Zavřít
Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk

Nejnovější články na Seznamu na téma Tomáš Garrigue Masaryk
  • Seznam Zprávy

    Covidu v kanalizaci ubývá. Část pražských odpadů má ale rekord

    Před 2 dny
    Česko se postupně dostává za vrchol letní koronavirové vlny. Potvrzují to také data z odpadních vod. Část pražské kanalizace ale naopak naměřila rekord. Může však jít jen o výkyv.
     Komentáře
  • Expres FM

    Umění zadarmo: Udělejte si výlet za nejhezčími murály v Česku

    Před 2 dny
    Zatímco grafitti je dílem často nelegálním, mural art žádné zákony neporušuje. Velkoplošná nástěnná malba má za cíl zkrášlit město, upozornit na společenské problémy nebo zkrátka jen vykouzlit kolemjdoucím pozorovatelům úsměv na tváři. Kam za nejpovedenějšími výkresy v Česku? V téhle galerii nemusíte platit vstupné. Obrazy bez rámů visí uprostřed ulic a tak je můžete jít omrknout…
     Komentáře
  • Proženy

    Jižní Morava, ale bez davů: Výlety za bílými lvy, rozhledem z vinného sudu i barokní perlou

    Před 3 dny
    Máte rádi krajinu a folklor jižní Moravy, vadí vám ale davy lidí? Krásně je přece leckde, nemusíte mířit jen do turisticky nejexponovanějších míst. Pojďte s námi na výlet.
     Komentáře
  • Příbram

    Po Příbrami se akce Ochutnej Evropu přesune do dalších měst, první zastávku si nenechala ujít tisícovka lidí

    Před 3 dny
    Na náměstí T. G. Masaryka se v sobotu 6. srpna podávaly francouzské a španělské delikatesy nebo rumunská vína. V srpnu se festival uskuteční také v Nymburku, Berouně a Mladé Boleslavi.
     Komentáře
  • Deník

    FOTO: Vrchlabský zámecký park a náměstí i letos hostily americké vozy

    Před 5 dny
    Sedmý ročník akce Krkonoše Amerikou zavítal opět na náměstí T.G. Masaryka a po roční pauze, způsobené opravou silnic, se sem zase americké vozy a motocykly vrátily.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Skauti z více než dvaceti zemí. V pražské Stromovce probíhá patnáctý ročník Středoevropského jamboree

    Před 8 dny
    Stovky stanů a přes dvanáct set lidí z více než dvacítky států. Na to je v těchto dnech možné narazit u Výstaviště v pražských Holešovicích. Mladí skauti a skautky ve věku mezi čtrnácti a sedmnácti lety tam totiž mají letošní Středoevropské jamboree. Patnáctý ročník v historii nese název Iris a odkazuje tak k řecké bohyni duhy. Skauti tak oslavují rozmanitost světa a lidí v něm.
     Komentáře
  • TV Polar

    Galerie Dukla patří výstavě fotografií Viktora Koláře st. Jde o snímky, které ještě nikdy nebyly vystaveny

    Před 10 dny
    Galerie Dukla patří výstavě fotografií Viktora Koláře staršího s názvem Prezidenti, umělci, dělníci a ti další. Jde o fotografie, které ještě nikdy nikde vystaveny nebyly.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Brno si připomíná stoleté výročí matematika Lercha, který svými počty dobyl i zahraničí

    Před 11 dny
    Křesla na tuzemských i zahraničních univerzitách, přes sto publikovaných článků a obrovský talent na matematiku. Moravská metropole si připomíná stoleté výročí úmrtí Matyáše Lercha, zakladatele matematického ústavu a profesora Brněnské české techniky, který si udělal velké jméno i v cizině.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Poděbrady plánují stavět třetí ZŠ, koncem srpna projednají první návrhy

    Před 12 dny
    Poděbrady plánují postavit třetí základní školu, vznikne v rozrůstající se městské části Žižkov dostavbou k nynější budově prvního stupně školy T.G. Masaryka.
     Komentáře
  • TN

