Oblíbený zimostráz, kterému většina lidí v Čechách neřekne jinak než buxus a na Moravě zase krušpánek, prochází už několik let velmi nepříjemným obdobím, kdy dochází k masivnímu poškození těchto tradičních keřů, v důsledku přemnožení nebezpečného škůdce, zavíječe zimostrázového. Jak proti létavému hmyzu a jeho housenkám buxusy chránit?
Živé ploty i nízké plůtky kolem záhonů z oblíbeného buxusu se v zahradách pěstují už odnepaměti. V posledních letech je pro ně však stále těžší bojovat se zavíječem zimostrázovým, který je často napadá. Seznamte se s keři, které mohou buxusy nahradit.
Že je výchova dětí fuška? A co to stojí, než vylétnou z hnízda? Tak především tisíce housenek, k velké radosti pěstitelů. A také stovky nalétaných kilometrů… Znalosti ornitologů o ptačím soukromí zacházejí do stále větších podrobností – kamerou totiž můžeme obyvatele budky pozorovat, aniž bychom je rušili.
Můry kroužící kolem světla jsou takový kolorit letních posezení na terase. Jenže pokud jich je moc, můžete si být jisti, že vaše zahrádka je právě požírána jejich housenkami.
Každý pěstitel by měl ochránit ovocné stromy proti přezimujícím škůdcům. A hlavně včas a důsledně. Kdy se taková ochrana vyplatí dělat se dozvíte v naší Zahrádkářské poradně.
Vajíčko, housenka, kukla, motýl. Vývojová stádia motýla známe všichni už od školky. Ale kdo z nás viděl, jak vajíčko pukne, jak se housenka svléká nebo jak motýl poprvé roztáhne křídla? Díky tomuto videu shlédnete fascinující životní cyklus motýla monarchy stěhovavého za méně než 3 minuty.
Zvolili jsme si prezidenta a s ním i novou první dámu a tým, na který se oba spoléhají. Aby ne, když jim pomohl zvládnout hnusnou kampaň a vyjít z ní jako noblesní pár. My Češi ale nezatleskáme úspěšným, raději se hned pustíme do hledání pih na kráse. Tentokrát to odnesla tisková mluvčí kampaně Markéta Řeháková.
Lidé si na nejdramatičtější okamžiky svého života, jako je příchod na svět, první krůčky nebo první vyslovená slova nepamatují. Jak to mají ostatní živočichové? Mohou si třeba motýli pamatovat na období, kdy byli housenkou?
Housenka motýla působí na první pohled zranitelně a mnoha predátorům se může jevit jako snadná kořist. Některé druhy ale mají tajnou zbraň, před kterou utečou i smrtonosní mravenci.
Metamorfóza housenky v motýla je jednou z nejznámějších proměn, hojně diskutovanou v hodinách přírodopisu i užívanou jako metafora. Jak přesně přeměna probíhá?
Potravinářská inspekce našla v balení křupek z Billy housenky. Jednalo se o prodejnu v pardubické ulici Na Spravedlnosti. Uvnitř šedesáti gramového balení slané pochoutky se našel hmyz. „Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila výskyt škůdců v balení křupek se sýrovo-paprikovou příchutí,“ informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Mělo se jednat o larvy i housenky.
Smažené housenky jako předkrm, pavučiny jako dekorace vánočního stromku i schovávání košťat a smetáků. Holt jiný kraj, jiný mrav – národy po celém světě…
Vánoce, to jsou pro Čechy především řízky, kapr, bramborový salát a cukroví. Ovšem jiný kraj, jiný mrav. Víte, že jinde ve světě vás uctí smaženými housenkami a do kostela vyrazí na bruslích? Otestujte své znalosti cizokrajných svátečních tradic v následujícím kvízu.
Vyhlašujeme hon na parazity, a zejména na parazity, kteří napadají ovocné stromy. Jedná se zejména o bekyně, bělásky nebo vlnatky. Nemusí to být vždy chemický útok, někdy zcela postačí biologické zbraně. Ušetříme tím přírodu i naši peněženku, a přitom ochráníme ovocné stromy před přemnoženými housenkami.
Roste vám na zahradě okrasný keř ze zimostrázu neboli buxusu, ale v poslední době nijak dobře neprospívá? Příčinou může být zákeřný škůdce, který rostlinu napadl. Poradíme, jak rostlinu nejlépe ochránit před dravými housenkami zavíječe zimostrázového.
Lysé, mrtvé skvrny na trávníku se čas od času objeví i v tom nejlépe udržovaném trávníku. Často jsou důvody zřejmé, ale někdy může být záhadou, co se vlastně děje.
Víte co je to LEPIDOPTEROLOGIE ? Jedná se jeden z mnoha druhů entomologie a znamená Nauku o motýlech. Své o tom ví pan Jiří Urda z Rudné pod Pradědem, který v této obci, jen pár kilometrů pod Pradědem, chová exotické motýly. Dnes jich tady návštěvníci v sezóně mohou vidět až 40 druhů.
