Zavřít
Edward Kelley

Edward Kelley

Nejnovější články na Seznamu na téma Edward Kelley
  • Návraty do minulosti

    2 min

    Podcast
    Alois Rašín se zasloužil o stabilizaci české koruny. Objevil se pak na papírové dvacetikoruně

    Před 5 dny

    ·

    2 minuty

    Patřil mezi takzvané muže 28. října, do české politiky ale zasáhl už mnohem dřív. Vystudovaný právník Alois Rašín byl poslancem už za Rakousko-uherské monarchie.
     Komentáře
  • Návraty do minulosti

    2 min

    Podcast
    Anticharta jako reakce na Chartu 77. Mnozí umělci podepsali pod nátlakem

    Před 6 dny

    ·

    2 minuty

    Charta 77 byla jednou z nejvýznamnějších opozičních aktivit v období normalizace a komunistický režim se obával, že by výzva chartistů k dodržování lidských práv mohla mít široký ohlas. Proto se rozhodl reagovat masovou diskreditační kampaní.
     Komentáře
  • Deník

    Tajemný mág Edward Kelley: Alchymista Rudolfa II. byl podivín, poslouchal duchy

    Před 18 dny
    Začínal podzim roku 1593. Z hradu Křivoklát byl propuštěn pohublý muž se znetvořeným ušním boltcem. Občas si nechával říkat Edward Talbot, proslulý však byl zejména jako alchymista, jasnovidec, mág a podvodník Edward Kelley. Propuštěním z křivoklátské věznice začínalo poslední krátké období jeho života strávené na svobodě. V listopadu 1596 byl znovu zatčen a už se z vězení živý nedostal.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Alchymista Kelley, který se snažil vytvořit kámen mudrců, spáchal sebevraždu po neúspěšném útěku z vězení českého hradu

    Před 1 měsícem
    Sir Edward Kelley byl předním alchymistou na dvoře císaře Rudolfa II. Jeho život byl plný zvratů, že by podle něj mohl být natočen celý dramatický seriál. Jaký je příběh tohoto pozoruhodného muže, který byl v Čechách opakovaně vězněn?
     Komentáře
  • Libor Šimek
    naSeznam Médium

    Proč je Praha přitažlivější než Pražáci?

    Před 2 měsíci
    Článek o Pražácích bez nich.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Hrad Křivoklát: Gotický skvost údajně stále skrývá poklad zločince Babinského

    Před 2 měsíci
    V srdci českých lesů můžete narazit na královský hrad Křivoklát. Určitě stojí za prohlídku, s památkou se pojí nejen zajímavá historie, ale také fascinující příběh slavného vězně. Údajně je zde také ukrytý poklad loupežníka Babinského. Zatím ho ale nikdo neobjevil.
     Komentáře
  • Utajené příběhy českých dějin

    Alchymisté byli považováni za blázny nebo šarlatány, většinou však šlo o skutečné vědce

    Před 3 měsíci
    Obecná představa o dávných alchymistech, marně hledajících elixír mládí a urputně usilujících o přeměnu běžných kovů ve zlato pomocí bájného kamene filosofů, mívá komický nádech.
     Komentáře
  • Utajené příběhy českých dějin

    Faust: Fascinující mýty a fakta o kultovní postavě v dějinách literatury

    Před 3 měsíci
    Podle pověsti zde už v dávnověku bývalo pohanské obětiště. Další historie místa je pak spojena s legendami o doktoru Faustovi, černém mágovi, který prý zaprodal duši peklu. Byl Faust historickou osobou? Co o něm vypravují současníci a v čem se liší od Fausta z Goethova dramatu? Bydlel někdy v pražském domě, který nese jeho jméno? A proč se s magií zapletli i další známí obyvatelé domu? Nejznámějším z nich byl magistr Edward Kelley, který do Čech dorazil v doprovodu slavného vědce Johna Dee. Oba muže do prahy nepřivedl jen známý císařův zájem o hermetismus, ale i politická špionáž, které sloužili. Kelleyho osud byl tragický a v mnohém připomínal osud legendárního Fausta. Zatímco Dee se po čase vrátil do Anglie, Kelley v Praze zůstal. Udělal tu hvězdnou kariéru, po čase však ztratil císařovu důvěru, byl uvězněn a po marných pokusech o útěk spáchal sebevraždu. Dopadlo na něj prokletí Faustova domu? Proč se díra ve stropě zdejšího arkýře stále obnovuje? A proč byl arkýř v únoru 1945 zasažen americkou bombou? A proč bomba nevybuchla? Chrání snad budovu sedm zazděných koček a svit neznámého temného slunce, jak někteří soudí? Historie naší země je plná otazníků a témat, o kterých se nemluví. Odhalte jejich tajemství na primaplus.cz
     Komentáře
  • Magazín

