Zavřít
Ota Pavel

Ota Pavel

Nejnovější články na Seznamu na téma Ota Pavel
  • LP-Life

    Jaké je to vlastnit činžák? Dokáže vám vynést více, než si možná myslíte, navíc mají úžasnou historii

    Před 12 dny
    Jaké výhody přináší bydlení v činžáku. Zajímalo vás někdy, jaké je býti majitelem činžovního, tedy nájemního domu. Obzvlášť v dnešní době jde rozhodně o velkou výhodu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    O její kráse psal i Ota Pavel. První česká mistryně světa překvapila Paříž

    Před 27 dny
    Marie Kettnerová získala na světových šampionátech stolních tenistů 23 medailí, jako první český sportovec se objevila v televizním vysílání.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Gottwaldova finální bitva: budeme z něj zaživa řezat řemeny. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 1 měsícem
    Jakub Vosáhlo popsal ve třech článcích mimořádně tragické události pro naši zemi v únoru 1948, od nichž právě uplynulo 75 let. Dnes přichází díl druhý. „Právě se vracím z Hradu“. Slova Klementa Gottwalda, která se nám vybaví při zmínce o Únoru 1948 asi jako první. Stejně jako bizarní historka o půjčené čepici a retušování Vlado Clementise, který stál na balkóně vedle něj. Před 75 lety ztratili Češi a Slováci na dlouhá desetiletí svobodu. Připomeňme si, jak se to mohlo stát, abychom si tuto lekci nemuseli opakovat.
     Komentáře
  • Football Club

    Hráči z duhového průvodu. Heterosexuálové koukají, když je porazíme

    Před 1 měsícem
    Začalo to inzerátem a srazem s kopačkami v Central Parku. Dnes má nejstarší LGBT fotbalový klub světa stovky členů a uděluje univerzitní stipendia. V reakci na coming out Jakuba Jankta zveřejňujeme text z 12. čísla tištěného Football Clubu (první vydání roku 2020) o New Yorku Ramblers, jehož příběh je v mnohém poučný.
     Komentáře
  • Ekolist

    Dušan Utinek: Pumprdentlich

    Před 1 měsícem
    Pro název článku jsem si vypůjčil slovo Oty Pavla, který takto označoval věci, co vypadají báječně a přitom stojí za…
     Komentáře
  • Novinky

    Zvukové listování Pražským slabikářem

    Před 2 měsíci
    Pražský slabikář: Od Kafky k Havlovi a zpět. Tak se jmenuje audiokniha polského bohemisty Aleksandra Kaczorowského, která docela nedávno spatřila světlo světa v podání Igora Bareše a Jana Vondráčka.
     Komentáře
  • České noviny

    Dlouholetý šéfredaktor sportovní redakce ČTK Josef získal Cenu Oty Pavla

    Před 4 měsíci
    Dlouholetý šéfredaktor sportovní redakce České tiskové kanceláře (ČTK) Ladislav Josef získal Cenu Oty Pavla, kterou uděluje Český olympijský výbor za celoživotní propagaci sportu a šíření olympijských hodnot v publicistice. Je prvním agenturním novinářem, jenž ocenění obdržel. Jako reportér se zúčastnil šesti olympiád a na několika hrách byl i mluvčím národní olympijské výpravy.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Bílé hřiby letos rostly ve velkém: Pověra v tomto případě hovoří o válce

    Před 4 měsíci
    Letošní rok byl na houby opravdu neskutečně bohatý. V lesích stále ještě najdeme mnoho jedlých druhů. Ostatně pořádné mrazy na většinu území ještě nepřišly. Tak pro by houbařská sezona měla končit zrovna teď? Pokud vyrazíte do lesa, nejspíše najdete i bílé hřiby, tady hřiby smrkové, lidově označované také za praváky. Právě s nimi souvisí i zajímavá pověra týkající se také války. Růst těchto hub má ale i jiné racionálnější vysvětlení.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Napsala knihu o nejtajemnější rybě, které si nikdo neváží. "Brzy vymře," varuje Cima

    Před 4 měsíci
    Spisovatelka žijící v Japonsku Anna Cima vzbudila zájem už debutem Probudím se na Šibuji. Teď vydává druhý román Vzpomínky na úhoře.
     Komentáře
  • Expres FM

    Zkouška z literatury nanečisto: Ve kterém díle vystupuje postava zvídavého invalidy a jak se jmenovalo Havlovo alter ego?

