Zavřít
Josip Broz Tito

Josip Broz Tito

Nejnovější články na Seznamu na téma Josip Broz Tito
  • Frekvence 1

    Vladimír Dzuro: Materiální škody se napraví rychle, ale v myslích lidí válka přetrvává

    Před 15 dny
    Nedokážeme si představit, že bychom někoho zavraždili, ale když uvidíte, jak vám někdo zabije manželku, znásilní dceru a zapálí dům, a pak dostanete do ruky kalašnikov, že půjdete zpátky a vyřídíte si to s nimi, těžko nyní můžete z gauče posoudit, jak byste se zachovali. Je to strašně těžké, říká bývalý kriminalista Vladimír Dzuro, který se podílel na vyšetřování válečných zločinů v Jugoslávii a který byl hostem Press klubu Frekvence 1.
     Komentáře
  • Česko živě

    Diktátor, který ukázal Sovětům zády: Ceaușescu se setkal s Nixonem a nechal střílet do vlastních lidí

    Před 1 měsícem
    V kontextu východní Evropy se jedná o zvláštní příklad diktátora, který se nebál ukázat Sovětskému svazu záda a klidně navazoval kontakty se západem. Poctivě budovaný kult osobnosti okoukal od Josipa Tita a do osudného pádu režimu byl Nicolae Ceaușescu neomezeným vládcem Rumunska. Svou moc chtěl udržet i za cenu krveprolití, což se mu stalo osudným.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jednoho muže jí oběsili, druhý byl politická zrůda. Jediná dcera Klementa Gottwalda skončila tragicky

    Před 1 měsícem
    Žena mužů, kteří se hřáli na výslunní politického a společenského života a skončili tragicky, žena, kterou postihl podobný osud. Marta Gottwaldová-Čepičková, jediná dcera našeho prvního dělnického prezidenta, zažila vrcholy i pády včetně zániku režimu, který krvavou cestou vybudoval její otec Klement Gottwald.
     Komentáře
  • Ondřej Barac
    naSeznam Médium

    Kosovo ’81 v reflexi jugoslávských kapel

    Před 1 měsícem
    Demonstrace kosovských Albánců z roku 1981 představovaly pro Jugoslávii největší výzvu od potlačení chorvatského jara (1971). Dozvuky této události se projevily i na uměleckém poli, jak ukazuje příklad dvou známých sarajevských hudebních skupin.
  • Deník

    Vítězství Pavla slavili u Nerudové skoro stejně, jako by vyhrála jejich Danuše

    Před 2 měsíci
    Bylo v sobotu něco po půl páté, když se na televizních obrazovkách v pražském Mánesu poprvé objevilo, že generál Petr Pavel vede. Mezi mnoha desítkami členů volebního štábu Danuše Nerudové to vyvolalo skoro stejné nadšení, jako kdyby bývalá rektorka Mendelovy univerzity sama porazila Andreje Babiše nebo postoupila alespoň do finále prezidentské volby.
     Komentáře
  • Deník

    Green Deal je kombinace náboženství a byznys plánu, řekl Bašta Deníku

    Před 2 měsíci
    Kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta, kterého nominovalo hnutí SPD, novinářům řekl, že bude spokojen jen tehdy, pokud uspěje. I když mu předběžné výsledky přisuzují necelých pět procent, je optimistou. Deník mu položil tři otázky ke kampani.
     Komentáře
  • Deník

    Falešné dokumenty proti covidu. Doktorka vystoupila proti tenisové krásce

    Před 2 měsíci
    Do pořádného průšvihu se dostala italská tenistka Camila Giorgiová. Aktuálně devětašedesátá hráčka ženského žebříčku WTA čelí od prosince policejnímu vyšetřování kvůli tomu, že se údajně prokazovala zfalšovanými dokumenty o covidové bezinfekčnosti. Podezření se zvýšilo, když zadržená doktorka Daniela Grilloneová prohlásila, že Giorgiové padělané potvrzení vystavila.
     Komentáře
  • Expres FM

    Přežil dvě války, lágry i sovětské čistky: Josip Broz Tito před 70 lety přinesl relativní klid na krvavý Balkán

