Zavřít
Mikrobiom

Mikrobiom

Nejnovější články na Seznamu na téma Mikrobiom
  • Vitalia

    Střevní mikrobiom: co všechno ovládá mozek našeho zdraví

    Před 1 měsícem
    Objevuje se stále více důkazů o tom, že složení střevního mikrobiomu (dříve označovaného jako mikroflóra) má zásadní vliv na naši postavu, chutě i zdraví. Co přesně si pod pojmem mikrobiom představit? A může mít lidský mikrobiom vliv například na naši obezitu? Lidské střevo je osídleno bakteriemi, viry, plísněmi. Poslední výzkumy přitom hovoří o tom, že lidský mikrobiom hraje zcela zásadní roli v našem zdraví.
     Komentáře
  • Bety

    Rewilding pleti je nový kosmetický trend

    Před 1 měsícem
    Že mikrobiom je jen střevní? Ale kdeže! Pečovat by se mělo také o ten kožní. Proč je důležitá jeho výživa a obnova? A jaké zásady při takové regeneraci dodržovat?
     Komentáře
  • CzechSight

    Jedno malé pivo denně vede mikrobiom k změně

    Před 1 měsícem
    Pivo je tekutý chléb, alkohol zase metla lidstva. Co na to ale říká věda? Studie portugalských vědců naznačila, že pravda bude někde uprostřed. Zjistili, že malé pivo denně může mít příznivý vliv na střevní mikrobiotu i zdraví střeva.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vyšší míra deprese může být spojena s konzumací prolinu, potvrdila nová studie

    Před 2 měsíci
    Španělští vědci studovali spojitost mezi konzumací jednotlivých aminokyselin a rozvíjející se depresí. Zjistili, že vyšší konzumace potravin obsahujících prolin zvyšuje pravděpodobnost depresivních stavů. Výsledky byly publikovány v časopise Cell Metabolism.
     Komentáře
  • Vitalia

    Prebiotika a probiotika: co jsou zač a kde je hledat?

    Před 2 měsíci
    Všichni víme, že probiotika a prebiotika hrají důležitou roli při péči o naše zažívání, především co se týče střevních mikroorganismů, ale často netušíme, jaký je mezi nimi rozdíl a k čemu přesně jsou nám dobré. Probiotika jsou prospěšné bakterie, které přispívají ke zdravému zažívání. Žijí ve střevech a pomáhají nám zpracovávat látky, s nimiž by si naše tělo jinak neporadilo. Prebiotika pak slouží jako potrava pro tyto bakterie.
     Komentáře
  • CzechSight

    Když máš hlad, nejsi to ty. Jsou to střevní bakterie

    Před 3 měsíci
    Známe to všichni, do oběda daleko, nervozita stoupá a v hlavě jenom vidina dobrého jídla. Nový výzkum francouzských vědců odhalil, že naše střevní bakterie nás umí pochválit, když se dobře najíme. Zprávu vyšlou přímo do mozku.
     Komentáře
  • Vím, co jím

    Trpíte únavou a chybí vám energie? Náš každodenní život ovlivňují střevní bakterie

    Před 3 měsíci
    Nový výzkum poskytuje důkazy o tom, že duševní energie a únava, fyzická energie a únava, mohou mít souvislost s profily střevních bakterií. Bakterie, které nejčastěji korelují s pocitem energie, vykonávají metabolické funkce, zatímco bakterie, které nejčastěji korelují s pocitem únavy, jsou spojeny se zánětem. Výsledky publikoval známý časopis "Nutriens" na počátku roku 2022.
     Komentáře
  • Vitalia

    Konzumaci probiotik provází řada mýtů i klamavých praktik

    Před 3 měsíci
    Jednou z nejčastěji doporučovaných cest k udržování správné funkce trávicího traktu je konzumace probiotik. Najdeme je v potravinách a doplňcích stravy. Co jsou probiotika, která jsou nejlepší a kdy a jak je užívat? Probiotika jsou živé organismy cíleně přidávané do potravin, případně prodávané v podobě potravinářských doplňků. Především doplňky ale zdaleka nemusí splnit očekávání spotřebitele, mimo jiné proto, že každý z kmenů zmiňovaných živých organismů má specifickou účinnost, a navíc se složení uváděné na obalech produktů jen velmi těžko kontroluje.
     Komentáře
  • TechFocus