    Před 5 měsíci
    „Hynku, Viléme, Jarmilo!“ Tato slova jsou známa všem, kdo prošli základní školou. Lyrickoepické dílo Karla Hynka Máchy je jedním z nejslavnějších českých textů. Zkusíte si s námi připomenout další významná díla české literatury? Nezapomeňte se podělit o své dojmy z kvízu a dosažený výsledek v naší diskuzi. A zkuste vyzvat své přátele (nejen) na sociálních sítích na…
     Komentáře
  • Proženy

    Výlety po Česku podle oblíbených knížek: Vyrazte za kocourem Mikešem či Žítkovskými bohyněmi

    Před 7 měsíci
    Také se vám hned, jakmile se ponoříte do nějaké knížky, rozevírá před očima kulisa příběhu? Některé jsou jen dílem fikce a spisovatelovy fantazie, jiné ale odráží kraj jeho dětství nebo místa, která měl rád. Nechte se do nich pozvat prostřednictvím slavných literárních děl.
     Komentáře
  • Vlasta

    12 pravidel vodáka začátečníka a už víte po které řece se chcete plavit?

    Před 7 měsíci
    Kdo alespoň jednou v životě nedržel v ruce pádlo a nezkusil si, jaké to je prohlédnout si krajinu z koryta řeky, jako by snad ani nebyl. Vodáctví je zkrátka v Česku velmi populární. Pokud tedy i vy patříte k milovníkům této zábavy, nebo se snad chystáte na vodu letos poprvé, určitě vám přijde vhod pár základních pravidel, bez kterých byste do loďky ani neměli nastupovat. Tak pojďme na to! Lepší je být připraven, než-li pak překvapen.
     Komentáře
  • Proženy

    Předsudky stranou! Elektrošoky pomáhají při léčbě deprese tam, kde jiné prostředky selhaly

    Před 8 měsíci
    Elektrošoky dokážou pomoct lidem, u kterých jiná léčba deprese nezabrala. Ročně se jimi v Česku léčí zhruba sto lidí. V jakém případě pomáhají a proč jsou mnohem bezpečnější než dřív?
     Komentáře
  • Deník

    Dovolená na vodě se prodraží. Ceny výrazně rostou i v půjčovnách lodí

    Před 8 měsíci
    Každoročně vyrážejí splout tuzemské vodní toky statisíce Čechů a nejinak tomu bude i letos. Jenže i vodáci musejí počítat při plánování dovolené s vyššími výdaji. Kvůli rostoucím cenám pohonných hmot, zboží i služeb zdražují i půjčovny lodí. „Jedná se o zdražení od zhruba 10 do 15 procent. Je to reakce na celkový růst cen včetně energií,“ uvedl pro Deník předseda Asociace vodní turistiky a sportu Petr Ptáček. Půjčovny totiž musí dovážet lodě na místo vyplutí, stoupají i mzdy zaměstnanců.
     Komentáře
  • Novinky

    Branov na břehu Berounky umí pohladit na duši nejen ctitele Oty Pavla

    Před 9 měsíci
    Psalo se mu těžce, o tom svědčí přeškrtávaný strojopis s mnoha poznámkami a vsuvkami. Z jeho nitra tryskala slova, věty, aby byly vzápětí nahrazeny jinými a ty zase dalšími. Překypoval rodným jazykem, který se z něho dral proudem jako Berounka, kterou tak miloval, při povodni, aby se hned zase zklidnil jako řeka na mělčině.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ruský deník: Svéráz ruského rybolovu. Ota Pavel by čubrněl