    Česko má nezvykle moc zákonů. Ministerstvo vnitra si na to chce posvítit

    Před 14 dny
    Ministerstvo vnitra si chce posvítit na zastaralé a nepoužívané zákony, které podepsal třeba ještě československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Podle odborníků je český právní řád složitý a Česká republika dlouhodobě patří v Evropě mezi země s nejvyšším počtem zákonů.
     Komentáře
  • Patriot magazín

    Prezidenti, dělníci, umělci a ti další. Galerie Dukla představuje málo známé fotky Viktora Koláře staršího

    Před 16 dny
    ​Ostravského fotografa Viktora Koláře zná asi každý, kdo propadl fotografii. Kdo však zná fotografie jeho otce, který měl do znárodnění v Ostravě fotoateliér a věnoval se celý život dokumentární fotografii? Málokdo.
     Komentáře
  • Pravda24

    Tvrdohlavý Viktor Dyk: V čem se autor Krysaře nesnesl s Masarykem?

    Před 16 dny
    Asi na každém seznamu maturitní četby ta knížka je. Poměrně útlé dílo pod názvem Krysař, které čerpá ze starých pověstí ze 13. století a představuje velmi ceněné lyrickoepické dílo, vyneslo Viktoru Dykovi nesmrtelnost i díky volné muzikálové adaptaci. Věděli jste ale, že Viktor Dyk byl politicky aktivní a ve svých postojích se nesnesl s prvním československým prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem?
     Komentáře
  • Expres FM

    Hospodský kvíz: Kam chodil na pivo Mozart a který americký prezident navštívil Bohumila Hrabala U Tygra?

    Před 17 dny
    Naše historie se psala u piva. Nejeden významný umělec se inspiroval špinavými zákoutími starých putyk či šerem večerních kaváren. Mnoho z nich se už bohužel ztratilo v hlubinách dějin, některé z nich se přeměnily na turistické atrakce, ovšem pár jich ještě zbývá. Udělejte si s námi výlet po historických pražských podnicích a ukažte, kolik toho…
     Komentáře
  • Proboha

    Masaryk i Schauer viděli východisko z duchovní krize v návratu k náboženské praxi

    Před 19 dny
    Koncem 19. století procházela česká společnost hlubokou duchovní krizí. Mezi těmi, kdo si tuto skutečnost uvědomovali, stál kromě Masaryka také literární kritik Hubert Gordon Schauer. Od jeho úmrtí si dnes/letos připomínáme 130 let.
     Komentáře
  • ČasProBydlení

    Víte, kam chodil bývalý československý prezident T. G. Masaryk na zmrzlinu? My ano! Pojďte místo navštívit s námi

    Před 19 dny
    Kdo by nechtěl strávit čas na místě, kde si dezerty vychutnávaly i slavné prvorepublikové osobnosti? Pojďte se s námi podívat na ty nejlepší zmrzlinárny a cukrárny.
     Komentáře
  • Moravskoslezský deník

    Móda, životní styl, vůně kávy, do Ostravy vplula atmosféra první republiky

    Před 22 dny
    /FOTOGALERIE/ Atmosféra první republiky dýchla na návštěvníky, kteří o víkendu zavítali do Komenského sadů v Ostravě. Nechyběli četníci a vojáci v dobových kostýmech, flašinetáři, prvorepubliková pošta, pouťová střelnice nebo lazaret. Dámy a pánové v patřičném oblečení s noblesou korzovali tam a zpět.
     Komentáře
  • Velké ucho

    Poděbrady a setkání historických kočárků. Přijeďte se pokochat tou nádherou!

