Zavřít
Genetika

Genetika

Nejnovější články na Seznamu na téma Genetika
  • Vitalia

    Důlky ve tvářích se považují za roztomilé. Proč je nemá každý člověk a jak vlastně vznikají?

    Před 5 dny
    Když se při úsměvu objeví po stranách tváří prohlubně, je jistě jen málo lidí, kterým se to nelíbí. Tento prchavý úkaz se objevuje v lidových písních i v básních a opěvovali ho i dávní trubadúři. Dolíčky se nevyskytují jen na tvářích, lze je najít také jinde na těle. V některých kulturách jsou důlky ve tvářích považovány za znamení krásy nebo dokonce štěstí. Proto si je lidé nechávají vytvořit uměle u plastických chirurgů. Ale co je přesně způsobuje přirozenou cestou a proč je někteří lidé mají, zatímco jiní ne?
     Komentáře
  • Zdeněk Mahler
    naSeznam Médium

    Nejen geny dělají člověka. Co vše se podílí na tvorbě naší osobnosti

    Před 7 dny
    Niterný počátek zrodu a vývoje každého člověka protkává vlákno kyseliny deoxyribonukleové (DNA). Toto jedinečné vlákno je základním nositelem dědičnosti a kóduje přesný stavební plán našeho těla.
     Komentáře
  • Deník

    Slavný lyžař Smith zmizel před 54 lety, teď případ ožil. Tělo bylo léta na očích

    Před 8 dny
    Američtí vyšetřovatelé částečně odhalili záhadu zmizení legendárního lyžařského závodníka Gardnera Paula Smitha. Až nyní se díky vzorkům DNA a moderní forenzní genetické genealogii zjistilo, že mu patří tělo, které se našlo v roce 1970.
     Komentáře
  • Novinky

    Devatenáctiletá Britka vypadá kvůli vzácné poruše na čtyři. Trpí jí jako jediná na světě

    Před 10 dny
    Dannia Shabbirová z britského Farehamu vypadá, jako kdyby jí byly čtyři roky. A vždycky tak působit bude. Přitom jí je 19 let, dvacetiny oslaví v dubnu. Jako jediná na světě trpí totiž vzácnou genetickou poruchou, píše britský list The Mirror.
     Komentáře
  • Bety

    Šediny jsou ukazatelem zdraví

    Před 13 dny
    Hledáte viníka svých předčasných šedin? Pokud chcete někomu vyčinit, začněte u genetiky. Ze stříbrných pramenů lze osočit i kouření, chronický stres, štítnou žlázu nebo sníženou schopnost těla vstřebávat vitamin B12.
     Komentáře
  • Svět2000

    Evoluci nezastavíme: V příštích desetiletích lidem „naroste“ třetí paže, křídla nebo tykadla

    Před 15 dny
    Evoluce nás nepřipravila na používání dalších částí těla, ale vědci s jistotou vědí, že náš mozek je schopen se tomu přizpůsobit.
     Komentáře
  • inSmart

    Jak se po 37 letech od havárie v Černobylu změnila genetická informace místních psů? Komplexní vědecká studie odhaluje vliv radiace na DNA

    Před 16 dny
    Odborná studie publikovaná v časopise Science Advances se zaměřuje na vliv radiace působící v oblasti černobylské jaderné elektrárny na genetický kód místních toulavých psů. Okolí bývalé aktivní jaderné elektrárny v Černobylu je sice na jednu stranu upomínkou jedné z největších katastrof moderních dějin, na stranu druhou však umožňuje vědcům nahlédnout pod roušku tajemství vlivu radiace na život v zamořené oblasti. Nedávná vědecká studie, kterou publikovala skupina vědců v časopise Science Advances, se věnuje prvnímu komplexnímu rozboru genetického kódu zdivočelých psů, kteří v okolí elektrárny žijí již několik generací, a jeho změnám oproti psům žijícím mimo vliv záření. V rámci průzkumu byly analyzovány vzorky více než tří stovek volně
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Vědci zkoumali genetiku mužů z věstonického trojhrobu. Jejich stopa vymizela

    Před 20 dny
    Genetickou stopou lidí z doby ledové se zabývali vědci při evropském výzkumu. Součástí bádání byla také těla mužů ze slavného věstonického trojhrobu. Díky novým metodám získali experti kompletnější vzorky, které doplnily znalosti o evropském genetickém rodokmenu.
     Komentáře
  • Novinky

