Zavřít
Genetika

Genetika

Nejnovější články na Seznamu na téma Genetika
  • Dotyk

    Češi jsou potomci pouze tří žen. Jak naše pramatky vypadaly a odkud přišly?

    Před 3 dny
    Když Bůh stvořil člověka, Adama, chtěl pro něj najít vhodného pomocníka. Podle Bible před něj přivedl všechna zvířata, ale zjistil, že pomoc jemu rovná se zde nenajde. Poté Adama uspal, vyňal mu jedno žebro a z něj utvořil ženu, Evu. Dle hypotetické chronologie spadá období stvoření Adama a Evy, zvané počátek lidstva, do období před cca 6000 roky. Jenže novodobé testy DNA odhalily sedm pramatek Evropanů, sedm dcer Eviných. Které zasely nejvíce genů v Česku?
     Komentáře
  • inStory

    Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se ho někteří lidé nezbaví ani pravidelným cvičením

    Před 4 dny
    Roztřepaná paže v oblasti tricepsu nevypadá zrovna vábivě. I tak však tuto část ruky nemá posílenou téměř nikdo a většina žen si na její estetickou nedostatečnost stěžuje.
     Komentáře
  • Techsvět

    Revoluce v rozmnožování? Syntetická embrya nepotřebují spermie, vajíčka ani dělohu

    Před 9 dny
    Vědci z izraelského Weizmannova institutu vytvořili syntetická myší embrya z kmenových buněk, čímž se zbavili potřeby spermií, vajíček a dokonce i dělohy. Poté je pěstovali až téměř do poloviny těhotenství, kdy již měli všechny orgány, včetně bijícího srdce. Tato technologie by mohla být použita k pěstování orgánů pro transplantace, píše server New Atlas.
     Komentáře
  • inStory

    Koušete si nehty? Může za to genetika i psychika. Zbavit se tohoto nešvaru můžete podle poměrně snadného návodu

    Před 12 dny
    Ruce jsou jednou z našich vizitek a okousané nehty i jejich okolí opravdu nevypadá zrovna dobře. Navíc podle okousaných nehtů hned ostatní poznají, že s vámi není něco v pořádku.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Mendel a ti druzí aneb Český génius jako archetyp inspektora Trachty. Svět Tomáše Koloce

    Před 20 dny
    Ve středu jsme oslavili dvousté výročí narození objevitele základních zákonů genetiky Johanna Gregora Mendela. Pojďme při té příležitosti s pomocí příběhů jeho a dvou našich dalších objevitelů odkrýt archetypální příběh o těžkém kříži naší země, kde ten, kdo svou světovou práci uskutečnil většinou sám, „na koleně“ a navzdory vrchnosti, která mu namísto pomoci házela klacky pod nohy, většinou za svou práci nezíská materiální prospěch ani čest.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Odborníci: Geneticky upravené potraviny jsou možností, jak se vyhnout nedostatku

    Před 20 dny
    V Brně se sešlo 400 vědců z celého světa na konferenci u příležitosti 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Podle nich jsou geneticky modifikované potraviny cestou, jak předejít nedostatku jídla.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Škoda, že Mendelovy objevy neznal Darwin. Byli bychom dál, říká genetička

    Před 21 dny
    Prozkoumal 28 tisíc rostlin hrachu, z jeho poznatků těží vědci dodnes. „Byl ohromně vytrvalý,“ říká k odkazu otce genetiky jeho následovnice a prorektorka Masarykovy univerzity Šárka Pospíšilová.
     Komentáře
  • Novinky

    Vědci představili výsledky výzkumu Mendelovy DNA. Měl nadprůměrnou hlavu

    Před 21 dny
    Zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel byl vysoký zhruba 168 centimetrů, měl nadprůměrný objem lebky a jeho skelet nebyl příliš opotřebovaný. Vyplývá to z výsledků rozsáhlého výzkumu augustiniánské hrobky na Ústředním hřbitově v Brně, která obsahovala Mendelovy ostatky.
     Komentáře
  • Aplausin