    Před 22 dny
    Poděbrady se o posledním červencovém víkendu přenesou do minulého a předminulého století. Už čtvrtým rokem se na kolonádu sjedou milovnice i obdivovatelé nádherných historických kočárků a panenek. V sobotu 30. července 2022 v 11 hodin začne přehlídka opravdu velkolepá a jste na ni srdečně zváni!
     Komentáře
  • Aktuálně

    Klubovna jako druhý domov. Skauti je nachází ve srubech, kostelech i maringotkách

    Před 22 dny
    Po celou svou existenci se skauti potýkají s nedostatkem kluboven. I Foglar obešel 600 míst, než našel to pravé, říká historik Roman Šantora.
     Komentáře
  • České noviny

    Z budovy Goethova institutu se zřítila část secesní výzdoby, nikdo se nezranil

    Před 23 dny
    Ze secesní budovy na Masarykově nábřeží v centru Prahy, v němž sídlí Goethův institut, se ve čtvrtek pozdě večer uvolnily části štukové výzdoby. Spadly na chodník a tramvajovou trať, nikomu se nic nestalo. ČTK o tom dnes informoval Tomáš Moravec z institutu. Nároží v bezprostředním okolí budovy bylo uzavřeno, institut je nadále otevřený. Příčinou zřícení mohla být únava materiálu spojená s vysokými teplotami. Na poškozené prvky bude ještě dnes umístěna ochranná síť.
     Komentáře
  • Novinky

    Z budovy v centru Prahy se zřítily na chodník kusy mohutné výzdoby

    Před 23 dny
    Z budovy německého Goethe-Institutu na Masarykově nábřeží v Praze ve čtvrtek večer spadlo na chodník a do cesty tramvajím několik částí secesní výzdoby. Na zemi se rozbily plastiky znázorňující nádoby například s ovocem v nadživotní velikosti. Naštěstí se nikomu nic nestalo, policie místo události ohradila páskami a omezila tam dopravu.
     Komentáře
  • TN

    Nebezpečí v centru Prahy: Z budovy se zřítily kusy sochy, platí omezení

    Před 23 dny
    Z budovy pražského Goethe-Institutu na Masarykově nábřeží v noci na pátek začaly opadávat kusy omítky i s částmi secesní výzdoby. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Policisté ale kvůli hrozícímu nebezpečí nechali uzavřít přilehlý chodník i jeden jízdní pruh. Doprava je momentálně vedena po tramvajových kolejích. Jednu ze soch v havarijním stavu musí podle mluvčího hasičů odstranit specializovaná firma.
     Komentáře
  • Náš region

    Bývalý lom na kaolín se otevře turistům. Budou si ale muset dát pozor, kam šlápnou

    Před 24 dny
    Moravský kras bude mít novou turistickou zajímavost. Bývalý lom na kaolín u obce Rudice, který je na pozemcích Mendelovy univerzity v Brně, byl vyhlášen…
     Komentáře
  • A2larm

    Ženy první republiky: Jesenská nebyla jen Kafkova milenka, Plamínkovou nedoceňovali ani v její době

    Před 25 dny
    Výrazné prvorepublikové političky se zasazovaly mimo jiné i o prevenci nechtěného početí. O jejich práci a pokrokových názorech se však v českých školách většinou neučí.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    90 let od úmrtí Tomáše Bati: Složité dětství vystřídal život milionáře. Jediná chyba pilota ho stála život

    Před 26 dny
    Při leteckém neštěstí před 90 lety tragicky zahynul Tomáš Baťa, přezdívaný jako král obuvi. Patřil k nejvýznamnějším tuzemským podnikatelům v historii. Jak k tragédii došlo a jaké měl obchodník ze Zlína dětství?
     Komentáře
  • ČT24

    Plečnik vypráví svůj příběh v komiksu. Řeší se v něm pražské realizace i vztah s Masarykovou

    Před 27 dny
    Vyšel překlad úspěšného slovinského komiksu o jednom z nejvýznamnějších architektů dvacátého století, Jožovi Plečnikovi. Svůj příběh v něm vypráví sám. Mluví o fascinaci sloupy, realizacích v Lublani i v Praze a o lidech, kteří ovlivnili jeho kariéru. Slovinci letošek označují za Plečnikův rok. Narodil se před sto padesáti lety.
     Komentáře
  • Novinky