    Vědátoři a šarlatáni na dvoře Rudolfa II.

    Před 7 měsíci
    Rudolf II. nebyl jen milovníkem umění. Na svém dvoře shromažďoval plno zajímavých předmětů a uměleckých děl, ale také umělce a vědce, z nichž někteří jsou dodnes považování spíše za šarlatány.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Naše největší náměstí lákají i v zimě. Mají totiž stále otevřeno

    Před 7 měsíci
    Hledat teď tipy na výlety předpokládá předem zjišťovat, zda mají v místě potenciálního cíle otevřeno. To ovšem u našich největších náměstí nemusíte řešit. Tak kam to bude?
     Komentáře
  • Novinky

    Zlato v Jílovém přitahovalo mága Edwarda Kelleyho, ale i malíře Petra Brandla

    Před 7 měsíci
    V domě číslo popisné 16 zvaném Mince v Jílovém u Prahy býval v dávné minulosti mincmistrovský úřad. Zde se shromažďovalo zlato vytěžené v okolních dolech. Nyní zde sídlí regionální muzeum, jehož hlavní expozice se zlatu, těžbě, ražbě, ale i osobám se vzácným kovem a s městem spjatým věnuje.
     Komentáře
  • TVguru

    Velký návrat českých seriálů: S Tatrou kolem světa i nové Utajené příběhy českých dějin

    Před 8 měsíci
    Návrat seriálu Tatra kolem světa 2, který se tentokrát vydává po stopách legendární expedice do Afriky. A můžete se těšit na Utajené příběhy českých dějin. A mnoho dalších dokumentů.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Slavný alchymista Rudolfa II. přišel o nohu i uši. Čechům se před smrtí mstil

    Před 11 měsíci
    Alchymista, jehož jméno si mnoho lidí zapamatovalo i díky filmu Císařův pekař, nasliboval Rudolfovi II. zlato i věčný život. Pověsti o něm dosud žijí svým vlastním životem.
     Komentáře
  • Proženy

    Kvíz pro znalce dějin a Císařova pekaře: Čím byl posedlý Rudolf II. a jak se říkalo alchymistům?

    Před 11 měsíci
    Obraz Rudolfa II. v myslích mnoha Čechů utváří především komedie Císařův pekař a Pekařův císař, kde platil za pošetilého panovníka, kterého kdekdo ošálí. Rudolfínská Praha ovšem rozhodně měla něco do sebe. Co o této pozoruhodné části našich dějin víte?
     Komentáře
  • Vitalia

    Léčivé účinky rostlin podle živlů a planet. Z čeho vycházeli staří ranhojiči a alchymisté?

    Před 1 rokem
    Jak staří alchymisté a ranhojiči léčili některé neduhy? Nabízíme krátký exkurz do minulosti, kde se využívala léčivá moc bylin i dalších zaručeně účinných prostředků. Tušíte, co byl například takzvaný bezoár? V přírodě je to zařízeno tak, že na řadu nemocí existuje i pomoc. Naši předkové hodně sázeli na léčivou moc rostlin a staří alchymisté, ranhojiči či léčitelé si bylinky šikovně zaškatulkovali podle jejich moci a účinku. Propojená symbolika pak vycházela i z přiřazení účinků rostlin k jednotlivým živlům nebo planetám. To byla velká pomoc pro hledání toho správného léku na nějaký neduh.
     Komentáře
  • Ponte reports