Spojené státy řeší poněkud nečekaný problém. V zemi se rozšířil obří motýl Atlas velký, přičemž tamní odborníci prosí obyvatele o pomoc s jeho odchytem. Pro přírodu je totiž velmi nebezpečný a může představovat vážnou hrozbu.
Pokud letošní úroda ovoce není podle vašich představ a chystáte zahradu na zimu, zkontrolujte pořádně stromy i půdu. Housenky by vám totiž mohly zničit i tu příští.
Pokud se vaše buxusy také obalily bílými pavučinkami, pod kterými nejsou téměř ani vidět, pak se na vaši zahradu nejspíše dostal zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis). Jde o nenápadného motýlka, jehož housenkám nejvíce chutná právě buxus. Česky se mu říká také zimostráz nebo krušpánek a na zahrádkách se pěstuje poměrně často – vydrží totiž téměř cokoli.
Housenka píďalky nemá na střední části těla panožky, a proto s pohybuje pomocí „kočičích hřbetů“, což vypadá roztomile. Nenechte se ale zmást, píďalky patří na zahradě mezi škůdce ovocných stromů.
Asijská můra nebo buxusový motýl, to jsou názvy pro motýla, který se odborně nazývá zavíječ zimostrázový. Jedná se o invazivní druh, který likviduje zimostráz neboli buxus.
Zavíječ zimostrázový je invazivní druh motýla, který se sice specializuje na zimostráz, ale chutnají mu i další druhy zeleně. Také brsleny a cesmíny jsou zavíječem napadány a likvidovány housenkami nenápadného bílého motýlka s hnědavým lemováním. Jak vypadá buxus napadený zavíječem? Dá se s ním bojovat?
Housenky motýlů umějí na zahradě napáchat pořádnou paseku – jejich cílem jsou nejen okrasné keře, ale také ovocné stromy nebo pěstovaná zelenina. Z krásné a veselé zahrady se tak může rychle stát místo bez života. Víte, jak se před housenkami chránit?
Housenky jsou často zaměňovány s červy, ale není to jedno a totéž. Zatímco červi buď dospívají v brouky, nebo zůstávají červy po celý život, housenky procházejí metamorfózou v můry nebo motýly. Možná vás zajímá, čím se housenky živí?
Spojené státy americké začínají mít vážné přírodní problémy. Avšak zatímco na obří krajty či šneky si na Floridě zvykli, zakázaný obří motýl je pro obyvatele USA horkou novinkou, která může přinést zkázu.
Zavíječ zimostrázový je invazivní druh motýla, jehož housenky hromadně požírají listy buxusu a zcela je ničí. Proto je nutné s nimi začít bojovat co nejdříve. Vyzkoušet můžete osvědčené domácí prostředky.
Mezi 139 novými druhy, které vědci v uplynulém roce popsali, je slepý nosatec žijící v jeskyních, mravenec, který chrání housenky jednoho z nejvzácnějších australských motýlů, či první mnohonožka, která má více než 1 000 nohou.
Mezi 139 novými druhy, které vědci z australské Organizace pro vědecký a průmyslový výzkum Commonwealthu (CSIRO), v uplynulém roce popsali, je slepý nosatec žijící v jeskyních, mravenec, který chrání housenky jednoho z nejvzácnějších australských motýlů, či první mnohonožka, která má více než 1000 nohou. Informoval o tom list The Guardian.
Mezi 139 novými druhy, které vědci z australské Organizace pro vědecký a průmyslový výzkum Commonwealthu (CSIRO), v uplynulém roce popsali, je slepý nosatec žijící v jeskyních, mravenec, který chrání housenky jednoho z nejvzácnějších australských motýlů, či první mnohonožka, která má více než 1000 nohou. Informoval o tom list The Guardian.
Domorodí Australané se po tisíce let živili „jídlem buše“ (anglicky bushfood), což je pojem zastřešující stravu z místních plodů, semen, jedlých částí rostlin, hub a živočichů. Pojďme se na jejich tradiční stravu podívat blíže. Pokrmy v souladu ...
Dopující mravenci, tvor, který má víc než tisíc nohou, nebo ryba, jak z červené krajky – zní to jako bytosti z nějakého fantastického příběhu, ale je to moc pěkná realita. Všechna tato zvířata žijí v Austrálii, jenom o tom až dosud nikdo nevěděl, protože neměla vědecké názvy. To teď napravili australští odborníci, kteří pojmenovali skoro 140 nepopsaných druhů.
Mezi 139 novými druhy, které vědci z australské Organizace pro vědecký a průmyslový výzkum Commonwealthu (CSIRO), v uplynulém roce popsali, je slepý nosatec žijící v jeskyních, mravenec, který chrání housenky jednoho z nejvzácnějších australských motýlů, či první mnohonožka, která má více než 1000 nohou. Informoval o tom list The Guardian.
