Svátek svatého Václava v roce 1941 rozhodně nepřinesl obyvatelům Protektorátu Čechy a Morava nic dobrého. 27. září přijel do Prahy Reinhard Heydrich a ujal se funkce zastupujícího říšského protektora. Svatý Václav, patron české země, tentokrát Čechy neochránil. 28. září bylo vyhlášeno stanné právo.
Josef Mengele nebyl jedinou zrůdou v bílém plášti, která vykonávala brutální experimenty na Židech ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Bolestivou smrt přivodil stovkám žen také gynekolog Carl Clauberg. Jeho výzkum týkající se sterilizace žen podporovaly nacistické špičky, neboť doufaly, že díky Claubergovu postupu se podaří zabránit rozmnožování podle nacistů „méněcenných“ ras.
Vyřadit poškozenou moderní válečnou loď není levná záležitost, výjimečně se však může povést její spojení s jinou, a dát tak vzniknout zcela novému plavidlu.
Letecký pilot z první světové války, truchlící komtesa a geniální rytec jsou klíčové postavy, které zapříčinily vznik jednoho z nejuznávanějších firemních symbolů na světě. To vše začalo na závodě v severní Itálii, který se konal před sto lety.
Everest je nejvyšší horou na světě. Jako první byli nahoře včelař Ed Hillary a Šerpa Tenzing. Čomolungmu zdolali 29. května 1953. To je oficiální řeč historických faktů. Je ale pravdivá?
Milujete léto, protože můžete oblékat pestřejší tóny barev? Ani s přicházejícími chladnějšími dny není třeba nic měnit. Colour blocking je dlouholetým módním trendem, který si zaslouží speciální pozornost. Díky němu totiž můžete vnést do vzhledu svěžest a mladistvost, ale také si samozřejmě uškodit.
V říši podmanivých záhad, které se rozprostírají na naší planetě, existuje místo, které je strašidelné i okouzlující. Láká dobrodruhy i milovníky historie a ročně přitáhne do své strašidelné náruče desetitisíce zvědavých návštěvníků. Toto je příběh Kolmanskopu, zapomenutého města, kde se těžily diamanty a které leží hluboko v nelítostné namibijské poušti.
Že věk je jen číslo a že láska kvete v každém věku dokazují například tyto významné osobnosti z řad herců, zpěváků a spisovatelů. Pojďme se podívat na jejich příběhy.
Podzim je ve znamení dvou státních svátků. Prvním je 28. říjen, druhým 17. listopad. Mezi těmito daty se toho hodně událo i v roce 1939. A právě s tímto obdobím je pevně spojeno jméno Jana Opletala.
Když se řekne Baťa, tak se dnes každému jistě vybaví slavná obuvnická společnost. Nebo vás napadne Tomáš Baťa. Zakladatel této firmy a zlínský rodák a starosta. Většinou ale slovo nepadne na Jana Antonína Baťu, Tomášova bratra.
Jak by vypadala dnešní Evropa a naše životy, kdyby se Rakousko-Uhersko nerozdrobilo na národní státy, ale zůstalo jednotné? A existovala vůbec taková možnost? Pojďme se dnes zasnít a zkusit si představit realitu, ve které se historie od roku 1918 vyvíjela zcela jinak, ale přitom tak podobně.
V Náhorním Karabachu žijí Arméni, vládnout mu ale bude Ázerbájdžán. Region je přitom alfou a omegou arménské národní identity. Proč a odkdy? A jak to souvisí s Ruskem? Co oblast vyléčí? Svědci a pamětníci promlouvají na stránkách Memory of Nations, Paměť národa.
V 1. díle mého nového „seriálu“ o německých výsadkářích se ve zkratce podíváme na muže, kteří v rámci operace Merkur z května 1941 stáli za zlomovým okamžikem německé invaze na středomořský ostrov Kréta. I když jim to nepřítel výrazně ulehčil svým nočním ústupem, mnohé pak překvapilo, když zjistili, že Fallschirmjägery tehdy vedl do boje vrchní štábní lékař, jehož příběh přinášíme v tomto článku.