    Kým opravdu byl padouch z filmu Císařův pekař

    Před 1 rokem
    Edwarda Kelleyho známe především, jako alchymistu-podvodníka, který byl vězněn na hradě Hněvín. Byl ale zároveň milující manžel i otec dvou nevlastních dětí, přičemž jedním z nich byla latinsky píšící česká básnířka anglického původu Alžběta Johana Vestonie. Právě s Vestonií měl láskyplný vztah, dopřál jí to nejlepší vzdělání a vlastně vše co dělal, dělal ve jménu rodiny. Hostem Ponte reports byl historik Jiří Šlajsna
     Komentáře
  • Ponte reports

    21 min

    Podcast
    Kateřina Haplová – moderátorka: Ženská je v naší profesi podceňovaná

    Před 1 rokem

    ·

    21 minut

    K prvnímu moderování se dostala čirou náhodou, vlastně na ní tak nějak zbylo. Zjistila, že proříznutá pusa je ten nejlepší předpoklad k tomu, stát se moderátorkou. Dobrou moderátorkou, a tak dneska moderuje na Hitrádiu North Music, je vyhledávanou moderátorkou plesů a různých společenských akcí. Ráda improvizuje a na moderování miluje především svobodu i přesto, že určitá pravidla respektovat musí. O moderátorském světě, sexismu i stálém úsměvu na rtech jsem si povídala s mým dnešním hostem v Ponte reports.
     Komentáře
  • Ponte reports

    32 min

    Podcast
    Jiří Šlajsna – historik: Edward Kelley byl podvodník, který miloval svou rodinu

    Před 1 rokem

    ·

    32 minut

    Edwarda Kelleyho známe především, jako alchymistu podvodníka, který  byl vězněn na hradě Hněvín. Byl ale zároveň milující manžel i otec nevlastních dvou dětí, přičemž jedním z nich byla latinsky píšící česká básnířka anglického původu Alžběta Johana Vestonie. Právě s Vestonií měl láskyplný vztah, dopřál jí to nejlepší vzdělání a vlastně vše co dělal, dělal ve jménu rodiny. Nejen o Edwardu Kelleym, ale také o Vestonii, dalších členech rodiny a znojemských okurkách jsme si povídali s mým dnešním hostem v Ponte reports.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Císařův hvězdář: Tycho de Brahe udělal kariéru na pražském dvoře Rudolfa II.

    Před 1 rokem
    Dánský astronom Tycho de Brahe se řadí k nejlepším a nejpřesnějším pozorovatelům hvězdné oblohy evropských dějin. Kromě pražského rudolfínského dvora krátce pobýval i v Benátkách nad Jizerou, a z tamějšího zámku tak učinil centrum tehdejší špičkové evropské vědy
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Z jezera Most na hrad Hněvín by v budoucnu mohla vést lanovka

    Před 1 rokem
    Město nechá nyní posoudit, zda je technicky možné lanovku postavit. Spojit by se tak mohla dvě místa, která patří mezi největší lákadla pro turisty a hojně jsou navštěvovaná i obyvateli města.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak fungovaly hladomorny: Hlad a žízeň nebyly to nejhorší, co odsouzený zažíval

    Před 1 rokem
    V České republice máme přibližně 461 hradů a zřícenin. Opevněné stavby se stavěly mezi 10. a 16. stoletím. Sloužily nejen k bydlení, ale především jako vojenská základna, odkud bylo kontrolováno okolí. Byly taky centrem administrativy a symbolem moci. V jejich nehostinném sklepení byli také vězněni nepohodlní jedinci.
     Komentáře
  • Žena-in

    Bývají nezkrotní, vášniví, zbrklí i netaktní: Lidé ve znamení ohně. Patříte k nim také?