    Před 2 měsíci
    Josip Broz zvaný Tito stanul v čele Jugoslávie před sedmdesáti lety. Jeho vláda je považována za období relativního klidu na Balkáně, který je historicky místem krvavých střetů. Jaká byla cesta zámečníka a přesvědčeného komunisty až na vrchol? Josip Broz se narodil jako sedmé z patnácti dětí 7. května 1892 v chorvatském Kumrovci, který byl tehdy součástí…
     Komentáře
  • Deník

    Prezident Tito: Pro Stalina byl krvavým psem. Ten hledal způsoby, jak ho zabít

    Před 2 měsíci
    Před 70 lety, dne 14. ledna 1953, byl jugoslávským prezidentem zvolen Josip Broz Tito, kterého Češi milovali a sovětský vůdce Josif Vissarionovič Stalin na smrt nenáviděl. Několikrát jej chtěl sprovodit ze světa atentátem, poslední pokus však zmařila jeho vlastní nečekaná smrt.
     Komentáře
  • Tiscali

    Albánský Stalin vyhlásil před 77 lety podivný komunistický stát

    Před 2 měsíci
    Jedenáctého ledna 1946 vyhlásil Enver Hodža Albánskou lidovou republiku. Nastolil v zemi jeden z nejtvrdších režimů v Evropě a vládl železnou rukou až do své smrti.
     Komentáře
  • Karel Dolejší
    naSeznam Médium

    Existuje patologický antikomunismus?

    Před 3 měsíci
    Antikomunismus – odmítnutí orientace na východní despocie sledované ve jménu „systémové alternativy“ – rozhodně nepředstavuje nic anachronického, jak se snažili tvrdit levičáčtí revizionisté.
     Komentáře
  • WN24

    Sem byste na dovolenou nejeli. Opuštěný hotel v Chorvatsku připomíná strašidelný palác

    Před 4 měsíci
    Kdysi luxusní hotel a Penthouse Casino pro vyvolené uprostřed komunistické Jugoslávie. Nyní se na chorvatské pláži rozpadá na prach.
     Komentáře
  • Classic Praha

    České stopy na Balkáně. Koncertní sály a operní domy v Lublani, Sarajevu a Novém Sadu

    Před 4 měsíci
    Vydat se za koncertními sály či operními domy na Balkán znamená narazit ve většině míst na českou stopu. Vlastně není divu, že máme bývalou „Jugošku“ v krvi. A není to jen kvůli tomu, jak rádi tam už desítky let jezdíme k moři. Vzájemná pouta jsou historická, jazyková i kulturní, v jejichž rámci hraje významnou roli hudba.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Svůdnost fašismu. Na státní svátek mají Laibach v Česku vyprodáno

    Před 5 měsíci
    Kapela pracuje s projevy diktátorů, vojenskou hudbou i štěkajícími psy. Pravidelně o ní mluví filozof Slavoj Žižek, hrála v Severní Koreji.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Fenomén ‚jugonostalgie‘: ‚Pro malého chlapce to byla vysněná krajina,‘ říká rodák z Československa

    Před 5 měsíci
    Mnozí občané bývalé Jugoslávie postrádají nižší ceny a světové uznání, jiní však varují před přílišnou romantizací Titovy éry. V devadesátých letech se často hovořilo o tom, že Josip Broz Tito téměř půl století nutil různé národy žít společně proti jejich vůli. Po třiceti letech však mnozí stále chovají hlubokou náklonnost k již neexistující zemi a litují jejího rozpadu.
     Komentáře
  • Security Magazín

    ,,Neposlušný" jugoslávský vůdce Tito měl být zavražděn Stalinovým agentem. Přípravy na atentát zhatila až smrt diktátora

    Před 5 měsíci
    Tita měl připravit o život Stalinův agent, nakonec však neuspěl, protože po Stalinově smrti už nebyl o zavraždění jugoslávského vůdce zájem.
     Komentáře
  • Lifee

    Sedmnáctiletá hrdinka: Nacisti ji ani mučením nepřiměli zradit partyzány, skončila na šibenici

