Zavřít
Včela

Včela

Nejnovější články na Seznamu na téma Včela
  • Pozitivní zprávy

    Včely vytváří mentální mapy, aby nalezly cestu domů

    Před 2 dny
    Včelky jsou nejen pilné, ale i chytré. Nejen, Slouží květinám i nám lidem, protože nám sladí životy. Vědci navíc nyní zjistili, že jsou i skvělými navigátory. K nalezení cesty používají kombinaci podnětů a smyslů, včetně čichu, slunce, vzorců polarizovaného světla, vertikálních orientačních bodů a možná i magnetického pole Země, uvedl časopis Frontiers in Behavioral Neuroscience a server Earth.
     Komentáře
  • Nápady návody

    Jak pomoci včelám? Na zahradě nesmí chybět vhodné květiny

    Před 2 dny
    S informacemi o ubývajících včelách se můžeme setkat čím dál častěji. Je proto důležité se zamýšlet nad tím, jak můžeme včelám pomoci. Pozvěte proto včely k sobě domů, respektive na svou zahradu. Včely totiž některé květiny, které můžete mít i vy na zahradě, k životu potřebují. Snadným řešením toho, jak pomoci včelám, je tedy vysadit na zahradě takové květiny, které jsou pro ně vhodné. Pojďme se dále podívat na to, jaké jsou vhodné květiny pro včely.
     Komentáře
  • Náš region

    Včelaření si letos mohou zájemci vyzkoušet i v Kunratickém lese

    Před 3 dny
    Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení?
     Komentáře
  • Svět Kreativity

    Na stěnách se jim začaly tvořit podivné skvrny. Podezřívali vlhkost, ale pod podlahou našli včelí úl

    Před 3 dny
    Toto nikdo nechce ve svém domě najít. Podivné skvrny se začaly tvořit na stěnách i na stropě. Nejdříve si manželé mysleli, že jde o vlhkost, pak však po zdech začala téct zvláštní tekutina.
     Komentáře
  • Zruč nad Sázavou

    Včelí svět zahajuje sezonu 1.4.2023 + výstava

    Včelí svět Hulice zve na slavnostní otevření nové turistické sezony v sobotu 1. 4. 2023, které zahájí veřejnou vernisáží výstavy makrofotografií včel "Kouzlo včelí říše" v 10,00 hodin. Přijďte se podívat na úchvatné záběry fotografky a spisovatelky Veroniky Souralové, která návštěvníkům sama představí jednotlivé snímky. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi, vstupné tento den na akci i do expozice dobrovolné. Nebude chybět ochutnávka medů a medoviny, možnost výroby svíčky ze včelího vosku. Tímto dnem se otevírá nejen expozice o včelách, ale i obchod s včelími produkty.  Výstavu budete moci navštívit po celou sezonu v otevírací době muzea tj. do 29. 10. 2023. Těšíme se na Vás!.

     Komentáře
  • Náš region

    V Moravskoslezském kraji přibylo nákaz včelím morem

    Před 5 dny
    V Moravskoslezském kraji loni přibylo nákazy morem včelího plodu. Veterinární inspektoři zjistili 33 ohnisek, předloni jich bylo 16.
     Komentáře
  • DámskýDeník

    Na stěnách se jim objevovaly lepkavé fleky. Až když rozebrali podlahu, zjistili, že je z jejich domu jeden velký úl

    Před 6 dny
    Britští manželé našli ve svém domě obrovské množství medu. Bylo ho tam tolik, že jim začal stékat po stěnách. Celá budova byla zamořena hmyzem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Češi vymysleli „sluneční úl“, parazit z Asie v něm nemá šanci

    Před 9 dny
    Českým včelařům ujíždí vlak, škodí jim hlavně nadměrné využívání chemikálií. Úspěšný český startup to chce změnit.
     Komentáře
  • Fonetech

    Vědci vytvořili malé roboty podobné pohádkovým vílám, kteří jednou nahradí vymírající včely

