Zavřít
Hernán Cortés

Hernán Cortés

Nejnovější články na Seznamu na téma Hernán Cortés
  • Jaroslav Král
    naSeznam Médium

    Poslední dny Aztéků: Dobytí Tenochtitlánu byl konec krvavého otroctví, stačila chyba krále Aztéků

    Před 16 dny
    Na začátku 16. století ovládala říše Aztéků ohromnou oblast dnešního centrálního Mexika, kterou obývalo až šest milionů lidí. Jak je možné, že bylo toto impérium čekal rychlý pád?
     Komentáře
  • Betynka
    naSeznam Médium

    Od rituálního nápoje k oblíbené pochoutce králů: Historie čokolády sahá až do starověku

    Před 28 dny
    Čokoláda je sladká a neodolatelná. Ale za dobrodružstvím pro chuťové buňky leží fascinující historie, která se táhne tisíce let zpět. Od rituálního nápoje a afrodiziaka, se stala oblíbenou pochoutkou králů.
     Komentáře
  • iBydlení

    Vědci identifikovali pravou příčinu definitivního pádu říše Aztéků

    Před 30 dny
    Příchod Evropanů do Ameriky znamenal pád několika mocných říší původních obyvatel. Nejznámější případ představuje pád říše Aztéků. Ten je často připisován španělskému vojevůdci Hernánu Cortésovi, který v roce 1521 dobyl hlavní město Aztéků Tenochtitlán. Definitivní konec slavného a mocného národa však nezpůsobil Cortés vojensky, zhoubu přinesly Aztékům až nemoci, na které nebyli zvyklí a postrádali jakoukoliv imunitu.
     Komentáře
  • Tiscali

    Případů neslušného chování turistů v zahraničí letos přibývá a více si toho všímáme

    Před 1 měsícem
    Letošní léto lze označit za léto špatných turistů. Média upozornila na řadu zarážejících případů jejich nevhodného chování. Cestování ale bylo provázeno neslušným chováním již v dávné historii, dnes jsou jen ve hře jiné faktory.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Historie rajčat: V 18. století se jimi otrávilo několik aristokratů, v roce 1893 kvůli rajským jablkům dokonce zasedal Nejvyšší soud

    Před 1 měsícem
    Rajčata dnes jsou jedním z nejvíce pěstovaných a konzumovaných druhů zeleniny na planetě. Přitom botanicky jde o ovoce, které kdysi zamotalo hlavu i Nejvyššímu soudu Spojených států amerických.
     Komentáře
  • Jarek Meluzin
    naSeznam Médium

    Yucatan, poloostrov prvních kontinentálních objevů

    Před 3 měsíci
    Odkud pochází název Yucatan a za jakých okolností byla tahle pevnina objevena? V době, kdy už bylo zaneseno do námořních map několik karibských ostrovů, neměl nikdo z tehdejších zapisovatelů ani tušení, co se od nich směrem na západ ještě nachází.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Delikátní čokoládová pěna. Hříšně dobrá a lehká jako pírko

    Před 3 měsíci
    Připravte si dokonale jemnou čokoládovou pěnu, která se rozplývá na jazyku.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Mexico City se pomalu potápí, může dojít k humanitární katastrofě

    Před 3 měsíci
    Hlavní město Mexika se dlouhodobě potápí a podle vědců nelze tento proces zvrátit.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Za zkázu Aztéků mohla genocida i pandemie. Osud Hernána Cortése byl dost podivný

    Před 6 měsíci
    Kolumbus objevil Nový svět a začala vyhlazovací válka. Evropané si chtěli bohatá území podrobit a vyrabovat je. Hernán Cortés v tomto ohledu patří mezi nejúspěšnější dobyvatele, což bylo vykoupeno litry nevinné krve domorodého obyvatelstva. Proč se mu podařilo hladce získat říši Aztéků plnou pokladů, a v podstatě tak zlikvidovat celý národ?
     Komentáře
  • Apetit

    Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

    Před 7 měsíci
    Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na prapůvodní verzi horké čokolády. K dnešní podobě však muselo kakao urazil ještě dlouhou cestu. Přesto už si pečení bez kakaa představit příliš nedoveme. Víte, jak vybrat to dobré?
     Komentáře
  • Rexter

    Proč evropští aristokrati umírali po pozření rajčat?