    Houby ve střevech primátů ovlivňuje podle vědců vnější prostředí. Na rozdíl od bakterií

    Před 3 měsíci
    Součástí střevního mikrobiomu jsou kromě bakterií také houby. Na společenstva hub kolonizující trávicí trakt primátů, kterým se říká mykobiom, se v aktuální práci zaměřili vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.
     Komentáře
  • CzechSight

    Za náš mlsný jazýček možná mohou obyvatelé našich střev

    Před 3 měsíci
    Mikrobi ve střevech myší ovlivňují to, co se zvířata rozhodnou jíst, a vytvářejí látky, které vyvolávají touhu po různých druzích potravin.
     Komentáře
  • Vím, co jím

    Jak podpořit zdravou střevní mikrobiotu? Vsaďte na rostlinnou stravu a zdroje probiotik

    Před 3 měsíci
    Genetická výbava bakterií je označována jako mikrobiom, který doplňuje naši vlastní genetickou výbavu. Mikrobiom každého člověka je jedinečný, stejně jako je jedinečná jeho mikrobiota. Termín mikrobiom je zaměnitelný s termínem mikrobiota.
     Komentáře
  • CzechSight

    Upravené bakterie chrání střevní mikroflóru před antibiotiky

    Před 4 měsíci
    Nová geneticky upravená bakterie vylučuje enzym, který štěpí antibiotika ve střevě dříve, než může léčivo poškodit jiné mikroby.
     Komentáře
  • CzechSight

    Láska prochází žaludkem, úzkost střevem

    Před 5 měsíci
    Poslední roky výzkumu přináší nespočet důkazů o tom, že naše soužití s mikroorganismy hraje důležitou roli v řadě onemocnění, a to včetně těch duševních. Nejnovější studie z dílny amerických vědců našla u myší spojitost mezi střevními bakteriemi a úzkostmi.
     Komentáře
  • Žena-in

    Antibiotika nám pomáhají a škodí zároveň. Negativní účinky je třeba mírnit od prvního dne

    Před 5 měsíci
    Zachraňují lidské životy, ale umí v těle napáchat i pořádnou paseku. Jejich užívání, zvláště to dlouhodobé, vede ke zdravotním komplikacím, které s léčeným problémem vůbec nesouvisí. Jak negativní účinky antibiotik napravit?
     Komentáře
  • CzechSight

    Mýty a fakta o probioticích

    Před 6 měsíci
    Manipulace s lidským mikrobiomem je téma, kterému věnují pozornost nejen vědci, ale i řada obchodníků. Trh s potravinovými doplňky je plný probiotik a zájem o ně stále roste. Co to ale vůbec probiotika jsou a je opravdu nutné je užívat skrze potravinové doplňky?
     Komentáře
  • Vím, co jím

    MIND dieta chrání mozek i střeva. Jak ji sestavit?

    Před 7 měsíci
    Nejnovější výzkum naznačuje, že specifická dieta zvaná MIND může snížit výskyt Alzhaimerovy choroby a jiných neurodegenerativních onemocnění. Poslední desetiletí je ve znamení hledání spojitosti mezi fungováním mozku a zdravím našich střev. Prevence nespočívá pouze ve výživě.
     Komentáře
  • CzechSight

    Čeští vědci pomohli vyvinout unikátní myší model pro studium střevního mikrobiomu

    Před 7 měsíci
    Ve zdravém těle zdravý duch, jenom pokud je v něm i zdravý mikrobiom. Výzkum střevního mikrobiomu není však snadný kvůli jeho komplexnosti. V tom by měla pomoci práce skupiny vědců z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci umí kontrolovat složení střevních mikroorganismů