    Před 10 měsíci
    Na ruském internetu se objevují inzeráty nabízející komfortní rybaření se zaručeným výsledkem. „Nabízím službu střízlivý rybář. Vy chlastáte, já vám chytám rybu.“
     Komentáře
  • Novinky

    Do Bechyně za romantickou Duhou

    Před 11 měsíci
    Bechyně je známá především lázněmi a výrobou keramiky. Zajisté se řadí mezi nejkrásnější jihočeská města, protože k vidění je tu opravdu mnoho zajímavostí. Historická část města je navíc od roku 1990 městskou památkovou zónou.
     Komentáře
  • Forum 24

    Nejstarší Malostraňák: Když mu byli čtyři, nachytal prezidenta Masaryka

    Před 11 měsíci
    SRDCEM TĚ NAJDU. TADY. NA MALÉ STRANĚ. Tak se jmenuje výstava fotografií Heleny H. Zahrádecké, jež se koná v galerii Spolek na pražském Malostranském náměstí (č. 27) a nyní byla pro zájem veřejnosti prodloužena o další týden.
     Komentáře
  • Novinky

    Radúz Mácha o Netrpělivosti srdce: Škoda, že jsem ten román nepotkal dřív

    Před 1 rokem
    Rakouský spisovatel Stefan Zweig, od jehož narození uplynulo v loňském roce sto čtyřicet let a od jeho úmrtí letos v únoru osmdesát let, je autorem jediného románu Netrpělivost srdce. Napsal ho v roce 1938 a vrací se v něm do období těsně před první světovou válkou. Jeho hlavního hrdinu, poručíka Antona Hofmillera, hraje od roku 2018 v inscenaci pražského Národního divadla herec Radúz Mácha.
     Komentáře
  • S Jakubem na rybách

    Jarní feeder s Jakubem Vágnerem. Vydejte se po stopách filmu Zlatí úhoři

    Před 1 rokem
    Tentokrát se vydáme po stopách filmu Zlatí úhoři a zachytáme si ryby na feeder s vnukem legendárního převozníka Proška.
     Komentáře
  • Zítřek

    Křivoklátsko pod lupou: Tipy na výlet pro milovníky přírody, hradů i cyklistiky

    Před 1 rokem
    Křivoklátsko není jen hrad Křivoklát. Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko je rájem turistů, cyklistů, vodáků a milovníků české historie. Vyrazte sem na jednodenní výlet z Prahy nebo na pohodovou letní dovolenou. Která místa byste v tomto kraji neměli minout?
     Komentáře
  • Nastartu

    Smutné výročí. Deset let od úmrtí skokanské legendy Jiřího Rašky

    Před 1 rokem
    Přesně před deseti lety, 20. ledna 2012, zemřel po dlouhé nemoci český hrdina skokanských můstků Jiří Raška. O dva týdny později by mu bylo 71 let.
     Komentáře
  • Zítřek

    Kam za podzimní přírodou? Tipy na nenáročné výlety nedaleko Prahy

    Před 1 rokem
    Cítíte, že vám dochází energie? Vydejte se dobít baterky do čarokrásné podzimní přírody. Kochejte se žlutočervenými listy, jasně modrou oblohou a vdechujte nezaměnitelnou zemitou vůni lesa. Přinášíme vám inspiraci na výlety pro celou rodinu. Sbalte partnera, děti i psa a užijte si podzim v Česku.
     Komentáře
  • Jsme kočky

    Bipolární afektivní porucha je jako jízda na horské dráze

    Před 1 rokem
    Bipolární afektivní porucha je jako jízda na horské dráze, ovšem jako jízda pro ty, kteří horské dráhy nesnášejí, mají ze všech těch nečekaných a náhlých změn směru jízdy hrůzu a ze všeho nejvíc by si přáli vystoupit nebo umřít.
     Komentáře
  • i60

    Jan Přeučil: Humor je kartáč, který smazává všechny pavučiny ze srdce

    Před 1 rokem
    Nemá rád označení senioři. Raději této skupině říká lidé ve vrcholovém věku. Je mu vlastní aktivita a za nejprospěšnější považuje plavání a chůzi.
     Komentáře
  • Faei