    Americká kapela vystoupí v Brně. Zahraje také jeden z největších světových hitů

    Před 23 dny
    Festival Mendel k 200 výročí narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti probíhá v Brně od 17. do 24. července a koná se pod záštitou UNESCO. Oslavy výročí vyvrcholí  velkým open-air hudební program v pátek a v sobotu (22. a 23. července), kdy na pódiích v centru Brna vystoupí řada špičkových interpretů. Vstup na všechny koncerty je pro veřejnost zdarma
     Komentáře
  • Krajské listy

    Festival Mendel vyvrcholí v pátek a sobotu, tahákem bude koncert Kool and the Gang

    Před 23 dny
    V červenci letošního roku si připomínáme 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti. Slavného vědce přibližuje atraktivním způsobem veřejnosti Festival Mendel, který probíhá v Brně a koná se pod záštitou UNESCO.
     Komentáře
  • Novinky

    Zakladatel genetiky a kněz Gregor Johann Mendel se narodil před 200 lety

    Před 23 dny
    Byl přírodovědcem, biologem, augustiniánským knězem německé národnosti a od roku 1868 též opatem kláštera ve Starém Brně. Gregor Johann Mendel, který se narodil před 200 lety, 20. července 1822, v rodině nepříliš zámožného německého rolníka, se proslavil hlavně jako zakladatel nauky o dědičnosti (genetice). Jím objevené zákonitosti se později uplatnily ve šlechtitelství i v řadě dalších vědních oborů, především v medicíně.
     Komentáře
  • ČT24

    Před 200 lety se narodil Gregor Johann Mendel. Byl otcem genetiky, nejvíc ho ale bavilo počasí

    Před 23 dny
    Byl přírodovědcem, biologem, augustiniánským knězem německé národnosti a od roku 1868 také opatem kláštera ve Starém Brně. Johann Gregor Mendel, který se narodil před 200 lety, 20. července 1822, v rodině nepříliš zámožného německého rolníka, se ale proslavil hlavně jako zakladatel nauky o dědičnosti – oboru, který se později začal nazývat genetika. Jím objevené zákonitosti se později uplatnily nejen ve šlechtitelství, ale v řadě dalších vědních oborů, zejména v medicíně.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Před 200 lety se narodil zakladatel genetiky Mendel. Z jeho práce vycházejí vědci dodnes

    Před 24 dny
    Před 200 lety se narodil Johann Gregor Mendel. Zakladatel genetiky pocházel ze slezských Hynčic a jako vědec a mnich působil v Brně. Mendelovy zákony jsou podstatou pro dnešní zkoumání dědičnosti a používají se napříč oborem genetiky. Současní čeští i světoví vědci na jeho práci stále navazují i při nových experimentech.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Gregor Mendel - za života jako vědec zapomenut, po smrti oslavován jako génius

    Před 24 dny
    Přesně před 200 lety se narodil Gregor Johann Mendel, česky Řehoř Jan Mendel. Jak za jeho života na výzkum dědičnosti reagoval vědecký svět? A jak se opata Mendela, uznávané osobnosti církevního i politického života, najednou stala světově uznávaná vědecká veličina? Přesně tohle vám podrobně popíše text z roku 1922, vydaný tehdy k výročí 100 let od Mendelova narození.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nadějeplný příběh geniálního losera Johanna Gregora Mendela

    Před 24 dny
    Vzpomínali na něj jako na oblíbeného učitele, oddaného a výkonného opata, včelaře, meteorologa, moudrého člověka… Že byl geniálním zakladatelem genetiky, nemohl tušit ani on sám. Johann Gregor Mendel se narodil před 200 lety.
     Komentáře
  • Brněnský deník

    200 let od narození Mendela: Významný jako Einstein, chválí otce genetiky z Brna

    Před 24 dny
    Především jako otec genetiky proslul Gregor Johann Mendel. Významnou část svého života prožil v Brně, kde také po pokusech s křížením hrachu dal vzniknout přelomovým zákonům dědičnosti. Ve středu uplyne od jeho narození dvě stě let. Na počest jeho výročí odhalí v Brně sochu, vznikla také bankovka s jeho podobiznou.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vaše tělo má vnitřní hodiny, které určují, kdy jíst, spát a kdy můžete dostat infarkt. To vše v závislosti na denní době

