Zavřít
Řemesla

Řemesla

Nejnovější články na Seznamu na téma Řemesla
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dary z vosku a skla: České svíčky slaví úspěchy po celém světě

    Před 9 dny
    Vladimíra Fremuthová pověsila na hřebík nezáživné zaměstnání v korporátní firmě a splnila si sen plný vůní a designu. Chtěla pracovat rukama a něco tvořit, proto se rozhodla, že se pustí do výroby vlastních svíček. A dnes mají její produkty doma třeba i princ Harry či první dáma Francie.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Prohlédněte si nejstarší fungující sklárnu v Čechách, a nejspíše i na světě! Příhodně sousedí s pivovarem Novosad & syn, kde ochutnáte skvělé kvasové pivo

    Před 18 dny
    Proč příhodně? Protože skláři pracující v žáru se rádi osvěží chladivým pivním mokem, samozřejmě nealko… Je to vlastně nutnost. Představte si celých osm hodin stát u rozžhavené pece. Držet v rukách přes metr dlouhou a vážící (podle náběru skla) přes kilogram těžkou sklářskou píšťalu. Tato věcička je nejhlavnějším pracovním nástrojem mistra skláře a vy můžete být u skvělé podívané. Kterak mistr sklář kouzlí a a vytváří skleněnou nádheru. To vše zažijete ve sklárně v Harrachově. Hned vedle hutě se nachází muzeum se sbírkou historického skla harrachovské sklárny. Stejně tak i báječná restaurace se skvělou kuchyní a vlastním minipivovarem.  Vše máte pár kroků od sebe. Děti se mohou zabavit v rukodělné dílničce.
     Komentáře
  • Prima Nápady

    Jak se pustit do řezbářství: Vyřežte si s námi dřevěnou lžíci

    Před 23 dny
    Řezbářství může být krásným koníčkem pro každého, kdo rád tvoří rukama a miluje vůni dřeva. S trpělivostí a dobrými nástroji má šanci každý.
     Komentáře
  • TN

    V Česku krachují první pekaři. Doléhají na ně následky pandemie a inflace

    Před 1 měsícem
    V Česku krachují první pekaři. Po třiceti letech končí s výrobou pečiva třeba pekárna v Boskovicích, na kterou těžce dolehly následky pandemie a vysoké inflace. Svaz pekařů varuje, že v krizi jsou desítky menších pekáren a že stát jim vůbec nepomohl.
     Komentáře
  • Refresher

    Češi vyvinuli platformu, která sdružuje malíře a nabízí jejich služby i na Slovensku. Chtějí s ní dobýt Evropu

    Před 1 měsícem
    Roman Sysel se pyšní tím, že jsou přes Adama schopni zajistit v Praze malíře i na druhý den. Dodává, že jsou tomu velmi blízko i v Bratislavě.
     Komentáře
  • Cesta k řemeslu

    Se šperky začínal v komických podmínkách, teď patří mezi nejlepší u nás

    Před 1 měsícem
    Ondřej Stára je přední tváří českého autorského šperku. Jeho cesta k řemeslu však byla spletitá a netradiční. Podívejte se, jak jeho tvorba vzniká, a kde sbírá inspiraci. Živnostníci mají na českou ekonomiku obrovský vliv. Česká spořitelna podporuje české řemeslo a inspiruje příběhy úspěšných českých podnikatelů.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

    Před 1 měsícem
    Původně se Jaroslav Tomášek živil jako fotograf. Při focení svateb ho zaujala pomíjivá krása svatebních kytic a rozhodl se najít způsob, jak květiny uchovat. Po měsících experimentování zdokonalil techniku zalévání celých květů do pryskyřice, díky čemuž nyní dává nejen svatebním kyticím druhý život. „Kytky se dají do vázy, vydrží týden a člověk je může vyhodit. Přišlo mi to škoda,“ vysvětluje zakladatel firmy Floracast Jaroslav Tomášek.
     Komentáře
  • Svět Kreativity

    Instalatéra už nepotřebujete: Co během minuty udělat s pračkou, aby vydržela celá desetiletí – na značce a modelu nezáleží

    Před 1 měsícem
    Dnešní pračky mají mnoho automatických funkcí a v podstatě nevyžadují žádnou větší péči. Je však dobré znát pár pravidel, které prodlouží vaší pračce život a zvýší i účinnost praní.
     Komentáře
  • Události247

    Čeští školáci nemají zájem o studium odborných řemeslných oborů. Školy bojují o dotace na stipendia

    Před 1 měsícem
    O technické obory je malý zájem ze strany uchazečů, zato velký ze strany podniků. Na trhu práce je permanentní nedostatek odborných řemeslníků.
     Komentáře
  • Cesta k řemeslu

    Jak se proměňují vyhozená stínidla v originální vázy?