    Genetická stopa lovců mamutů před 20 000 lety zmizela

    Před 21 dny
    Genetická mapa západní a střední Eurasie se po posledním glaciálním maximu (nejchladnější období doby ledové) před zhruba 20 tisíci lety výrazně změnila. Genetici s antropology a archeology zkoumali kompletní lidský genom 356 mužů a žen, kteří žili v letech 50 000–5000 př. n. l. Studie zahrnula i ostatky „lovců mamutů“ z věstonického trojhrobu, na jejichž analýze pracoval Archeologický ústav Akademie věd ČR.
     Komentáře
  • České noviny

    Archeologové z Brna zkoumali genom pravěkých lovců z Dolních Věstonic

    Před 21 dny
    Genetická stopa pravěkých lovců z Dolních Věstonic a Pavlova vymizela. Zjistili to odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně (ARUB). Zapojili se do evropského výzkumu, který zkoumal kompletní lidský genom 365 mužů a žen, kteří žili v západní a střední Evropě 50.000 až 5000 let před naším letopočtem. Studie, kterou dnes zveřejnil časopis Nature, zahrnuje i poznatky z věstonického pravěkého hrobu tří mužů. Archeologický ústav AV ČR v Brně o tom informoval v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Proč mají Inuité tmavou pleť? Barva je zesilována nedostatkem čistoty, pot si seškrabávají z obličeje nožem. Jen miminka jsou světlá

    Před 21 dny
    Inuité v daleké severovýchodní Asii, americké Subarktidě a Grónsku mají žlutohnědou kůži navzdory vzdálené severní zeměpisné šířce, ve které žijí, na rozdíl od jiných populací žijících na srovnatelné rovnoběžce, jako jsou Švédové a Finové. Proč ale?
     Komentáře
  • Vitální senior

    Se vzácnými nemocemi bojuje až 30 milionů Evropanů

    Před 23 dny
    Představte si, že zápolíte o každý nádech, nemůžete bez problémů polykat, zapnout si knoflíky na košili nebo zvednout k ústům šálek čaje. To jsou jen střípky z mnoha výzev, kterým denně čelí lidé trpící vzácnými chorobami. Které z nich se v Evropě vyskytují nejčastěji? Kolik lidí se s nimi potýká a dá se jim nějak předcházet?
     Komentáře
  • Proženy

    Chcete jíst zdravě a netloustnou? Jezte podle genů a jen skutečné potraviny

    Před 1 měsícem
    Proč někdo tloustne z mrkve, ale jiný je jako tyčka, i když jí pravidelně velké porce? Proč někomu svědčí maso, ale syrová zelenina mu nedělá dobře? Zeptali jsme se odborníků. Řeč bude i o zdravých a nezdravých potravinách, pokud tedy vůbec existují.
     Komentáře
  • Novinky

    Průměrná délka penisu se za poslední desítky let výrazně zvětšila, vědci jsou znepokojeni

    Před 1 měsícem
    Vědci z oddělení urologie a programů veřejného zdraví ve Spojených státech a Itálii v poslední době zkoumali netradiční jev. Zabývali se průměrnou velikostí pánského přirození, která se za poslední tři desítky let zvětšila průměrně o 24 procent. Na první pohled nevýznamná skutečnost však vědce znepokojuje.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Dědičnost po rodičích: matka rozhoduje o inteligenci, otec může za vaše duševní zdraví

    Před 1 měsícem
    V každém z nás se nějakým způsobem odráží naši rodiče. Přirozeně tak máme predispozice k některým fyzickým i duševním rysům. I přes to, že je otázka genetiky velmi komplexní a složitá, vědci dokázali odhalit, po kom z rodičů jsme podědili určité rysy. Za co tedy vděčíte své mamince a za co naopak tatínkovi?
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Avatar není jen koncept Jamese Camerona. Modří lidé kdysi skutečně existovali a mohlo za to křížení v rodině

    Před 1 měsícem
    Modré zabarvení kůže se může zdát jen jako vlastnost ze šmoulí vesnice nebo dalších fiktivních míst. Jedna farmářská rodina ovšem takovou barvu kůže skutečně měla.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Z „humřího chlapce“ udělali cirkusovou atrakci a za sezónu si vydělal milion korun. Pak začal zabíjet

    Před 1 měsícem
    Důsledkem vzácné genetické poruchy se tento hoch narodil s rukama evokujícíma humří klepeta. Jako mnoho obdobných podivností se pak stal součástí cirkusu.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Zapáchající nohy nejsou pouhým dílem genetiky. Všudypřítomného zápachu se lze snadno zbavit domácími přípravky