    Před 9 dny
    Na univerzitě ve finském Tampere vyvinuli prvního pasivně létajícího robota s umělými svaly. Nahradí jednou živé včely?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Přilákejte na zahradu včely a motýly, a to pomocí lantany. Na péči není náročná a má široké využití

    Před 10 dny
    Máte rádi pohled na rozkvetlou zahradu, kterou osídlují motýli, čmeláci, včely a další hmyz? Na takovou zahradu je jednoduše radost pohledět. Existují různé květiny, které medonosný hmyz přilákají. Mezi ně také patří zmíněná lantana, která se řadí k rostlinám s dlouhotrvajícím a hustým kvetením. Navíc v průběhu vývoje mění barvy květů. Již v květnu nás tato kráska může těšit svým šarmem a barevným květenstvím, které ustává až na konci října, což je jistě dlouhá doba na to, abyste si ji užili. Jak tedy o lantanu pečovat?
     Komentáře
  • Ekolist

    Europoslanci jednali o občanské iniciativě za záchranu včel a zemědělců

    Před 14 dny
    Více než milion lidí ze zemí EU včetně asi 10 000 z Česka vyzývá Evropskou unii k postupnému omezení používání umělých pesticidů a jejich úplnému vyřazení v roce 2035. Podnětem občanské iniciativy nazvané "Zachraňme včely a zemědělce! Vstříc včelám nakloněnému zemědělství a zdravému životnímu prostředí" se tento týden zabývali poslanci Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku.
     Komentáře
  • Přemkovy rychlé rady pro zahrady

    Proč pěstovat medonosné rostliny v našich zahradách

    Před 16 dny
    Hmyzu ubývá, zahrádkáři ovšem dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám, motýlům a dalšímu potřebnému hmyzu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Medonosné rostliny navíc udělají na vaší zahradě velkou parádu.
     Komentáře
  • Novinky

    Z domu se stal obří úl. Ze stěn prosakoval med, ve stropu byly včelí plástve

    Před 17 dny
    Manželé z města Folkestone v anglickém hrabství Kent jednoho dne zjistili, že se z jejich domu stal obří včelí úl. Včely uhnízděné v dutinách ve stropě tam vystavěly tolik pláství, že med začal prosakovat stěnami.
     Komentáře
  • Prima Nápady

    Zlatavý med je zázračný lék na všechny nemoci i neduhy

    Před 17 dny
    Kdo z nás by nevěděl o blahodárných účincích medu? Produkt malých pilných včeliček je všeobecně znám svými antiseptickými a antibakteriálními vlivy na lidský organismus. Již staří Řekové věděli o pozitivním působení medu na činnost srdce a celé srdeční soustavy. Po lžících ho proto dávkovali sportovcům.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Které květiny vysadit, když chcete pomoci včelám?

    Před 21 dny
    Květiny jsou nezbytné pro přežití včel a dalšího hmyzu. Při tvorbě našich zahrad na to často zapomínáme a vybíráme si jen dekorativní květiny. S klesajícím počtem včel a dalšího hmyzu je však stále důležitější myslet na to, jaké rostliny jsou pro ně nejvhodnější. V tomto článku si vyjmenujeme hned několik rostlin, které jsou oblíbené u včel a dalšího hmyzu, a které byste mohli vysadit i u vás.
     Komentáře
  • Novinky

    Na jaro si počkáme. Špačci si dávají načas

    Před 22 dny
    Brzkému příchodu jara v přírodě zatím nic příliš nenasvědčuje. Ptáci se z jižních krajin ještě nevracejí a havrani dosud neodlétli zpět na sever, protože je tam na ně stále příliš velká zima. Lesní zvěř se stále pohybuje kolem krmelišť v nižších nadmořských výškách, kde není tolik sněhu a mrazy jsou snesitelnější. Včely sice vylétly z úlů, ale se snůškou ještě nezačaly.
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Nachlazení nebo chřipka? Propolis a tinktura z něj pomáhají!

