Zavřít
Rudolf II.

Rudolf II.

Nejnovější články na Seznamu na téma Rudolf II.
  • Memento Historia

    Rudolf II. - jak dobře znáte tajemného císaře?

    Před 1 dnem
    Rudolf II. byl jedním z nejvýznamnějších vládců Habsburské monarchie, jehož jméno je dodnes spojováno s uměním, vědou a kulturou. Jeho dlouhá vláda byla obdobím intelektuálního rozmachu, který přilákal do Prahy a Vídně mnoho významných umělců, vědců a filozofů. Zajímal se o astrologii, alchymii, botaniku a další obory, a na jeho dvoře vznikla mnohá díla, která jsou dodnes považována za kulturní poklady.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Hrad Sion nedaleko Kutné Hory je němým svědkem minulosti. Žil v něm husitský hejtman Jan Roháč z Dubé

    Před 2 dny
    Kousek od Kutné Hory, sotva jedenáct kilometrů, stojí už od 15. století gotický hrad Sion. Tedy spíše to, co z něho zůstalo. Dnes zde totiž najdete už jen rozvaliny. Původně to ovšem byla rezidence husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. Éra tohoto hradu netrvala dlouho, jen deset let. Svými obrannými prvky patřil hrad k tomu nejlepšímu, co husitské stavitelství dokázalo.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kata Mydláře známe asi všichni. Stihl toho hodně. Ve své práci i v životě

    Před 3 dny
    Hrdelní právo mělo v Čechách dlouhou tradici, jmenný seznam katů je rovněž rozsáhlý, ovšem do vědomí široké veřejnosti se nesmazatelně zapsalo jedno jméno – Jan Mydlář, slavný pražský mistr popravčí, který svůj um předvedl 21. června 1621 během staroměstské exekuce, tedy popravy 27 vůdců protihabsburského povstání z roku 1618. Znáte celý příběh příběh Jana Mydláře?
     Komentáře
  • Apetit

    Retro menu ve stylu 90. let: 10 jídel, která vám navodí příjemný pocit

    Před 6 dny
    Když se řekne kuchyně devadesátých let, každému se vybaví něco jiného. Všichni se ale pravděpodobně shodneme na kuřeti s broskví. Na menu se často promítala touha dohnat západ, začaly se objevovat steaky, burgery a hranolky se podávaly snad ke každému jídlu. Nesměl ale chybět ani španělský ptáček, smažený sýr či poctivý zmrzlinový pohár s deštníčkem.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Převratné ustanovení Rudolfa II. Moc se mu nechtělo, měl ale dobrý důvod majestát vydat

    Před 16 dny
    Vláda Rudolfa II. byla v mnoha ohledech vnímána rozporuplně, i když v Čechách má spíše pozitivní přijetí. Nejen pro svůj pobyt v Praze a rozkvět, který přinesl, ale taky pro tzv. Rudolfův majestát, který znamenal významný posun náboženských svobod.
     Komentáře
  • Magazín

    Vědátoři a šarlatáni na dvoře Rudolfa II.

    Před 25 dny
    Rudolf II. nebyl jen milovníkem umění. Na svém dvoře shromažďoval plno zajímavých předmětů a uměleckých děl, ale také umělce a vědce, z nichž někteří jsou dodnes považování spíše za šarlatány.
     Komentáře
  • Příbram

    První písemná zmínka o rybníku Dolejší Obora v Příbrami pochází z roku 1527

    Před 27 dny
    První písemná zmínka o vrchnostenském Podměstském rybníku, vybudovaném na Příbramském potoce a zvaném nyní Dolejší Obora, pochází z roku 1527. Tehdy už pod ním stál mlýn zvaný Podhrázský, jinak Pod Hrází, Pod Městem nebo Podměstský.
     Komentáře
  • Novinky

    Brandýský zámek v létě otevře opravené zahrady i skleník. Dojde i na zámeckou zeď