    Před 1 měsícem
    Monika Nováková ve své dílně proměňuje zapomenuté předměty v designové doplňky. Podívejte se, jak se v předmětech probouzí nový život. Živnostníci mají na českou ekonomiku obrovský vliv. Česká spořitelna podporuje české řemeslo a inspiruje příběhy úspěšných českých podnikatelů.
     Komentáře
  • TN

    Absolventi nemají práci. Expert řekl, po jakých oborech je poptávka

    Před 1 měsícem
    Nezaměstnanost v Česku klesla v květnu na 3,2 %. Nástup absolventů do pracovního procesu je tak letos opět o něco těžší. Specialista na pracovní trh ve Snídani s Novou prozradil, po jakých oborech je v současnosti největší poptávka.
     Komentáře
  • TN

    V ČR zoufale chybí řemeslníci. Vyučená mládež má přesto problém najít práci

    Před 1 měsícem
    Sehnat kominíka nebo instalatéra dnes není snadnou záležitostí, v Česku totiž dlouhodobě chybí pracovníci v řadě oborů, především řemeslníci. Přesto mají absolventi větší problém najít uplatnění než například loni. Nejtěžší to aktuálně mají na trhu práce mladí lidé s čerstvým výučním listem. Velkou roli v tom sehrála pandemie koronaviru.
     Komentáře
  • Fachmani

    Jak správně namontovat skrytou zárubeň do zděné příčky

    Před 2 měsíci
    Skryté zárubně jsou trendy. Jejich usazení do příčky je záležitostí hrubé stavby. Použitelné jsou jak do klasické zděné, tak i sádrokartonové příčky. Na rozdíl od standardních obložkových zárubní, skryté zárubně neschovají žádné nerovnosti stavebního otvoru. Pro správnou montáž nabízíme jednoduchý návod.
     Komentáře
  • Ekonomický magazín

    Češi si v kutilství a rekonstrukcích věří, více však muži než ženy

    Před 2 měsíci
    Co znamená výraz „manuální zručnost“? A na které práce si lidé troufnou sami? Češi jsou národem kutilů, milují úpravy svépomocí. Napomohl tomu samozřejmě i fakt, že za dřívějšího režimu byl problém cokoli sehnat, a kdo si co nevyrobil nebo neopravil, nic neměl.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Projekt Krásná práce oživuje česká řemesla. Lidé touží po ruční práci, říká zakladatelka

    Před 2 měsíci
    Mnohá tradiční česká řemesla zanikají, přesto se však najdou lidé, kteří se s láskou rukodělné výrobě věnují. Cílem projektu Krásná práce je navrátit lidovému umění prestiž a ukázat široké veřejnosti, že řemeslné výrobky mají své místo i v 21. století.
     Komentáře
  • Babinet

    Tipy, kde ve středních Čechách vyzkoušet tradice

    Před 4 měsíci
    Ve středních Čechách se navazuje na nedocenitelnou hodnotu tradice. Mnohé tradiční podniky umožňují návštěvníkům vyzkoušet si řemeslo na vlastní kůži a získat jedinečný zážitek. Stává se tak mimo jiné při objevování tradice českého skla a broušení křišťálu, hrnčířství, knihtisku či výrobě svíček a mýdel a mnoha dalších řemesel. V Hamousově statku ve Zbečně je možné být svědky tradičního pečení chleba, do Kutné Hory se zase jezdí za čokoládou. Neopominutelná je tradice českého cvokařství, voroplavby i výroba piva.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Příběhy českých firem: Nábytek TON z českého dřeva dělá radost po celém světě

