Zavřít
Kosmická sonda

Kosmická sonda

Nejnovější články na Seznamu na téma Kosmická sonda
  • iRozhlas

    OBRAZEM: Převoz vrtulníkem a napojení na dusík. Vědci převezli schránku ze sondy Osiris-Rex z pouště

    Před 5 hodinami
    Po sedmi letech a miliardách kilometrů procestovaných Sluneční soustavou se v neděli k Zemi vrátila americká sonda Osiris-Rex. S sebou přivezla několik set gramů horniny z planetky Bennu, která krouží okolo Slunce mezi oběžnými drahami Země a Marsu. Pouzdro obsahuje vzorky kamínků a původního materiálu, ze kterého se zformovala naše Sluneční soustava.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Návratový modul se vzorky z planetky Bennu úspěšně přistál na Zemi

    Před 15 hodinami
    Návratový modul se vzorky prachu a hornin, které americká sonda OSIRIS-REx nabrala v roce 2020 na planetce Bennu, úspěšně přistál na Zemi.
     Komentáře
  • Osel

    Materiál z planetky Bennu je na Zemi

    Před 18 hodinami
    Na Zemi úspěšně přistálo pouzdro sondy OSIRIS-REx a dopravilo do našich laboratoří stovky gramů vzorků z planetky Bennu. Mělo by jít o velmi starý materiál, který nese informaci o formování Sluneční soustavy.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Pohled do počátků sluneční soustavy. Sonda se vzorky z planetky Bennu je zpět na Zemi

    Před 22 hodinami
    Je to poprvé, co se Spojeným státům podařilo na některé z planetek sesbírat materiál a dopravit ho zpět ke zkoumání.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Průlom v objevování vesmíru. Na Zemi přistála schránka se vzorky z nebezpečného asteroidu

    Před 1 dnem
    Schránka se vzorky, které americká sonda OSIRIS-REx v roce 2020 nabrala na planetce Bennu, úspěšně přistála na Zemi, ukázal přímý přenos NASA.
     Komentáře
  • Echo24

    Schránka se vzorky z planetky Bennu úspěšně přistála v poušti v USA

    Před 1 dnem
    Schránka se vzorky prachu a hornin, které americká sonda OSIRIS-REx nabrala v roce 2020 na planetce Bennu, dnes úspěšně přistála na Zemi, ukázal přímý přenos amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
     Komentáře
  • iRozhlas

    Na Zemi dorazí schránka se vzorky z planetky Bennu. Pomůže vědcům pochopit počátky Sluneční soustavy

    Před 1 dnem
    Na Zemi se v neděli v případě úspěšného manévru vrátí schránka s prachem a horninami nasbíranými v roce 2020 na planetce Bennu. Mise amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) umožní vědcům zjistit, z jakých látek se planetka skládá, je ale i pohledem do hluboké minulosti z počátků Sluneční soustavy, který se zachoval ve vesmírném vakuu.
     Komentáře
  • fZone

    Konec sondy Galileo a premiéra prvního dílu Přátelé – Stalo se

    Před 4 dny
    V roce 1994 se poprvé na televizních obrazovkách objevil seriál Přátelé. Hostovali v něm herci jako Bratt Pitt, Bruce Willis nebo Winona Ryder. A v tomto týdnu byla také ukončena mise Galileo, která zkoumala Jupiter i jeho hlavní měsíce.
     Komentáře
  • Fonetech

    Historický úspěch NASA: Sonda Solar Probe proletěla erupcí. U Slunce ji bičovaly víry žhavého plazmatu

    Před 4 dny
    NASA přepsala historii, když její sonda proletěla výronem koronální hmoty. Plazmový mrak do vesmíru vyvrhla velká a aktivní sluneční skvrna.
     Komentáře
  • Nedd

    Sonda NASA přežila průlet sluneční erupcí a pořídila její první blízké záběry

    Před 4 dny
    Přímo ve sluneční erupci se při průletu kolem naší hvězdy ocitla Parkerova sluneční sonda.
     Komentáře
  • Fonetech

    Úžasná fotka odvrácené strany Měsíce. NASA přelstila tmu a rozzářila kráter, který nespatřil denní světlo po miliardy let

    Před 5 dny
    Aparát ShadowCam zkonstruovaný NASA odeslal na Zemi snímek, který zachycuje odvrácenou stranu Měsíce, jak ji lidstvo ještě nikdy nevidělo.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Sonda Parker Solar Probe prolétla silným výronem koronální hmoty ze Slunce