    Před 8 měsíci
    O tom, že střevní mikroorganismy (takzvaný mikrobiom) mají vliv na lidské zdraví, už dnes nikdo nepochybuje. Teď se vědci snaží zjistit, jak tato společenství bakterií vznikají a jaký dopad mají na fungovaní organismu i vznik některých onemocnění.
     Komentáře
  • TechFocus

    Každodenní konzumace hroznů přispívá k celkovému zdraví, zjistili vědci

    Před 8 měsíci
    Hrozny patří mezi nejzdravější a nejvíce konzumované druhy ovoce. Nyní američtí vědci zjistili v rámci své studie další zdravotní pozitiva, která člověk konzumací hroznů získá.
     Komentáře
  • CzechSight

    Horníci v době železné konzumovali sýr s modrou plísní a pivo, ukazuje studie mikrobiomu ze solných dolů

    Před 9 měsíci
    Vědci podrobili analýze vzorky stolice, které nalezli v solných dolech v rakouském Halštatu, aby zkoumali složení stravy tamních horníků od doby bronzové až po baroko. Ve vzorcích z doby železné nalezli důkazy o výrobě sýrů s modrou plísní a piva.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jogurt, řecký jogurt, skyr a vla – v čem se liší mléčné výrobky

    Před 9 měsíci
    Kromě klasického jogurtu obchodníci nabízejí další, u nás dosud méně známé varianty, jako jsou řecký jogurt, skyr nebo nově i mléčný dezert vla. V čem se liší a jaké opodstatnění má jejich zařazení do jídelníčku? Kvalitní mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem bílkovin a obsahují vápník. V neposlední řadě jsou v některých zakysaných mléčných produktech probiotické bakterie, které napomáhají správnému zažívání. Jiří Kopáček, předseda Českomoravského svazu mlékárenského, k tomu však dodává, že pro správnou funkci trávicího systému je důležitá kombinace probiotik a prebiotik.
     Komentáře
  • CzechSight

    Boreliózu by mohlo účinněji léčit zapomenuté antibiotikum

    Před 10 měsíci
    Borelióza – tato nemoc přenášená klíšťaty je v současné době léčena pomocí širokospektrálních antibiotik, která přispívají k antibiotické rezistenci a neúměrně zatěžují organismus. Vědci nyní zjistili, že zapomenuté antibiotikum Hygromycin A působí selektivně proti borelióze a neničí náš mikrobiom.
     Komentáře
  • CzechSight

    Zkoumání mikrobiomu divokých medvědů může pomoci v boji proti antibiotické rezistenci

    Před 10 měsíci
    Jak množství vyprodukovaných antibiotik kontaminuje divokou přírodu? Na tuto otázku chtěli znát odpověď švédští vědci, když se rozhodli prozkoumat mikrobiom uchovaný v zubním kameni z chrupu tamních medvědů za posledních 180 let.
     Komentáře
  • ZdravéRady

    Sestavení zdravého jídelníčku. Dejte si pozor na základní chyby začátečníků

    Před 11 měsíci
    Začít se stravovat zdravě není tak jednoduché, jak se může zdát. Většinou je mnoho lidí zmateno množstvím diet a doporučení, které se na ně hrnou ze všech stran.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Jak by měl vypadat zdravý mikrobiom

    Před 11 měsíci
    S každým z nás žije v jeho střevech nepředstavitelné množství bakterií, kvasinek, plísní, virů a parazitů.  Tito maličcí tvorové jsou s námi od pravěku a v souhrnu se nazývají střevní mikrobiom. Jde o mikroorganismy hodné i nepřátelské, které nám mohou způsobit nejrůznější zdravotní problémy.
     Komentáře
  • Bety

    Rozhozený střevní mikrobiom může vést i k rakovině

    Před 11 měsíci
    Nechcete, aby vás „potkala“ cukrovka a rakovina? Udržujte svůj střevní mikrobiom v kondici. S tím vám pomohou mléčné výrobky a fermentované potraviny. I kvalitní spánek a pohyb má ale velký význam!
     Komentáře
  • CzechSight