V průběhu druhé světové války dosáhli příslušníci hitlerovských vojsk mnoha pozoruhodných výsledků nejen u letectva a námořnictva, ale i u pozemních jednotek. Někteří během bojů padli, jiní měli štěstí a válku přežili
Hana Podolská, přezdívaná také jako česká Coco Chanel, oblékala manželky prezidentů, ale také herečky Adinu Mandlovou, Lídu Baarovou a další. Přesto, že v profesním životě byla velmi úspěšná, osobní život jí zasadil kruté rány.
FEJETON / Čím jsem starší, tím víc bývám alergický na kategorické soudy. Samozřejmě z toho vyjímám soudy s nadčasovou platností, jakými jsou kromě Desatera třeba i vyargumentované a v obecné rovině ne…
Co nejčastěji děláte v Papírenském parku? Jaké prvky byste v revitalizovaném parku uvítali? To jsou některé z otázek, na které veřejnost odpovídala v dotazníkovém šetření. Z odpovědí vyplynulo, že lidé by si nejvíce přáli v Papírenském parku stromy, zeleň, klid, jezírko přírodní ráz či charakter lesoparku. Podle přání obyvatel pak architekti zpracovali návrh revitalizace Papírenského parku na Slovanech. Se studií revitalizace parku se občané seznámí 12. října v kulturním centru Papírna.
Během 2. světové války USA docházel zdravotní personál. Černošské zdravotní sestry i tak končily na segregovaných základnách, nebo s nevděčným úkolem: starat se o nacistické válečné zajatce.
Je-i řeč o a italských ozbrojených sílách za druhé světové války, vybaví se asi každému několik obrazů: chvástavý vůdce a hromadná kapitulace špatně vedených a nemotivovaných vojáků v poušti. Stejně tak se nám při pomyšlení na stíhací letouny druhé světové války snadno vybaví několik letadel: japonské Zero, americký Mustang, německý Bf 109, britský Spitfire... a seznam by mohl pokračovat. Obvykle na tomto seznamu ale nebudou italské letouny C.202 Folgore a C.205 Veltro. Což je škoda.
Jako každá válka se i ta první světová dotýkala lidí v zázemí. Jestliže vojáci aspoň nějaké jídlo dostávali, jejich matky a manželky spolu s dětmi často trpěly hlady. Přídělový systém nefungoval a vynalézavé hospodyňky musely vařit z toho, co zrovna měly k dispozici.
HISTORIE / „Prosíme posluchače, aby setrvali u přijímače,“ žádá hlas z rozhlasu po celém Československu. Je po desáté hodině večerní 23. září 1938 a lidé ve svých domovech s napětím očekávají, co se b…
Na den svatého Václava, 28. září, se chystá u Jiráskovy chaty na Dobrošově velká sláva. Uplyne sto let od jejího otevření v roce 1923. Pojmenovali ji po spisovateli Aloisi Jiráskovi (1851–1930), rodákovi z nedalekého Hronova, který byl ve své době velmi váženým mužem a jehož historické romány formovaly po dlouhou dobu národní uvědomění.
Ukrajinští vojáci využívají vše, co mají k dispozici, a tak smontovali dohromady tři těžké kulomety Maxim z roku 1917. Využívají je na likvidaci dronů a lehkých obrněných cílů.
Pepi Bican, nejlepší střelec československé fotbalové historie a jeden z nejlepších střelců světové historie by se 25. září dožil 110 let. Autor těchto řádek přináší připomenutí této výjimečné osobnosti a pár vzpomínek z mnoha osobních setkání.
Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo, kdybychom měli moře? Dokonalé. Jenže to by zde nesměli vládnout komunisté. Kvůli nim zcela padl plán na výstavbu tunelu k moři. A když jsme ho nemohli mít my, nesměli jsme tam ani jet.
Po desetiletích stagnace se Západ pokouší vrátit k výrobě vlastních obrněných zbraní. Jak budou vypadat tanky budoucnosti a jaké budou jejich schopnosti?