    Před 1 měsícem
    Za nepříjemný zápach nohou často může špatní hygiena a nevhodná obuv. Kromě pravidelného mytí a výměny bot vám však mohou pomoci i relaxační koupele pro eliminaci bakterií.
     Komentáře
  • Newstream

    Sumci dostali gen z aligátora. Prospěch z toho má člověk i příroda

    Před 1 měsícem
    Vědci vložili do genetické výbavy ryby gen z aligátora. Ne proto, aby byla ryba útočnější, ale aby byla méně náchylná k infekcím. Díky genové úpravě uhyne v umělém chovu méně sumců. Lépe se využije i krmivo. A snižuje se také množství odpadu, zátěž pro životní prostředí je tak nižší.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    V Brně věří, že postavili světové dílo. Kvůli Mendelovu skleníku chtějí volat do Unesca

    Před 1 měsícem
    Zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel dostal v Brně, ač se zpožděním, narozeninový dárek v podobě nově otevřeného skleníku. Vedení města nyní zvažuje, zda by bylo možné nechat stavbu v zahradě augustiniánského kláštera zapsat do Seznamu světového dědictví UNESCO.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    První genové omlazení na světě: Žena při něm „ztratila“ 20 let života

    Před 1 měsícem
    Generální ředitelka americké výzkumné firmy BioViva se stala první osobou, která v roce 2016 úspěšně otestovala genovou terapii určenou proti stárnutí.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    K čemu slouží rýhy na našich dlaních: Ne, není v nich zakódovaná budoucnost, ovlivňuje je genetika

    Před 1 měsícem
    Od dětství zkoumáme různá tajemství našeho těla. Zjišťujeme vlastnosti našich uší, že nám může snadno něco spadnout do oka a nacházíme také rýhy na kůži našich dlaní.
     Komentáře
  • Novinky

    Co vše nám o sobě řeknou geny. Tajemství původu našich předků

    Před 1 měsícem
    Lucie Benešová vystudovala gymnázium a přírodní vědy v oboru biochemie na Univerzitě Karlově v Praze. Poté se rozhodla pro magisterské studium oboru molekulární biologie, ve kterém získala přírodovědný doktorát. A ještě si udělala velký „biomolekulární“ doktorát. Dnes je majitelkou i ředitelkou výzkumné společnosti Genomac, přednáší rovněž studentům na Přírodovědecké fakultě UK a je spoluautorkou více než 50 zahraničních vědeckých publikací.
     Komentáře
  • Vědátor

    Za stárnutí buněk možná může jemná genová dysbalance

    Před 1 měsícem
    Potkani, ryby i lidé stárnou na buněčné úrovni sérií obtížně pozorované, ale nakonec měřitelné dysbalance vztahů mezi geny. Pro snahu o „nesmrtelnost“ nejde o dobrou zprávu.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Studie: Vědci zjistili, že výška souvisí s vaší inteligencí. Rozdíly zpozorovali už u tříletých dětí

    Před 2 měsíci
    To, zda patříme k menším lidem nebo jsme vysocí, úzce souvisí s genetikou. Vědci zjistili, že jedna z těchto dvou skupin je inteligentnější a vědecká studie potvrzuje, že na naši inteligenci má tedy vliv nejen genetika , ale i fyzické vlastnosti. Do jaké skupiny patříte vy?
     Komentáře
  • VědaŽivě

    „Pokud znáte pohlaví sourozenců otce vašeho dítěte, můžete odhadnout, jestli to bude kluk, nebo holka,“ vyšlo z nové studie

    Před 2 měsíci
    Věda prokázala už hodně věcí, mimo jiné také tuto zajímavost. Nefunguje vždycky, nicméně platí ve většině případů. Vypadá to, že v pohlaví potomka hraje roli rodina otce.
     Komentáře
  • CzechSight

    V USA a Velké Británii v příštích letech osekvenují genom 200 000 novorozenců

    Před 2 měsíci
    Ve Velké Británii a New Yorku se rozjíždí projekty sekvenování celého genomu u 200 000 novorozenců. Jejich cílem je zachytit léčitelná genetická onemocnění, která standardní novorozenecký screening neodhalí. Co na to říká etika? A jaké jsou ekonomické výhody?
     Komentáře
  • Techsvět

