národní klenoty Heleny Vondráčkové

    Před 1 měsícem
    Jen málokdo si nechal ujít vrchol plesové sezóny, kterým Český ples v Obecním domě bezpochyby je. Historická budova v samotném centru Prahy se zaplnila hvězdnými hosty, pravé šampaňské tam teklo proudem, raut nabízel gastronomické bohatství a k vidění byla přehlídka uměleckých děl od Aleše, Muchy a Švabinského. Zlatým hřebem večera pak bylo vystoupení Heleny Vondráčkové.
     Komentáře
  • České noviny

    Herce Miroslava Horníčka připomíná na jeho rodném domě v Plzni pamětní deska

    Před 1 měsícem
    Pamětní deska z bílého mramoru připomíná ode dneška plzeňského rodáka, herce a dramatika Miroslava Horníčka na jeho rodném domě v Karlově ulici číslo 36. Město nechalo desku instalovat k letošnímu 105. výročí jeho narození, odhalena byla dnes, přesně 20 let od Horníčkova úmrtí. Slavného rodáka Plzeň připomene také výstavou na radnici, řekl ČTK primátor Roman Zarzycký (ANO).
     Komentáře
  • Příbram

    Hýkající vodovod, poustevník bylinkář. Kostel na Makové je skromný na pohled, ale bohatý na historii

    Před 1 měsícem
    Zatímco na Svatou Horu proudily vždy velké davy, na Makovou odjakživa přicházeli spíše jednotlivci.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Pět nejlepších tras pro běžkaře

    Před 1 měsícem
    Sníh se konečně vrátil i mimo uměle zasněžené sjezdovky českých hor a láká běžkaře do stopy. A že nevíte, kam vyrazit? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší lokality z celé republiky.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Ozdoby z březové kůry.“ V Betlémské kapli se otevírá tradiční vánoční výstava

    Před 3 měsíci
    Vánoce z papíru vystřižené. To je letošní podtitul výstavy betlémů v Betlémské kapli v Praze. Více než 40 let ji organizuje Blahoslav Lukavec, který za tu dobu mohl vidět, jak lidé nosili betlémy z různých materiálů – papírové, dřevěné. „Letos se nám také podařilo sehnat betlém vyrobený z kopřiv,“ pochvaluje si organizátor výstavy v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem.  Proč by si měli návštěvníci na letošní výstavu nosit vlastní ořechy?
     Komentáře
  • Patriot magazín

    OBRAZEM: Zasněžený Slezskoostravský hrad zdobí výstava krásných betlémů

    Před 3 měsíci
    Kdo chce v předvánočním shonu v obchodech a hypermarketech zažít i pár chvilek klidné pohodové atmosféry, neměl by minout příjemnou a klidnou výstavu betlémů na Slezskoostravském hradě. Sníh a mráz navíc tomuto oblíbenému hradu Ostravanů dodal v těchto dnech až „popelkovské“ kouzlo.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    OBRAZEM: V brněnském zámečku lákají na výstavu historických betlémů

    Před 3 měsíci
    Tradiční výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně se letos nese v pohádkovém duchu. Kromě historických a novodobých betlému z Česka i Slovenska jsou součástí expozice velkoformátové zvětšené kulisy s pohádkovou tematikou, vánoční stromečky i pletení maňásci.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Příběh nejslavnějšího českého „hraničáře“. Jak jsme na tom s úctou k dějinám

    Před 3 měsíci
    Jan Sladký Kozina. Zná ho dnes ještě někdo? Zajímá někoho? Ještě nedávno národní hrdina a akční hvězda románů i filmů. A je důležité, abychom o něm něco věděli? A o chodském psovi?
     Komentáře
  • Příbram

    Výstavy betlémů představí současné i sto let staré práce

    Před 4 měsíci
    V Galerii Františka Drtikola Příbram najdete od 2. prosince např. Bartošův betlém z konce 19. století. Třebechovický Vokounův betlém vystavuje Muzeum zlata v Novém Kníně od 22. listopadu.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Mikoláš Aleš. Malíř, který šel chudě do světa