    Před 24 dny
    Každý, kdo někdy trpěl zpožděním nebo měl potíže s posunutím hodin o hodinu dopředu nebo dozadu kvůli letnímu času, ví vše o tom, čemu vědci říkají biologické hodiny neboli cirkadiánní rytmus. Jinými slovy se jedná o hlavní kardiostimulátor, který synchronizuje reakce vašeho těla na střídání dnů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    ČNB vydá stříbrnou minci k 200 letům od narození Gregora Johanna Mendela

    Před 24 dny
    Česká národní banka ve středu vydá pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 200 let od narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela. K dispozici bude 19 500 mincí.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    Nemám na to čas ani peníze. Jaké jsou nejčastější výmluvy, proč nezačnete hubnout?

    Před 25 dny
    Je to vážně těžké. Tak moc byste chtěla shodit, ale copak můžete za genetiku, nedostatek času nebo fakt, že nemáte v dohledu posilovnu? Jak se to vezme. Tohle jsou totiž jen pusté výmluvy! Informuje o tom Dáma.cz.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Výročí otce genetiky oslaví celý svět, hlavně ale Brno

    Před 26 dny
    Dvousté výročí narození zakladatele genetiky bude v Brně oslaveno opravdu velkolepě. Hudba nebude chybět - od skladeb z augustiniánských sbírek přes pop až po premiéru současného atuora.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Objevil základy genetiky. V Brně zahájili oslavy 200 let od narození Gregora Mendela

    Před 27 dny
    Moravská metropole zahájila týden oslav 200. výročí narození svého rodáka Gregora Johanna Mendela, katolického kněze a zakladatele moderní genetiky.
     Komentáře
  • ČT24

    Někdo skáče do řeči, jiný si kouše nehty. Výtvarnice skládá národní sbírku zlozvyků

    Před 29 dny
    V Česku vzniká národní sbírka zlozvyků. Její autorkou je výtvarnice Kateřina Šedá, nasbírat jich chce deset tisíc. Od dubna proto zasílá tištěné dotazníky například do škol nebo domovů seniorů. Lidé mohou dotazník vyplnit také na internetu. Projektem chce Šedá připomenout letošní 200. výročí od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela.
     Komentáře
  • WomanOnly

    Klinefelterův syndrom způsobuje u mužů rysy podobné ženám aneb nejznámější poruchy pohlaví z hlediska genetiky?

    Před 1 měsícem
    Už na základních školách se učíme, že existují pouze dvě pohlaví s párem chromozomů XY (muži) nebo XX (ženy). Příroda však někdy dokáže pořádně zamíchat kartami a přibližně 1 člověk z 1000 se narodí s pohlavním chromozomem navíc. U mužů se většinou jedná o Klinefelterův syndrom a mezi jeho hlavní symptomy patří více či méně výrazně ženské rysy. Mnohdy si svého stavu ani nemusí být vědomi.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    16 min

    Podcast
    Až do 60. let byla genetika považována za buržoazní pavědu, říká historička Pavlína Pončíková z Moravského zemského muzea

    Před 1 měsícem

    ·

    16 minut

    „Mýty a polopravdy o životě Gregora Johanna Mendela se neustále přemílají už od počátku 20. století, kdy se o něj vědci začali zajímat,” říká Pavlína Pončíková z Moravského zemského muzea v Brně, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. Moravské zemské muzeum se v rámci oslav 200 let od jeho narození snaží uvádět na pravou míru mýty a nepravdy kolem genetiky i jeho života.   
     Komentáře
  • Bety

    Genetika za vrásky nemůže

    Před 1 měsícem
    Jsou hlavní příčinou vrásek, jemných linek a kožních prohlubní genetické dispozice? Ale vůbec ne. A vážně je důsledná hydratace tak spolehlivou prevencí? I tady je to trochu jinak!
     Komentáře
  • Vědátor