    Do Jetřichovických skal za romantikou i náročnými výstupy

    Před 29 dny
    Není náhoda, že oblast skalních stěn v okolí severočeských Jetřichovic si oblíbili právě romantici, kteří v 19. století začali zdolávat tamní vrcholy. Některé z nich nesou jména příslušníků rodu Kinských, kterým tehdy panství patřilo a kteří na nich nechali vybudovat vyhlídkové altány. Výlet ale jistě ocení i sportovci, protože cesta nahoru se neobejde bez jisté námahy i obratnosti.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Proti všem: Masarykův boj za pravdu se často střetával s ostrou kritikou

    Před 1 měsícem
    O prvním československém prezidentovi je známo, že dokázal stát pevně za svým názorem i ve chvíli, kdy ho většina veřejnosti odmítala.
     Komentáře
  • Badatelé

    Tajemství Prahy: Když líný císař lovil jeleny přímo z palácového okna

    Před 1 měsícem
    Bizarní případ líného Habsburka, který se neobtěžoval při lovu jelenů opustit honosné sály hradního paláce. Zapomenutá divočina přímo v srdci hlavního města.
     Komentáře
  • ČT24

    Od Baťovy tragické smrti uplynulo 90 let. „Živitele kraje“ připomenou knihy i výstava

    Před 1 měsícem
    Letošní devadesáté výročí tragické smrti zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati připomenou ve Zlíně výstavy i představení baťovských publikací. Ve zlínském Památníku Tomáše Bati začala výstava fotografií nazvaná „Padl náš první spolupracovník. Pohřeb Tomáše Bati a pilota Jindřicha Broučka“. Baťa zahynul 12. července 1932 při letecké havárii v Otrokovicích.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Před 110 lety vyrazili čeští skauti poprvé tábořit. Dnes zápasí s kůrovcem i suchem

    Před 1 měsícem
    13. července 1912 vyrazil tělocvikář Antonín Svojsík se skupinou skautů ze Žižkova, aby se utábořili v lesích nedaleko Lipnice nad Sázavou.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Mělník vypsal tendr na obnovu technologií v Masarykově kulturním domě

    Před 1 měsícem
    Město chce pořídit kompletně nové ozvučení i osvětlení, nahradí původní, staré zhruba 50 let. Hodnota zakázky je přibližně 12 milionů korun,
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Traktor v poli špatně leze, překážejí-li mu meze“ a další nosorožci z Pardubic

    Před 1 měsícem
    Zneužily pardubické náměstí Republiky jako místo svého kultu. Nacismus i komunismus zde postavily symboly moci, stála na něm nacistická „slepice“ i bizarní oslava kolektivizace. A co rudoarmějec od ‚Tyršáků‘? Bude se jako Stalinův sokl bez Stalina taky poroučet?
     Komentáře
  • Expres FM

    Talent, nebo protekce? Poznejte rodinné klany českého showbyznysu

    Před 1 měsícem
    Rodina, základ státu, říká citát, se kterým přišel zřejmě první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Stejně staré, ne-li starší, jsou i některé rodinné klany, se kterými se pravidelně potkáváte například prostřednictvím televizních obrazovek, filmových pláten nebo v divadlech. O koho jde? Rodina Hrušínských Dva roky po vzniku Československa se narodil umělec, který započal slavnou éru…
     Komentáře
  • Marianne

    Proč rodiče často vidí v partnerech svých dětí „vetřelce“?

    Před 1 měsícem
    Lásky dospělých dětí bývají rodinným obohacením a na mnohé se vzpomíná, i když zrovna nekončí svatbou. Stejně tak ale mohou partneři dětí připomínat zákeřné vetřelce, kteří s sebou přinášejí jenom neklid, zklamání, zmatky. A rodiče se ocitnou v pasti.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Špinavá první republika. Nadáváme na zkaženou dobu, skandály ale byly i za Masaryka

    Před 1 měsícem
    První republiku si příliš idealizujeme, i ona měla své Babiše, Rathy či Hlubučky. Historik Pavel Fabini v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že naše doba není o moc zkaženější než obdivované časy rady Vacátka. Tvrdí, že zcela košer se někdy nechoval dokonce ani prezident T. G. Masaryk.
     Komentáře
  • iRozhlas