ESEJ / V předchozích číslech Kontextů jsme se věnovali Gruzii a Ázerbájdžánu, nyní zbývá poslední z jihokavkazských republik – Arménie. Arméni Rusko tradičně vnímají nikoli jako přítele a blízkého sp…
Karel Dobrý v roli pobočníka hráče, kapitána Langera, láká na historickou real-time strategii Last Train Home, kterou pod záštitou THQ Nordic připravuje brněnské studio Ashborne Games.
Ve středu 21. září 1921 po půl osmé ráno se městečko Oppau stalo dějištěm jedné z nejhorších průmyslových havárií v dějinách Německa. Výbuch v chemičce Op-110 společnosti BASF si vyžádal stovky mrtvých, tisíce zraněných a část městečka srovnal se zemí.
Zatímco ruch moderní Prahy stále roste, přesto i zde zůstávají místa nedotčená měnícími se vlnami času. Například Buďánka. Tato vesnička, sevřená mezi městskými částmi Smíchov a Košíře, vypovídá o historii a kultuře, která je stejně bohatá jako země, na níž stojí.
Záhadná vražda Otýlie Vranské, 1. září 1933. Do dnešního dopoledne to byl jeden z nejstarších a nejproslulejších „pomníčků“ československých kriminalistů. Policejní historici to ale nevzdali.
Ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Vojenský historik Eduard Stehlík popsal, jak dlouho by obrana vůči Hitlerovi vydržela. Možnost bránit se ale nakonec ani nedostalo.
Letos je to krom Crvené Zvezdy Bělehrad v evropských pohárech od Srbů velká neznámá. Bačku Topolu jsme se již v naší sérii představili, tentokrát je na řadě klub Čukarički, jehož první klubový prezident byl vojenský letec.
Hřbitov Highgate v severním Londýně, založený v roce 1839, je jedním z nejstrašidelnějších míst na světě. Místo posledního odpočinku více než 170 000 lidí bylo místem mnoha zpráv o nadpřirozených událostech. Nechybí zde duchové, upíři, ani paranormální jevy, včetně vybuchujících rakví a bezhlavých těl.
Lidová léčitelka Marie Brejchalová-Pašková, které se přezdívalo Mrtnická bába nebo také Bába z Mrtníku, se proslavila svými léčitelskými schopnostmi v oblasti rovnání fraktur a vykloubenin, které dokázala napravovat jako by byla obratný chirurg.
Američané při svém prvním velkém bojovém nasazení pomáhali odrazit německá vojska před Paříží. V bitvě v Belleau Bois se odehrávaly líté boje mezi Američany, Brity a Francouzi na jedné straně a Němci na straně druhé.
HISTORIE / „Žofinko! Žofinko, neumírej! Zůstaň naživu pro naše děti…“ šeptá František Ferdinand d’Este poté, co mu střela protnula krční tepnu. Jeho manželku Žofii Chotkovou, vévodkyni z Hohenbergu, z…
Myslíte si, že dnes panuje v médiích cenzura? Historický článek z roku 1918 vám ukáže dobu první světové války, kdy byla tisková cenzura realitou. Stačilo napsat nevhodný článek - a místo něj se v novinách ukázalo čtenářům jen prázdné místo. Jeden novinář vymyslel vtipný a originální způsob, jak na cenzuru vyzrát. A jestli se mu to povedlo? Článek vyšel, přestože kolem něj je v novinách řada bílých míst. Takže rozhodně uspěl.
Září 1916 se stalo největším neštěstím v českých zemích spojeným s vodním dílem. Voda z protržené přehrady vzala desítky životů, kolaudační inženýr spáchal sebevraždu a nikdy nebyla opravena.
Trenér Pavel Vrba byl strůjcem historických úspěchů Viktorie Plzeň nedávných let. Teď z lavičky Zlína sledoval nejvyšší historickou výhru Viktorie na půdě ligového soupeře, tentokrát coby poražený. Byl to i jeho osobní debakl.
Muž, který byl vždy hodně slyšet. Vedl silácké řeči a vše plánoval za pomoci druhých lidí. Více mluvil, než konal. Benito Mussolini snil o císařství, ale skončil v nemilosti. Od narození italského démona uplynulo 140 let.