    Vědci vytvořili vylepšené rajče pomocí techniky CRISPR

    Před 1 měsícem
    Obsahuje nově vitamín D, rajče by tak mohlo být novou vhodnou metodou suplementace.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Nikdy se nedotkl světa: Příběh chlapce, který celý život strávil ve sterilním prostředí připomínajícím močový měchýř

    Před 1 měsícem
    Chronické choroby dovedou každému člověku pořádně zkomplikovat život. A některé případy jsou opravdu extrémní, až jsou nutná kolikrát drastická opatření.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jak dlouho ještě? Evoluce koronaviru odkrývá překvapivou hru

    Před 1 měsícem
    ANALÝZA. Rychlost evoluce koronaviru, který se před více než dvěma lety rozšířil z Číny, je fascinující i varovná zároveň.
     Komentáře
  • Newstream

    Varovný příběh z vědy: Na honbu za slávou a patenty teď doplácejí tři batolata

    Před 1 měsícem
    Je to postup, který může naše potomky ochránit před nebezpečnými nemocemi. Zatím ovšem „jenom“ zkomplikoval život třem dětem. Umělý zásah do lidských genů má potenciál zabránit tomu, aby lidé onemocněli chorobami ovlivněnými genetickými dispozicemi. Otázka teď ovšem zní, jak to udělat správně, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
     Komentáře
  • Deník

    Nejstarší stromy na světě hynou. Vědci přišli se záchranou jako ze sci-fi filmu

    Před 1 měsícem
    I když vědci stále objevují další a další neuvěřitelné výhody nejstarších stojících stromů na světě, kvůli klimatickým změnám o ně lidstvo přichází. Situace není dobrá, pomoct vyřešit tento problém by však podle studií mohlo klonování jejich genů.
     Komentáře
  • DIAstyl

    „Otec genetiky“ Gregor Johann Mendel: Rodák z Čech zanechal lidstvu důležitý odkaz

    Před 1 měsícem
    Již za necelý měsíc, přesněji 20. 7. 2022, uplyne 200 let od narození věhlasného přírodovědce Gregora Johanna Mendela. Možná si jeho jméno pamatujete ještě ze školních lavic a jistě si ho spojíte s pokusy na hrachu setém a obdobných rostlinách. Tento muž odstartoval novou a přínosnou éru v oblasti genetického zkoumání, která pomáhá mnohé osvětlovat i několik desítek let po jeho smrti.
     Komentáře
  • inStory

    Proč trpíme arachnofobií a co skutečně způsobuje strach z pavouků

    Před 1 měsícem
    Každý zná jistě někoho, kdo trpí arachnofobií – tedy strachem z pavouků. Pokud to nejste vy sami, pak možná vaše matka, kamarádka nebo soused.
     Komentáře
  • Novinky

    Umělkyně Kateřina Šedá: Za zlozvyky se nemusíme stydět. Spojují nás

    Před 1 měsícem
    Chodím všude moc brzo, okusuji si nehty, pořád po někom uklízím, ráda se hádám, přilepuju si obočí. Umělkyně Kateřina Šedá vymyslela k 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela Národní sbírku zlozvyků, která je součástí projektu CELEJ VON. Ten má široké veřejnosti svěží a neobvyklou formou představit zakladatele genetiky. Šedá se svým týmem sbírá zlozvyky osobní, cizí, rodinné i národní. Cíl je ambiciózní. Objet dvě stě měst a posbírat na deset tisíc zlozvyků.
     Komentáře
  • České noviny

    Dronová show nad brněnskou přehradou přiblížila Mendelův odkaz

    Před 1 měsícem
    Vyobrazená dvoušroubovice DNA zahájila dnes nad Brněnskou přehradou dronovou světelnou show, která odkazovala na letošní 200. výročí od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Ve vzduchu bylo 200 dronů, což byla první podobná show v České republice, řekl ČTK za pořadatele Ondřej Morávek. Mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem uvedl, že show sledovaly desetitisíce diváků, přesná čísla ale nelze odhadovat. Po dronové show následoval zahajovací ohňostroj 25. ročníku festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jurský svět: Nadvláda. Dinosauří zklamání plné genetiky, kobylek a nudy „zabilo” úspěšnou sérii. Filmová reflexe Viktora Horáka