    Před 26 dny
    Propolis je produkt, který vyrábí včely, a to z mízy listnatých i jehličnatých stromů, kam přidají včelí vosk a další látky. Vznikne tak zelenohnědá lepivá látka, která včelám slouží ke stavění obydlí. Lidé zjistili, že tato látka má mnohé léčivé účinky, a tak kromě medu sbíráme od včel také propolis. Zdravotní přínosy propolisu se ale mohou lišit v závislosti na tom, kde včely žijí. To se totiž potom liší produkty, které slouží k jeho výrobě. Jihoamerický propolis tak může mít jiné složení než evropský, a tudíž poskytovat i jiné zdravotní účinky.
     Komentáře
  • Náš region

    Mor včelího plodu ze Zlínského kraje mizí pomalu

    Před 26 dny
    Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji meziročně mírně klesl.
     Komentáře
  • Lukáš Pleva
    naSeznam Médium

    Zachraňme hmyz: Jak může každý pomoci s úbytkem včel, motýlů a čmeláků?

    Před 1 měsícem
    Méně hmyzu na loukách a co s tím? Přinášíme tipy, jak může každý pomoci a jak udělat zahrádku příjemným místem pro nás i pro včely a další hmyz.
     Komentáře
  • Ruik

    Zrod trashtalku! Sobota dnem 59. výročí, kdy nejmladší mistr světa v boxu Cassius Clay létal jako motýl a bodal jako včela

    Před 1 měsícem
    Muhammad Ali, tehdy ještě Cassius Clay, se stal 25. února 1964 nejmladším mistrem světa v boxu těžké váhy. Onoho večera létal jako motýl a bodal jako včela. Odnesla to jedna z nejděsivějších těžkých vah historie boxu Sonny Liston.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Zemřel režisér Juraj Jakubisko. Mezi jeho nejznámější díla patří Tisícročná včela nebo Bathory

    Před 1 měsícem
    Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Juraj Jakubisko. Slovenské stanici RTVS to potvrdila jeho dcera Janette Jakubisková. Jakubisko patřil k nejznámějším slovenským tvůrcům a přezdívalo se mu „Fellini východu“. Za své kariéry natočil několik desítek hraných i dokumentárních filmů. K jeho nejznámějším dílům patří Tisícročná včela, Perinbaba, Nejasná zpráva o konci světa či velkofilm Bathory.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Podezřelé hnízdo nahlaste. Sršeň asijská je už za hranicemi, varují experti

    Před 1 měsícem
    Invazní druh sršně asijské se šíří v západní Evropě a brzy by mohl dorazit i do Česka, tvrdí odborníci. Včelaři se obávají rozsáhlých škod na včelstvech a žádají veřejnost o pomoc s mapováním podezřelých hnízd.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vláda bude do roku 2027 dávat 110 milionů korun ročně na podporu včelařství

    Před 1 měsícem
    Vláda bude v letech 2023 až 2027 dávat na podporu včelařství 110 milionů korun ročně. Polovina těchto peněz půjde z evropského rozpočtu, zbytek z českého státního rozpočtu, řekl novinářům po jednání vlády ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Kabinet dnes schválil příslušné nařízení.
     Komentáře
  • Žena-in

    Jaká barva je vlastně medová? Měří se v milimetrech!