    Před 8 měsíci
    O rajčatech panovaly v minulosti zvěsti které hlásaly že jsou jedovatá. Mnozí evropští aristokrati po jejich pozření totiž umřeli...
     Komentáře
  • Vitalia

    Spirulinu jedí i kosmonauti. Výzkumy ukazují, že snižuje hladinu cukru i cholesterolu

    Před 11 měsíci
    Spirulina byla ceněnou součástí každodenní stravy dávných kultur. Po období, kdy se o ní téměř nemluvilo, o ni širší zájem vzbudila americká NASA, která ji doporučila mezi ideální potraviny pro astronauty. Má totiž výjimečný nutriční profil a spoustu předpokládaných zdravotních benefitů, které teď vědci dále zkoumají. Jde o typ sinic, který prospívá ve sladké i slané vodě. I když se dnes pěstuje po celém světě, přirozeně se vyskytuje v Africe, Americe a v Asii. Drobné modrozelené řasy jsou plné živin, proto se považují za superpotravinu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Největší pyramida světa není v Egyptě. Chrání ji důmyslné maskování

    Před 11 měsíci
    Největší pyramida světa byla tak dobře schovaná, že na jejím vrcholku postavili kostel. Před rabováním ji ochránilo důmyslné maskování.
     Komentáře
  • Apetit

    Víte, proč je vanilka tak drahá? Jak se pěstuje vs jak se vyrábí ta syntetická

    Před 11 měsíci
    Vanilka je surovinou, kterou by bylo při přípravě krémových náplní, tvarohových dortů, pudinků a vanilkových rohlíčků škoda vynechat. Není snad krásnější sladká vůně, která se line z trouby. Často místo pravé vanilky používáme její náhražku v podobě vanilínu  – protože pravá vanilka je zkrátka příliš drahá. Víte, co stojí za její vysokou cenou?
     Komentáře
  • Lifee

    Pomstychtivý přízrak La Llorona: Žena v bílém naříká kvůli dětem, které sama zabila

    Před 11 měsíci
    Podle mexické legendy má být La Llorona duchem matky, která zabila své děti. Má se vyznačovat nesnesitelným kvílením. Opravdu něco takového existuje? Někteří lidé tvrdí, že ji viděli na vlastní oči.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Jak vyrobit zlato? Bakterie Cupriavidus metallidurans vylučují zlaté nugety

    Před 1 rokem
    Zlato vzniká výhradně během geologických procesů pod zemským povrchem. Alespoň takové jsou naše poznatky o zrození žlutého kovu. Podle nových zjištění se ale zdá, že za vznikem některých ložisek zlata se skrývá činnost podivuhodných mikrobů
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Masoví vrazi, objevitelé, bacilonosiči? Conquista a nepřístupné dějiny

    Před 1 rokem
    Pokud bude upálen, zemře i jeho duše. Vyprosil si popravu garotou, udušením. Za to musel přijmout křesťanství. A nové jméno. Poslední incký král Atahualpa. Křesťan, Juan de Atahualpa. Jeden ze symbolů dobývání Ameriky.
     Komentáře
  • G

    Díl I.: Kterak Hernán Cortés dobyl Tenochtitlán a zničil aztéckou říši: Indiánské národy aztéckou nadvládu nenáviděly

    Před 1 rokem
    Mocná a obrovská aztécká říše definitivně padla roku 1521 pod vytrvalým nátlakem španělských conquistadorů, zejména pak v souvislosti s přičiněním proslulého Hernána Cortése. 13. srpna roku 1521 pak po dlouhém a vytrvalém tříměsíčním obléhání dobyly španělské síly pod Cortésovým velením Tenochtitlán, hlavní město aztécké říše. Cortésovi muži město srovnali se zemí a zajali Cauthémoca, posledního nezávislého aztéckého císaře. Na ruinách zničeného Tenochtitlánu bylo zbudováno město Ciudad de México a položeny základy nového španělského místokrálovství, takzvaného Nového Španělska.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Hnědé zlato: Prvními evropskými konzumenty čokolády byli mniši