    Před 1 měsícem
    V Brandýse nad Labem v létě skončí rozsáhlá revitalizace zámeckých zahrad, se kterou město začalo loni. Její součástí je zejména obnovení zámeckého skleníku do historizující podoby, výsadba stromů a keřů, zpevnění bastionu, na kterém bude později opět vybudován altán.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Naše největší náměstí lákají i v zimě. Mají totiž stále otevřeno

    Před 1 měsícem
    Hledat teď tipy na výlety předpokládá předem zjišťovat, zda mají v místě potenciálního cíle otevřeno. To ovšem u našich největších náměstí nemusíte řešit. Tak kam to bude?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jak zemřel Tycho de Brahe? Moderní testy odhalily nejpravděpodobnějšího viníka

    Před 1 měsícem
    Tycho Brahe byl zajímavou osobností, jejíž život zasloužil stejnou pozornost, jaké se dostalo jeho smrt. Jak je to nakonec s úmrtím slavného astronoma?
     Komentáře
  • Novinky

    Prezidentský zámek Lány bude mít poprvé v historii komentované prohlídky

    Před 1 měsícem
    Zámek Lány poprvé ve své historii nabídne návštěvnický okruh s komentovanými prohlídkami. Barokní památka na Kladensku, letní sídlo mnoha českých a československých prezidentů, se díky tomu víc otevře veřejnosti. Prozatím byl vždy od března do října přístupný pouze park. Sem budou moci návštěvníci bezplatně vstoupit opět od 1. března.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    25 min

    Podcast
    Příběh prvorepublikové atletky Zdeny Koubkové, která se stala mužem

    Před 1 měsícem

    ·

    25 minut

    Ženský sport v období první republiky byl do jisté míry na okraji zájmu společnosti, stejně jako tomu bylo v dalších státech. Ženy se přece měly zabývat jinými činnosti. Přesto se objevil mimořádný talent. Zdena Koubková byla dokonce držitelkou světového rekordu. Ale ve sportovní historii jako by neexistovala.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    23 min

    Podcast
    Bydlel v pražském Faustově domě opravdu proslulý doktor Faust?

    Před 1 měsícem

    ·

    23 minut

    Otevřeme-li turistického průvodce Prahou, dočteme se o proslulém Faustově domě na pražském Karlově náměstí. A ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska najdeme pověst a příběh o údajném doktoru Faustovi.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Vykopávky, Václav Klaus, Árijci a lišky na vinici. Vším tím je poznamenána historie pražské Hanspaulky

    Před 1 měsícem
    Hanspaulka je opravdu luxusní městská část, která vlévá do žil svých obyvatel a rodáků pýchu a hrdost. I proto se zde můžeme setkat s řadou zajímavých sportovních, kulturních a společenských počinů. Zdánlivě negativy ještě nedotčená městská čtvrť patří k nejdražším pražským adresám. My se ale nezaměříme dnes na celou oblast, ale jen na jediný dům, který dal celé oblasti jméno.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Španělské ptáčky ve Španělsku neznají. Odkud se opravdu vzaly? Slavné speciality a tajemství jejich původu

    Před 1 měsícem
    Mnoho vyhlášených pokrmů z celého světa má často zajímavý původ a váží se k nim poutavé příběhy. Protože některé opravdu vznikly hodně dávno, nikdo už přesně neví, jak to tehdy opravdu bylo. Možná právě proto některým jídlům nějak říkáme, přestože je ti s nimi ve skutečnosti úplně jinak.
     Komentáře
  • České noviny

    Uměleckoprůmyslové muzeum otevírá stálou expozici o dějinách designu

    Před 1 měsícem
    Téměř šest let poté, co se budova zpřístupnila po velké rekonstrukci, otevře Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze stálou expozici. V šesti tematicky dělených sálech představuje obraz evropského užitého umění od antiky až po design 21. století. Vystaveno je 1300 předmětů ze sbírky muzea, která čítá půl milionu exponátů. Expozice má podle pořadatelů ukázat, jak všechny věci, jimiž je člověk obklopen, vstupují do jeho života a mění jej po různých stránkách.
     Komentáře
  • TV Polar