    Před 6 měsíci
    Lepa Radić byla obyčejná mladá dívka, když do Jugoslávie vtrhly mocnosti zločinecké Osy. Přidala se k partyzánům. Rozhodnutí to sice bylo velmi statečné, stálo ji však život.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Místo koncentračních táborů je čekala zářivá vojenská kariéra. Němečtí generálové se židovskou krví

    Před 8 měsíci
    Židé v nacistické armádě jako třeba generálové? Zdánlivě nereálná kombinace, která se však v mnoha případech proměnila v realitu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Což takhle monarchu? Srbové vzpomínají na staré „dobré“ časy, kdy hráli v Jugoslávii prim, a Evropa jim nevoní

    Před 8 měsíci
    Srbové jsou nostalgičtí. Stýská se jim prý po časech, kdy jejich země dominovala Jugoslávii, a cítí se blíž k Rusku než k západní Evropě. Neplatí to samozřejmě beze zbytku a srbská vláda oficiálně vyjednává o vstupu do Evropské unie. Jenže ten je v nedohlednu a ani mladí lidé s EU většinou nespojují svou budoucnost.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Najednou se každý utrhl ze řetězu.“ Vteřiny před jugoslávskou katastrofou

    Před 8 měsíci
    Osmdesátá léta minulého století předznamenávala konec bývalé Jugoslávie. Hlavní roli začal hrát nacionalismus a mnohonárodnostní stát se začal štěpit, shodují se pamětníci v prvním dílu nového seriálu Seznam Zpráv.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Kdo nepoznal válku, nepochopí ji.“ Pamětníci vzpomínají na Jugoslávii

    Před 8 měsíci
    Před 30 lety se rozhořela válka v bývalé Jugoslávii. Redakce Seznam Zprávy připravila seriál, v němž mapujeme kořeny konfliktu, život v obléhaných městech či to, jak vypadal útěk z rozpadajícího se státu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Drama v oblíbené chorvatské destinaci. Požár se nedaří zlikvidovat, nefunguje elektřina

    Před 8 měsíci
    Nedaleko chorvatského města Pula, které patří mezi oblíbené turistické destinace Čechů, hoří. Oheň se šíří především kvůli silnému větru a nedaří se ho zatím dostat pod kontrolu. Většina Puly je navíc bez elektřiny. O požáru informuje chorvatská stanice HRT.
     Komentáře
  • G

    Josip Broz Tito: Sjednotil Jugoslávii a vládl jí tvrdou pěstí. Bál se jej dokonce i Stalin

    Před 8 měsíci
    Příběh komunistického vládce Jugoslávie se vymyká klasickému profilu rudých vůdců. Ti naši nebyli ničím výjimeční, snad byli akorát dobří stratégové a řečníci. Obojí Tito zvládal, jeho nejdůležitější vlastností byla statečnost. Vydejme se po stopách jugoslávského vůdce, který má potomky v Česku.
     Komentáře
  • Za obzorem

    25 min

    Podcast
    „Mé oči jsou Jaderské moře.“ V Jugoslávii se zprvu zpívalo o Titovi, hity o vlasti ale znějí dodnes

    Před 10 měsíci

    ·

    25 minut

    Jugoslávie byla země mnoha národností, náboženství a rozdílných historických zkušeností. Vůdce Jugoslávie Josip Broz Tito a jeho vláda tento rozlehlý stát museli udržovat pohromadě, najít něco, co bude občany spojovat a co vytvoří jednotnou jugoslávskou identitu. Jedním z nástrojů propagace jugoslávské identity se stala hudba. Po rozpadu Jugoslávie už málokdo poslouchá oslavné písně o Titovi. Hudba opěvující krajinu, domov a přírodu na Balkáně ale přežila.
     Komentáře
  • G

    Koncentračního tábora Jasenovac se báli i někteří nacisté: V jednom z nejhorších míst druhé světové války byly ohavné praktiky na denním pořádku

    Před 11 měsíci
    Koncentrační tábor Jasenovac byl jedním z největších koncentračních táborů na území Evropy a byl nechvalně známým místem dokonce i mezi některými nacisty. Nacházel se na území Nezávislého chorvatského státu a o jeho chod se starali ustašovci, chorvatské ultranacionální fašistické hnutí. Tábor se velice rychle rozrostl na třetí největší koncentrační tábor v Evropě a byl proslulý svými barbarskými praktikami a velkým počtem obětí.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Otrávil jugoslávský diktátor Tito Stalina?