    Před 4 měsíci
    Městečko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku je domovem asi osmi tisíc obyvatel a také jedné výjimečné továrny. V té se už přes 160 let vyrábí nábytek ze dřeva pocházejícího z českých a slovenských lesů. Čím je firma TON unikátní? A jaký kus nábytku je z její nabídky nejoblíbenější?
     Komentáře
  • Český kutil

    Jak svařují kováři? Tímto způsobem vzniká luxusní ocel

    Před 5 měsíci
    Kovářské svařování je nejstarší svařovací metodou na světě. Díky průmyslovým metodám ale ustoupilo do pozadí a už se používá pouze při poctivé kovářské práci. Má ale svá pravidla. Pokud je dodržíte, vznikne opravdu pevný spoj. Slouží také k výrobě oceli s unikátním vzhledem – damascénské.
     Komentáře
  • Český kutil

    10 nových řemesel, které byste v roce 2022 rozhodně měli vyzkoušet

    Před 5 měsíci
    Řemesla jsou žádanými koníčky i mezi mladými muži. Nevěříte? Člověk si má neustále rozšiřovat své obzory a učit se něco nového. A řemesla jsou skvělým nástrojem, jak toho docílit. Navíc jsou také výborným prostředkem pro vyčištění hlavy. Říkali jste si, že byste letos rádi zkusili něco nového?
     Komentáře
  • Český kutil

    Čalounictví je krásné řemeslo a u menšího nábytku si ho můžete zkusit i doma

    Před 6 měsíci
    Poškozené čalounění neznamená, že je nábytek na odpis. Pokud jste našli na půdě staré čalouněné židle a rádi byste je začali používat, směle do toho. Vůbec se toho nebojte, jednoduché opravy a výměnu čalounění zvládnete hdoma za jeden víkend. Nejvíc vás bude bavit výběr látky.
     Komentáře
  • Český kutil

    Být restaurátorem znamená propadnout lásce k řemeslu

    Před 6 měsíci
    Restaurátorka Kateřina Čiháková Myšková poznala mnoho řemesel, ale její srdce již od dětství tíhlo právě k restaurátorství. Jemná a precizní práce, která dává starým omšelým památkám zcela nový vzhled, přináší paní Kateřině životní uspokojení. Sochy, které již ohlodal zub času, pod jejíma rukama opět rozkvetou, rozzáří se a znovu mohou dávat na odiv neskonalou krásu dávných časů.
     Komentáře
  • Aplausin

    Vojta Kotek riskoval v motokáře! Testoval ji český pilot F1

    Před 6 měsíci
    Vojta Kotek se jen tak něčeho nezalekne, to už ví každý! V pořadu Dream team – Mistři dílny, jehož první díl odvysílala televize Prima v pondělí 10. ledna, však posunul svoje hranice zase o kousek dál. Neváhal projet jednu z motokár, kterou dostaly týmy za úkol vyrobit. Tento dopravní prostředek soutěžící poskládali ze všeho možného, co našli ve skladu. Většina z nich se sestavováním podobné záležitosti neměla žádnou zkušenost, a tak to mohlo dopadnout všelijak... Jak si jízdu v motokáře Vojta užíval a zda to pro něho nebylo nebezpečné, můžete sledovat ve videu v odkazu.
     Komentáře
  • Aplausin

    Vojta Kotek ve svářečských brýlích! Naučí se něco od Mistrů díly?

    Před 7 měsíci
    Během osmi týdnů vzejde v pořadu Dream team – Mistři dílny z dvanácti účastníků hrdina českého principu zlatých ručiček, první Mistr dílny! Lítý boj proběhne pod taktovkou Vojty Kotka. Vojta bude pořad nejen moderovat, ale bude také dohlížet na to, aby vše probíhalo podle pravidel.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    České skleněné vánoční ozdoby dobyly zahraničí. Kde je můžete vidět?