    Před 1 rokem
    Jací jsou lidé narození v ohnivých znameních? Znáte jejich silné stránky a tušíte, kde mají slabiny? Čím se od sebe liší Beran, Lev a Střelec a s kým si budou nejlépe rozumět?
     Komentáře
  • Mostecký deník

    Most pronajme hrad Hněvín na deset let. Letos za dvanáct stovek měsíčně

    Před 1 rokem
    Město Most zveřejnilo záměr nájmu hradu Hněvín. Cílem je najít provozovatele celého areálu, včetně restaurace a hotýlku, na dobu deseti let.
     Komentáře
  • Novinky

    Kam v Praze utéct před podzimním počasím? Do muzea i virtuální reality

    Před 1 rokem
    Nízké teploty a podzimní plískanice úplně nevybízejí k aktivitě. Chladné počasí však nemusí nutně znamenat, že budete sedět doma. Za zábavou a poznáním můžete v hlavním městě vyrazit třeba do muzeí, na výstavy nebo další zajímavé akce, které jistě potěší i děti.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Slávek Boura ve společnosti ukázal bujnou šedivou kštici. Před šedesátkou se ale udržuje i s policejním obviněním ve formě

    Před 1 rokem
    Patří mezi známé osobnosti, které se především v devadesátých letech a na začátku nového milénia zapsaly do povědomí diváků díky úspěšným televizním pořadům. Moderátor Slávek Boura (57) se objevil na křtu knihy Kotrmelce jednoho herce, vypadal senzačně a rozdával úsměvy na všechny strany. Není se čemu divit, v poslední době dělá mnoho aktivit, které ho baví a naplňují radostí. "Připravuju k výrobě svůj poslední román, to asi je ten základ," řekl pro ŽivotvČesku.cz dobře naladěný Slávek Boura, který stále čeká, kam se posune kauza, kdy měl podle policie pašovat drogy do zahraničí.
     Komentáře
  • Planetárium

    41 min

    Podcast
    Borelióza, další „dárečky“ od klíšťat a sluch jako druhý z Desatera smyslů aneb Dobře poslouchejte!

    Před 1 rokem

    ·

    41 minut

    Nakažená klíšťata, lymeská borelióza a další nepříjemnosti (4:24) – Procházka říjnovou oblohou (19:08) – Desatero smyslů, 2. část: Dobře poslouchejte! (25:11)
     Komentáře
  • Planetárium

    42 min

    Podcast
    Geneticky modifikovaný „strašák“ GMO a zrak, první z desatera smyslů, kterých je ve skutečnosti víc

    Před 2 roky

    ·

    42 minut

    Geneticky modifikované organismy (4:31) – Příběhy hvězd: Barnardova hvězda a historie jejich průvodců (21:03) – Desatero smyslů, 1. část: Díváme se na svět (26:00)
     Komentáře
  • Planetárium

    41 min

    Podcast
    Všední i nevšední krajiny biologa Jiřího Sádla, alchymisté, sedm kovů a tajemství Edwarda Kelleyho

    Před 2 roky

    ·

    41 minut

    Všední i nevšední krajiny biologa Jiřího Sádla (4:16) – Astronomie: „Mikrohory“ neutronových hvězd? (21:12) – Alchymisté, sedm kovů a tajemství Edwarda Kelleyho (25:57)
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Poslední vězení legendárního alchymisty magistra Kellyho

    Před 2 roky
    Legendární alchymista, ale podle všeho také špión Edward Kelly, měl podivný konec života. Ukážeme vám hrad, na kterém strávil nedobrovolně poslední chvíle. Hrad, na kterém nejspíš řada z vás nikdy nebyla. Na zbořený a opět postavený mostecký hrad Hněvín.
     Komentáře
  • Novinky

    Tajemný rukopis odolává i umělé inteligenci. Pochází z Čech?