    Američané chtějí vrátit na Zemi mamuty. Mohlo by se tak stát už za pět let

    Před 2 měsíci
    Odhaduje se, že za posledních 3,5 miliardy let se po naší planetě pohybovaly více než čtyři miliardy druhů. Devadesát devět procent z nich už vymřelo. Dnešní vědci však doufají, že se jim tyto ztracené druhy podaří znovu "oživit" během příštích pěti let, jak uvádí server Newsweek.
     Komentáře
  • Fonetech

    Čeká nás skutečný Jurský svět? Američané chtějí do pěti let oživit mamuta

    Před 2 měsíci
    Může se to zdát jako šílený nápad z nějakého sci-fi, ale v tomto případě se jedná o realitu. Vědci oživí dávno vyhynulého mamuta srstnatého.
     Komentáře
  • Proboha

    Bůh si věří, my můžeme taky

    Před 2 měsíci
    Profesionálně, nebo amatérsky, každopádně s velkou touhou objevují mladí i staří svoji minulost v rodinných rodokmenech. To, co se dá dohledat, je často genetika proher, zmatků, nevěry a zla. Dost podobně vyznívají také první biblické rodokmeny.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Chtěli vyšlechtit lepší lidi: V dětských soutěžích krásy byla miminka bodována jako dobytek, mělo to hrozné následky

    Před 3 měsíci
    Mezi mnoha Američany v první polovině 20. století převládalo přesvědčení o možnosti vytvořit společnost dokonalejších lidí na základě genetiky.
     Komentáře
  • Vědátor

    Schválena první genová terapie pro léčbu hemofilie

    Před 3 měsíci
    Terapie Hemgenix může zřejmě léčit hemofilii typu B, jedna dávka bude ale stát 3,5 milionu dolarů. To je dosud nejvyšší cena za léčbu.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Co dědí vaše děti: Po matce inteligenci, po otci zase duševní onemocnění

    Před 3 měsíci
    Každý rodič je zvědavý, jak bude jeho dítě v budoucnu vypadat a jak se bude chovat. Otázka genetiky však není nikdy jednoduchá a vždy jde o kombinaci genů a životního stylu. Ale zatímco většina zděděných genů se přenáší od obou rodičů, existují určité rysy, které bývají více spojovány s matkou nebo naopak otcem. Které to jsou?
     Komentáře
  • Náš region

    Polovině lidí chybí jeden gen a vypadají díky tomu mladší. Patříte také ke šťastlivcům?

    Před 3 měsíci
    Proč někteří lidé vypadají mladší, než je jejich skutečný věk, a jiní zase starší? Kromě klasických faktorů, jako je například kouření a nadměrné opalování,…
     Komentáře
  • Proženy

    Život bez prsou: Slavné ženy, které prodělaly operaci kvůli nádoru či genetické hrozbě

    Před 3 měsíci
    Čeští lékaři objeví rakovinu prsu asi sedmi tisícům žen ročně. Počet nemocných sice narůstá, zato ale klesá počet zemřelých. Rakovina prsu bývá léčitelná, ale mnohdy se musí přistoupit k mastektomii, tedy k odstranění prsní tkáně. Které celebrity tento zákrok podstoupily a proč?
     Komentáře
  • Deník

    Potravinová soběstačnost v ohrožení. Pomoci by mohly zakázané molekulární nůžky

    Před 3 měsíci
    Klimatické změny, probíhající zpočátku pozvolna již od dob průmyslové revoluce, se v posledních letech natolik zrychlily, že se rostliny a živočichové přestávají stíhat adaptovat. Vědci proto již hovoří o klimatické krizi a zkoušejí na ni připravit rostliny sami. Jinak by totiž mohla být ohrožena potravinová soběstačnost.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Psi mají k člověku geneticky blíž, než se myslelo. Od zbytku zvířat je odlišuje jedinečná schopnost

    Před 3 měsíci
    Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. A díky nové vědecké studii nyní víme, že v tom nehraje roli náhoda nebo trénink, ale genetika.
     Komentáře
  • Novinky

    Metoda z Česka může změnit světový výzkum genomů

    Před 4 měsíci
    Odborníci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR vyvinuli tzv. diem, tedy metodu polarizace genomů, díky které lze genomy lépe analyzovat. Ocení ji archeologové při pátrání po genech neandertálců v genomu moderních lidí nebo biologové při sledování výhodných úseků genomů. Dosud byly zapotřebí dny až týdny a počítače s velkou výpočetní kapacitou, nyní to má být přesnější, jednodušší a rychlejší.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Genetika aneb i sebelepší úmysly mohou být zneužity – podívejte se na to, jak člověk ovlivnil přirozenou evoluci