    Před 5 dny
    Sonda NASA Parker Solar Probe nedávno dokončila odvážnou misi, když prolétla silným koronálním výronem hmoty (CME) ze Slunce.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Sluncetřesení bývá 40 000krát větší než ničivě zemětřesení, které srovnalo se zemí San Francisco

    Před 7 dny
    Anglicky sunquake, hezky česky sluncetřesení, je analogicky podobné zemětřesení, s tím rozdílem, že to jsou vlastně seizmické vlny na Slunci, vyvolané sluneční erupcí. Takže v nitru hvězdy hoří termojaderný reaktor, který může pořádně „zavařit“ lidstvu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    K čemu bylo zničení sondy za sedm miliard? ‚Odkloníme i asteroid mířící k Zemi,‘ těší vědce

    Před 8 dny
    Americká sonda DART narazila loni v září do planetky Dimorphos. NASA ji ale zničila záměrně, přestože stála zhruba sedm miliard korun. Šlo o test planetární obrany pro případ, že by podobný asteroid mířil k Zemi. Po roce mají vědci přesné výsledky testu. „Zjistili jsme, že náraz byl účinnější, než se odhadovalo. Sonda změnila dráhu tělesa výrazně,“ vysvětlil pro Radiožurnál Petr Pravec v z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.
     Komentáře
  • Fonetech

    NASA vyšle k asteroidu Apophis sondu. Dříve vědci věřili, že je pro život na Zemi hrozbou

    Před 9 dny
    Podle prvních odhadů existovala dvouprocentní pravděpodobnost, že tento 340 metrů dlouhý asteroid zasáhne Zemi. Pozdější analýzy však tuto možnost naštěstí vyloučily.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Blízkozemní asteroid Bemu by mohl dopadnout na Zemi v roce 2182

    Před 10 dny
    Představte si scénář z hollywoodského filmu – obrovský asteroid se blíží k Zemi a celé lidstvo musí společně pracovat, aby zabránilo katastrofě. Díky NASA se tento scénář může zdát mnohem realističtější.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Video: Japonci letí k Měsíci s párem robotů. A navíc ukážou „jiný“ vesmír

    Před 10 dny
    Závod v dobývání Měsíce pokračuje. Nově o místo na jeho povrchu usilují Japonci, kteří tam vyslali unikátní sondu, roboty. Na orbitu kolem Země poslali i teleskop, který ukáže dosud neviděné. Seznam Zprávy vše ukazují i na videu.
     Komentáře
  • fZone

    Úmrtí T. G. Masaryka a zánik sondy Cassini v atmosféře Saturnu

    Před 11 dny
    Dnes si připomeneme výročí úmrtí našeho prvního československého prezidenta. T. G. Masaryk zemřel 14. září 1937 na zámku v lánech. Připomeneme si také dvacetiletou misi sondy Cassini, která poskytla nový náhled na Saturn i jeho měsíce.
     Komentáře
  • Fonetech

    Asteroid, do kterého narazila sonda NASA, se chová velmi podivně, zjistili studenti střední školy

    Před 11 dny
    NASA řeší záhadu. Asteroid zasažený sondou DART (Double Asteroid Redirection Test) se propadá a zkracuje oběžnou drahu.
     Komentáře
  • Root

    Vývoj 400GbE FPGA sondy pro monitoring velmi rychlých sítí

    Před 11 dny
    Internet je dnes již nedílnou součásti našich životů. Pomocí něj mimo jiné nakupujeme, pracujeme a bavíme se. Jednou z nedílných částí internetové infrastruktury jsou i vysokorychlostní páteřní sítě. Bohužel se nedá říci, že provoz na internetu a potažmo páteřních linkách má jen neškodný charakter. Sítě jsou dnes a denně vystavovány škodlivým událostem počínaje masivními skeny veřejně vystavených zařízení, pokusy útočníků o proniknutí do zranitelných systémů a konče v poslední době stále častějšími cílenými DDoS útoky.
     Komentáře
  • Fonetech

    ESA poslala vysloužilý satelit do vodního hrobu v Atlantiku. Podívejte se, jak letěl atmosférou a hořel

    Před 12 dny
    Satelit Aeolus hoří a padá atmosférou při asistovaném zničení. Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila jedinečné záběry.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Indický modul objevuje záhadný jižní pól Měsíce. Lidem má pomoci ještě dál do vesmíru