    Sto let domácího vysavače: Od koňského povozu po laserovou technologii

    Před 1 rokem
    Vysavače pomáhají uklízet domácnosti už více než sto let. A je neuvěřitelné, jak jde jejich neustálé vylepšování kupředu. Zatímco před mnoha lety byl přístroj tak těžký, že musel být umístěn na koňském povozu, dnes se v lehkém bezdrátovém vysavači bez sáčků využívá laserová technologie.
     Komentáře
  • fZone

    100 let historie vysavače: od koňského povozu k laseru

    Před 1 rokem
    První vysavače se objevily na počátku 20. století a vážily až 200 kilogramů. Modernější vysavač s elektromotorem byl představen až v roce 1912.
     Komentáře
  • Proženy

    Trpěl jí Miloš Kopecký a postihuje vždy celou rodinu. Příznaky bipolární afektivní poruchy není radno podceňovat

    Před 1 rokem
    Při bipolární afektivní poruše, dříve se jí říkalo maniodepresivní psychóza, jde o vážné psychické onemocnění, při kterém dochází k prudkým změnám nálad. Nemocí trpěl například herec Miloš Kopecký či spisovatel Ota Pavel, který ji popisuje i ve svých knihách. V současné době trápí třeba zpěváka Richarda Müllera nebo Mariah Carey.
     Komentáře
  • TVguru

    Smrt krásných srnců: Strach z milostné scény, náhradní obsazení kvůli režimu a další zajímavosti o snímku

    Před 1 rokem
    Divácky oblíbený snímek Smrt krásných srnců se těší oblibě již dlouhých 34 let. Hořká komedie plná vynikajících českých herců jako jsou například Rudolf Hrušínský, Karel Heřmánek, Marta Vančurová, Jiří Krampol, Ladislav Potměšil a další, je vysílána několikrát do roka a stále láká diváky k usednutí před televizní obrazovky.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Jediný vyhlazovací tábor s krematoriem v Itálii byl v Terstu. O prohlídky je zájem

    Před 1 rokem
    Italský Terst je považován za romantický secesní skanzen habsburského mocnářství s přímořskou atmosférou. Dvousettisícové město však prožilo i temnou minulost, o níž vypráví třeba koncentrační tábor Risiera di San Sabba zřízený v roce 1943. Jediný vyhlazovací lágr na území Itálie.
     Komentáře
  • MůjLife

    “Sportovní příběh roku jako z pera Oty Pavla”: Nejen tenisové celebrity píší Barboře Krejčíkové a Janě Novotné

    Před 1 rokem
    Česká "multifunkční" tenistka Barbora Krejčíková vyhrála několik Grand Slamů, ale ten předposlední - z ženského singlu - rozpoutal emoční "šílenství" po celém světě. Kdo Barboru neznal - a kdo neznal její zesnulou trenérku Janu Novotnou - ten velice rychle pochopil, jak velké pouto mezi těmito dvěma výjimečnými ženami bylo a nadále je.
     Komentáře
  • Vlasta

    Tak to si vůbec nedovedu představit. Na co všechno jste si v pandemii zvykla?

    Před 1 rokem
    Věta, kterou za poslední rok, kdy do našich životů vstoupila pandemie, každý z nás slyšel a řekl mnohokrát. Jakože v té roušce budeme další měsíc chodit i venku? A další půlrok? A teď i v respirátoru? Jakože se nepojedu rozloučit s lyžařskou sezonou na Dvoračky jako každý rok?
     Komentáře
  • MůjLife

    Reakce cizinců na život v Česku: Bulhaři se nám klaní, Indové nechápou, že ateisté pečují o kostely, Britové milují prchajícího vrchního

    Před 1 rokem
    Dnešním článkem zahájíme seriál, ve kterém se vám pokusíme přiblížit pohled různých národů světa na Českou republiku, na chování Čechů, na české zvyky, přístup a vůbec pohled cizinců na to, co je jim na naší zemi milé, co naopak ne a co je u nás překvapilo.
     Komentáře
  • Deník