    Před 7 měsíci
    Přípravy na vánoční svátky a konec roku zahrnují několik různorodých činností. Pomyslnou třešničkou na dortu je výběr vhodných dekorací k výzdobě našeho bytu či domu tak, abychom se v něm cítili opravdu útulně. České skleněné vánoční ozdoby si svým vzhledem a kvalitním zpracováním s dlouholetou tradicí získaly přízeň mnoha z nás. Svoji prestiž nyní předvádí na výstavě v Paříži a Nizozemí.
     Komentáře
  • Euro

    Až nás Musk požádá o výrobu ozdoby ve tvaru rakety, uděláme to, směje se šéf Rautisu. V Podkrkonoší udržuje naživu stoleté řemeslo

    Před 7 měsíci
    Dílna Rautis v Podkrkonoší se jako poslední na světě drží tradiční metody výroby vánočních ozdob. Ty se zde dělají od roku 1902 stále prakticky stejně. Dnes firma spolupracuje s renomovanými designéry, pořádá exkurze a workshopy. Zdejší perličkové ozdoby často patří do rodinného dědictví a předávají se z generace na generaci.
     Komentáře
  • Fachmani

    Nátěr fasády s rozmyslem a podle předpisu

    Před 7 měsíci
    Nejdůležitější při natírání fasády je správná příprava podkladu, jakož i výběr vhodné fasádní barvy. Barvu vybírejte opravdu pečlivě, aby váš dům ve finále nevypadal jako papoušek ara a nehýřil jásavými barvami na pět kilometrů. A víte, jak správně postupovat při natahování nebo natírání fasády?
     Komentáře
  • Český kutil

    Michal Gorec je mladý muž, který naprosto propadl lásce k ruční výrobě papíru

    Před 7 měsíci
    Papír, tak jak ho známe dnes, prošel tisíciletým vývojem. Různé druhy ručně vyráběného papíru bývají obohaceny o originální látky a příměsi, které tvoří tento papír výjimečným. V malé rodinné tiskárně na úpatí Ještědského hřebene se rozhodli v tomto řemesle pokračovat. Vyrábí zde papír s duší, neboť se jim stala tato profese osudovou a papír vyrábí s láskou.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Projekty, které nás letos zahřály u srdce. Zachraňte psí život a potěšte české výrobce

    Před 7 měsíci
    Pohladí po duši, pomohou slabším a zanechají dobrý pocit. Přinášíme adventní přehled českých pozitivních projektů, které šíří dobro mezi lidmi a inspirují nás k dobrým skutkům. Všechny projekty naleznete na našich sociálních sítích v rámci Adventního kalendáře pozitivních projektů.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Nad české ozdoby ve světě není. Sklářská tradice je u nás na vzestupu

    Před 8 měsíci
    České skleněné vánoční ozdoby jsou žádanou komoditou u nás i v zahraničí. Nárůst poptávky zaznamenávají výrobci ručně foukaných a malovaných ozdob, jako je firma Irisa nebo Koulier.
     Komentáře
  • Český kutil

    K výrobě luxusních dřevěných per se dostali díky jednomu videu z Ameriky

    Před 8 měsíci
    Výroba luxusních dřevěných per se stala naprostým vrcholem tohoto oboru. Jejich vzhled může být různý. Vedle obyčejných per stojí opravdoví elegantní velikáni s vytříbeným designem. Materiál na jejich výrobu se může také různit. Od obyčejných plastových per je možné přejít až k luxusním perům vyrobených ze dřeva, která se mohou stát elegantním doplňkem i skvělým nápadem nápadem například na vánoční dárek.
     Komentáře
  • Travel Adventure

    České sklo ovládlo národní pavilon na EXPO 2020

    Před 8 měsíci
    Třetí rotační expozice v českém pavilonu bude patřit českému sklu, právě výrobky ze skla patří tradičně mezi hlavní lákadla českých a československých expozic na Všeobecné světové výstavě EXPO. Expozice „Save the Oceans“ bude v daném období představovat designové skleněné výtvory české společnosti Crystal Caviar, v prostorách českého pavilonu pak do konce listopadu proběhnou další dvě prezentace českých výrobců skla.
     Komentáře
  • Vlasta

    Sklář Jiří Pačinek: České sklářství zvuk neztratilo, chybí ale nadšení mladých

    Před 8 měsíci
    Jeden z výrazných českých uměleckých sklářů má ruce kouzelníka. Když v nich drží píšťalu, dokáže během chvilky vytvořit rybu, koně nebo ptáka. Sklářský koncert v jeho pojetí je zážitek a setkání s ním dokáže zahnat všechny chmury. Je totiž nejen zručný sklář, ale taky skvělý vypravěč se smyslem pro humor.
     Komentáře
  • Chatař & Chalupář

