Zdobí vaši zahradu netřesk střešní? Pokud ne, měli byste si tuto rostlinu pořídit. Její pěstování je naprosto nenáročné, a někoho možná překvapí svými léčivými účinky.
Má podobné účinky jako aloe vera a roste i tam, kde se spoustě jiným rostlinám nedaří. Poznejte spolu s námi netřesk! Oblíbenou a nenáročnou skalničku, kterou můžete využít i v kuchyni.
Každou druhou českou skalku zdobí netřesk. Krásně pravidelná růžice dužnatých listů však není ani zdaleka jen potěchou oka. Má také velkou spoustu léčivých vlastností, které vám pomohou s neduhy rozmanitého charakteru. A to ať už jde o zapeklitější zdravotní komplikace, nebo o kožní výrůstky, které nám povětšinou spíše vadí z estetických důvodů.
Netřesk je považován za symbol skalek. Dříve se netřesk sázel do škvír ve zdech a na střechy domů. Věřilo se, že ochrání dům před úderem blesku. Existuje mnoho různě zbarvených odrůd netřesku.
Netřesk zdobí mnohé skalky a okrasné truhlíky se sukulenty, a přitom mnohdy lidé ani netuší, že se jedná o významnou léčivku, která dokáže hravě konkurovat i populárnímu a známému aloe vera. Seznamte se s touto nenápadnou, přesto mocnou rostlinou a objevte její zázračné účinky na naše zdraví i krásu. Jakými způsoby se dá netřesk zpracovávat a užívat a na co všechno se může doma hodit?
Vlastně ani nevím, do kterých skupin rozdělit společenství trvalek, abychom si z široké druhové nabídky vybrali podle vlastní představy. The post Jak vybrat z pestrého společenství trvalek to své appeared first on Zahrádkář.
O úspěchu rostlin pěstovaných pro pietní aranžmá rozhoduje vedle jejich výběru také substrát, do kterého rostliny vysadíme. The post Dušičky: Do čeho vysazovat pietní aranžmá na hřbitov appeared first on Zahrádkář.
Skalní růže, zlatý kořen neboli netřesk. Vytrvalá sukulentní rostlina, která se svými hojivými účinky velmi podobá aloe vera. Léčí nejen opary a bradavice, ale i mnoho dalších zdravotních obtíží. Využijte jeho přírodní síly a užitečných účinků pro své zdraví a dobrou kondici těla.
Sempervivum tectorum, rostlinka jinak známá jako netřesk střešní, je oblíbeným doplňkem mnoha zahrad a domácností. Nejenže je krásnou ozdobou, ale je taky velmi užitečná.
Netřesk střešní bývá okrasou každé skalky a tvoří barevně zajímavé růžice, které jsou navíc velmi přínosné zdraví svými blahodárnými léčivými účinky. A dokonce vám pomohou i k plochému bříšku!
Limonáda ze zlatého kořene: Netřesk (Sempervivum) roste na zahrádkách poměrně často. A protože má tak specifický vzhled, tak ho prakticky nelze zaměnit s jiným sukulentem. A to je rozhodně dobrá zpráva, protože díky tomu ho lze použít jako skvělou bylinku.
Okurkový sirup: Velká úroda okurek je pro zahradu požehnáním. Ovšem ne vždy si to myslí i zahradníci – vždyť leckdy už ani netušíme, jak bychom okurky spotřebovali. Naštěstí lze najít mnoho různých receptů.
Limonáda z netřesku: Netřesk, zvaný také zlatý kořen, je jako nenáročná a velmi dekorativní rostlina ozdobou mnoha našich zahrádek a skalek. Netřesky se poměrně rychle množí a krásně kvetou, málo se ale ví, že jsou také léčivou bylinou a dokonce mají uplatnění i v kuchyni. V horkých dnech nám přijde asi nejvíce vhod chladivá limonáda.
Rozchodníky a netřesky jsou krásné nenáročné rostliny. Vysazujeme je do směsi zeminy a drobných kamínků. Na tvoření dekorace použijeme dva květináče. Do většího nasypeme drobné kamínky a do středu vložíme menší. Do meziprostoru vysadíme rostliny a do květináčku nasypeme kamínky a vložíme svíčku. Prostor mezi rostlinami vysypeme drobnými kamínky. Rostliny se rozrostou a dekorace bude vypadat skvěle
Porazit strom není nikterak složité, k tomu nám poslouží motorová pila, ale co se zbylým pařezem? Odstranění pařezu už tak jednoduché není. Naopak je to pořádná zkouška fyzičky! Pár tipů, jak se zbavit pařezu bez toho, aniž byste při té dřině vypustili duši, pro vás máme!
Léto a ostré sluneční paprsky jsou tu a vy možná váháte, jaké rostliny na balkón či zahradu zasadit, aby vám je sluníčko nespálilo. Nebojte se, existují takové květiny, které přímé slunce vysloveně vyžadují. Jaké to jsou?
Při výběru trvalek nás nejčastěji zajímá barva a tvar květů, ale mnohdy zapomínáme na to, že tyto květiny mohou přinášet radost i v době, kdy zrovna nekvetou. Vyzkoušejte využít při tvorbě výsadeb také potenciál listů. Na výběr máte z četných kultivarů s listy různě zbarvenými i tvarovanými. Dosáhnete tak skvělého efektu, který oceníte během celé sezony.
Nevyhazujte staré cihly, je to škoda! Jde z nich udělat neskutečný počet zajímavých věcí a jejich využití je opravdu pestré. Nastartujte novou sezónu na zahradě novou energií, originálním a atraktivním vzhledem!