    Před 4 měsíci

    ·

    18 minut

    Mikoláš Aleš se narodil 18. listopadu 1852 v Miroticích u Písku. Rodiče byli nemajetní a jeho dospívání bylo poznamenané smrtí dvou bratrů a maminky. Na Akademii výtvarných umění si s profesory příliš nerozuměl. Štěstí se na něj usmálo, když si padl do oka se svým budoucím mecenášem Alexandrem Brandejsem. Zúčastnil se soutěže o výzdobu Národního divadla, kterou se svým cyklem čtrnácti lunet vyhrál. Po roztržce s komisí se věnoval výzdobě domovních fasád a ilustroval knihy.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Legendární malíř v Plzni vyzdobil 19 měšťanských domů, dnes si město připomíná 170 let od jeho narození

    Před 4 měsíci
    Od narození klasika českého umění Mikoláše Alše uplyne dnes 18. listopadu 170 let. V ulicích Plzně zanechal jeden z nejvýznamnějších českých malířů nesmazatelnou stopu, jeho originální sgrafita a fresky totiž zdobí 19 měšťanských domů. Plzeň si jeho výročí narození připomíná ve Smetanových sadech výstavou velkoformátových fotografií domů, jejichž výzdobu Mikoláš Aleš navrhl. Redakce Plzeňské Drbny už dříve tyto domy zmapovala přímo v terénu.
     Komentáře
  • České noviny

    V plzeňských Smetanových sadech začala výstava Alšových sgrafit

    Před 4 měsíci
    V plzeňských Smetanových sadech začala venkovní výstava Plzeňská galerie Alšových sgrafit. Jde o velkoformátové fotografie fasád plzeňských domů, jejichž sgrafitovou výzdobu navrhl jeden z nejvýznamnějších členů takzvané Generace Národního divadla a klasik českého umění 19. století Mikoláš Aleš, od jehož narození uplyne v pátek 18. listopadu 170 let, řekla ČTK mluvčí radnice Adriana Jarošová.
     Komentáře
  • Refresher

    Pivo do deseti korun na tento víkend? Tyto moky teď najdeš v akci

    Před 4 měsíci
    Článek ber jako malého pomocníka, který se ti snaží o víkendové house party ušetřit trochu peněz na další víkend.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    Útlak, diskriminace! Muž ukopal zrcátka u aut a ukradl metaxu. A pak si naběhl

    Před 4 měsíci
    /FOTOGALERIE/ Medvědí služba prokázala svému 25letému příteli - recidivistovi ženu, která osočila městské policisty v Pardubicích z útlaku a diskriminace, když s ním řešili krádež metaxy z, u níž ho hlídka přistihla. Proti strážníkům si na pomoc zavolali státní policisty, kteří shodou okolností v sousední ulici dokumentovali ukopnutá zpětná zrcátka u několika zaparkovaných aut. Jak se vzápětí ukázalo, přivedla je nechtěně přímo za pachatelem.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    FOTO: Mácha, Dvořák, Smetana a Neruda. Slavní Češi odpočívají na Vyšehradě

    Před 4 měsíci
    Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Mikoláš Aleš, Vlasta Burian… stovky významných českých osobností odpočívají na hřbitově při kostele sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Díky panu Jaroslavu Černému z Pardubic a jeho fotografiím se můžete podívat na jejich nárobky a v dušičkovém čase zavzpomínat na vše krásné a nezapomenutelné, co po sobě tito mimořádní lidé zanechali.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    PRIMA ČESKO KVÍZ: Průmyslový palác, vitráže Mikoláše Alše i jurtový kemp

    Před 4 měsíci
    Co dělat v neděli dopoledne? Pokud nevyrážíte na výlet, je druhou nejlepší možností, jak volnou chvíli strávit, sednout si s nejbližšími k televizi a pustit si Prima Česko. Pořad nabízí pravidelný přísun toho nejzajímavějšího, co lze v naší vlasti spatřit.
     Komentáře
  • Asenior