    Ještě jste neviděli výstavu o Rudolfu II.? Příležitost máte už jen do konce února

    Před 1 měsícem
    Ve výstavních prostorách Lottyhausu probíhá do konce února unikátní digitální výstava věnovaná dvěma výročím panovníka Rudolfa II.
     Komentáře
  • Náš region

    Novomlýnský věžový vodojem v Praze slaví 365 let

    Před 1 měsícem
    V letošním roce uplyne 365 let od dokončení současné verze této vodárenské infrastruktury. Věž, stojící dnes vedle Štefánikova mostu v Novém Městě pražském, je však mnohem starší, její příběh se začal psát skoro o dvě stě let dříve.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Gigant z Labe: Největší ryba ulovená v českých zemích měřila 3 metry

    Před 1 měsícem
    O rybích monstrech žijících v mořích nebo velkých světových řekách tu už pár článků máme. Proč se ale pořád rozhlížet za hranicemi, když i česká rybí říše má co nabídnout. Přemýšleli jste někdy nad tím, jakou největší rybu se kdy podařilo ulovit v českých zemích?
     Komentáře
  • Prima Living

    Zámek v Lánech si oblíbili Masaryk i Zeman. Bude v něm bydlet i Petr Pavel?

    Před 1 měsícem
    Barokní zámek Lány je přechodným a letním sídlem našich prezidentů od roku 1921. Někteří se mu vyhýbali, jiní v něm trávili většinu času. Ve středu 8. března 2023 skončí ve funkci prezidenta Miloš Zeman (78) a novou hlavou státu se oficiálně stane Petr Pavel (61). Oblíbí si Lány stejně jako T. G. Masaryk?
     Komentáře
  • Cesty a výlety

    Střední Čechy nabídnou i netradiční turistické atrakce. Zkuste třeba zážitkovou štolu s kahanem v ruce

    Před 1 měsícem
    Ne náhodou patří střední Čechy mezi nejnavštěvovanější tuzemské regiony. Kromě oblíbených hradů a zámků, technických památek nebo přírodních úkazů, nabízejí také nové turistické cíle a možnosti výletů.
     Komentáře
  • Krajské listy

    O unikátních kralovických mumiích i spolku Gryspek vypráví dr. Tomáš Soukup

    Před 1 měsícem
    Spolkový předseda Gryspeku je sice pražským rodákem (2. 11. 1948), svůj aktivní život však spojil s Kralovicemi na Plzeňsku. O aktivitách Gryspeku, historii rodu Gryspeků i jeho stopách v Česku si řekneme více v následujících řádcích.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Novomlýnský věžový vodojem slaví 365 let, stojí u Štefánikova mostu

    Před 1 měsícem
    K roku 1658 se váže výročí spojené s jednou z mnoha pražských dominant – Novomlýnskou vodárenskou věží. V letošním roce totiž uplyne 365 let od dokončení současné verze této vodárenské infrastruktury. Věž, stojící dnes vedle Štefánikova mostu, je však mnohem starší, její příběh se začal psát skoro o dvě stě let dříve. Informuje o tom historik Pražských vodovodů a kanalizací Kryštof Drnek.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Je Voynichův rukopis prokletý? Záhady života

    Před 1 měsícem
    Stále se řeší, kdo je jeho autor a co v něm stojí psáno. Málokdo však ví, že přitahuje neštěstí. Ten malý, pergamenový svazek najdeme dnes na území Yaleovy univerzity v New Havenu ve státě Connecticut. Snad už konečně našel svůj klid a s ním i všichni lidé, kteří se jím kdy zabývali. A že jich není málo. Milovníci záhad z celého světa o něm vědí a mnohým z nich působil a dodnes vlastně působí bezesné noci. Stále ukrývá své tajemství, a to provokuje lidskou zvídavost...
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Neznámá místa Prahy VIII: Ramena mystického kříže se protínají v pravém středu města

    Před 1 měsícem
    Praha je mystické místo plné symbolů a zkazek, které nám zanechali panovníci i architekti dob dávno minulých. Když je začneme vnímat, možná Prahu trochu pochopíme. Dnes nás čeká mystický kříž, který se sbíhá do středu celého města.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Labyrintem krutého světa: Jak se díváme na Jana Amose Komenského dnes?