    Před 1 měsícem
    Duna, Není čas zemřít, Stranger Things, Peaky Blinders. Očekávání, odpočítávání posledních minut a vzrušená debata těsně před projekcí. Znáte to také? Na třetí díl série Jurský svět: Nadvláda jsem se těšil opravdu dlouho a o to horší bylo zklamání, které se vzápětí dostavilo. Dinosaury nahradily zmutované kobylky, místo genomu T-Rexe se řeší buněčná genetika, „zrod” umělého člověka bez rodičů a vláda nad světovým potravinovým byznysem. Vrcholem jurského neštěstí je apokalypsa hořících kobylek padajících z noční oblohy: takřka biblická katastrofa, která se ale ocitla úplně v jiném filmu. Jinak režisér Colin Treworrov sprostě vykrádá ty nejlepší scény z Jurského parku a kopírováním původního příběhu dokonale pohřbívá dinosauří sérii. Bravo! Jurský svět je definitivně v troskách: je mi to líto, ale dinosauři už opravdu vymřeli.
     Komentáře
  • Žena-in

    Šedivění není jen otázkou genetiky. Zpomalit nebo urychlit ho můžete i životním stylem

    Před 1 měsícem
    Stárnutí se projevuje mnoha faktory. Nejčastějšími vizuálními příznaky jsou vrásky a šedivé vlasy. Jedná se o přirozený proces, který někoho potká třeba již před třicátými narozeninami. Jiného například až v padesáti. Důležitá je genetika i životní styl.
     Komentáře
  • Befity

    Zbytečné chyby při zpevňování zadečku

    Před 1 měsícem
    Každá z nás chce mít krásně zakulacený a pevný zadeček, za kterým se otočí každý muž. Bohužel ne všechny z nás mají dané geneticky, aby měly sexy zadeček od přírody.
     Komentáře
  • Česko živě

    Šedivění vlasů urychluje nedostatek vitamínů. Promluvila dermatoložka, varuje i před kouřením

    Před 2 měsíci
    Stárnutí se projevuje mnoha faktory. Nejčastější vizuální příznaky jsou vrásky a šedivé vlasy. Jedná se o přirozený proces, který někoho potká třeba již před třicátými narozeninami, a jiného například až v padesáti. Důležitá je genetika i životní styl.
     Komentáře
  • MůjLife

    Mužská plešatost: Způsobuje ji nošení čepice? Po kom z rodičů se dědí?

    Před 2 měsíci
    Pro mnoho mužů je hustá, zdravá kštice svázána s jejich vlastním obrazem. Bez vlasů se cítí starší a méně atraktivní. Když si všimnou, že jejich vlasy řídnou nebo vypadávají, začnou se děsit. Někteří mohou pociťovat ztrátu své identity, jiní ztrácí sebevědomí.
     Komentáře
  • Vitalia

    Šedivění vlasů urychlujeme sami

    Před 2 měsíci
    Stárnutí se projevuje mnoha faktory. Nejčastějšími vizuální příznaky, které jsou s ním spojovány, jsou vrásky a šedivé vlasy. Jedná se o přirozený proces, který někoho potká třeba již před třicátými narozeninami, jiného v padesáti i později. Šedivé vlasy totiž nejsou jen známkou stáří. Důležitá je genetika, ale také životní styl. Šedivé vlasy vznikají v důsledku ubývání pigmentu, tzn. barviva vlasů, které se tvoří v melanocytech (pigmentových buňkách) vlasových kořínků. „Nejčastěji kvůli procesu stárnutí dojde ke zpomalení, omezení nebo až zastavení produkce melaninu,“ vysvětluje dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.
     Komentáře
  • TV Polar

    Muzejní noc lákala na Kravařsko a vědce Mendela

    Před 2 měsíci
    Muzejní noc v Novém Jičíně byla letos věnována fenoménu Kravařska a zakladateli genetiky Mendelovi. Díky speciálnímu questingu ožily kromě Žerotínského zámku i další objekty ve městě.
     Komentáře
  • Zdravotnický deník