    Mikrobi v kravských žaludcích dovedou rozložit plast

    Před 1 rokem
    Plasty, jeden z nejzávažnějších ekologických problémů současnosti. Zatímco pro nás slouží především ke krátkodobému užití, jejich přítomnost na této planetě přetrvává ještě desítky až desetitisíce let poté. Vědci ale nyní úspěšně otestovali novou možnost, jak se lze s plastovým odpadem vypořádat.
     Komentáře
  • inStory

    Desetitisíce virů nalezených v lidských exkrementech vědce doslova zaskočily

    Před 1 rokem
    Přesně 54 118 virů žije v lidském střevě. Už jen takové množství je samo o sobě ohromující číslo.
     Komentáře
  • CzechSight

    S novým potravinovým doplňkem do bitvy proti hladomoru

    Před 1 rokem
    Kvalitní mikrobiom (soubor všech mikroorganismů) v našem střevě stojí za správným růstem a vývojem těla. Nyní vědci přicházejí s řešením, které by mohlo pomoci podvyživeným dětem z rozvojových zemí.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jak si na léto uzdravit střevní mikrobiom?

    Před 1 rokem
    Zdravé střevní prostředí pomáhá předcházet trávicím potížím. Udržíme si ho díky vhodné stravě. Střevní mikrobiom má i další důležité funkce pro zachování našeho zdraví.
     Komentáře
  • Žena-in

    Dráždivý tračník má až 15 % populace. K lékaři by měl jít kdokoli s chronickými obtížemi, říká odborník

    Před 1 rokem
    Nadýmání, bolesti a křeče břicha, zácpa, nebo naopak průjem. To je jen část symptomů, které mohou ukazovat na nepříjemné a chronické onemocnění nazývané dráždivý tračník. Více nám o této nemoci prozradil MUDr. Lukáš Bajer, Ph.D. z Kliniky hepatogastroenterologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
     Komentáře
  • Prostřeno

    Dostatečný příjem probiotik je třeba mít pod kontrolou

    Před 1 rokem
    Když se naše bakterie ve střevech mají dobře, máme se také dobře, protože nám hlady neničí ochrannou vrstvu tlustého střeva, ale živí se tím, co je pro ně přirozené. Odmění se nám za to lepší imunitou, náladou a třeba i rychlejším a udržitelným hubnutím. Složení mikrobiomu ničí také antibiotika, co tedy dělat, když už musíme antibiotika užívat, abychom snížili jejich negativní účinky? Odpovědí jsou probiotika, prebiotika a synbiotika!
     Komentáře
  • CzechSight

    Korálům pomohou mikrobiomové transplantace

    Před 1 rokem
    Globální oteplování ohrožuje korálové útesy na moha místech. Pomoci by jim mohla nová metoda přenosu mikrobiomu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Imunita sídlí ve střevech. A žádá alespoň jeden jogurt denně

    Před 1 rokem
    Imunita – zaklínadlo posledních měsíců, kdy náš život změnila pandemie covid-19. Víc než kdy jindy se nad ní zamýšlíme, nakupujeme vitamíny a doplňky stravy, dezinfikujeme se na každém kroku, dodržujeme rozestupy a nosíme respirátory. Ale co naše střeva? Ta potřebují být také v kondici. Záhadně znějící termín „mikrobiota“ stojí vlastně na jednoduchém principu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nové řešení dětské podvýživy – strava nejen pro děti, ale i pro jejich bakterie

    Před 1 rokem
    Nadějný výživový doplněk, který by mohl pomoci v boji s dětskou podvýživou, představili američtí a bangladéští vědci. Vyvinuli suplement podporující prospěšné střevní bakterie, které dětem pomáhají v růstu a vývoji.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Přijděte na kloub nepříjemně nafouklému břichu

    Před 1 rokem
    I pokud se zdravě stravujete, může se stát a je to úplně normální, že vám jídlo prostě nesedne. Ale co když vás nafouklé břicho trápí častěji… Bolest, křeče a nepříjemný tlak v břiše dokážou pokazit dojem i z toho nejlepšího jídla.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Chcete žít déle? Starejte se o svá střeva, radí vědci

    Před 1 rokem
    Tajemství bezbolestného stáří spočívá v lidských útrobách. Nové poznatky naznačují, že střevní mikroflóra, která se s přibývajícím věkem neustále mění, je známkou zdravého stárnutí. Stagnující mikrobiom naopak značí onemocnění.
     Komentáře
  • StoryMag

    V lidském střevě žije až 70 000 neprozkoumaných virů: jsou hrozbou nebo přínosem?