    Před 14 dny
    Ukryté ledy by mohly v budoucnu lidem pomoci přežít na Měsíci nebo doplnit palivo rakety na delší let, upozorňují vědci.
     Komentáře
  • Deník

    Japonsko se vrací do soutěže vesmírných mocností. Chystá přelomové mise

    Před 15 dny
    Japonská vesmírná agentura JAXA vyslala v těchto dnech do kosmu rentgenový vesmírný teleskop a modul pro první přesné přistání na Měsíci. Pokud její sondy uspějí, posunou poznatky a schopnosti člověka při objevování vesmíru o znatelný krok dál.
     Komentáře
  • Novinky

    Indická kosmická loď vyfotila Zemi, Měsíc i sama sebe

    Před 18 dny
    Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) zveřejnila ve čtvrtek 7. září pozoruhodné záběry zachycené její sluneční sondou Áditja-L1. Na snímcích, které byly pořízeny v pondělí 4. září, můžeme vidět naši planetu i Měsíc. Kosmická loď si navíc udělala „selfie“, jak je vidět v závěru videa, které zprostředkovala agentura Reuters.
     Komentáře
  • WN24

    Japonsko se úspěšným startem rakety připojilo k závodu o Měsíc

    Před 18 dny
    Japonsko ve čtvrtek vypustilo sondu pro průzkum Měsíce na palubě domácí rakety H-IIA v naději, že se stane pátou zemí světa, která začátkem příštího roku přistane na Měsíci.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Indická lunární sonda zjistila na Měsíci nečekaný pohyb. Jedná se o seismickou aktivitu?

    Před 18 dny
    Indická mise Chandrayaan-3 možná právě zaznamenala první seismické údaje o Měsíci od 70. let minulého století. Pokud se potvrdí, že jde o přirozená seismická data, mohla by vědcům konečně pomoci pochopit, jak je uspořádán vnitřek Měsíce.
     Komentáře
  • Echo24

    Japonsko se chystá přistát na Měsíci. Už vypustilo sondu

    Před 18 dny
    Japonsko ve čtvrtek vypustilo raketu H-2A, jejíž malý modul SLIM se pokusí přistát na Měsíci. Informovaly o tom světové agentury. Start z kosmodromu Tanegašima byl v uplynulých dnech opakovaně odkládán kvůli špatnému počasí.
     Komentáře
  • Techsvět

    Indická sonda Chandrayaan-3 přináší důležité objevy. Na Měsíci zaznamenala seismickou aktivitu. Poslední data jsou ze 70. let

    Před 18 dny
    Indická sonda, která přistála na Měsíci v rámci mise Chandrayaan-3, možná zaznamenala první seismické údaje na Měsíci od 70. let minulého století, informuje server Science Alert. Pokud se tyto informace potvrdí, získají vědci cenné informace, které jim pomohou pochopit strukturu Stříbrné zeměkoule.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Další země dobývá Měsíc. Japonsko vypustilo sondu, která se pokusí přistát na jeho povrchu

    Před 18 dny
    Japonsko v noci na čtvrtek vypustilo raketu H-2A, jejíž malý modul SLIM se pokusí přistát na Měsíci. Informovaly o tom světové agentury. Start z kosmodromu Tanegašima byl v uplynulých dnech opakovaně odkládán kvůli špatnému počasí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Japonsko vypustilo sondu, která se pokusí o přistání na Měsíci

    Před 18 dny
    Bude-li přistání na Měsíci úspěšné stane se Japonsko teprve pátou zemí v historii, které se to podařilo. V srpnu tam úspěšně přistála Indie. Cílem mise je průzkum povrchu Měsíce a zkoumání historie vesmíru.
     Komentáře
  • České noviny

    Japonsko vypustilo sondu, která se pokusí o přistání na Měsíci

    Před 18 dny
    Japonsko dnes vypustilo raketu H-2A, jejíž malý modul SLIM se pokusí přistát na Měsíci. Informovaly o tom světové agentury. Start z kosmodromu Tanegašima na samém jihu Japonska byl v uplynulých dnech opakovaně odkládán kvůli špatnému počasí. Start v přímém přenosu sledovalo na 35.000 lidí. K úspěšnému vzletu japonské vesmírné agentuře poblahopřála její americká kolegyně NASA i japonský premiér Fumio Kišida. Pokud bude přistání na měsíci úspěšné, stane se Japonsko pátou zemí, která to dokázala.
     Komentáře
  • Fonetech