Netřesk (Sempervivum) patří mezi nízké trvalky či skalničky. Vytváří atraktivní, kompaktní růžice zdužnatělých listů, které mohou být v závislosti na druhu a kultivaru nejrůzněji zbarvené. Lišit se může i jejich velikost a tvar. Netřesk řadíme k základním druhům pro ozelenění alpina a štěrkových záhonů. Hodí se pro začínající i pokročilé pěstitele, stejně jako pro sběratele. Mnoho radosti udělá i dětem.
Příchod chladnějšího období neznamená, že květináče na balkónech a terasách musejí zet prázdnotou. Právě naopak. Nyní je ten pravý čas na tvorbu barevných a veselých podzimních truhlíků, které odolají plískanicím i přízemním mrazíkům.
Něžné cibuloviny a hlíznaté květiny lákají ke kombinacím s jiným druhy zahradních rostlin. Do nádob jim vybereme společníky, které mají podobné pěstební nároky.
Sukulentní netřesk pozná asi každý. Málokdo ale ví o existenci netřeskovce, který jako by netřesku z oka vypadl. Možná vám dokonce roste na zahradě a ani o něm nevíte.
Netřesk, který je vědecky známý jako Sempervivum tectorum, je léčivá rostlina s původem v Evropě. Je to velmi odolná rostlina, které se daří v neúrodných oblastech a za extrémních podmínek. Málokdo však ví, že své uplatnění najde i v kuchyni a má řadu prokázaných léčivých účinků.
Líbí se vám skalničky, které vaši sousedé pěstují, ale vy z nějakého důvodu skalku nechcete nebo mít nemůžete? O možnost vypěstovat si krásné rostliny nepřijdete. Stačí jim vymyslet jiné stanoviště.
Netřesky jsou krásné a velmi nenáročné dekorativní rostliny, které se skvěle hodí k výsadbě do nádob. Vysazujeme je do směsi zeminy a drobných kamínků, aby měly dostatečnou drenáž. Nadbytečná trvalá vlhkost jim nesvědčí a mohla by je poškodit. Mezi netřesky umístíme několik větších kamenů a kolem vysypeme drobným štěrkem. Rostliny se brzy rozrostou a dekorace bude vypadat skvěle.
Už císař Svaté říše římské Karel Veliký nařídil všem poddaným, aby na střechách svých domů pěstovali netřesky. Sukulentní rostlinky měly poskytnou ochranu před bleskem a ničivým požárem. Opravdu mají takovou moc? Jak funguje netřesk na střeše?
Nenáročný netřesk je oblíbenou součástí našich zahrádek, a to především skalek. Už méně se ví o tom, že se jedná o léčivku, která nám pomůže od mnoha neduhů. Jak její léčivé účinky nejlépe využít?
Každou druhou českou skalku zdobí netřesk. Krásně pravidelná růžice dužnatých listů však ani zdaleka není jen potěchou oka. Má také velkou spoustu léčivých vlastností, které vám pomohou s neduhy rozmanitého charakteru. A to ať už jde o zapeklitější zdravotní komplikace, nebo o kožní výrůstky, které nám povětšinou spíše vadí z estetických důvodů. S tím vším si léčivá síla netřesku poradí.
Zelené střechy zdaleka nemusí být jen nedostižným luxusem moderních staveb. Jejich zbudování je možné i na stávajících budovách. Na co všechno bychom měli při jejich realizaci dát pozor? A které rostliny se na nich osvědčily nejvíce?
Jestliže máte na zahradě netřesk, vyrobte si z něj hojivou mast. Získáte tak ohromného léčivého pomocníka, který vám pomůže vyřešit celou řadu neduhů. Od ztvrdlých pat přes kuří oka a bradavice až po ošetření drobných odřenin či spálené kůže od sluníčka.
Netřesk je nenápadná rostlinka, která se objevuje na nejedné zahradě. Dříve lidé věřili, že je ochrání před úderem blesku. To sice nezvládne, ale i tak se vyplatí mít netřesk na zahradě nebo alespoň v květináči. Má totiž ohromné léčivé účinky.
Kdo má malou zahrádku a touží po skalce, může si ji vytvořit v miniaturním provedení třeba v kamenném či betonovém korytě. Skalničky vám ale porostou i v suché zídce.
Neutěšený polorozpadlý dvůr přebudovali Dagmar s Jaromírem na krásnou zahradu, která kvete od jara do mrazů. V malé vesničce Podbradec vytvořili místo, které jim závidí každá návštěva.
Netřesky (Sempervivum) jsou rostliny, které jsou velice častou součástí skalek. Tyto rostliny jsou staré tisíce let: Římané je například sázeli na střechy, aby je chránily před bleskem. V tuto nadpřirozenou schopnost pravděpodobně věřili lidé i na našem území, protože název „netřesk“ zřejmě znamená, že blesk do domu „netřeskne“.
Pařez na zahradě je pro někoho pohromou, které se chce za každou cenu co nejrychleji zbavit. Jiní je však vnímají jako připomínku stromu, který byl často desetiletí součástí jejich života. Pokud tedy pařez nepřekáží dalším záměrům se zahradou, pak jej můžeme povýšit na originální objekt. Dál tedy bude poutat naši pozornost v místech, kde jsme léta pozorovali vzrostlý strom.
Od kamarádky jsem dostala rostlinku, která byla podobná netřesku, ale později vyrostla do výšky. Ráda bych věděla, o jakou rostlinu jde a jak ji rozmnožit, ptá se čtenářka Anna Chourová z Ročova.
Přesto, že se v dobách minulých stavěly kamenné zídky bez malty, mnohé z nich přežily až do dnešních dnů. Ke stavbě můžete použít jak kameny z přírody, tak i kupované ze stavebnin či prodejny kameniva.