Zavřít
Karel V.

Karel V.

Nejnovější články na Seznamu na téma Karel V.
  • Čtidoma

    Za zkázu Aztéků mohla genocida i pandemie. Osud Hernána Cortése byl dost podivný

    Před 2 dny
    Kolumbus objevil Nový svět a začala vyhlazovací válka. Evropané si chtěli bohatá území podrobit a vyrabovat je. Hernán Cortés v tomto ohledu patří mezi nejúspěšnější dobyvatele, což bylo vykoupeno litry nevinné krve domorodého obyvatelstva. Proč se mu podařilo hladce získat říši Aztéků plnou pokladů, a v podstatě tak zlikvidovat celý národ?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Krutý kulhající kapitán dokázal, že je Země kulatá. Posádka ho nesnášela a cíle se nedožil

    Před 19 dny
    Legendární plavba slavného mořeplavce přinesla řadu prvenství a objevů. Toho nejslavnějšího se však on sám nedožil. Jako pedantský kulhající kapitán navíc nebyl i kvůli tvrdým podmínkám na lodi zrovna populární.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Proč skončily dvě z šesti žen Jindřich VIII. na popravčím špalku?

    Před 26 dny
    Jindřich VII., anglický král, podzimní listopadový den roku 1501 ženil svého syna Artura. Ten si za manželku ve svých patnácti letech vzal španělskou princeznu Kateřinu Aragonskou. Svatba se konala v katedrále sv. Pavla, během svatební noci ale nedošlo k naplnění manželské povinnosti. Téměř hned po svatbě tento pár nežije spolu, Kateřina se chtěla naučit anglicky a mladý Artur měl za úkol dospět v muže.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Marie Habsburská: Česká královna a nedoceněná nizozemská regentka

    Před 1 měsícem
    Marie Habsburská zůstává v mnoha ohledech nepochopenou osobností. Přitom se jednalo o mimořádně zajímavou a rozhodnou dámu
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Koruna Svaté říše římské: Symbol tradice a moci římských císařů

    Před 2 měsíci
    Safíry, smaragdy, ametysty, perly… Bohatá zlatnická a smaltová výzdoba zhotovená technikami, jaké lze dnes jen stěží napodobit. Hluboká symbolika a především odznak světské a duchovní moci vládce nad středem Evropy. To vše obnáší císařská koruna Svaté říše římské, kterou svého času opatroval Karel IV.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejslavnější osmanský dobyvatel málem srazil Evropu na kolena. Zemřel tak, jak žil

    Před 2 měsíci
    Války mezi Osmany a Evropou trvaly po staletí. Jejich vrchol nastal za sultána Sulejmana I., který dobyl Bělehrad, vyhnal křižáky z Rhodu a málem obsadil i Vídeň.
     Komentáře
  • Objevím

    Louvre: Muzeum, které nabízí ta nejvzácnější díla historie!

    Před 2 měsíci
    Paříž, město zamilovaných, nabízí mnohem víc, než jen Eiffelovu věž. Navštivte například Louvre, muzeum, kde uvidíte taková díla, jaká jinde na světě nenajdete.
     Komentáře
  • Skutečnost

    Šokující fakta ze světa sněhuláků!

    Před 3 měsíci
    V tomto článku vám přinášíme šokující fakta ze sněhuláčího světa která vás jistě nenechají chladnými...
     Komentáře
  • MůjLife

    Po 500 letech vědci konečně rozluštili dopis slavného krále: Podívejte se, co napsal v tajném kódu

    Před 3 měsíci
    V únoru 1547, uprostřed probíhajícího konfliktu známého jako italské války, v němž proti sobě stáli Francie a Španělsko, napsal bývalý španělský král a císař Svaté říše římské Karel V. šifrovaný dopis.
     Komentáře
  • Deník

    Karel V. napsal dopis v tajném kódu. Teď záhadu starou pět století rozluštili

    Před 3 měsíci
    Francouzští kryptologové si připsali ohromný úspěch. Podařilo se jim  rozluštit zašifrovaný dopis, který v roce 1547 podepsal císař Svaté říše římské Karel V.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Němečtí conquistadoři v Novém světě a jejich pozdější ideový odkaz