    K holiči s PCR testem a do hospody až v červnu. Plán vlády podnikatele rozzuřil

    Před 1 rokem
    Tohle vymýšlel někdo, kdo nad tím příliš nepřemýšlel a nebo žije v jiném světě, zlobí se Jiří Šmíd. Vášnivý cyklista ze středních Čech nejenom objíždí region na kole, ale čas od času se zastaví u některé hospody pro jídlo. Uvítal by proto otevření venkovních zahrádek, jenže s těmi vláda podle nového plánu rozvolňování počítá nejdřív v druhé polovině května.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Nemoci na zdánlivém ústupu

    Před 1 rokem
    Období koronavirové s sebou přineslo mnoho – více času doma, izolaci, méně sociálních kontaktů, práci online, ale také eliminaci nemocí, které mohou ohrožovat lidský život. Na straně druhé však lidi začala trápit spousta jiných neduhů. Takové, které mnohdy limitují život jich samotných, ale také jejich okolí.
     Komentáře
  • Babinet

    Filmové výlety do přírody

    Před 1 rokem
    Jaro je tu a sluncem prohřáté dny lákají k výletům a poznávání. Ačkoliv nám vládní nařízení nedovolují překročit okresní hranice, vydat se na toulky středočeskou krajinou můžete i z pohodlí svého domova. Stačí si pustit známé české filmy a pohádky, které vás do středních Čech přenesou. Sledovat filmové stopy vašich oblíbených filmových či pohádkových postav pak zpestří nejeden dobrodružný výlet. Tipy na filmy a filmová místa vám přináší Středočeská centrála cestovního ruchu.
     Komentáře
  • Sport

    GLOSA: Na pětikilometrové trati bez medaile? Sáblíková neřekla poslední slovo

    Před 2 roky
    Páté místo na mistrovství světa by pro mnohé sportovce bylo splněným snem. Rychlobruslařka Martina Sáblíková cítila obrovské zklamání a bezmoc. Na „svojí" pětikilometrové trati skončila poprvé od roku 2006 bez medaile. Nejhorší pro ni bylo vědomí, že se snažila zrychlit, ale nohy, ač tolik nebolely, prostě neposlouchaly. Něco takového se jí na vrcholné akci v klíčovém závodě nestalo.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vladimíru Mertovi je 75 let. Sbírám síly k dodělání spousty textů, říká

    Před 2 roky
    "Přiložili jsme polínko, na kterém shořel bolševik," říká Vladimír Merta, který byl pro mnohé symbolem odporu proti komunistickému režimu. Dnes se dožívá 75 let.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel bohemista Jan Stachowski

    Před 2 roky
    Ve věku 69 let zemřel v Katovicích po těžké nemoci na Štědrý den polský bohemista a bývalý diplomat Jan Stachowski, který do polštiny přeložil mimo jiné knihy Bohumila Hrabala. Zprávu v sobotu potvrdila překladatelova dcera Aleksandra Bartošová.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel polský bohemista a překladatel Stachowski, bylo mu 69 let

    Před 2 roky
    Ve věku 69 let zemřel na Štědrý den bohemista a bývalý diplomat Jan Stachowski, který do polštiny přeložil knihy Bohumila Hrabala.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Zemřel Jan Stachowski, diplomat, který přeložil Bohumila Hrabala do polštiny

    Před 2 roky
    Ve věku 69 let zemřel v Katovicích po těžké nemoci na Štědrý den polský bohemista a bývalý diplomat Jan Stachowski, který do polštiny přeložil mimo jiné knihy Bohumila Hrabala. Zprávu v sobotu potvrdila překladatelova dcera Aleksandra Bartošová.
     Komentáře
  • Náš region

    Osobnosti Mělnicka: malá obec s velkými osobnostmi

    Před 2 roky
    Dnešní díl seriálu o osobnostech Mělnicka je zcela výjimečný, v regionu bychom totiž těžko hledali druhou obec, se kterou by byly spjaty takové osobnosti jako Svatopluk Čech či Bedřich Smetana.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jiří Černý: Ota Pavel žil ve vlastním světě, věřil, že ho zachrání jen práce