    V Rudolfinu se konal koncert, kde zazněla skladba Silnější než včera složená pro české předsednictví

    Před 1 měsícem
    V pražském Rudolfinu se v pátek uskutečnil slavnostní koncert PKF - Prague Philharmonia k zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Světovou premiéru měla autorská skladba pro orchestr a sólový klavír Silnější než včera (Stronger than Yesterday) klavíristy Tomáše Kača složená speciálně pro české předsednictví. Večer v zaplněné Dvořákově síni zahájily hymny České republiky a Evropské unie.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Pandemie covidu v Česku sílí. Hodnoty z odpadních vod jsou srovnatelné se začátkem podzimní vlny

    Před 1 měsícem
    Epidemie covidu-19 v Česku znovu nabírá na síle. V minulém týdnu testy odhalily každý pracovní den přes tisíc nových případů, ve čtvrtek šlo o více než 1500. Větší výskyt koronaviru potvrzují i odběry vzorků z odpadních vod, které zkoumají třeba pracovníci Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Korupční kauza hnutí STAN se nesmí zamést pod koberec

    Před 1 měsícem
    Korupční kauza hnutí STAN se nesmí zamést pod koberec. První místopředseda vlády Vít Rakušan musí vyvodit politickou odpovědnost.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Den uniformovaných sborů v Kroměříži ozdobí historická letadla i přelet gripenů

    Před 1 měsícem
    Historická i současná technika a atraktivní ukázky zásahů a dobových táborů armády ozdobí osmý ročník Dne uniformovaných sborů na kroměřížském letišti. Uskuteční se v sobotu 1. října od 10:00 do 17:00.
     Komentáře
  • Refresher

    Karel Janeček spustil kampaň v Metaverse. „Vypadá jako dvanáctiletý týpek, co si hraje na Avengers,“ píší mu lidé

    Před 1 měsícem
    Internet si dělá legraci z Karla Janečka, který započal kampaň v Metaverse.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    První letecký meeting v Československu v roce 1921. I přes nepřesnosti rozhodčích byl kvitován účastníky i veřejností pro naše úspěchy

    Před 1 měsícem
    Je známo, že československý letecký průmysl mezi světovými válkami byl ve světové špičce. První závody na našem území to potvrdily za asistence legendárních pilotů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lidé si dnes i o svátcích mohou prohlédnout Kramářovu vilu na Letné

    Před 1 měsícem
    Lidé dnes mohou navštívit Kramářovu vilu v pražských Letenských sadech. Rezidence českých premiérů v současnosti slouží k reprezentačním účelům a setkání převážně se zahraničními státníky.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    ČERVEN 2022: Problémy okolo Boleváku, stromy na náměstí i obří rekonstrukce hlavního nádraží

    Před 1 měsícem
    Čtenáře Plzeňské Drbny nejvíce zaujala témata okolo boleveckých rybníků, které se potýkají s nájezdy vandalů, problémem s hladinou vody i tím, že lidé tahají z vody chráněné mlže. Věnovali jsme se také debatě ohledně umístění stromů na náměstí Republiky a nabídli několik článků o historii z našeho města a kraje.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    S těmito bankovkami od července nezaplatíte. Co dělat, když je máte v peněžence?

    Před 1 měsícem
    S koncem školního roku skončila platnost i některých českých bankovek. Od července tak nebude možné běžně platit s nominály 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun, které byly vydávány v letech 1995 až 1999. Pokud někdo takové peníze stále drží, nemá důvod k panice. Fakticky je může vyměnit za platné po neomezenou dobu. Vyplývá to z tiskové zprávy České národní banky.
     Komentáře
  • ČT24