    Kolektiv autorů: Plzeňské procházky a výlety

    Před 5 měsíci
    Redakce plzeňského nakladatelství Starý most spolu se svými autory nabízí jednatřicet plzeňských poznávacích tras, jež mají obzvlášť rádi. Zvou k návštěvě známých i znovuobjevených míst a seznamují s jejich historií, přírodními krásami, památkami i mnoha zajímavostmi.
     Komentáře
  • Náš region

    Knihovnice našla ztracenou fotografii vitráže Mikoláše Alše

    Před 5 měsíci
    V rámci rekonstrukce Průmyslového paláce na pražském Výstavišti se restaurátorům podařilo s pomocí veřejnosti najít kvalitní fotografii přesné podoby unikátní malby na skle od…
     Komentáře
  • Dotyk

    Největší nesmysly o husitech, které nás učili i ve škole. Některá fakta šokují

    Před 5 měsíci
    Téma husitů je v naší historii velmi kontroverzní a vzbuzuje mnohé protichůdné emoce. Zatímco jedni tvrdí „kde bychom bez husitů byli“, jiní o nich hovoří jako o „krvelačných zabijácích a barbarech“. Ktož tedy sú boží bojovníci? Krutí bezohlední fanatici, nebo hrdinští obránci morálních hodnot?
     Komentáře
  • i60

    Vrtbovská zahrada na prahu podzimu

    Před 5 měsíci
    Podzimní rovnodennost je podle astrologů čas, kdy se prolíná minulost s budoucností. U mne se tak v nadsázce stalo v tomto týdnu, když jsme zcela neplánovaně po pracovní schůzce v Karmelitské ulici vstoupili do nenápadného průjezdu vedle jazzového klubu U malého Glenna.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Alšova malba na skle shořela v Průmyslovém paláci, pro vznik kopie se nyní našla fotografie

    Před 6 měsíci
    V rámci rekonstrukce Průmyslového paláce na pražském Výstavišti se restaurátorům podařilo s pomocí veřejnosti najít kvalitní fotografii přesné podoby unikátní malby na skle od Mikoláše Alše, která byla zcela zničena při devastujícím požáru v roce 2008. Jediná dosud známá fotografie této malby totiž neměla dostatečnou kvalitu, aby z ní bylo možné vytvořit věrnou kopii velkoformátové malby. Díky výzvě náměstka primátora Pavla Vyhnánka se o hledání snímku dozvěděla knihovnice Kateřina Richterová a podařilo se jí dohledat fotografii od Petra Šámala pořízenou pouhé dva týdny před osudným požárem. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.
     Komentáře
  • Náš region

    Vaše 7: První půlrok rekonstrukce Průmyslového paláce

    Před 6 měsíci
    Těžiště prací se nyní soustřeďuje do míst vyhořelého levého křídla, kde se koncem srpna dokončovaly vrty pro tepelná čerpadla, která zajistí vytápění Průmyslového paláce…
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    FOTO: V Polné zavoněly mrkvance. Podívejte se na jednu z největších poutí kraje z ptačí perspektivy

    Před 6 měsíci
    Stovky návštěvníků přilákala letošní Mrkvancová pouť v Polné na Jihlavsku, která patří vůbec k největším v našem kraji. Kromě klasických kolotočů, labutí a autodromu si ti odvážnější mohli vyzkoušet i novější adrenalinové atrakce. Pouť s bohatým doprovodným programem bude pokračovat ještě i dnes.
     Komentáře
  • Deník

    Honba za úsporami? V zateplených školách se hromadí oxid uhličitý, hrozí nemoci

    Před 6 měsíci
    Vysoké náklady na vytápění budov nutí jejich majitele k rekonstrukcím. Nejčastěji dochází k zateplení fasád domů nebo výměně oken za plastová, s lepšími izolačními vlastnostmi. Odborníci však varují před vzduchotěsným uzavíráním vnitřních prostor. Uvnitř budov pak dochází k hromadění oxidu uhličitého.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Buchty mrkvance jsou populární na Vysočině, ale jednoduše je upečete i doma, ať jste odkudkoli

