Mohou pavouci snít? Nový objev týkající se skákavých pavouků by mohl zpochybnit některé dosti závažné lidské předpoklady o kognitivních schopnostech členovců, píše o tom web Sciencealert.
Inženýři z univerzity Rice v Texasu přišli na způsob, jak z mrtvých pavouků vytvořit nekrobotická chapadla. Jedná se o nejnovější vývoj v oblasti měkké robotiky, která zkoumá roboty vyrobené z netradičních měkkých materiálů, píše server Futurism.
Pavouci jsou bez ohledu na roční období častými a nevítanými návštěvníky našich obydlí. V létě, kdy necháváme kvůli větrání otevřená okna a dveře, k nám ovšem mají ještě snadnější přístup než dřív. Spoustě lidí ale pavouci vadí a štítí se jich natolik, že je pro ně těžké se jich zbavit. A raději se přesunou do jiného pokoje. Máme pro vás tipy, jak pavouka odstranit co nejméně kontaktně.
Má mikroskopický odpad v podobě mikroplastů vůbec nějaké hranice? Vědci o nich zatím neví a zdá se, že tento odpad nacházíme všude, kam se podíváme, od dna oceánu až po nejvyšší vrchol Země, informuje nás o tom Science alert.
Nejenom během léta se mohou v bytě objevit pavučiny, které jsou nápadné především v rozích místností. Tam se totiž pavoukovi nejlépe daří stavět si svou rozsáhlou síť. Rozestoupený prostor mezi stěnami je na pletení pavučiny ideální, ovšem v domácnosti nebudí příliš dobrý dojem, a proto opět dojde nevyhnutelně na střet člověka s přírodou.
Hmyz i pavouci mohou být značně otravní. Hmyz patří mezi bezobratlé, typické je pro něj třídílné tělo (hlava, trup a zadeček), tři páry nohou, složené oči a pár tykadel. Ve většině případů se jedná o malé tvorečky (i když někteří brouci mohou být skutečně velcí). Většina hmyzu se živí mršinami, rostlinami nebo masem.
Na internetu bují černý trh s pavouky. A to tak živelně, že to některé druhy přivedlo skoro až k vyhynutí, varují vědci. Pavouci se totiž snadno pašují. Většina druhů navíc není chráněná.
Nepovedené rande může být pro člověka naprostou katastrofou a trapasem, ale pro samce pavouků to často znamená, že je zaživa sežere mnohem větší hladová samice.
Když mluvíme o velkých pavoucích, často používáme dva různé názvy: sklípkani a tarantule. Jde ale o chybu! Správný je totiž jen jeden z těchto dvou názvů.
Zabydleli se u vás doma pavouci? Zbavte se jich jednou provždy přírodními repelenty, které pavouky nejenže spolehlivě vyženou, ale také zabrání v jejich opětovném návratu.
Samečci mnoha druhů pavouků riskují vše, aby se sblížili s partnerkami – dokonce i svůj život. Tito architekti hedvábných sítí jsou totiž účastníky sexuálního kanibalismu. Samice obvykle hodují na samcích nebo okusují jejich přívěsky během sexu nebo po něm, uvádí se na serveru Popsci.
Tajnou ingredienci pro uchování zkamenělin na slavném francouzském nalezišti byste jen tak někde nenašli. Podle vědců to byl lepkavý sliz z mikrořas, píše web sciencenews.
Sameček pakřižáka východního to nemá jednoduché: při námluvách mu o život usiluje vlastní snoubenka. Pokud se nechce stát její svačinkou, musí projevit notnou dávku obratnosti a hned po spojení se katapultovat. Vědci nyní jejich divoké námluvy zdokumentovali.
Minulý rok potkalo obyvatele americké Georgie nepříjemné překvapení: invaze obřích pavouků! Šlo o pavouky druhu nefila kyjovitá (Trichonephila clavata). Pojďme se společně na tuto noční můru každého arachnofobika podívat blíže.
Většina pavouků není příliš přátelská. Ve skutečnosti mohou být vůči sobě teritoriální a agresivní. Existuje však několik druhů, které jsou společenské. Žijí v obrovských koloniích, staví velké společné sítě, vychovávají potomstvo a loví společně.
Senioři často hledají domácího mazlíčka, který nepotřebuje mnoho prostoru a nevyžaduje nadměrné množství úklidu nebo pohybu. Naštěstí jsou k dispozici všechny druhy domácích zvířat pro všechny typy lidí, včetně těch dříve narozených. Podívejte se na žebříček nejvhodnějších zvířecích kandidátů.
Vědci pojmenovali nově objevený druh červa, který zabíjí tarantule, po americkém herci, hudebníkovi a producentovi Jeffu Danielsovi, což je ocenění, kterým se nemůže pochlubit žádný jiný bavič.