    Před 1 měsícem
    Med je úžasná superpotravina. Pilné včely ho vyrábějí ve svém trávicím traktu po sbírání nektaru z květů nebo medovice. Díky medovým váčkům může včela nasátý nektar či medovici přenést do úlu, kde se následně o obsah starají další včely. Včela dělnice po vyprázdnění medového váčku chvíli odpočívá, a pak se znovu vydává pro nektar. Takový výlet podnikne za den až 16x. Výsledkem je blahodárná zlaá tekutina plná vitamínů, minerálů, enzymů a aminokyselin.
     Komentáře
  • Lukáš Pleva
    naSeznam Médium

    Blahodárné účinky propolisu

    Před 1 měsícem
    Základem propolisu je lepkavá směs pryskyřic z vyrůstajících pupenů dřevin a květů. Včely tuto směs sbírají a metabolicky zpracovávají na propolis. Působí antivirově, protizánětlivě a desinfekčně.
     Komentáře
  • Lukáš Pleva
    naSeznam Médium

    Účinky propolisu na lidský organismus. Může být na propolis alergie?

    Před 1 měsícem
    Propolis stimuluje činnost vlastního obranného systému organismu. Působí antivirově, protizánětlivě a desinfekčně. Propolis je včelím produktem s úchvatnými vlastnostmi.
     Komentáře
  • Deník

    Sakury jsou ozdobou jara a inspirací pro básníky. Včelám však neprospívají

    Před 1 měsícem
    Jen málokterý strom se krásou vyrovná kvetoucí sakuře. Koruny načechrané záplavou růžových květů odedávna milovali a uctívali lidé v Japonsku a Číně. Sakury a jejich květy v Číně symbolizovaly ženskou krásu, lásku a něhu, kdežto v Japonsku kvůli krátké době kvetení představovaly pomíjivost života. Postupem času zdomácněly i u nás, takže řada měst bývá na jaře zahalena do růžových obláčků a na podzim do odstínů červené, oranžové a žluté barvy.
     Komentáře
  • Příroda

    Úbytek včel a jiných opylovačů způsobuje ročně smrt půl milionu lidí!

    Před 1 měsícem
    Opylovači, jako jsou včely, hmyz a ptáci, jsou pro naši planetu a ekosystémy klíčoví. Následující článek vás seznámí s tím, jaké konkrétní dopady má jejich úbytek na životy lidí.
     Komentáře
  • Fonetech

    V USA otestovali létající taxi, které dává zapomenout na dopravní zácpy. Je rychlejší než vrtulník a tiché jako roj včel

    Před 1 měsícem
    Je tohle budoucnost? Létající auto vás vezme kam budete chtít. Bez mezipřistání uletí až 463 kilometrů. V New Yorku už ho testují.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    Halucinogen z Nepálu: Šílený med umí omámit, ale i zabít. Nebezpečný je i jeho sběr, přesto je žádaný

    Před 1 měsícem
    Existuje celá řada druhů medu, sladkých, chutných a v rozumných dávkách naprosto bezpečných. Jeden však obsahuje toxické omamné látky. Je to speciální, vzácná varianta medu, někde vyhledávaná jako lék, jinde zakázaná jako jed či droga. Označuje se jako šílený med a patří také k těm nejdražším.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Mají včely kolena? I když nemají kostru, kolena mají

    Před 1 měsícem
    Nepodstatná, ale zajímavá otázka - mají včely kolena? Dokáže včela ohnout svou "nohu", a udělat krok? A jak je na tom jiný hmyz? Odpověď na tuhle otázku je složitější, než se možná zdá.
     Komentáře
  • Prima Living

    První včely a čmeláky můžete spatřit už v únoru. Probudí je slunce a hledají první potravu

    Před 1 měsícem
    Příroda může ještě klidně odpočívat pod sněhem, skrz který začínají vykukovat první jarní cibuloviny, když se včely i čmeláci pomalu začnou probouzet ze zimního spánku. Stačí jen pár trochu teplejších slunečních paprsků a tenhle užitečný hmyz je připraven vrhnout se do práce. K tomu, aby rychle nabral sílu, potřebuje dostatek potravy, kterou mu můžete nabídnout i na své zahradě.
     Komentáře
  • Euro

    Kdyby vymřely včely, je tu Víla. S opylováním květin pomůže hmyzu miniaturní létající robot ve tvaru chmýří