    Před 6 měsíci
    Na první pohled vypadají mrkvance jako normální buchty nebo bochánky a pečou se z klasického kynutého těsta. Překvapí vás ovšem náplň ukrytá uvnitř. Místo povidel je v nich totiž nastrouhaná mrkev. Již od pradávna se mrkvance pojí s městem Polná na Vysočině a právě v době od 9. do 11. září nastává jejich čas.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Kousek po kousku jako stotisícové puzzle. Tak se opravuje největší okno v Česku

    Před 8 měsíci
    Přes sto tisíc jednotlivých sklíček musí skláři jedno po druhém obnovit a znovu vsadit do barevné mozaiky od Mikoláše Alše.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Hledá se ztracený Mikoláš Aleš z restaurované vitráže. Kdo pomůže?

    Před 8 měsíci
    V rámci opravy Průmyslového paláce v Praze se restaurují vzácné vitráže o ploše dvou hokejových kluzišť. Součástí jsou dvě díla od Mikoláše Alše. Jedno z nich bylo zničeno během požáru. Skláři žádají veřejnost o pomoc.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Praha hledá fotky vitráže z vyhořelého křídla Průmyslového paláce. O pomoc prosí i veřejnost

    Před 8 měsíci
    V rámci oprav Průmyslového paláce chce hlavní město nechat vyrobit i repliku vitráže Mikoláše Alše, která byla zničena při požáru v roce 2008. Žádá proto veřejnost o poskytnutí fotografií, na kterých je umělecké dílo zachyceno.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Plzeň zahájila kvalifikaci Ligy mistrů výhrou v Helsinkách

    Před 8 měsíci
    Plzeň potvrdila v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů roli favorita a vyhrála v Helsinkách 2:1. Odveta se hraje za týden ve Štruncových sadech.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Neznámý pachatel napadl ve Strakonicích seniorku

    Před 8 měsíci
    Ze závažného zločinu loupeže je podezřelý zatím neznámý pachatel, který na konci týdne napadl ve Strakonicích seniorku. Ženě ukradl tašku s doklady, telefonem a hotovostí. Policie případ vyšetřuje a žádá případné svědky, kteří mohli incident vidět, aby se ozvali na linku 158.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Jan Hus bojující. Jak jsme se postavili panstvu, cizákům a frakcionářům

    Před 8 měsíci
    Po únoru 1948 byla u nás Klementem Gottwaldem vyhlášena takzvaná jiráskovská akce. Jejím vrcholným okamžikem se stalo uvedení husitské trilogie Otakara Vávry v polovině 50. let. Tyto filmy nadlouho ovlivnily naše vnímání Jana Husa, husitství a české reformace.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    ČERVEN 2022: Problémy okolo Boleváku, stromy na náměstí i obří rekonstrukce hlavního nádraží

    Před 8 měsíci
    Čtenáře Plzeňské Drbny nejvíce zaujala témata okolo boleveckých rybníků, které se potýkají s nájezdy vandalů, problémem s hladinou vody i tím, že lidé tahají z vody chráněné mlže. Věnovali jsme se také debatě ohledně umístění stromů na náměstí Republiky a nabídli několik článků o historii z našeho města a kraje.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Legendární stavitel vybudoval v Plzni úchvatné budovy, nakonec se oběsil na klice uvnitř svého nejslavnějšího díla

    Před 9 měsíci
    Tisíce lidí denně projdou budovou hlavního vlakového nádraží v Plzni, další tisíce míjí pěšky nebo v autech budovu synagogy na Klatovské třídě nebo množství výstavních měšťanských domů v centru. Všechny tyto stavby vybudoval slavný plzeňský stavitel Rudolf Štech. Bohužel se dostal při stavbách velkolepých objektů do finančních problémů a svůj život v roce 1908 ukončil sebevraždou. Oběsil se na klice ve věži páté největší synagogy na světě, kterou postavil a na níž byl tak pyšný.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Plzeň pomůže 16 majitelům nemovitých kulturních památek, rozdělí jim na opravy téměř tři miliony korun