    Před 5 měsíci
    Když v roce 1516 nastoupil na španělský trůn král Karel I. z dynastie Habsburků, a když byl tentýž v roce 1519 navíc zvolen jako Karel V. králem Svaté říše římské národa německého (posléze byl uznán voleným císařem), při opačných březích Atlantiku jeho španělští poddaní již intenzivněji pronikali z antilských ostrovů na dosud jim víceméně neznámou pevninu amerických kontinentů. Schylovalo se k dobytí mocných domorodých impérií a španělské kolonizaci dalších rozlehlých prostor tzv.
     Komentáře
  • Dotyk

    Nechutný trapas krále Václava IV. ve Francii: Čechům zkazil dobrou pověst

    Před 6 měsíci
    Václav IV. byl podle dobových pramenů opilec, který dokonce zanechal díky svému opilství u francouzského královského dvora tak strašnou pověst, že se ji až do smrti nezbavil. Není se čemu divit, když přijel v takovém stavu, že naplánovaná jednání musela být odložena o tři dny, dokud nevystřízlivěl.
     Komentáře
  • Dotyk

    Skutečný příběh Sněhurky je tragický: Za její vraždou mohl stát Karel IV.

    Před 7 měsíci
    Jacob Grimm a jeho mladší brat Wilhelm známí jako Bratři Grimmové sbírali německé lidové pohádky, pověsti, legendy i písničky, které pak zp.racovali ve svých dílech. V roce 1812 vydali pohádku o Sněhurce. V některých zemích má různé verze, ale tu nejznámější, kterou zná celý svět, proslavil film Sněhurka a sedm trpaslíku společnosti W. Disneye z roku 1937. Výzkumy naznačují, že bratři v tomto případě čerpali inspiraci z historické předlohy.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Hnědé zlato: Prvními evropskými konzumenty čokolády byli mniši

    Před 7 měsíci
    Cesta čokolády evropskými dějinami byla trnitější, než by se mohlo na první pohled zdát…
     Komentáře
  • Deník

    První stavovské povstání: I toto končilo sekáním hlav, kutálely se na Hradčanech

    Před 8 měsíci
    Psal se 20. červenec roku 1547 a na Pražském hradě probíhal soud. Žalováni byli příslušníci českých stavů, kteří vyvolali povstání pro českému králi Ferdinandu I. Habsburskému. Toto povstání začalo v lednu téhož roku a skončilo podobně jako druhé, pozdější a slavnější, jež v roce 1621 završila masová poprava na Staroměstském náměstí. Jen uťatých hlav bylo tentokrát méně a kutálely se po Hradčanském nádvoří.
     Komentáře
  • Pravda24

    Pražský belveder: Renesanční památník královské lásky

    Před 8 měsíci
    Praha je krásné historické město, jež je plné nádherných památek všech možných architektonických stylů. Najdeme zde románské rotundy, gotické chrámy, barokní paláce i památky renesančního slohu. Za nejčistší renesanční památku Prahy je považován Královský letohrádek v zahradách Pražského hradu. Úchvatná stavba není jen důkazem architektonické šikovnosti našich předků, ale především lásky jednoho panovnického páru: krále Ferdinanda I. Habsburského a jeho manželky Anny Jagellonské.
     Komentáře
  • MyMuži

    7 tipů od nejúspěšnějšího podnikatele historie Jakoba Fuggera. Chcete zbohatnout? Pak čtěte

    Před 9 měsíci
    Německý bankéř Jacob Fugger byl vnukem sedláka a stal se nejbohatším mužem své doby. Dá se předpokládat, že v dějinách ještě nikdo nevydělal takové jmění jako tento podnikavý muž. Fugger sponzoroval cestovatele, církev a dokonce i krále a přitom zbohatl.
     Komentáře
  • Novinky

    Rytíři komendy johanitů ve Strakonicích dostali od Žižky na brnění

    Před 9 měsíci
    Skoro nepatřičně se rozprostírá na soutoku Otavy s Volyňkou obklopen novodobou zástavbou strakonický hrad. Mohutné sídlo založené rodem Bavorů jako vodní hrad se od vzniku v 1. polovině 13. století pozvolna stalo majetkem johanitů, řád maltézských rytířů proměnil sídlo v komendu čili řádové sídlo.
     Komentáře
  • Tiscali

    Královnu přijel popravit zahraniční odborník

    Před 10 měsíci
    Před 486 lety se anglický král zbavil své druhé manželky obzvlášť krutým způsobem. Po zjevně vykonstruovaném obvinění z čarodějnictví, cizoložství, incestu a velezrady ji nechal useknout hlavu. Budiž mu alespoň přičteno k dobru, že k tomu přizval opravdového experta.
     Komentáře
  • Ruik

    Jalonen o nominaci: Jsem rád, že jsme v týmu vybudovali sebedůvěru. Věří ve zlato!