Na naše poměry obřího nočního motýla, martináče hrušňového, můžete potkat na jižní Moravě, ale možná i v Polabí. V této době, na konci léta, však uvidíte spíš jejich nádherné housenky, které vypadají jako malované a díky své velikosti a barvě jsou naprosto nepřehlédnutelné.
Škůdci dokážou na zahradě nadělat spoustu škod. Zbavte se jich jednou provždy díky šikovným tipů, které zredukují jejich počty a ochrání vás před katastrofou jednou provždy. Problém může být například s molicemi, obaleči jablečnými apod.
Ochránci přírody ze Skupiny JARO se svými spolupracovníky v Královéhradeckém úspěšně odchovali novou generaci kriticky ohroženého motýla jasoně červenookého. Bude základem pro populaci, kterou v roce 2023 vypustí do krkonošské přírody. ČTK to dnes řekl předseda ochranářské skupiny JARO David Číp. Vajíčka v Evropě vymírajícího motýla přivezli na začátku dubna z Polska, vzápětí se z nich v chovatelské stanici motýlů Skupiny JARO začaly líhnout první housenky a pokus o jejich odchov tak mohl začít.
Ochránci přírody ze Skupiny JARO se svými spolupracovníky v Královéhradeckém úspěšně odchovali novou generaci kriticky ohroženého motýla jasoně červenookého. Bude základem pro populaci, kterou v roce 2023 vypustí do krkonošské přírody. Vajíčka v Evropě vymírajícího motýla přivezli na začátku dubna z Polska, vzápětí se z nich v chovatelské stanici motýlů Skupiny JARO začaly líhnout první housenky a pokus o jejich odchov tak mohl začít.
Přestože drtivá většina hmyzu, který se vyskytuje na území Česka, nepředstavuje pro člověka žádné nebezpečí, s pár druhy se přece jen nevyplácí přijít do kontaktu. A to například i s housenkami, na které lze v přírodě v současné době narazit poměrně snadno. I když se může zdát, že jsou housenky zcela neškodné, některé z nich jsou jedovaté.
Protáhlé plody morušovníku – moruše, připomínají svým tvarem i strukturou ostružiny nebo maliny. Jsou lahodné chuti a můžete si z nich udělat také výborné sirupy. Proč byste měli dát morušovníku šanci?
Stromy podél silnice II/126 z Kutné Hory na Bykáň „zdobí“ v posledních dnech zvláštní úkaz, který vypadá trochu jako z hororu. Jde o kokony, které jsou plné housenek nočního motýla bourovce březového.
Scéna jako z hororového filmu se naskytla obyvatelům Dobříše na Příbramsku. Křoviny tam pokryly husté pavučiny. Ty ale nevytvořili pavouci, jak by se zdálo, ale housenky.
Patříte mezi pečlivé zahradníky či zahrádkáře, kteří na svých záhonech, ani kolem nich, nestrpí ani náznak šířících se plevelů a například kopřivy okamžitě a nemilosrdně likvidují? Možná byste měli vzít kopřivy na milost a nechat jim někde v koutku zahrady trochu prostoru. Dokážou totiž nalákat do zahrady nádherné motýly, babočky. Jejich housenky kopřivami nikdy nepohrdnou!
Buxusové housenky jsou pro tyto košaté keře často rozsudkem smrti. Na zničení celého keře jich totiž stačí jen několik. Poznáte je podle malých pavučin mezi větvemi. Naštěstí se jich lze lehce zbavit.
Mezi nejzávažnější škůdce ovoce patří obaleči. Boj s nimi je obtížný a ne vždy vítězný. Určitě tedy stojí za to vyzkoušet nový způsob, jak se jich zbavit.
Pobavte se tím nejlepším z legendárního pořadu Nikdo není dokonalý. Prima Pauza pro vás vybrala ty nejvtipnější ankety. Jak může někdo nevědět, co je to erekce nebo kdy byla bitva na Bílé hoře? Zasmějte se a ani nemusíte přiznat, že to třeba taky nevíte. Kompletní díly pořadu vás obveselí na iprima.cz.
Pokud strom napadnou housenky a jiní býložravci, zapne se chemický alarm, který má přilákat ptáky a dravý hmyz, aby ho škůdců zbavili. Dosud to prokazovaly pouze laboratorní a zahradní experimenty, nyní tento mechanismus jako první potvrdil česko-německý tým vědců – v korunách stromů lužního lesa v německém Lipsku čtyřicet metrů nad zemí.
Fed, trhy a „chlupatá housenka“. V dnešní situaci je toto spojení jedno z nejdůležitějších. Říká nám totiž, že ne každé očekávání se v realitě nakonec vyplní.
Českou republikou i okolními zeměmi se už několik let šíří zavíječ zimostrázový. Pro ty, kdo mají na zahradě zimostráz (neboli buxus), máme dobrou zprávu: keře proti němu můžete bránit.