    Před 1 rokem
    Historik Joze Pirjavec tvrdí, že Tito zabil svého rivala poté, co sám byl cílem 22 sovětských pokusů o atentát ze strany Stalina.
     Komentáře
  • Deník

    Bitva o Pljevlju: Lidské štíty i drama v kině. Akce partyzánů měla děsivý konec

    Před 1 rokem
    Dvoudenní bitva o Pljevlju, která začala právě před 80 lety, představovala asi největší bojové vystoupení partyzánů Černé hory. Skončila jejich porážkou, ale nezlomila je.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Josip Broz Tito měl dopadnout jako Trockij. Přípravy na zavraždění jugoslávského vůdce utnula až Stalinova smrt

    Před 1 rokem
    Tita měl připravit o život Stalinův agent, nakonec však neuspěl, protože po Stalinově smrti už nebyl na zavraždění Tita zájem.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zesnulý Islanďan Jóhannsson skládal pro Hollywood. V režijním debutu se dotkl hvězd

    Před 1 rokem
    Česká kina promítají film islandského skladatele Jóhanna Jóhannssona. Jugoslávskou architekturu z dob Josipa Tita snímá, jako by to byly ne kamenné objekty, ale tvorové ze vzdálené budoucnosti. Snímkem provází hlas Tildy Swintonové.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Fiat motorizoval Polsko i Balkán. Zastava 750 vydržela 30 let, teď se dělá elektrická

    Před 1 rokem
    Zastava 750 postavila na kola bývalou Jugoslávii. Licenční Fiat se nakonec vyráběl 30 let.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Výlet na Titův ostrov. Maršál u Istrie hostil i Alžbětu II., dodnes tu žije jeho slon

    Před 1 rokem
    Podívejte se na chorvatské souostroví, kde pobýval někdejší vůdce Jugoslávie Josip Broz Tito a hostil zde státníky i celebrity z celého světa.
     Komentáře
  • Žena-in

    Žádná auta, ráj na zemi. 10 méně známých chorvatských ostrůvků

    Před 1 rokem
    Pokud si chcete odpočinout v Chorvatsku, ale netoužíte být jedním v davu lidí tísnících se na oblíbených plážích, zkuste tyto menší ostrovy, které vás uhranou svou krásou. Od průzračného moře, dechberoucích útesů až po pozůstatky z doby neolitu či ostrov plný oregana.
     Komentáře
  • Super

    Kominický mistr (✝57) Hrušínského v Discopříběhu: Premiéry filmu se herec nedožil, podlehl infarktu

    Před 1 rokem
    Přestože tento herec nepatřil mezi velké hvězdy filmového nebo televizního nebe, vždycky byl nepřehlédnutelný a právem se o něm mluvilo jako o mistrovi malých rolí. Karel Vochoč (7. 4. 1930 – 12. 7. 1987) vyrůstal sice na pražském Žižkově, ale profesně byl spojen hlavně s Ostravou. Na scéně zdejšího Státního divadla (dnes Národní divadlo moravskoslezské) působil od roku 1963 až do své předčasné smrti.
     Komentáře
  • Novinky

    Na cestách v luxusu. Snímky ukazují interiér osobního vlaku diktátora Tita

    Před 1 rokem
    Bývalý prezident Socialistické federativní republiky Jugoslávie Josip Broz Tito využíval k diplomatickým cestám soukromý luxusní vlak, který byl zhotoven na zakázku roku 1959. Během cest proslulý komunistický vůdce rozhodně nestrádal, ve vlaku se mimo jiné nacházel prezidentský salonek, bar či řada koupelen a vše bylo vyrobeno z luxusních materiálů.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Když je nemůžeš ovládnout, seber jim peníze