    Před 1 rokem
    Cesta čokolády evropskými dějinami byla trnitější, než by se mohlo na první pohled zdát…
     Komentáře
  • Třebíčský deník

    Na Třebíčsku Španělé dobyli hlavní město slovenských indiánů. Podívejte se

    Před 1 rokem
    /FOTO/ V nestřeženém okamžiku. Taková je realita válečníků Hernána Cortése, kteří se rozhodli podrobit si Aztéckou říši. O pět set let později a deset tisíc kilometrů daleko se historie opakuje v Nové Vsi na Třebíčsku. Místní si válečné tažení španělských dobyvatelů připomněli spolu se slovenskými kolegy v sobotu na přilehlém ranči Vápenka.
     Komentáře
  • Prima Cool

    Nový Assassin's Creed odhalen, má to však háček. Opravdu nás čekají Aztékové?

    Před 1 rokem
    Chystaný Assassin’s Creed má přijít ještě do konce letošního roku. Unikly však dost rozporuplné informace o tom, kdy a kde se bude odehrávat.
     Komentáře
  • Tiscali

    Ostrov, kde žily jen bojovnice a kde muže trhaly bájné bytosti

    Před 1 rokem
    Před 512 lety vyšla kniha, kterou asi mnoho lidí nezná, ale která přesto dala název jedné z nejznámějších oblastí na západě Spojených států a Mexika.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Ukradené bohatství aztécké říše: Jak se hrstce Španělů podařilo zlikvidovat celý národ?

    Před 1 rokem
    Kryštof Kolumbus objevil Nový svět a ten starý z Evropy vysílal jednu loď za druhou, aby si také uloupil kousek bohaté civilizace pro sebe. Hernán Cortés v tomto ohledu patří mezi ty nejúspěšnější dobyvatele, což bylo vykoupeno litry nevinné krve tamějšího obyvatelstva. Proč se mu podařilo hladce získat vzácnou Aztéckou říši, která právě kvůli němu definitivně vymřela?
     Komentáře
  • Knihy

    Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla

    Před 1 rokem
    Dnes jsem si pro Vás připravila shrnutí knihy Myšlením k bohatství od autora Napoleona Hilla. Líbilo se vám video? Dejte mi vědět do komentářů pod videem!
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Španělé své vítězství nad Aztéky zveličují. Podle historiků probíhala bitva u Tenochtitlánu jinak, než jak se chlubí

    Před 1 rokem
    V srpnu loňského roku uběhlo 500 let od dobytí Aztécké říše. Příběh provázející pád Tenochtitlánu se za tu dobu nicméně výrazně proměnil.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dějiny psané čokoládou: Kakaové boby znají lidé už 4 000 let

    Před 1 rokem
    Takřka kouzelné moci kakaových bobů lidé propadli již dva tisíce let před Kristem. V průběhu dějin jí byly přičítány afrodiziakální i léčivé účinky a nakonec si podmanila chuťové pohárky celého světa.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Lidské oběti jako dar pro bohy – krvavé náboženství Aztéků

    Před 1 rokem
    Rituální kanibalismus, vyříznutí srdce nebo pomazání chrámů krví obětí. Národ Aztéků splácel svůj dluh bohům formou často prováděných krvavých rituálů i sebeobětování. Jak probíhaly a jaký účel měly takové rituály?
     Komentáře
  • Memento Historia

    V obležení Indiánů: První obyvatelé Jamestownu museli sníst i svoje kožené boty

    Před 1 rokem
    Píše se rok 1607, kdy na pobřeží dnešní Virginie připlouvá loď stovky osadníků, kteří se rozhodli vybudovat první základnu na novém kontinentu. Úkol to byl, jak se později ukázalo, více než těžký. Jaké problémy musela řešit výprava anglických dobrodruhů, rozhodnutá zkrotit Nový svět?
     Komentáře
  • Jímeto

    Je hořká čokoláda opravdu prospěšná pro zdraví?