    Řemeslo našich předků

    Před 8 měsíci
    Tkaní je jednou z nejstarších technik výroby látek. Ačkoliv jej dnes už většinou nahradila průmyslová výroba, stále existují zruční tkalci, kteří tradici tohoto řemesla udržují pro další generace.
     Komentáře
  • TN

    Češi přichází o svůj cenný trumf. V zemi vymírá ševcovské řemeslo

    Před 8 měsíci
    Česko pomalu, ale jistě přichází o jeden ze svých nejcennějších trumfů. V zemi, kterou světově proslavil výrobce obuvi Tomáš Baťa, totiž paradoxně nejsou ševci. Do učebních oborů se za poslední roky nepřihlásil ani jeden student. Obuvní firmy tak postupně výrobu stěhují do zahraničí. Podobné je to i s dalšími řemesly.
     Komentáře
  • Český kutil

    Řemeslo se zářivou budoucností. Pracuje v mrazech i vedrech, ale stroje ho nenahradí

    Před 9 měsíci
    Práce pokrývače není sranda. Musí se pracovat jak v zimě, tak i v létě, za každé teploty. Manuální práce mu však umožní pročistit si hlavu. Pokud si vyberete své řemeslo správně jako Karel Fryš, tak naleznete štěstí a spokojenost na celý život.
     Komentáře
  • FinTag

    Řemeslo má zlaté dno a bude ho mít čím dál víc

    Před 9 měsíci
    „Ne každý má chuť, řici si, chci podnikat, a holt být půl roku na nule, protože to je podnikání. Ne každý chce po určitou dobu rýt držkou v zemi a stavět ten svůj byznys,“ říká v podcastu FinTag.cz obuvník Tomáš Valta.
     Komentáře
  • Český kutil

    Šikovné ruce jsou největším pokladem mladé zlatnice

    Před 11 měsíci
    Jedinečné, neotřelé vnímání krásy vnáší do uměleckých výtvorů Kristýny Boušové osobitý vzhled. Cit pro krásné věci provázel mladou ženu již od dětství, avšak své poslání objevila mnohem později. Šikovné a zručné ruce vnášely předpoklad k realizaci vlastních nápadů a vyjadřování krásy osobitým způsobem.
     Komentáře
  • Chatař & Chalupář

    Řezbářská dláta

    Před 1 rokem
    Vyzkoušejte si práci s řezbářskými dláty. Toto tradiční umělecké řemeslo vám přinese hodně radosti z tvorby, ale mnohdy využijete základy řezbářského umu i při opravách staré chalupy.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Další díl miniseriálu Řemeslo nenahradíš: Vitrážista

    Před 1 rokem
    Povolání vitrážisty není rozhodně běžné. Je tak výjimečné, že ho nezná ani wordový program. Jenže to se může brzy změnit. Výroba vitráží totiž lidem nabízí přesně to, co jim dnes často chybí – snaha vytvořit dílo od prvotní myšlenky až po hmatatelný předmět. A Jan Černohorský právě tohle umí. Řemeslo má navíc v rodině.
     Komentáře
  • Náš region

    Dřevěný otvírák z Brd boduje ve světě. Získal ocenění v mezinárodní soutěži

    Před 1 rokem
    Malá firma z Brd získala ocenění za design v mezinárodní soutěži se svým designovým otvírákem. Jde už o druhý podobný úspěch, dříve získalo ocenění jejich designové prkénko a stojan na nože.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Na Bohdalci otevřela Opravárna. Lidé si zde za poplatek mohou sami opravit spotřebiče

    Před 1 rokem
    Ve čtvrtek 20. května se na Bohdalci otevřela návštěvníkům a klientům kamenná provozovna Opravárna. Lidé sem mohou přinést své pokažené spotřebiče, které následně opraví technici na místě nebo přímo majitelé poškozené elektroniky svépomocí. Za poplatek bude lidem k dispozici pracovní ponk i potřebné nářadí. Otevírací doba Opravárny je od úterý do pátku od 10 do 17 hodin, uvedl za organizaci Opravárna Jan Charvát.
     Komentáře
  • Chatař & Chalupář