    Před 10 měsíci
    Maratón dlouhé přípravy na Mistrovství světa ve Finsku je u konce. Z dvaapadesáti hokejistů, kteří od prvního březnového kempu v Plzni prošli národním týmem, jich zůstalo 25 vyvolených. Společně s finským koučem Karim Jalonenem se pokusí vrátit do Česka cenný kov.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Obří vyplenění Říma posvětila krev 20 000 nevinných. Prchající papež zbytečně obětoval i elitní gardu

    Před 10 měsíci
    Útok armády Karla V. byl mohutný a napáchal spoustu zla i na civilním obyvatelstvu Říma. Papeže Klementa VII. museli bránit i elitní švýcarští gardisté.
     Komentáře
  • Mostecký deník

    Poutní mše oživila zájem o trn Ježíše. Na zámek Jezeří se vrátila po 80 letech

    Před 11 měsíci
    Duchovní život na Mostecku posílil o nové téma. Správa zámku Jezeří obnovila s církví tradici mší spojených s uctíváním relikvie, která křesťany spojuje s ukřižovaným Ježíšem.
     Komentáře
  • Deník

    Zabili mu tchyni, zajali ženu. Zikmundovi to paradoxně pomohlo k trůnu v Uhrách

    Před 11 měsíci
    Před 635 lety, dne 31. března 1387, byl ve Stoličném Bělehradě korunován uherským králem Zikmund Lucemburský, mladší syn Karla IV. Ke koruně mu pomohla trochu neobvyklá okolnost: vražda jeho tchyně a uvěznění jeho manželky. Ke cti mu přitom slouží, že ani jeden z těchto skutků neměl na svědomí.
     Komentáře
  • WN24

    Navštivte Francouzskou Národní Knihovnu, jednu z největších knihoven na světě

    Před 1 rokem
    Historie národní knihovny Francie sahá až do 14. století. Stala se jednou z největších a nejznámějších sbírek tištěných materiálů na světě. Je také domovem dvou zázraků francouzské renesanční kartografie.
     Komentáře
  • Dotyk

    Pitva Karla II.: V těle deformovaného panovníka nenalezli krev, v hlavě měl vodu

    Před 1 rokem
    O pitvě krále Karla II. španělského kolovaly legendy. Ukázala totiž, že jeho tělo neobsahovalo jedinou kapku krve a jeho hlava byla plná vody. Později i novodobé výzkumy jen potvrdily, že panovníkův duševní i fyzický stav byl do značné míry způsoben rozsáhlou historií příbuzenské plemenitby, kterou jeho královská rodina Habsburkové praktikovali po desetiletí, ne-li staletí před Karlovým narozením. I přesto jej někteří Španělé dodnes považují za nejlepšího panovníka!
     Komentáře
  • StoryMag

    Poněkud nechutné zvyky některých králů a královen

    Před 1 rokem
    V době středověku byl život členů královských rodin na mnohem vyšší úrovni než život jejich poddaných. To ale nevylučuje to, že někteří z nich měli poměrně nechutné zvyky, které rozhodně nebyly tak vybrané a kultivované, jak od příslušníků aristokracie očekáváme.
     Komentáře
  • Dotyk

    Co jedl Karel IV.: Toto je jeho denní menu. Snědl obrovské množství jídla

    Před 1 rokem
    Karel IV. je považován za jednu z největších osobností českých dějin. Byl neobyčejně vzdělaný, ale také měl srdce rytíře. Denně cvičil a rád jedl. Byl velkým milovníkem masa a vína. Jak vypadal jeho jídelníček?
     Komentáře
  • Dotyk

    Masakr ve Velkém chrámu: Španělé měli být oběťmi rituální vraždy. Vše bylo jinak

    Před 1 rokem
    Tenochtitlán byste dnes na mapě Mexika nenašli. Celé stotisícové město, které leželo na ostrovech jezera Texcoco s Velkým chrámem, hrázemi na severu i jihu, je dnes zcela překryto hlavním městem Mexiko City. Tenochtitlán, mocný městský stát Aztéků, se stal v roce 1520 scénou krutosti a léček.
     Komentáře
  • Dotyk

    Obrovský trapas při popravě Anny Boleynové: Co bylo s tělem a kam dali srdce?