    Péče o pacienty se vzácným onemocněním již nesmí stát jen na titánech oboru, říká jeden z nich

    Před 2 měsíci
    Za posledních deset let se podařilo v Česku vybudovat velmi kvalitní systém péče o pacienty se vzácnými onemocněními, srovnatelný se zeměmi na západ od našich hranic. Zdaleka však není vyhráno.
     Komentáře
  • České noviny

    Nová expozice Mendelova muzea v Brně populární formou vysvětluje genetiku

    Před 2 měsíci
    Principy dědičnosti vysvětluje srozumitelnou formou nová stálá expozice Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky. Návštěvníci ji najdou v augustiniánském klášteře v Brně, kde kdysi žil a dělal své pokusy zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel. Od jeho narození letos uplyne 200 let. Expozice doplňuje a rozšiřuje dosavadní nabídku Mendelova muzea zaměřeného hlavně na Mendelův život.
     Komentáře
  • CzechSight

    Geneticky upravená rajčata obsahují více vitamínu D. Mohla by pomoci v prevenci Parkinsonovy choroby

    Před 2 měsíci
    CRISPR technologie poslední roky hýbe celou biologií a vědecké skupiny se snaží přijít na to, co všechno je díky ní možné. S její pomocí se nedávno podařilo zvýšit hladinu vitaminu D u rajčat.
     Komentáře
  • Techsvět

    Nové „biofortifikované“ rajče bojuje proti nedostatku vitaminu D i podvýživě

    Před 2 měsíci
    Výsledek publikoval v časopise Nature Plants mezinárodní tým koordinovaný Ústavem věd o produkci potravin Národní výzkumné rady v Lecce, píše server ansa.
     Komentáře
  • CzechSight

    Biologům se povedlo analyzovat DNA obětí ze zničených Pompejí

    Před 2 měsíci
    Vysoké teploty většinou zničí veškerou DNA, kterou živý organismus obsahuje. Vědci se to stejné domnívali i obětech pompejského neštěstí. Pokus o analýzu DNA jeho obětí však přinesl překvapivé výsledky.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Experiment s úpravou genů na křečcích skončil jejich proměnou v agresivní mutanty

    Před 2 měsíci
    Křečci jsou již dlouho považováni za rozkošné domácí mazlíčky, ale vědci z Georgijské státní univerzity nechtěně poškodili tuto pověst.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Co kdyby evoluce lidského těla pokračovala? Jak budeme vypadat třeba za dalších 10 000 let, nebo milion?

    Před 2 měsíci
    Myšlenka, že lidské tělo již díky evoluci dosáhlo dokonalosti, je nereálná. Odborníci odhadli, kam bude vývoj lidstva směřovat dál.
     Komentáře
  • CzechSight

    Editace genů byla poprvé použita ke změně chování křečků. Výsledky byly překvapivé

    Před 2 měsíci
    Technika CRISPR-Cas9 je již obecně známou metodou pro editaci genů. Díky ní vědci dokáží opravovat chyby v genetické informaci s velkou přesností. Nedávno byla poprvé využita i pro navození změny chování u pokusných zvířat.
     Komentáře
  • Whatnews

    DNA pro zábavu aneb Víte, odkud opravdu přišli vaši předkové?

    Před 2 měsíci
    Ze Švédska, nebo spíš z Balkánu? Vaše vlastní DNA je příruční knihovna, ze které zjistíte ledacos. Co všechno se z ní můžete dočíst díky rekreační genetice? Během let soužití se svou primární rodinou jsem si uvědomila, že o některých členech našeho rodu se víc nemluví, než mluví.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Vědci objevili nový způsob genetické modifikace švábů a potenciálně i dalších druhů hmyzu

    Před 2 měsíci
    Vědci nalezli jednodušší způsob genetické modifikace švábů pomocí CRISPR-Cas9, který výrazně zkracuje dobu potřebnou k výzkumu hmyzu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Chromozomy ovlivní, kým jsme. Od každého rodiče máme polovinu z celkového počtu