Slavia I Sparta vstupují do jednoho z klíčových týdnů podzimu. Oba týmy čeká vstup do základní skupiny Evropské ligy a také derby. Kdo to zvládne lépe?
Bývalý československý prezident Gustáv Husák byl svého času velmi vlivným mužem, který měl ve svých rukou velkou moc, ale v soukromí se mu štěstí vyhýbalo. První žena, údajně jeho opravdová životní láska, ho však opustila.
Vývojářské studio Frictional Games se rozhodlo hráčům survival hororové akce Amnesia: The Bunker opepřit svátek strašidel. Na Halloween totiž vyjde nová aktualizace.
Když projdete půdu, kde jsou schované staré věci, dost možná mezi nimi najdete i kovovou stavebnici pro děti. Bývala velkým hitem. Za minulého režimu si ji v době dětství přál pod stromeček každý „mladý technik“. A dnes? Odborníci o ní hovoří jako o geniální pomůcce při rozvoji tolik žádané technické představivosti a (upadající) manuální dovednosti kluků i holek.
Byl to nezvyk, vidět místo Partizanu Bělehrad v předkolech Ligy mistrů Bačka Topolu. Srbský no-name tým poprvé do srbské ligy postoupil teprve před čtyřmi lety a hned v první sezóně po tomto úspěchu skončil v TOP 4. Nyní ho čeká skupina Evropské ligy.
Mnoho lidí opustilo Československo po únoru 1948, ještě více po srpnu 1968, ale poněkud se zapomíná na skupinu těch, kteří odešli ještě před propuknutím druhé světové války a kvůli politickému vývoji se do vlasti již nikdy nevrátili.
Vrhla jsem se do života velmi čiperně a hekticky tím, že jsem se na své první dorostenecké zábavě seznámila s Pazourem. Jezdil za mnou na motorce Jawa 350.
První světová válka přinesla obrovský rozmach artilerie, která prokázala a posílila svou ohromně důležitou úlohu. Nové vzory kanonů a houfnic střílely na větší vzdálenost, používaly silnější munici a s motorovými tahači se přesouvaly rychleji. Jako příklady lze uvést těžké kanony od zbrojovek Škoda a Putilov
Dnes si připomeneme výročí úmrtí našeho prvního československého prezidenta. T. G. Masaryk zemřel 14. září 1937 na zámku v lánech. Připomeneme si také dvacetiletou misi sondy Cassini, která poskytla nový náhled na Saturn i jeho měsíce.
Klaksvík je první Faerský účastník evropských pohárů, historický počin ale slaví i v Bosně a Hercegovině. Konferenční ligu bude hrát Zrinjski Mostar, který nechal do velkého fotbalu nakouknout devatenáctiletého Luku Modriče.
Byla první dámou Československa, ale na to, odkud přišla, nikdy nezapomněla. Byla přirozená, bezprostřední a na nic si nehrála. Manželka Antonína Zápotockého přežila koncentrák i milovaného muže.
Premiéra Zabijáků rozkvetlého měsíce, novinky světoznámého režiséra Martina Scorseseho, bude mít premiéru zhruba za měsíc. Výpravné drama pojednávající o zmasakrování příslušníků indiánského kmene Osedžů kvůli ropným pozemkům se nedávno představilo na festivalu v Benátkách, vysloužilo si mimořádné ohlasy kritiky a nedočkavcům servíruje nový trailer.
Zubr evropský je desetiletí téměř vyhubeným zvířetem. Díky snaze ochránců se ale jeho počty pomalu zvyšují, letos dokonce překonaly milník deseti tisíc jedinců.
Schválně, kolik máte interiérových doplňků, které dekorují byt a současně jsou vám opravdu k užitku? My víme o jednom. Jmenuje se katalytická lampa a hodí se zejména s příchodem chladnějších dnů. Ale i jindy. Vyzkoušíte ji?
HMS Warspite byla britská bitevní loď třídy Queen Elizabeth, dokončená během první války, jíž se také aktivně zúčastnila. Nasazena byla i ve druhé světové válce. V obou konfliktech utržilo plavidlo vážná poškození, podařilo se mu však vždy vyváznout z nejhoršího.