    Před 1 rokem
    Když se řekne čokoláda, většině z nás se okamžitě začnou sbíhat sliny. Představíme si totiž neodolatelnou tabulku oblíbené dobroty, které jen málokdo dokáže odolat. Čokoláda bezesporu patří mezi nejoblíbenější sladkosti po celém světě.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Hrdina, nebo brutální násilník? Hernán Cortés a jeho krvavé tažení na Tenochtitlán

    Před 1 rokem
    Ve své době byl španělský dobyvatel Hernán Cortés považován za hrdinu, který dokázal ve jménu křesťanského boha vyvrátit velkou pohanskou říši. Dnes je na něj nahlíženo spíše jako na brutálního, násilnického vůdce, ve kterém se zhmotňují všechna negativa tehdejší Evropy. I současný evropský pohled na Cortése je jednoznačně negativní. Asi i proto je jeho dobytí říše Aztéků doprovázeno poznámkami o tom, že Cortésovi musel nutně pomáhat neutěšený stav aztécké říše ve chvíli, kdy do ní Cortés dorazil. Je ale naše představa opravdu správná?
     Komentáře
  • Dotyk

    Masakr ve Velkém chrámu: Španělé měli být oběťmi rituální vraždy. Vše bylo jinak

    Před 1 rokem
    Tenochtitlán byste dnes na mapě Mexika nenašli. Celé stotisícové město, které leželo na ostrovech jezera Texcoco s Velkým chrámem, hrázemi na severu i jihu, je dnes zcela překryto hlavním městem Mexiko City. Tenochtitlán, mocný městský stát Aztéků, se stal v roce 1520 scénou krutosti a léček.
     Komentáře
  • Dotyk

    Obsidiánová pila: strašlivá zbraň Aztéků kosila Španěly dvojím hrozným způsobem

    Před 1 rokem
    Obsidiánová pila hrůzostrašná zbraň Aztéků, kteří ji používali jako součást smrtelného rituálu. Tváří v tvář téhle zubaté zbrani mnoho španělských dobyvatelů omdlévalo hrůzou. Ostrá čepel dokázala připravit pomalou a bolestivou smrt, ale Aztékové raději svou oběť pomalu mučili. Přivedli odsouzeného na pokraj smrti a pak jej obětovali zaživa.
     Komentáře
  • Deník

    Krvavý pád Tenochtitlánu: Cortés porazil Aztéky geniálním krokem, tvrdí vědci

    Před 2 roky
    Jen dva roky od přistání u mexických břehů trvalo vyvrátit nejmocnější říši amerického kontinentu. Stačila k tomu hrstka dobře organizovaných a vybavených Španělů, tisíce naštvaných Indiánů a schopnosti vůdce konkvistadorů Hernána Cortése.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Pád Tenochtitlánu a osvobození milionů lidí od krvavého aztéckého režimu

    Před 2 roky
    Poté, co byly španělské oddíly během krvavé noci, známé jako La Noche Triste (neblahá noc), vyhnány z města a téměř polovina španělských vojáků byla zabita či obětována Bohům, zdálo se, že Aztékové vyženou Španěly ze země navždy. Štěstí však Aztékům nepřálo a jejich Bozi asi také ne. Španělé se obrovské přesile postavili u Otumby, kde díky statečnosti velitele Cortése aztéckou armádu zahnali na útěk.
     Komentáře
  • Planetárium

    41 min

    Podcast
    Všední i nevšední krajiny biologa Jiřího Sádla, alchymisté, sedm kovů a tajemství Edwarda Kelleyho

    Před 2 roky

    ·

    41 minut

    Všední i nevšední krajiny biologa Jiřího Sádla (4:16) – Astronomie: „Mikrohory“ neutronových hvězd? (21:12) – Alchymisté, sedm kovů a tajemství Edwarda Kelleyho (25:57)
     Komentáře
  • Tiscali