    Před 2 měsíci
    V chromozomech si přinášíme do života genetické dědictví, od barvy vlasů až po povahové rysy. Ale jsou s nimi spojeny také méně příjemné věci, jako jsou třeba sklony k některým onemocněním. Počet chromozomů je jasně daný, a pokud se změní, vede to k některým fyzickým i mentálním anomáliím. Pokud bychom to chtěli říct jednoduše, pak lze chromozomy definovat jako vláknité struktury DNA (deoxyribonukleové kyseliny), které nesou dědičnou informaci prakticky o všem, od barvy očí až třeba po výšku. Dělají nás vlastně tím, kým jsme, a nacházejí se v jádře všech buněk.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Olomoucká Vědecká knihovna při muzejní noci připomene zakladatele genetiky

    Před 2 měsíci
    Do letošního ročníku tradiční Olomoucké muzejní noci se poprvé zapojí také Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL).
     Komentáře
  • Dotyk

    Podle následujících znaků poznáte, zda máte neandrtálské geny

    Před 2 měsíci
    Všichni víme, že v sobě neseme geny našich předků. K tomu nepotřebujeme znáte genetiku. Zajímalo by vás ale, jestli náhodou nejste neandrtálec více, než jste si mysleli? Za „neandrtálce“ se někdy pejorativně označuje i jedinec neslušného chování. Přitom možná máte právě vy od těchto našich přímých předků více, než jste čekali. Udělejte si malý test. Jak to?
     Komentáře
  • Fit s rozumem

    Zajímá vás, zda se vám neblíží přechod? Udělejte si jednoduchý test

    Před 2 měsíci
    Po oslavení čtyřicítky se většina žen alespoň v koutku mysli začne zabývat otázkou, kdy přijde obávané klimakterium. Nejčastěji klimakterium nastoupí kolem 45. roku, slovo v této otázce má ale především genetika a též životní styl. Právě životní styl v čele s jídelníčkem hraje hlavní úlohu i v potlačování nepříjemných symptomů přechodu, jako jsou návaly pocení, únava, změny nálad či psychická nepohoda. Pozorujete na sobě některé z těchto projevů? V následujícím článku si můžete mimo jiné otestovat, zda se již k přechodu blížíte.
     Komentáře
  • Náš region

    Dar, nebo prokletí? Chlapec necítí žádnou bolest

    Před 3 měsíci
    Zach Skitmore z Norwich trpí vzácnou nemocí, kvůli které necítí bolest. I když se to může jevit jako výhoda, chlapec i jeho rodiče kvůli…
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Chcete mít ploché břicho a vyrýsované abs? S námi to dokážete!

    Před 3 měsíci
    Vypracovat si břišní svaly není snadné. V první řadě je třeba vědět, že ne všechny faktory, které ovlivňují, zda břišní svaly skutečně uvidíte, máte pod kontrolou. Například složení těla je jistě ovlivněno stravou a cvičením, ale také genetikou.
     Komentáře
  • CzechSight

    Genová terapie by mohla pomoci pacientům trpícím neuropatií

    Před 3 měsíci
    Nový potenciální přístup k léčbě pacientů s poškozením míchy byl publikován v časopise Molecular Therapy. Díky němu by lékaři mohli ulevit neuropatiím, kterými trpí až polovina léčených.
     Komentáře
  • Svět Kreativity

    Ženě se narodila dvojčata s odlišnou barvou pleti. Po 7 letech byla opět těhotná. Při porodu lékaři nevěřili vlastním očím

    Před 3 měsíci
    Podle genetiků je pravděpodobnost, že se někomu narodí děti s odlišnou barvou pleti, jedna ku milionu.
     Komentáře
  • TV Polar

    Studenti zasadili Mendelův strom. Připomíná 200. výročí narození zakladatele genetiky

    Před 3 měsíci
    Na letošní rok připadá 200. výročí narození Johana Gregora Mendela. Jako připomínku na zakladatele genetiky zasadili studenti opavského gymnázia, které nese vědcovo jméno, strom. Mendel na zdejším gymnáziu studoval a 6 let v Opavě žil.
     Komentáře
Reklama