    Do Česka přiletěl nový papežský nuncius. Na letišti ho přivítal Duka

    Před 1 měsícem
    Do Česka přiletěl nový apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Na letišti ho přivítal kardinál Dominik Duka, který je v pátek poslední den ve své funkci. První kroky nového nuncia zamíří do pražského arcibiskupského paláce. V sobotu se pak zúčastní uvedení Jana Graubnera do funkce pražského arcibiskupa. Arcibiskupa Okola čeká v Česku například jmenování nových biskupů, či vyjednávání o mezinárodní smlouvě.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Nejkrásnější Mařenka prchala před fašisty třikrát. Pak jí vše sebrali komunisté a pro Čechy přestala existovat. Tajnosti slavných

    Před 1 měsícem
    Úchvatná kráska a mimořádně talentovaná pěvkyně dobyla i newyorskou Metropolitní operu a u nohou jí ležel svět. Jenže žila na zámku a byla takzvaně buržoazní hvězdou, takže v roce 1948 musela už podruhé narychlo emigrovat. Pro svou vlast tím přestala existovat.
     Komentáře
  • TV Polar

    Žáci ZŠ T. G. Masaryka v Opavě uspěli v lego soutěži

    Před 1 měsícem
    Mladší žáci ze Základní školy Tomáše G. Masaryka se zapojili do soutěže. First Lego League. Z oblíbené plastové stavebnice měli sestavit plán nejrůznějších typů přepravy. Před porotou pak museli svůj projekt představit a obhájit. Šestičlenný tým získal ocenění za zpracování modelu a prezentaci.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Zámek s nejbizarnějším okolím na světě najdete v Jezeří. Unikátní památka se tyčí přímo nad hnědouhelným lomem necelých 500 metrů od jeho hrany!

    Před 1 měsícem
    Na severu Čech zanikla spousta obcí kvůli těžbě uhlí. A jedinečný barokní zámek Jezeří na Mostecku u Horního Jiřetína měl vzít také za své. Bylo úplně jedno, že se svého času do zámeckého areálu se skleníky, oranžerií, fíkovnou a pavilony sjížděli i vídeňští umělci. Zámek si oblíbil například Johann Wolfgang von Goethe, známý milovník žen Casanova spolu s Haydnem a Beethovenem. Nechyběl ani tatíček Masaryk, který zámek taktéž navštívil. Chloubou Jezeří bylo rozsáhlé arboretum.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Moderní žena, která šla i k šibenici s hlavou vzhůru. Kdo byla Milada Horáková?

    Před 1 měsícem
    Jednou z nejznámějších českých žen nejen u nás, ale i v zahraničí je Milada Horáková (†48). Když se dozvíte něco o jejím životě, který byl plný neúnavného boje za demokracii i práva žen, ihned pochopíte, proč tomu tak je. Připomeňte si 72. výročí její popravy.
     Komentáře
  • Finance

    Za týden přestanou platit některé bankovky. Kde, jak a do kdy je můžete vyměnit?

    Před 1 měsícem
    Od 1. 7. 2022 nezaplatíte v obchodě s některými vzory bankovek. Kterých bankovek se zneplatnění týká? Kde a do kdy si můžete bankovky vyměnit?
     Komentáře
  • G

    Jiří Stříbrný – životní příběh kontroverzního pravicového novináře, který všude způsobil skandál, má smutný konec ve Valdicích

    Před 1 měsícem
    Muž, který před ostatními nevstává, a když už, tak aby jim něco pěkně od plic řekl, takto charakterizoval Stříbrného Jan Sedmidubský v jednom dílu z rozhlasového pořadu Portréty. Prvorepublikový bulvární novinář, jehož živelnost a bystrost způsobila, že kam přišel, byl středem pozornosti.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Štěpánov vyhlásil sbírku pro těžce poraněnou pracovnici herny. Do hlavy ji střelil celoživotní zločinec

    Před 1 měsícem
    Okolnosti květnového pokusu o vraždu v olomoucké herně na Masarykově otřásly i zkušenými kriminalisty. Dvaasedmdesátiletý mnohonásobný recidivista, který za život odseděl ve vězení takřka půlstoletí, bez slitování střelil do hlavy pracovnici podniku. Sedmapadesátiletá matka nezletilé dcery stále bojuje o život v nemocnici, obec Štěpánov pro těžce zkoušenou rodinu vyhlásila veřejnou sbírku.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadaly byty za první republiky: 70% lidí žilo ve strašných podmínkách