    Před 2 měsíci
    V 17. století neproslavili české země jen excentrický císař Rudolf II. či válečník Albrecht z Valdštejna, ale též učitel, biskup, lingvista, didaktik a filozof Jan Amos Komenský. Jeden z velikánů domácích i evropských dějin sám sebe označoval za „Moravana původem, Čecha jazykem a teologa povoláním“.
     Komentáře
  • Žena-in

    Marii von Ebner-Eschenbach nazývali rakouskou nebo též moravskou Boženou Němcovou

    Před 2 měsíci
    Dnes zcela zapomenutá autorka patřila na konci devatenáctého století mezi nejvýznamnější literární osobnosti Rakousko-Uherska. Byla nominována i na Nobelovu cenu. Přestože pocházela z Moravy a k moravskému venkovu, který se stal její celoživotní inspirací, měla vřelý vztah, v českých čítankách či učebnicích literatury byste její jméno hledali marně. Své příběhy, odehrávající se v prostředí moravského venkova, i divadelní hry psala totiž německy, a tak se na ni po rozpadu monarchie zapomnělo...
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tady je prezidentovo. Čeští a českoslovenští prezidenti bydleli nejen na Hradě

    Před 2 měsíci
    Za oficiální sídlo prezidenta platí už více než sto let Pražský hrad. Ne všichni politici ve vrcholné funkci zde však skutečně stále žili. Seznam Zprávy zmapovaly jejich známá bydliště i rekreační domy.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Český šlechtic, diplomat, cestovatel a hudební skladatel byl sťat na Staroměstském náměstí

    Před 2 měsíci
    10.1.1608 vyšel cestopis Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic „Putování aneb cesta z Království českého do Benátek a odtud po moři do země Svaté, země judské a dále do Egypta“. O 13 let později skončil jeho autor v rukách kata Mydláře.
     Komentáře
  • Novinky

    Rudolfa II. trápily deprese i následky syfilidy

    Před 2 měsíci
    Dne 20. ledna 1612 zemřel na Pražském hradě císař Rudolf II. (1552–1612). Jeho oficiální pohřeb probíhal nenápadně 1. října 1612. Současník, jistý Natanael Vodňanský z Uračova, si zapsal: „Mizerný pohřeb na tak velkého potentáta.“ Mělo to však své důvody.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Císařův moudrý astronom dostal padáka od nacistů i komunistů. Tajnosti slavných

    Před 2 měsíci
    FOTO / VIDEO Selského synka z Moravy vyhodili nacisté z rozhlasu na minutu, pak o něj bojoval v pražském povstání. Nakonec ho ale kvůli odchodu z KSČ definitivně odstavili na vedlejší kolej.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Obrazárna Pražského hradu po rekonstrukci vítá první návštěvníky. Láká na díla Rubense nebo Tiziana

    Před 2 měsíci
    Rubens, Tizian nebo Cranach. I tito umělci jsou zastoupeni ve sbírkách Pražského hradu. Od neděle jejich díla můžete vidět na Druhém nádvoří v prostorech Obrazárny. Ta byla zavřená tři roky kvůli nefunkční klimatizaci.
     Komentáře
  • Fajntip

    Domovy královských rodin: Který byste si vybrali vy?