    Před 2 roky
    I když se spisovatel Ota Pavel pral s nedostatkem času, takřka každému se snažil vyhovět. Komunistickou legitimaci nevrátil, ale ani ji nezneužil, vzpomíná jeho přítel a kolega Jiří Černý.
     Komentáře
  • Moje místa

    „Pro první pusu jsem si doplavala támhle na ostrov,“ ukazuje Jitka Zelenková

    Před 2 roky
    Rakovnické koupaliště je jedno ze srdcových míst Jitky Zelenkové. Sem chodila plavat, bruslit i randit. A dodnes, když do Rakovníka přijede, zavře oči a cítí vůně dobrot, které jí vařila babička. „Díky babičce a dědečkovi, u kterých jsem vyrostla, jsem poznala absolutní lásku,“ vysvětluje zpěvačka Blance Kubíkové. Vzala ji i do kraje Oty Pavla, kam jezdila na chatu s maminkou. A do třeboňských lázní, kam jezdí na radu Petry Janů. Tereza Pergnerová, kterou Jitka zná od miminka, prozradí Jitčin specifický způsob opalování, který přiváděl do rozpaků Terezinu babičku. A Felix Slováček, jak dopadl jeho pokus svádět Jitku, když jí bylo šestnáct.
     Komentáře
  • A2larm

    Fascinovali Aristotela i Freuda. Proč patří úhoři mezi nejzáhadnější živé tvory?

    Před 2 roky
    Nečekaný bestseller švédského novináře Patrika Svenssona popisuje prapodivný život úhořů, jejich místo v lidských dějinách, ale také smutek, který prožíváme nad mizením přírodního světa.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ota Pavel nebyl analytik, ale mistr drobných odlesků, ukazuje audiokniha

    Před 2 roky
    Audiokniha ukazuje Otu Pavla ve vyrovnaném období. Po pěti letech v psychiatrickém ústavu má psací stroj. Těší se, ani dospat nemůže. Před polednem končí, aby se nepřepracoval.
     Komentáře
  • Deník

    Matěj vzal bambusový prut a chytal ryby jako Ota Pavel

    Před 2 roky
    /PODÍVEJTE SE/ Příběhy od Berounky z pera Oty Pavla učarovaly mladému rybáři z Konstantinových Lázní natolik, že se stylově postaru oblékl, sehnal si stařičký rybářský prut a vyrazil na ryby.
     Komentáře
  • Forum 24

    Historický omyl historičky Muriel Blaive. Důkazy ukazují na nízký respekt k faktům

    Před 2 roky
    Francouzská historička Muriel Blaive, působící v Ústavu pro studium totalitních režimů, na sociálních sítích a v médiích opakovaně obviňuje své kritiky z neznalosti historie a z nevědeckých přístupů. Sama se ovšem dopouští závažného historického omylu, když opakovaně tvrdí, že komunistický režim v roce 1952 v procesu s Rudolfem Slánským a společníky neoznačil obžalované jako Židy, nýbrž jako sionisty.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Chudá čtvrť je dnes jen pro vyvolené. Nový Svět patří mezi nejkrásnější místa Prahy

    Před 2 roky
    Nový Svět už svým romantickým názvem předznamenává něco opravdu výjimečného. Když se zatouláte mezi malé domečky v úzkých uličkách nedaleko Pražského hradu, zjistíte, že se jedná o jedno z nejpozoruhodnějších míst Prahy. Dnes velmi lukrativní lokalita pro bydlení měla však v minulosti velmi odlišnou roli. Bydlela zde totiž ta největší chudina hlavního města.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Dějiny koncentráků budeme diktovat my, z vás nezůstane nikdo, řval velitel SS. To se spletl. Arnošt Lustig svědčil. A svědčí i k dnešku, třetí cesta, jakákoliv, říkal