    Před 1 rokem
    Tyto viry napadají střevní bakterie, ale co ve skutečnosti napáchají s naším tělem, je stále záhadou. Vědci identifikovali více než 70 000 neznámých virů, které žijí v lidském střevě a infikují bakterie.
     Komentáře
  • TechFocus

    Jídelníček goril a afrických domorodců může inspirovat řešení zdravotních potíží

    Před 1 rokem
    Vědci zjistili, že mikrobiom goril nížinných a lidí žijících tradičním životním stylem v Africe vykazuje podobné znaky v závislosti na jejich potravních zvyklostech, především na konzumaci polysacharidů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Jaký dopad má veganská strava na složení střevního mikrobiomu

    Před 1 rokem
    Veganská dieta je v současné době velice populární forma stravování. Každý z nás má ve svém okolí nejednoho člověka, který se zřekl potravin živočišného původu. Položil jsem si však otázku, jakým způsobem ovlivňuje naše střeva - komplikovaný ekosystém, ve kterém hostíme obrovskou mikrobiální masu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Kojení a jeho průběh určuje složení střevního mikrobiomu dětí

    Před 2 roky
    O prospěšnosti kojení netřeba vést spory. Vědci nově popsali, že během něj dochází k přímému přenosu bakterií z mateřského mléka do trávicího traktu kojence, což vede k pestřejšímu dětskému mikrobiomu. Zajímavé je, že jeho skladba záleží na tom, zda dítě přijímá mateřské mléko z prsu, nebo z lahve.
     Komentáře
  • České noviny

    Stav mikrobiomu v těle podle vědců zásadně ovlivňuje zdraví člověka

    Před 2 roky
    Stav mikrobiomu, tedy souboru genů mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry či houby v lidském těle nebo na jeho povrchu, ovlivňuje imunitu a zdraví člověka a podílí se na vzniku některých onemocnění. Největší vliv na jeho kondici má strava a životní styl. Novinářům to řekla předsedkyně České mikrobiomové společnosti Helena Tlaskalová-Hogenová.
     Komentáře
  • Dobrá kondice

    Braňte se infekcím: Podpořte své střevní bakterie!

    Před 2 roky
    V našem těle i na jeho povrchu žije spousta bakterií i dalších jednobuněčných mikroorganismů. Jsou s námi nerozlučně spojeny a mají obrovský vliv na naše zdraví. V centru pozornosti jsou především střevní bakterie, které velkou měrou ovlivňují imunitu. A po silné obranyschopnosti v této době touží opravdu všichni.
     Komentáře
  • Žena-in

    O kvalitě našeho života rozhoduje prvních tisíc dní od početí, říká primář Boženský

    Před 2 roky
    Novorozenecké koliky, imunita, alergie, ale třeba i psychická pohoda… To je jen zlomek toho, o čem rozhoduje naše mikrobiota. My ženy ji utváříme nejen sobě, ale i našim dětem. Jak to dělat co nejlépe? I o tom jsem si povídala s MUDr. Janem Boženským, primářem dětského oddělení Vítkovické nemocnice.
     Komentáře
  • TechFocus

    Střevní mikrobiom: Podle vědců jsme to, co jíme, ne to, co jsme zdědili

    Před 2 roky
    Mikrobiom je termín, který popisuje genom všech mikroorganismů, symbiotických i těch patogenních, žijících uvnitř i vně našeho těla. Například mikrobiom kůže, který se podílí na její obranné či ochranné funkci, obsahuje stovky druhů různých mikrobů. Nicméně opravdovým babylonem je mikrobiom střevní.
     Komentáře
Reklama