    Před 1 rokem
    Populisté ohrožují nezávislost evropských veřejnoprávních médií.
     Komentáře
  • Deník

    Peklo po kapitulaci Jugoslávie: Tamní teror vyvrcholil v „chorvatské Osvětimi“

    Před 1 rokem
    Byl čtvrtek 17. dubna 1941 a jugoslávský ministr zahraničí Cincar-Marcovic právě do dna vypíjel svůj kalich hořkosti. V zastoupení své země připojil svůj podpis pod dohodu o příměří, podmíněnou bezpodmínečnou kapitulací jugoslávské armády, jež vstoupila v platnost v poledne následujícího dne.
     Komentáře
  • Lifee

    Maršál Tito: Stalin ho za jeho neposlušnost plánoval zabít ve stylu Jamese Bonda

    Před 2 roky
    Maršál a vůdce Josip Broz Tito stál v čele Jugoslávie dlouhých pětatřicet let. U některých lidí se stal národním hrdinou, u jiných zůstal navždy komunistickým zločincem. Jedno mu ale upřít nešlo – celoživotní snahu o autonomii. A to se nelíbilo Stalinovi.
     Komentáře
  • G

    Věrni zůstaneme! Jugoslávští partyzáni, Polský podzemní stát a další hrdinové protifašistického odboje

    Před 2 roky
    Ačkoliv každý den by měl být dnem boje proti fašismu a antisemitismu, ten oficiální mezinárodní připadá na 9. listopadu, a sice kvůli výročí Křišťálové noci. Kromě statečných uniformovaných vojáků na bitevních polích bojovala proti zlovůli Třetí říše i řada partyzánských skupin nejen v Protektorátu, ale v různých koutech Evropy.
     Komentáře
  • Novinky

    Filmové premiéry: Štěstí je krásná věc, Tenet, Křupaví mazlíčci či Noví mutanti

    Před 2 roky
    Česká komedie Štěstí je krásná věc je o tom, co s lidmi a vztahy udělá velká výhra. První z velkých světových režisérů po koronavirové krizi Christopher Nolan přichází s akčním sci-fi dramatem Tenet. Nové animované dobrodružství zažijí děti s filmem Křupaví mazlíčci. Tři příběhy o otci a synovi, to je film Mezi dnem a nocí. Noví mutanti je akční sci-fi horor.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vrátit se, či zůstat? Unikátní zpověď Čechů, kteří sledovali okupaci ČSSR z ciziny

    Před 2 roky
    Rodinu reformního ekonoma pražského jara Oty Šika zastihla okupace v Jugoslávii, Františka Kroutila v Bulharsku a Jaroslava Neduhu v Londýně.
     Komentáře
  • Náš region

    Srbský nacionalismus v komunistickém vydání. Zločiny a pád Slobodana Miloševiče

    Před 2 roky
    Slepenec do značné míry nesourodých států známý jako Jugoslávie držel pohromadě silou vůle Josipa Broz Tita. Když roku 1980 ve svých 88 letech zemřel, začala „umírat“ i jím uměle sestavená a pouze společnou komunistickou ideologií sjednocovaná federace.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Rebel, kterého se bál i Stalin. Krvavý pes Tito byl terčem několik atentátů

    Před 2 roky
    Když už se někoho bál dokonce Stalin, muselo jít o opradu výraznou politickou osobnos. Partyzánský hrdina Jozip Broz Tito se vzepřel sovětskému diktátu a socialismus v Jugoslávii vedl podle vlastních představ. Hned několikrát byl terčem atentátů, ale nikomu se ho nepodařilo odstranit. Kdo byl tento populární, ale také kontroverzní vůdce?
     Komentáře
  • České noviny