    Před 4 měsíci
    Genetika dokáže ovlivnit celou řadu věcí. Čemu všemu je třeba u ní věnovat pozornost a jak to dopadne, pokud si někdo nedá pozor? Přesně na to odpovídá výstava Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.
     Komentáře
  • Newstream

    Svět musí uživit osm miliard lidí. Bez vylepšené genetiky, chemie a techniky to nepůjde

    Před 4 měsíci
    V tomto týdnu dosáhl počet obyvatel zeměkoule osmi miliard. Obavy, že tolik lidí nepůjde uživit a čekají nás války o potravinové zdroje, se nenaplnily jenom díky vědě a možnostem průmyslu – zejména toho chemického a strojírenského. Vystaráno však není, vědu i průmysl čekají nová zadání, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Byla odsouzena za vraždu čtyř dětí. Ale možná za to mohly geny

    Před 4 měsíci
    V Austrálii se rozběhlo nové šetření v případě ženy odsouzené za několikanásobnou vraždu vlastních dětí. Skupina vědců chce nyní přesvědčit soudce, že zásadní roli mohly hrát geny.
     Komentáře
  • Brněnský deník

    Tady slavný Mendel zkoumal genetiku: v Brně otevřeli skleník s obřím hráškem

    Před 4 měsíci
    /FOTO/ Přede zdmi Augustiánského opatství na Mendelově náměstí v Brně září ve zlaté hodině podzimní listí. V zahradě kláštera se v pomalu zapadajícím slunci leskne stavba ze skla a oceli, přesně v místech, kde před více než sto lety stál skleník, ve kterém Johann Gregor Mendel pracoval na svých pokusech s hrachem.
     Komentáře
  • Newstream

    Genově upravené rostliny ochrání ovzduší v práci i doma

    Před 4 měsíci
    Letošní zima přináší nutnost šetřit energií, tedy i míň větrat. Na pracovištích i v domácnostech se budou ve vzduchu hromadit nechtěné chemikálie. Pomoci mohou rostliny – ty přirozené, a v zemích, kde je to povoleno, také genově modifikované.
     Komentáře
  • CzechSight

    Bakteriální kanibalové: požíráním příbuzných k evoluční výhodě

    Před 4 měsíci
    Nedávno byl objeven systém využívaný gramnegativními bakteriemi, které požírají své příbuzné. Nejen, že z něj benefitují ty, které hodují na svých blízkých, výhodu představuje pro celé společenství. Brutální proces totiž vede ke zvyšování jejich biodiverzity.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Zjistěte, jak člověk ovlivnil přirozenou evoluci. Ukáže vám to nevšední výstava

    Před 4 měsíci
    Výstava, která má zároveň vzdělávat – to je výstava Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství, kterou najdete Národním zemědělském muzeu v Praze. Klade si mnohé nevšední otázky.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Dlouhověkost psa: Kolika let se dožije ten váš?

    Před 4 měsíci
    Délka života psa závisí na faktorech, jako je Délka psího života závisí na faktorech, jako je jeho velikost, plemeno a životní styl. Psi se dožívají osmi až patnácti let v závislosti na plemeni, genetice, celkové velikosti a životním prostředí. Stejně jako u lidí existuje řada proměnných i u psů, proto je důležité vzít v úvahu více faktorů. velikost, plemeno a životní styl.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Genetické testování odhalilo mutaci, která by jinak ženu mohla stát život

    Před 4 měsíci
    Když se řekne genetické testování, mnoho lidí asi napadnou testy otcovství. Jenže ze své DNA se můžete dozvědět mnoho jiných zajímavých věcí. A někdy vám může i zachránit život.
     Komentáře
  • Proženy

    Češi podle genů: Umí metabolizovat alkohol, ale hrozí jim nemoci srdce. Co se z testů (ne)dozvíte?

    Před 4 měsíci
    Genetické vyšetření si dnes můžeme koupit na internetu stejně jako šaty nebo knížku. Co všechno se o sobě můžeme dozvědět? Třeba to, jestli není na čase se zvednout z gauče nebo začít řešit potravinovou intoleranci.
     Komentáře
  • DámskýDeník

    Strašidelný příběh o 4letém chlapci, který záhadně zmizel. Po 8 měsících se vrátil jako „nový kluk“

    Před 4 měsíci
    Ztracený syn byl nalezen. O generaci později však rodina zjistila něco šokujícího. Testy DNA odhalily dosud skrytou pravdu.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Rakovina prostaty či infarkt varlete. Urologové probírali závažné diagnózy na konferenci v Olomouci