    Jedinečná ovčí vlna

    Před 1 rokem
    Ovčí vlna a doprovází lidstvo už od nepaměti. Své místo na slunci si udržuje i v konkurenci nekonečného množství syntetických materiálů.
     Komentáře
  • Drbna

    Drátenice ze Žďárska získala významné ocenění. Jako lektorka působila i ve Francii

    Před 1 rokem
    Věra Studená ze Žďárska se od roku 2004 věnuje umělecké práci zvané drátkování. Je také aktivní lektorkou a propagátorkou drátenictví celé České republice. Její umění proniklo také do Francie. A nyní získala významný titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina.
     Komentáře
  • Obnovitelně

    Šikovní kutilové: z použitých jídelních hůlek lze udělat nábytek nebo dekorace

    Před 1 rokem
    Zní to jako nápad z nejlepších časů Přemka Podlahy. Přesto pochází od kanadského startupu ChopValue. Ten vyrábí z použitých jídelních hůlek minimalistický nábytek, potřeby do domácnosti nebo dekorace. Výroba těchto předmětů je plně pokryta z již použitého materiálu a do této doby bylo zachráněno přes 32 milionů hůlek před tím, aby skončily na skládce.
     Komentáře
  • Vlasta

    Restaurátoři starožitného nábytku: Jsme lovci výjimečných příběhů

    Před 1 rokem
    Stovky hodin ruční práce. Trpělivě a precizně se věnovat každičkému detailu. Restaurátoři starožitného nábytku jsou nejen řemeslníci, ale tak trochu historici i chemici. A hlavně nadšenci. To vše bylo vidět i letos během Slavkovského restaurování, které rozhodně stojí za to zažít.
     Komentáře
  • Drbna

    Sklářství zažívá krušné časy. Přesto se firmy nevzdávají a bojují

    Před 1 rokem
    Ač se může zdát, že koronavirus má největší dopad na restauratéry a majitele ubytovacích zařízení, vládní nařízení a z nich plynoucí omezení se promítají i na bižutérním průmyslu. V regionu pod Ještědem přitom sklářství a bižuterie tvoří nedílnou součást historie i turistického ruchu.
     Komentáře
  • Rozmarýna

    Sklář Karel Sobotka: Foukám skoro jako stroj

    Před 1 rokem
    Skleněné figurky železnobrodského rodáka Karla Sobotky najdete v nejednom sklářském muzeu. Je zřejmě posledním tvůrcem, který se živí výrobou skleněných figurek z barevného bižuterního skla. I na jeho práci se ale podepsala koronavirová pandemie, své výrobky totiž nemá kde prodávat. Na řemeslné a sklářské trhy, kde s oblibou svou činnost předvádí, musel na několik měsíců zapomenout.
     Komentáře
  • Rozmarýna

    Králické betlémy Josefa Komárka

    Před 1 rokem
    Před pěti lety získal Josef Komárek titul Nositel tradice lidových řemesel v oboru řezbářství – řezba králických figurek a betlémů. Je jedním z nejuznávanějších odborníků v tomto oboru nejen u nás, ale v celé Evropě. Kdy jste se poprvé setkal s králickým betlémem? Bylo to v sedmdesátých letech minulého století, když našel můj otec ve společné popelnici betlém s asi dvaceti figurkami.
     Komentáře
  • i60

    Kdo si hraje, nezlobí

    Před 1 rokem
    Ačkoli to bytostně nesnáší, ba přímo zakazuje, abych o něm psala, tentokrát svůj slib poruším a dnešní fejeton věnuji právě jemu.
     Komentáře
  • Rozmarýna

    Tkadlena Petra Pilná: Kolem stavů tančím

    Před 1 rokem
    První velký tkalcovský stav si koupila před patnácti lety. Dnes už jich má nespočet. Rodačka ze Vsetína, jejíž děda byl stolař, odmala věděla, že ji láká poctivé řemeslo. Když si ze slovenské Oravy přivezli tkané koberce z vlastního obnošeného oblečení, měla jasno. Chtěla doma slyšet klapat tkalcovský stav a skládat barvy a materiály podle svého.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Sousedská výpomoc je opět v kurzu. Kutily z okolí snadno najdete online