    Před 500 lety padl Tenochtitlán, z masakru se dělalo zle i těm nejotrlejším

    Před 2 roky
    Dobytím hlavního města Tenochtitlánu dosáhli Španělé 13. srpna 1521 rozhodujícího vítězství nad Aztéky. Legendy o tom, jak jejich říši dobylo jen pár stovek mužů, ale neodpovídají pravdě.
     Komentáře
  • České noviny

    Pád Aztécké říše připomene i počítačová hra, která boří tradiční výklad událostí

    Před 2 roky
    Nová počítačová hra, kterou vytvořil tým z Mexické národní autonomní univerzity (UNAM), boří tradiční výklad dobytí Aztécké říše Španěly. Ukazuje totiž jako vítězné dobyvatele i místní Tlaxcaltéky, kteří před 500 lety pomohli Španělovi Hernánu Cortésovi dobýt hlavní město Aztécké říše Tenochtitlán. Informovala o tom agentura AFP v souvislosti s výročím, které připadá na pátek a které si v Mexiku nepřipomínají jako výročí dobývání, ale jako výročí "domorodého odporu".
     Komentáře
  • Planetárium

    1 min

    Podcast
    Aztékové, Hernán Cortés a jeho cesta k Tenochtitlánu, městu na jezeře, alchymisté a falešné zlato

    Před 2 roky

    ·

    1 minuta

    500 let od pádu aztéckého Tenochtitlánu, 1. část: Předehra (04:14) – Procházka oblohou: Perseidy (20:23) – Alchymisté, 4. část: Podvody a podvodníci (26:13)
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Hernán Cortés a La Malinche: Otrokyně a dobyvatel

    Před 2 roky
    První oběť střetu dvou odlišných kultur, modla středoamerického feminismu, ochranitelka utlačovaných i zrádkyně národa. Názor mexické veřejnosti na La Malinche má k jednotě i dnes opravdu daleko. Kdo ale tato žena vlastně byla?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Cortésovo proklaté indiánské zlato stálo francouzského piráta život

    Před 2 roky
    Hernán Cortés, nejslavnější ze španělských conquistadorů vstoupil do hlavního města aztécké říše Tenochtitlánu 13. srpna 1521. Následně zamířily do Španělska lodě nacpané až po okraj poklady Aztéků.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Jak slavný dobyvatel utíkal z porobené Aztécké říše

    Před 2 roky
    Hernán Cortés byl jedním z nejslavnějších španělských conquistadorů, který dobyl Aztéckou říši. V roce 1520 proti němu vypuklo povstání, za které málem zaplatil životem.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Mexico City se pomalu potápí, časem může dojít k humanitární katastrofě. Jak rychle a proč město klesá?

    Před 2 roky
    Hlavní město Mexika se dlouhodobě potápí a podle vědců nelze tento proces zvrátit.
     Komentáře
  • Nedd

    Devítimilionová metropole Mexika se nezadržitelně propadá do země

    Před 2 roky
    Gigantické metropole plné výškových budov, které spotřebovávají ohromné množství zdrojů, zejména vody, mohou být odsouzeny k zániku. Varovným příkladem je hlavní město Mexika.
     Komentáře
  • Nedd

    Metropole Mexika se nezadržitelně propadá do země

    Před 2 roky
    Gigantické metropole plné výškových budov, které spotřebovávají ohromné množství zdrojů, zejména vody, mohou být odsouzeny k zániku. Varovným příkladem je hlavní město Mexika.
     Komentáře
  • WN24

    Archeologové objevili nové lebky v Mexico City

    Před 2 roky
    Archeologové odhalili v Mexico City novou část slavné aztécké věže lebek. Struktura s názvem Huei Tzompantli byla poprvé objevena před pěti lety archeology v rámci programu Urban Archaeology mexického Národního ústavu pro antropologii a historii. Nyní došlo k dalšímu objevu – podle prohlášení archeologů bylo na východní straně věže objeveno 119 nových lidských lebek.
     Komentáře
  • Novinky