    Před 5 měsíci
    Nejnovější výzkumy i možnosti léčby závažných onemocnění probíralo několik stovek odborníků z oblasti urologie na výroční konferenci v olomouckém hotelu Clarion. Mezi hlavní témata třídenního setkání patřila problematika rakoviny prostaty i takzvaného infarktu varlete. U obou stavů lékaři upozorňují na potřebu včasné diagnostiky.
     Komentáře
  • Newstream

    Brambory v rentgenu, roboty v pšenici. Výzkumníci hledají plodiny pro změněné klima

    Před 5 měsíci
    Nejen lidé, také zemědělské plodiny chodí na rentgen. Pomáhá to při jejich přípravě na budoucnost, kdy budou muset uživit další miliardy strávníků. Nasazení rentgenu je přitom pouze jedním z prostředků vývoje moderního zemědělství, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
     Komentáře
  • Novinky

    Pačes: Vlna covidu přijde ještě letos

    Před 5 měsíci
    Šíření covidu je tak rychlé, že se mutace omikronu mohou měnit v rychlém sledu. Podle molekulárního genetika Jana Pačese se dá očekávat, že ještě do konce roku projde Česko další vlnou onemocnění. A zřejmě ji doprovodí i chřipka.
     Komentáře
  • Náš region

    Genetická editace rostlin je cestou k dostatku potravin, míní vědci

    Před 5 měsíci
    Nové metody genetických úprav rostlin jsou cestou, jak do budoucna zabezpečit udržitelnou produkci potravin pro celou planetu. Na konferenci o genových editacích to uvedli…
     Komentáře
  • Náš region

    Vědci objevili u některých stromů gen sucha, lze tak pěstovat odolnější dřeviny

    Před 5 měsíci
    Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) objevil u některých stromů gen sucha. Vědci tak dokážou vypěstovat dřeviny odolnější vůči suchu. Ústav také spustil…
     Komentáře
  • Náš region

    Všichni modroocí lidé jsou potomky jednoho předka, zjistili vědci

    Před 5 měsíci
    Jedinců s modrýma očima je v populaci 8 až 10 procent. Vědci z Kodaňské univerzity přišli na to, proč jsou modroocí lidé tak vzácní.…
     Komentáře
  • Novinky

    Nový laureát Nobelovy ceny Pääbo zkoumal i DNA jihomoravských lovců mamutů

    Před 5 měsíci
    Letošní držitel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství, švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo, se významným způsobem podílel i na výzkumu DNA pravěkých lidí z Dolních Věstonic a Pavlova na jižní Moravě. Jeho tým spolupracuje s Archeologickým ústavem Akademie věd ČR v Brně, který o dosavadních výsledcích informoval ve čtvrteční tiskové zprávě.
     Komentáře
  • České noviny

    Držitel Nobelovy ceny Pääbo zkoumal i DNA lovců mamutů z jihu Moravy

    Před 5 měsíci
    Letošní držitel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství, švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo, se významným způsobem podílel také na výzkumu DNA pravěkých lidí z Dolních Věstonic a Pavlova na jižní Moravě. Jeho tým spolupracuje s Archeologickým ústavem Akademie věd v Brně, který o dosavadních výsledcích informoval v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Vitalia

    Vrozené vady: Vyšetření zjistí mnohé, testy za tisíce si ale musíte zaplatit

    Před 5 měsíci
    Žádná žena nechce v těhotenství slyšet špatné zprávy o zdraví dítěte, které očekává. Pokud přijdou, lékaři je dokáží ověřit se stoprocentní jistotou. Slouží k tomu i genetická vyšetření. Značnou část z nich si ale musí těhotná žena zaplatit sama. Může přitom jít o desítky tisíc korun. Genetika v současné době dokáže u nenarozených dětí vyloučit, či potvrdit vysoké množství různých vad, které patří ke vrozeným vývojovým poruchám způsobeným početní či strukturální chybou chromozomů.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Věděli jste, že mohou naše oči v průběhu života měnit barvu?

    Před 5 měsíci
    Naše oči mohou měnit barvu překvapivým způsobem, ať už zdánlivě spontánně, nebo v důsledku nehody či nemoci.
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    Nobelovu cenu za lékařství získal švédský biolog Pääbo

    Před 5 měsíci
    Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 dostane švédský odborník na evoluční genetiku Svante Pääbo. Ocenění biologovi náleží za objevy, jež se týkají genomů předchůdců člověka a evoluce člověka.
     Komentáře
Reklama