Docent Nathan Morehouse z University of Cincinnati a mezinárodní tým vědců pod vedením Cynthie Tedore z univerzity v Hamburku však zjistili, že jeden skákavý pavouk si možná své vlastní pestré nádhery příliš neváží, protože jí zkrátka nevidí.
Osminohé dravce nezajímají lidé, ale jen teplo, úkryt a přísun potravy. Existuje několik způsobů, jak se nezvaných hostů zbavit. Když ale nebudete důslední, nemusí to být napořád.
Říká se, že pavouci nosí do domu peníze a štěstí. Pro většinu lidí ale nepatří mezi zvířata, se kterými chtějí sdílet domácnost. Naštěstí existují způsoby, jak se pavouků šetrně zbavit a efektivně je odradit od života zrovna ve vašem bytě. Pomohou vám s tím následující praktické rady.
Pavouk domácí dostal své jméno podle toho, že se s ním obvykle nejčastěji setkáváme v interiérech. Je to nepříjemný škůdce, pravděpodobně spíše kvůli svým pavučinám než kvůli pavoukovi samotnému. Pavouk domácí se vyskytuje po celém světě. Přečtěte si další informace včetně rad, jak se zbavit pavouka domácího podle webu PestWorld.
Dosud bylo popsáno více než 25 000 druhů hlístic. „Hlístice existují stovky milionů let a vyvinuly se tak, aby infikovaly všechny druhy hostitelů na naší planetě včetně lidí,” řekl Adler Dillman z Kalifornské univerzity v Riverside.
Jsou na vašem dvorku, ve zdech domů, potkáte je na půdě. A nějaký je právě teď nejspíš kousek od vás. Jen myšlenka na ně ve vás může probudit touhu je všechny vyhladit.
Moderní výzkumná technologie pomohla popsat strukturu toxinu pavouka snovačky, často nazývaného černá vdova. Vědci jsou tak schopni vysvětlit přesný mechanismus fungování pavoučího jedu, případně navrhnout jeho využití ve výzkumu nebo v medicíně.
Málokdo má rád pavouky a pokud jsou něčí zálibou, tak na ně daná osoba většinou vlastní akvárium. Je tedy jasné, že nikdo je nechce mít doma jen tak a je dobré vědět, co udělat.
Pokud byste se zeptali někoho s arachnofobií, proč se bojí pavouků, mohl by mít problém najít odpověď, která zní logicky, protože velká většina pavouků, se kterými se setkáváme v každodenním životě, nám pravděpodobně nezpůsobí vážné škody, dokonce ani pokud nás kousnou.
I když Miloš Zeman leží už dva týdny v nemocnici, na veřejnost se dostávají jenom kusé informace o jeho zdravotním stavu. Podle některých zdrojů byl prezident z lánského zámku převezen do střešovické nemocnice v alkoholovém deliriu, kdy blouznil. Zprávy o tom, že hlava státu nebyla úplně při smyslech, se přitom objevily už dříve.
Spolky Science Party a Science Café Brno navazují na úspěšnou akci z počátku října a pořádají další neformální přednášku v baru. Tentokrát na téma Pavouci – dokonalí predátoři.
Strach zažívá občas každý z nás. Značné procento lidí na celém světě však svazuje až příliš, zejména v konfrontaci se specifickými situacemi, které jiné nechávají chladnými. Fobie se týkají všech věkových, sociálních i vzdělanostních skupin. Existuje jich více než 400 a stále jejich počet druhově roste.
Tuhle jste v koupelně potkali pavouka a vaši reakci zaznamenali i sousedé o dvě patra níž? Buďte v klidu, lidí, kteří je mají rádi, nebude mnoho. Jak ale zařídit, aby se to už nestalo? Jednoduše, vsaďte na mátový odpuzovač, který všechny nepřátele vykáže!
Esenciální mátový olej, citron nebo ocet. Z těchto prostředků mají pavouci respekt. Čím potřít rámy oken a jak se vyrábí účinný repelent? Vše se dozvíte z následujících řádků!
Jen velmi málo lidí ve své domácnosti snese pavouky. Jedná se o nevábný hmyz, který vleze všude. Stačí opravdu malá skulinka a pavouci k nám bez obav vlezou. A co je u nás láká? Vědí, že mohou získat jednoduchým způsobem potravu. A k tomu jistě nepotřebují dům na kraji lesa, poslouží jim i městský byt. Jaké kroky podniknout, abychom se pavouků zbavili?
Většina lidí má z přítomnosti velkých pavouků nepříjemný pocit, ale jsou i tací, kteří šílí jen z obrázku pavouka v časopise. Skutečná fobie lidem nejen znepříjemňuje, ale někdy i zásadně komplikuje život.