    Před 1 měsícem
    Vědci z univerzity ve finském Tampere vyvinuli zařízení, které má roznášet semena rostlin i do velkých vzdálenostíMiniaturní robot s názvem FAIRY reaguje na světlo, a může tak být ovládán třeba laserovými paprsky nebo LED diodamiTvar jedinečného stroje inspirovala semena pampelišky. Ta dokážou mnohdy urazit i několik desítek kilometrů Finští vědci nedávno přestavili unikátního robota s názvem FAIRY (česky Víla). Nový vynález váží pouhých 1,2 miligramu a je prvním létajícím zařízením, které vzniklo z měkkých materiálů reagujících na světlo. FAIRY byla do velké míry inspirována semeny pampelišky a podobným způsobem by měla být i využívána. Její tvůrci doufají, že jim pomůže zmírnit nedostatek včel a dalších opylovačů, k němuž v současné době dochází.
     Komentáře
  • Fonetech

    Vědci sestrojili miniaturního robota, který vypadá jako pohádková víla. Řídí ho paprskem světla

    Před 1 měsícem
    Na univerzitě ve finském Tampere vyvinuli prvního pasivně létajícího robota s umělými svaly. Nahradí jednou živé včely?
     Komentáře
  • CzechSight

    Včelí život je o polovinu kratší než před 50 lety, ukázala nová studie

    Před 2 měsíci
    Američtí vědci se zaměřili na pitný režim včel a při porovnávání svých výsledků se staršími studiemi si všimli, že včelí dělnice mají mnohem kratší život než jejich předchůdkyně. Ve své studii tak pátrají po příčinách.
     Komentáře
  • Asenior

    Helen Jukes: Srdce včely má pět komor

    Před 2 měsíci
    Britská spisovatelka Helen Jukes zasvětila svoji netradiční knihu životu včel, aby podpořila vědomí o důležitosti jejich života i péči o udržitelná stanoviště.
     Komentáře
  • Novinky

    Američané schválili světově první vakcínu pro včely

    Před 2 měsíci
    Včelí společenstva jsou důležitou součástí prosperity přírodních ekosystémů – opylují rostliny a umožňují jejich rozmnožování. Na zdraví včel jsou závislé nejen různé druhy rostlin, ale také živočichové, kteří je konzumují, a nepřímo i celý zbytek potravního řetězce. Platí to i pro člověka a jeho pěstování zemědělských plodin a chování hospodářských zvířat. Včelí kolonie však pustoší mnoho nemocí, které jsou způsobené bakteriemi, viry, houbami či živočišnými parazity. Zabránit tomu může nová vakcína.
     Komentáře
  • Ekolist

    Americká vláda schválila první plán očkování medonosných včel

    Před 2 měsíci
    Prakticky po celém světě trpí chovná včelstva na tzv. mor včelího plodu, závažné onemocnění včelích larev. Ve Spojených státech amerických je ale situace obzvlášť tristní a za nakažené je tu považováno každé čtvrté včelstvo. Biotechnologická společnost Dalan Animal Health nyní přichází s řešením. Včelím očkováním.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Najděte si na zahradě místo pro čmelíny. Čmeláci totiž mohou v mnoha ohledech nahradit včely a starat se o ně prakticky nemusíte

    Před 2 měsíci
    Pokud aktuálně nevíte, do čeho takříkajíc píchnout, najděte si na zahradě místo pro čmelíny. Čmeláci totiž mohou vaší zahradě prospět po mnoha stránkách.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Jaká zvířata byla i ve válce? Tohle vás možná překvapí

    Před 2 měsíci
    Není nic nového, že se ve válkách používala, nebo i dodnes používají zvířata. Například koně nebo psi byli jedni z nejpoužívanějších, což i dnes můžeme vidět na obrazech nebo v knihách. Podívejte se, jaká další zvířata se ve válce objevila.
     Komentáře
  • FunFacts