    Před 9 měsíci
    Téměř tři miliony korun rozdělí město Plzeň na opravu památek mezi majitele 16 památkově chráněných objektů. Podpora je určená jak pro soukromé vlastníky, tak pro firmy nebo církevní organizace, v jejichž vlastnictví je nemovitá kulturní památka nalézající se na území Plzně. Poskytnutí dotací už schválili zastupitelé.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vysoké Mýto dokončuje opravy Pražské věže, stály 13 milionů korun

    Před 9 měsíci
    Město Vysoké Mýto dokončuje opravy památkově chráněné Pražské věže. Krovy byly napadené dřevomorkou. Památka se na přelomu července a srpna opět otevře veřejnosti. Díky opraveným hodinám bude věž po desetiletích opět odbíjet čas.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Novoměstská Horácká galerie věnuje letošní největší výstavu hejkalům a vodníkům

    Před 9 měsíci
    Horácká galerie v Novém Městě na Moravě na Žďársku chystá otevření největší výstavy letošní sezony. Věnuje se fenoménu lesních a vodních duchů v českém umění. Trojice kurátorů na ni vybrala díla více než 30 umělců.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Tato galerie nikdy nezavírá. Malby slavného malíře Mikoláše Alše zdobí v Plzni téměř dvacet měšťanských domů

    Před 9 měsíci
    Stačí se jen pozorně dívat a pozvednout oči výše, než se obvykle díváte. A ocitnete se v Plzni v úžasné galerii pod širým nebem, která nikdy nezavírá a neplatí se v ní žádné vstupné. Na průčelích 19 bohatých měšťanských domů vybudovaných převážně známým stavitelem Rudolfem Štechem můžete spatřit sgrafita a malby, jejichž autorem je Mikoláš Aleš, jeden z nejslavnějších českých malířů.
     Komentáře
  • Echo24

    Český aukční rekord: obraz Bohumila Kubišty se prodal za 123,6 milionu

    Před 9 měsíci
    Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na dnešní aukci v Praze prodal za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun. Poprvé se dnes při tuzemské aukci výtvarného umění na sále překonala hranice 100 milionů korun. Bez přirážky, která činí 20 procent, cenu licitátor odklepl na hodnotě 103 miliony korun a sálem…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Aukce nabídne díla Toyen a Kubišty s vyvolávací cenou 25 milionů korun

    Před 9 měsíci
    Aukce výtvarného umění, která se koná dnes v Praze na Žofíně, nabídne dva obrazy představitelů české moderny s vyvolávací cenou 25 milionů korun.
     Komentáře
  • iReceptář

    Chodský pes: Český národní poklad ze 13. století. Vychová ho i začátečník

    Před 10 měsíci
    Chodský pes je české národní plemeno. Tento středně velký ovčák s černou dlouhou srstí a pálením je skvělý rodinný pes i sportovec, zkrátka takový psí univerzál.
     Komentáře
  • Novinky

    Obnova chaty Libušín v Beskydech ovládla soutěž o nejlepší dřevostavby

    Před 10 měsíci
    Obnova chaty Libušín, skvostné dřevostavby v Beskydech, jež je národní kulturní památkou, se natolik povedla, že dokázala v letošním ročníku soutěže Dřevěná stavba roku malý zázrak. Nejenom že zvítězila hned ve dvou kategoriích, ale na jejím prvenství se shodla veřejnost i odborná porota. Kromě Libušína se letos z vavřínů těší ještě dalších sedm staveb a projektů.
     Komentáře
  • ESTAV

    Historie Průmyslového paláce se Zdeňkem Lukešem

    Před 11 měsíci
    Průmyslový palác. Ústřední budova pražského výstaviště v Bubenči. Palác s ocelovou nýtovanou konstrukcí byl původně projektován jako zděná budova. Po nátlaku mladých architektů a inženýrů obdivujících ocelové konstrukce na výstavě v Paříži v roce 1889, jejíž součástí byla i nově vystavěná Eifelova věž byl projekt změněn. Víte, že na Průmyslovém paláci se podílel i Mikoláš Aleš?
     Komentáře
  • i60