Pavouci jsou známí tím, že do pavučin, případně aktivně na zemi či v korunách stromů loví hmyz. Vědci však popsali překvapivé případy odehrávající se po celém světě (kromě Antarktidy), kdy jedovatí pavouci pro potravu zabíjeli i hady.
Někdo skáče do stropu, když vidí pavouka, jiný zuřivě vymetá rohy, které obývají ploštice, aniž by tušil, že jsou tito drobní tvorové velmi užiteční. Který hmyz nejčastěji potkáme v blízkosti našeho obydlí a čím nám prokazuje velkou službu?
Děti z osmé základní školy v Mladé Boleslavi dostaly nečekané ředitelské volno poté, co v pondělí kousl jednoho z žáků pavouk, zřejmě sklípkan. Škola nechala provést dezinsekci, z toho důvodu mají děti ředitelské volno. Uvedla to škola na svém webu.
10 triků a tipů, jak se snadno a rychle zbavit všech pavouků a jejich otravných pavučin. Přesně tak, už žádné nevzhledné pavučiny, kterých se vám nedaří zbavit.
Hmyz je sice pro život na naší planetě velmi důležitý, nicméně ne všechen hmyz je hezký na pohled. I z tohoto důvodu se tak snažíme udržet ho co nejvíce za hranicemi našich domovů.
Mrazivá a fascinující. Přesně taková je hudba, která vznikla přenesením snímku pavučiny do zvukové podoby. Vědci z Massachusettskho technologického institutu provedli zajímavý pokus: naskenovali obyčejnou pavučinu a pak ji pomocí počítačových algoritmů převedli do zvukové podoby.
Pavouci se ve svém životě spoléhají na dotek. Nemají totiž příliš dobrý zrak, a tak svět vnímají ve vibracích o různých frekvencích. Když se končetinami, pokrytými chloupky, pohybují po pavučinách, tak vlákna vibrují.
Mezi lidmi si nenachází fanoušky snadno, tito pavouci ale dokáží svým vzezřením okouzlit. Ne nadarmo se rodu Maratus říká paví pavouci, jejich těla totiž hrají pestrými barvami. Právě svým zbarvením připomínajícím známou animovanou rybičku si jejich nově objevený druh získal své jméno.
Netradiční postup řízeného vypalování porostů pomáhá vzácným druhům pavouků. Neobvyklá metoda z pohledu ochrany přírody vytváří ideální podmínky pro teplomilné pavouky, zjistili vědci z brněnské Mendelovy univerzity (MENDELU).
Řízené vypalování porostů může významně podpořit výskyt vzácných druhů pavouků na stepních lokalitách. Vypalování vytváří stanoviště s rozvolněnou vegetací a obnaženým substrátem, což vyhovuje třeba kriticky ohroženému slíďákovi suchopárovému.
Pavučina v rohu místnosti se začne zvětšovat. Váš mozek tak nějak tuší, že to není možné, ale sakra… ta pavučina je stále a stále větší a spletitější. Kokon, který má tvar oka hurikánu, kouká přímo na vás. A v něm osm černých odlesků, osm očí. Snovačka vás zahlédne a pomalu se spouští dolů. V hrůze sledujete obřího pavouka, který si vás měří a pomalu dosedá na vaše zpocené tělo. Probuzení přijde okamžitě. Jste obětí děsivého pavoučího snu.
Skákavka, pavouk, který kromě naprosto dokonalých očí, které mu dopřávají jeden z nejlepších zraků mezi členovci, jež využívá samozřejmě zejména k lovu much a jiného drobného hmyzu, vlastní navíc rovněž i dva páry poměrně krátkých, avšak silných, skákavých končetin. Odtud také pochází pojmenování celé skupiny těchto pavouků, jejichž tělo dorůstá většinou pouze do velikosti několika milimetrů. Svoji kořist loví podobně jako kočka, připlíží se a potom zcela neomylně na svoji oběť skočí.
Zdát se nám může o čemkoliv, naše představivost nezná hranic. Sníme ale v symbolech a vždy se nám sen snaží něco sdělit. Někdy to ale nemusí být zrovna příjemné a zrovna pavouci nebo hadi nás ze spánku mohou opravdu vyrušit. Podívejte se, jaké symboly v sobě tyto sny skrývají.
Studentka z Austrálie Imogen sdílela na sociální síti snímky, které vyděsí každého člověka s arachnofobií: dvě fotky sporáku, který obsadil obrovský pavouk s mladými. S těmi se podělila na stránce Australian Native Animals, kde u ostatních členů skupiny vzbudily velkou pozornost.