    Před 2 roky
    Kryptografové americké rozvědky, programátoři, jazykovědci, amatérští luštitelé... Ti všichni si vylámali zuby na tajemném středověkém rukopisu, který možná pochází z Čech.
     Komentáře
  • Novinky

    Magickou rudolfínskou Prahou vás při výbuchu provede slovutný magistr Kelley

    Před 2 roky
    Rudolfínská Praha bývá označována za dobu magie a alchymie. Křivule a tyglíky spolu s dýmem a záblesky, magické formulky, elixír života, kámen mudrců byly představeny ve filmu Císařův pekař. V něm byli všichni mágové soustředěni na jedno místo. Bylo tomu ale jinak, každý objevoval a bádal samostatně, pokoutné dění nesneslo konkurenci.
     Komentáře
  • Dotyk

    Slavní vězni Křivoklátu: Karel IV., biskup i tajemný alchymista

    Před 2 roky
    Hrad Křivoklát původně sloužil Přemyslovcům jako lovecké stanoviště, příští panovníci ho však využívali spíše jako místo k internaci nepohodlných osob, včetně těch vznešených. Období nesvobody zde prožil dokonce i císař Karel IV.
     Komentáře
  • Games

    Nioh Collection – recenze dvojitého návratu do feudálního Japonska

    Před 2 roky
    Kompletní souhrn japonského RPG.
     Komentáře
  • Lifee

    Jiří Plachý, Kelley z Císařova pekaře: Jeho smrt je dodnes záhadou

    Před 2 roky
    Jiří Plachý byl dalším hercem z řady těch, kteří zemřeli podobně jako postava, kterou hráli. Edward Kelley sice neskočil z okna, avšak i jeho sebevraždu zastírá oblak pochybností. U Plachého se tradovalo, že za vším mohla stát tehdejší StB.
     Komentáře
  • Novinky

    Bavor Rodovský z Hustiřan: Alchymista, který bádal i kuchtil

    Před 3 roky
    Alchymie jako umění oddělovat jednu látku od druhé a s jinou ji zase spojovat usilovala vždy o dosažení co nejdokonalejšího a nejčistšího kýženého produktu. Mnozí ji srovnávali s kuchařským uměním. A právem. Však i náš nejznámější alchymista Bavor Rodovský z Hustiřan (asi 1526-1600) proslul nejen jako autor učených spisů, ale i jako tvůrce čtvrtého česky psaného Kuchařství, knížky o rozličných krmích, z roku 1591.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Dům U osla v kolébce vás zavede do tajemného světa alchymistů a kouzelníků

    Před 3 roky
    Když se řekne stará Praha, nejspíš si hned vybavíte nejrůznější mýty a pověsti. Zvláště ty, jejichž hlavní roli hrají alchymisté a mágové, mají své osobité kouzlo. Tak proč si takové okouzlení nedopřát se vší všudy?
     Komentáře
  • Magazín

    Edward Kelley – znalec alchymie, ale také podvodník a smolař

    Před 3 roky
    Středověk nebyl žádnou romantickou pohádkou. Alchymista nikdy nevěděl, zda se ráno probudí v paláci, nebo ve vězení.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Co říkají hvězdy: Astrologie patřila v 16. století k nejoblíbenějším vědám

    Před 3 roky
    Největšího rozkvětu dosáhlo hvězdopravectví v 16. a na počátku 17. století. Sestavováním horoskopů se zabývala řada významných učenců, z nichž někteří působili v českých zemích.
     Komentáře
  • Novinky

    Nové knihy: Hana Kneblová, Ivan Truchlik a Christopher Long

    Před 3 roky
    Dobu do trvání odsunutého Eura na příští rok nám zkrátí v nabídce knih tohoto týdne výpravná publikace Historie mistrovství Evropy ve fotbale. Mimo to se lze dočíst i leccos zajímavého o době císaře Rudolfa II., nebo si lze zkonfrontovat Kafkovu Proměnu s její modernější verzí. Jako bonus lze chápat atraktivní obrázkovou encyklopedii o letadlech či lodích.
     Komentáře
  • Náš region

    Edward Kelley: Pražská tajemství slavného alchymisty

    Před 4 roky
    K osobě alchymisty magistra Edwarda Kelleyho (1. 8. 1555 – 1. 11. 1597) se váže množství záhad a tajemství, my se teď zaměříme na jednu specifickou. Skutečně vlastnil dům na Jánském vršku v Praze, anebo jde jen o pověst?
     Komentáře
Reklama