    NASA se dme pýchou: Americká sonda vyfotila odvrácenou stranu Měsíce, kde odpočívá modul Vikrám

    Před 19 dny
    Místo u jižního pólu Měsíce, kde Indická kosmická organizace uskutečnila historické přistání, lze zahlédnout na novém snímku ze sondy NASA.
     Komentáře
  • Vesmírné zprávy

    Indie zažívá zlaté období, vypustila sondu pro průzkum Slunce. Raketa Falcon vynesla armádní družice

    Před 20 dny
    Indie zažívá zlaté kosmické týdny. Po úspěšném přistání mise Chandrayaan-3 na Měsíci Indové vypustili sondu Aditya-L1, která je určena ke studiu Slunce. Firma SpaceX dopravila na oběžnou dráhu 13 vojenských družic, které budou sloužit k přenosům dat a také ke sledování hypersonických a balistických raket. V posledním tématu se podíváme na statický zážeh horního stupně nové evropské rakety Ariane 6. 0:00 Úvod a představení témat 0:40 Indická sonda pro sledování Slunce 3:20 Falcon 9 vynesl 13 vojenských družic 5:33 Statický zážeh horního stupně Ariane 6
     Komentáře
  • iRozhlas

    Indie vyslala svou první sondu určenou k pozorování Slunce, má zkoumat jeho vliv na zemské klima

    Před 23 dny
    Z indického kosmodromu Šríharikóta v sobotu odstartovala raketa PSLV, která nese do vesmíru první indickou sondu určenou k pozorování Slunce. Jejím úkolem bude studovat sluneční vítr. Na místo určení by měla dorazit zhruba za čtyři měsíce, informovaly tiskové agentury. Indie sondu vyslala jen několik dní poté, co její mise jako první na světě přistála poblíž neprobádaného jižního pólu Měsíce.
     Komentáře
  • Novinky

    Nejen na Měsíc, ale i ke Slunci: Indie vypustila další sondu

    Před 23 dny
    Z indického kosmodromu Šríharikóta dnes odstartovala raketa PSLV, která nese do vesmíru první indickou sondu určenou k pozorování Slunce. Jejím úkolem bude studovat sluneční vítr. Na místo určení by měla dorazit zhruba za čtyři měsíce, informovaly tiskové agentury. Indie sondu vyslala jen několik dní poté, co její mise jako první na světě přistála poblíž neprobádaného jižního pólu Měsíce.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Indie dobývá vesmír. Po přistání na Měsíci vyslala první sondu k pozorování Slunce

    Před 23 dny
    Z indického kosmodromu Šríharikóta odstartovala raketa PSLV, která nese do vesmíru první indickou sondu určenou k pozorování Slunce. Jejím úkolem bude studovat sluneční vítr. Na místo určení by měla dorazit zhruba za čtyři měsíce, informovaly tiskové agentury. Indie sondu vyslala jen několik dní poté, co její mise jako první na světě přistála poblíž neprobádaného jižního pólu Měsíce.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Indie vypustila první sondu určenou k pozorování Slunce

    Před 23 dny
    Indie dnes vypustila z kosmodromu Šríharikóta svou první sondu určenou k pozorování Slunce. Na místo určení má dorazit za čtyři měsíce.
     Komentáře
  • České noviny

    Indie vypustila svou první sondu určenou k pozorování Slunce

    Před 23 dny
    Z indického kosmodromu Šríharikóta dnes odstartovala raketa PSLV, která nese do vesmíru první indickou sondu určenou k pozorování Slunce. Jejím úkolem bude studovat sluneční vítr. Na místo určení by měla dorazit zhruba za čtyři měsíce, informovaly tiskové agentury.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Ničivý asteroid se blíží k Zemi. Zkoumání NASA přináší špatné zprávy pro lidstvo

    Před 23 dny
    Vědci asteroid Bennu sledují už od roku 1999. Nové objevy ještě před příletem vzorku naznačují, že má těleso několik vrstev a zhutnělou vnitřní část.
     Komentáře
  • Nedd

    Život na Marsu jsme možná objevili – a hned na to zabili

    Před 23 dny
    Astrobiolog upozorňuje, že na život na Marsu mohly před půlstoletím narazit sondy Viking.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Havarovaná ruská mise Luna-25 vytvořila na Měsíci nový obří kráter