    Před 2 měsíci
    Nejen republikami živ je člověk, některé státy ještě v dnešní době mají jako státní zřízení monarchii. Králové a královny samozřejmě žijí v honosných sídlech jako z pohádky. Pojďte s námi prozkoumat alespoň některé z nich.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Vydejte se ve sváteční den do Obrazárny Pražského hradu

    Před 2 měsíci
    Dne 1. ledna 2023 bude znovuotevřena Obrazárna Pražského hradu, v níž jsou mimo jiné vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense. Jsou zde vystavena díla starých mistrů německé, italské a nizozemské renesance i manýrismu, obrazy středoevropského a holandského baroka.
     Komentáře
  • Extra

    10 zajímavostí z filmu Pekařův císař: Werich celé noci hýřil a režisér jej nesnášel

    Před 2 měsíci
    Slavná historická veselohra Císařův pekař - Pekařův císař vzbudila ve své době velké ohlasy. Její rozpočet byl astronomických 27 milionů korun, a když se režie ujal Frič, nezastavil se ani na této částce. Proč se původní režisér Krejčík nesnášel s Werichem, popsal historik Taussig MF Dnes. Tomu a dalším zajímavostem legendárního díla jsme se věnovali v našem článku.
     Komentáře
  • Extra

    Ani legendární Císařův pekař se neobešel bez chyb: Ve filmu můžete spatřit kameramana i jeřáb

    Před 2 měsíci
    Film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem v hlavní roli patří mezi legendy české kinematografie. Oblíbený snímek o císaři Rudolfu II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi patřil mezi nejdražší ve své době. Přesto se ale veselohra, která nemůže chybět na televizních obrazovkách během Vánoc, neobešla bez chyb. Věděli jste například, že ve filmu můžete spatřit kameramana, jak informuje portál Kfilmu?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Radí lidem podle planet. Nic nezaručuji, to ani finanční poradci, říká chronoekonom

    Před 2 měsíci
    Richard Stříbrný se věnuje takzvané chronoekonomii. Jde o odvětví, které se snaží na základě postavení planet sestavovat ekonomické predikce.
     Komentáře
  • Proženy

    Zázrak, jeho veličenstvo omládlo! Ukažte, jak dobře znáte filmovou pohádku Pekařův císař

    Před 3 měsíci
    Vůbec první česká filmová pohádka patří k jasným stálicím vánočního televizního programu. Jak znáte oblíbenou veselohru Císařův pekař – Pekařův císař, si nyní můžete ověřit v kvízu.
     Komentáře
  • Filmtoro

    Popelka, Anděl Páně a další vánoční pohádky: Víme, kde si je přehrát

    Před 3 měsíci
    Vánoce jsou opět tady, což znamená i příval oblíbených pohádek, které můžeme vidět zas a znovu a stejně jich nemáme dost. Můžete se samozřejmě držet vánočního programu, také ale můžete vzít rozhodnutí do svých rukou a sváteční klasiky si pustit online. Víme, kde je najdete.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Ukradené poklady. Skvosty teď loupí Rusové Ukrajincům, o hodně jsme ale kdysi přišli i my

    Před 3 měsíci
    Válka je na Ukrajině krutá nejen k lidem, ale i k uměleckým pokladům. Když Rusové vyrabovali muzea se vzácnými exponáty v Mariupolu, Melitopolu či Chersonu, bezděčně napodobili barbarství, na které jsme kdysi doplatili i my Češi. Na sklonku třicetileté války jsme před čtyřmi stoletími přišli o spoustu skvostů, které si odvezli švédští dobyvatelé. I o těchto dávných loupežích píše ve své nové knize publicista a hudebník Josef Pepson Snětivý. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS tvrdí, že šlo o smrtonosné drancování.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jihlavské muzeum se s novým rokem uzavře kvůli rekonstrukci expozic

    Před 3 měsíci
    Muzeum Vysočiny Jihlava čeká rekonstrukce expozic za zhruba 16 milionů korun. Zájemci o prohlídku mají na návštěvu několik posledních dní, od 1. ledna zůstane muzeum několik měsíců uzavřené.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Zámek Lány bude od 16. do 18. prosince výjimečně otevřený veřejnosti. Prohlédněte si prostory, které slouží jako sídlo prezidenta ČR