    Před 1 měsícem
    Období první republiky (1918-1938) je právem připomínáno jako zlatá éra naší země. Během prvních dvaceti let se nově vzniklé Československo dokázalo etablovat jako pokrokový, demokratický a mezinárodně uznávaný evropský stát. Hospodářská prosperita a nadšení veřejnosti přinesly mimo jiné velký rozkvět kultury, umění, designu a architektury. Ne všichni si tu však žili jako v bavlnce.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Připomínáme si 140 let od prvního všesokolského sletu

    Před 1 měsícem
    Sokol patřil od svého vzniku před více než 150 lety k hlavním hybatelům českého společenského života a vrcholem jeho činnosti byly slety. První se konal 18. června 1882 na pražském Střeleckém ostrově, dvě dekády činnosti Sokola tehdy oslavilo 720 cvičících. Později se počty účastníků sletů pohybovaly až ve stovkách tisíc. Dva z nich se dokonce změnily v jasnou politickou manifestaci. Desátý slet v červenci 1938 byl vyjádřením odhodlání Čechoslováků bránit se proti hrozícímu nacistickému nebezpečí. A vystoupení o deset let později zase výrazným protestem proti komunistickému puči z února 1948.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Bosna zažívá zvlášť náročný rok, a to je v krizi trvale, říká velvyslankyně

    Před 1 měsícem
    Politická situace v Bosně je složitá a do říjnových voleb by atmosféra mohla ještě o něco zhoustnout. Podle české velvyslankyně v zemi Ivany Hlavsové však scénář opětovného rozhoření válečného konfliktu nehrozí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vadily nacistům i komunistům. Sokolské slety patřily k vrcholům společenského života

    Před 1 měsícem
    První slet se konal přesně před 140 lety na pražském Střeleckém ostrově. V letech 1938 a 1948 byla akce i politickou manifestací proti totalitě.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Plastika v Turnově má připomenout osobnost Masaryka. Neotřelá forma, ocenila porota

    Před 1 měsícem
    Do parku T. G. Masaryka nedaleko turnovského vlakového nádraží bude umístěna plastika, která má připomínat právě osobnost prvního československého prezidenta. Do soutěže se přihlásilo celkem pětadvacet návrhů a vyhrálo dílo s názvem Pravda roste s námi Petra Valera. Turnov všechny návrhy představí na výstavě v budově radnice od 20. června do 1. července. O tom, které dílo bude do parku umístěno, ještě rozhodne zastupitelstvo města.
     Komentáře
  • TV Polar

    Tradiční oceňování nejúspěšnějších žáků a studentů

    Před 2 měsíci
    Nejúspěšnější žáci a studenti v soutěžích různých odvětví dostali od města Frýdlant nad Ostravicí ocenění.
     Komentáře
  • České noviny

    Pacienti operovaní robotickým systémem se rychlejí vrací do běžného života

    Před 2 měsíci
    Pacienti, které lékaři operují pomocí robotického systému, se rychleji vracejí do běžného života a méně často potřebují doléčení v lázních. Masarykův onkologický ústav v Brně (MOÚ) prostřednictvím systému da Vinci provedl k dnešku 1000 operací, zejména u pacientů s časnou fází rakoviny prostaty, konečníku nebo ledvin. Výsledky dnes chirurgové představili novinářům. Přístroj si mohou dnes a v úterý prohlédnout návštěvníci ústavu v přízemí Masarykova pavilonu.
     Komentáře
  • Kutnohorský deník

    Martin Kostlán: U posledního Masarykova podpisu lze poznat, že byl nemocný

    Před 2 měsíci
    /ROZHOVOR/ Po dlouhých třech letech se Galerie Středočeského kraje chystá vystavit originál Kutnohorské iluminace, a to ve dnech 18. a 19. června. Odborníky je považována za jednu z nejvýznamnějších iluminací vzniklých na sever od Alp.
     Komentáře
Reklama