    Před 24 dny
    Ruská mise Luna-25 minulý měsíc nedůstojně přistála na povrchu Měsíce a zanechala po sobě na rozrytém měsíčním povrchu obrovský kráter.
     Komentáře
  • WN24

    NASA: Havarovaná ruská sonda pravděpodobně způsobila nový kráter na Měsíci

    Před 24 dny
    Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) objevil na Měsíci nový kráter, jenž pravděpodobně vznikl kvůli dopadu ruské kosmické sondy, která zde minulý měsíc havarovala. Informoval o tom server Sky News s odkazem na satelitní snímky, které NASA zveřejnila.
     Komentáře
  • Echo24

    Opravdová ruská stopa ve vesmíru. Po pádu jejich modulu na Měsíc vznikl nový kráter

    Před 24 dny
    Americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) pořídila snímky, které odhalily na povrchu Měsíce nový kráter. NASA předpokládá, že jde o místo dopadu ruského modulu Luna-25, který se podle oznámení agentury Roskosmos z 20. srpna vymkl kontrole a narazil do měsíčního povrchu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Na Měsíci jsme objevili kráter po havarované ruské sondě, hlásí Američané

    Před 24 dny
    Podle snímků amerického Národního úřadu pro letectví má nový kráter průměr asi deset metrů a nachází se na vnitřním okraji měsíčního kráteru.
     Komentáře
  • Novinky

    Rusům se na Měsíci přece jen něco povedlo. Podle fotky družice NASA vyrobili nový kráter

    Před 24 dny
    Družice Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) amerického vesmírného úřadu NASA, která operuje na oběžné dráze kolem Měsíce, zaznamenala pomocí své kamery nový kráter na lunárním povrchu. Jelikož se tam dříve nevyskytoval a je v lokalitě, kam měla neřízeně dopadnout ruská sonda Luna-25, je podle vědců vysoce pravděpodobné, že daný kráter „vyrobil“ právě tento ruský aparát.
     Komentáře
  • Techsvět

    Indie má megalomanský plán. Letí ke Slunci

    Před 24 dny
    Pokud nic nebude stát v cestě, Indie zahájí svou první vesmírnou misi k průzkumu Slunce již první víkend v září. Má potenciál zopakovat úspěch lunární mise v druhé polovině srpna, jak píše web Space.
     Komentáře
  • Deník

    Měsíc vydal další ze svých tajemství. Pečlivě ho ukrýval poblíž jižního pólu

    Před 24 dny
    Indická sonda Čandrájan-3, která úspěšně přistála na povrchu jižního pólu Měsíce oznámila překvapivý objev. V měsíční půdě našla stopy síry. Odborníci si myslí, že by chemický prvek žluté barvy mohl být užitečný pro budoucí návštěvníky či přímo obyvatele Měsíce.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Solar Orbiter objevil miniaturní erupce plazmatu, které zřejmě vytvářejí sluneční vítr

    Před 25 dny
    Objev nepatrných výtrysků plazmatu v oblasti koronální díry by mohl přispět k objasnění mechanismu vzniku slunečního větru
     Komentáře
  • Fonetech

    Zásadní průlom: Indická sonda Vikrám změřila teplotu u jižního pólu Měsíce

    Před 26 dny
    Indičtí vědci zveřejnili další důležité informace z odvrácené strany Měsíce, kde úspěšně přistála kosmická sonda Vikrám.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Americká neziskovka vyzývá veřejnost: Zachraňme sondu New Horizons!

    Před 26 dny
    NASA čelí omezení rozpočtu pro příští rok a finanční prostředky hodlá uspořit změnou náplně mise sondy New Horizons. Americká nezisková organizace se snaží toto rozhodnutí zvrátit pomocí petice.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ‚Není to důvod k zoufalství.‘ Mluvčí Kremlu po nárazu sondy Luna-325 do Měsíce mluví o dalších ambicích

    Před 27 dny
    Neúspěch nedávné ruské mise Luna-25 na Měsíci „není nic strašného“ a nejdůležitější je, aby Rusko pokračovalo ve svém vesmírném programu. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
     Komentáře
  • Novinky