    Kříž a půlměsíc: Jak se svatostánky měnily a mění

    Před 2 roky
    Na náměstí Ústavy známém jako El Zocalo v centru mexického hlavního města stojí Metropolitní katedrála. Největší sakrální stavba v Latinské Americe byla zčásti postavena z kamenných bloků chrámu aztéckého boha války, který v oněch místech stával dříve.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Historie vanilky: Od indiánů přes alžbětinský dvůr až do kuchyně amerického prezidenta

    Před 2 roky
    Umíte si představit život bez vanilky? Asi sotva. Minimálně už kvůli vanilkovým rohlíčkům anebo pořádné porci vanilkové zmrzliny. Vanilku už dnes považujeme za samozřejmost, přitom její cesta do civilizace byla poměrně dlouhá a můžeme říci, že i pořádně trnitá.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Dobyvatel Cortés zlikvidoval Aztéckou říši kvůli omylu. Přátelské přivítání bylo krutě potrestáno

    Před 2 roky
    Kryštof Kolumbus objevil Nový svět a ten starý z Evropy vysílal jednu loď za druhou, aby si také uloupil kousek bohaté civilizace pro sebe. Hernán Cortés v tomto ohledu patří mezi ty nejúspěšnější dobyvatele, což bylo vykoupeno litry nevinné krve tamějšího obyvatelstva. Proč se mu podařilo hladce získat vzácnou Aztéckou říši, která právě kvůli němu definitivně vymřela?
     Komentáře
  • Deník

    Lebky místo cihel. Mexičtí archeologové vykopali další část obřadní věže

    Před 2 roky
    Aztékové měli kruté bohy, kteří nešetřili ani děti. Každodenně se o tom přesvědčují mexičtí archeologové, kteří postupně odkrývají bývalé hlavní město jejich říše, Tenochtitlán.
     Komentáře
  • TechFocus

    Archeologové potvrdili, že španělská vojska byla vyzbrojena děly díky indiánům

    Před 3 roky
    Na začátku 16. století se španělská armáda, v jejímž čele stál Hernando Cortés, vylodila v Mezoamerice s jediným cílem – kolonizovat domorodé obyvatele. Španělé tou dobou ještě dělostřelectvo neměli, ale potřebovali ho k posílení svých vojsk.
     Komentáře
  • deníkPlus

    Vědci díky speciálnímu rentgenu odhalili, odkud pochází obrovská zlatá cihla nalezená v mexickém parku

    Před 3 roky
    Podle nejnovější vědecké studie byla velká zlatá cihla objevená v roce 1981 v mexickém městském parku součástí pokladu, který ukradl slavný španělský dobyvatel Hernán Cortés Aztékům. Zlatou cihlu Španělé pravděpodobně ztratili během úprku, když je Aztékové napadli.
  • Náš region

    Z vědecké mise a zkoumání rostlin v Mexiku do Voynichova rukopisu

    Před 3 roky
    Říše rostou a zanikají. Dosáhnou svého zenitu moci, zazáří na krátkou nebo delší dobu, ale nakonec jejich jas pohasne a nastoupí nová říše, plná sil a odhodlání vládnout světu. Na počátku šestnáctého století bylo Španělsko zemí, nad kterou slunce nezapadalo. Británie se zmítala v krizi politické i hospodářské a Francie na tom nebyla o mnoho lépe. Za Atlantikem leželo pověstné Eldorádo, přetékající drahými kovy a kořením. Hernán Cortéz s hrstkou vojáků, pokořil mocnou Aztéckou říši, a Mexiko leželo Španělsku u nohou.
     Komentáře
  • Aktuálně

    V románu Mexičana Enrigua tenisté a conquistadoři bojují o podobu moderního světa

    Před 4 roky
    Když se před pár týdny na tenisovém turnaji Wimbledonu hrál finálový zápas žen, z královské lóže ho pozorovaly vévodkyně z Cambridge Kate i vévodkyně ze Sussexu Meghan.
     Komentáře
Reklama