    Před 3 měsíci
    Obklopen křivoklátskými lesy nedaleko hlavního města stojí zámek Lány, který je od roku 1921 oficiálním sídlem prezidentů České republiky. Veřejnosti je proto nepřístupny. Ta se maximálně může podívat do přilehlého zámeckého parku a palmového skleníku. Tento víkend ale zámek i návštěvníkům otevře výjimečně své brány.
     Komentáře
  • Karvinský a havířovský deník

    Nový pomocník hitem Orlové: robotická uklízečka baví zákazníky v hypermarketu

    Před 3 měsíci
    Letos na podzim začal v orlovském hypermarketu uklízet nový stroj. Upoutal pozornost většiny nakupujících, podlahy v obchodě totiž čistí bez lidské pomoci. Orlované si jej zamilovali, ale také se baví na jeho účet. Někteří jej dokonce chtějí domů.
     Komentáře
  • TV Polar

    Na karvinském zámku Fryštát se lidé setkali s mušketýry

    Před 3 měsíci
    Karvinský zámek Fryštát nabídl lidem setkání s mušketýry a mužem se železnou maskou. O tuto letos poslední vánoční akci s představením byl mimořádný zájem.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Navštivte Lány, dýchne na vás advent i historie

    Před 3 měsíci
    Již 101 let se v tomto krásném prezidentském sídle odehrávají klíčová rozhodnutí, která ovlivňují chod československých a českých dějin. Přijďte se podívat na místa, která vás potěší v letošním předvánočním čase.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Šílené plány na vybudování podzemní tržnice v Plzni naštěstí nevyšly. Trhy zůstaly dodnes na povrchu náměstí

    Před 3 měsíci
    Jak vypadají trhy na plzeňském náměstí Republiky můžeme sledovat právě teď. Ale jak vlastně vypadaly v minulosti výroční trhy, které přispěly k rozmachu a bohatství města? Kromě českých řemeslníků a obchodníků se na nich setkávali i ti z oblastí uherské, rakouské, bavorské a saské. A víte o fantaskních plánech na zřízení podzemní tržnice pod hlavním náměstím? Naštěstí z nich sešlo!
     Komentáře
  • TV Polar

    Na zámku Fryštát ožívá Rudolf II. a potkáte i Muže se železnou maskou

    Před 3 měsíci
    I když hlavní zámecká sezona skončila v říjnu a nastalo mimosezonní období, které je věnováno úklidu a péči o exponáty, dveře zámku se přeci jen pro návštěvníky úplně neuzavřely. Čeká je dokonce velká vánoční akce spojená s Mužem se železnou maskou.
     Komentáře
  • TV Polar

    V karvinském zámku Fryštát ožívá Rudolf II. A jeden den potkáte i "Muže se železnou maskou"

    Před 3 měsíci
    I když hlavní zámecká sezona skončila v říjnu a nastalo mimosezonní období, dveře karvinského zámku Fryštát se přeci jen pro návštěvníky úplně neuzavřely. Chystá se tady vánoční akce a v Lottyhousu ožívá panovník Rudolf
     Komentáře
  • Novinky

    Do říše faraonů, obrazové galerie i císařské klenotnice zve vídeňské muzeum

    Před 4 měsíci
    Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches museum) ve Vídni nabízí expozice nejen v rozsáhlých prostorách hlavní budovy, ale spravuje i císařskou klenotnici v Hofburgu a sbírku císařských kočárů v Schönbrunnu. A to zdaleka není vše. Připravte si trochu peněz – a především spoustu času.
     Komentáře
  • Kinobox

    Celovečerní epilog Jana Švankmajera pomyslně uzavírá jeho filmařskou kapitolu a přináší imaginativní umělecký zážitek

    Před 4 měsíci
    Český výtvarník, filmař a surrealista Jan Švankmajer minulý týden do kin uvedl svůj zřejmě poslední celovečerní snímek Hmyz, kterým posunul hranice filmového média zase o kus dál.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Slavný alchymista Rudolfa II. přišel o nohu i uši. Čechům se před smrtí mstil