    ANALÝZA: Kosmické měřítko pokroku a zaostávání Ruska

    Před 27 dny
    Indii se jako čtvrté zemi po Sovětském svazu, USA a Číně podařilo měkké přistání sondy na Měsíci, navíc ve vědecky zajímavé ale hůře dostupné oblasti jižního pólu. Indický modul Vikrám s robotickým vozítkem Pragján dosedl jen pár dní poté, co se totéž nepovedlo ve stejné oblasti ruské Luně-25. Ukázalo, že Rusko zaostává a o dobách SSSR může jen snít.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Stavba vesmírné stanice je trochu jako lego. Gateway se bude jako jediná nacházet mimo oběžnou dráhu, přibližuje popularizátor kosmonautiky

    Před 27 dny
    Okolo Měsíce je v poslední době rušno. Před pár dny dosedl na povrch Měsíce přistávací modul indické sondy Čandraján-3. O přistání, které skončilo neúspěchem, se pokoušel i ruský modul Luna-25, ten ale kvůli zatím neznámé chybě při brzdícím manévru zanikl při nárazu na povrch Měsíce. V roce 2031 by měla být funkční kosmická stanice Gateway. V jaké jsme jako lidstvo fázi? A čím přispěje při budování Česká republika? Hostem je popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.
     Komentáře
  • České noviny

    Kreml zlehčuje neúspěch lunární mise, vesmírný program má pokračovat

    Před 27 dny
    Neúspěch nedávné ruské mise Luna-25 na Měsíci "není nic strašného" a nejdůležitější je, aby Rusko pokračovalo ve svém vesmírném programu. Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
     Komentáře
  • Osel

    Bezkontaktní sonografie?

    Před 28 dny
    Když se řekne vyšetření ultrazvukem, většině z nás vytane na mysl ta dlouhá doba než perinatolog projíždějící sondou po gelem natřeném maminčině bříšku vyřkne, co vidí. Po verdiktu, že plod má všechno co má mít, většinou rádi akceptujeme nabídku obrázku pro babičku či do rodinného alba, jak si potomek cucá prst.
     Komentáře
  • Vesmírné zprávy

    Ohromný úspěch s napětím do poslední sekundy! Indická sonda přistála na Měsíci

    Před 29 dny
    Indie slaví! Její sonda Chandrayaan-3 totiž dokázala přistát na Měsíci, což se zatím podařilo pouze třem státům světa. Firma RocketLab úspěšně opakovaně použila jeden raketový motor Rutherford na prvním stupni své rakety Electron. Na Mezinárodní kosmickou stanici dorazila ruská nákladní loď Progress MS-24, která s sebou přivezla přibližně dvě a půl tuny nákladu. 0:00 Úvod a představení témat 0:49 Úspěšné přistání Chandrayaan-3 4:18 Opakovaně použitý raketový motor Rutherford 6:18 Progress MS-24 přivezl zásoby na ISS 9:00 Závěr a rozloučení
     Komentáře
  • Echo24

    VIDEO: Vozítko Pragján se vydalo na cestu, Indové pátrají na Měsíci po vodě

    Před 30 dny
    Indické lunární vozítko Pragján v pátek pokračovalo v pohybu po povrchu Měsíce, kde ve středu přistál modul indické sondy Čandrájan-3. Informovala o tom Indická organizace pro kosmický výzkum (ISRO), kterou citovala agentura AP. „Vozítko úspěšně urazilo asi osm metrů,“ uvedla ISRO, podle které všechna zařízení fungují.
     Komentáře
  • Volty

    Indické lunární vozítko sjelo úspěšně z rampy na povrch Měsíce

    Před 1 měsícem
    Během několika hodin po historickém přistání indické kosmické sondy poblíž jižního pólu Měsíce sjelo jejich lunární vozítko z rampy přistávacího modulu.
     Komentáře
  • Forum 24

    Pád sondy na Měsíc nikoho neohrožuje, hrozbou je samotné Rusko

    Před 1 měsícem
    NÁZOR / Další „triumf“ ruské vědy je všeobecně znám. Tedy neúspěch ruské sondy, která se rozbila o Měsíc. Pravda, zpočátku to vypadalo nadějně, protože Luna-25 úspěšně odstartovala z kosmodromu Vostoč…
     Komentáře
  • Osel

    Indický modul dosedl v blízkosti pólu Měsíce

    Před 1 měsícem
    V tomto týdnu zaznamenala Indie na Měsíci klíčový úspěch, její přistávací modul byl první, který měkce dosedl v polárních oblastech Měsíce. Koncem srpna by měla startovat další měsíční sonda. Ta pochází z Japonska a bude přistávat v rovníkové oblasti.
     Komentáře
Reklama