    Před 1 rokem
    Ze šesti žen anglického krále Jindřicha VIII. je Anna Boleynová z dnešního pohledu tou nejvýraznější, ačkoli se na pozici královny udržela pouhé tři roky, než byla křivě obviněna z cizoložství a popravena. Král po její smrti zničil vše, co její osobu v paláci připomínalo. Jak ale vlastně naložil s jejími ostatky?
     Komentáře
  • Lifee

    Kruté zbraně minulosti: Na nepřítele se posílaly zapálené kočky, lišky nebo ptáci

    Před 1 rokem
    V zájmu vítězství někdy armády sáhnou i po netradičních způsobech boje. A někdy jsou mimořádně barbarské. Jak jinak si lze vysvětlit obrázek pocházející ze 16. století, na němž je zobrazená kočka s doutnajícím soudkem na zádech? Připomíná jakousi předpotopní raketu.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Španělská korida: Tanec smrti v písku arény pěstovali už ve starém Řecku

    Před 1 rokem
    Rozzuření býci, vyšňoření toreadoři a ve větru vlající červený šátek jsou symboly španělské koridy. Tato iberská tradice jen málokoho nechává chladným a dlouhodobě osciluje mezi statutem národního pokladu a trestuhodným barbarstvím.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jeden střežil Karla V. Za renesance už v Evropě žili černoši, připomíná výstava

    Před 1 rokem
    Výstava renesančních portrétů v Rijksmuseu připomíná nejstarší evropské portréty černochů nebo malby Sofonisby Anguissolové, jedné z mála výtvarnic své doby.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Evropu dobyl inka s pumou na vodítku. Jak učitel s českou stopou přepsal dějiny

    Před 1 rokem
    Laurent Binet učil na Slovensku, jezdil za přítelkyní do Prahy a překládal Nezvala. Teď se vrátil na Svět knihy s románem, ve kterém Inkové dobudou Evropu.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Jak slavný dobyvatel utíkal z porobené Aztécké říše

    Před 1 rokem
    Hernán Cortés byl jedním z nejslavnějších španělských conquistadorů, který dobyl Aztéckou říši. V roce 1520 proti němu vypuklo povstání, za které málem zaplatil životem.
     Komentáře
  • Náš region

    Jít a hledat Eldorado. Smyšlená historka, nebo město plné zlata?

    Před 1 rokem
    Všechno je zde nekonečně větší, než tam odkud vypluli. Pralesy bez konce, řeky, proti kterým je Rýn či Dunaj potůčkem, který se vine z kopců, po každém prudším dešti. Vedro a vlhko k zešílení. Zimnice a trny, tvrdé jako ocel. Liány se obtáčejí kolem těla jako hadi a na dlaních naskakují krvavé puchýře. Bez mačety je však každý krok nesmírně vyčerpávající. Z početné výpravy se stala skupinka stínů, které se vyčerpaně plouží v zeleném přítmí. Eldorádo se rozplynulo jako krásný sen. Nyní je tím kusem zlata krajíc plesnivého chleba, pečlivě ukrytý před očima ostatních.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Toledo – město, které geografická poloha nejprve vynesla na vrchol a následně srazila na dno

    Před 2 roky
    Věděli jste, že tenhle symbol jižní Evropy byl svého času hlavní městem Španělska? Ovšem to, co nové obyvatele zpočátku lákalo, je v pozdější době začalo naopak odrazovat. Ale pojďme se na všechno podívat pěkně od začátku.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Dobyvatel Cortés zlikvidoval Aztéckou říši kvůli omylu. Přátelské přivítání bylo krutě potrestáno