    Kde domov můj: Orlík

    Před 1 rokem
    Chtěla bych vás pozvat do mého kraje. Není to rodný kraj, neboť tu pobývám jen posledních patnáct let. Nejprve jsem hledala se sestrou místo poblíž Prahy, kde bychom trávily léto, a časem jsme se sem odstěhovaly. Od Prahy nás dělí 70 km, hodinu autobusem z nádraží Knížecí.
     Komentáře
  • LP-Life

    Utajená symbolika erbů a fasád pražských domů: Ochrana majitele i zvučná reklama

    Před 1 rokem
    Pro někoho malebné ozdůbky domů, pro jiné místa plná krásných příběhů. Labuť, lev nebo rak, všechna tato "znamení" můžete potkat během svých toulek Prahou na domech kolem nás.
     Komentáře
  • Čtidoma

    V Praze mohlo být nejstarší metro na světě. První návrhy přinesl bohatý vlastenec

    Před 1 rokem
    Myšlenka propojit pražské čtvrti a přilehlé části města podzemní dráhou sahá už do 19. století. Nejblíže se k realizaci metra přiblížily návrhy z předválečné doby, ale nakonec se první stanice otevřely až v roce 1974. Co kdyby se realizovaly starší návrhy? Pojďme se na ně podívat.
     Komentáře
  • Novinky

    Omikron tvrdě udeřil na žáky i učitele

    Před 1 rokem
    I když se podle nařízení ministerstva zdravotnictví ve školách testuje antigenem pouze v pondělí a žáci do karantény nemusí, protože je pozitivní spolužák okamžitě poslán domů, už teď nemají na řadě vzdělávacích ústavů koho učit. A nemocní jsou i učitelé. Může za to omikron.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Slabikář. Proč jsou tyto učebnice dodnes výjimečné?

    Před 1 rokem
    Jedna ze základních učebnic první třídy, která nás již od roku 1547 provází dodnes. Již ve ve středověku se používaly pro výuku čtení a latiny takzvané abecedáře. Staré slabikáře patří mezi nejvzácnější, protože se jich zachovalo jen velmi málo. Jakou historií si tyto oblíbené učebnice prošly?
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Spodní hala vlakového nádraží v Plzni se uzavře kvůli rekonstrukci

    Před 1 rokem
    Kvůli pokračující kompletní rekonstrukci památkově chráněné budovy hlavního vlakového nádraží v Plzni se v lednu pro veřejnost kompletně uzavře spodní hala nádraží. Veškeré služby se přemístí do horní haly. Práce na rekonstrukci výpravní budovy začaly letos v květnu a potrvají minimálně dva a půl roku, opravy přijdou na 668 milionů korun.
     Komentáře
  • Novinky

    V Kněžičkách u Českého Dubu můžete vidět kolem tisíce papírových betlémů

    Před 1 rokem
    Kabátníkovi z Kněžiček u Českého Dubu mají jednu z největších soukromých sbírek papírových betlémů u nás. První si koupili v roce 1992 od Josefa Weniga a postupem let přibývaly další, letos jejich sbírka čítá již kolem tisíce betlémů. Každý z nich vystřihli, obkreslili, a následně nalepili na překližku a vyřezali pilou, aby mohli všechny vystavit. Vše po vzoru tatínka paní Kabátníkové, který svůj první takový betlém od Mikoláše Aleše vyrobil v roce 1968, kdy vycházel v týdeníku Květy.
     Komentáře
  • Bruntálský a krnovský deník

    OBRAZEM: Svítící ledové sochy v Dívčím Hradě na Osoblažsku, řidiči i zastavují

    Před 1 rokem
    /FOTOGALERIE/ Řidiče, kteří projíždí Osoblažskem po setmění, většinou vítají v každé obci rozsvícené vánoční stromy. V Dívčím Hradě ale mají tak originální adventní výzdobu, že řidič musí zastavit a aspoň chvíli žasnout.
     Komentáře
  • Bruntálský a krnovský deník

    VIDEO: Rapeři z Krnova překvapili s klipem z ghetta ke zbourání. Líbí se vám?