    Před 2 roky
    RECENZE V prosinci tohoto roku by se slavný česko-židovský spisovatel Arnošt Lustig dožil 94 let. Jeho proslulé „Ty bejku“ ale přátelé neslyšeli více než devět let… „Publicistu Františka Cingera pojí s Arnoštem Lustigem takřka dvě desítky roků. Za čas, co je realizovali, se prohlubovalo jejich přátelství a byli spolu téměř každý den. František Cinger mimo jiné napsal Lustigem autorizovanou biografii Arnošt Lustig zadním vchodem (2009) a spolu se spisovatelem vytvořili knihu 3x18 (portréty a postřehy), jejíž druhé, doplněné vydání pochází z roku 2003. Cinger je navíc odpovědným redaktorem (a autorem doslovu) u svazku Okamžiky. Arnošt Lustig vzpomíná na Otu Pavla (2003), a když Arnošt Lustig 26. 2. 2011 zemřel, zatelefonovali Cingerovi z nakladatelství: „Měl bys napsat knihu To byl Arnošt Lustig!“,“ píše Ivo Fencl, sám spisovatel, o dvou spisovatelích.
     Komentáře
  • Novinky

    Spisovatelka a nakladatelka Slávka Kopecká: Ota Pavel bude vždy literární hvězda

    Před 2 roky
    Devadesáté narozeniny by již 2. července oslavil jeden z největších českých spisovatelů Ota Pavel, který zemřel v roce 1973. K jeho výročí vydal Supraphon audioknihu obsahující téměř devět hodin nahrávek ze sedmdesátých až devadesátých let i zcela nové z knihy Povídky z šuplíku, kterou vydalo nakladatelství Slávky Kopecké. „Mám radost, ale na všem má zásluhu Ota Pavel, který zanechal velké dílo,“ řekla v rozhovoru.
     Komentáře
  • Novinky

    Audioknižní putování poetickým světem Oty Pavla

    Před 2 roky
    Pod prozaickým názvem Ota Pavel – Povídky vyšel bezmála devítihodinový audioknižní průřez tvorbou tohoto mimořádného českého spisovatele. Autora, který stále okouzluje čtenáře a v tomto případě posluchače osobitým a citlivým pohledem na okolní svět, ať už se jedná o povídky rybářské, rodinné, či ty ze světa originální sportovní beletrie.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Horníček, Brodský, Sovák. Vychází audiokniha povídek Oty Pavla

    Před 2 roky
    Téměř devět hodin nahrávek obsahuje audiokniha, kterou v pátek vydává Supraphon. Připomíná povídky Oty Pavla, který by se v červenci dožil 90 let.
     Komentáře
  • Deník

    Muž v ofsajdu Karel Poláček. Před 75 lety se po něm kvůli nacistům slehla zem

    Před 3 roky
    Humorista umučený v koncentráku. Kritika pro něj neměla pochopení, čtenáři ho však považují za génia. Kdo ví, co všechno by Karel Poláček ještě mohl napsat, nebýt nacistické zvůle.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Váňův neuvěřitelný příběh. "Mlátící Čech" sbíral tituly, ale skončil jako poustevník

    Před 3 roky
    Legendární stolní tenista je druhým nejlepším hráčem historie. Odmítl utéct před nacisty, nesklonil se ani před komunisty.
     Komentáře
  • Novinky

    Golem, ale i Kafka lákají do „židovské” Prahy stále velké množství návštěvníků

    Před 3 roky
    Třebaže po rozsáhlé asanaci v 80. letech 19. století z bývalého pražského Židovského města, již tehdy pod jménem Josefov, moc nezbylo, památky stále táhnou. Hlavními symboly jsou golem, hliněná socha, který po oživení šémem poslouchala svého pána, synagogy, hřbitovy. V neposlední řadě spisovatel Franz Kafka.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Szczygieł získal polskou cenu za knihu Není, píše v ní o české básnířce

    Před 3 roky
    Za knihu, jejíž český překlad minulý týden představil v Praze, získal Mariusz Szczygieł nejvýznamnější polskou literární cenu Nike.
     Komentáře
Reklama