    Před 4 měsíci
    Alchymista, jehož jméno si mnoho lidí zapamatovalo i díky filmu Císařův pekař, nasliboval Rudolfovi II. zlato i věčný život. Pověsti o něm dosud žijí svým vlastním životem.
     Komentáře
  • Pravda24

    Jak vypadal Vyšehrad bez gotických věží? Stará malba zachycuje jedinečnou vyhlídku

    Před 4 měsíci
    Pohled na Vyšehrad, kterému jasně vévodí dvojice kostelních věží baziliky sv. Petra a Pavla, patří k nejcharakterističtějším pražským vyhlídkám. Věděli jste ale, že nebýt zásahu novogotických architektů v devatenáctém století, by Vyšehrad byl vlastně "jen" pevností, z níž by nic na způsob současných věží ani náhodou nevyčnívalo?
     Komentáře
  • Proženy

    Kvíz pro znalce dějin a Císařova pekaře: Čím byl posedlý Rudolf II. a jak se říkalo alchymistům?

    Před 4 měsíci
    Obraz Rudolfa II. v myslích mnoha Čechů utváří především komedie Císařův pekař a Pekařův císař, kde platil za pošetilého panovníka, kterého kdekdo ošálí. Rudolfínská Praha ovšem rozhodně měla něco do sebe. Co o této pozoruhodné části našich dějin víte?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Defenestrovaný vlastenec: Vilém Slavata patřil k nejschopnějším politikům v zemi

    Před 4 měsíci
    Český šlechtic, do obecného povědomí zapsaný zejména svým vyhazovem z okna místodržitelského paláce, ve skutečnosti prožil dlouhý a naplněný život.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Před 421 lety záhadně zemřel slavný astronom Tycho Brahe. Byla to vražda, anebo nemoc?

    Před 5 měsíci
    Smrt legendárního astronoma Tycha Brahe se řešila stovky let. Co za ní doopravdy stálo?
     Komentáře
  • i60

    Za podzimem do Hvězdy

    Před 5 měsíci
    Podzim mám nejraději z celého roku. Jeho barevnost, kterou vytvářejí odumírající listy. Zetlelé listí šustící pod nohama. Slunce, které nepálí tak jako v létě. Příroda ukládající se k zimnímu spánku. Mám ráda ale i melancholické mlhy a déšť, očistný pro moji duši.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Justiční oběť rudolfínské doby: Vzestup a pád Jiřího Popela z Lobkovic

    Před 5 měsíci
    V relativně dlouhém časovém období mezi dvěma stavovskými povstáními (1547 a 1618) vládl v Čechách poměrný klid a pohoda. Avšak za oponou, v nejvyšších patrech české aristokracie, bychom mohli pozorovat tvrdý boj o moc. Jeho účastníkem byl také Jiří Popel z Lobkovic, který na vlastní kůži zažil strmý vzestup i tvrdý pád.
     Komentáře
  • Forum 24

    Do Brandýsa nad Labem za posledním císařem a českým králem Karlem I., ale i za Rudolfem II. Habsburským

    Před 5 měsíci
    Ve středu 12. října uplynulo přesně 446 let od okamžiku, kdy na český a uherský trůn nastoupil Rudolf II. Historická postava, která je většině lidí notoricky známa i díky výpravnému filmu Pekařův ...
     Komentáře
  • PrahaIN

    Nejstarší česká polepšovna byla tam, kde se tísnila řada korunovaných hlav

    Před 5 měsíci
    Když se podíváme dnes na malebnost Libeňského zámečku, tak nám hned padne do oka jeho barokně-rokoková načančanost. Ale nenechte se mýlit, rozhodně to tak nebylo vždy.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Před 418 lety popsal Johannes Kepler poslední supernovu v naší galaxii

    Před 5 měsíci
    Johannes Kepler svůj velký objev učinil v Praze za vlády Rudolfa II.
     Komentáře
Reklama