    Včely dokáží rozpoznat lidské tváře

    Před 2 měsíci
    Výzkum ukázal, že včely jsou schopné se učit a rozpoznávat lidské tváře podobně jako my. V jedné studii vědci naučili včely medonosné spojovat obrázek lidské tváře se sladkou odměnou.
     Komentáře
  • TN

    Inspekce stáhla z trhu hračku v podobě včely. Byla napěchovaná olovem

    Před 2 měsíci
    Česká obchodní inspekce (ČOI) ve středu vydala varování před nebezpečnou hračkou. Na pohled roztomilé autíčko ve tvaru včelky totiž obsahuje velké množství jedovatého olova. U malých dětí, které si s ní hrají, proto hrozí nebezpečí otravy.
     Komentáře
  • TN

    Teplé počasí klame přírodu. Doplatit na to mohou včely i květiny

    Před 2 měsíci
    Současné vyšší teploty a téměř jarní počasí dělají vrásky zemědělcům. Teplotní rekordy sice asi některé lidi těší, v přírodě ale způsobují řadu problémů. Předčasně začínají kvést některé rostliny a teplé počasí dokonce láká z úlů i včely.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Sršeň mandarínská: Jedovatý nepřítel lidí. Podívejte se, jak se likviduje její hnízdo

    Před 2 měsíci
    Sršeň mandarínská je invazivní druh, původem z Japonska, který se už objevil v USA a Kanadě. Každoročně v důsledku jejího působení zemře několik desítek lidí a zlikviduje spoustu včelstev. Proč je tak nebezpečná?
     Komentáře
  • Debilné vtipy

    „Co se stane, když si vozíčkář zlomí ruku?“ Souboj trapných vtipů

    Před 2 měsíci
    V štrnástej časti našej obľúbenej show svoju premiéru zažil aj najvtipnejší ITčkár na svete Jaro Abaffy a proti nemu si sadol Stano Staško.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Včely na zahradě: Jak přilákat užitečný hmyz

    Před 2 měsíci
    Správné opylení květů nám zajistí bohatou úrodu ovoce, to ví samozřejmě každý. Ale jak zajistit, aby se především včely, které potřebuje naše zahrada nejvíce, vracely právě k nám, to už je trochu oříšek.
     Komentáře
  • Fonetech

    Létající auto vypadá jako robot z filmu Transformers. Je rychlejší než vrtulník a tiché jako roj včel

    Před 2 měsíci
    Je tohle budoucnost? Létající auto vás vezme, kam jen budete chtít. Vejde se do běžné garáže a bez mezipřistání uletí až 320 kilometrů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    První vakcína pro včely. Američané schválili látku proti moru, který ničí celé úly

    Před 2 měsíci
    Na mor včelího plodu neexistuje lék. Nová vakcína má pomoc s tvorbou včelí imunity.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Co jste nevěděli o hmyzu: Nejde jen o škůdce, hmyz je důležitější, než si myslíme!

    Před 2 měsíci
    Hmyz - mouchy, mravenci, komáři, včely,... Občas nám otravují život, a pro někoho jsou i noční můrou. Věděli jste ale, že jsou pro nás důležitější, než si myslíme? Podívejte se na zajímavosti, které jste možná o hmyzu nevěděli.
     Komentáře
  • Fonetech

    Věřili byste tomu? Dvě včely spolupracují, aby odšroubovaly víčko z láhve limonády Fanta

    Před 2 měsíci
    Neuvěřitelné video zachycuje dvě včely, jak společně otevírají láhev s limonádou. Lidé si lámou hlavu nad tím, jak víčko dokázaly odšroubovat.
     Komentáře
  • Mix24

    Další velký problém pro lidstvo. Včely hromadně vymírají

    Před 3 měsíci
    Rozčilují vás v létě včely a dokonce byste byli raději, kdyby vůbec nebyly, protože vás trápí vážné alergické reakce na jejich bodnutí? Pak byste měli vědět, že včely jsou extrémně důležité pro udržení života na zemi tak jak ho známe. A také to, že jich v posledních letech dramaticky ubývá.
     Komentáře
  • TV Polar