    Veterán Boček se vzdal postu místopředsedy legionářů

    Před 2 roky
    Válečný veterán Emil Boček rezignoval na pozici místopředsedy Československé obce legionářské (ČsOL). Členem organizace i nadále zůstává. Nelíbí se mu to, že dalším místopředsedou ČsOL je válečný veterán Tichomír Mirkovič, uvedl Boček v tiskové zprávě. Vyčítá mu jeho zapojení do vojska kolaborantského generála. Deník N, který na odchod Bočka upozornil, zároveň napsal, že z ČsOL vystoupil blízký Bočkův spolupracovník Jaroslav Syrový. Ten byl v uplynulých měsících kritizován za hrubé chování nejen vůči válečným veteránům. S Mirkovičem i dalšími zástupci ČsOL měl Syrový opakované spory, ČsOL měla v blízké budoucnosti projednat návrh na jeho vyloučení.
     Komentáře
  • České noviny

    Zažil krutosti světové války, nyní je navržen na státní medaili

    Před 2 roky
    Jako dorůstající mladík zažil krutosti druhé světové války v Jugoslávii, při válečném běsnění přišel o rodiče i malou sestru. Do bojů proti nacistickému Německu se Tichomir Mirkovič zapojil v jugoslávských partyzánských jednotkách, za chrabrost si vysloužil medaili od jugoslávského vůdce Josipa Broze Tita. Nyní ho Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi na udělení státního vyznamenání. Za války strach zažil, z nákazy koronavirem ale strach neměl, řekl v rozhovoru ČTK. Vládní opatření pro boj s novým koronavirem ale vítá a podporuje.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Muž, který se během revoluce rozhodl střílet do lidí. Ceausescu nakonec sám stanul před popravčí četou

    Před 2 roky
    V kontextu východní Evropy se jedná o zvláštní příklad diktátora, který se nebál ukázat Sovětskému svazu záda a klidně navazoval kontakty se západem. Poctivě budovaný kult osobnosti okoukal od Josipa Tita a do osudného pádu režimu byl neomezeným vládcem Rumunska. Svou moc chtěl udržet i za cenu krveprolití, což se mu stalo osudným. Obrázky z jeho popravy, kde stojí vedle své ženy, se staly symbolem pádu minulého režimu v satelitních zemích pod vlivem Sovětského svazu. Čím vším si Ceausescu znepřátelil vlastní národ?
     Komentáře
  • Svět z nebe

    Chorvatské pobřeží z nebe: Odstartujte z Portorože na Malý Lošinj

    Před 2 roky
    Na slovinském sportovním letišti v Portoroži je k dispozici pasová a celní kontrola. Řada pilotů malých letadel proto Portorož využívá jako letiště pro výstup ze Schengenu, to znamená hlavně pro cesty do Chorvatska, Bosny nebo Albánie. Hranice s Chorvatskem je kousek od letiště, a tak první chorvatské městečko Umag je vidět již pár minut po vzletu. Pak už stačí jen zatočit doleva směr na jih a pod letadlem začne ubíhat rychlostí 200 Km/h krásné pobřeží poloostrova Istrije – městečka Novigrad, Poreč, Vrsar, Rovinj a pak také ostrovy Brijuni. Zde bylo sídlo Josipa Tita, kam si zval světové státníky, umělce i celebrity jako byli Che Guevara, Alberto Moravia, Sofia Loren, Carlo Ponti, Gina Lollobrigida, Elizabeth Taylor, Richard Burton... Pak se prosmykneme kolem přístavu a města Pula s jeho krásným římským amfiteátrem, který patří mezi šest největších a nejzachovalejších na světě. Odsud je to pak už jen nějakých 15 minut letu na ospalé sportovní letiště Malý Lošinj, kde lze vstoupit do Chorvatska.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Jugoslávští partyzáni za 2. světové války - hrdinové, kteří dokázali porazit německou armádu

    Před 3 roky
    Partyzánské hnutí v Jugoslávii pod velením Josipa Broze Tita patřilo k vůbec nejvýznamnějším protifašistickým odbojovým hnutím, což dokumentuje i fakt, že jugoslávští partyzáni dokázali porazit německou armádu.
     Komentáře
  • Náš region

    Velké problémy malé Albánie. Hodžovy kulichy, rudý Gibraltar a šílený diktátor

    Před 3 roky
    Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce převzal myšlenku nezávislé Albánie, která byla tehdy pod vládou Turků. Bohužel na to šel přes komunismus.
     Komentáře
Reklama