    Před 1 rokem
    Potřebujete přivrtat poličku, vymalovat strop nebo opravit kapající kohoutek? Doby, kdy stačilo zazvonit u sousedů, jsou už zdánlivě ty tam. Portál Super soused však nabízí pohodlné řešení.
     Komentáře
  • i60

    Jiří Pačinek: Sklář musí mít fortel i něhu

    Před 1 rokem
    Letošní léto přineslo kromě různých omezení prostor pro poznávání krás Česka. Jistě jste i vy na svých toulkách potkali zajímavé lidi a seznámili se s umem zdejších obyvatel. Já jsem měla příležitost navštívit jedinečnou sklárnu uměleckého skláře Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova.
     Komentáře
  • Drbna

    Řemeslná výroba zažívá renesanci, kvalita poráží kvantitu

    Před 1 rokem
    Ještě před deseti lety se zdálo, že řemeslná výroba a s ní spojené malé podnikání upadne v zapomnění. S příchodem nové dekády ovšem řemeslníkům svítá na lepší časy. Češi mají totiž čím dál tím větší zájem o kvalitní, ručně zpracované výrobky s tradicí a “duší”. Řemeslníci navíc své podnikání přizpůsobují moderní době, a tak je zákazníci kromě tradičních trhů najdou i na Facebooku a dalších sociálních sítích.
     Komentáře
  • i-Senior

    Keltský kovář byl nejen řemeslníkem, ale také uznávaným členem kmene

    Před 1 rokem
    Největšího rozvoje své kultury dosahují Keltové během doby železné. V té době zpracovávají železnou rudu do tehdy nevídaných rozměrů. Jejich řemeslná práce byla velmi unikátní a vyspělá. I proto se kovář v keltské společnosti těšil velké úctě a patřil mezi nejbohatší obyvatele keltských oppid.
     Komentáře
  • Drbna

    Návrat k původním materiálům. Iva Válková tradičně zpracovává vlnu a zkušenosti předává dětem

    Před 2 roky
    Iva Válková, pedagožka na Waldorfské škole v Semilech a držitelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby, obnovuje jedno z tradičních řemesel v podobě zpracování ovčí vlny.
     Komentáře
  • Rozmarýna

    Kovařina bude vždy žádaná

    Před 2 roky
    Umělecké kovářství Stawaritsch v Kostelci na Hané na Prostějovsku bylo oficiálně založeno v srpnu 1992. Jeho zakladatel Alfred Stawaritsch si tak splnil sen o vlastní kovářské dílně, kterou od dětství navštěvoval u strýce, kde se řemeslo dědilo z generace na generaci. Uměleckému kovářství se věnují také Ivo a Milan Stawaritschovi, kteří od svého otce Alfreda dílnu převzali.
     Komentáře
  • Chatař & Chalupář

    Zednické nářadí

    Před 2 roky
    Zedničina je jedno z řemesel, k jehož provozování si vystačíte s opravdu jednoduchým vybavením. Neobejdete se však bez šikovných rukou a zkušeností.
     Komentáře
  • i60

    Řemeslo má zlaté dno

    Před 2 roky
    Jsou povolání či živnosti, která se těší všeobecné vážnosti. Třeba IT specialista, daňový poradce, kosmetička, kadeřnice, účetní (to poslední si možná jenom namlouvám).
     Komentáře
  • Novinky

    Navštívili jsme zahradu, na které vyrůstá nábytek

    Před 2 roky
    Zahradu porostlou prapodivnými stromy má Jan Astaloš z Porostlin, nedaleko Slapské přehrady. Až při bližším pohledu návštěvníkovi dojde, na co se tu dívá. Tu roste ze země vzhůru nohama židle, támhle stůl, jinde stínítko k lampě. Na této zahradě se jednoho dne bude sklízet věru neobvyklá úroda. Bude jí totiž nábytek.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    České krajkářky děkují zdravotníkům první linie. Rozdávají dárky přímo od srdce

    Před 2 roky
    Krajkářky z litvínovského spolku Herdulky se rozhodly podpořit zdravotníky první linie pomocí krajkových srdíček. Na jejich výzvu zareagovalo na 390 krajkářek po celé republice, které dohromady upaličkovaly téměř pět tisíc srdcí. Ta pak rozdaly zdravotníkům svého regionu.
     Komentáře
Reklama