    Před 1 rokem
    Mikoláš Aleš, Jaroslav Vrchlický a Josef Mánes - jména, která u většiny Čechů vyvolávají asociace ušlechtilého vlastenectví. Když se ale řekne "Alšova, Vrchlického, Mánesova" v Krnově, každý si vybaví vyloučenou lokalitu určenou ke zbourání. Kde jinde by měli rappeři Dayok a Lex natočit svůj megadrsný klip?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Letohrádku Mitrovských v Brně vystaví přes 60 betlémů z ČR i zahraničí

    Před 1 rokem
    Letohrádek Mitrovských v Brně připravil podobně jako v minulých letech výstavu betlémů, začne v sobotu.
     Komentáře
  • Novinky

    Svět mezi vídeňským valčíkem a Radeckého maršem

    Před 1 rokem
    Pražská Galerie Moderna připravila výstavu výtvarníka Adolfa Borna Poslední vlastenec, kterou si je možné prohlédnout do 28. listopadu. V komorním interiéru jsou rozvěšena díla natěsno vedle sebe, takže si návštěvník může dávno zaniklý svět užít v plné intenzitě.
     Komentáře
  • Vltavín

    34 min

    Podcast
    Měla jsem hlavní úkol, předat tatínkovi tašku s jídlem, vzpomíná Jiřina Bohdalová na transport

    Před 1 rokem

    ·

    34 minut

    V jednom z transportů vězňů do koncentračního tábora se za války ocitl i otec budoucí české herečky. Na chvíle, kdy se k němu snažila dostat, Jiřina Bohdalová vzpomíná v archivní nahrávce z roku 1966.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    V Olomouckém kraji budou moci lidé v karanténě volit na pěti stanovištích

    Před 1 rokem
    Před letištěm, na parkovišti u koupaliště či v areálech správy silnic budou moci ve středu 6. října volit lidé v Olomouckém kraji, kteří jsou v souvislosti s onemocněním covid-19 v karanténě. Seznam míst je stejný jako před rokem při krajských a senátních volbách.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Výstava představí Jindřicha Waldese, výrobce slavných knoflíků Koh-i-noor

    Před 1 rokem
    Osobnost Jindřicha Waldese, českého podnikatele a výrobce slavných spínacích knoflíků Koh-i-noor, představuje ode dneška výstava v Národním technickém muzeu (NTM) v Praze.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vyráběl knoflíky, sbíral umění. Výstava připomíná osud sběratele Waldese

    Před 1 rokem
    Podnikatel židovského původu Jindřich Waldes své výdělky vložil do vzdělávání i umění. Sbíral obrazy Josefa Čapka či Františka Kupky. Osud muže, který zemřel na útěku před nacisty, připomíná výstava v pražském Národním technickém muzeu.
     Komentáře
  • Vltavín

    34 min

    Podcast
    Angličtinu začal pilovat v 70 letech, pak se vydal na cestu kolem světa

    Před 1 rokem

    ·

    34 minut

    „V naší rodině jsme měli dva emigranty, mého bratra a bratrance," vzpomíná na archivní rozhlasové nahrávce Ladislav Voříšek. Ten udělal velkou kariéru ve Washingtonu, pak se usadil v Tasmánii a třikrát objel zeměkouli.
     Komentáře
  • Náš region

    Strakonice budují další polozapuštěné kontejnery na odpad. Město za ně zaplatilo přes 2 miliony

    Před 1 rokem
    V zastavěné lokalitě v Nábřeží ulici se začalo s výstavbou dalších polozapuštěných kontejnerů určených ke sběru odpadu. Celkem bude v předmětné lokalitě umístěno dvanáct velkoobjemových nádob zapuštěných do země a dva nadzemní kontejnery určené k třídění oleje. Náklady na zhotovení nových kontejnerů, hrazených z rozpočtu města, vyjdou na 2 300 000 Kč.
     Komentáře
  • Novinky

    Slavná zlodějka Johana Peřková a její peripetie s muži

    Před 1 rokem
    Případ zlodějky Johany Peřkové dokresloval a dokresluje život obyčejných lidí, kteří „se octli na scestí, a dostali se tak na okraj společnosti“. Přesto se ze svízelné situace vždycky jaksi vyvlékli. Svědčí o tom i epizoda asi z roku 1742.
     Komentáře
Reklama