    Spolek Poodří propaguje využití všech včelích produktů

    Před 3 měsíci
    Včelaři ze Studénky a okolních obcí se před dvěma lety sdružili v novém spolku Poodří. Svou práci se teď snaží více propagovat mezi veřejností, a kromě hlavního produktu včel, medu, prezentují i výrobky z vosku.
     Komentáře
  • Novinky

    Hmyz vymírá nebývalou rychlostí

    Před 3 měsíci
    Jako malý chlapec pobíhal David Wagner v 60. letech po rodinné farmě ve státě Missouri se sklenicí v ruce a sbíral z oblohy zářící světlušky. „Mohli jsme jimi sklenici naplnit a položit ji v noci vedle postele,“ uvedl Wagner, který se pak stal entomologem. To už je dávno minulostí…
     Komentáře
  • TV Polar

    Včelaři z Poodří nesází jen na med, prezentují i zpracování vosku a dalších produktů

    Před 3 měsíci
    Včelaři ze Studénky a okolních obcí se před dvěma lety sdružili v novém spolku Poodří. Svou práci se teď snaží více propagovat mezi veřejností, a kromě hlavního produktu včel, medu, prezentují i výrobky z vosku.
     Komentáře
  • Ekolist

    K čemu jsou ve městě dobré kvetoucí trávníky a květnaté pásy?

    Před 3 měsíci
    Trvalou součástí Českých Budějovic se staly extenzivně sečené městské trávníky i tzv. květnaté pásy. V obou případech jde o plochy, kde po celou sezónu kvetou byliny a nabízejí potravu motýlům, včelám, čmelákům a dalšímu hmyzu. Biologové a ochránci přírody provádějí na všech plochách jejich monitoring. Informuje o tom spolek Calla.
     Komentáře
  • Babyweb

    Perníčky: Pečeme je u nás už od 14. století

    Před 3 měsíci
    Jedno z nejoblíbenějších vánočních cukroví jsou bezesporu perníčky. Dnes už stačí mít vykrajovátka a recept a snadno si je doma vykouzlíme. Vždy tomu ale tak nebylo.
     Komentáře
  • Příroda

    Med jako přírodní medicína: Je v zimě zdraví prospěšnější luční nebo lesní med?

    Před 3 měsíci
    Skutečně pomáhá med na nachlazení a zlepšuje imunitu? Je mezi lesním a lučním medem rozdíl z hlediska jejich pozitivních účinků na lidské zdraví? A proč zvlášť v zimě nevyplatí „v akci“ kupovat levný med? Na to všechno vám odpoví náš medový článek.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Na vzhledu záleží. Rostliny upravují své okvětní lístky, aby byly pro včely atraktivnější

    Před 3 měsíci
    Vědci z University of Cambridge přišli s pozoruhodným poznatkem. Zjistili, že kvetoucí rostliny vytvářejí pestrobarevné okvětní lístky, aby přilákaly opylovače, uvedl server Earth.
     Komentáře
  • AutoŽivě

    Lamborghini vyrábí ve své továrně unikátní med, „V12 včely“ skončí u těch nejpovolanějších

    Před 3 měsíci
    Vyrábět vedle supersportů i med se stejným logem je příkladem citlivého vztahu k životnímu prostředí. Zejména když med skončí o Vánocích v nejvíc povolaných rukách.
     Komentáře
  • Lukáš Pleva
    naSeznam Médium

    Zázrak jménem med a proč se ho nikdy nepřejíme?

    Před 3 měsíci
    Nejznámější a nejdůležitější včelí produkt konzumujeme už stovky let. Sladíme jím čaj, medové perníčky nebo si dáváme lžičku medu do mléka na klidnější usínání. Víte, jaké složení má med? Jak ho včely tvoří?
     Komentáře
Reklama