    Před 2 roky
    Kryštof Kolumbus objevil Nový svět a ten starý z Evropy vysílal jednu loď za druhou, aby si také uloupil kousek bohaté civilizace pro sebe. Hernán Cortés v tomto ohledu patří mezi ty nejúspěšnější dobyvatele, což bylo vykoupeno litry nevinné krve tamějšího obyvatelstva. Proč se mu podařilo hladce získat vzácnou Aztéckou říši, která právě kvůli němu definitivně vymřela?
     Komentáře
  • Magazín

    Významné historické události, které se odehrály v únoru

    Před 2 roky
    I když je únor nejkratším měsícem v roce, během historie stačil nasbíral plno významných událostí, které stojí za připomenutí.
     Komentáře
  • Lifee

    Královská svatba Jindřicha VIII. a Anny Boleynové: Řekli si ano, i když on byl ženatý s jinou

    Před 2 roky
    Král Jindřich VIII. a Anna Boleynová byli oddáni 25. ledna 1533. Problém je jen v tom, že už za sebou měli jednu tajnou svatbu a Jindřich byl navíc pořád ještě manželem Kateřiny Aragonské. Jak se mohlo něco takového přihodit? Láska si prostě poroučet nedala ani v minulosti – a to dokonce ani od papeže.
     Komentáře
  • Sport

    Jak prohnat kamazy? Musíte mít Karla v kondici i Kocoura

    Před 2 roky
    Cíl je ještě daleko, ale vývoj je pro sedlčanskou stáj velmi nadějný. Ve 4. etapě Dakaru pilot Martin Macík s navigátorem Františkem Tomáškem a mechanikem Davidem Švandou získali výborné 4. místo a v celkovém pořadí kategorie kamionů tak postoupili na cennou druhou pozici. „V dunách jsme jeli opatrněji. Bál jsem se poté, co šly včera tři kamiony na budku. Tam by se dalo ještě zrychlit. Ale zbytek etapy úplně v cajku,“ usmívá se Macík.
     Komentáře
  • Sport

    Martin Macík během 3.etapy Rallye Dakar

    Před 2 roky
    Jak prohnat kamazy? Musíte mít Karla v kondici i Kocoura
     Komentáře
  • iReceptář

    Chutné banány z obyváku: Jak doma vypěstovat banánovník ze semínka

    Před 2 roky
    Čtenáře Receptáře Karla V. z Kutné Hory zajímalo, zda je možné v domácích podmínkách pěstovat babánovník. Tedy hlavně, zda máme šanci se dočkat sklizně plodů. Co na to zkušený zahradník?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Ostrov rytířského řádu: Johanité sídlili na Maltě skoro tři sta let

    Před 2 roky
    Templáři a johanité. Tyto dva nejslavnější řády vznikly na obranu poutníků do Svaté země a významně ovlivnily dějiny své doby. Zatímco templáři však zanikli už ve 14. století, maltézští rytíři existují dodnes…
     Komentáře
  • Čtidoma

    Nechme se pozvat ke stolu Karla IV. Jistě bychom si pochutnali i dnes

    Před 2 roky
    Co chutnalo Karlu IV.? Mohl si vybírat nebo dopadal i na královský dvůr problém s nedostatkem jídla, kterým v některých obdobích roku trpěl prostý lid? A nechali byste se pozvat na tehdejší pochoutky k jednomu stolu třeba právě s "Největším Čechem" Karlem IV.?
     Komentáře
  • TechFocus

    Přes 200 let sňatků mezi členy královského rodu navzájem způsobilo podle vědců deformaci obličejů

    Před 3 roky
    Genetici a chirurgové analyzovali deformace viditelné na různých portrétech členů habsburské dynastie. Dosud nebylo jasné, zda typická čelist byla výsledkem příbuzenských sňatků, nebo nikoliv.
     Komentáře
  • Kafe

    Karel Novák alias žárlivý výčepák Karel spáchal sebevraždu kvůli nevěře

    Před 3 roky
    Českého herce Karla Nováka si jistě každý vybaví, když zazní slavná filmová hláška „Tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje to pivo?“. Slavná hláška zazněla ve filmové komedii Oldřicha Lipského z roku 1974 Jáchyme, hoď ho do stroje! Ve filmu si Karel Novák zahrál roli žárlivého výčepního Karla. V jakých dalších rolích jsme mohli Karla Nováka vidět a jaký byl jeho osud?
     Komentáře
Reklama